zaburzenia wzrastania/niskorosłość - Strona 13 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-09-10, 09:48   #361
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Ja daję witaminę D przez cały rok, dodatkowo wyciąg z oleju lnianego oczyszczonego z toksycznych składników.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-11-14, 16:07   #362
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Chwalimy się, córka ma 3 centyl wagi, do wzrostu jeszcze brakuje niecałe 1.5cm

Edytowane przez Glodomorek
Czas edycji: 2017-11-14 o 16:21
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-11-14, 16:33   #363
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez Glodomorek Pokaż wiadomość
Chwalimy się, córka ma 3 centyl wagi, do wzrostu jeszcze brakuje niecałe 1.5cm


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-11-14, 18:53   #364
sanetka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 6 373
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez Glodomorek Pokaż wiadomość
Chwalimy się, córka ma 3 centyl wagi, do wzrostu jeszcze brakuje niecałe 1.5cm
Super, dobry wynik.

U nas po skoku chwilowy przestoj ale w siatkach syn trzyma sie tak miedzy 3 a 10 centylem wzrostem. Wagowo ponizej siatki.
__________________

sanetka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-14, 20:35   #365
Nana__87
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 9
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Ciekawa jestem, czy któraś z użytkowniczek udzielających się w tym temacie jeszcze tu zagląda, bo sama mam podobny problem, a widziałam, że jest tu trochę specjalistek w temacie.

Moja córka ma dopiero 1,5 roku i wszyscy na około mówią, że niepotrzebnie panikuję, ale ja mam wrażenie, że z jej wzrostem jest coś nie tak. Już w ciąży mieliśmy krótkie kości udowe, potem po narodzinach wymierzyli ją na 50cm (chociaż mi się wydaje, że miała mniej). Nie licząc tego, NIGDY żaden lekarz ani pielęgniarka jej nie zmierzyli, nawet jeżeli wprost o to prosiłam. Na ile potrafiłam to mierzyłam sama, zawsze wychodził mi 3-10 centyl, ostatnio już nawet trochę poniżej. Wszystkie dzieci w jej wieku są od niej zauważalnie wyższe, a ona taki maluszek. My z mężem jesteśmy raczej średniego wzrostu, ja mam 165, on 174.

Parę dni temu pierwszy raz u lekarza pielęgniarka ją w końcu zmierzyła (oczywiście po mojej prośbie) i wyszło 75cm, lekarka stwierdziła tylko, że to 3 centyl i że przed drugimi urodzinami nic się nie diagnozuje.

Czy faktycznie powinnam czekać? Nie chciałabym przegapić jakiegoś problemu zdrowotnego. Dodam tylko że oprócz tego wzrostu nie ma się do czego "przyczepić". Waga w okolicach 50 centyla, apetyt ma, chuda nie jest. Bardzo fajnie się rozwija ruchowo, intelektualnie, społecznie... Tylko ten wzrost:/
Nana__87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-14, 20:51   #366
Ninquelote
Wtajemniczenie
 
Avatar Ninquelote
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 316
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

U nas mierzenie w przychodni okazało się niewiarygodne. Tydzień po bilansie czterolatka u endokrynologa była 1 cm niższa.
__________________
Bo jestem kluską, po prostu kluską
Choć bardzo staram się, wyglądać na istotę ludzką
Tak naprawdę jestem pierogiem
Ninquelote jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-14, 20:55   #367
Nana__87
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 9
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Ale mi w domu wychodzi podobnie, więcej nie ma na pewno.
Nana__87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-03-14, 21:37   #368
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez Nana__87 Pokaż wiadomość
Ciekawa jestem, czy któraś z użytkowniczek udzielających się w tym temacie jeszcze tu zagląda, bo sama mam podobny problem, a widziałam, że jest tu trochę specjalistek w temacie.

