Drugi Kierunek Płatny?! - Strona 29 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-06-25, 21:10   #841
henne
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-03
Wiadomości: 116
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

sorte, miałam dokładnie takie same wątpliwości. Pewnie okaże się dopiero w przyszłym roku Szkoda tylko, że TK tak wolno działa, a raczej wcale.
Ja jednak zdecydowałam, że zacznę w tym roku, wprawdzie nie na tej uczelni i nie w tym mieście, w którym chciałam, ale trudno.

Skoro ceny ustalają za punkty ECTS to co w sytuacji, jeśli chciałabym kiedyś podjąć drugi kierunek, na którym moglabym sporo przepisać (np. łacinę, filozofię, lektorat itp.), to co wtedy? Dlaczego mam płacić za zajęcia, w których nie uczestniczę?!
henne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-26, 14:10   #842
irenako
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 22
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Wysłałam e-maila na UW na wydział prawa, z pytaniem czy tylko w tym roku mogę podjąć bezpłatnie nowy kierunek studiów u nich czy mogę tego dokonać rownież w późniejszych latach ( z racji tego że nie jestem pewna czy zostanę przyjęta w tym roku). W e-mailu napisałam że skończyłam kierunek/ podjełam naukę na kierunku przed wejściem ustawy tj przez 01.10.2011.

odpowiedz:
Nie będzie Pani musiała płacić za studia stacjonarne podjęte w roku
akademickim 2013/14, ponieważ swoje macierzyste studia ukończyła /rozpoczeła Pani przed wejściem w życie przepisów o odpłatności za drugi kierunek studiów. Kierunek podjęty w roku akademickim 2013/14 będzie traktowany jako pierwszy.

Biuro ds. Rekrutacji UW

może komuś ta odpowiedz przyda się

---------- Dopisano o 15:10 ---------- Poprzedni post napisano o 15:05 ----------

Cytat:
Napisane przez henne Pokaż wiadomość
Skoro ceny ustalają za punkty ECTS to co w sytuacji, jeśli chciałabym kiedyś podjąć drugi kierunek, na którym moglabym sporo przepisać (np. łacinę, filozofię, lektorat itp.), to co wtedy? Dlaczego mam płacić za zajęcia, w których nie uczestniczę?!
ale zauważ że to prowadzący idą Ci na rękę że Ci przepisują ocenę , równie dobrze mogliby powiedzieć że z racji tego że i tak zużyje Pani punkty ECTS, ma Pani zcas na studiowanie dwóch kierunków więc nie przepiszemy Pani oceny. To że Ty nie uczestniczysz w zajęciach to tylko dobra wola prowadzących

po prostu w programie danego kierunku są przedmioty, każdy przediot z określoną liczbą ECTS, i każdy student by uzyskać promocje na kolejny semestr musi uzyskać zaliczenie z każdgo przedmiotu, czy co za tym idzie, zużywa swoje punkty ECTS,
irenako jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-26, 19:11   #843
Calebia
Wtajemniczenie
 
Avatar Calebia
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 2 046
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Dziewczyny, przejrzałam dobrych kilka stron wątku i kilka innych stron na ten temat, ale dalej nie mam pewności, co ze mną będzie.

Przedstawię wszystko w skrócie:
- 2008 - 2012 (styczeń) - ukończone studia I stopnia, inżynierskie
- 2012 (luty) - do teraz - studia II stopnia, magisterskie (został jeszcze rok)
- od października chcę zacząć nowy kierunek na tej samej uczelni, od początku studia I stopnia

Czy w związku z tym będę ponosić opłaty? Na stronie mojej uczelni jest ustawa, skopiuję Wam jej fragment:

"Studenci przyjęci na studia przed 1 października 2011 oraz w roku akademickim 2011/2012, studiujący bez opłat za kształcenie na więcej niż jednym kierunku, nie wnoszą opłat za studiowanie na drugim lub kolejnym kierunku studiów, o których mowa w art. 99 ust. 1 Ustawy, do końca okresu przewidzianego w programie planem studiów.
4. Opłaty, o których mowa w ust.1, obowiązujące w roku akademickim 2011/2012 określa załącznik nr 1 do niniejszej umowy. Zasady wyznaczania wysokości opłat, o których mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do niniejszej umowy.
" (generalnie opłata to u nas 8 zł za godzinę zajęć)

