Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych - Strona 10 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-01-11, 17:17   #271
c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 4 727
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Dla mnie zaczynanie maila od "Szanowny Panie" (pomijając sytuacje MEGA oficjalne) brzmi niedorzecznie. Jak idziecie do urzędu czy rozmawiacie przez telefon, to też mówicie do kogoś "szanowna pani"? Poziom oficjalności jest taki sam jak piszecie np. do sklepu internetowego czy w pracy do jakiegoś dostawcy np.
c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-11, 17:58   #272
melkmeisje
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 10 690
GG do melkmeisje
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

[1=c640cdfa886255292692728 c9c3f51a456c1754b_657ce90 228a24;49708624]Dla mnie zaczynanie maila od "Szanowny Panie" (pomijając sytuacje MEGA oficjalne) brzmi niedorzecznie. Jak idziecie do urzędu czy rozmawiacie przez telefon, to też mówicie do kogoś "szanowna pani"? Poziom oficjalności jest taki sam jak piszecie np. do sklepu internetowego czy w pracy do jakiegoś dostawcy np.[/QUOTE]

Jeszcze raz - mowa o oficjalnej korespondencji, a nie rozmowie telefonicznej.
melkmeisje jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-11, 18:02   #273
Kolor Bzu
Zakorzenienie
 
Avatar Kolor Bzu
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 6 023
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Problem z mailami jest taki, że cała kultura internetu, w tym także porozumiewania się tą drogą w sytuacjach oficjalnych bazuje na kulturze amerykańskiej (to amerykańskie korpo upowszechniły maile jako formę kontaktu z pracownikami i kandydatami itd) a angielski jest zupełnie innym językiem pod względem "otwartości". Amerykanie posługują się językiem bardzo spoufalającym się, bezpośrednim, polski natomiast jest bardziej sztywny i oficjalny, bardziej obwarowany forami grzecznościowymi.
Maile mamy pisać jak "na zachodzie", mówić do siebie w firmach po imieniu, a polski jest do tego wybitnie nie przystosowany. Stąd te problemy. Bo "szanowna pani" jest zbyt sztywno, a "witam" z kolei kojarzy się z brakiem szacunku, a w sumie dobrej formy pośredniej nie ma.
I stąd to całe zamieszanie.
Mi jest wszystko jedno, jak ktoś do mnie się zwróci w mailu. Wychodzę z założenia, że to nie list, bo końcu pełni inną niż list funkcję.
Kolor Bzu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-11, 18:04   #274
melkmeisje
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 10 690
GG do melkmeisje
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Cytat:
Napisane przez Kolor Bzu Pokaż wiadomość
Wychodzę z założenia, że to nie list, bo końcu pełni inną niż list funkcję.
Tzn?
melkmeisje jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-11, 18:40   #275
Kolor Bzu
Zakorzenienie
 
Avatar Kolor Bzu
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 6 023
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Cytat:
Napisane przez melkmeisje Pokaż wiadomość
Tzn?
To znaczy, że mail służy raczej do prostej, szybkiej komunikacji. Chodzi o czas i efektywność. Maile są zazwyczaj krótkie, mniej wysiłku się wkłada w ich napisanie.
Owszem dostawałam kilka razy w życiu maile-listy, długie, niemal poetyckie. Ale jednak na co dzień jest to po prostu szybka forma przekazywania informacji, niż cała epopeja, jak to dawniej bywało.
Tak samo jak inaczej się pisze sms-y niż rozmawia na żywo czy pisze listy, tak samo jest z mailami.
Kolor Bzu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-12, 09:50   #276
fairytale
Raczkowanie
 
Avatar fairytale
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 488
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Cytat:
Napisane przez Kolor Bzu Pokaż wiadomość
To znaczy, że mail służy raczej do prostej, szybkiej komunikacji. Chodzi o czas i efektywność. Maile są zazwyczaj krótkie, mniej wysiłku się wkłada w ich napisanie.
Owszem dostawałam kilka razy w życiu maile-listy, długie, niemal poetyckie. Ale jednak na co dzień jest to po prostu szybka forma przekazywania informacji, niż cała epopeja, jak to dawniej bywało.
Tak samo jak inaczej się pisze sms-y niż rozmawia na żywo czy pisze listy, tak samo jest z mailami.
No tak, ale nie mówimy o szybkich roboczych mailach, tylko o mailach do osoby rekrutującej. Ten mail mówi o nas trochę. Owszem, jeśli rekruter szuka wybitnego specjalisty, a CV i rekomendacje danej osoby mówią, że będzie idealny na to stanowisko, to forma takiego maila będzie miała małe znaczenie. Ale jeśli szukamy osoby na stanowisko, gdzie komunikacja np. z klientami czy kontrahentami jest bardzo ważna, a przyszło tysiąćpińcet CV osób o podobnych kompetencjach, to już to Witam stanowi lekki zgrzyt. Dlatego w takich mailach bezwzględnie Szanowna Pani/Panie. ZWLASZCZA w administracji publicznej

A Dzień dobry nie jest w pełni poprawne, jednak w roboczych mailach wolę popełniać taki błąd, niż to nieszczęsne Witam. Ono razi mnie estetycznie. Jak ktoś wchodzi do pokoju i mówi witam, to też od razu widać, że człowiek nieobyty i niewyrobiony.

Jak się znam choć trochę z kimś, to piszę Pani Anno/ Panie Pawle. Jak ktoś zajmuje wyższe stanowisko (nawet jeśli jest w moim wieku i w czasie przerwy na kawę żartuję z nim w kuchni) to w roboczych mailach Panie Dyrektorze, a jeśli piszę maila "oficjalnego" (z DW, albo takiego, który może być przesyłany dalej), to Szanowny Panie Dyrektorze.