Moja córka ma dopiero 1,5 roku i wszyscy na około mówią, że niepotrzebnie panikuję, ale ja mam wrażenie, że z jej wzrostem jest coś nie tak. Już w ciąży mieliśmy krótkie kości udowe, potem po narodzinach wymierzyli ją na 50cm (chociaż mi się wydaje, że miała mniej). Nie licząc tego, NIGDY żaden lekarz ani pielęgniarka jej nie zmierzyli, nawet jeżeli wprost o to prosiłam. Na ile potrafiłam to mierzyłam sama, zawsze wychodził mi 3-10 centyl, ostatnio już nawet trochę poniżej. Wszystkie dzieci w jej wieku są od niej zauważalnie wyższe, a ona taki maluszek. My z mężem jesteśmy raczej średniego wzrostu, ja mam 165, on 174.

Parę dni temu pierwszy raz u lekarza pielęgniarka ją w końcu zmierzyła (oczywiście po mojej prośbie) i wyszło 75cm, lekarka stwierdziła tylko, że to 3 centyl i że przed drugimi urodzinami nic się nie diagnozuje.

Czy faktycznie powinnam czekać? Nie chciałabym przegapić jakiegoś problemu zdrowotnego. Dodam tylko że oprócz tego wzrostu nie ma się do czego "przyczepić". Waga w okolicach 50 centyla, apetyt ma, chuda nie jest. Bardzo fajnie się rozwija ruchowo, intelektualnie, społecznie... Tylko ten wzrost:/
Napisz ile dokładnie ma miesięcy i ile wzrostu oraz wagę urodzeniową i tydzień. 3 centyl na 18mcy to 76cm, a jeśli ma 75 to jest poniżej, tu miesiąc robi różnicę.
Jeżeli nie ma spadków cukru to w zasadzie przed 2 urodzinami większość lekarzy nie diagnozuje. Bardzo ważne jest, żebyś sama mierzyła i zaznaczała na siatkach centylowych wzrost i wagę (co 3 miesiące, siatki centylowe warszawskie). Możesz skorzystać z gotowej aplikacji "Moje dziecko" Medycyna praktyczna na androida, fajnie rysuje wykres.
Zwróć uwagę na bmi, nie powinno być zbyt wysokie. Policz potencjał zgodnie z wzorem, który umieściłam w początkowych postach. Na bilansie 2latka będziecie na pewno robić pomiary, ale przypilnuj czy jest dobrze zmierzona, bo czasem robią to źle, niedokładnie i dodają wiele centymetrów. Jeśli będzie ten 3 centyl lub poniżej to bierz skierowanie do endokrynologa na konsultację. Możesz też niektóre podstawowe badania zrobić sama np tarczycę (tsh, ft3,ft4), wit d, wapń, żelazo, morfologię z rozmazem. To tak kontrolnie, bo to dość łatwo się leczy. W razie pytań pisz do mnie na priv, chętnie pomogę.

---------- Dopisano o 22:37 ---------- Poprzedni post napisano o 22:36 ----------

Cytat:
Napisane przez Ninquelote Pokaż wiadomość
U nas mierzenie w przychodni okazało się niewiarygodne. Tydzień po bilansie czterolatka u endokrynologa była 1 cm niższa.
1 cm różnicy to niewiele. Potrafią pomylić się o 10... W końcu co to za różnica. Mi w domu pomiary nigdy nie wychodzą idealnie takie same, ale 3, 5 czy 10cm różnicy to przegięcie.
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-15, 07:23   #369
Nana__87
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 9
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Dziękuję za odpowiedź. Jak się urodziła to miała 2850g i 50cm (w 40tc, dwa dni przed terminem z OM).
Teraz 11kg, niby 75cm. Za dwa tygodnie skończy 18 miesięcy czyli ma 17,5 miesiąca.
BMI wychodzi 19.6 czyli dość sporo. Potencjał 163,5cm - bez szału, ale na pewno dużo powyżej 3 centyla.

