Szwecja - Strona 29 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Emigrantki

Notka

Emigrantki Emigrantki to forum dla "zagranicznych" Wizażanek. Wejdź, poznaj rodaczki, wymień się opiniami i swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-10-28, 17:04   #841
Issabele
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 186
GG do Issabele Send a message via Skype™ to Issabele
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Madzianna87 - witaminę D kup wszędzie promocje to cie pogoda aż tak dolowac nie będzie. 4.5 to szmat czasu. Ja zastanawiam się gdzie moje 2.5 poleciało. Ulubione miejscówki? Ale restauracje czy kręgle czy raczej natura? Co ciekawego robiłaś tak daleko w Kirunie?
Ja tez sie uczę szwedzkiego w pociągu. Czas leci strasznie strasznie szybko. Ja nie umiem spać w pociągu w ogóle.
Kolaszka - to wbijaj do Sztokholmu ja cie oprowadze. Jest tu naprawdę pięknie.
To w Göteborgu wtedy lepiej z siecią tramwajowa niż w Sztokholmie. Macie tam metro w ogóle?

Masz na myśli polonia.info? Jeśli tak to nawet tam nie wchodź. Tam są tylko ludzie tak bardzo "zcebulowani" ze aż szkoda gadać. Naprawdę. Nie obrażając nikogo. Ale cokolwiek byś nie napisała to zmierzają cie z błotem. Nawet jak masz dobre intencje. W Szwecji masz lepszy start w życiu nawet jeśli nie umiesz mówić po szwedzku i nie skończyłas szkoły niż w Polsce po studiach.
To z grami masz na myśli Heron City?
A se szwedzkim było ciężko bo przez 2 lata nic nie umiałam. Teraz gdzieś od 8 miesięcy uczę się i jakoś daje sobie radę. Jestem w ostatniej klasie na kursie szwedzkiego. Rozumiem większość zdań z kontaktów codziennych. Wiec w miarę w porządku.
Masz rację. Czystość tu to podstawa i bardzo rzuca się w oczy.
Issabele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-28, 17:48   #842
Domi38
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 46
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Hej
A z czego sie uczycie ? moge polecic fajne linki
www. digitalasparet.se
www.lektion.se - tu swoje prace umieszczaja nauczyciele, rozne poziomy trudnosci.
Domi38 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-28, 17:51   #843
Issabele
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 186
GG do Issabele Send a message via Skype™ to Issabele
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez Domi38 Pokaż wiadomość
Hej
A z czego sie uczycie ? moge polecic fajne linki
www. digitalasparet.se
www.lektion.se - tu swoje prace umieszczaja nauczyciele, rozne poziomy trudnosci.
Digitalasparet jest chyba najpopularniejszy I najlepszy. Lepszego nie znam.
Issabele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-28, 18:34   #844
liselotta
lise-kotta
 
Avatar liselotta
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 10 219
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Hej, ja polecam kursy na Folkuniversitet. Zrobiłam trzy poziomy i na koniec certyfikat w niecały rok więc jak dla mnie nie ma lepszego sposobu
__________________
Cytat:
Napisane przez cukier_bialy2 Pokaż wiadomość
W skrócie: jeśli są jakieś granice desperacji, to już je przekroczyłaś i jesteś zagranico.
liselotta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-28, 21:40   #845
Krumcia
Raczkowanie
 
Avatar Krumcia
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 200
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

A czy któraś z was studiuje i pracuje jednocześnie? Chciałabym zacząć studia za jakieś dwa lata i zastanawiam się, czy zajęcia da się pogodzić z pracą.
Znacie może jakiegoś niedrogiego fryzjera w Göteborgu?
Krumcia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-28, 21:51   #846
apple89
Raczkowanie
 
Avatar apple89
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 34
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Issabele - dokładnie Heron City miałam na myśli, a i o polonia.info również pisałam No przyznam, że jest tam strach pisać

Muszę wypróbować te kursy, które polecacie

Dziewczyny a powiedzcie mi, jak najłatwiej zacząć poszukiwania pracy? Czy macie jakieś strony z których korzystałyście? I jak ogólnie oceniacie możliwości znalezienia pracy dla osoby tylko z językiem angielskim?
apple89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-29, 09:33   #847
Kolaszka
Raczkowanie
 
Avatar Kolaszka
 
Zarejestrowany: 2011-08
Lokalizacja: Göteborg
Wiadomości: 61
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Issabele- dzieki za zaproszenie Planuje to juz od jakiegos czasu i cos mi sie wydaje ze w tym roku juz nic z tego nie wyjdzie :/
Metra w Göteborgu nie mamy, ale w sumie uwazam ze nie jest potrzebne.

Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.

---------- Dopisano o 10:33 ---------- Poprzedni post napisano o 10:26 ----------

Krumcia- ja jestem fryzjerka

Ofert pracy to chyba najlepiej szukac na jobbsafari.se, sa tez na blocket.se, na stronie arbetsförmedlingen.
Co do nauki jezyka to warto pojsc do szkoly. Ja na poczatku tez probowalam uczyc sie w domu, ale nic z tego nie wychodzilo. W szkole nauczyli mnie podstaw, jak skladac zdania, jak czytac te dziwne literki itp. Teraz juz jakos sie dogaduje, choc wiadomo ze jeszcze duzo nauki przedemna, poznawania nowych slowek, ale gdyby nie sfi to pewnie do tej pory noe odwazylabym sie zdania po szwedzku powiedziec

Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
Kolaszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-10-30, 11:11   #848
Issabele
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 186
GG do Issabele Send a message via Skype™ to Issabele
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

A na tym Folkuniversitet to idziesz do szkoły jak sfi?

Krumcia oczywiście ze możesz połączyć. Możesz nawet studiować na dystans.

Apple89
Poza sprzątaniem to ciężko. To jedyna opcja by jakoś zacząć. ja uważam że jak zaczynasz to warto zacząć od Poloni na Bazarze. Tak jest wiele ogłoszeń polaków. Nie trzeba znać szwedzkiego tylko angielski komunikatywnie. I jak juz się wyrobisz i poznasz szwedzkie zasady sprzątania to lecieć do jakieś szwedzkiej firmy sprzątającej i tak się wcisnąć. Bo praca u rodaków to mordega. Wycisna wszystkie siły z ciebie i na koniec zapłacą ci grosze.
Issabele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 11:17   #849
liselotta
lise-kotta
 
Avatar liselotta
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 10 219
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez Issabele Pokaż wiadomość
A na tym Folkuniversitet to idziesz do szkoły jak sfi?
http://www.folkuniversitetet.se/Kurs...enska_Swedish/

wybierasz miasto w ktorym mieszkasz/ masz tam najbliżej i godziny kursu któe ci pasują z danego poziomu.
uczą szwedzkiego po szwedzku od najbardziej podstawowych poziomów i to sprawia że szybciej się uczysz
__________________
Cytat:
Napisane przez cukier_bialy2 Pokaż wiadomość
W skrócie: jeśli są jakieś granice desperacji, to już je przekroczyłaś i jesteś zagranico.
liselotta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 11:35   #850
Issabele
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 186
GG do Issabele Send a message via Skype™ to Issabele
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez liselotta Pokaż wiadomość
http://www.folkuniversitetet.se/Kurs...enska_Swedish/

wybierasz miasto w ktorym mieszkasz/ masz tam najbliżej i godziny kursu któe ci pasują z danego poziomu.
uczą szwedzkiego po szwedzku od najbardziej podstawowych poziomów i to sprawia że szybciej się uczysz
Okej dzieki. Na pewno sprawdze
Issabele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 16:54   #851
madzianna87
Raczkowanie
 
Avatar madzianna87
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 94
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Tez chodziłam do folka i polecam, mam porównanie z sfi i to jest niebo a ziemia. Tylko ze sporo kosztuje niestety no a sfi jest za darmo.
Apple z praca to zależy przede wszystkim w jakiej branży ( w informatyce, inzynierce można znaleźć pracę tylko z ang) w większości miejsc jednak wymagają szwedzkiego. Ja tam sprzątania i innych tego typu zajec nie polecam to jest jaj dziura w życiorysie, staraj się znaleźć pracę w zawodzie, będzie ciężej ale się koniec końców opłaci.

W Kirunie byliśmy na hikingu z Tz mają tam piękna ścieżkę kungsleden, można się pokusić o zdobycie szczytu kebnekeise, widoki są podobno piękne, niestety jak my w chodziliśmy to była mgła cały dzień. Mało ludzi, dużo reniferow, drewniane stugi z sauna opalana drewnem i kąpiele w strumieniach jak ktoś lubi takie klimaty to polecam
madzianna87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-10-30, 17:01   #852
Issabele
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 186
GG do Issabele Send a message via Skype™ to Issabele
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Madzianna87 brzmi wręcz fantastycznie. Az mi smaka narobilas na wyjazd!

