"Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;) - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-12-05, 07:22   #31
stokrotka_to_ja
Zakorzenienie
 
Avatar stokrotka_to_ja
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 11 425
GG do stokrotka_to_ja
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Cytat:
Napisane przez Klarissa Pokaż wiadomość
Widzisz, u nas takie coś nie zadziała. będzie krzyk, płacz, tupanie nogami, podskakiwanie i zero słuchania. Moja córka jak się złości to nie słucha, koduje sobie wtedy 1 zwrot np. "włącz mi bajkę" i powtarza to, i tylko to przez załóżmy godzinę. Tak jest z każdą rzeczą, która stała się powodem histerii. Taki ekstremalny przykład to raz córka wpadła w histerię krzycząc "pobaw się ze mną" i powtarzała to pobaw się ze mną przez blisko 2h kiedy ja siedziałam na dywanie w jej pokoju z rozłożonymi zabawkami i czekałam aż się pobawimy - nie bawiłyśmy się, bo moja córka była zajęta krzyczeniem "pobaw się ze mną" i histerią
matko,u nas to samo,jak się nakręci to koniec
__________________
...i jest

Dziecko grzeczne/niegrzeczne to stan umysłu matki a nie dziecka.


POMOC dla dzieci z Tanzanii https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=675684
stokrotka_to_ja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 07:37   #32
asia_maciusia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 7
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

świetny temat, wreszcie coś konstruktywnego o wychowaniu
Cytat:
Napisane przez Debrah Pokaż wiadomość

W każdym razie - zwolenników metod behawioralnych stosowanych na małych dzieciach chyba jest...sporo. Bo "dają efekt" (nie trzeba mi tłumaczyć, że pozorny, krótkotrwały, że są szkodliwe dla mózgu, że stoją w sprzeczności z tym co wiemy obecnie w dziedzinie neurosychologii..) - niestety są szeroko stosowane, doradzają to także psychologowie - wielu!
Z czego to wynika, możecie mi powiedzieć, bo nie wiem?
nie wiem skąd wiedza że metody behawioralne są szkodliwe dla mózgu. Właśnie przyjmuje się że tego typu metody twrzą właśnie najsilniejsze połacnia w mózgu dlatego są trwałe i skuteczne. Nie mam tu na myśli źle pojętej behawioralnej tresury, która widzi się w tv, właśnie przejaskrawianej i pod publikę. Chodzi mi o proste trzymanie się zasady (ABC-poprzednik-zachowanie-konsekwencja). Superniania jest mocno przekoloryzowana ale generalnie niektóre metody z behawioralnej są skuteczne i dobre, niekoniecznie dla zdrowo rozwijających się dzieci może ale właśnie dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi które niekoniecznie tak jak my wyciągają wnioski z konsekwencji.
Być może chodziło Ci o to że metody typu usypianie do wypłakania mogą uszkodzić mózg bo tak i owszem ale to nie jest metoda behawioralna! Nauczenie spania dziecka w łóżeczku metodą behawioralną polegałoby np na metodzie małych kroczków czyli np, śpi w łóżku, potem w łóżeczku przy łóżku i stopniowo możemy łóżeczko oddalać. Ja tak oduczałam spania ze mną mojego roczniaka i nawet raz nie zapłakał i po tym zaczął przesypiać całe noce i nauczył się sam usypiać jak się wybudzi.
Cytat:
Napisane przez Debrah Pokaż wiadomość
Kochana, owszem sa podejscia w psychologii rozne, behawioralne nie jest moje ulubione, psychologowie sa rozniasci, tez chca zarobic, ale z myslenia i doksztalcania sie to nie zwalnia. W zadnym zawodzie gdzie pracuje sie z czlowiekiem, zwlaszcza z dzieckiem. A w tej chwili omawiane metody to juz stoja w sprzecznosci z wiedzą, to już nie tylko "kwestia podejścia"
dlaczego stoją w sprzeczności z wiedzą?
Cytat:
Napisane przez karolca Pokaż wiadomość
Przyznaję się bez bicia, nie przeczytalam ani jednej, ale staram się być tym przykładem dla dziecka. Jeśli widzę, że zaczyna naśladować moje zachowania i czuję, że jednak robię źle, staram się to zmienić. Rady innych, wysłucham, czemu nie (i tak będą powtarzać), robię to, co sama czuję i myślę.

Te sposoby usypiania, które przytoczyłaś w pierwszym poście, od razu mam przed oczami dwie sławne książki o podobnych metodach typu 3-5-7. Sama nawet próbowałam to wprowadzić (już pierwszego dnia zrezygnowałam). Znam zwolenników, którzy widzą w tym jedyną i słuszną prawdę nad prawdami.

