Czy jecie zdrowo? - Strona 31 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2018-05-09, 08:12   #901
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Czy jecie zdrowo?

[1=ecd9a68db8379fc22aec146 35aa2645aca7c721b_6070dc9 9c9f91;83452201]Ano. Tak samo wiele osób słodzi pomidorową. Ja tego nie robię, bo ostatnio nigdy nie robię pomidorowej na koncentracie, ale czemu nie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]

Nie dosładzam pomidorowej klasycznej na koncentracie. Wywar miesno warzywny na którym ją robię, jest już słodki od warzyw.

Natomiast zupę z pomidorów robiona na mojej domowej pasacie, dosladzam w zalezności jaki był rok na pomidory. U nas w tamtym roku było bardzo zimno całe lato , prawie w ogóle słońca i w kółko lało. Pomidory były po prostu kwasne nawet po dojrzeniu. Wiec i zupę/sosy z takiej pasaty warto przełamac odrobiną cukru. Ale tego cukru się daje pół łyżeczki, płaską łyzeczkę max.

Słodzę niektóre dressingi do sałatek czy sałat.
Mój podstawowy sos vinegret składa się z bazy której podstawą jest oliwa/olej+ ocet balsamiczny/jabłkowy eko nieoczyszczany + miód. Dopiero do tego dowolna kombinacja przypraw.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams

Edytowane przez cava
Czas edycji: 2018-05-09 o 08:14
cava jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 08:14   #902
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 9 219
Dot.: Czy jecie zdrowo?

Cytat:
Napisane przez Rena Pokaż wiadomość
Faktycznie jest taki niewinny sklad na opakowaniu. Jednak jakim cudem mleko wytrzymuje miesiacami bez lodowki? Myslicie, ze sam cukier jest az tak skutecznym konserwantem?
A jak robisz dżem w domu to pchasz tam tony chemii czy nie trzeba?
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 08:24   #903
damdalena
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: podkrakowskie
Wiadomości: 3 610
Dot.: Czy jecie zdrowo?

Ja też przełamuję smak niektórych potraw szczyptą cukru (naprawdę małą szczyptą), np. do kwaśnej zupy typu kapuśniak, do surówki z selera. Natomiast do zbyt kwaśnej pomidorowej dodaję miodu tak końcu noża.
Ale niektórzy to naprawdę przesadzają z tym dodatkiem cukru, choćby taki przykład jak łyżka cukru do ciasta naleśnikowego na słone krokiety.
Albo w szpitalu dawali nam wszystkie zupy i surówki posłodzone, a było to - o zgrozo - na oddziale endokrynologicznym, gdzie wielu pacjentów ma jakieś problemy z insuliną.
Wielu znanych mi mężczyzn nawet nie sięga po surówkę z marchwi, że to słodkie jak dla dzieci. Jakież ich zdziwienie, że można marchew doprawić na ostro (chrzanem, czosnkiem, itd).
damdalena jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 08:28   #904
0235a76bf37a0c9e786a33d682e03cfb1aa33c8b_653ef22455ebf
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 7 615
Dot.: Czy jecie zdrowo?

[1=ecd9a68db8379fc22aec146 35aa2645aca7c721b_6070dc9 9c9f91;83452201]Ano. Tak samo wiele osób słodzi pomidorową. Ja tego nie robię, bo ostatnio nigdy nie robię pomidorowej na koncentracie, ale czemu nie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]
wyjdę na jakąś przemądrzałą jedzeniową snobkę, ale do pomidorowej warto dodać kostkę białej czekolady świetnie podkreśla smak pomidorów
0235a76bf37a0c9e786a33d682e03cfb1aa33c8b_653ef22455ebf jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 08:54   #905
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: Czy jecie zdrowo?

[1=0235a76bf37a0c9e786a33d 682e03cfb1aa33c8b_653ef22 455ebf;83456121]wyjdę na jakąś przemądrzałą jedzeniową snobkę, ale do pomidorowej warto dodać kostkę białej czekolady świetnie podkreśla smak pomidorów [/QUOTE]

Wow :O Fajny pomysł. Jak powiem Młodemu, że ma zupę z czekoladą, to wyliże miskę :P Chociaż na szczęście pomidorowa to i tak jego ulubiona
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 08:58   #906
chwast
Zakorzenienie
 
Avatar chwast
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 24 374
Czy jecie zdrowo?