Czy skoro zaczęłam studia w lutym 2012, podchodzi to jeszcze pod rok akademicki 2011/2012 - dobrze myślę? Moje babki w dziekanacie niestety gubią się w zeznaniach Z góry dziękuję za pomoc.
__________________
Wymiana - https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=735896
Calebia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-26, 20:14   #844
ama
Wtajemniczenie
 
Avatar ama
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 691
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Tak, studia zaczęte w lutym to r.2011/2012. Te, które planujesz zacząć od października będą bezpłatne o ile decyzja o przyjęciu na studia zostanie wydane przed początkiem r. 2012/2013, czyli przed 1.10.2012. Jak rekrutujesz sie w lipcu albo na poczatku września to podpada to jeszcze pod poprzedni rok i dlatego w tym roku jest jeszcze za darmo.
__________________
!Me encanta espanol!
ama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-26, 20:35   #845
Calebia
Wtajemniczenie
 
Avatar Calebia
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 2 046
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Cytat:
Napisane przez ama Pokaż wiadomość
Tak, studia zaczęte w lutym to r.2011/2012. Te, które planujesz zacząć od października będą bezpłatne o ile decyzja o przyjęciu na studia zostanie wydane przed początkiem r. 2012/2013, czyli przed 1.10.2012. Jak rekrutujesz sie w lipcu albo na poczatku września to podpada to jeszcze pod poprzedni rok i dlatego w tym roku jest jeszcze za darmo.
Dziękuję - decyzja na pewno będzie wydana w wakacje, więc przed 1.10.2012
__________________
Wymiana - https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=735896
Calebia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-27, 09:46   #846
neia
Zadomowienie
 
Avatar neia
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 1 496
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Cytat:
Napisane przez irenako Pokaż wiadomość

ale zauważ że to prowadzący idą Ci na rękę że Ci przepisują ocenę , równie dobrze mogliby powiedzieć że z racji tego że i tak zużyje Pani punkty ECTS, ma Pani zcas na studiowanie dwóch kierunków więc nie przepiszemy Pani oceny. To że Ty nie uczestniczysz w zajęciach to tylko dobra wola prowadzących

po prostu w programie danego kierunku są przedmioty, każdy przediot z określoną liczbą ECTS, i każdy student by uzyskać promocje na kolejny semestr musi uzyskać zaliczenie z każdgo przedmiotu, czy co za tym idzie, zużywa swoje punkty ECTS,
Ale są tez uczelnie które pozwalają na przepisywanie dowolnych przedmiotow ze swojego pierwszego kierunku w określonych granicach ECTS. Na przyklad właśnie UW. Wiec to już nie jest przepisywanie oceny z okreslonego przedmiotu, który i tak trzeba byłoby wyrobić na drugim kierunku W takich przypadkach odpowiedź przestaje już być dla wielu osob taka oczywista.

A swoją drogą ciekawe jest to, że uczelnie już mają zmienione regulaminy i jak wól stoi u nich, że drugi kierunek jest płatny. Podpisywałam dziś umowę z uczelnią i właśnie taki zapis się w niej znalazł...

Edytowane przez neia
Czas edycji: 2012-06-27 o 09:50
neia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-27, 11:54   #847
lala2506
Zakorzenienie
 
Avatar lala2506
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: wygodny fotel
Wiadomości: 4 726
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Cytat:
Napisane przez neia Pokaż wiadomość
A swoją drogą ciekawe jest to, że uczelnie już mają zmienione regulaminy i jak wól stoi u nich, że drugi kierunek jest płatny. Podpisywałam dziś umowę z uczelnią i właśnie taki zapis się w niej znalazł...
U mnie jest płatny podobno - tak mi napisała babka z sekretariatu. Za każdy ECTS uczelnia życzy sobie 80 zł. A zaczęłam pierwszy kierunek licencjatu w roku 2011/2012, czyli teoretycznie powinnam móc zacząć w tym roku drugi kierunek BEZPŁATNIE.
lala2506 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-06-27, 13:32   #848
ama
Wtajemniczenie
 