A co do pracy to jeśli nie ma szwedzkiego wykształcenia albo chociażby przetłumaczonych papierów ukończenia studiów to pracy oprócz sprzątania czy zajmowania się staruszkami - nie znajdzie. Nie oszukujmy się ale doskonale wiadomo ze Szwedzi bronią swoich i maja strasznie wygórowane wymagania. Jeszcze w dodatek bez języka szwedzkiego. To już W ogóle. Poszukaj sobie na arbetsförmedlingen jakie wymagania mają do nawet najprostszych zajęć. Juz nie mówiąc o doświadczeniu. Sprawę zmieniają studia. To może może uda ci się złapać boga za nogi - jeśli naprawdę coś umiesz i znasz się na czymś bardzo dobrze. To wtedy masz szansę nawet bez języka ale w innym przypadku... niestety
Issabele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 17:42   #853
madzianna87
Raczkowanie
 
Avatar madzianna87
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 94
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Isabelle ale bez wykształcenia i języka do chyba w Polsce też żadnej pracy nie znajdziesz. ...Apple pisała ze jest po studiach, dlatego napisałam żeby szukała pracy w zawodzie. Pracy dla ludzi z wykształceniem uważam ze jest bardzo dużo - po ekonomii, medycynie i pokrewnych, informatyce, dla wszelkiej maści inżynierów... Mam sporo znajomych którzy pracują bez szwedzkiego sama używam w pracy ang, dlatego nie jest tak ze się nie da. I
madzianna87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 18:03   #854
Issabele
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 186
GG do Issabele Send a message via Skype™ to Issabele
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez madzianna87 Pokaż wiadomość
Isabelle ale bez wykształcenia i języka do chyba w Polsce też żadnej pracy nie znajdziesz. ...Apple pisała ze jest po studiach, dlatego napisałam żeby szukała pracy w zawodzie. Pracy dla ludzi z wykształceniem uważam ze jest bardzo dużo - po ekonomii, medycynie i pokrewnych, informatyce, dla wszelkiej maści inżynierów... Mam sporo znajomych którzy pracują bez szwedzkiego sama używam w pracy ang, dlatego nie jest tak ze się nie da. I
Oczywiście ze nie znajdziesz ale z tego co czytam miała napisane "konczylam studia " wiec odebrałam to jako - nie skończyłam. Ale nie wiem przecież dokładnie. Oczywiście jeśli ma studia to jest definitywnie łatwiej ale też niekoniecznie. Czytałam kiedyś artykuł o tym ze przeprowadzono test i postawiono dwóch facetów z takim samym wykształceniem i doświadczeniem tylko jeden miał nazwisko Svensson a drugi jakieś zagraniczne. Wyniki wyszły ze mimo tego samego cv wybrani w 90% Svenssona. Wiec biorę tez to pod uwagę ze dla nas za granicą jest trochę ciężej.
Issabele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 18:15   #855
madzianna87
Raczkowanie
 
Avatar madzianna87
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 94
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Pewnie tak ale w sumie oczekiwalabym tego samego u siebie w kraju No ale szwedzi i ich podejscie do emigrantow to jest temat rzeka i im dluzej tu mieszkam tym ciekawsze kwiatki udaje mi sie zaobserwowac. A znam tez takich przyjezdnych co na socialdemokraterna glosowali i sie wcale z tym nie kryja... W kazdym razie praca na pewno nie lezy na ulicy ale mozlwosci sa wg mnie. a podejscie do pracownikow jak juz te robote masz jest nierownywalne z tym w Pl

Ale my tu na takie powazne tematy a ja sie wlasnie dowiedzialam ze jutro jest dzien wolny

Edytowane przez madzianna87
Czas edycji: 2014-10-30 o 18:19
madzianna87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 18:30   #856
Issabele
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 186
GG do Issabele Send a message via Skype™ to Issabele
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Socialdemokraterna? Chyba masz na myśli Sveriedemokratarna. Jeśli chodzi ci o tego co chce przestać sprawdzać imigrantów.
Masz rację. Jak to dzień wolny? Ja pracuje ; (
Issabele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 18:58   #857
madzianna87
Raczkowanie
 
