Wasze zdanie na temat Halloween. - Strona 10 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-10-30, 15:07   #271
201607111632
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 9 280
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Dla mnie to dobra okazja na przebranie się i charakteryzację na imprezę, mogę wyrazić swoje artystyczne ja
201607111632 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 15:50   #272
ami_ma
Raczkowanie
 
Avatar ami_ma
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 35
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Cytat:
Napisane przez Karinio Pokaż wiadomość
Wodą święconą ją najwyżej pogonią.
Hehehe na szczęście obyło się bez przygód
ami_ma jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 17:00   #273
Karinio
Zakorzenienie
 
Avatar Karinio
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 9 348
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Cytat:
Napisane przez ami_ma Pokaż wiadomość
Hehehe na szczęście obyło się bez przygód
To całe szczęście.
Karinio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 17:52   #274
Niebieskooka arystokratka
Marszałkini II RP
 
Avatar Niebieskooka arystokratka
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 5 547
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Cytat:
Napisane przez Mimiko Pokaż wiadomość
Nie lubię prób przeszczepiania obchodzenia halloween u nas, bo po prostu to jest takie sztuczne w Polsce. Nie wyobrażam sobie, żeby dzieci w okolicy chodziły po domach za słodyczami, albo żebym wystawiała na balkonie dynie. Zresztą chyba tylko w szkołach jakaś taka moda jest na halloween, no i w sklepach oczywiście. Mam wrażenie, że tak na siłę jest ten zwyczaj u nas wpychany.
Dokładnie tak.
Niebieskooka arystokratka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 18:05   #275
dominikmeller25
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 4 166
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Cytat:
Napisane przez Mimiko Pokaż wiadomość
Nie lubię prób przeszczepiania obchodzenia halloween u nas, bo po prostu to jest takie sztuczne w Polsce. Nie wyobrażam sobie, żeby dzieci w okolicy chodziły po domach za słodyczami, albo żebym wystawiała na balkonie dynie. Zresztą chyba tylko w szkołach jakaś taka moda jest na halloween, no i w sklepach oczywiście. Mam wrażenie, że tak na siłę jest ten zwyczaj u nas wpychany.
no bo to jest takie święto na siłę wprowadzane jak Walentynki naprzykład.
lecz chore jest straszenie kogoś piekłem czy chęć siłowego nawracania bo ktoś chce sobie tak świętować.

bardziej wolałbym aby wrócił trochę zwyczaj Dziadów, NASZ słowiański zwyczaj który został zniszczony przez napływową religię która teraz nazywa nasz pradawany zwyczaj pogaństwem.
a to takie zwyczaje powinny być pielęgnowane, a tak pozostaje nam ten "amerykański" halloween.
dominikmeller25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 18:07   #276
Mojwa
zuy mod
 
Avatar Mojwa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 23 352
GG do Mojwa
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Cytat:
Napisane przez Mimiko Pokaż wiadomość
Nie lubię prób przeszczepiania obchodzenia halloween u nas, bo po prostu to jest takie sztuczne w Polsce. Nie wyobrażam sobie, żeby dzieci w okolicy chodziły po domach za słodyczami, albo żebym wystawiała na balkonie dynie. Zresztą chyba tylko w szkołach jakaś taka moda jest na halloween, no i w sklepach oczywiście. Mam wrażenie, że tak na siłę jest ten zwyczaj u nas wpychany.
Ja juz 10 czy nawet wiecej lat temu chodzilam zbierac cukierki w halloween...
__________________


L'amore scalda il cuore.




Do. Or do not. There is no try.

23.05.2011
22.05.2017
02.12.2017
Mojwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 18:28   #277
Hvid
Zakorzenienie
 
Avatar Hvid
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 3 784
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Mnie Halloween ani grzeje, ani ziębi. Skoro jednak wiem, że moje dziecko się z tym zetknie (w przedszkolu tego nie obchodzą, ale w szkole pewnie będą), postanowiłam sama zabrać dziecko do wioski wiedzm w Bałtowie, czynnej tylko do drugiego listopada. Fajnie zorganizowane, z animatorami, którzy proponują dzieciom ciekawe zabawy. Dodatkową, a właściwie największą atrakcję, stanowił górny zwierzyniec, czyli coś w stylu safari. Zorganizowałam jej trochę inne Halloween, wycieczka była udana, prawie całodniowa.

