zaburzenia wzrastania/niskorosłość - Strona 14 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-04-06, 09:58   #391
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez patbar Pokaż wiadomość
Precious _81 syn zawsze był drobniejszy niz rówieśnicy. Ale w przedszkolu nie odstawał tak od nich jak teraz.w 2013 roku był na 10 centylu, w 2016 w karcie jest 3-10 centyl.
I od 2016 roku właśnie się zaniepokoiłam i zaczęłam go mierzyć regularnie. Rok pozniej zaczął tyć. Od marca 2016 do teraz urósł 9,5 cm więc bardzo mało. To wychodzi ok, 3 cm rocznie. No ale ledwo trzyma się tego 3 centyla.
Obliczyłam potencjał z pierwszej strony, to wyszło 177,25.

Glodomorek dziękuję ci za informacje. Spisałam sobie na kartkę jakie badania porobić. Bardzo mnie dziwi, że endokrynolog na pierwszej wizycie nie zlecił zadnych badań o których piszesz. Tylko tsh kazał powtórzyć.
Nie wiem jak wysłać zdjęcie tej siatki ,ale kwadracik znajduje się na pierwszej linii 3 centyla.
Ale jeden pomiar na siatkach to za mało, musisz zaznaczyć wszystkie i połączyć je linią. Wtedy wyraźnie widać jak idzie jego tempo rośnięcia w porównaniu do siatek. Czy idzie równolegle czy spada w dół. Możesz skorzystać z gotowej aplikacji na telefon, wprowadzasz datę urodzenia dziecka oraz pomiary z odpowiednimi wcześniejszymi datami. Ja korzystam z tej aplikacji: https://play.google.com/store/apps/d...pl.mp.twoyears
A zdjęcie jako załącznik możesz dodać do wiadomości prywatnej, lub jak wolisz na maila mi wysłać (mogę ci podać). Przydałby się wam dobry endokrynolog, skąd jesteś? Popytam do kogo warto się udać.

Skoro potencjał ma na 177,25 to jego norma to 169,5cm do 184,5. Dla dorosłego mężczyzny 170cm to 10 centyl, więc syn minimalnie na tym 9 centylu powinien być.

Edytowane przez Glodomorek
Czas edycji: 2018-04-06 o 10:05
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-06, 19:52   #392
patbar
Zadomowienie
 
Avatar patbar
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 1 228
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Glodomorek, pobrałam tą aplikację co poleciłaś. Naniosłam pomiary od początku 2016 roku no i linia nie idzie równolegle, spada w dół.
patbar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-06, 22:47   #393
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

nanieś tez poprzednie pomiary. Skoro ostatnio spada w dół to trzeba zadziałać. Zrobić badania i iść do dobrego endokrynologa.
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-07, 09:38   #394
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Patbar, co prawda moje dzieci, odpukać, nie mają problemów, ale patrząc na swoje doświadczenia z endokrynologami - naprawdę sztuką jest znaleźć dobrego.

Miałam szczęście trafić stosunkowo szybko na najlepszego specjalistę w województwie, przebadał mnie od stóp do głów w szpitalu, stwierdził Hashimoto, zalecił leczenie itp.

Ogólnie "nie wyglądam", jestem szczupła itp., ale mam objawy niedoczynności, oprócz wyników, które co prawda nie odbiegają spektakularnie od normy, ale całościowo jest niedoczynność.

Ostatnio stwierdziłam, że pójdę do endo w ramach abonamentu, skończył mi się euthyrox, to się dowiedziałam, że nic mi nie jest.
Komedia.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-07, 19:30   #395
sanetka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 6 373
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

U na nieduzy skok i pomiar wskazuje gdzies pomiedzy 3 a 10 centylem. Za to spory kryzys jedzeniowy sie wkradl, wiele rzeczy przestalo smakowac.
Ale ciesze sie tez z tego ze moge w koncu w niektorych sklepach kupowac z dzialu dla starszych chlopcow ( od 122/128) gdzie wzory nie sa juz tak dziecinne tylko bardziej mlodziezowe
__________________


Edytowane przez sanetka
Czas edycji: 2018-04-07 o 20:50
sanetka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-21, 13:32   #396
o1o1o1
Raczkowanie
 
Avatar o1o1o1
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 35
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Witam, bardzo ciekawy watek. Ja martwie sie troche o coreczke bo wzrostowo slabo. Ma teraz 2l 2mies i 84-85cm, waga w miare tj 12 kg. Wzrost jest kolo 10centyla.



Ja mam 157/158 a maz 183cm. U niego raczej wszyscy wysocy szczupli u mnie niscy. Sredni wzrost dla dziewczynki wychodzi 164cm a przedzial 156.5-171.5cm. czyli jakos miedzy 8a 75centylem. Natomiast 164 to okolo 45centyla. Wychodzi, ze coreczka rosnie na to minimum jest niejadkiem troche, no ale... Waga zla nie jest, wiec tez mysle, ze zjada w miare ilosci.