Nie jestem w stanie oglądać Superniani, od jakiegoś czasu nie jestem w stanie patrzeć na tę kobietę. Chyba po debacie o 6-latkach w szkole. Odniosłam wrażenie, że partia zapłaciła jej aby głosiła ich poglądy na reformę.
.
owszem należy być przykładem dla dzieci ale niestey rodziców którzy chcą i potrafią być przykładem jest bardo niewielu. Najczęściej wychowanie spłyca się do paru krzyków i czasem klapsa więc ja już chyba wolę podejście behawioralne w nurcie tzw pozytywnej behawioralnej. Dla mnie system kar i nagród nie jest jakąś tragedią oczywiście stosowany w sposób rozsądny i delikatny (nie tresura jak psa). Jestem np za kontraktami zawieramymi z dziećmi, zbieraniem naklejek itp. Nieporozumieniem jest dla mnie natomiast ciągłe i nieustanne tłumaczenie dziecku czegoś np jak z tym siedzeniem blisko przy telewizorze. Owszem jak mi dziecko usiadło za blisko raz tłumaczę że to szkodzi oczom i jak tak zrobi ponownie to wyłączę tv (jasna zasada) i kiedy siada znowu od razu ten tv wyłączam. To uczy dziecka zasad i konsekwencji rodzica. Bo potem jak będzie mi wybiegał na ulicę to wystarczy że raz mu wytłumaczę i zrozumie.
Z programem SUPERniani jest jak z programem o nianiach w tvn, wymyślone, przekoloryzowane, sztuczne a jednak jest ogromna grupa ludzi którzy myślą że to prawdziwe historie (naprawdę tacy są :P).
Tak rozumiana behawioralna jest chora ale brak zasad i konsekwencji (kar bądź nagród) sprawia że dziecko w przedszkolu sobie nie radzi (przedszkole głównie oparte na behawioralnych zasadach bo panie jakoś muszą sobie radzić) albo widzę takie prawie 3 latki w kościele ze smoczkami w buzi bo rodzice nie potrafią sobie poradzić z odsmoczkowaniem i wieloma innymi zachowaniami.
Co do jedzenia w nocy, fakt trudne do oduczenia ale nikt mi nie wmówi że picie mleka z butelki w nocy jest zdrowe (ząbki, brzuszek, problemy ze snem).
Rozpisałam się i mam nadzieję dolałam oliwy do ognia
asia_maciusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 07:49   #33
stokrotka_to_ja
Zakorzenienie
 
Avatar stokrotka_to_ja
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 11 425
GG do stokrotka_to_ja
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Cytat:
Napisane przez asia_maciusia Pokaż wiadomość
Rozpisałam się i mam nadzieję dolałam oliwy do ognia
e tam; )
odniosię się tylko do przedszkoli -moja córa własnie zaczyna swoją przygodę i w przedszkolu do którego ją posyłam nie stosuję się behawioralnej
__________________
...i jest

Dziecko grzeczne/niegrzeczne to stan umysłu matki a nie dziecka.


POMOC dla dzieci z Tanzanii https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=675684
stokrotka_to_ja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 07:53   #34
Miramej
Zakorzenienie
 
Avatar Miramej
 
Zarejestrowany: 2004-09
Wiadomości: 18 274
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

stokrotka, Twoja córka do przedszkola poszła, czy do żłobka?

My też znaleźliśmy dobre przedszkole, ale niepubliczne. Realizują założenia Nonviolent Communication.
__________________
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~
Nigdy nie porównuj tego, co masz w środku, z tym, co ktoś inny ma na zewnątrz.

H. MacLeod




.

Edytowane przez Miramej
Czas edycji: 2013-12-05 o 07:55
Miramej jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 07:55   #35
stokrotka_to_ja
Zakorzenienie
 
Avatar stokrotka_to_ja
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 11 425
GG do stokrotka_to_ja
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Cytat:
Napisane przez Miramej Pokaż wiadomość
stokrotka, Twoja córka do przedszkola poszła, czy do żłobka?
do przedszkola,jesteśmy w trakcie adaptacji
__________________
...i jest

Dziecko grzeczne/niegrzeczne to stan umysłu matki a nie dziecka.


POMOC dla dzieci z Tanzanii https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=675684
stokrotka_to_ja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 07:56   #36
Miramej
Zakorzenienie
 
Avatar Miramej
 
Zarejestrowany: 2004-09
Wiadomości: 18 274
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Cytat:
Napisane przez stokrotka_to_ja Pokaż wiadomość
do przedszkola,jesteśmy w trakcie adaptacji
A ile ma lat? Wydawało mi się, że to 2-latka
__________________
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~
Nigdy nie porównuj tego, co masz w środku, z tym, co ktoś inny ma na zewnątrz.

H. MacLeod




.
Miramej jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 08:01   #37
stokrotka_to_ja
Zakorzenienie
 
Avatar stokrotka_to_ja
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 11 425
GG do stokrotka_to_ja
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Cytat:
Napisane przez Miramej Pokaż wiadomość
A ile ma lat? Wydawało mi się, że to 2-latka
2,5 roku ma ,ale to nie jest przedszkole państwowe
__________________
...i jest

Dziecko grzeczne/niegrzeczne to stan umysłu matki a nie dziecka.


