Problematyczna współpracownica - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2023-05-18, 07:24   #1
Shiloh379
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2023-05
Wiadomości: 2

Problematyczna współpracownica


Hej,
pracuję od pewnego czasu w jednej firmie. Pomijając humorki jednej z przełożonych, raczej nie miałam na co narzekać. Mamy bardzo dużo obowiązków, ale inne warunki i atmosfera w zespole zawsze były w porządku.
Kilka miesięcy temu dołączyła do nas nowa dziewczyna, która miała nieco nas odciążyć, na rozmowie chwaliła się ogromnym doświadczeniem.
Kiedy do nas przyszła, okazało się, że mimo wieloletniego stażu nie zna żadnych pojęć z branży, a lata praktyki nie mają przełożenia na faktyczne umiejętności. Niestety nie odciążyła ani nas, ani przełożonych, poprosiła od razu o przydzielenie jej "najprzyjemniejszych" klientów, a jej zakres obowiązków to jakaś 1/4 obłożenia każdej z dziewczyn, w tym mojego. Nie jest to sprawiedliwe, ale nie miałabym większego problemu z taką osobą, gdyby zachowywała się dobrze w stosunku do innych, a jest inaczej.
Od początku kobieta jest bardzo roszczeniowa. Domaga się od nas pomocy i tłumaczenia jej wszystkiego od podstaw jak osobie początkującej. Na początku chętnie to robiłyśmy, ale miałyśmy już dość, że nie mamy czasu na własne obowiązki przez to ciągle doszkalanie współpracownicy. Gdy zaczęłyśmy stawiać granice i zajmować się sobą, zaczęła demonstrować nam wachlarz humorów: zostawiając ją samą, by przemyślała problem, często się gniewa, obraża, a nawet płacze. Ciągle powtarza, że jest przemęczona, przepracowana i nikt nie ma tutaj tak źle, jak ona. Na każdym kroku popełnia błędy i nic sobie z nich nie robi, próbuje zrzucić odpowiedzialność na innych, gdy przełożona się dowie. Jęczy, że nie ma czasu na wykonanie obowiązków, a ciągle tylko plotkuje o innych. Całymi dniami gada o sobie, a gdy rozmawia ktoś inny, ciągle mu przerywa i zaczyna się wymądrzać na każdy możliwy temat.
Zostałam przydzielona do pomocy stażystkom, gdy zadają mi pytania, ta pani nie da nam dojść do wyjaśnienia problemu, tylko się wtrąca i podpowiada im rozwiązania, które niestety nie są prawidłowe. Na zwrócenie uwagi reaguje histerią. Mam czasem wrażenie, że zależy jej po prostu na tym, żeby po prostu kogoś przekrzyczeć i się popisać.
Szefowa czasem prosi mnie o porady, a gdy ich jej udzielam, rzeczona koleżanka podrywa się z krzesła i krzyczy na całe biuro "od początku tak myślałam! Powtarzasz to, czego się uczyłam!". W praktyce to ona powtarza kropka w kropkę każde słowo po mnie- nawet gdy rozmawiam z koleżanką o jakichś błahostkach. Potrafi nawet usiąść i intensywnie wpatrywać się we mnie przez kilkanaście minut, co już uważam za mocno dziwne.
Ostatnio miarka się przebrała, bo nie dość, że dziewczyna zaczęła przerzucać winę za swoje pomyłki na stażystkę, która ciągle koryguje jej niedociągnięcia, to jeszcze zaczęła przypisywać sobie cudze zasługi. Próbuje kopiować nasze projekty, kseruje nasze materiały i opracowania, a potem zanosi je na biurko przełożonej, chwaląc się, jak długo nad tym pracowała i jak to nie jest z siebie dumna. Szefowa nie reaguje; niestety ma słabość do osób, które się podlizują za wszelką cenę. Powiedziała tylko, że faktycznie jest nieco rozczarowana, bo spodziewała się naprawdę doświadczonej osoby i nie tak to miało wyglądać. Wiemy jednak, że za wiele z tym nie zrobi: obie mają wspólną, bliską znajomą, a także przełożona ogólnie lubi zamiatać problemy pod dywan i delegować trudniejsze zadania innym osobom. Nie liczę na jej wsparcie, bo temat był wałkowany już wielokrotnie, podejrzewam też, że nie zostanę w tej pracy dłużej niż rok, a nie mam zamiru odchodzić przez jedną osobę.
Nie chcę w żadnej sposób zrobić nic przykrego tej kobiecie, ale nie toleruję jej zachowania. Jak jasno wyznaczyć granice?
Dodam, że gdy próbowałam jej delikatnie zwrócić uwagę, na przykład "mamy dziś mało czasu i dużo obowiązków, spróbuj rozważyć problem sama" to dziewczyna zaczyna histeryzować i mówi szefowej, że nie chcemy jej pomagać.
Shiloh379 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-19, 18:33   #2
squirrelqa
Zakorzenienie
 