Co roku jezdzimy też wieczorem na stare Powązki. Efekt niesamowity, te wszystkie rzezby oświetlone setkami zniczy, no urok starych cmentarzy. I szczerze pisząc, właśnie to stanowiło największe przeżycie dla różnych cudzoziemców, którzy akurat w tych dniach znalezli się w naszym kraju. Bo coś innego, niespotykanego. W wyjaśnianiu im tradycji zawsze pomagała mi książka Sophie Horodowicz-Knab, napisana po angielsku, co ułatwiało mi zadanie. I ta książka również będzie mi pomocna w zaznajamianiu młodej z naszymi tradycjami. Napisana jest ciekawie, przystępnie, ma mnóstwo ilustracji. Nasze tradycje to też magia, ale trzeba sobie zadać trochę trudu, żeby się zaznajomić.
Hvid jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-10-30, 18:31   #278
Junebug
Rozeznanie
 
Avatar Junebug
 
Zarejestrowany: 2013-09
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca
Wiadomości: 522
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Zobaczyłam dziś wywieszony plakat przed jakimś kościołem, na którym było napisane: "Chrześcijanie nie świętują halloween, nie czczą śmierci" a do tego dynia z niewesołą miną przekreślona w krzyż. brrrrrr
__________________
"Frankly, my dear, I don't give a damn."
Junebug jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 18:36   #279
dominikmeller25
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 4 166
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

jak można nie czcić śmierci skoro śmierć jest początkiem? nikt tu przecież jakiś nabożeństw i ofiar wielbiących śmierć nie odprawia, a jest to zwykła zabawa pokazująca że śmierci nie można się bać, tak też twierdzi ta wiara a tu dalej średniowiecze i strach przed śmiercią itd
śmierci boi się ten kto ma coś na sumieniu, człowiek z czystym sercem śmierci bać się nie musi, to sobie ten kapłan mógłby nad ołtarzem zawiesić, ewentualnie przed kościołem zamiast tego durnego plakatu.
dominikmeller25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 18:38   #280
201609102148
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 7 330
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Cytat:
Napisane przez Junebug Pokaż wiadomość
Zobaczyłam dziś wywieszony plakat przed jakimś kościołem, na którym było napisane: "Chrześcijanie nie świętują halloween, nie czczą śmierci" a do tego dynia z niewesołą miną przekreślona w krzyż. brrrrrr


Dobrze wiedzieć, że protestanci to nie chrześcijanie
201609102148 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 20:01   #281
serialomaniaczka
Rozeznanie
 
Avatar serialomaniaczka
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 899
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Cytat:
Napisane przez Mimiko Pokaż wiadomość
Nie lubię prób przeszczepiania obchodzenia halloween u nas, bo po prostu to jest takie sztuczne w Polsce. Nie wyobrażam sobie, żeby dzieci w okolicy chodziły po domach za słodyczami, albo żebym wystawiała na balkonie dynie. Zresztą chyba tylko w szkołach jakaś taka moda jest na halloween, no i w sklepach oczywiście. Mam wrażenie, że tak na siłę jest ten zwyczaj u nas wpychany.
Dokładnie. Swoją drogą, pewnie ze względu na swój wiek będę w zdecydowanej mniejszości, ale dla mnie po prostu nie dociera, po co jest obchodzone tego typu "święto". Z hameryki przyszły jeszcze do nas Walentynki i tu jeszcze jestem w stanie zrozumieć jakiś sens, bo święto miłości itd., chociaż powinniśmy cały czas pamiętać o kochanych osobach, nie tylko w ten jeden dzień, to jednak niech będzie. Ale halloween? Dla mnie jest to trochę zaprzeczenie tego, co obchodzimy 1 listopada. W USA Święto Zmarłych to właśnie Halloween, po prostu tam jest inna mentalność i w inny sposób pamięta się o zmarłych. A my już mamy święto zmarłych, dzień zadumy i nie rozumiem po co dorabiać do tego jeszcze jeden dzień, który też kłóci się z naszym tradycyjnym świętem