Avatar ama
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 691
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Cytat:
Napisane przez lala2506 Pokaż wiadomość
U mnie jest płatny podobno - tak mi napisała babka z sekretariatu. Za każdy ECTS uczelnia życzy sobie 80 zł. A zaczęłam pierwszy kierunek licencjatu w roku 2011/2012, czyli teoretycznie powinnam móc zacząć w tym roku drugi kierunek BEZPŁATNIE.
I możesz. Praktycznie, a nie tylko teoretycznie. pani w dziekanacie to naprawdę nie jest źródło wiarygodnej informacji. Jeśli już to uczelniane biuro ds. rekrutacji/ komisje rekrutacyjne. To, że już w regulaminie jest zapis nic nie zmienia - ustwa stoi nad regulaminem uczelni, a zgodnie z nią kierunki rozpoczęte w roku ak.2011/2012 (który trwa do końca września, wiec i najbliższa lipcowa rekrutacja się na to łapie) są bezpłatne bez względu na ich ilość. Koniec i kropka. Amen.
__________________
!Me encanta espanol!
ama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-06, 19:22   #849
delirium_tremens
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 12
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Dziewczyny, pomóżcie

Przerwałam w tym roku studia i muszę dostarczyć na nową uczelnię formularz w którym muszę wpisać ile punktów ECTS wykorzystałam.
W trakcie nauki na poprzedniej uczelni zaliczyłam kilka ćwiczeń (a raczej zaliczyli je wszyscy którzy byli wpisani na liście wykładowców), jednak nie podeszłam w ogóle do egzaminów i zabrałam papiery przed zakończeniem sesji. Znalazłam wypowiedź wiceminister mówiącą, że "Student zużywa punkty tylko po zaliczeniu przedmiotu.". Czy jeżeli nie zaliczyłam sesji to wykorzystałam ECTSy za ćwiczenia? Gdzie mogę się dowiedzieć ile ECTSów wykorzystałam?
delirium_tremens jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-06, 21:03   #850
lala2506
Zakorzenienie
 
Avatar lala2506
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: wygodny fotel
Wiadomości: 4 726
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Na swojej eksuczelni chyba
lala2506 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-11, 20:36   #851
Oksydacja
Raczkowanie
 
Avatar Oksydacja
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 48
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

.

Edytowane przez Oksydacja
Czas edycji: 2012-08-17 o 09:52
Oksydacja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-07-30, 12:28   #852
Dziewczyna Stradivariusa
Raczkowanie
 
Avatar Dziewczyna Stradivariusa
 
Zarejestrowany: 2011-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 436
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

A ja mam takie pytanie na szybko w tym roku zaczynam licencjat chcialabym go jednak dziennie studiowac przez rok i przeniesc na zaocze a w przyszlym roku zaczac inzynierskie, ile zapłacę za te drugie?
Dziewczyna Stradivariusa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-30, 16:15   #853
sajisak
Raczkowanie
 
Avatar sajisak
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: za siedmioma górami
Wiadomości: 173
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Hej Dziewczęta,
zaintrygowały mnie te punkty ECTS. Mogłybyście mi odpowiedzieć? Bo teraz rok studiowałam sobie jeden kierunek no i zamierzam go rzucić, bo w tym roku dostałam się na inny. No i o co chodzi z tymi punktami? Jeśli ja już je wykorzystałam to później będę musiała za coś płacić na innej uczelni? Bo właśnie gdzieś tak przeczytałam na wizażu, że przy ostatnim semestrze będzie brakowało punktów i trzeba będzie kupować... Na tamtym wątku się nie doczekałam odpowiedzi więc pytam tutaj... Dodam, że to są dwie całkowicie inne uczelnie, dwa całkowicie inne kierunki? I nikt nigdzie na nowej uczelnie nie wymagał ode mnie jakichś zaświadczeń ile punktów wykorzystałam.
Liczę na pomoc kogoś bardziej ogarniętego w tych sprawach ode mnie.
Dzięki!
sajisak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-30, 20:20   #854
lala2506
Zakorzenienie
 