POMOC dla dzieci z Tanzanii https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=675684
stokrotka_to_ja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-12-05, 08:11   #38
asia_maciusia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 7
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Cytat:
Napisane przez stokrotka_to_ja Pokaż wiadomość
e tam; )
odniosię się tylko do przedszkoli -moja córa własnie zaczyna swoją przygodę i w przedszkolu do którego ją posyłam nie stosuję się behawioralnej
e tam to co to za przedszkole? nie stosują żadnych metod opartych na nagrodach typu zbieranie słoneczek, chwalenie za dobre zachowanie itp tak naprawdę behawioralna jest wszędzie nawet jak dziecko ubierze czapkę i mama bije brawo i mówi super pięknie ubrałeś czapkę to nic innego jak wzmocnienie pozytywne (czyli potocznie nagroda) :d
przez programy typu superniania behawioralna właśnie postrzegana jest głównie jak karny jeżyk i materialna kara-nagroda. A przecież oceny w szkole to też nagrody bądź kary (6 lub 1). Dlatego nie wierzę w istnienie przedszkola bez stosowania metod behawioralnych chyba że dzieci z nim tylko śpią :P
behawioralna jest wszędzie tylko nie wszyscy to widzą

---------- Dopisano o 09:11 ---------- Poprzedni post napisano o 09:06 ----------

Cytat:
Napisane przez Miramej Pokaż wiadomość
stokrotka, Twoja córka do przedszkola poszła, czy do żłobka?

My też znaleźliśmy dobre przedszkole, ale niepubliczne. Realizują założenia Nonviolent Communication.
fajnie że mają takie założenia, ale czy jakbyś napisała oparte na założeniach Porozumienia Bez Przemocy to brzmiało gorzej
swoją drogą bardzo ciekawe jak będą te założenia realizować na co dzień, w sensie odwoływać się do głębokiej empatii 3,4-latka którego ktoś np ugryzł. Piękne założenia ale obawiam się że w praktyce trudne do zrealizowania u dzieci w tym wieku. Za to świetny program u młodzieży i starszych dzieci.
asia_maciusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 08:20   #39
Miramej
Zakorzenienie
 
Avatar Miramej
 
Zarejestrowany: 2004-09
Wiadomości: 18 274
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Cytat:
Napisane przez asia_maciusia Pokaż wiadomość
fajnie że mają takie założenia, ale czy jakbyś napisała oparte na założeniach Porozumienia Bez Przemocy to brzmiało gorzej
swoją drogą bardzo ciekawe jak będą te założenia realizować na co dzień, w sensie odwoływać się do głębokiej empatii 3,4-latka którego ktoś np ugryzł. Piękne założenia ale obawiam się że w praktyce trudne do zrealizowania u dzieci w tym wieku. Za to świetny program u młodzieży i starszych dzieci.
Nie wiem, skąd taki wniosek, ale nawet nie chcę się nad tym zastanawiać, jeśli to ma być kolejny wątek z taką klasą, to szkoda czasu.
Być może trudne, ale kiedyś trzeba zacząć, mnie przedszkole odpowiada i nie zamierzam wszystkiego rozkładać na czynniki pierwsze, bo żyję już tyle lat, że wiem, że nie jest tylko czarne albo białe i że pod linijkę żyć się nie da. I nawet nie chcę.
__________________
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~
Nigdy nie porównuj tego, co masz w środku, z tym, co ktoś inny ma na zewnątrz.

H. MacLeod




.
Miramej jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 08:35   #40
ilonkaczapela
Zakorzenienie
 
Avatar ilonkaczapela
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 4 910
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

W Finlandii stosuje się w szkołach naukę bez nagród, ocen i kar. W Australii tak samo. Bez oceniania, bez metod chorej konsekwencji (kto w życiu jest super konsekwentny?Nie znam nikogo. Tego też trzeba dziecko nauczyć - czasami rzeczy robi się inaczej niż zawsze i czasami inne zasady czy inne wydarzenia sprawiają, że nie można być konsekwentnym/upartym w jakimś założeniu). Oba kraje są w czołówce jeżeli chodzi o szkolnictwo wyższe (bo dopiero wtedy jest co oceniać) i poziom życia przeciętnego obywatela. Te rzeczy bardzo od siebie zależą. W Polsce mamy duży nacisk na kary, nagrody, posłuszeństwo i mamy poziom życia w samej końcówce państw europejskich. Bo te metody za mało uczą myślenia i kreatywności. Są właśnie bardziej tresurą niż nauką.
ilonkaczapela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 08:37   #41
karolca
Zakorzenienie
 
Avatar karolca
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: tam, gdzie kończy się Internet
Wiadomości: 30 736
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Klarissa, wszystko przede mna. Moje dziecko ma niedlugo dwa latka i poki co jest jeszcze przewidywalna.
__________________

♥ ♥ ♥


Komentuj.
Nie obrażaj.
karolca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-12-05, 09:18   #42
stokrotka_to_ja
Zakorzenienie
 
Avatar stokrotka_to_ja
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 11 425
GG do stokrotka_to_ja
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Cytat:
Napisane przez asia_maciusia Pokaż wiadomość
e tam to co to za przedszkole? nie stosują żadnych metod opartych na nagrodach typu zbieranie słoneczek, chwalenie za dobre zachowanie itp tak naprawdę behawioralna jest wszędzie nawet jak dziecko ubierze czapkę i mama bije brawo i mówi super pięknie ubrałeś czapkę to nic innego jak wzmocnienie pozytywne (czyli potocznie nagroda) :d
przez programy typu superniania behawioralna właśnie postrzegana jest głównie jak karny jeżyk i materialna kara-nagroda. A przecież oceny w szkole to też nagrody bądź kary (6 lub 1). Dlatego nie wierzę w istnienie przedszkola bez stosowania metod behawioralnych chyba że dzieci z nim tylko śpią :P
behawioralna jest wszędzie tylko nie wszyscy to widzą
nie,dzieci w nim nie tylko śpią

nie ma słoneczek ani pieczątek a i ja nie biję brawo za założenie czapki

Miramej,moja Ola też zaczyna chodzić do przedszkola,które funkcjonuje na zasadach NVC.