Cytat:
Napisane przez dominikmeller25 Pokaż wiadomość
ok on może sobie nie życzyć takich gości, ale ja też sobie nie życzę księdza co roku, a mimo że wie że go nie życzę sobie to co roku się dobija do mojego mieszkania.
może idąc tropem tego pisemka mam wyciągnąć jakieś księgi szatańskie i go straszyć że diabeł go zrzuci ze schodów itd?
nie, człowiek który ma coś w głowie po prostu podziękuje dzieciakom (księdzu) i tyle, jakieś nawracanie czy straszenie to zwykła głupota i nic więcej.
oj, nie wiem czy to rozwiązuje sprawę. gdy spławisz dzieciaki to obrzucą jeszcze twoje okna jajkami (niestety było dane mi tego zaznać )
__________________
28.11.2014 kierowca
serialomaniaczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-10-31, 05:26   #282
Mijanou
Wizażowy Kot Igor
 
Avatar Mijanou
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: po drugiej stronie lustra
Wiadomości: 17 524
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Ale....
Halloween nie ma nic wspolnego z kultem smierci, Świętem Zmarlych i kultem szatana.

Zwyczaj wywodzi się od Celtów, którzy 31 października obchodzili zwyczajne święto plonow, czyli nasze popularne dożynki. Przygotowywano w tym dniu ucztę i wierzono, że zapach gotowanych potraw może przyciągnąć dusze zmarłych. Zapobiegawczo więc ludzie sami przebierali się za duchy, by te oryginalne po prostu odstraszyć

Zmodyfikowany zwyczaj zbierania cukierków i zabawy (jak to na dożynkach bywa) oraz przebieranek stał się popularny w USA w XIX wieku wraz z wielką falą imigrantów-Irlandczyków.

Święto jest kontrowersyjne przede wszystkim ze względu na fatalny dla nas, Polaków, zbieg dat, gdyż 1 listopada obchodzony jest u nas dzień Wszystkich Świętych i pewnie stąd Halloween budzi tak wiele kontrowersji.

Nie widzę jednak powodu, by demonizować i potępiać to święto. Nie ma nic wspólnego z satanizmem a jaka szkoda się stanie, że dzieci się poprzebierają? Wy nie chciałyście być wróżką czy kotkiem, gdy byłyście małe? Trzeba tylko dzieciom wyjaśnić a potem przypilnować podczas zbierania cukierków, by nic się im nie stało i żeby one szkód nie narobiły.
__________________
I don't have time for that! I'm a cat. We are rather busy you know?



Zanim założysz wątek, zajrzyj tu: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=1269209


Warto wsłuchać się w Słowo: https://www.youtube.com/channel/UC5n...oyrF8xorb-IqVw

No pasaran!
mikroREKLAMA
Spełnione marzenia
Pragniesz szybkiej i radykalnej zmiany? Najwyższa światowa klasa włosów dziewiczych. Najlepsze z natury,.

Ta reklama pokazywana jest pod 17 524 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
Mijanou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-31, 06:16   #283
Mimiko
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 4 421
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Cytat:
Napisane przez Mojwa Pokaż wiadomość
Ja juz 10 czy nawet wiecej lat temu chodzilam zbierac cukierki w halloween...
Ile masz lat? Ja mam dwadzieścia kilka i nigdy nie zetknęłam się z halloween w szkole czy w przedszkolu. W mojej okolicy nikt też nie chodzi po domach, dlatego napisałam, że to nowa praktyka, bo już mój chrześniak w podstawówce ma zabawy halloweenowe.

