likiery, nalewki domowej roboty - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-11-15, 20:19   #31
Pupil
Osiołek z zakątka :)
 
Avatar Pupil
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 11 757
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

Filtrowanie przez samą gazę to za mało Powinnaś przefiltrować przez filtr do kawy - będzie lecieć bardzo wolno, ale likier będzie całkowicie klarowny. Ewentualnie przez gazę i watę - wtedy farfocle i muł pozostaną na wacie
__________________
Zapraszam:

[SIGPIC][/SIGPIC]

Pupil jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-15, 20:30   #32
lunerin
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 876
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

Cytat:
Napisane przez line_87 Pokaż wiadomość
Widzę, że jesteście bardzo dobrze zorientowane w robieniu domowych likierów Ja w tym roku zrobiłam pierwszy raz likier malinowy, a że nigdy nie piłam takiego domowego to mam pytanie - czy to jest naturalne, że u góry butelki likier jest przejrzysty, a na dole zbiera się taki osad i jest mętny? To się miesza przed podaniem? Właściwie wszystko zrobiłam zgodnie z przepisem, filtrowałam przez gazę i miałam wrażenie, że żadne "śmieci" tam nie trafiły. I aż kusi mnie, żeby otworzyć chociaż jedną butelkę, ale podobno ma leżeć pół roku, więc jeszcze 2 miesiące czekania...
ten osad jest całkiem naturalny, wszystko jest ok. ja sie nawet kiedyś spotkałam z osadem w formie galaretowatych grudek na dnie :P
__________________
'Oh, I wish I could, but I don't want to..'
20.01.12 - Pani Inżynier
10.02.12 - Pani Kierownica
lunerin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-16, 09:32   #33
Monnisiella
Raczkowanie
 
Avatar Monnisiella
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 213
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

Soplica to ma i zwykłą wódkę, smakowe - malinowa jest po prostu przepyszna! I ma oryginalny spirytus nalewkowy - ja właśnie na nim robiłam. Tu jest więcej info http://www.facebook.com/antek.soplic...03351739677351
A co to tego osadau, to ja też spotkałam się z tym 'żelem' na dnie ciekawe czemu to tak się robi i kiedy.
Monnisiella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-16, 09:38   #34
kropkabordo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 82
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

A w opisie tych "wódek" jest napisane, że to nalewka https://www.facebook.com/antek.sopli...28953167177144

Ktoś próbował i może potwierdzić?
kropkabordo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-17, 09:33   #35
Monnisiella
Raczkowanie
 
Avatar Monnisiella
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 213
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

Ja próbowałam malinową, to faktycznie piłam ją bez tzw. przepijania sokiem, bo jest tak dobra. Nie zwróciłam uwagi, że to nalewka, ale to by pasowało
A co do nalewki to może gruszkowa??
Monnisiella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-17, 11:38   #36
Halszczak
Raczkowanie
 
Avatar Halszczak
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: MałaPolska - Galicja
Wiadomości: 51
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

Cytat:
Napisane przez Monnisiella Pokaż wiadomość
...A co to tego osadau, to ja też spotkałam się z tym 'żelem' na dnie ciekawe czemu to tak się robi i kiedy.
Normalne drogie Panie, w czasie "dojrzewania" osiadają na dnie drobinki owoców, które normalnie nie są widoczne. Jeżeli chce się otrzymać czyściutką nalewkę, to płyn z nad osadu trzeba bardzo delikatnie zlać, ale ja tylko potrząsam butelką przed polaniem.
Ta galaretka jest całkiem całkiem w smaku, a i kopa odpowiedniego posiada.
Przepis na bardzo szybką "nalewkę": kilo cytryn, pokroić w plastry (dupki wyrzucamy), wrzucić do gara, zasypać 1,5 szklanki cukru, zamieszać i odstawić na 2-3 godziny (żeby sok puściło). Po tym czasie zalać 1,5 l wody i ugotować kompocik. Do przestudzonego, ale nie zimnego wlać 1 l spirytusu (uwaga, ścina się), wystudzić, przefiltrować i rozlać do butelek. Można pić od razu, ale najlepsze jest po 2-3 dniach. Można przed dodaniem spirytu przefiltrować, wtedy mniej się ścina.
Przepis drugi "Porterówka": 3 łyżeczki kawy rozpuszczalnej, 1 łyżeczkę (płaską) i opakowanie cukru wanilinowego zalać szklanką wrzątku. Pół litra portera (ja daję Żywca) wlać do gara i podgrzać do mniej więcej 60 stopni (nie gotować bo procenta uciekną), wlać szklankę spirytu i przestudzoną kawę, zamieszać i rozlać do butelek. Dobre po tygodniu, ale jak dłużej postoi to też się nic nie stanie. to jest wersja "męska", do "damskiej" daję dodatkowo 2 łyżki cukru.
__________________
Bigos forever
Halszczak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-17, 16:13   #37
marsi11
Zakorzenienie
 
