jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'?? - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-05-15, 19:29   #31
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Cytat:
Napisane przez Luba Pokaż wiadomość
Umarłam Freso.

Każdy tłumacz przetłumaczy "Sie" jako Pani czy Pan. I tak należy to rozumieć.

Ale nie, nie musisz przyznac racji.
Lubo .

Nie żebym była mądrzejsza od tłumacza .

Ale racji nie mam zamiaru przyznać,wiesz .

Nawet ,jeśli nie mam racji-to na ten temat ma własne zdanie i go nie zmienię .
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 19:33   #32
Jula
Zakorzenienie
 
Avatar Jula
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: wizaż
Wiadomości: 4 671
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Nie mam problemu. Wolę, gdy ktoś zwraca się do mnie po imieniu, ale skoro ktoś obcy go nie zna, to jak najbardziej na "ty". Strasznie wkurza mnie "paniowanie" (pani Kasiu itp), jaśnie panie i inne takie niepotrzebne wstawki. Tak samo w oficjalnych pismach - po co "szanowne panie"? - dla mnie wystarczy imię i nazwisko.
__________________
"Była jednak za duża na złodziejkę, zbyt uczciwa na skrytobójczynię, zbyt inteligentna na żonę i zbyt dumna, by podjąć jedyną powszechnie dostępną damską profesję.
Dlatego została wojowniczką.

/T.Pratchett, "Blask Fantastyczny"/


Jula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 19:36   #33
rambo
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 771
GG do rambo Send a message via Skype™ to rambo
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Cytat:
Napisane przez Luba Pokaż wiadomość
Rambo, no widzisz, ja nauczycielką to nie mogłabym być...Wytłumaczyc nie umiem
Bo dla Ciebie to jest naturalne
Mi w sumie też było dziwnie.
Tutaj Sie wielką literą grzecznościowe, tutaj 'wy' i jeszcze jakieś 'sie' to ona
Pogubić się można

A Fresie to się nie da wytłumaczyć
Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
Niby jasne .

Podkreślam -niby.
Bo dla mnie jest różnica między Sie i Frau .
I to nie tylko dlatego,że z niemieckim miałam ostatnio styczność ho/ho i le lat temu .

Po prostu jest różnica między zwróceniem się do kogoś "Pani" a użyciem -zastępczo- formy grzecznościowej.

Dziewczyny.
Jak wolicie,żeby ktoś się Was zapytał :
"Jak ma Pani na imię?
"Jak ma na imię?

Ja zdecydowanie skłaniam się ku drugiej opcji.

"Pani" robi różnicę .

Niech mnie Luba poprawi jeśli tak nie jest, ale powiedzenie do kogoś :

Wie heissen Frau ? (co miałoby oznaczać jak się pani nazywa?), byłoby bełkotem.
Natomiast Wie heisst Frau Komputer ? /patrz odmiana czasownika/ nie ma znaczenia : Jak się pani nazywa - przy zwrocie bezpośrednim - tylko Jak się nazywa Frau Komputer (pytasz się kogokolwiek, byle nie tej Frau )

Forma Sie to właśnie takie pan/pani/państwo - przy zwrotach bezpośrednich. Owszem można dodać Frau/Herr + nazwisko, ale bez samego Sie - który jest tutaj podmiotem (w niemieckim wymagany jest podmiot) to nie miałoby sensu.

Bo np. Herr (pan) będzie grzecznym odpowiednikiem er (on). I będzie to 3. os. l.p.

Nawet na egzaminach gdzie obowiązuje forma grzecznościowa używa się "tylko" Sie.

Po prostu język jest rzeczą elastyczną i wiele rzeczy trzeba po prostu przyswoić. Chociażby to, że u nich dziewczynka ma rodzajnik nijaki

P.S Mój były nauczyciel niemieckiego zaczął się uczyć hiszpańskiego Jak ostatnio z nim rozmawiałam szukał wśród swoich uczniów kogoś, kto zna hiszpański i mógłby mu odrobić pracę domową, bo nic nie rozumie