Cytat:
Napisane przez dominikmeller25 Pokaż wiadomość
no bo to jest takie święto na siłę wprowadzane jak Walentynki naprzykład.
lecz chore jest straszenie kogoś piekłem czy chęć siłowego nawracania bo ktoś chce sobie tak świętować.

bardziej wolałbym aby wrócił trochę zwyczaj Dziadów, NASZ słowiański zwyczaj który został zniszczony przez napływową religię która teraz nazywa nasz pradawany zwyczaj pogaństwem.
a to takie zwyczaje powinny być pielęgnowane, a tak pozostaje nam ten "amerykański" halloween.
Walentynki się przyjęły, ponieważ nie niosą ze sobą takiej kontrowersji. Zgadzam się z niektórymi wizażankami, że główny problem z halloween u nas wynika z daty w jakiej się to święto obchodzi. Jestem daleka od potępiania dzieciaków, straszenia ich ogniem piekielnym itd., ale również daleka jestem od chęci świętowania halloween w Polsce. Po co to nam? Zabawy z przebierankami można robić przez cały karnawał, więc ten argument do mnie nie trafia.
Mimiko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-31, 06:39   #284
Mijanou
Wizażowy Kot Igor
 
Avatar Mijanou
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: po drugiej stronie lustra
Wiadomości: 17 524
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Cytat:
Napisane przez Mimiko Pokaż wiadomość
Ile masz lat? Ja mam dwadzieścia kilka i nigdy nie zetknęłam się z halloween w szkole czy w przedszkolu. W mojej okolicy nikt też nie chodzi po domach, dlatego napisałam, że to nowa praktyka, bo już mój chrześniak w podstawówce ma zabawy halloweenowe.
Ja halloween lubię i też zbierałam cukierki (co prawda nie mieszkaliśmy wtedy w Polsce). Myślę też, że nie ma co dyskutować z faktami. A fakt jest taki, że kultura stale ewoluuje i asymiluje obce kulturowo elementy. Dla naszych dziadków i pradziadkow hamburger tez był zapewne dziwactwem a jednak śmieciowe jedzenie jest teraz popularne i międzynarodowe. Pewne zjawiska i procesy po prostu się dzieją, niezaleznie od naszych opinii. W dobie globalizacji i technologii informacyjnej nie da się tego zatrzymac- zwyczajnie. Po co więc walczyć z wiatrakami? Warto jednak tłumaczyć dzieciom, co tak naprawdę obchodzą i skąd te tradycje się wywodzą.
__________________
I don't have time for that! I'm a cat. We are rather busy you know?



Zanim założysz wątek, zajrzyj tu: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=1269209


Warto wsłuchać się w Słowo: https://www.youtube.com/channel/UC5n...oyrF8xorb-IqVw

No pasaran!
mikroREKLAMA
Spełnione marzenia
Pragniesz szybkiej i radykalnej zmiany? Najwyższa światowa klasa włosów dziewiczych. Najlepsze z natury,.

Ta reklama pokazywana jest pod 17 524 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
Mijanou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-31, 06:56   #285
Mojwa
zuy mod
 
Avatar Mojwa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 23 352
GG do Mojwa
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Cytat:
Napisane przez Mimiko Pokaż wiadomość
Ile masz lat? Ja mam dwadzieścia kilka i nigdy nie zetknęłam się z halloween w szkole czy w przedszkolu. W mojej okolicy nikt też nie chodzi po domach, dlatego napisałam, że to nowa praktyka, bo już mój chrześniak w podstawówce ma zabawy halloweenowe.



Walentynki się przyjęły, ponieważ nie niosą ze sobą takiej kontrowersji. Zgadzam się z niektórymi wizażankami, że główny problem z halloween u nas wynika z daty w jakiej się to święto obchodzi. Jestem daleka od potępiania dzieciaków, straszenia ich ogniem piekielnym itd., ale również daleka jestem od chęci świętowania halloween w Polsce. Po co to nam? Zabawy z przebierankami można robić przez cały karnawał, więc ten argument do mnie nie trafia.
Mam 22 lata a za dzieciaka zbieralam cukierki w przebraniu.
__________________


L'amore scalda il cuore.




Do. Or do not. There is no try.