Urodzila sie mala bo w 40t+2dni tylko 3100g, gdzie sporo maluchow z 37-38 tyg bylo od niej ciezszych. Teraz w 7msc urosla raptem 4cm... Cala jest drobnitka co widac po stopkach, raczkach. Mam tez 8msc synka i juz ma raczke prawie jak corka... Tez urodzil sie nie duzy, ale na ten moment rosnie b.dobrze. no a corcia kruszyna :/



Jak myslicie juz brac sie za diagnostyke?

---------- Dopisano o 13:06 ---------- Poprzedni post napisano o 12:37 ----------

Jeszcze dodam, ze corcia jest od urodzenia prakrycznie na diecie bez bialka mleka krowiego, a gdzies do 20mies bez glutenu (obciazenia rodzinne). Caly czas rosnie podobnie pomalu... Wstepne badania na celiake wyszly ok, bede jeszcze robic rozszerzone, ale corka nie ma objawow brzuchowych, wiec mysle, ze wyjda ok. Takze zoladkowo dosc jestesmy posprawdzani. Jedyne co to corcia je malo. Chetnie probuje wszystkiego, ale zaraz sie znudzi i koniec.

---------- Dopisano o 13:32 ---------- Poprzedni post napisano o 13:06 ----------

Zuzi16 a jaka dl stopki ma Twoja coreczka?
o1o1o1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-21, 13:46   #397
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez o1o1o1 Pokaż wiadomość
Witam, bardzo ciekawy watek. Ja martwie sie troche o coreczke bo wzrostowo slabo. Ma teraz 2l 2mies i 84-85cm, waga w miare tj 12 kg. Wzrost jest kolo 10centyla.



Ja mam 157/158 a maz 183cm. U niego raczej wszyscy wysocy szczupli u mnie niscy. Sredni wzrost dla dziewczynki wychodzi 164cm a przedzial 156.5-171.5cm. czyli jakos miedzy 8a 75centylem. Natomiast 164 to okolo 45centyla. Wychodzi, ze coreczka rosnie na to minimum jest niejadkiem troche, no ale... Waga zla nie jest, wiec tez mysle, ze zjada w miare ilosci.

Urodzila sie mala bo w 40t+2dni tylko 3100g, gdzie sporo maluchow z 37-38 tyg bylo od niej ciezszych. Teraz w 7msc urosla raptem 4cm... Cala jest drobnitka co widac po stopkach, raczkach. Mam tez 8msc synka i juz ma raczke prawie jak corka... Tez urodzil sie nie duzy, ale na ten moment rosnie b.dobrze. no a corcia kruszyna :/



Jak myslicie juz brac sie za diagnostyke?

---------- Dopisano o 13:06 ---------- Poprzedni post napisano o 12:37 ----------

Jeszcze dodam, ze corcia jest od urodzenia prakrycznie na diecie bez bialka mleka krowiego, a gdzies do 20mies bez glutenu (obciazenia rodzinne). Caly czas rosnie podobnie pomalu... Wstepne badania na celiake wyszly ok, bede jeszcze robic rozszerzone, ale corka nie ma objawow brzuchowych, wiec mysle, ze wyjda ok. Takze zoladkowo dosc jestesmy posprawdzani. Jedyne co to corcia je malo. Chetnie probuje wszystkiego, ale zaraz sie znudzi i koniec.

---------- Dopisano o 13:32 ---------- Poprzedni post napisano o 13:06 ----------

Zuzi16 a jaka dl stopki ma Twoja coreczka?
Ale co chcesz diagnozować jeśli rośnie zgodnie ze swoim potencjałem? Nikt nie będzie badać dziecka, które jest na 10 centylu z powodu drobnych rączek. Chyba, że rączki są nieproporcjonalnie małe do całej sylwetki to wtedy genetyk tym się zajmuje. Mierz regularnie i nanoś pomiary na siatki centyle. Jeśli zacznie iść w dół to wtedy jak najbardziej trzeba działać Ale wzrost nawet te 156cm zły nie jest, ja tyle mam, owszem jestem niska, ale to norma. Nie każdy może być wysoki. Dobrze, że obserwujesz

U nas mijają 2 lata leczenia, jeszcze trochę brakuje do 3 centyla, ale już jest blisko W 2 lata urosła ponad 16,5cm także jesteśmy zadowoleni z efektów.
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-05-21, 15:18   #398
o1o1o1
Raczkowanie
 
Avatar o1o1o1
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 35
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

13cm stopa.