Jak już Luba o dzieciach w przedszkolu zaczęła, to ja nawiążę do dzieci chociaż nie w przedszkolu. Syn mojego kuzyna zwraca się no matki per mama, ale już do ojca per Piotrek. Zawsze po imieniu. Do mojego taty także mówi Eugeniusz, do mojej mamy Ania. Do mnie oczywiście Kamila.
I do wszystkich wokoło się zwraca na 'ty".
Nieważne czy zwraca się do osoby starszej, czy młodszej od siebie (z tym, że tych młodszych jest mniej niż starszych )
__________________
"I'm all alone, I smoke my friends down to the filter"
Tom Waits
rambo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 19:43   #34
Fioletto
Rozeznanie
 
Avatar Fioletto
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 869
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Cytat:
Napisane przez rambo Pokaż wiadomość
Forma Sie to właśnie takie pan/pani/państwo - przy zwrotach bezpośrednich. Owszem można dodać Frau/Herr + nazwisko, ale bez samego Sie - który jest tutaj podmiotem (w niemieckim wymagany jest podmiot) to nie miałoby sensu.
genau

zwracając się do kogoś mamy tylko dwie możliwości- albo formę "du" (ty) względnie "ihr" (wy- do kilku osób) lub formę oficjalną "Sie" (pan, pani)




Luba, zaskoczyłaś mnie- nie spotkałam się jeszcze z łączeniem Frau/ Herr z tytułem naukowym.
__________________
..nie ma mnie, więc nie wątpię.



.... Das also war des Pudels Kern!








Fioletto jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 19:46   #35
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Cytat:
Napisane przez Impersona Pokaż wiadomość
Luba- po imieniu? Uuuu niefajnie, to uczy od małego, że nie ma dystansu, potem chyba trudniej nauczyć szacunku do nauczyciela. A w szkole już na "pan", "pani" ? Dziwny zwyczaj...
W szkole "pan", "pani". Tylko w przedszkolu tak dziwnie. Nie wiem dlaczego... I nie wiem jak gdzie indziej, bo się nie interesowałam

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość

Nawet ,jeśli nie mam racji-to na ten temat ma własne zdanie i go nie zmienię .
No to miłego

Cytat:
Napisane przez rambo Pokaż wiadomość
Bo dla Ciebie to jest naturalne
Mi w sumie też było dziwnie.
Tutaj Sie wielką literą grzecznościowe, tutaj 'wy' i jeszcze jakieś 'sie' to ona
Pogubić się można
Bo to zależy wszystko. Zależy od kontekstu i szyku zdania.


Cytat:
Napisane przez rambo Pokaż wiadomość
Niech mnie Luba poprawi jeśli tak nie jest, ale powiedzenie do kogoś :

Wie heissen Frau ? (co miałoby oznaczać jak się pani nazywa?), byłoby bełkotem.

Forma Sie to właśnie takie pan/pani/państwo - przy zwrotach bezpośrednich. Owszem można dodać Frau/Herr + nazwisko, ale bez samego Sie - który jest tutaj podmiotem (w niemieckim wymagany jest podmiot) to nie miałoby sensu.

Bo np. Herr (pan) będzie grzecznym odpowiednikiem er (on). I będzie to 3. os. l.p.

Nawet na egzaminach gdzie obowiązuje forma grzecznościowa używa się "tylko" Sie.

Po prostu język jest rzeczą elastyczną i wiele rzeczy trzeba po prostu przyswoić. Chociażby to, że u nich dziewczynka ma rodzajnik nijaki

P.S Mój były nauczyciel niemieckiego zaczął się uczyć hiszpańskiego Jak ostatnio z nim rozmawiałam szukał wśród swoich uczniów kogoś, kto zna hiszpański i mógłby mu odrobić pracę domową, bo nic nie rozumie
rambo, ale tak serio. Ty sie na nauczyciela musisz "wykierować". Talent, po prostu talent

Na marginesie: bełkot, masz rację
Wie heissen Sie? z tym nieszczęsnym "Sie" jako "pani"
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 19:48   #36
mango bzik
Zadomowienie
 
Avatar mango bzik
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 1 609
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
Dziewczyny.
Jak wolicie,żeby ktoś się Was zapytał :
"Jak ma Pani na imię?
"Jak ma na imię?

Ja zdecydowanie skłaniam się ku drugiej opcji.