Cytat:
Napisane przez voice_of_silence Pokaż wiadomość
Tego cukru to jest wszędzie już tyle że unikam dosładzania czegokolwiek. W zasadzie slodze tylko kawę i herbatę bo inaczej nie umiem. Moja teściowa dodaje też cukier do którejś surówki, nie pamiętam, chyba ktorejs z marchewka. Jest to dla mnie zupelnie niezrozumiałe.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Ja tez inaczej nie umiem, ale zamieniłam cukier na syrop z agaway (smakowo tez dla mnie lepszy)

Słodkawa pomidorowa to dla mnie cos nie do przełknięcia. Aż sobie przypomniałam ten smak, Bleeee
chwast jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 09:40   #907
70dd468e07eb673ab65e89e138309c61dced7434_5f137f251019b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 4 855
Dot.: Czy jecie zdrowo?

Jeszcze odnośnie hummusu z biedry - ten w opakowaniu gdzie są trzy smaki na raz udało mi się raz trafić bez benzoesanu w składzie, a dwa dni później znów były te z konserwantem, opakowanie identyczne, skład trochę inny. Czyli da się bez benzoesanu, to po co go tam walą? bardzo mnie to zdziwiło.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
70dd468e07eb673ab65e89e138309c61dced7434_5f137f251019b jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-05-09, 10:05   #908
damdalena
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: podkrakowskie
Wiadomości: 3 610
Dot.: Czy jecie zdrowo?

[1=70dd468e07eb673ab65e89e 138309c61dced7434_5f137f2 51019b;83458326]Jeszcze odnośnie hummusu z biedry - ten w opakowaniu gdzie są trzy smaki na raz udało mi się raz trafić bez benzoesanu w składzie, a dwa dni później znów były te z konserwantem, opakowanie identyczne, skład trochę inny. Czyli da się bez benzoesanu, to po co go tam walą? bardzo mnie to zdziwiło.[/QUOTE]
Da się zrobić bez tego benzoesanu, tylko będzie znacząco krótszy termin ważności. Ale sam konserwant nie jest aż tak zły, jak nadpsuta żywność. Paradoksalnie lepiej zjeść taki kupny hummus z "E" niż kilkudniowy własnoręcznie zrobiony.
damdalena jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 10:15   #909
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 155
Dot.: Czy jecie zdrowo?

[1=70dd468e07eb673ab65e89e 138309c61dced7434_5f137f2 51019b;83458326]Jeszcze odnośnie hummusu z biedry - ten w opakowaniu gdzie są trzy smaki na raz udało mi się raz trafić bez benzoesanu w składzie, a dwa dni później znów były te z konserwantem, opakowanie identyczne, skład trochę inny. Czyli da się bez benzoesanu, to po co go tam walą? bardzo mnie to zdziwiło.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]Wszystko się da, tylko będzie drożej, bo produkty się będą szybciej psuły. I więcej odpadów.

Nie wiem, jak jest ostatnio, ale jak się interesowałam tym benzoesanem to nic na niego nie mieli. Nie było tylko dowodów, że nie powoduje raka. Zupełnie jak parabeny, a taki szał ciał na ich brak. Pewne badania pokazywały nawet brak korelacji, ale wszystko rozbiło się o to, że stwierdzono dawno temu dodatnią zależność w badaniu na 10 szczurach i od tego czasu nie potwierdzono tej zależności.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 10:20   #910
kasztanka3
Pani Mizantrop
 
Avatar kasztanka3
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Sydney
Wiadomości: 59 407
Dot.: Czy jecie zdrowo?

Cytat:
Napisane przez cavvythecat Pokaż wiadomość
Słyszałam o tym, ale nigdy nie jadłam, sama przyprawiam tylko solą i pieprzem. Cukier mi też tam w ogóle nie pasuje, fuj. Tylko nie lubię ogólnie połączeń słodkiego z nie-słodyczowymi rzeczami: sos BBQ, omlety na słodko, jakieś mięsa w miodzie, wszystko okropne. Jedynie placki ziemniaczane i jabłka do mięs (wątróbka, kaczka, gęś) są wyjątkiem.



Haha, to moja TŻ Ogólnie lubi polską kuchnię (a jest mocno wybredna), ale mizerii się boi, śmietana z ogórkami jej po prostu nie pasuje.



A to z jakich jeszcze ogórków robi się mizerię? U mnie w domu i u babci był zawsze zielony.
No ja wlasnie lubie

Cytat:
Napisane przez cavvythecat Pokaż wiadomość
Ooo, zapomniałam kompletnie o istnieniu gruntowych, nigdy ich nie jem Zielone kocham, ogórek do każdego posiłku.
Ja tak samo

Cytat:
Napisane przez PaulinciaKWC Pokaż wiadomość
Jeju czemu? przeciez to lepsza wersja tych szklarniowych.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Dla mnie one jakies suche sa.