23.05.2011
22.05.2017
02.12.2017
Mojwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-31, 07:01   #286
zizixx
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 218
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Ja też jestem po dwudziestce i od zawsze mam styczność z Halloween
zizixx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-31, 07:05   #287
Mimiko
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 4 421
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Cytat:
Napisane przez Mijanou Pokaż wiadomość
Ja halloween lubię i też zbierałam cukierki (co prawda nie mieszkaliśmy wtedy w Polsce). Myślę też, że nie ma co dyskutować z faktami. A fakt jest taki, że kultura stale ewoluuje i asymiluje obce kulturowo elementy. Dla naszych dziadków i pradziadkow hamburger tez był zapewne dziwactwem a jednak śmieciowe jedzenie jest teraz popularne i międzynarodowe. Pewne zjawiska i procesy po prostu się dzieją, niezaleznie od naszych opinii. W dobie globalizacji i technologii informacyjnej nie da się tego zatrzymac- zwyczajnie. Po co więc walczyć z wiatrakami? Warto jednak tłumaczyć dzieciom, co tak naprawdę obchodzą i skąd te tradycje się wywodzą.
Nie mam zamiaru walczyć z wiatrakami i poświęcić życia na krucjatę przeciwko napływającymi do nas nowymi zwyczajami Po prostu halloween mi się nie podoba i nie będę go obchodzić, tak jak rzadko jem hamburgera, bo rujnuje moją wagę

Cytat:
Napisane przez Mojwa Pokaż wiadomość
Mam 22 lata a za dzieciaka zbieralam cukierki w przebraniu.
Oooo ja mam 24, a czuję się teraz jak staruszka, bo w dzieciństwie nikt ze znajomych nie obchodził halloween
Mimiko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-31, 07:17   #288
Mijanou
Wizażowy Kot Igor
 
Avatar Mijanou
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: po drugiej stronie lustra
Wiadomości: 17 524
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Cytat:
Napisane przez Mimiko Pokaż wiadomość
Nie mam zamiaru walczyć z wiatrakami i poświęcić życia na krucjatę przeciwko napływającymi do nas nowymi zwyczajami Po prostu halloween mi się nie podoba i nie będę go obchodzić, tak jak rzadko jem hamburgera, bo rujnuje moją wagę



Oooo ja mam 24, a czuję się teraz jak staruszka, bo w dzieciństwie nikt ze znajomych nie obchodził halloween
Masz święte prawo nie obchodzić

Ale podoba mi się Twoje podejście. Nie obchodzisz a jednak innym nie psujesz zabawy. Szkoda, że podobnie rozsądni ludzie są w tej kwestii w mniejszości.
__________________
I don't have time for that! I'm a cat. We are rather busy you know?



Zanim założysz wątek, zajrzyj tu: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=1269209


Warto wsłuchać się w Słowo: https://www.youtube.com/channel/UC5n...oyrF8xorb-IqVw

No pasaran!
mikroREKLAMA
Spełnione marzenia
Pragniesz szybkiej i radykalnej zmiany? Najwyższa światowa klasa włosów dziewiczych. Najlepsze z natury,.

Ta reklama pokazywana jest pod 17 524 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
Mijanou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-31, 08:20   #289
Mimiko
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 4 421
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Cytat:
Napisane przez Mijanou Pokaż wiadomość
Masz święte prawo nie obchodzić

Ale podoba mi się Twoje podejście. Nie obchodzisz a jednak innym nie psujesz zabawy. Szkoda, że podobnie rozsądni ludzie są w tej kwestii w mniejszości.
Myślę, że ludzi rozsądnie podchodzących do kwestii halloween w Polsce jest więcej tylko po prostu nie afiszują się z tym. Zawsze najbardziej widać wszelkich krzykaczy, ortodoksów i innych oszołomów.
Mimiko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-10-31, 09:19   #290
charsi
Zadomowienie
 
Avatar charsi
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 1 508
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Cytat:
Napisane przez Mimiko Pokaż wiadomość
Ja mam dwadzieścia kilka i nigdy nie zetknęłam się z halloween w szkole czy w przedszkolu. W mojej okolicy nikt też nie chodzi po domach
U mnie tak samo, Halloween kojarzyło mi się tylko z amerykańskimi filmami, nikt po domach nie chodził w przebraniu. Teraz też jakoś nie widuję dzieciaków na ulicach.