"Pani" robi różnicę .
Do drugiej?
Gdybym była w restauracji i kelner zapytałby:
"Co zje?" zamiast "Co pani zje?'' chyba bym osunęła się na ziemię
Bo chodzi o język polski?
Miałam kiedyś styczność z pewnym panem,który bardzo się krępował używać zwrotów grzecznościowych,irytował o mnie to szalenie,czułam się jak Jan (kamerdyner...)

Edytowane przez mango bzik
Czas edycji: 2007-05-15 o 19:51 Powód: literówki
mango bzik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 19:49   #37
alinab
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2002-09
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 1 284
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Jakoś rzadko zdarza mi się, żeby ktos zupełnie obcy zwracał sie do mnie na "Ty". Nie jestem już nastolatką, mam 28 lat, więc jeśli już to się zdarzy, to tłumaczę to sobie tendencją do "wyluzowania" i natychmiast wybaczam, ale niekoniecznie odpłacam się tym samym.
Raczej mam kłopot z sytuacją odwrotną: moje praktykantki długo nie chciały mówic mi na ty, mimo ze je upominałam, twierdziły "że to nie wypada mówic nauczycielce na ty", ale w końcu ustąpiły. To samo moi dorośli uczniowie, na pierwszych zajęciach pytam, jak mam się do nich zwracac, zawsze mówią, żeby po imieniu, a potem wychodzi na to, ze ja wybieram do odpowiedzi po imieniu, a uczniowie do mnie na pani ;-) Ale co tam, poprawiam do skutku jakos mi milej, gdy ktos mówi do mnie po imieniu, bo jest lepszy kontakt. No chyba, że za kims nie przepadam... ale zeby to stwierdzic, ze kogos nie lubie, musze go lepiej poznac i juz zdążę byc na ty, a cofnac to mówiac "od dzis jestem dla ciebie "Panią" byłoby raczej smieszne.
alinab jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-05-15, 19:52   #38
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Cytat:
Napisane przez Fioletto Pokaż wiadomość
Luba, zaskoczyłaś mnie- nie spotkałam się jeszcze z łączeniem Frau/ Herr z tytułem naukowym.
Zdarza się i to dosyc często. Ale tylko wsród osób starszych i przywiazujacych wagę do tytułów.
Albo na oficjanych spotkaniach w firmie, jak przedstawiaja nowego pracownika czy jakiegos prelegenta, to zwykle wszystkie tytuły jego też wymienią. Zawsze się smieję, ze czekam tylko kiedy kogos przedstawią jako powiedzmy: najlepszego przewodniczacego klasy w roku takim i takim
A poza tym to chyba tez taki bardziej "koloryt lokalny". Bawaria...


edycja: przypomniało mi się... Fresa przetłumaczyła dosłownie: "Jak ma na imię?"
Tak samo zrobiła niedawno moja córka tłumacząc dosłownie z niemieckiego i mówiąć po polsku: jestem siedem a niedługo bedę osiem... Chodziło jej o to, że ma siedem lat a niedługo będzie miała osiem...
Przekład powinien byc wierny to prawda. Ale z zastosowaniem wszystkich zasad i tak, zeby był zrozumiały także w tym języku na jaki się tłuimaczy...
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 19:52   #39
Impersona
Zakorzenienie
 
Avatar Impersona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 726
GG do Impersona
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Mówcie co chcecie, ale ten niemiecki jest durniejszy niż angielski. Już wiem dlaczego mieszkając w mieście polsko-niemieckim uczyłam się rosyjskiego Zresztą u nas w Gorlitz to i tak prawie sami Polacy mieszkają

Ja mam problem ze zwracaniem się do wykładowców. Tzn. wiadomo "pani doktor/panie doktorze", ale już jak np. coś mówię, to jak powinnam mówić: "jutro przyniosę pani doktor moją bibliografię", czy po prostu "jutro przyniosę pani moją..."? Zawsze jakoś tak mi głupio przy tej drugiej wersji, a z drugiej strony wciskanie tego doktora też wydaje mi się przesadne.
Impersona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 19:59   #40
Fioletto
Rozeznanie
 
Avatar Fioletto
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 869
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

ale stare dobre "Gruss Gott" chyba też jeszcze funkcjonuje?



co do użycia form grzecznościowych trzymam się zasady- w gronie rówieśników/ znajomych- "ty"; w wypadku dużej różnicy wieku- "pan/ pani"



EDIT: odnośnie kalki językowej z niemieckiego ja nagminnie wykoślawiam polski i stwierdzam: to przecież stoi w tej książce :P (-> das steht in diesem Buch)
niestety polska język- trudna język
__________________
..nie ma mnie, więc nie wątpię.