Ja wiem, ze nie kwalifikuje sie na badania hormonu wzrostu, natomiast wiesz 3 a 10 centyl w tym wieku to jest 1 cm... Dlatego sie bardziej tym przejmuje. No i teraz rosnie slabo. Na wlasna reke pewnie zrobie podstawowe badania z krwi tj morfo, tarczyca, zelazo, wit D.

---------- Dopisano o 15:18 ---------- Poprzedni post napisano o 15:14 ----------

Ja w jej wieku to w ogole bylam poza siatkami... Urodzona 4 kg a potrm ponizej 3 centyla... Powod brak diety bmk i gluten. Nie ma wiec jak pprownac i moj wzrost czesciowo tez moze wynikac z tej sytuacja. Po wprowadzeniu diety wzrostowo weszlam na 10 centyl i tak zostalo. Natomiast nikt nie wie co by bylo jakbym od urodzenia na diecie byla. Mysle, ze bylabym wyzsza
o1o1o1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-21, 17:49   #399
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez o1o1o1 Pokaż wiadomość
13cm stopa.

Ja wiem, ze nie kwalifikuje sie na badania hormonu wzrostu, natomiast wiesz 3 a 10 centyl w tym wieku to jest 1 cm... Dlatego sie bardziej tym przejmuje. No i teraz rosnie slabo. Na wlasna reke pewnie zrobie podstawowe badania z krwi tj morfo, tarczyca, zelazo, wit D.
---------- Dopisano o 15:18 ---------- Poprzedni post napisano o 15:14 ----------

Ja w jej wieku to w ogole bylam poza siatkami... Urodzona 4 kg a potrm ponizej 3 centyla... Powod brak diety bmk i gluten. Nie ma wiec jak pprownac i moj wzrost czesciowo tez moze wynikac z tej sytuacja. Po wprowadzeniu diety wzrostowo weszlam na 10 centyl i tak zostalo. Natomiast nikt nie wie co by bylo jakbym od urodzenia na diecie byla. Mysle, ze bylabym wyzsza
Jeszcze wapń do tego To nawet u 100% zdrowych dzieci warto od czasu do czasu zrobić.
Doskonale wiem, że 1 cm to spora różnica, ale obecnie poza regularnymi pomiarami (c0 3 miesiące) nic nie zrobisz.
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-21, 19:24   #400
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

010101

jakbyś moją starszą córkę opisywała. Ja 156, mąż 181 chyba teraz 8 lat młoda ma, jest drobna, i taka będzie, filigranowa raczej - wzrost po mnie, drobne ciało po ojcu. I dobrze. Każde obcasy założy teraz ma 8 lat, ubrania kupuję na 122/128, wagowo 19,5-20kg.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-21, 19:58   #401
o1o1o1
Raczkowanie
 
Avatar o1o1o1
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 35
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Szajajaba

No dokladnie, taka laleczka z niej bo nawet buzke ma taka slodziutka malutka :p teraz mam synka 8 msc i on jest na chlopca sredniakiem ale normalnie dlonie ma takie nabite pajdy, wieksze od corki 😂😂😂 Wiki palce co prawda dluzsze, ale takie malusie te dlonie 😆 miedzy nimi 1.5r roznicy, ale chyba bedzie ja gonil szybko bo jesc to on lubi...

---------- Dopisano o 19:58 ---------- Poprzedni post napisano o 19:55 ----------

Glodomorek dziekuje za porady!
o1o1o1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-05-21, 22:08   #402
patbar
Zadomowienie
 
Avatar patbar
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 1 228
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Witam, mało się udzielam. Jesteśmy pod opieką endokrynologa. Syn miesci sie na 3 centylu, więc lekarz nie zleca żadnych badań. 12 lat 141 cm wzrostu. Obserwacja . Robiłam kilka badań na własną rękę, to tylko wit D wyszło, że za mało. A tak reszta w normie.

Może nie na temat tutaj piszę, ale poratujcie dziewczyny, co zrobić aby syn zaczął jeść owoce i warzywa? Ma ogromny wstręt. Jak ostatnio namówiłam go i spróbował jabłka ,to podbijało go i mało nie zwymiotował. Nic nie zje oprócz ziemniaków. Już nie wiem, może tu psycholog potrzebny? Do 3 roku życia jadł wszystko. Problem zaczął się jak poszlam do pracy, on płakał za każdym razem jak wychodziłam do pracy i wtedy zaczął sie ten bunt żywieniowy.
Je tylko mięso, ziemniaki, ser, wędlinę, placki z mąki bez niczego, zupy ,to przez sitko nalewam, sama woda z ziemniakami.