Avatar marsi11
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 9 982
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

co prawda to nie nalewka ani nie likier ale ostatnio zrobiłam escencje waniliową- zaje....ta do deserów, ciast etc

20 lasek wanilii zalewamy dobrą wódką- zamknęłam w szczelną karafkę na 2 miesiące- daje taki efekt w deserach,że łeb odpada

nawet prozaiczna bita śmieta z odrobiną esencji zyskuje niesamowicie

dodam,że laski wanilli kupowałam na allegro za ok 1,5 a nie 12zł za sztukę jak w sklepach
marsi11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-11-19, 17:50   #38
kropkabordo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 82
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

No dobrze czas się wziąć do pracy. Nie za późno jak chcę aby była dobra na święta?

Zaciekawił mnie ten pomysł z pomarańczami i kawą. Możecie podać mi szczegółowy przepis? Ile owoców, alkoholu, ile procent - i czy mogę kupić ten gotowy bo o rozrabianiu nie mam pojęcia.
kropkabordo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-19, 19:22   #39
Pupil
Osiołek z zakątka :)
 
Avatar Pupil
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 11 757
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

Tu masz przepisy według mnie lepsza wychodzi z drugiego przepisu, gdyż jest w niej również wyciśnięty sok z pomarańczy
http://mojekucharzenie.blox.pl/2009/...wo-kawowa.html
http://kopalniasmakow.blogspot.com/2...wo-kawowa.html
Przefiltrować lepiej przez filtr do kawy, jest wtedy faktycznie klarowna. Przefiltrowana przez samą gazę jest lekko mętnawa.
__________________
Zapraszam:

[SIGPIC][/SIGPIC]

Pupil jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-19, 21:53   #40
anita9005
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 607
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

Wydaje się smaczne , chyba spróbuję go zrobić


Cytat:
Napisane przez emila203 Pokaż wiadomość
Witam wszystkich bardzo serdecznie!

Czy znacie jakieś przepisy na pyszne i sprawdzone likiery, nalewki?

Ja ostatnio robiłam limonczelle
  • 1 litr spirytusu
  • 9 cytryn
  • 1,5 litra wody
  • 1/2kg cukru
Obrać cytryny (postarać się, aby było jak najmniej białego na skórkach), skórki namoczyć w litrze spirytusu na 48h (szczelnie zamknięte). W 1,5l przegotowanej wody rozpuścić cukier i zalać spirytusem.
Smacznego

Pierwszy raz robiłam ten likierek na pół litra spirytusu, wszystkie proporcje zmniejszyłam o połowę z wyjątkiem cukru (przez nieuwagę oczywiście) Jednak wszystkim bardzo smakowało Dlatego do przepisu powyżej śmiało można dawać nawet kilogram cukru
__________________
Wymiana
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...3#post30116763

Na propozycje wymianek odpisuj w moim profilu - nie śledzę na bieżąco profili z wymiankami.
anita9005 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-12-05, 12:12   #41
marsi11
Zakorzenienie
 
Avatar marsi11
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 9 982
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

mam pytanie o limonczello- kupiłam wczoraj spirytus nalewkowy z soplicy - 60%, rozumiem,że nie trzeba już go rozcieńczać wodą?

jakie proporcje powinnam obrać na 0,5 l spirytusu nalewkowego?
marsi11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-12-14, 20:24   #42
kropkabordo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 82
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

Ja stosowałam się do ich przepisu ze strony: https://www.facebook.com/antek.sopli...03351739677351 Jest uniwersalny. Ja zrobiłam w końcu z pomarańczy i kawy według przepisu, który umieścił Pupil. Czekam na efekty
kropkabordo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-12-15, 00:50   #43
looska
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 142
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

Cytat:
Napisane przez marsi11 Pokaż wiadomość
dodam,że laski wanilli kupowałam na allegro za ok 1,5 a nie 12zł za sztukę jak w sklepach
Też zamówiłam, ale tylko 5. Jedną chcę wykorzystać do wódki i hmm zastanawiam się czy będzie coś czuć. Laski powinny przyjść w tym tygodniu.

Chciałabym zalać laskę wódką w piątek (chyba, że jutro je już otrzymam) i w następny piątek zrobić z tego likier karmelówkę (z masy kajmakowej zrobionej z mleka skondensowanego). Zależy mi na delikatnym aromacie. Cóż, zobaczy się .