Wiem, że miesiąc robi różnice, tak samo jak centymetr, ale ruchliwe dziecko w tym wieku ciężko zmierzyć, do tego dochodzą różnice między ranem i popołudniem. Dzisiaj zmierzyłam ją rano i wyszło 76, nawet 76,5 (u lekarza byliśmy po południu), który pomiar powinnam wziąć pod uwagę? Tak czy inaczej cały czas poruszamy się w okolicach 3 centyla.
Nana__87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-15, 08:03   #370
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez Nana__87 Pokaż wiadomość
Dziękuję za odpowiedź. Jak się urodziła to miała 2850g i 50cm (w 40tc, dwa dni przed terminem z OM).
Teraz 11kg, niby 75cm. Za dwa tygodnie skończy 18 miesięcy czyli ma 17,5 miesiąca.
BMI wychodzi 19.6 czyli dość sporo. Potencjał 163,5cm - bez szału, ale na pewno dużo powyżej 3 centyla.

Wiem, że miesiąc robi różnice, tak samo jak centymetr, ale ruchliwe dziecko w tym wieku ciężko zmierzyć, do tego dochodzą różnice między ranem i popołudniem. Dzisiaj zmierzyłam ją rano i wyszło 76, nawet 76,5 (u lekarza byliśmy po południu), który pomiar powinnam wziąć pod uwagę? Tak czy inaczej cały czas poruszamy się w okolicach 3 centyla.
Pod uwagę bierz pomiar wykonany rano. Jak mierzysz? Możesz nawet zmierzyć jak śpi, tylko weź kogoś to pomocy W tym wieku mierzysz jeszcze na leżąco, głowę oprzeć np o ścianę, nogi proste i mierzysz odległość od ściany do końca pięty (stopa ustawiona z pionie). Robisz 3 pomiary, zapisujesz średnią, bo mogą nieznacznie się różnić.
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-15, 09:07   #371
zuzi16
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 8
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Witajcie! mam identyczny problem z moją córką, jest w tym samym wieku za mc skończy 1,5 roku i na leżąco ma długość 78 cm, na stojąco jakieś 75 cm. Ale oprócz tego, że nie jest wysoka jest bardzo drobna bardzo martwią jej drobne ramionka, bioderka. Nie wiem co to może być. Byliśmy w szpitalu na obserwacji: wykluczono celiaklię, pasożyty, IGF1- 34, tsh dobre, ft 4 dobre, co do hormonu wzrostu stwierdzili, że jest za mała na taka diagnostykę , że jest to zbyt obciążające badanie. I w sumie nic nie wiem. Zastanawiam się nad wizytą u genetyka ale mąż jest przeciwny, uważa że ma czas na rośnięcie, że ja też jestem drobna to że po mnie jest taka malutka. Dla mnie ona wygląda jak taka miniaturka
zuzi16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-03-15, 12:28   #372
zuzi16
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 8
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Chciałam jeszcze dodać, że po rozszerzeniu diety w 6 mcu życia wystąpiły u córki bardzo silne zaparcia, które leczyliśmy prawie do 1 roku życia. Teraz już jest ok. W związku z tymi zaparciami i słabym rośnięciem (w sumie od urodzenia) zrobiliśmy małej próby potowe i wykluczyliśmy mukowiscydozę. Nie wydaje mi się żeby było wszystko ok. Mam starszego syna, który ma wzrost na poziomie 75-90 centyl. Ja mam 160 cm, mój mąż 180 cm. Chciałabym aby to wszystko jakoś wyjaśnić ale już brakuje mi sil. Tyle badań, z których wychodzi wszystko ok. a dziecko malutkie. Ma bardzo malutką stopę, rozmiar 20. Spodnie w rozmiarze 80 są jeszcze na Nią za długie. Nie wiem co jeszcze mogę zrobić. Dziewczyny poradźcie co mogłabym jeszcze zrobić, bo bardzo się martwię. A gdy zaczynam o tym rozmawiać każdy mówi mi urośnie, różnie dzieci rosną itd....
zuzi16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-15, 17:50   #373
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez zuzi16 Pokaż wiadomość
Witajcie! mam identyczny problem z moją córką, jest w tym samym wieku za mc skończy 1,5 roku i na leżąco ma długość 78 cm, na stojąco jakieś 75 cm. Ale oprócz tego, że nie jest wysoka jest bardzo drobna bardzo martwią jej drobne ramionka, bioderka. Nie wiem co to może być. Byliśmy w szpitalu na obserwacji: wykluczono celiaklię, pasożyty, IGF1- 34, tsh dobre, ft 4 dobre, co do hormonu wzrostu stwierdzili, że jest za mała na taka diagnostykę , że jest to zbyt obciążające badanie. I w sumie nic nie wiem. Zastanawiam się nad wizytą u genetyka ale mąż jest przeciwny, uważa że ma czas na rośnięcie, że ja też jestem drobna to że po mnie jest taka malutka. Dla mnie ona wygląda jak taka miniaturka
W tym wieku bierze się pod uwagę pomiar na leżąco, więc 78cm to 10 centyl, czyli całkiem nieźle. 10 centyl to szczyt moich marzeń a nie żadna miniaturka. A ile ty masz wzorstu? Na którym centylu jesteś? 160cm to jest przeciętny wzrost pomiędzy 10 a 25 centylem, więc córka na 10 centylu rośnie normalnie, adekwatnie do potencjału. Może być wyższa, ale wcale nie musi, bo ten 10 centyl dla niej jest jak najbardziej normalny.
Badania hormonu wzrostu zazwyczaj wykonuje się powyżej 2 lat, bo jest to obciążające badanie (doprowadza się dziecko do hipoglikemii lub spadku ciśnienia krwi), tylko wtedy gdy dziecko jest poniżej 3 centylu, rzadko kiedy zgadzają się na badanie na 3 centylu.
A odnośnie genetyka, czy ma jakieś konkretne cechy, które sugerują konieczność konsultacji?
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-15, 18:47   #374
Nana__87
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 9
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