Avatar squirrelqa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: W podróży
Wiadomości: 6 906
Dot.: Problematyczna współpracownica

Hmm, może jeszcze jedna rozmowa z przełożoną w klimacie "jedna osoba rozwala pracę i zespół, już kilka osób myśli o odejściu przez nią. Czyli lepiej pozwolić odejść najlepszym pracownikom, a zostawiać tamtą, czy jednak ogarnąć problematyczną osobę?"
Jeśli to nie zadziała, to może do kogoś wyżej? Do przełożonego przełożonej.
A co do samej współpracownicy, to już też bym traciła cierpliwość do ciągłego nanczenia i tłumaczenia. Macie jakieś instrukcje/manuale? Rzucić jej to do podpierania się z informacją, że już jest tu X miesięcy i powinna pracować wydajniej, a nie na poziomie stażysty. A gdy robi sceny, to zgłaszać, że to nie jest komfortowe środowisko pracy.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

squirrelqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-20, 20:22   #3
7b876ccefd4157b39b86852d237c1fcdcf44b9c3_64850071d5e54
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 7 406
Dot.: Problematyczna współpracownica

No tak, tylko ja bym się mimo wszystko zastanowiła, ile w tym jej złej woli, a ile mojej i współpracowników faktycznej nieudolności w przeszkalaniu nowego pracownika. Niektórym się wydaje, że jak coś powiedzą raz i powtórzą - łaskawie - jeszcze jeden, to już nowicjusz powinien chodzić jak w zegarku.
Współpracownica może mieć trudny charakter, nie przeczę, ale to też swego rodzaju "norma" w dzisiejszych czasach.
7b876ccefd4157b39b86852d237c1fcdcf44b9c3_64850071d5e54 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-21, 16:35   #4
Shiloh379
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2023-05
Wiadomości: 2
Dot.: Problematyczna współpracownica

Squirrelqa, to bardzo dobry pomysł. Nie mamy takich typowych instrukcji, w pracy musimy głównie podpierać się różnymi ustawami i rozporządzeniami, które bardzo szybko się zmieniają. Trudno więc jest podsyłać współpracownicy każdą możliwą nowinkę w tym zakresie, ale można spróbować wskazać najważniejsze rzeczy i zebrać je w całość. Największym problemem jest brak chęci do nauki- pani powtarza, że kiedyś było lepiej, bo nie było aż tak dużo zmian i ona nie ma ochoty tego wszystkiego śledzić- a bardzo ciężko jest przekonać do nauki osobę, która nie ma zamiaru podjąć wysiłku, nawet gdy podsuwasz jej gotowe rozwiązania.

---------- Dopisano o 16:35 ---------- Poprzedni post napisano o 16:31 ----------

Maggie Q, na pewno w przypadku pewnych pracowników masz rację, ale czy uważasz za normalne, że osoby pracujące w branży od roku do trzech lat muszą uczyć najprostszych pojęć kobietę z 15-letnim doświadczeniem w zawodzie? Nie uważam też, żebyśmy poświęcały jej mało czasu. Na 8 godzin pracy często zdarza się tak, że godzinę tłumaczę ja, kolejną koleżanka, a trzecią sama szefowa. Do tego staramy się nadmiernie nie komplikować i używać dość prostego i zrozumiałego słownictwa. Przecież w interesie każdego jest to, żeby stała się coraz bardziej samodzielna- nawet jej samej, bo będzie bardziej atrakcyjna na rynku pracy, gdy stanie się dobrym specjalistą.
Shiloh379 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-30, 20:37   #5
Nebtu
Raczkowanie
 
Avatar Nebtu
 
Zarejestrowany: 2014-03
Lokalizacja: Neo-Tokyo
Wiadomości: 366
Dot.: Problematyczna współpracownica

Myślę, że można spróbować spotkać się z koleżanką i przełożoną i przedstawić im szczerze, jak czujesz się w tej sytuacji, jak wygląda ona z Twojej perspektywy; na spokojnie, najlepiej przygotować się wcześniej. Potem poprosić o informację, jakie one mają spostrzeżenia i przemyślenia. Kiedy sobie porozmawiacie, można wspólnie pomyśleć nad jakimś rozwiązaniem problemu. Takie sposoby na tzw. informację zwrotną są często wykorzystywaną techniką na rozwiązywanie konfliktów w korpo. Może ten sposób zadziała?
Nebtu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-05-30 21:37:52


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:34.