Cytat:
Napisane przez voice_of_silence Pokaż wiadomość
Tego cukru to jest wszędzie już tyle że unikam dosładzania czegokolwiek. W zasadzie slodze tylko kawę i herbatę bo inaczej nie umiem. Moja teściowa dodaje też cukier do którejś surówki, nie pamiętam, chyba ktorejs z marchewka. Jest to dla mnie zupelnie niezrozumiałe.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka
To dla mnie z kolei slodka herbata, kawa czy wino jest nie do przelkniecia, ale za ciasta i ciastka dam sie pokroic
__________________
In a world of choices I choose me.
My favourite season is the fall of the patriarchy.
kasztanka3 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 10:33   #911
damdalena
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: podkrakowskie
Wiadomości: 3 610
Dot.: Czy jecie zdrowo?

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Nie wiem, jak jest ostatnio, ale jak się interesowałam tym benzoesanem to nic na niego nie mieli. Nie było tylko dowodów, że nie powoduje raka.
Tak, benzoesan nie jest jakiś wybitnie szkodliwy. Kwas benzoesowy występuje przecież naturalnie, np. w porzeczkach, żurawinie. Choć już chyba bezsprzecznie udowodniono mu negatywny wpływ na mikroflorę jelitową i śluzówkę przewodu pokarmowego (działa trochę podobnie jak aspiryna). Może też powodować wyrzut histaminy -> a to rodzi kolejne problemy. A ilu jeszcze rzeczy nie wykryto... Ale niewielkie ilości nie są zagrożeniem dla zdrowia. Gorzej jak ktoś rano zje dżem kupny, potem popije kolorowym napojem, na obiad jakiegoś gotowca, a na kolację sos do kanapki z tubki. Dość dużym problemem jest to, że benzoesan sodu jest najpopularniejszy (bo tani, ma szerokie spektrum działania) i zdominował inne konserwanty.

Edytowane przez damdalena
Czas edycji: 2018-05-09 o 10:41
damdalena jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-05-09, 10:44   #912
62f33e9ec77d3cf0943e95da9955941e4a625c6c
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 6 085
Dot.: Czy jecie zdrowo?

Ja tam czuje te sklepowe hummusy i nie smakuja mi za bardzo. Maja w sobie taka kwaskowatosc, ale taka sztuczna. U mnie w sklepie jest calkiem niezly skladowo hummus, w skladzie tylko ciecierzyca, przyprawy, olej i kwas mlekowy, ktory wydaje mi sie ze jest naturalnym konserwantem? Ale jednak nie czuje sie po tym hummusie za dobrze i nie smakuje mi. Wole sobie sama zblendowac, trzymam go potem max. 3 dni w lodowce, mam nadzieje, ze przez taki okres czasu nie wytwarzaja sie jakies szkodliwe substancje?
62f33e9ec77d3cf0943e95da9955941e4a625c6c jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 10:47   #913
Wolha wRedna
Zakorzenienie
 
Avatar Wolha wRedna
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 13 853
Dot.: Czy jecie zdrowo?

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Nie wiem, jak jest ostatnio, ale jak się interesowałam tym benzoesanem to nic na niego nie mieli. Nie było tylko dowodów, że nie powoduje raka. Zupełnie jak parabeny, a taki szał ciał na ich brak. Pewne badania pokazywały nawet brak korelacji, ale wszystko rozbiło się o to, że stwierdzono dawno temu dodatnią zależność w badaniu na 10 szczurach i od tego czasu nie potwierdzono tej zależności.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Z kosmetykami to w ogóle jest zabawnie. Większość alergii jest tak na prawdę na naturę, po to też alergicy mogą się zaopatrywać w kosmetyki apteczne, które są "sztuczne" i ich nie uczulają. No ale przecież kto by pamiętał, że te wszystkie aloesy, wyciągi z X i Y mogą nam zafundować uber wysypkę, pieczenie itp? Jak coś jest naturalne to od razu jest gloryfikowane

Cytat:
Napisane przez damdalena Pokaż wiadomość
Tak, benzoesan nie jest jakiś wybitnie szkodliwy. Kwas benzoesowy występuje przecież naturalnie, np. w porzeczkach, żurawinie. Choć już chyba bezsprzecznie udowodniono mu negatywny wpływ na mikroflorę jelitową i śluzówkę przewodu pokarmowego (działa trochę podobnie jak aspiryna). Może też powodować wyrzut histaminy -> a to rodzi kolejne problemy. A ilu jeszcze rzeczy nie wykryto... Ale niewielkie ilości nie są zagrożeniem dla zdrowia. Gorzej jak ktoś rano zje dżem kupny, potem popije kolorowym napojem, na obiad jakiegoś gotowca, a na kolację sos do kanapki z tubki. Dość dużym problemem jest to, że benzoesan sodu jest najpopularniejszy (bo tani, ma szerokie spektrum działania) i zdominował inne konserwanty.
damdalena dziękuję Ci że się tu udzielasz, bo na prawdę masz ogromną wiedzę rozumiem, że zawodowo jesteś związana z tymi tematami?
__________________
aktualizacje
Wolha wRedna jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 10:58   #914
damdalena
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: podkrakowskie
Wiadomości: 3 610
Dot.: Czy jecie zdrowo?