A ja myślałam, że w tym wieku mierzenie to już na stojąco, z resztą tak właśnie zmierzyła ją pielęgniarka i ten wynik lekarka nanosiła na siatkę. Na leżąco też mamy 77-78cm. Więc może jeszcze nie ma co panikować? Chociaż przy równieśnikach odstaje, o ubrankach dedykowanych dla jej wieku możemy zapomnieć. Zaczęła samodzielnie chodzić w wieku 10 miesięcy, nie miała wtedy nawet 70cm i na spacerach zawsze byłyśmy niemałą sensacją ("taki maluszek sam chodzi!")
Nana__87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-15, 22:06   #375
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez Nana__87 Pokaż wiadomość
A ja myślałam, że w tym wieku mierzenie to już na stojąco, z resztą tak właśnie zmierzyła ją pielęgniarka i ten wynik lekarka nanosiła na siatkę. Na leżąco też mamy 77-78cm. Więc może jeszcze nie ma co panikować? Chociaż przy równieśnikach odstaje, o ubrankach dedykowanych dla jej wieku możemy zapomnieć. Zaczęła samodzielnie chodzić w wieku 10 miesięcy, nie miała wtedy nawet 70cm i na spacerach zawsze byłyśmy niemałą sensacją ("taki maluszek sam chodzi!")
Do 2 lat pomiary na leżąco, po 2 roku na stojąco. Tu masz obecnie 3 cm różnicy, z czasem jak dziecko będzie prawidłowo stało to pomiary wyrównają się. Ciężko półtoraroczne dziecko dokładnie ustawić, z prostymi nogami, plecami, z dobrze ułożoną głową. Wystarczy lekko ugiąć nogi i już "skraca się" o parę cm.
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-16, 07:09   #376
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Glodomorku, u Was wszystko gra?
Kontynuujecie wzrastanie?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-16, 08:20   #377
zuzi16
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 8
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Dzięki Glodomorku za odpowiedź, dla mnie jesteś osobą z naprawdę dużą wiedzą w temacie wzrastania i nie jeden pediatra mógłby od Ciebie się uczyć w tych kwestiach. Co do mojej córki to dla mnie jest ona naprawdę drobna, nie wiem jaka była Twoja córka w tym wieku, nie mówię teraz o wzroście ale np. o obwodzie klatki piersiowej czy wielkości miednicy. Moja to wszystko ma wąziutkie, ma krótkie ręce. Co do genetyka to w sumie zasugerowałam się tym forum bo była tu podnoszona też kwestia wizyty w takim gabinecie. Może podpowiedziałabyś mi co może wskazywać na konieczność takiej konsultacji. Dodam, że moja mała słabo mówi, ale pocieszam się trochę, że mowę rozumie bardzo dobrze. Wykonuje polecenia lub stanowczo mówi "nie", gdy czegoś nie chce zrobić. Bardzo się cieszę, że Twoja córka dobrze zareagowała na hw, to też jest optymistyczne dla innych mam, które martwią się o wzrost swoich dzieci i myślą sobie że jeśli problemy z tym hormonem są przyczyną - to istnieje skuteczne rozwiązanie czego Wy jesteście dowodem.
zuzi16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-16, 08:25   #378
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez wika82 Pokaż wiadomość
Glodomorku, u Was wszystko gra?
Kontynuujecie wzrastanie?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Tak, u nas super, czekam do maja, bo może będzie już 3 centyl. Akurat na 2 lata leczenia. Jak to szybko minęło to nawet nie wiem kiedy. Pamiętam jak chwaliłam się, że mamy przyznane Ostatnio miała już niecałe 112cm, kupuję ciuchy na 116, małą kurtkę na 122 szok normalnie jakie to wielkie jest Za to tonę w za małych ciuchach obecnie.
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-17, 16:47   #379
precious_81
Wtajemniczenie
 