---------- Dopisano o 09:18 ---------- Poprzedni post napisano o 09:15 ----------

Cytat:
Napisane przez ilonkaczapela Pokaż wiadomość
W Polsce mamy duży nacisk na kary, nagrody, posłuszeństwo i mamy poziom życia w samej końcówce państw europejskich. Bo te metody za mało uczą myślenia i kreatywności. Są właśnie bardziej tresurą niż nauką.
Ilona,to jest właśnie sedno.
Od dziecka wymaga się,żeby było posłuszne,podporządkowało się,niemal nie posiadało własnej woli.
Od drosłego oczekuje się silnego charakteru,niezależności, samodzielnego myślenia.
Jak uzyskać taki efekt,skoro od początku stawia się na coś przeciwnego?
__________________
...i jest

Dziecko grzeczne/niegrzeczne to stan umysłu matki a nie dziecka.


POMOC dla dzieci z Tanzanii https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=675684
stokrotka_to_ja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 09:32   #43
asia_maciusia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 7
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Cytat:
Napisane przez Miramej Pokaż wiadomość
Nie wiem, skąd taki wniosek, ale nawet nie chcę się nad tym zastanawiać, jeśli to ma być kolejny wątek z taką klasą, to szkoda czasu.
Być może trudne, ale kiedyś trzeba zacząć, mnie przedszkole odpowiada i nie zamierzam wszystkiego rozkładać na czynniki pierwsze, bo żyję już tyle lat, że wiem, że nie jest tylko czarne albo białe i że pod linijkę żyć się nie da. I nawet nie chcę.
nie wiem gdzie pokazałam brak klasy. Wyraziłam jedynie wątpliwość jak zamierzają te założenia realizować ot i tyle. Ale rozumiem że mogło Cię to urazić jakoś że do końca nie wiesz na czym to polega
asia_maciusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 09:38   #44
_vixen_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 17 087
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

A mnie się wydaje, ze w przedszkolu jednak panie są niejako zmuszone stosować nieco inne metody niż te idealne, bo inaczej wygląda praca z grupa dzieci, zwłaszcza tych najmniejszych, a na co innego moga pozwolić sobie rodzice w domu. Chociaż mi ciśnienie skoczyło, jak kiedyś przyszłam odebrać córkę, a jedna z dziewczyn tam pracujących jako asystentka do jednego z maluchów powiedziała, ze ma jeść, bo inaczej powie mamie, ze mało zjadł i mama będzie niezadowolona. Do dziś się zastanawiam czy pani dyrektor o tym nie powiedzieć, bo nie znoszę takich metod. A dziewczyna niby pedagogikę studiuje... Postanowiłam sobie, ze jak jeszcze raz podobny tekst usłyszę, to na bank idę porozmawiać z panią dyrektor.
_vixen_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 09:44   #45
stokrotka_to_ja
Zakorzenienie
 
Avatar stokrotka_to_ja
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 11 425
GG do stokrotka_to_ja
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Cytat:
Napisane przez _vixen_ Pokaż wiadomość
A mnie się wydaje, ze w przedszkolu jednak panie są niejako zmuszone stosować nieco inne metody niż te idealne, bo inaczej wygląda praca z grupa dzieci, zwłaszcza tych najmniejszych, a na co innego moga pozwolić sobie rodzice w domu. Chociaż mi ciśnienie skoczyło, jak kiedyś przyszłam odebrać córkę, a jedna z dziewczyn tam pracujących jako asystentka do jednego z maluchów powiedziała, ze ma jeść, bo inaczej powie mamie, ze mało zjadł i mama będzie niezadowolona. Do dziś się zastanawiam czy pani dyrektor o tym nie powiedzieć, bo nie znoszę takich metod. A dziewczyna niby pedagogikę studiuje... Postanowiłam sobie, ze jak jeszcze raz podobny tekst usłyszę, to na bank idę porozmawiać z panią dyrektor.
Kwestia rozwiązań,u nas jest np. grupa różnowiekowa ,od 2,5 -5 lat, opiekunek jest wystarczająco dużo i jakoś sobie radzą bez karnych krzesełek i słoneczek.

Wczesniej próbowaliśmy w innym przedszkolu ,ale szybko zrezygnowałam. Krzywili się na adaptację. Panie stosowały 'medale' ,pieczątki na rękę i naklejki w formie nagród,karą było siedzenie na krzesełku na środku sali.Nagrodę można było dostać za mówienie 'dziękuję' i za zjedzenie obiadu. Karę za rysowanie innym kolorem kredki niz pani poleciła. Straszenie babą jagą ,mikołajem itd na porządku dziennym. A dziewczyny młode,wydawałoby się mądre,przedszkole piękne.