Ja go czasem nawet namówię na spróbowanie jakiegoś warzywa, ale co z tego jak on zaraz mało nie wymiotuje.
patbar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-21, 22:16   #403
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez patbar Pokaż wiadomość
Witam, mało się udzielam. Jesteśmy pod opieką endokrynologa. Syn miesci sie na 3 centylu, więc lekarz nie zleca żadnych badań. 12 lat 141 cm wzrostu. Obserwacja . Robiłam kilka badań na własną rękę, to tylko wit D wyszło, że za mało. A tak reszta w normie.

Może nie na temat tutaj piszę, ale poratujcie dziewczyny, co zrobić aby syn zaczął jeść owoce i warzywa? Ma ogromny wstręt. Jak ostatnio namówiłam go i spróbował jabłka ,to podbijało go i mało nie zwymiotował. Nic nie zje oprócz ziemniaków. Już nie wiem, może tu psycholog potrzebny? Do 3 roku życia jadł wszystko. Problem zaczął się jak poszlam do pracy, on płakał za każdym razem jak wychodziłam do pracy i wtedy zaczął sie ten bunt żywieniowy.
Je tylko mięso, ziemniaki, ser, wędlinę, placki z mąki bez niczego, zupy ,to przez sitko nalewam, sama woda z ziemniakami.

Ja go czasem nawet namówię na spróbowanie jakiegoś warzywa, ale co z tego jak on zaraz mało nie wymiotuje.
A wiek kostny sprawdzaliście? Jak wygląda jego potencjał? Jak wcześniej rósł?
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-21, 22:55   #404
patbar
Zadomowienie
 
Avatar patbar
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 1 228
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez Glodomorek Pokaż wiadomość
A wiek kostny sprawdzaliście? Jak wygląda jego potencjał? Jak wcześniej rósł?
Zawsze pomału rósł, był duzo mniejszy niz rówieśnicy, ale w normie, na 3 centylu. Ja 164, mąż 178, czyli potencjał 171-177? Dobrze liczę? Wieku kostnego jeszcze nierobilismy. Lekarz uznał, że nie ma po co. Igf1 robilam ,to wyszło, że w normie. A lekarz stwierdził, ze niepotrzebnie te igf robiłam i do niczego to mu przydatne
patbar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-21, 23:49   #405
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez patbar Pokaż wiadomość
Zawsze pomału rósł, był duzo mniejszy niz rówieśnicy, ale w normie, na 3 centylu. Ja 164, mąż 178, czyli potencjał 171-177? Dobrze liczę? Wieku kostnego jeszcze nierobilismy. Lekarz uznał, że nie ma po co. Igf1 robilam ,to wyszło, że w normie. A lekarz stwierdził, ze niepotrzebnie te igf robiłam i do niczego to mu przydatne
A porównaj jak tata rósł, czy idą tak samo czy jest różnica?
Wiek kostny może dać pediatra, a to jednak ważna informacja czy jest opóźniony, przyspieszony czy taki sam. Można wtedy iść na konsultację do innego lekarza. Może być zarówno opóźniony i syn urośnie trochę później, a może być przyspieszony i tego rośnięcia już nie będzie.
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-22, 05:40   #406
o1o1o1
Raczkowanie
 
Avatar o1o1o1
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 35
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Patbar

Ad warzyw to czy probowalas robic rozne pulpety warzywno-miesne, tak aby nie wyczul? Dobre sa np z cukinii i kurczaka. Owoce w formie dzemu moze lub przetarte w jogurcie? Bardziej na zasadzie przemycania. Na pewno kiedys sie przelamie.

---------- Dopisano o 05:35 ---------- Poprzedni post napisano o 05:31 ----------

A no i pomalutku Twoj synek bedzie wkraczal w ten okres dojrzewania i szybkiego wzrostu, wiec wg mnie ostatni moment na badania typu hormon wzrostu czy rtg nadgarstka bo potem juz za pozno na podanie

---------- Dopisano o 05:40 ---------- Poprzedni post napisano o 05:35 ----------

A czy to sie sprawdza, ze przez okres wakacyjny dzieci rosna szybciej? Ja troszke na to licze bo jak pisalam moja 2 latka, w ostatnie 7 msc 4cm😭 biorac pod uwage, ze w tym wieku na rok okolo 9 cm to nie wyglada to pozytywnie. Ludze sie, ze przez lato skoczy troche, choc ta stopa jej wolno rosnie, wiec tez nie ma przeslanek zbytnio :/
o1o1o1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-22, 12:36   #407
o1o1o1
Raczkowanie
 
Avatar o1o1o1
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 35
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Glodomorek jeszcze pytanko. Czy jesli bum chciala na wlasna reke zrobic hormon tarczycy, to trzeba byc jakos na czczo? Po nocy? Laboratorium jest to badanie dostepne, cena jest dosc przystepna, wiec czemu nie. Tylko naposz prosze jak dziecko ma byc "przygotowane" na to badanie?