.... Das also war des Pudels Kern!








Fioletto jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 20:02   #41
rambo
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 771
GG do rambo Send a message via Skype™ to rambo
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Cytat:
Napisane przez Luba Pokaż wiadomość

rambo, ale tak serio. Ty sie na nauczyciela musisz "wykierować". Talent, po prostu talent


Hubercik robi swoje

Jak jesteśmy przy temacie wątku, to mi Hubercik kiedyś powiedział (uwaga!) :
"Chcę zobaczyć twoje cycki".
Taaa... Specyficzny dzieciak

Moja mina wtedy była bezcenna

Cytat:
Napisane przez Fioletto Pokaż wiadomość
genau

zwracając się do kogoś mamy tylko dwie możliwości- albo formę "du" (ty) względnie "ihr" (wy- do kilku osób) lub formę oficjalną "Sie" (pan, pani)
Ihr, ze wszystkich osób w niemieckim lubię najmniej

Cytat:
Napisane przez mango bzik Pokaż wiadomość
Do drugiej?
Gdybym była w restauracji i kelner zapytałby:
"Co zje?" zamiast "Co pani zje?'' chyba bym osunęła się na ziemię
Bo chodzi o język polski?
Miałam kiedyś styczność z pewnym panem,który bardzo się krępował używać zwrotów grzecznościowych,irytował o mnie to szalenie,czułam się jak Jan (kamerdyner...)
Wydaje mi się, że się Fresie pomyliło
Chociaż kto wie czego się tam po niej można spodziewać


Cytat:
Napisane przez Luba
Tak samo zrobiła niedawno moja córka tłumacząc dosłownie z niemieckiego i mówiąć po polsku: jestem siedem a niedługo bedę osiem... Chodziło jej o to, że ma siedem lat a niedługo będzie miała osiem...
Przekład powinien byc wierny to prawda. Ale z zastosowaniem wszystkich zasad i tak, zeby był zrozumiały także w tym języku na jaki się tłuimaczy...
Bo to chyba jest w ogóle pierwsza z tych "dziwności", które trzeba zapamiętać.
Że u Was jest się ileś lat starym, a nie się je ma
__________________
"I'm all alone, I smoke my friends down to the filter"
Tom Waits
rambo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-05-15, 20:04   #42
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Cytat:
Napisane przez Fioletto Pokaż wiadomość
ale stare dobre "Gruss Gott" chyba też jeszcze funkcjonuje?
Tylko i wyłącznie!
Jakież było moje zdziwienie jak własnie w ten sposób przywitał mnie poważny pan notariusz w swoim biurze.
Wszyscy, w sklepie, w szkole, w biurze.. "Grüß Gott"

Ja też. Jak pojechałam na pólnoc to w sklepie chciałam sie ze wstydu spalic, bo tez rzuciłam na dzień dobry "Szczęść Boże"


edycja:Fioletto, Moje dzieci wiele rzeczy tak "kalkują". Na szczęscie tylko wtedy, kiedy długo nie maja styczności z j. polskim (oprócz tego co w domu).

Impersono, ja raczej skłaniam sie ku "jutro pani doktor przyniosę..." ale moim zdaniem "jutro pani przyniosę" tez jest poprawne.

Dobranoc wszystkim
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 20:06   #43
ewelkaw
Zakorzenienie
 
Avatar ewelkaw
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 3 920
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Cytat:
Napisane przez Impersona Pokaż wiadomość
Ja mam problem ze zwracaniem się do wykładowców. Tzn. wiadomo "pani doktor/panie doktorze", ale już jak np. coś mówię, to jak powinnam mówić: "jutro przyniosę pani doktor moją bibliografię", czy po prostu "jutro przyniosę pani moją..."? Zawsze jakoś tak mi głupio przy tej drugiej wersji, a z drugiej strony wciskanie tego doktora też wydaje mi się przesadne.
Ja mam tak samo