Avatar madzianna87
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 94
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

no tak jasne chodzilo mi o sverigedemokraterna

biedna, a nam powiedzieli ze skoro swieto jest w sobote to jutro wolne myslalam ze to wszystkich obowiazuje :/
madzianna87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 19:17   #858
Issabele
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 186
GG do Issabele Send a message via Skype™ to Issabele
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Niestety nie wszystkich. Wiele musi pracować. Podejrzewam że pracujesz w jakimś biurze. W biurach często mają wolne dzień przed świętem albo chociaż pół dnia.
Issabele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 19:46   #859
Kathareo
Raczkowanie
 
Avatar Kathareo
 
Zarejestrowany: 2013-02
Lokalizacja: Svea
Wiadomości: 315
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Hej Malmö pozdrawia
Zimy nie widać, ale dziś pierwszy raz skrobaliśmy rano samochody.
Ja mieszkam w Szwecji 3 lata i nadal mi się podoba, choć nie ukrywam, że parę rzeczy jest denerwujących , ale w Polsce, też takich nie brakowało.
Zasadniczo, jest fajnie .
__________________
Only the dead fish follow the stream.
Kathareo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-10-30, 19:54   #860
apple89
Raczkowanie
 
Avatar apple89
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 34
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Dzięki za pomocne odpowiedzi Uważam, że każda praca na początek jest dobra, więc będę się rozglądała. Nie mam pośpiechu aby ją znaleźć, więc na spokojnie w międzyczasie będę starała się pojąć choć podstawy szwedzkiego Studia jedne skończyłam, a drugi kierunek muszę jeszcze tylko obronić, co mam zamiar zrobić do końca lutego W Polsce przez rok pracowałam w bankowości, natomiast z racji, że była to umowa zlecenie to nie mam żadnych papierków - typu rekomendacja od pracodawcy, które by jakoś to potwierdzały :/

Słyszałam o tym, że Szwedzi przede wszystkim do pracy wezmą drugiego Szweda, nawet jeśli ma gorsze kwalifikacje, ale to chyba jak wszędzie. W Polsce raczej jest podobnie. Choć miałam znajomych obcokrajowców (i to bez studiów), którzy mieli świetną pracę w Polsce, ale to dlatego, że znali zwykle 2-3 języki obce
apple89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-30, 20:06   #861
Kathareo
Raczkowanie
 
Avatar Kathareo
 
Zarejestrowany: 2013-02
Lokalizacja: Svea
Wiadomości: 315
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez apple89 Pokaż wiadomość
Dzięki za pomocne odpowiedzi Uważam, że każda praca na początek jest dobra, więc będę się rozglądała. Nie mam pośpiechu aby ją znaleźć, więc na spokojnie w międzyczasie będę starała się pojąć choć podstawy szwedzkiego Studia jedne skończyłam, a drugi kierunek muszę jeszcze tylko obronić, co mam zamiar zrobić do końca lutego W Polsce przez rok pracowałam w bankowości, natomiast z racji, że była to umowa zlecenie to nie mam żadnych papierków - typu rekomendacja od pracodawcy, które by jakoś to potwierdzały :/

Słyszałam o tym, że Szwedzi przede wszystkim do pracy wezmą drugiego Szweda, nawet jeśli ma gorsze kwalifikacje, ale to chyba jak wszędzie. W Polsce raczej jest podobnie. Choć miałam znajomych obcokrajowców (i to bez studiów), którzy mieli świetną pracę w Polsce, ale to dlatego, że znali zwykle 2-3 języki obce
Z moich obserwacji wynika, że Szwedzi bardziej szanują tych invandrare, którzy próbują mówić po szwedzku. Pewnie żaden wprost tego nie powie (bo to była by dyskryminacja), ale to widać i czuć. Co do pracy, to na sfi nauczycielka powiedziała nam to samo, jeśli chcemy dostać jakąś sensowną pracę, to musimy być trzy razy lepsi od tutejszych. Lekko nie jest, ale się da .
__________________
Only the dead fish follow the stream.
Kathareo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-31, 07:58   #862
madzianna87
Raczkowanie
 