---------- Dopisano o 12:36 ---------- Poprzedni post napisano o 12:04 ----------

Poczytalam troche i wyglada na to, ze takie badanie pojedyncze nie ma sensu.
o1o1o1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-22, 14:02   #408
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez o1o1o1 Pokaż wiadomość
Szajajaba

No dokladnie, taka laleczka z niej bo nawet buzke ma taka slodziutka malutka :p teraz mam synka 8 msc i on jest na chlopca sredniakiem ale normalnie dlonie ma takie nabite pajdy, wieksze od corki 😂😂😂 Wiki palce co prawda dluzsze, ale takie malusie te dlonie 😆 miedzy nimi 1.5r roznicy, ale chyba bedzie ja gonil szybko bo jesc to on lubi...

---------- Dopisano o 19:58 ---------- Poprzedni post napisano o 19:55 ----------

Glodomorek dziekuje za porady!
Młodsza córka, niespełna 5,5 roku - półtora kg więcej waży od siostry, wzrostowo 10cm niższa, zaczynają wymieniać się ciuchami przy urodzeniu starsza była 400g lżejsza i 5cm krótsza.

Cytat:
Napisane przez patbar Pokaż wiadomość
Witam, mało się udzielam. Jesteśmy pod opieką endokrynologa. Syn miesci sie na 3 centylu, więc lekarz nie zleca żadnych badań. 12 lat 141 cm wzrostu. Obserwacja . Robiłam kilka badań na własną rękę, to tylko wit D wyszło, że za mało. A tak reszta w normie.

Może nie na temat tutaj piszę, ale poratujcie dziewczyny, co zrobić aby syn zaczął jeść owoce i warzywa? Ma ogromny wstręt. Jak ostatnio namówiłam go i spróbował jabłka ,to podbijało go i mało nie zwymiotował. Nic nie zje oprócz ziemniaków. Już nie wiem, może tu psycholog potrzebny? Do 3 roku życia jadł wszystko. Problem zaczął się jak poszlam do pracy, on płakał za każdym razem jak wychodziłam do pracy i wtedy zaczął sie ten bunt żywieniowy.
Je tylko mięso, ziemniaki, ser, wędlinę, placki z mąki bez niczego, zupy ,to przez sitko nalewam, sama woda z ziemniakami.

Ja go czasem nawet namówię na spróbowanie jakiegoś warzywa, ale co z tego jak on zaraz mało nie wymiotuje.
A ogólnie zachowanie syna jak?
Myślałaś o diagnozie SI, neurologu, psychiatrze? Ja od razu całościowo patrzę, bo taki jadłowstręt może być połączony z innymi problamami - stąd moje pytanie o zachowanie ogólnie.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-22, 14:41   #409
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez o1o1o1 Pokaż wiadomość
Glodomorek jeszcze pytanko. Czy jesli bum chciala na wlasna reke zrobic hormon tarczycy, to trzeba byc jakos na czczo? Po nocy? Laboratorium jest to badanie dostepne, cena jest dosc przystepna, wiec czemu nie. Tylko naposz prosze jak dziecko ma byc "przygotowane" na to badanie?

---------- Dopisano o 12:36 ---------- Poprzedni post napisano o 12:04 ----------

Poczytalam troche i wyglada na to, ze takie badanie pojedyncze nie ma sensu.
Pisałam w początkowych postach o badaniach. Tarczycę jak najbardziej warto od czasu do czasu zbadać, czyli tsh, ft3, ft4, do tego można dodać przeciwciała anty tpo i anty tg. Tarczycę najlepiej badać rano, ale nie trzeba być na czczo, choć nie zaszkodzi. Chyba, że coś innego przy okazji chciałabyś zbadać.
Hormonu wzrostu pojedynczo badać nie ma sensu, bo nic nie wniesie.

---------- Dopisano o 15:41 ---------- Poprzedni post napisano o 15:39 ----------

Cytat:
Napisane przez o1o1o1 Pokaż wiadomość
A czy to sie sprawdza, ze przez okres wakacyjny dzieci rosna szybciej? Ja troszke na to licze bo jak pisalam moja 2 latka, w ostatnie 7 msc 4cm😭 biorac pod uwage, ze w tym wieku na rok okolo 9 cm to nie wyglada to pozytywnie. Ludze sie, ze przez lato skoczy troche, choc ta stopa jej wolno rosnie, wiec tez nie ma przeslanek zbytnio :/
Moja córka, która nie wydzialała prawidłowo GH nie rosła szybciej latem. Te dzieci, które rosną szybciej to dlatego, że rośnie poziom wit d - tu można wspomóc organizm i przypilnować, by poziom wit d był wysoki także jesienią, zimą i wiosną.
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-05-22, 21:13   #410
patbar
Zadomowienie
 
Avatar patbar
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 1 228
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

010101- przemycam warzywa w pulpetach, ale muszę ścierać na małych oczkach na tarce, bo wszystko wynajdzie i dłubie w jedzeniu. A i do ciasta na placki z mąki ścieram jabłko. Jednak wydaje mi się, że to o wiele za mało tych warzyw w stosunku do mięsa. Robiłam soki w owoców, ale za gęste dla niego i fusy pływają.