Co do mówienie do mnie na Ty w sumie nie przeszkadza mi to, oprócz sytuacji w sklepach typu house i kenvelo w tych sklepach zawsze zwracają się do mnie na "TY" dziwnie się wtedy czuje bo ja zawsze się zwracam do nich na "Pan/Pani" , natomiast gdy z kimś rozmawiam to nawet się ciesze, że mówią do mnie na "TY" bo wtedy rozmowa jest jakaś bardziej przyjazna
Natomiast mi głupio mówić do kogoś na "Ty" cały czas się nie moge przestawić, by mówić do osób starszych ode w pracy na "Ty" chociaż od pierwszego dnia mi tak powiedzieli, żeby do wszytkich w firmie zwracać się na "Ty". Więc czasem mówie na "Ty" czasem na "pani/Pan" i wtedy to głupio wychodzi nawet do swojego szefa mam mówić na "Ty"
ewelkaw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 20:10   #44
Fioletto
Rozeznanie
 
Avatar Fioletto
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 869
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

"tykanie" w sklepie House jeszcze mogłabym przełknąć, ale już propozycja z ust sprzedawcy: "może pomogę ci wybrać coś naprawdę dżezi" zwaliła mnie z nóg.
__________________
..nie ma mnie, więc nie wątpię.



.... Das also war des Pudels Kern!








Fioletto jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 20:16   #45
Impersona
Zakorzenienie
 
Avatar Impersona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 726
GG do Impersona
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Cytat:
Napisane przez Fioletto Pokaż wiadomość
"może pomogę ci wybrać coś naprawdę dżezi"
auaaaaaaaaa
Chyba bym odpowiedziała,że nie słucham [dżezu]
Impersona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 20:19   #46
mango bzik
Zadomowienie
 
Avatar mango bzik
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 1 609
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Cytat:
Napisane przez rambo Pokaż wiadomość
:
Wydaje mi się, że się Fresie pomyliło
Chociaż kto wie czego się tam po niej można spodziewać
Racja

Pamiętam,że kiedy przestałam słyszeć ''Ty" czułam się niezbyt miło początkowo...Ach,gdzie młodość ma odeszła(taki klimat )
Teraz jeśli się komuś przytrafi mnie "tyknąć"bezprawnie ,odbieram to jako brak kultury,impertynencję

Pamiętam też,że gdzieś w jakimś temacie wymieniono kilka uwag o zwracaniu się do współforumowiczek i muszę przyznać,że chyba nigdy nie użyłam tu formy "Pani..." Przepraszam
mango bzik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 20:20   #47
asia^^
Zadomowienie
 
Avatar asia^^
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 1 161
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

W sklepach mówią do mnie zawsze na pani a mam 18 lat i na więcej nie wyglądam.
Do osób w moim wieku i trochę starszych mówię na TY i chcę, żeby oni do mnie też się tak zwracali
asia^^ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 20:23   #48
ewelkaw
Zakorzenienie
 
Avatar ewelkaw
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 3 920
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Cytat:
Napisane przez Fioletto Pokaż wiadomość
"tykanie" w sklepie House jeszcze mogłabym przełknąć, ale już propozycja z ust sprzedawcy: "może pomogę ci wybrać coś naprawdę dżezi" zwaliła mnie z nóg.
aż się zakrztusiłam
ewelkaw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 20:24   #49
atka83
BAN stały
 
Avatar atka83
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 10 022
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Pomimo tego,że nie wyglądam na 24 lata,tylko na 18-20 to w sklepie tudzież u fryzjera zwracają się do mnie per Pani,są to młode jak i zarówno starsze osoby.Gdyby to zwracali się do mnie na ty,nie przeszkadzałoby mi to w ogóle/chyba

Pamiętam,jak w sklepie Żabka pracowała dziewczyna,bardzo sympatyczna. Troszke starsza ode mnie.Na początku mówiłysmy do siebie na Pani wiadomo,potem zbiegem czasu,bo chodze tam często bo blisko domu.Zaczełyśmy sobie mówić na Ty,poprostu wchodziłam do sklepu,widzimy się i pada-cześc.Teraz już nie pracuje,bo zaszła w ciąże ale jak widze ją na mieście to usmiechamy się do siebie i takie tam.Smiać mi się chce,bo do dzisiaj nie wiem jak ona ma na imie i że sobie "koleżanke" w sklepie znalazłam.