Przyznam,ze mnie nie rażą tak bardzo te naklejki (w znajomym żłobku dzieciaki dostawały 'w nagrodę' ,ale przy wychodzeniu do domu i tak kazde dziecko dostawało),ale sposób ich stosowania.Taka 'nagroda' moze być formą podziękowania za coś a moze być traktowana jako karta przetargowa 'jak nie zjesz to nie dostaniesz'. I to drugie mi już bardzo nie pasuje.
__________________
...i jest

Dziecko grzeczne/niegrzeczne to stan umysłu matki a nie dziecka.


POMOC dla dzieci z Tanzanii https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=675684

Edytowane przez stokrotka_to_ja
Czas edycji: 2013-12-05 o 09:49
stokrotka_to_ja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 09:44   #46
Miramej
Zakorzenienie
 
Avatar Miramej
 
Zarejestrowany: 2004-09
Wiadomości: 18 274
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Cytat:
Napisane przez asia_maciusia Pokaż wiadomość
nie wiem gdzie pokazałam brak klasy. Wyraziłam jedynie wątpliwość jak zamierzają te założenia realizować ot i tyle. Ale rozumiem że mogło Cię to urazić jakoś że do końca nie wiesz na czym to polega
O klasie napisałam, odnosząc się do tego, że zatrzymałaś się przy języku, w którym nazwałam metodę, jakby miało to nie wiem jakie znaczenie.

Twoje wątpliwości mnie nie uraziły, ale dziękuję za zrozumienie Resztę pominę milczeniem, przy takich podsumowaniach rzeczywiście jest złotem.
EOT
__________________
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~
Nigdy nie porównuj tego, co masz w środku, z tym, co ktoś inny ma na zewnątrz.

H. MacLeod




.
Miramej jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 09:52   #47
_vixen_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 17 087
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Na szczęście żadnych idiotycznych kar i nagród nie zauważylam. Z drugiej strony moze i dobrze, ze dziecko wie, ze nie wszędzie jest jak w domu, bo niestety, ale nasze szkoły są jakie sa. Przynajmniej takiego szoku nie przezyje A według mnie to, co przekazują rodzice i tak jest najważniejsze.
_vixen_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 09:54   #48
stokrotka_to_ja
Zakorzenienie
 
Avatar stokrotka_to_ja
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 11 425
GG do stokrotka_to_ja
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Cytat:
Napisane przez _vixen_ Pokaż wiadomość
Na szczęście żadnych idiotycznych kar i nagród nie zauważylam. Z drugiej strony moze i dobrze, ze dziecko wie, ze nie wszędzie jest jak w domu, bo niestety, ale nasze szkoły są jakie sa. Przynajmniej takiego szoku nie przezyje A według mnie to, co przekazują rodzice i tak jest najważniejsze.
tak,z tym się zgadzam
__________________
...i jest

Dziecko grzeczne/niegrzeczne to stan umysłu matki a nie dziecka.


POMOC dla dzieci z Tanzanii https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=675684
stokrotka_to_ja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 10:24   #49
asia_maciusia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 7
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Cytat:
Napisane przez Miramej Pokaż wiadomość
O klasie napisałam, odnosząc się do tego, że zatrzymałaś się przy języku, w którym nazwałam metodę, jakby miało to nie wiem jakie znaczenie.

Twoje wątpliwości mnie nie uraziły, ale dziękuję za zrozumienie Resztę pominę milczeniem, przy takich podsumowaniach rzeczywiście jest złotem.
EOT
ech przepraszam głupio napisałam. Jak to przeczytałam co napisałam to sama bym się uraziła
asia_maciusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-12-05, 11:26   #50
gda
Zakorzenienie
 
Avatar gda
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 3 498
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Cytat:
Napisane przez asia_maciusia Pokaż wiadomość
e tam to co to za przedszkole? nie stosują żadnych metod opartych na nagrodach typu zbieranie słoneczek, chwalenie za dobre zachowanie itp tak naprawdę behawioralna jest wszędzie nawet jak dziecko ubierze czapkę i mama bije brawo i mówi super pięknie ubrałeś czapkę to nic innego jak wzmocnienie pozytywne (czyli potocznie nagroda) :d
przez programy typu superniania behawioralna właśnie postrzegana jest głównie jak karny jeżyk i materialna kara-nagroda. A przecież oceny w szkole to też nagrody bądź kary (6 lub 1). Dlatego nie wierzę w istnienie przedszkola bez stosowania metod behawioralnych chyba że dzieci z nim tylko śpią :P
behawioralna jest wszędzie tylko nie wszyscy to widzą
Istnieją takie przedszkola, a nawet szkoły. Np. przedszkola i szkoły Montessori ( a przynajmniej to, którym ja się poważnie interesuję) nie stosują ani kar ani nagród, żadnych ocen, żadnych słoneczek.