Głodomorek- robiłam wszystkie badania, o których pisałaś wcześniej. Wszystko w normie. Oprócz właśnie rtg nadgarstka, ale zrobię bo to nieduzy koszt. Czy badanie igf1, to badanie hormonu wzrostu? Robiłam igf1 i też w normie.
Nie wiem jak rósł tata, ale zainteresuję się i spytam teściowej. Moze ma jakieś bilanse. Ja natomiast rosłam bardzo powoli i zawsze byłam najmniejsza z klasy, ale pod koniec podstawówki podgoniłam. Jednak mam tylko 164, to też nie wiele.

Szajajaba- tą diagnozę SI robi sie u psychiatry? Na nfz, czy prywatnie raczej? Ogólnie zachowanie syna jest ok, tylko z tym jedzeniem jest dramat.
Czytam właśnie o tym, jak rozpoznać zaburzenia si, to z podanych tam objawów , to u nas: opóźnienie rozwoju mowy( zaczął mówić w wieku 5 lat) i często sie obraża i jest uparte oraz nie lubi hałasu( głosne słuchanie muzyki, na weselu raz był i było za glośno dla niego, męczył sie tam strasznie, więc wróciliśmy o 21 do domu). A tak, to dobrze się uczy, czwórkowy uczeń.

Edytowane przez patbar
Czas edycji: 2018-05-22 o 21:25 Powód: dopisek
patbar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-22, 21:48   #411
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez patbar Pokaż wiadomość
010101- przemycam warzywa w pulpetach, ale muszę ścierać na małych oczkach na tarce, bo wszystko wynajdzie i dłubie w jedzeniu. A i do ciasta na placki z mąki ścieram jabłko. Jednak wydaje mi się, że to o wiele za mało tych warzyw w stosunku do mięsa. Robiłam soki w owoców, ale za gęste dla niego i fusy pływają.

Głodomorek- robiłam wszystkie badania, o których pisałaś wcześniej. Wszystko w normie. Oprócz właśnie rtg nadgarstka, ale zrobię bo to nieduzy koszt. Czy badanie igf1, to badanie hormonu wzrostu? Robiłam igf1 i też w normie.
Nie wiem jak rósł tata, ale zainteresuję się i spytam teściowej. Moze ma jakieś bilanse. Ja natomiast rosłam bardzo powoli i zawsze byłam najmniejsza z klasy, ale pod koniec podstawówki podgoniłam. Jednak mam tylko 164, to też nie wiele.

Szajajaba- tą diagnozę SI robi sie u psychiatry? Na nfz, czy prywatnie raczej? Ogólnie zachowanie syna jest ok, tylko z tym jedzeniem jest dramat.
Czytam właśnie o tym, jak rozpoznać zaburzenia si, to z podanych tam objawów , to u nas: opóźnienie rozwoju mowy( zaczął mówić w wieku 5 lat) i często sie obraża i jest uparte oraz nie lubi hałasu( głosne słuchanie muzyki, na weselu raz był i było za glośno dla niego, męczył sie tam strasznie, więc wróciliśmy o 21 do domu). A tak, to dobrze się uczy, czwórkowy uczeń.
Nie, to są różne badania. IGF-1 bada się z pojedynczej próbki krwi, a hormon wzrostu tworzy profil wydzielania (kilka próbek co 30 min np 5-6 pobrań). Na rtg musisz mieć skierowanie, nawet prywatnie jakbyś płaciła.
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-22, 23:38   #412
patbar
Zadomowienie
 