Avatar lala2506
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: wygodny fotel
Wiadomości: 4 726
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Jeśli obydwie uczelnie są publiczne, a Ty zaczęłaś tamten kierunek w roku akademickim 2011/2012 to nic nie płacisz, bo Cię nie obejmują te przepisy
lala2506 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-30, 20:33   #855
Lusja
Zakorzenienie
 
Avatar Lusja
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 4 890
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Witam serdecznie

Muszę podbić wątek, ponieważ mam mały problem dotyczący właśnie drugiego kierunku studiów. Otóż od października 2012 roku zaczynam pierwszy rok studiów w placówce niepublicznej Od następnego roku akademickiego (czyli 2013/2014) chciałabym złożyć papiery rekrutacyjne na biotechnologię na uczelnię publiczną. Jak wiadomo uczęszczając na uczelni publicznej na kierunek X drugi kierunek - Y można rozpocząć płatnie. Moje pytanie brzmi czy jeśli rozpocznę drugi kierunek studiów (ogólnie), a na placówce publicznej jako mój pierwszy, to także obowiązuje mnie opłata? Czy to się liczy tylko tak, że na publicznej pierwszy - nie płacę, więcej niż 1 - płacę?

Bardzo prosiłabym o rozwianie moich wątpliwości
__________________
praca licencjacka 0%


Lusja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-30, 21:40   #856
sajisak
Raczkowanie
 
Avatar sajisak
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: za siedmioma górami
Wiadomości: 173
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Cytat:
Napisane przez lala2506 Pokaż wiadomość
Jeśli obydwie uczelnie są publiczne, a Ty zaczęłaś tamten kierunek w roku akademickim 2011/2012 to nic nie płacisz, bo Cię nie obejmują te przepisy
O proszę, dziękuję bardzo! Uspokoiłaś mnie
sajisak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-06, 13:21   #857
larienne
Raczkowanie
 
Avatar larienne
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 55
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Witam.
Mam pytanie. W tym roku chciałam zacząć jeden kierunek stacjonarnie, a w przyszłym roku drugi stacjonarnie, a ten pierwszy dokończyć zaocznie. Czy w takim wypadku płacę tylko za studia zaoczne, czy jeśli pierwszy kierunek zaczęłam wcześniej to muszę zapłacić za zaoczne i za ten drugi kierunek? Z góry dziękuję za odpowiedź .
larienne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-06, 14:44   #858
neia
Zadomowienie
 
Avatar neia
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 1 496
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Cytat:
Napisane przez larienne Pokaż wiadomość
Witam.
Mam pytanie. W tym roku chciałam zacząć jeden kierunek stacjonarnie, a w przyszłym roku drugi stacjonarnie, a ten pierwszy dokończyć zaocznie. Czy w takim wypadku płacę tylko za studia zaoczne, czy jeśli pierwszy kierunek zaczęłam wcześniej to muszę zapłacić za zaoczne i za ten drugi kierunek? Z góry dziękuję za odpowiedź .
Zaplacisz i za zaoczne i za semestr drugiego stacjonarnego kierunku.
neia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-06, 15:10   #859
larienne
Raczkowanie
 
Avatar larienne
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 55
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Cytat:
Napisane przez neia Pokaż wiadomość
Zaplacisz i za zaoczne i za semestr drugiego stacjonarnego kierunku.
A jeśli w przyszłym roku pójdę na ten drugi zaocznie, a ten pierwszy dokończę stacjonarnie to płacę tylko za zaoczne? Albo jeśli pierwszy kierunek rzucę po roku i zacznę ten drugi za rok to nie będę musiała płacić za niego? Wtedy bym studiowała tylko jeden.
larienne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-08-06, 15:51   #860
lala2506
Zakorzenienie
 
Avatar lala2506
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: wygodny fotel
Wiadomości: 4 726
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Będziesz musiała zapłacić za wykorzystane punkty ects jak rzucisz po roku. Jeśli pójdziesz na drugi na zaoczne to płacisz tylko czesne na zaocznych, chyba
lala2506 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-17, 20:35   #861
_joannag
Raczkowanie
 
Avatar _joannag
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 116
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Dziewczyny, ile na Waszych uczelniach wynosi opłata za drugi kierunek od następnego roku akad.? Moja uczelnia (a nie jest ona jakaś prestiżowa) podała cennik i jakieś kosmiczne ceny. Jeden rok studiów np. na bibliotekoznawstwie wynosi około. 13 tysięcy zł., bezpieczeństwie narodowym - około 11. Ceny są zdecydowanie wyższe (!!) niż na zaocznych. Czy to jakaś patologia?