Cytat:
Napisane przez ilonkaczapela Pokaż wiadomość
W Finlandii stosuje się w szkołach naukę bez nagród, ocen i kar. W Australii tak samo. Bez oceniania, bez metod chorej konsekwencji (kto w życiu jest super konsekwentny?Nie znam nikogo. Tego też trzeba dziecko nauczyć - czasami rzeczy robi się inaczej niż zawsze i czasami inne zasady czy inne wydarzenia sprawiają, że nie można być konsekwentnym/upartym w jakimś założeniu). Oba kraje są w czołówce jeżeli chodzi o szkolnictwo wyższe (bo dopiero wtedy jest co oceniać) i poziom życia przeciętnego obywatela. Te rzeczy bardzo od siebie zależą. W Polsce mamy duży nacisk na kary, nagrody, posłuszeństwo i mamy poziom życia w samej końcówce państw europejskich. Bo te metody za mało uczą myślenia i kreatywności. Są właśnie bardziej tresurą niż nauką.
A w ogólnoświatowym teście dla młodzieży w wieku gimnazjalnym na wiedzę ogólną PISA, Finlandia jest w czołówce państw europejskich.

Zgadzam się co do konsekwencji!

Cytat:
Napisane przez stokrotka_to_ja Pokaż wiadomość
Kwestia rozwiązań,u nas jest np. grupa różnowiekowa ,od 2,5 -5 lat, opiekunek jest wystarczająco dużo i jakoś sobie radzą bez karnych krzesełek i słoneczek.

Wczesniej próbowaliśmy w innym przedszkolu ,ale szybko zrezygnowałam. Krzywili się na adaptację. Panie stosowały 'medale' ,pieczątki na rękę i naklejki w formie nagród,karą było siedzenie na krzesełku na środku sali.Nagrodę można było dostać za mówienie 'dziękuję' i za zjedzenie obiadu. Karę za rysowanie innym kolorem kredki niz pani poleciła. Straszenie babą jagą ,mikołajem itd na porządku dziennym. A dziewczyny młode,wydawałoby się mądre,przedszkole piękne.

Przyznam,ze mnie nie rażą tak bardzo te naklejki (w znajomym żłobku dzieciaki dostawały 'w nagrodę' ,ale przy wychodzeniu do domu i tak kazde dziecko dostawało),ale sposób ich stosowania.Taka 'nagroda' moze być formą podziękowania za coś a moze być traktowana jako karta przetargowa 'jak nie zjesz to nie dostaniesz'. I to drugie mi już bardzo nie pasuje.
Taka naklejka na pożegnanie, to bardziej miły drobiazg, prezent, żeby sprawić dzieciom przyjemność. A nie "za coś".

Cytat:
Napisane przez _vixen_ Pokaż wiadomość
Na szczęście żadnych idiotycznych kar i nagród nie zauważylam. Z drugiej strony moze i dobrze, ze dziecko wie, ze nie wszędzie jest jak w domu, bo niestety, ale nasze szkoły są jakie sa. Przynajmniej takiego szoku nie przezyje A według mnie to, co przekazują rodzice i tak jest najważniejsze.
Szkoły są jakie są... Ale jeśli rodzica stać, to może wtedy poszukać alternatyw w prywatnych szkołach.

---------- Dopisano o 12:26 ---------- Poprzedni post napisano o 12:25 ----------

Cytat:
Napisane przez asia_maciusia Pokaż wiadomość
e tam to co to za przedszkole? nie stosują żadnych metod opartych na nagrodach typu zbieranie słoneczek, chwalenie za dobre zachowanie itp tak naprawdę behawioralna jest wszędzie nawet jak dziecko ubierze czapkę i mama bije brawo i mówi super pięknie ubrałeś czapkę to nic innego jak wzmocnienie pozytywne (czyli potocznie nagroda) :d
przez programy typu superniania behawioralna właśnie postrzegana jest głównie jak karny jeżyk i materialna kara-nagroda. A przecież oceny w szkole to też nagrody bądź kary (6 lub 1). Dlatego nie wierzę w istnienie przedszkola bez stosowania metod behawioralnych chyba że dzieci z nim tylko śpią :P
behawioralna jest wszędzie tylko nie wszyscy to widzą
Istnieją takie przedszkola, a nawet szkoły. Np. przedszkola i szkoły Montessori ( a przynajmniej to, którym ja się poważnie interesuję) nie stosują ani kar ani nagród, żadnych ocen, żadnych słoneczek.

Cytat:
Napisane przez ilonkaczapela Pokaż wiadomość
W Finlandii stosuje się w szkołach naukę bez nagród, ocen i kar. W Australii tak samo. Bez oceniania, bez metod chorej konsekwencji (kto w życiu jest super konsekwentny?Nie znam nikogo. Tego też trzeba dziecko nauczyć - czasami rzeczy robi się inaczej niż zawsze i czasami inne zasady czy inne wydarzenia sprawiają, że nie można być konsekwentnym/upartym w jakimś założeniu). Oba kraje są w czołówce jeżeli chodzi o szkolnictwo wyższe (bo dopiero wtedy jest co oceniać) i poziom życia przeciętnego obywatela. Te rzeczy bardzo od siebie zależą. W Polsce mamy duży nacisk na kary, nagrody, posłuszeństwo i mamy poziom życia w samej końcówce państw europejskich. Bo te metody za mało uczą myślenia i kreatywności. Są właśnie bardziej tresurą niż nauką.
A w ogólnoświatowym teście dla młodzieży w wieku gimnazjalnym na wiedzę ogólną PISA, Finlandia jest w czołówce państw europejskich.