Już nie ważne z czego się wywodzi, dla mnie to taki amerykański zwyczaj i jakieś sztuczne wydaje mi się obchodzenie tego święta u nas. Ale co kto lubi.
__________________
Cytat:
Wydawało nam się, że mamy wielkie problemy. Skąd mieliśmy wiedzieć, że jesteśmy szczęśliwi?
charsi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-31, 09:41   #291
Wieszczka
Zadomowienie
 
Avatar Wieszczka
 
Zarejestrowany: 2014-09
Lokalizacja: Sroga północ
Wiadomości: 1 060
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Halloween nie jest zwyczajem tylko Amerykańskim, wręcz przeciwnie - zostało przywiezione z Europy przez osadników. To bardzo stare święto i obchodzą je w krajach Europy zachodniej również chrześcijanie, więc nie wiem o co to całe halo z pogaństwem i szatanem

Jestem za granicą i dzisiaj pewnie ktoś się przywlecze, ale nie mam cukierków i będę sama w domu, także słabo. Kiedyś byłam na Halloween w Anglii, było bardzo fajnie. Nie wiem czy w Polsce się przyjmie, nie jestem ani za ani przeciw, ale jeśli dzieciaki chcą to niech się przebierają. Wydaje mi się, że nasze rodzime święta mają jakiś taki smutny wydźwięk, nic radości, a Halloween daje odrobinę zabawy i myślę, że to jest to, co przyciąga do tego święta ludzi z naszej kultury.
Wieszczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-31, 09:41   #292
Minna
Zielona Driada
 
Avatar Minna
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 3 514
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Również uważam, że Halloween "kłóci" się z datą naszego rodzimego święta. I chyba to głównie utrudnia jego zaszczepienie w polskiej kulturze. Nie ma dla niego zbytnio miejsca u nas. "Kłóci" się również charakterem. Halloween to wesoła zabawa z przebierankami i psikusami, a nasze święto jest pełne zadumy i spokoju.

Walentynki się przyjęły, bo nie było w Polsce takiego święta. W niczym nie wadziło. A urozmaiciło zimny szary okres między Bożym Narodzeniem, a Wielkanocą.
__________________



"To fakt. A fakty to najbardziej uparta rzecz pod słońcem."
Minna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-31, 09:43   #293
anemeon
Zakorzenienie
 
Avatar anemeon
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: Silesia
Wiadomości: 3 484
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Cytat:
Napisane przez dominikmeller25 Pokaż wiadomość
no bo to jest takie święto na siłę wprowadzane jak Walentynki naprzykład.
lecz chore jest straszenie kogoś piekłem czy chęć siłowego nawracania bo ktoś chce sobie tak świętować.

bardziej wolałbym aby wrócił trochę zwyczaj Dziadów, NASZ słowiański zwyczaj który został zniszczony przez napływową religię która teraz nazywa nasz pradawany zwyczaj pogaństwem.
a to takie zwyczaje powinny być pielęgnowane, a tak pozostaje nam ten "amerykański" halloween.


---------- Dopisano o 10:43 ---------- Poprzedni post napisano o 10:41 ----------

Cytat:
Napisane przez Minna Pokaż wiadomość
Również uważam, że Halloween "kłóci" się z datą naszego rodzimego święta. I chyba to głównie utrudnia jego zaszczepienie w polskiej kulturze. Nie ma dla niego zbytnio miejsca u nas. "Kłóci" się również charakterem. Halloween to wesoła zabawa z przebierankami i psikusami, a nasze święto jest pełne zadumy i spokoju.
Zależy, co uznać za "nasze".
Jakoś nie zastanawia niektórych fakt, że dziady, halloween wypada w tym samym czasie do chrześcijańskie święto?
__________________






anemeon jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-31, 10:16   #294
Minna
Zielona Driada
 