Avatar madzianna87
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 94
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Apple to jak nie masz ciśnienia żeby znaleźć pracę' na juz', to skup się na nauce, w 6-8 miesięcy skończysz sfi i będziesz mieć komunikatywny szwedzki
Kathareo, witaj Malmö tez podobno ładne a nigdy nie byłam :/
Ja to mam wrażenie ze Szwedom się trochę tak jakby 'nie chce'. Nie mówię ze są leniwi ale poprostu nie musza sobie zyl wypruwac i w wyscigu szczorow sie przepychac zeby dobrze i normalnie żyć. I tak już mają od pokoleń... Cenia spokoj, czas wolny, rodzine i nie są nauczeni, ze jak z gardła komuś nie wyszarpniesz to nie będziesz miał :/ Szwedzi u mnie w pracy wychodzą jako pierwsi, godzina 17 i koniec choćby się waliło i paliło ja tak nie potrafię, zaraz mam wyrzuty sumienia ze czegoś nie dokonczylam bla bla bla :/ może się tego jeszcze nauczę
ale dziś piękne słoneczko świeci ) tylko zimno, ciekawe jaka będzie zima w tym roku...
madzianna87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-31, 15:35   #863
Kathareo
Raczkowanie
 
Avatar Kathareo
 
Zarejestrowany: 2013-02
Lokalizacja: Svea
Wiadomości: 315
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Malmö jest ładne, chociaż ostatnio brudno się zrobiło, latem odwiedziła mnie rodzina i śmiali się, że teraz w Szczecinie mniej śmieci na ulicy się przewraca niż w Malmö.
Szwedzi są specyficzni, nie lubią się przepracowywać, szybka praca nie mieści się im w głowie, jest przyczyną stresu i wypalenia zawodowego. Nie wszyscy oczywiście, ale większość tych, których poznałam, taka jest.
No ale dzięki nim, ja też trochę zwolniłam, bo kiedyś też miałam wyrzuty sumienia, jak praca nie była skończona na czas.

A u mnie ciepło (12stopni) i pada, mam nadzieje na lepszą pogodę jutro.
__________________
Only the dead fish follow the stream.
Kathareo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-31, 15:53   #864
Issabele
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 186
GG do Issabele Send a message via Skype™ to Issabele
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Tak. Tu macie racje. Szwedzi aa strasznie "leniwi" ale jeśli ty robisz coś dla nich i skończysz prace za 5 minut 17 sta to ci to wypomna.
Witamy serdecznie Kathareo z Malmö. Nie denerwuje cie Skånska? Jak ja słyszę akcent z południowej Szwecji to poprostu czuje się jak w Niemczech.
A co do zimy widziałam artykuł na Aftonbladet ze zima w tym roku ma być okrutnie zimna. Dużo śniegu i mróz ze aż dostaniemy odmrozen. Tak podobno ma być. Ale kto wie.
Issabele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-31, 16:05   #865
Kathareo
Raczkowanie
 
Avatar Kathareo
 
Zarejestrowany: 2013-02
Lokalizacja: Svea
Wiadomości: 315
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez Issabele Pokaż wiadomość
Tak. Tu macie racje. Szwedzi aa strasznie "leniwi" ale jeśli ty robisz coś dla nich i skończysz prace za 5 minut 17 sta to ci to wypomna.
Witamy serdecznie Kathareo z Malmö. Nie denerwuje cie Skånska? Jak ja słyszę akcent z południowej Szwecji to poprostu czuje się jak w Niemczech.
A co do zimy widziałam artykuł na Aftonbladet ze zima w tym roku ma być okrutnie zimna. Dużo śniegu i mróz ze aż dostaniemy odmrozen. Tak podobno ma być. Ale kto wie.
Prawie umarłam, zanim nauczyłam się wymawiać kanhłe (kanske) mi ten dialekt bardziej przypomina duński, którego szczerze nieznoszę. Ale czasem jest wesoło, jak proszę kogoś, żeby mówił wolno i wyraźnie, a później przerabiam to sobie na szwedzki. Można się przyzwyczaić i osłuchać. Na sfi miałam 2 nauczycielki ze Skåne i jedną ze Sztokholmu, tłumaczyły różnice w dialektach.
A ci ze Sztokholmu, to tutaj " jävla 08", nie lubią się oni, oj nie lubią.
__________________
Only the dead fish follow the stream.
Kathareo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-31, 17:08   #866
Issabele
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 186
GG do Issabele Send a message via Skype™ to Issabele
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Hahaha okej. to ja cie wtedy podziwiam jak jest Skjorta mi przynosi to problemy by powiedzieć to ze sztokholmskim akcentem Haha nikt nie lubi sztokholmczykow. tak jak Polacy nie lubią warszawiaków. Sama osobiście uważam ze sztokholmczycy to palanty
Issabele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-31, 23:00   #867
madzianna87
Raczkowanie
 