Zgadzam się co do konsekwencji!

Cytat:
Napisane przez stokrotka_to_ja Pokaż wiadomość
Kwestia rozwiązań,u nas jest np. grupa różnowiekowa ,od 2,5 -5 lat, opiekunek jest wystarczająco dużo i jakoś sobie radzą bez karnych krzesełek i słoneczek.

Wczesniej próbowaliśmy w innym przedszkolu ,ale szybko zrezygnowałam. Krzywili się na adaptację. Panie stosowały 'medale' ,pieczątki na rękę i naklejki w formie nagród,karą było siedzenie na krzesełku na środku sali.Nagrodę można było dostać za mówienie 'dziękuję' i za zjedzenie obiadu. Karę za rysowanie innym kolorem kredki niz pani poleciła. Straszenie babą jagą ,mikołajem itd na porządku dziennym. A dziewczyny młode,wydawałoby się mądre,przedszkole piękne.

Przyznam,ze mnie nie rażą tak bardzo te naklejki (w znajomym żłobku dzieciaki dostawały 'w nagrodę' ,ale przy wychodzeniu do domu i tak kazde dziecko dostawało),ale sposób ich stosowania.Taka 'nagroda' moze być formą podziękowania za coś a moze być traktowana jako karta przetargowa 'jak nie zjesz to nie dostaniesz'. I to drugie mi już bardzo nie pasuje.
Taka naklejka na pożegnanie, to bardziej miły drobiazg, prezent, żeby sprawić dzieciom przyjemność. A nie "za coś".

Cytat:
Napisane przez _vixen_ Pokaż wiadomość
Na szczęście żadnych idiotycznych kar i nagród nie zauważylam. Z drugiej strony moze i dobrze, ze dziecko wie, ze nie wszędzie jest jak w domu, bo niestety, ale nasze szkoły są jakie sa. Przynajmniej takiego szoku nie przezyje A według mnie to, co przekazują rodzice i tak jest najważniejsze.
Szkoły są jakie są... Ale jeśli rodzica stać, to może wtedy poszukać alternatywy w prywatnych szkołach.
gda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 11:26   #51
Brenda
Raczkowanie
 
Avatar Brenda
 
Zarejestrowany: 2003-02
Lokalizacja: Wieś
Wiadomości: 122
Post Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Hmm oglądałam trochę i nie uważam, że metody superniani są złe, na pewno nie wszystkie. Moim zdaniem też np nie powinno układać się dzieci do snu przed telewizorem.... Dzieciom trzeba stawiać rozsądne granice, same nie potrafią i nasza rola by je wyznaczyć - własnie dla poczucia bezpieczeństwa naszych pociech. Generalnie wyznaję zasadę: słuchać siebie. Uważam, że najlepszym doradcą do spraw dziecka jest damska intuicja i tym się kieruję przy wychowywaniu już 3 dzieci Czasami słucham rad doświadczonych mam, a i tak na pewno wiele błędów popełniłam.

Najbardziej zdumiewa mnie jednak "potwor" który siedzi we mnie i którego poznaje dopiero dzieki macierzynstwu - wychodzi moje wychowanie.

Mogliby stworzyć jakieś ciekawsze programy, nie wiem czy nie pamiętam, ale żeby wieczorynki dla dzieci nie było??? Same szpitale, ukryte prawdy i no własnie.,, co sądzicie o serialu rodzinka.pl???
Brenda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-05, 12:28   #52
_vixen_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 17 087
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Mnie też jakoś raza telewizory w pokojach dziecięcych.
_vixen_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-06, 18:16   #53
iizabelaa
Zakorzenienie
 
Avatar iizabelaa
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 12 927
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Cytat:
Napisane przez gda Pokaż wiadomość
A w ogólnoświatowym teście dla młodzieży w wieku gimnazjalnym na wiedzę ogólną PISA, Finlandia jest w czołówce państw europejskich.

Biorąc pod uwagę kraje europejskie Polska jest zaraz za Finlandią.
__________________
iizabelaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-06, 20:26   #54
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Cytat:
Napisane przez iizabelaa Pokaż wiadomość
Biorąc pod uwagę kraje europejskie Polska jest zaraz za Finlandią.
I za Lichtensteinem, Szwajcarią, Holandią i Estonią
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-06, 21:23   #55
_vixen_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 17 087
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

To, co psuje w dużej mierze nasza szkole to moim zdaniem tak zwana Karta Nauczyciela, praktycznie wiążą a dyrektorowi placówki ręce, bo nie może on zwolnic nauczyciela z tego, co kojarzę. Jak czasem słyszę, kto uczy w szkołach, i to te najmniejsze dzieci, stare nauczycielki, które zwyczajnie juz odlot maja, to strach dziecko do szkoły wysyłać.
_vixen_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-06, 21:48   #56
stokrotka_to_ja
Zakorzenienie
 