Jak uczyłam się w szkole Policealnej,w mojej grupie był facet ok.50 na karku,Noi mogliśmy i tak się co poniektórzy zwracali do niego po imieniu-Jurek.Ja jakoś jednak nie mogłam się przestawić,na to by mówić facetowi na Ty/po imieniu a to pewnie dlatego,bo jestem nauczona zwracać się do osób starszych na Pan/Pani.

Nawet jakiś czas temu miałam sytuacje,szłam do sklepu i spotkalam dziewczynke z lat 12,która mieszka w moim bloku.I jak mnie zobaczyła,to co powiedziała-Dzień dobry.

Tak sobie pomyślalam,co by było gdyby,tutaj na wizażu młodsze od Nas osoby,w moim przypadku dziewczyny w wieku 15-22 lat,pisały np: Do mnie Pani Atko
Bądz Pani Lubo.
Pani Freso.
Pani Bess.
atka83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-05-15, 20:32   #50
201607291951
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 3 200
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

jakoś specjalnie mnie to nie razi
nawet czasem dziwnie się czuje jak dziecko mów do mnie na ,,Pani''

chociaż muszę przyznać że częściej zwraca się do mnie na,,Pani'' niż TY,
201607291951 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 20:42   #51
Sunny20
Zadomowienie
 
Avatar Sunny20
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: zmienna ;)
Wiadomości: 1 252
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Ja raczej nie mam z tym problemu i raczej zawsze zawracają się do mnie per pani, ale jak ktoś powie na Ty to też się nie obrażam.
Właściwie jedyne miejsca gdzie zdarza się, że ktoś zwraca się do mnie na Ty to fryzjer albo kosmetyczka, ale tylko kobitki młode i w hmm.. że tak powiem niezbyt profesjonalnych salonach
__________________
Wątek wymiankowy- zapraszam https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=281525
Książki szukam/wymienię https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...21#post9464921
Sunny20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 20:49   #52
nekome
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 6 288
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Cytat:
Napisane przez rambo Pokaż wiadomość


Hubercik robi swoje

Jak jesteśmy przy temacie wątku, to mi Hubercik kiedyś powiedział (uwaga!) :
"Chcę zobaczyć twoje cycki".
Taaa... Specyficzny dzieciak

Moja mina wtedy była bezcenna

Herbatniku - bylo mu powiedziec, ze kiedy zaliczy na 5 dziesiec najblizszych kartkowek jaki mu zrobisz to pogadacie
nekome jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 21:23   #53
aisne
Zadomowienie
 
Avatar aisne
 
Zarejestrowany: 2004-08
Lokalizacja: Gniezno
Wiadomości: 1 322
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

W sytuacjach "sklepowych" itp nie podoba mi się, jak ktoś zwraca się do mnie na Ty, np. w Cropp Townie . Nie podoba mi się tez obsługa na infolinii heyah, gdzie również zwracaja się na Ty zanim nawet usłyszą głos rozmówcy. A skąd mogą wiedzieć czy to nie dzwoni 80cio latka? Kto powiedział, że heyah jest tylko dla młodych ludzi

Ale tak na ulicy, np. gdy pytam kogoś o drogę lub godzinę (bądź też zamiast jestem pytana) to mówienie na Ty mi nie przeszkadza, jeśli oczywiście nie jest to coś w stylu: "eeeej Tyyyyy, gdzie jest dworzec?" :P
aisne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 21:31   #54
rambo
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 771
GG do rambo Send a message via Skype™ to rambo
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Cytat:
Napisane przez nekome Pokaż wiadomość

Herbatniku - bylo mu powiedziec, ze kiedy zaliczy na 5 dziesiec najblizszych kartkowek jaki mu zrobisz to pogadacie
Szczerze mówiąc nie wiedziałam w ogóle co powiedzieć
Potem wyjąkałam coś w stylu, że tak nie wolno mówić itd.