Jeśli jestem z kimś na ty, to Anno, Pawle.

Jeśli kogoś dobrze znam, traktuje maile jak smsy i w ogóle piszę bez wstępów/pożegnań. Ta syt występuje również jeśli jest to któryś mail w tej samej sprawie (wtedy olewam nagłówki nawet jak piszę do ludzi na wysokich stanowiskach, bo ile razy można sobie Paniedyrektorować).

Tak jest w mojej, dość zhierarchizowanej organizacji, ale każda wytwarza sobie własne normy. Uważam, że NAJPIERW trzeba rozpoznać sytuację, a potem dopiero mówić co jest lub nie jest niedorzeczne. Dlatego w sytuacji szukania pracy moim zdaniem zdecydowanie lepiej przedobrzyć z oficjalnością, a potem szybko się dostosować, niż pokazać zbytnie wyluzowanie.
fairytale jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-12, 13:34   #277
asdi
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-11
Lokalizacja: laboratorium
Wiadomości: 85
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Proszę o spojrzenie z boku, jak postąpiłabyś na moim miejscu. Biorę udział w projekcie unijnym w ramach, którego mam przyznany 3-miesięczny staż. We wrześniu skończyłam chemię, odzywałam się do kilku "wymarzonych"firm, ale się nie udało.
W tamtym tygodniu zaczęłam pisać do mniej "wymarzonych" miejsc. Jeszcze tego samego dnia odezwali się do mnie z SANEPID-u. Praktyka w dziale ochrony zdrowia publicznego, praca biurowa. Podobno zatrudniają ludzi tylko po biologi, chemii, fizyce, medycynie itp. Praca jak dla mnie bardzo średnio ciekawa. Jednak z braku laku zdeklarowałam się, że odbędę u nich staż. Papiery jeszcze niepodpisane. Ogólnie muszę zacząć do połowy lutego, ale tutaj chcą już w tym tygodniu. I rodzą się we mnie wątpliwości czy chce tam chodzić, ponieważ:
- martwię się, że niczego pożytecznego zawodowo się tam nie nauczę
- muszę dojeżdżać na drugi koniec miasta (dojazd 1,5h)
- zarobki są tam mega kiepskie (gdyby zwolniło im się miejsce i mnie potem zatrudnili to, zarabiałabym 80% minimalnej przez minimum rok [umowa na kolejny staż]).

Z drugiej strony od czegoś trzeba zacząć, a to tylko 3 miesiące, więc szybko zleci. Siostra namawia mnie, żebym tam poszła. Zastanawiam się czy iść, czy szukać i czekać na odpowiedzi innych firm.
__________________
"do szeregu i tu moralnie nie dezerteruj!"
asdi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-01-12, 16:01   #278
cranberry juice
ctrl alt delete
 
Avatar cranberry juice
 
Zarejestrowany: 2013-05
Lokalizacja: San Escobar
Wiadomości: 4 826
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Cytat:
Napisane przez asdi Pokaż wiadomość
Proszę o spojrzenie z boku, jak postąpiłabyś na moim miejscu. Biorę udział w projekcie unijnym w ramach, którego mam przyznany 3-miesięczny staż. We wrześniu skończyłam chemię, odzywałam się do kilku "wymarzonych"firm, ale się nie udało.
W tamtym tygodniu zaczęłam pisać do mniej "wymarzonych" miejsc. Jeszcze tego samego dnia odezwali się do mnie z SANEPID-u. Praktyka w dziale ochrony zdrowia publicznego, praca biurowa. Podobno zatrudniają ludzi tylko po biologi, chemii, fizyce, medycynie itp. Praca jak dla mnie bardzo średnio ciekawa. Jednak z braku laku zdeklarowałam się, że odbędę u nich staż. Papiery jeszcze niepodpisane. Ogólnie muszę zacząć do połowy lutego, ale tutaj chcą już w tym tygodniu. I rodzą się we mnie wątpliwości czy chce tam chodzić, ponieważ:
- martwię się, że niczego pożytecznego zawodowo się tam nie nauczę
- muszę dojeżdżać na drugi koniec miasta (dojazd 1,5h)
- zarobki są tam mega kiepskie (gdyby zwolniło im się miejsce i mnie potem zatrudnili to, zarabiałabym 80% minimalnej przez minimum rok [umowa na kolejny staż]).

Z drugiej strony od czegoś trzeba zacząć, a to tylko 3 miesiące, więc szybko zleci. Siostra namawia mnie, żebym tam poszła. Zastanawiam się czy iść, czy szukać i czekać na odpowiedzi innych firm.
A jak wygląda kwestia wypowiedzenia? Przecież to staż, nie więzienie, chyba można z niego w połowie zrezygnować?
cranberry juice jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-14, 09:30   #279
linaya
astro-loszka
 
Avatar linaya
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 508
Dot.: Jak wygląda rzeczywistość rynku pracy dla osób młodych

Idź na ten staż, zawsze lepiej zdobyć trochę doświadczenia niż siedzieć i nic nie robić. W trakcie stażu szukaj lepszej pracy, wysyłaj oferty, odpowiadaj na ogłoszenia, jak uda Ci się znaleźć coś lepszego, to zawsze możesz zrezygnować ze stażu
__________________
Kpię i o drogę nie pytam.
linaya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-01-14 10:30:21


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:04.