---------- Dopisano o 21:35 ---------- Poprzedni post napisano o 21:30 ----------

Uczelnie mają same ustalać cennik za drugi kierunek (2013/2014). Mówiono jednak, że opłaty mają być zbliżone do stawek za studia niestacjonarne. Według mnie to i tak spore ograniczenie, ale kwoty rzędu kilkunastu tysięcy to istna patologia komercyjna. Skoro student został przyjęty na studia dzienne i spełnił wymogi rekrutacyjne (na większość zaocznych trzeba jedynie złożyć papiery) to za co go tak karać?
__________________
'The grass was greener
The light was brighter
With friends surrounded
The nights of wonder'.

_joannag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-18, 11:25   #862
ama
Wtajemniczenie
 
Avatar ama
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 691
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Cytat:
Napisane przez _joannag Pokaż wiadomość
Dziewczyny, ile na Waszych uczelniach wynosi opłata za drugi kierunek od następnego roku akad.? Moja uczelnia (a nie jest ona jakaś prestiżowa) podała cennik i jakieś kosmiczne ceny. Jeden rok studiów np. na bibliotekoznawstwie wynosi około. 13 tysięcy zł., bezpieczeństwie narodowym - około 11. Ceny są zdecydowanie wyższe (!!) niż na zaocznych. Czy to jakaś patologia?

---------- Dopisano o 21:35 ---------- Poprzedni post napisano o 21:30 ----------

Uczelnie mają same ustalać cennik za drugi kierunek (2013/2014). Mówiono jednak, że opłaty mają być zbliżone do stawek za studia niestacjonarne. Według mnie to i tak spore ograniczenie, ale kwoty rzędu kilkunastu tysięcy to istna patologia komercyjna. Skoro student został przyjęty na studia dzienne i spełnił wymogi rekrutacyjne (na większość zaocznych trzeba jedynie złożyć papiery) to za co go tak karać?
Tak, to jest patologia. Wszystko tutaj jest patologią od początku do końca. Dziwna ta Twoja uczelnia. UW podało stawki i sa one zbliżone do stawek za studia wieczorowe (z reguły drugi kierunek jest tańszy jakieś 200-500zł od trybu niestacjonarnego). Żądanie za bibliotekoznawstwo 13tysięcy to nie tylko jakiś żart, ale i idiotyzm, bo NIKT tyle nie zapłaci.
Za medycynę jest ok. 20-22tysiące za rok, ale tam ludzie płacą, bo to jednak zupełnie inna sytuacja. (Chociaż ciagle mamy dramatycznie mało lekarzy specjalistów w Polsce, więc dla mnie patologią jest również ograniczanie możliwości studiowania tak strategicznych kierunków jak medycyna odpłatnością - tam powinni trafiać najlepsi, a i ilość studentów można zwiększyć).
__________________
!Me encanta espanol!
ama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-18, 12:19   #863
_joannag
Raczkowanie
 
Avatar _joannag
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 116
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

A czy jest już w ogóle decyzja Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie? Według mnie, ta ustawa nawet jeśli się utrzyma to i tak nie będzie to długo trwało. Na studia przyjdą niebawem roczniki niżu demograficznego i to się po prostu uczelniom się to nie opłaci. Będzie redukcja etatów, masa zwolnień.

Niech zmniejszą liczbę miejsc na studiach, bardziej kontrolują, komu wypłacają stypendia socjalne i wtedy budżet państwa może nie będzie tak dotkliwie szargany.
__________________
'The grass was greener
The light was brighter
With friends surrounded
The nights of wonder'.