Od soboty wiórki kokosowe moczą się w wódce i rumie. W sobotę robię kokosówkę z mleka skondensowanego słodzonego i mleka kokosowego (z puszki).

Nie mogę się doczekać, jeszcze nie miałam okazji pić samoróbek. Likiery to jedyny alkohol jaki mi smakuje, latem spróbuję z nalewkami (z truskawek na pewno, szkoda tylko, że to tyle miesięcy musi postać).
looska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-12-15, 08:20   #44
Monnisiella
Raczkowanie
 
Avatar Monnisiella
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 213
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

Takiej z pomarańczą i kawą jeszcze nigdy nie piłam.. chyba i ja spróbuje ale to po nowym roku.
Tak jak pisze kropkabordo nie trzeba już tego spirytusu rozcieńczać co jest sporym ułatwieniem.
Monnisiella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-12-15, 12:37   #45
marsi11
Zakorzenienie
 
Avatar marsi11
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 9 982
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

Cytat:
Napisane przez looska Pokaż wiadomość
Też zamówiłam, ale tylko 5. Jedną chcę wykorzystać do wódki i hmm zastanawiam się czy będzie coś czuć. Laski powinny przyjść w tym tygodniu.

Chciałabym zalać laskę wódką w piątek (chyba, że jutro je już otrzymam) i w następny piątek zrobić z tego likier karmelówkę (z masy kajmakowej zrobionej z mleka skondensowanego). Zależy mi na delikatnym aromacie. Cóż, zobaczy się .
no więc ja cierpliwie czekałam dwa miesiące- i wyszło mega aromatyczne.
nie wiem czy tydzień to nie za mało, chociaż już po kilku dniach alkohol miał piękny ciemny kolor. Może gdybyś więcej lasek wrzuciła? czuć będzie na pewno wanilią

tak jak pisałam, ekstrakt wykorzystuje głównie do deserów ale ostatnio jak ubijałam żółtka na puszystą masę i dodałam trochę ekstraktu- miałam okazję "wylizać" kubek- coś pysznego, dlatego myślę,że do drinków też nadaj się idealnie- np z colą i cytyną

Moje limonczello ma już piękny kolor, wymieszany z syropem,czeka teraz na święta, już się doczekać nie mogę
jak rozrabiałam z syropem to skusiłam się i zamoczyłam palucha,pyyyycha!
marsi11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-12-15, 16:46   #46
kropkabordo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 82
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

Marsi11 ile Ty tego zrobiłaś? Ja tu tak skromnie od jednej butelki . . . a Ty cały barek chyba wypełnisz!
kropkabordo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-12-16, 07:56   #47
marsi11
Zakorzenienie
 
Avatar marsi11
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 9 982
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

Cytat:
Napisane przez kropkabordo Pokaż wiadomość
Marsi11 ile Ty tego zrobiłaś? Ja tu tak skromnie od jednej butelki . . . a Ty cały barek chyba wypełnisz!
kochana, ekstrakt z wanillii robiłam dawno- kupiłam kiedyś karafkę w biedronce za 8 zeta i w niej się robi właśnie

limonczello z pół litra spirytusu- dodałam tyle samo syropu i przelałam do zakręcanej litrowej butelki od wina

a na ajerkoniak na razie nie mam miejsca heeheh, mam jedną karafkę kryształową ale to mojego męża na whisky i nie sądze żeby mi ją pozwolił wykorzystać, więc ajerkoniak pewnie w zwykłęj butelce- zatem nie więcej niż 0,5 l

nie jest tak źle od jednej zaczęłam ale strasznie mi się spodobały te nalewki
mam nadzieję,że moja pasja nie zakończy się w klubie AA
marsi11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-12-23, 18:55   #48
kropkabordo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 82
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

Cytat:
Napisane przez marsi11 Pokaż wiadomość

nie jest tak źle od jednej zaczęłam ale strasznie mi się spodobały te nalewki
mam nadzieję,że moja pasja nie zakończy się w klubie AA
hehehe dobre! I do tego jeszcze zarażasz. No zostało jeszcze dwa dni i będzie próba
kropkabordo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-12-25, 17:25   #49
kropkabordo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 82
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

Chciałam się tylko pochwalić, że nalewka została uznana nawet przez dziadka! A to dużo! mogę rozpocząć masową produkcję.
kropkabordo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-01-03, 11:18   #50
marsi11
Zakorzenienie
 
Avatar marsi11
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 9 982
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

moja również smakowała, choć jak dla mnie ciut za słodka

muszę przyznać,że nie spodziewałam się,że kolor wyjdzie taki piękny
marsi11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-09, 10:48   #51
madzia2283
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: Gryfino
Wiadomości: 1
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

Cytat:
Napisane przez Dziunks Pokaż wiadomość
Cześć,
Ja mam szybki przepis na coś... ale nie wiem czy można to nazwać likierem, nalewką...