Avatar precious_81
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 447
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez zuzi16 Pokaż wiadomość
Chciałam jeszcze dodać, że po rozszerzeniu diety w 6 mcu życia wystąpiły u córki bardzo silne zaparcia, które leczyliśmy prawie do 1 roku życia. Teraz już jest ok. W związku z tymi zaparciami i słabym rośnięciem (w sumie od urodzenia) zrobiliśmy małej próby potowe i wykluczyliśmy mukowiscydozę. Nie wydaje mi się żeby było wszystko ok. Mam starszego syna, który ma wzrost na poziomie 75-90 centyl. Ja mam 160 cm, mój mąż 180 cm. Chciałabym aby to wszystko jakoś wyjaśnić ale już brakuje mi sil. Tyle badań, z których wychodzi wszystko ok. a dziecko malutkie. Ma bardzo malutką stopę, rozmiar 20. Spodnie w rozmiarze 80 są jeszcze na Nią za długie. Nie wiem co jeszcze mogę zrobić. Dziewczyny poradźcie co mogłabym jeszcze zrobić, bo bardzo się martwię. A gdy zaczynam o tym rozmawiać każdy mówi mi urośnie, różnie dzieci rosną itd....
Jeśli Cię niepokoi wzrost córki to możesz wymusić na lekarzu skierowanie do poradni, terminy są dość długie. W międzyczasie możesz sama córkę obserwować. Może być faktycznie tak, że dogoni jeszcze rówieśników, a jeśli nie to odpowiednio szybko poradnia skieruje Was na badania.
Ja bardzo żałuję, że nas tak późno zaczęli diagnozować.

Nas do genetyka skierowała endokrynolog chociaż córka nie ma żadnych cech chorób genetycznych, ale lekarka woli potwierdzić badaniami, że od tej strony jest wszystko dobrze.