Avatar patbar
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 1 228
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez Glodomorek Pokaż wiadomość
Nie, to są różne badania. IGF-1 bada się z pojedynczej próbki krwi, a hormon wzrostu tworzy profil wydzielania (kilka próbek co 30 min np 5-6 pobrań). Na rtg musisz mieć skierowanie, nawet prywatnie jakbyś płaciła.
Ale podejrzewam, że hormonu wzrostu nie zbadam skoro syn mieści się w siatkach. Chyba że prywatnie? Ogólnie jestem załamana podejściem lekarzy. Ten na nfz nic nie zleca, bo syn mieści się w siatkach. Wszystkie dotychczasowe badania robilam na własną ręke, ok 200 zł poszło. Poszłam do lakarza prywatnie, to też to samo mi powiedział, że nic sie nie robi, jak w centylach sie mieści Teraz sie mieści, a kto mi zagwarantuje, że za dwa lata dalej bedzie się mieścił? A może wtedy będzie za późno i co wtedy?
patbar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-23, 00:00   #413
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez patbar Pokaż wiadomość
Ale podejrzewam, że hormonu wzrostu nie zbadam skoro syn mieści się w siatkach. Chyba że prywatnie? Ogólnie jestem załamana podejściem lekarzy. Ten na nfz nic nie zleca, bo syn mieści się w siatkach. Wszystkie dotychczasowe badania robilam na własną ręke, ok 200 zł poszło. Poszłam do lakarza prywatnie, to też to samo mi powiedział, że nic sie nie robi, jak w centylach sie mieści Teraz sie mieści, a kto mi zagwarantuje, że za dwa lata dalej bedzie się mieścił? A może wtedy będzie za późno i co wtedy?
Można zbadać prywatnie, ale taki wynik jest tylko do waszej wiadomości. Nie jest brany pod uwagę przez klinikę przy ustalaniu refundacji. Tu przykładowa oferta.
Porównanie jak rósł tata i syn czasem dużo daje, bo chłopcy często powielają rośnięcie po tacie, więc poszukaj jakiś bilansów czy książeczki zdrowia taty. Muszą być konkretne pomiary, które naniesiesz na siatki, bo słowa teściowej "na oko" nie będą wiarygodne-wielu rzeczy się po prostu nie pamięta lub pamięta inaczej.

Edytowane przez Glodomorek
Czas edycji: 2018-05-23 o 00:09
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-23, 05:26   #414
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Si tylko prywatnie. Ale warto.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-23, 08:43   #415
precious_81
Wtajemniczenie
 
Avatar precious_81
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 447
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez o1o1o1 Pokaż wiadomość
13cm stopa.

Ja wiem, ze nie kwalifikuje sie na badania hormonu wzrostu, natomiast wiesz 3 a 10 centyl w tym wieku to jest 1 cm... Dlatego sie bardziej tym przejmuje. No i teraz rosnie slabo. Na wlasna reke pewnie zrobie podstawowe badania z krwi tj morfo, tarczyca, zelazo, wit D.

---------- Dopisano o 15:18 ---------- Poprzedni post napisano o 15:14 ----------

Ja w jej wieku to w ogole bylam poza siatkami... Urodzona 4 kg a potrm ponizej 3 centyla... Powod brak diety bmk i gluten. Nie ma wiec jak pprownac i moj wzrost czesciowo tez moze wynikac z tej sytuacja. Po wprowadzeniu diety wzrostowo weszlam na 10 centyl i tak zostalo. Natomiast nikt nie wie co by bylo jakbym od urodzenia na diecie byla. Mysle, ze bylabym wyzsza
Masz celiakię czy nietolerancję? Jak Twoi rodzice wpadli na to, że przyczyną niskiego wzrostu jest gluten?



Cytat:
Napisane przez patbar Pokaż wiadomość
Witam, mało się udzielam. Jesteśmy pod opieką endokrynologa. Syn miesci sie na 3 centylu, więc lekarz nie zleca żadnych badań. 12 lat 141 cm wzrostu. Obserwacja . Robiłam kilka badań na własną rękę, to tylko wit D wyszło, że za mało. A tak reszta w normie.

Może nie na temat tutaj piszę, ale poratujcie dziewczyny, co zrobić aby syn zaczął jeść owoce i warzywa? Ma ogromny wstręt. Jak ostatnio namówiłam go i spróbował jabłka ,to podbijało go i mało nie zwymiotował. Nic nie zje oprócz ziemniaków. Już nie wiem, może tu psycholog potrzebny? Do 3 roku życia jadł wszystko. Problem zaczął się jak poszlam do pracy, on płakał za każdym razem jak wychodziłam do pracy i wtedy zaczął sie ten bunt żywieniowy.
Je tylko mięso, ziemniaki, ser, wędlinę, placki z mąki bez niczego, zupy ,to przez sitko nalewam, sama woda z ziemniakami.

Ja go czasem nawet namówię na spróbowanie jakiegoś warzywa, ale co z tego jak on zaraz mało nie wymiotuje.
My na zmianę raz pod trzecim a raz równo na trzecim i też nam odwlekają badania hormonu. Niby cały rok powinna się utrzymywać na 3.
Z tym, że my już po diagnostyce gastrologicznej i w tym roku jeszcze mamy genetyczną.


Z takimi problemami jedzeniowymi poszłabym na pewno do specjalisty


Dobrze chociaż, że mimo takiej monotonnej diety wyniki ma dobre. Moja córka z kolei je wszystko i to w dużych ilościach, a wyniki kiepskie.