Edytowane przez _joannag
Czas edycji: 2012-08-18 o 12:22
_joannag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-18, 19:23   #864
ama
Wtajemniczenie
 
Avatar ama
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 691
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Cytat:
Napisane przez _joannag Pokaż wiadomość
A czy jest już w ogóle decyzja Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie? Według mnie, ta ustawa nawet jeśli się utrzyma to i tak nie będzie to długo trwało. Na studia przyjdą niebawem roczniki niżu demograficznego i to się po prostu uczelniom się to nie opłaci. Będzie redukcja etatów, masa zwolnień.

Niech zmniejszą liczbę miejsc na studiach, bardziej kontrolują, komu wypłacają stypendia socjalne i wtedy budżet państwa może nie będzie tak dotkliwie szargany.
Nie, nie ma niestety. I nie wiadomo kiedy będzie.

Jest milion lepszych sposób niż płatny drugi kierunek na poprawę stanu szkolnictwa wyższego. Ale to Polska, więc zawsze należy wybrać ten najgorszy, który narobi tylko szkody. Moim zdaniem polskie szkolnictwo wyższe należy przekształcać na wzór skandynawski (np. fiński, gdzie nie jest wstydem nie mieć studiów i się na nie nie dostać, nie ma wyciągania kasy za warunki, a uczelnie niepaństwowe w ogóle nie istnieją), a nie na jakąś amerykańsko-angielską hybrydkę niedostosowaną do polskiej rzeczywistości i faktycznych zasobów ekonomicznych jakie posiadają obywatele.
__________________
!Me encanta espanol!
ama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-31, 10:31   #865
Stookrotka
Raczkowanie
 
Avatar Stookrotka
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 413
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Dziewczyny mądre jesteście to i ja mam pytane

Skończyłam I rok studiów, jestem rocznik 2011/2012.
Teraz złożyłam papiery na drugi kierunek studiów, pani powiedziała że jest bezpłatny ale tylko jeżeli dostane się do 30.09, a lista stoi i nie chce ruszyć
Jeżeli dostane się w dopełniającej rekrutacji na początku października to już muszę płacić?
Dla mnie najlepiej by było w ogóle za rok zdać na te studia ale wtedy to już w ogóle płatne?

Jak wspominałam moje pierwsze studia są 2011/2012.

Czytam że ustawa jest od 1.10.2011, czyli dokładnie wtedy gdy zaczęłam studia.. czy liczy się kiedy była rekrutacja więc przed październikiem?

Wiem że pytanie było zadawane nie raz, nie krzyczcie ino! Po prostu nie wiem czy jeżeli bym sie dostała na studia np 1 października to już płace..

Edytowane przez Stookrotka
Czas edycji: 2012-08-31 o 10:39
Stookrotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-31, 13:26   #866
_joannag
Raczkowanie
 
Avatar _joannag
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 116
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Jeśli decyzję o przyjęciu na studia otrzymasz przed 1 października 2012r. to nie będziesz musiała płacić za drugi kierunek. Gdy pójdziesz w przyszłym roku (2013/2014), będziesz musiała płacić.

Ja to już w ogóle nie rozumiem tych pogmatwanych przepisów. W mailu od ministerstwa napisano mi, że studia rozpoczęte przed 2011 rokiem (ja zaczęłam w 2009) się nie liczą. Z kolei na uczelni w biurze ds. rekrutacji powiedziano mi, że od następnego roku KAŻDY kto rozpocznie drugi kierunek będzie musiał za niego płacić.

Jedno pozostaje pewne: nie chcesz płacić za drugi kierunek? musisz zacząć go teraz. Innej opcji - nie łudźmy się - prawdopodobnie nie ma.

---------- Dopisano o 14:26 ---------- Poprzedni post napisano o 14:23 ----------

Czy to jest w ogóle możliwe, aby ministerstwo udzielało informacji niepewnym lub nieprawdziwych? Już chyba lepiej nie odpisywać na te maile niż wprowadzać w błąd i studentów, i uczelnie. Ale taka pseudokompetentna taktyka to tylko w kraju nad Wisłą.
__________________
'The grass was greener
The light was brighter
With friends surrounded
The nights of wonder'.