Cytat:
Napisane przez Glodomorek Pokaż wiadomość
Tak, u nas super, czekam do maja, bo może będzie już 3 centyl. Akurat na 2 lata leczenia. Jak to szybko minęło to nawet nie wiem kiedy. Pamiętam jak chwaliłam się, że mamy przyznane Ostatnio miała już niecałe 112cm, kupuję ciuchy na 116, małą kurtkę na 122 szok normalnie jakie to wielkie jest Za to tonę w za małych ciuchach obecnie.
Jejku, to już 2 lata, ale zleciało
precious_81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-03-17, 19:24   #380
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez precious_81 Pokaż wiadomość
Jeśli Cię niepokoi wzrost córki to możesz wymusić na lekarzu skierowanie do poradni, terminy są dość długie. W międzyczasie możesz sama córkę obserwować. Może być faktycznie tak, że dogoni jeszcze rówieśników, a jeśli nie to odpowiednio szybko poradnia skieruje Was na badania.
Ja bardzo żałuję, że nas tak późno zaczęli diagnozować.

Nas do genetyka skierowała endokrynolog chociaż córka nie ma żadnych cech chorób genetycznych, ale lekarka woli potwierdzić badaniami, że od tej strony jest wszystko dobrze.


Jejku, to już 2 lata, ale zleciało
U dziewczynek genetyk to standardowe badanie, wręcz obowiązkowe.

Ja jestem w ogromnym szoku, a co najbardziej cieszy to obce osoby np rodzice w przedszkolu widzę, że sporo urosła.
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-17, 21:18   #381
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez Glodomorek Pokaż wiadomość
U dziewczynek genetyk to standardowe badanie, wręcz obowiązkowe.

Ja jestem w ogromnym szoku, a co najbardziej cieszy to obce osoby np rodzice w przedszkolu widzę, że sporo urosła.
No, ja też jestem w szoku, że to już 2 lata, wydaje się niemożliwe!!!
Gratuluję.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-18, 14:35   #382
zuzi16
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 8
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Ja się cały czas niepokoje, w szpitalu na endokrynologii już nawet byłyśmy gdy skończyła rok, miała wtedy 72 cm długości. Ale z tego co wtedy zrobiliśmy (badania) wszystko było ok. Tylko było IGF1 - 34, dla mnie trochę za niskie ale w szpitalu lekarka powiedziała, że taki wynik jest w normie. A do genetyka może pójść prywatnie, pewnie chodzi tu o zespół turnera.
zuzi16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-18, 15:33   #383
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez zuzi16 Pokaż wiadomość
Ja się cały czas niepokoje, w szpitalu na endokrynologii już nawet byłyśmy gdy skończyła rok, miała wtedy 72 cm długości. Ale z tego co wtedy zrobiliśmy (badania) wszystko było ok. Tylko było IGF1 - 34, dla mnie trochę za niskie ale w szpitalu lekarka powiedziała, że taki wynik jest w normie. A do genetyka może pójść prywatnie, pewnie chodzi tu o zespół turnera.
Nie ma sensu prywatnie. Na nfz bez łaski zrobią wam badania, a te 500zł wydaj na coś innego. Wystarczy skierowanie od pediatry do poradni genetycznej (zwykłej, nie musi być dopisku dziecięca).
A wielu badań u roczniaka nie robią, hormon wzrostu po 2 roku dopiero badają zazwyczaj, więc to nic dziwnego, ze wam tamte badania były ok.
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-19, 13:27   #384
zuzi16
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 8
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez Nana__87 Pokaż wiadomość
A ja myślałam, że w tym wieku mierzenie to już na stojąco, z resztą tak właśnie zmierzyła ją pielęgniarka i ten wynik lekarka nanosiła na siatkę. Na leżąco też mamy 77-78cm. Więc może jeszcze nie ma co panikować? Chociaż przy równieśnikach odstaje, o ubrankach dedykowanych dla jej wieku możemy zapomnieć. Zaczęła samodzielnie chodzić w wieku 10 miesięcy, nie miała wtedy nawet 70cm i na spacerach zawsze byłyśmy niemałą sensacją ("taki maluszek sam chodzi!")
Nana_87 My mamy córki w tym samym wieku, przeżyłam to samo co Ty, też gdy mała zaczęła chodzić, wszyscy pytali "ile to Maleństwo ma" czasem już nawet odejmowałam Jej 2 miesiące, żeby nie wysłuchiwać "ojej to drobniutka jest bardzo jak na ten wiek". Denerwowało mnie to jakoś bardzo. Mam do Ciebie pytania czy Twoja córka tez jest drobna, mam na myśli rozstaw ramion, długość rąk i stóp, wielkość bioderek. Bo moja bardzo mnie tym niepokoi, słabo rośnie wzwyż ale też w szerz. Je bardzo ładnie, waży ok. 10,5 kg. Nie wiem dlaczego tak się dzieje.
zuzi16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-19, 14:12   #385
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez zuzi16 Pokaż wiadomość
Nana_87 My mamy córki w tym samym wieku, przeżyłam to samo co Ty, też gdy mała zaczęła chodzić, wszyscy pytali "ile to Maleństwo ma" czasem już nawet odejmowałam Jej 2 miesiące, żeby nie wysłuchiwać "ojej to drobniutka jest bardzo jak na ten wiek". Denerwowało mnie to jakoś bardzo. Mam do Ciebie pytania czy Twoja córka tez jest drobna, mam na myśli rozstaw ramion, długość rąk i stóp, wielkość bioderek. Bo moja bardzo mnie tym niepokoi, słabo rośnie wzwyż ale też w szerz. Je bardzo ładnie, waży ok. 10,5 kg. Nie wiem dlaczego tak się dzieje.
To jest normalne, że dziecko rośnie proporcjonalnie. Gdyby nie rosła w górę, a tylko w szerz to byłby bardzo duży problem.
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-20, 09:32   #386
zuzi16
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 8
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