Avatar Minna
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 3 514
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Cytat:
Napisane przez anemeon Pokaż wiadomość
Zależy, co uznać za "nasze".
Jakoś nie zastanawia niektórych fakt, że dziady, halloween wypada w tym samym czasie do chrześcijańskie święto?
Akurat pisząc nasze miałam na myśli to do tej pory u nas obchodzone i formę jaką posiada, a nie jego pochodzenie.
__________________



"To fakt. A fakty to najbardziej uparta rzecz pod słońcem."
Minna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-31, 10:25   #295
charsi
Zadomowienie
 
Avatar charsi
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 1 508
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Cytat:
Napisane przez anemeon Pokaż wiadomość
Zależy, co uznać za "nasze".
Jakoś nie zastanawia niektórych fakt, że dziady, halloween wypada w tym samym czasie do chrześcijańskie święto?
No dobra, wiadomo, że dużą część pogańskich zwyczajów chrystianizowano. Ale to chyba nie chodzi o to co było pierwsze, tylko to co jest najmocniej zakorzenione w naszych zwyczajach, no chyba, że u was do dzisiaj nagminnie odprawia się dziady
to znaczy nie mam nic przeciwko, że ktoś je sobie obchodzi ale rozumiem, że niektórym zgrzyta, bo Halloween w Polsce jest stosunkowo nowym świętem.
__________________
Cytat:
Wydawało nam się, że mamy wielkie problemy. Skąd mieliśmy wiedzieć, że jesteśmy szczęśliwi?
charsi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-31, 10:45   #296
dominikmeller25
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 4 166
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

nasze halloween to Dziady, do tego Noc Kupały itd a nie jakieś tam święta które przyszły z zachodu (i które są głównymi świętami) i często odnoszą się do tego samego ale przybrały nową nazwę.
Halloween i nasze Dziady przypadały w ten sam dzień zazwyczaj czyli 31.10 a i miały wspólne cechy czyli różnego typu maski itd
więc jestem to święto w stanie zaakceptować.

w dzisiejszych czasach są ludzie chcący reaktywować stare kulty, jedni obchodzą NASZĄ Noc Kupały i co? i są obrażani, atakuje się ich nazywając poganami itd
ludzie sami plują na naszą tradycję a od tego nie uciekniemy, jesteśmy słowianami i takie święta jak Noc Kupały czy Dziady powinny być może nie praktykowane ale pamiętane, szanowane a nie piętnowane.
dominikmeller25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-31, 10:53   #297
Mimiko
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 4 421
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Mnie się też wydaje, że halloween jest takie modne, bo to przecież przyszło "z Zachodu", czyli znaczy, że lepsze i fajniejsze niż jakieś tam Dziady.
Mimiko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-31, 12:03   #298
requiem29
Wtajemniczenie
 
Avatar requiem29
 
Zarejestrowany: 2014-02
Lokalizacja: Pomorze
Wiadomości: 2 711
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Na bal bym puściła - mało mamy okazji do takich spotkań i zabaw - poza tym taki bal to prawie to samo co andrzejki czy karnawał : też są przebieranki, wróżby, zabawy. Nawet ja, jako osoba dorosła nie wiąże tego z religią a co dopiero takie dzieciaczki..

Mi to całe szaleństwo ogólnie nie przeszkadza.. Jedyne co mi się nie podoba to to, że osoby, którym ta zabawa przypadła do gustu próbują na siłę innym ją wciskać. Chodzi mi konkretnie o to, że w zeszłym roku wracając ze spaceru z psem zaczepiły mnie dzieci "cukierek albo psikus" skoro ja nie obchodzę tego święta to logicznym jest, że nie noszę przy sobie kilogramów cukierków, batonów i czekolad. Niezadowolone dzieci wyciągnęły ketchup i musztardę i oblały mnie nimi ;D super święto co? Ja rozumiem, że można to lubić, chodzić po domach, zaczepiać ludzi ale wydaje mi się, że skoro nie jest to nasze tradycyjne święto to dzieci powinny być pouczone jak należy do niego podchodzić i nie tak rygorystycznie przestrzegać tej zasady 'cukierek albo psikus'... Skoro ja nie uznaje takiego święta a ktoś mnie oblewa ketchupem no to wybaczcie..
__________________
every moment is good to change everything..