Avatar madzianna87
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 94
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Issabele no dzięki ja jestem z warszawy ale sztokholmczykow tez nie lubię a ze zima sroga to nawet dobrze, jak jest śnieg to przynajmniej jest jasno i czysto w zeszłym roku było beznadziejnie, deszcz cały czas padał i ta ciemnica... jak pierwszy raz tu przyjechałam to się zachwyciłam sportami zimowymi- biegowkami po lesie, łyżwami na jeziorze- przynajmniej jakoś można sobie ten ponury czas umilić. A w zeszła zimę tylko piłam glögga/kakao i oglądałam seriale
madzianna87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-01, 11:26   #868
Issabele
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 186
GG do Issabele Send a message via Skype™ to Issabele
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez madzianna87 Pokaż wiadomość
Issabele no dzięki ja jestem z warszawy ale sztokholmczykow tez nie lubię a ze zima sroga to nawet dobrze, jak jest śnieg to przynajmniej jest jasno i czysto w zeszłym roku było beznadziejnie, deszcz cały czas padał i ta ciemnica... jak pierwszy raz tu przyjechałam to się zachwyciłam sportami zimowymi- biegowkami po lesie, łyżwami na jeziorze- przynajmniej jakoś można sobie ten ponury czas umilić. A w zeszła zimę tylko piłam glögga/kakao i oglądałam seriale
Oj no to zaliczyłam wtape ; D haha nie mam na myśli ze warszawiacy są źli. Tylko ze jest jakaś taka opinia poza Warszawą ze są poprostu nielubiani bo poprostu żyją inaczej. Ale wydaje mi się ze tak jest w każdym państwie. Proszę się nie obrażać.
Ja rok temu pokochałam biegówki. tej zimy biorę udział w największym biegu Wazow w Szwecji ale w wersji kobiecej. zima rok temu była okropnie brzydka. Najgorsza zima jaka widziałam. ja zazwyczaj jeżdżę do Mora w północnej części Szwecji. Tu jeszcze był śnieg ale strasznej jakości. Dziś jestem tu znowu ale tym razem cały dzień pada.
Issabele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-02, 16:03   #869
Kathareo
Raczkowanie
 
Avatar Kathareo
 
Zarejestrowany: 2013-02
Lokalizacja: Svea
Wiadomości: 315
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Ja nie lubię zimy w Malmö, pogoda bardziej przypomina Świnoujście, niż Zakopane. Temperatury plusowe, śnieg z deszczem, wieje i ponuroooo. Listopad, który ciągnie się zwykle do marca. Lubię, gdy napada śniegu i zetnie mróz, aż się chce żyć, i ruszyć z domu też.
Byłam dziś na minneslund na cmentarzu, czysto, mnóstwo kwiatów i zniczy, muszę powiedzieć, że to rozwiązanie mi się podoba, dużo to lepsze, niż porzucone i zaniedbane groby. Chyba, gdyby przyszło mi tu zemrzeć, to wolałabym rozsypanie prochów na minneslund, niż tradycyjny pochówek.
__________________
Only the dead fish follow the stream.
Kathareo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-03, 15:42   #870
apple89
Raczkowanie
 
Avatar apple89
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 34
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Szwedzi w ogóle bardzo lubią sport. Nie mogę się nadziwić jak widzę ich biegających wieczorem w deszczu Ale może taki widok mnie zmotywuje i nawet ja zacznę więcej ćwiczyć.

A co do ich lenistwa, to nie mogłam uwierzyć jak się dowiedziałam, że im wystarczy zadzwonić do zakładu pracy, że źle się czują i przez tydzień mogą nie przychodzić do pracy i nie muszą nawet zwolnienia lekarskiego pokazywać W Polsce człowiek szedł schorowany do pracy, bo się bał żeby później nie mieć jakiś przykrych konsekwencji.

Issabele - właśnie w ten weekend się dowiedziałam, że w Strängnäs pracuje mój chłopak. Mówił mi wcześniej, ale dla mnie wszystkie nazwy szwedzkich miast brzmią tak samo. A akurat jechaliśmy w tamtą stronę i zobaczyłam tabliczkę
apple89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Emigrantki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-11-06 17:12:11


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:26.