Edytowane przez _joannag
Czas edycji: 2012-08-31 o 13:28
_joannag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-31, 15:26   #867
Lusja
Zakorzenienie
 
Avatar Lusja
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 4 890
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Cytat:
Napisane przez Lusja Pokaż wiadomość
Witam serdecznie

Muszę podbić wątek, ponieważ mam mały problem dotyczący właśnie drugiego kierunku studiów. Otóż od października 2012 roku zaczynam pierwszy rok studiów w placówce niepublicznej Od następnego roku akademickiego (czyli 2013/2014) chciałabym złożyć papiery rekrutacyjne na biotechnologię na uczelnię publiczną. Jak wiadomo uczęszczając na uczelni publicznej na kierunek X drugi kierunek - Y można rozpocząć płatnie. Moje pytanie brzmi czy jeśli rozpocznę drugi kierunek studiów (ogólnie), a na placówce publicznej jako mój pierwszy, to także obowiązuje mnie opłata? Czy to się liczy tylko tak, że na publicznej pierwszy - nie płacę, więcej niż 1 - płacę?

Bardzo prosiłabym o rozwianie moich wątpliwości
Ponawiam
__________________
praca licencjacka 0%


Lusja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-31, 15:41   #868
_joannag
Raczkowanie
 
Avatar _joannag
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 116
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Lusja, to było już tyle razy wałkowane nie tylko na forum wizażu, ale także i na innych forach internetowych. Odpłatność za drugi kierunek dotyczy tylko i wyłącznie studiów stacjonarnych podjętych na uczelni publicznej (uniwersytet, politechnika, uniwersytet medyczny). Uczelnie niepubliczne, studia wieczorowe i zaoczne, za które i tak się płaci, nie są objęte tymi przepisami, co jest chyba logiczne.
__________________
'The grass was greener
The light was brighter
With friends surrounded
The nights of wonder'.

_joannag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-31, 19:08   #869
ama
Wtajemniczenie
 
Avatar ama
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 691
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Cytat:
Napisane przez _joannag Pokaż wiadomość
Jeśli decyzję o przyjęciu na studia otrzymasz przed 1 października 2012r. to nie będziesz musiała płacić za drugi kierunek. Gdy pójdziesz w przyszłym roku (2013/2014), będziesz musiała płacić.

Ja to już w ogóle nie rozumiem tych pogmatwanych przepisów. W mailu od ministerstwa napisano mi, że studia rozpoczęte przed 2011 rokiem (ja zaczęłam w 2009) się nie liczą. Z kolei na uczelni w biurze ds. rekrutacji powiedziano mi, że od następnego roku KAŻDY kto rozpocznie drugi kierunek będzie musiał za niego płacić.

Jedno pozostaje pewne: nie chcesz płacić za drugi kierunek? musisz zacząć go teraz. Innej opcji - nie łudźmy się - prawdopodobnie nie ma.

---------- Dopisano o 14:26 ---------- Poprzedni post napisano o 14:23 ----------

Czy to jest w ogóle możliwe, aby ministerstwo udzielało informacji niepewnym lub nieprawdziwych? Już chyba lepiej nie odpisywać na te maile niż wprowadzać w błąd i studentów, i uczelnie. Ale taka pseudokompetentna taktyka to tylko w kraju nad Wisłą.
Myślę, że pseudokometencja to jest w tym wypadku po stronie uczelni, a nie ministerstwa. Ustawa mówi, że dotyczy studiów rozpoczętych po 1.10.2011r. Studia zaczęte w 2009 roku naprawdę nie liczą sie jako pierwszy kierunek. Na UW nie ma na przykład co do tego żadnych wątpliwości.
__________________
!Me encanta espanol!
ama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-03, 21:18   #870
agusia93474
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 1
Dot.: Drugi Kierunek Płatny?!

Czy mógł by mi ktoś powiedzieć czy jeśli teraz zaczynam studia na 1 roku na TIR (dziennie) i załóżmy za rok bym z niego zrezygnowała i chciała bym zacząć medycyne czy musiała bym płacić czy nie??
agusia93474 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-03-08 19:16:42


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:33.