Bezpośredni "facet" Może takiego mi trzeba ?
(teoria kartkówkowa wyklucza możliwość jakiejkolwiek rozmowy
nauka Hubercika na migi? Nieeee....! Samobójstwo w tym wypadku ten żółty to Hubercik)
__________________
"I'm all alone, I smoke my friends down to the filter"
Tom Waits
rambo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 22:13   #55
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Czy mi to przeszkadza? Niespecjalnie. Przyzwyczajona jestem. W jednych sytuacjach sie mowi na Ty w innych na Pan/Pani.

Czesciej spotykam sie, ze ktos jest niezadowolony z oficjanych zwrotow niz na odwrot. Czasy sie zmieniaja
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 22:17   #56
Mirianka
Zakorzenienie
 
Avatar Mirianka
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 10 783
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

ja nie lubie takiego spoufalania sie od ludzi których nie znam. drażni mnie to albo od razu"Kaśka"-"a co ja,Twoja znajoma Heniek??'
__________________

Mirianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 22:33   #57
syntagma
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 4 509
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Drogie panie...ja nie lubie bardzo jak mi per pani mowia. Jak dojde do 40stki, bede miec meza i dzieci to luzzzz, ale poki co ja sie mloda czuje Tykanie do wszystkich, niewazne czy maja 8 lat czy 80 nie podoba mi sie jednak.

Co do sytuacji biznesowo/sklepowo/pracowych mowie na pan/pani i do mnie raczej tez bo to sa sytuacje oficjalne jednak. Czasem mnie to jednak bawi troszke bo wiem, ze jestesmy z ta pania w tym samym wieku (nie tak podeszlym jeszcze). A do kolezanek ze studiow nie zwyklam mowic:

pani Kasiu, czy pozyczy mi pani notatki?
__________________
.................
syntagma jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 22:51   #58
gaga
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-06
Lokalizacja: Gliwice/Bergkamen DE
Wiadomości: 6 286
GG do gaga
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Fresa ,Niemcy poprostu uzywaja takich form grzecznosciowych i tu nic chodzi o racje, tak jest ... ja sie juz do tego przyzwyczailam... choc tez niemoglam ego pojac i mi wiele rzeczy w formach jezykowych nie pasowalo, bo ciagle porownywalam z polska gramatyka czy w tym przypadku forma zwrotow
natomiast fakt ze wiele dzieci zwracasie do doroslch na Ty tez mi sie nie podoba, ale nie wszyscy rodzice na to pozwalaja, pzredszkolanki moze tak, ale rodzice czesto zwracaja im uwage,
osobiscie jezeli jestem w towarzystwie mniej wiecej w moim wieku wole byc na Ty ale jezeli jestem ze starszym od siebie lub mieszanym wole byc na Pani, szczegolnie jezlei to oficjalne spotkanie, chyba ze starszy lub mlodszy sam zaproponuje zebym mowila na Ty
w pracy wole z pracownikami byc na Pani- Pan, jakos wiecej wtedy szacuknu sobie sie okazuje
__________________
gaga
gaga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 23:04   #59
bess
Zakorzenienie
 
Avatar bess
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 17 829
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Az tak mi to nie przeszkadza.Aczkolwiek niesamowicie mnie wkurza w kontaktach mailowych ,podczas transakcji handlowych jak ktos mi wali "cze ile cos tam cos tam NARKA" to cos mnie trafia.Jakby nie patrzec to powiedzmy ,ze jestem w pracy i musze do tej osoby i tak pisac Szanowny Panie chocby mial lat 12 hehe
Na pewno nie lubie jak ktos mowi bezosobowo,bo nie wie czy juz jestem Pani czy jeszcze Ty.
Mlodo wygladam
bess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-15, 23:22   #60
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: jak reagujecie gdy ktos obcy zwraca sie do was na 'ty'??

Cytat:
Napisane przez bess Pokaż wiadomość
"cze ile cos tam cos tam NARKA"
mysle, ze tutaj problemem nie jest zwrocenie sie na Ty (ktorego zreszta nie widze), ale ogolny sposob wypowiadania sie.

Nawet w sytuacjach, gdzie mowi sie nawzajem na Ty mozna to robic grzecznie i kulturalnie. Uzywanie imienia zamiast 15 oficjalnych tytulow niekoniecznie jest tozsame ze spoufalaniem sie. Przyklad:
"Pani Basienko" jest bardziej intymne od "Piotrze".
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-09-02 17:34:51


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:50.