20 dag kukułek (można pokruszyć) wkładamy do słoika i zalewamy wódką 0,5 litra i tak trzymamy przez jakieś 2 czy 3 dni. Można czasem potrząsnąć

Aha moja ciocia mówiła, że najlepsze są do tego kukułki firmy Liwocz - ja takich nie znalazłam i moja mikstura nie była aż dobra jak jej - ale może to tez zależy od marki alkoholu.

Polecam wypróbować - bo w sumie nie trzeba nic specjalnego przy tym robić a dobre jest
Robie dokladnie tak samo po tych paru dniach rozpuszczam kukułki i dodaje puszke mleczka skondensowanego niesłodzonego poprostu Hit wsrod znajomych
madzia2283 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-20, 15:55   #52
asia3city
Rozeznanie
 
Avatar asia3city
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 695
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

Nie dawno założyłam bloga z przepisami jak ktoś chce może dorzucić swój przepis http://nalewki.asiscrapki.com.pl/alyczowka-mleczna/
__________________
Mój wątek jest TU

Zapraszam też na blogi
Papierowe wariacje Asiola
Digi-Asia
Nalewki domowe
asia3city jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-08, 12:26   #53
Meea
Raczkowanie
 
Avatar Meea
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 158
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

Dziewczyny, z czego teraz zrobić nalewkę?
Meea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-09, 14:47   #54
znawczyni9
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 365
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

często robię domowego advocata z wódki, żółtek jaj, cukru i mleka skondensowanego. ale zawsze łza mi sie skręci w oku jak ma stać i dochodzić. jednak nic nie pobije jego smaku!
znawczyni9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-10, 22:05   #55
kropkabordo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 82
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

A macie sprawdzony przepis na nalewkę z truskawek? Tak sobie teraz czytam, że to wcale nie takie proste, że jak za długo poleży w cukrze to nie chce się dac przefiltrować.
kropkabordo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-11, 07:21   #56
Meea
Raczkowanie
 
Avatar Meea
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 158
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

A ile powinna dochodzić taka nalewka? Z truskawek to faktycznie może być problem, bo nawet jak się robi zwykły kompot to cząsteczki obecne są wszędzie .
Meea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-11, 11:28   #57
andzia012kr
Raczkowanie
 
Avatar andzia012kr
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 420
GG do andzia012kr
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

witam bardzo chętnie zrobiłabym truskawkową, jeśli ktoś ma przepis jak zrobić i nie zepsuć, z przyjemnością wypróbuję
__________________
i KRK
Nie farbuję od 08.2010
Nie prostuję od 11.2010

andzia012kr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-12, 18:56   #58
kropkabordo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 82
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

Mam!

Czas przygotowania:
1-2 miesięcy
Składniki:
1,5 kg truskawek (ważne aby były słodkie)

0,5 litra wódki
0,5 litra spirutusu spożywczego
0,5 kg cukru
Sposób przygotowania:
Truskawki myjemy i usuwamy szypułki. Wkładamy do dużego słoja i zasypujemy cukrem - ostawiamy na max 2 dni (w innych przepisach jest nawet 3 dni, ale po dwóch robi się ta galaretka, której nie sposób przefiltrować). Następnie zalewamy wódką i spirytusem (ja z lenistwa i chyba przez dość słabą głowę używam Soplicy 60%). Odstawiamy w nasłonecznione miejsce na kolejne dwa dni, co jakiś czas potrząsając słojem, aby składniki się dobrze wymieszały. Po tym czasie odcedzamy alkohol do butelek, truskawki albo zabierając do zjedzenia (uwaga! mają więcej procentów niż sama nalewka!!),

kropkabordo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-13, 09:14   #59
Meea
Raczkowanie
 
Avatar Meea
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 158
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

I wódka i spirytus to na prawdę musi być strasznie mocne! Za mocne..
Meea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-13, 12:32   #60
kropkabordo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 82
Dot.: likiery, nalewki domowej roboty

Dlatego ja zamierzam użyć tego słabszego 60% a nie 95% - bo tak robi większość. Trzeba jednak pamiętać, że nalewką trzeba się delektować i wypijać powoli :P ma smakować i przyjemnie rozgrzewać
kropkabordo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-07-13 21:43:06


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:57.