Gram, bo lubię

https://www.instagram.com/req29/
requiem29

Edytowane przez requiem29
Czas edycji: 2014-10-31 o 12:06
requiem29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-31, 12:06   #299
201607040946
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 20 500
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Lubię, no jak ja mogłabym nie lubić
201607040946 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-31, 15:05   #300
suszonepomidory
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 24
Dot.: Wasze zdanie na temat Halloween.

Cytat:
Napisane przez Hvid Pokaż wiadomość
Co roku jezdzimy też wieczorem na stare Powązki. Efekt niesamowity, te wszystkie rzezby oświetlone setkami zniczy, no urok starych cmentarzy. I szczerze pisząc, właśnie to stanowiło największe przeżycie dla różnych cudzoziemców, którzy akurat w tych dniach znalezli się w naszym kraju. Bo coś innego, niespotykanego
Otóż to, mamy swoją tradycję i też spotkałam się z tym, że cudzoziemcy z ciekawością ja poznawali!



Cytat:
Napisane przez Mijanou Pokaż wiadomość
Święto jest kontrowersyjne przede wszystkim ze względu na fatalny dla nas, Polaków, zbieg dat, gdyż 1 listopada obchodzony jest u nas dzień Wszystkich Świętych i pewnie stąd Halloween budzi tak wiele kontrowersji.

Nie widzę jednak powodu, by demonizować i potępiać to święto. Nie ma nic wspólnego z satanizmem a jaka szkoda się stanie, że dzieci się poprzebierają? Wy nie chciałyście być wróżką czy kotkiem, gdy byłyście małe? Trzeba tylko dzieciom wyjaśnić a potem przypilnować podczas zbierania cukierków, by nic się im nie stało i żeby one szkód nie narobiły.
Nie żaden "fatalny zbieg dat", tylko te dni- 31.10, 1.11, praktycznie na całym świecie są związane ze zmarłymi, duchami itd. U nas jest Wszystkich Świętych, a w Anglii czy Ameryce Halloween.Każdy kraj inaczej go obchodzi, stosownie do swojej kultury. I tak w Meksyku ludzie urządzają biesiady na grobach bliskich, w Polsce ludzie odwiedzają groby, palą świeczki i wspominają z rodzinami zmarłych, a w Ameryce robią przebieranki, a dzieci zbierają cukierki.

My już mamy swoją tradycję związana ze świętowaniem tego czasu, więc logicznym dla mnie jest że świetujemy swoje święto i dzieci także uczymy uczestnictwa w naszych tradycjach, a nie innych.

Okazji do zabawy w roku jest mnóstwo, a Polacy bawić się potrafią. Jednak ten czas jest, zresztą stosownie do pory roku, związany u nas ze wspomnieniami, wyciszeniem.

Halloween jest fajne w Ameryce itd., bo to jest ich wersja tego święta. Tam ma to wymiar zabawy- oglądanie horrorów, dekorowanie domów w przeróżne stwory: oni świętują to na zasadzie zabawy, co zresztą do nich pasuje.

Nie wyobrażam sobie iść na cmentarz na kacu, bo poprzedniego dnia była impreza z okazji Halloween. No to się po prostu gryzie i ma się nijak do naszej wersji. Jeśli komuś się bardziej podoba Halloween i nie chce odwiedzić grobów- no bo to taaaakie smutne a my Polacy sie bawić nie umiemy, nie to co w Ameryce to można się przeprowadzić albo jeździć co roku tam o tej porze i zapewniam, że przeżycia z okazji Halloween będą o wiele fajniejsze niż próba wepchnięcia tego święta w nasz kraj.
suszonepomidory jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-11-12 22:46:16


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:51.