No nic, powiedziałam sobie, że gdy córka skończy za mc - 1,5 roku - pójdę prywatnie z Nią do endokrynologa. Do tej Pani dr u której byliśmy w szpitalu na oddziale gdy miała 1 roczek. Zobaczymy ile urośnie jeszcze przez m-c i jak ona to oceni. Pewnie dalej do obserwacji wzrost, bo cóż można w Jej wieku. Ale ja intuicyjnie myślę że coś jest nie tak... z tym Jej rośnięciem. Martwię się też jak ona za rok pójdzie do przedszkola, taka drobniutka. Fajnie nie mieć takich zmartwień.
zuzi16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-04, 21:37   #387
patbar
Zadomowienie
 
Avatar patbar
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 1 228
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Witam. Czy jeśli niespełna 12 latek jest na pierwszej linii 3 centyla, to lekarz może zalecić podawanie hormonu wzrostu? Jeśli lekarz sie nie zgadza, to iść prywatnie? Upierać sie ,cos wywalczę? czy jednak puki trzyma się 3 centyla, to nic złego?
Syn rosnie mi od kilku lat ok. 3-4 cm rocznie. Wzrostem dorównuje dzieciom 2-3 lata mlodszym. Badania krwi, tarczycy, poziomu cukru w normie. Do tego tyje mimo zdrowej diety, wyeliminowaniu słodyczy i napojów, dwa razy w tygodniu basen. Ma 139 i waży 40 kg.
patbar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-05, 07:56   #388
precious_81
Wtajemniczenie
 