Avatar stokrotka_to_ja
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 11 425
GG do stokrotka_to_ja
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Cytat:
Napisane przez _vixen_ Pokaż wiadomość
To, co psuje w dużej mierze nasza szkole to moim zdaniem tak zwana Karta Nauczyciela, praktycznie wiążą a dyrektorowi placówki ręce, bo nie może on zwolnic nauczyciela z tego, co kojarzę. Jak czasem słyszę, kto uczy w szkołach, i to te najmniejsze dzieci, stare nauczycielki, które zwyczajnie juz odlot maja, to strach dziecko do szkoły wysyłać.
Pewnie już to gdzies pisałam ,ale z tego co obserwuję to nie te 'stare nauczycielki' są najgorsze (chyba ze jakieś twory prl z hasłem 'nauczyciel twój pan' na ustach) ,większość moich nauczycieli 'starej daty' to ludzie,których do dziś darzę szacunkiem.Umieli przekazac wiedzę,mieli na to pomysł i dzieciaki ich szanowały mimo ze nie wydzierali się na lekcajch..a moze wlasnie dlatego.
Za to nauczycielki świeżo po studiach bywały głęboko sfrustrowane (chyba tym,ze nie jest tak,jak w ich wyobrazeniach) ,nie radziły sobie,nerwy im puszczały,cierpiały na przerost ego...i były wiecznym źródłem kpin.

Pamiętam moją Panią z pierwszych trzech lat podstawówki ,wtedy była już w wieku bliskim emerytury,kiedy kończyłam 3 klasę ona kończyła pracę. Życzyłabym każdemu dziecku takiej nauczycielki.Nie stosowała żadnych wymyślnych metod,potrafiła skarcić,ale czuliśmy się z nią jak z mamą.Nie musztrowała,nie stawiała minusów ani plusów,odpowiadała na każde pytanie.
__________________
...i jest

Dziecko grzeczne/niegrzeczne to stan umysłu matki a nie dziecka.


POMOC dla dzieci z Tanzanii https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=675684
stokrotka_to_ja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-06, 22:08   #57
_vixen_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 17 087
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Cytat:
Napisane przez stokrotka_to_ja Pokaż wiadomość
Pewnie już to gdzies pisałam ,ale z tego co obserwuję to nie te 'stare nauczycielki' są najgorsze (chyba ze jakieś twory prl z hasłem 'nauczyciel twój pan' na ustach) ,większość moich nauczycieli 'starej daty' to ludzie,których do dziś darzę szacunkiem.Umieli przekazac wiedzę,mieli na to pomysł i dzieciaki ich szanowały mimo ze nie wydzierali się na lekcajch..a moze wlasnie dlatego.
Za to nauczycielki świeżo po studiach bywały głęboko sfrustrowane (chyba tym,ze nie jest tak,jak w ich wyobrazeniach) ,nie radziły sobie,nerwy im puszczały,cierpiały na przerost ego...i były wiecznym źródłem kpin.
Ja znam szkołę, gdzie jest niestety odwrotnie.
Zresztą, pal licho wiek, ale nie rozumiem, jak osoba, która ewidentnie nie nadaje się do pracy z dziećmi, jest praktycznie ze szkoły nieusuwalna.
_vixen_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-06, 22:14   #58
stokrotka_to_ja
Zakorzenienie
 
Avatar stokrotka_to_ja
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 11 425
GG do stokrotka_to_ja
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Cytat:
Napisane przez _vixen_ Pokaż wiadomość
Ja znam szkołę, gdzie jest niestety odwrotnie.
Zresztą, pal licho wiek, ale nie rozumiem, jak osoba, która ewidentnie nie nadaje się do pracy z dziećmi, jest praktycznie ze szkoły nieusuwalna.
no i to jest chyba sedno -osoby pracujące z dziecmi często sie do tego nie nadają,ale to dotyczy wielu zawodów
__________________
...i jest

Dziecko grzeczne/niegrzeczne to stan umysłu matki a nie dziecka.


POMOC dla dzieci z Tanzanii https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=675684
stokrotka_to_ja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-06, 22:24   #59
_vixen_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 17 087
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Praca z dziećmi to bardzo ciężka i odpowiedzialna praca, często niestety niedoceniana. A są nauczycielki nauczania początkowego, które np. wypuszczają do 4 klasy dzieci nie potrafiące składnie czytać, pisać, to autentyk.
_vixen_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-06, 22:36   #60
stokrotka_to_ja
Zakorzenienie
 
Avatar stokrotka_to_ja
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 11 425
GG do stokrotka_to_ja
Dot.: "Superniania" obejrzana po latach i refleksje wychowawcze ;)

Cytat:
Napisane przez _vixen_ Pokaż wiadomość
Praca z dziećmi to bardzo ciężka i odpowiedzialna praca, często niestety niedoceniana.

i wg mnie niedopłacana

Cytat:
Napisane przez _vixen_ Pokaż wiadomość
A są nauczycielki nauczania początkowego, które np. wypuszczają do 4 klasy dzieci nie potrafiące składnie czytać, pisać, to autentyk.
bo liczą się wyniki pracy -te na papierze
__________________
...i jest

Dziecko grzeczne/niegrzeczne to stan umysłu matki a nie dziecka.


POMOC dla dzieci z Tanzanii https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=675684
stokrotka_to_ja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:03.