Cytat:
Napisane przez o1o1o1 Pokaż wiadomość

A czy to sie sprawdza, ze przez okres wakacyjny dzieci rosna szybciej? Ja troszke na to licze bo jak pisalam moja 2 latka, w ostatnie 7 msc 4cm😭 biorac pod uwage, ze w tym wieku na rok okolo 9 cm to nie wyglada to pozytywnie. Ludze sie, ze przez lato skoczy troche, choc ta stopa jej wolno rosnie, wiec tez nie ma przeslanek zbytnio :/
Jest taka teoria, ale u nas się to nie sprawdza. Mimo mnóstwa zjedzonych sezonowych owoców, warzyw, słońca w okresie letnim nie rośnie wcale.

Edytowane przez precious_81
Czas edycji: 2018-05-23 o 10:43
precious_81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-23, 10:25   #416
o1o1o1
Raczkowanie
 
Avatar o1o1o1
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 35
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Precious a wykluczyloscie alergie na mleko krowie i celiakie? U mnie jak bylam dzieckiem po wprowadzeniu diety duuza poprawa stanu zdrowia i z ponizej 3 centyla weszlam na 10 e ciagu roku.
o1o1o1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-23, 10:48   #417
precious_81
Wtajemniczenie
 
Avatar precious_81
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 447
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez o1o1o1 Pokaż wiadomość
Precious a wykluczyloscie alergie na mleko krowie i celiakie? U mnie jak bylam dzieckiem po wprowadzeniu diety duuza poprawa stanu zdrowia i z ponizej 3 centyla weszlam na 10 e ciagu roku.
Celiakia wykluczona, ale wyszla bardzo silna nietolerancja laktozy,drożdży i pszenicy oraz alergia na bmk.
Nabial, cukier,gluten odstawiony i od razu nastąpił przyrost. Po zaprzestaniu diety znowu wzrost zahamowany. Objawy wszystkie pasują pod celiakie ale badaniami zostala wykluczona.


A Ty miałaś jako dziecko badania czy rodzice intuicyjnie wprowadzili dietę? Teraz tez jesteś na diecie czy juz jesz wszystko?
precious_81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-23, 16:24   #418
o1o1o1
Raczkowanie
 
Avatar o1o1o1
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 35
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Precious

mialam rtg nadgarsta, hormon wzrostu (choc chyba nie w warunkach szpitalnych wiec o dupe rozbic) i przeciwciala w kierunku celiakii. Gastroskopii nie. Wiek kostny obnizony. Gastrolog po objawach +przeciwciala dodatnie zalecil diete bez gluta, bez mleka pomoglo mega. Generalnie nie sadze, ze mam celiakie tylko zniszczone jelita przez mleko krowie stad takie wyniki, a nie inne. Teraz jem wszystko i nie mam zadnych dolegliwosci ze stronu ukl. Pokarmowego. Tzn nie pije czystego mleka bo ewidentnie po nim rewolucje (od laktozy) ale jem jogurty, serki i jest b.dobrze



Ja bym ci radzila trzymac dziecku diete az do momentu dojrzewania, gdzie przestanie rosnac. To tylko zarcie, a jakosc zycia ma na pewno na diecie duzo lepsza.
o1o1o1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-23, 16:45   #419
Ninquelote
Wtajemniczenie
 
Avatar Ninquelote
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 316
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Cytat:
Napisane przez o1o1o1 Pokaż wiadomość
A czy to sie sprawdza, ze przez okres wakacyjny dzieci rosna szybciej? Ja troszke na to licze bo jak pisalam moja 2 latka, w ostatnie 7 msc 4cm😭 biorac pod uwage, ze w tym wieku na rok okolo 9 cm to nie wyglada to pozytywnie. Ludze sie, ze przez lato skoczy troche, choc ta stopa jej wolno rosnie, wiec tez nie ma przeslanek zbytnio :/
Moja w zeszłoroczne wakacje urosła szalone 3mm
Od grudnia urosła 3,5cm ale dalej jest poniżej 3 centyla.
Na bilansie 4 latka ważyła i mierzyła dokładnie tyle samo co moja siostra. Ona urosła do 152cm.
__________________
Bo jestem kluską, po prostu kluską
Choć bardzo staram się, wyglądać na istotę ludzką
Tak naprawdę jestem pierogiem
Ninquelote jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-24, 11:48   #420
o1o1o1
Raczkowanie
 
Avatar o1o1o1
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 35
Dot.: zaburzenia wzrastania/niskorosłość

Dzis poszlam z mala na badania. Wyniki wiekszosc popoludniu, jedynie co na te przeciwciala glutenowe kilka dni trzeba czekac :/
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg received_2229950807057666.jpg (93,2 KB, 55 załadowań)
o1o1o1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-07-24 08:17:30


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:02.