Avatar precious_81
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 447
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez patbar Pokaż wiadomość
Witam. Czy jeśli niespełna 12 latek jest na pierwszej linii 3 centyla, to lekarz może zalecić podawanie hormonu wzrostu? Jeśli lekarz sie nie zgadza, to iść prywatnie? Upierać sie ,cos wywalczę? czy jednak puki trzyma się 3 centyla, to nic złego?
Syn rosnie mi od kilku lat ok. 3-4 cm rocznie. Wzrostem dorównuje dzieciom 2-3 lata mlodszym. Badania krwi, tarczycy, poziomu cukru w normie. Do tego tyje mimo zdrowej diety, wyeliminowaniu słodyczy i napojów, dwa razy w tygodniu basen. Ma 139 i waży 40 kg.
Na jakim centylu byl w poprzednich latach?
Dla naszej endokrynolog stale utrzymywanie,3 centyla tez jest ok, gorzej gdy dziecko nagle spada np. z 25 na 3 lub poniżej.
precious_81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-05, 08:15   #389
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez patbar Pokaż wiadomość
Witam. Czy jeśli niespełna 12 latek jest na pierwszej linii 3 centyla, to lekarz może zalecić podawanie hormonu wzrostu? Jeśli lekarz sie nie zgadza, to iść prywatnie? Upierać sie ,cos wywalczę? czy jednak puki trzyma się 3 centyla, to nic złego?
Syn rosnie mi od kilku lat ok. 3-4 cm rocznie. Wzrostem dorównuje dzieciom 2-3 lata mlodszym. Badania krwi, tarczycy, poziomu cukru w normie. Do tego tyje mimo zdrowej diety, wyeliminowaniu słodyczy i napojów, dwa razy w tygodniu basen. Ma 139 i waży 40 kg.
A jak wcześniej rósł? Nanieś pomiary na siatki centylowe, możesz wysłać mi fotkę na priv to postaram się coś podpowiedzieć. Oblicz potencjał, instrukcja jest w początkowych postach.
Ogólnie 3 centyl to norma, ALE nie wiemy jaki chłopiec ma potencjał. Może mieć bardzo wysoki i ten 3 centyl to będzie dla niego za mało, a może mieć niski i wzrost ma prawidłowy. Dwa, nie wiemy jak wygląda dojrzewanie oraz wiek kostny i wcześniejsze tempo rośnięcia, więc nie wiadomo czy obecne rośnięcie jest w normie czy zbyt wolne lub jego kości już kończą rośnięcie albo wręcz przeciwnie będzie rosnąć jeszcze długo.
Sama możesz zbadać też igf1 (badanie z krwi) oraz poprosić pediatrę o skierowanie na rtg nadgarstka celem określenia wieku kostnego. Możesz powiedzieć, że idziesz prywatnie skonsultować się i lekarz powiedział, aby na pierwszą wizytę przyjść z tymi wynikami. Wit d i wapń też do skontrolowania powinna być. A jak zaczął nagle tyć, to oprócz glukozy warto sprawdzić insulinę na czczo razem z glukozą (jednego dnia), czasem to ona namiesza.
Lekarz endokrynolog może zlecić podawanie hormonu wzrostu na 3 centylu, jeśli są wskazania, ale wtedy leczenie nie jest finansowane z nfz. Warunkiem bezpłatnego leczenia jest spełnianie określonych kryteriów (wyniki krwi, wzrost poniżej 3 centyla, odpowiedni wiek kostny).
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-06, 08:31   #390
patbar
Zadomowienie
 
Avatar patbar
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 1 228
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Precious _81 syn zawsze był drobniejszy niz rówieśnicy. Ale w przedszkolu nie odstawał tak od nich jak teraz.w 2013 roku był na 10 centylu, w 2016 w karcie jest 3-10 centyl.
I od 2016 roku właśnie się zaniepokoiłam i zaczęłam go mierzyć regularnie. Rok pozniej zaczął tyć. Od marca 2016 do teraz urósł 9,5 cm więc bardzo mało. To wychodzi ok, 3 cm rocznie. No ale ledwo trzyma się tego 3 centyla.
Obliczyłam potencjał z pierwszej strony, to wyszło 177,25.

Glodomorek dziękuję ci za informacje. Spisałam sobie na kartkę jakie badania porobić. Bardzo mnie dziwi, że endokrynolog na pierwszej wizycie nie zlecił zadnych badań o których piszesz. Tylko tsh kazał powtórzyć.
Nie wiem jak wysłać zdjęcie tej siatki ,ale kwadracik znajduje się na pierwszej linii 3 centyla.

Edytowane przez patbar
Czas edycji: 2018-04-06 o 08:50 Powód: dopisek
patbar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-07-24 08:17:30


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:06.