3 dni to może być odrobinę za długo, bo używa się przecież surowego czosnku i soku z cytryny, które zachowały aktywność enzymatyczną. Sporo zależy też od świeżości tahini/sezamu/oleju użytego, jak i od dodatków. Optymalnie byłoby zjeść taki domowy wyrób do dwóch dni, ale zatrucie pokarmowe nie grozi nawet przy 4 dniach. Ja sobie radzę tak, że robię podstawowy hummus a potem dokładam świeże dodatki, jak czosnek, papryka - każdego dnia inne. Zdarzyło mi się też kiedyś zamówić w restauracji i polecam ten sposób, bo nie było jakoś drogo.

---------- Dopisano o 11:58 ---------- Poprzedni post napisano o 11:56 ----------

Cytat:
Napisane przez Wolha wRedna Pokaż wiadomość
rozumiem, że zawodowo jesteś związana z tymi tematami?
tak
damdalena jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 11:12   #915
tiramisu_
Wtajemniczenie
 
Avatar tiramisu_
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 2 702
Dot.: Czy jecie zdrowo?

Cytat:
Napisane przez damdalena Pokaż wiadomość
3 dni to może być odrobinę za długo, bo używa się przecież surowego czosnku i soku z cytryny, które zachowały aktywność enzymatyczną. Sporo zależy też od świeżości tahini/sezamu/oleju użytego, jak i od dodatków. Optymalnie byłoby zjeść taki domowy wyrób do dwóch dni, ale zatrucie pokarmowe nie grozi nawet przy 4 dniach. Ja sobie radzę tak, że robię podstawowy hummus a potem dokładam świeże dodatki, jak czosnek, papryka - każdego dnia inne. Zdarzyło mi się też kiedyś zamówić w restauracji i polecam ten sposób, bo nie było jakoś drogo.

---------- Dopisano o 11:58 ---------- Poprzedni post napisano o 11:56 ----------


tak
Czy czosnek nie konserwuje zabobiegając wzrostowi bakterii? A sok z cytryny działa antyoksydacyjnie i obniża pH, co też zapobega się psuciu przecież.. Lepiej jest tego nie dodawać
tiramisu_ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 11:16   #916
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Czy jecie zdrowo?

Dlatego zrezygnowałam z zakupu gotowego tahini.
Jak potrzebuję, to po prostu wsypuję do blendera sezam, zalewam troche oliwą, bzzzyk i jest tahini.
A tak mi zawsze zalegał w lodówce i wzbudzał moje podejrzenia.

Humus kupuje, bo mam ochote na niego sporadycznie i w niewielkich ilościach. ten 3 pak z biedry mi smakuje, ale jest tego duzo.
W Tesco mają kilku firm i jednej lubię. jest w małych opakowaniach i w 3 smakach do wyboru.


Trochę się dziwię że tu tak wszyscy boją się octu.

Używam praktycznie codziennie (do sałatek/sałaty/surówek), zawsze mam w kuchni nieoczyszczony eko jabłkowy (Rossman lub jakiś kraftowy z eko sklepu), jakiś balsamiczny zagęszczany az czarny, ryżowy (do ryżu i sushi) i jakiś zwykły balsamiczny/winny nie zagęszczany).

To są zupełnie inne smaki niż kwaśność cytryny. I bardzo zdrowy dla człowieka dodatek, bo to jest przecież produkt naturalnej fermentacji.
Dodatek naturalnych nie filtrownych octów to jest bogactwo mikroelementów i probiotyków.


octu takiego białego-zwykłego, używam tylko do sprzątania i przetworów. No ale tez zawsze mam.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 11:42   #917
chwast
Zakorzenienie
 
Avatar chwast
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 24 374
Dot.: Czy jecie zdrowo?

Tez używam rożnych octów codziennie
chwast jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 11:49   #918
damdalena
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: podkrakowskie
Wiadomości: 3 610
Dot.: Czy jecie zdrowo?

Cytat:
Napisane przez tiramisu_ Pokaż wiadomość
Czy czosnek nie konserwuje zabobiegając wzrostowi bakterii? A sok z cytryny działa antyoksydacyjnie i obniża pH, co też zapobega się psuciu przecież.. Lepiej jest tego nie dodawać
Żeby to było takie proste i jednoznaczne... Niektóre substancje tych produktów mają faktycznie działanie antyseptyczne czy w inny sposób konserwujące, a inne są czynne biochemicznie w nie zawsze pożądanym przez nas kierunku. Idealnie byłoby zblanszować plasterki czosnku i w takiej formie dodać do potrawy, którą chcemy dłużej przechować. A zamiast cytryny użyć jakiegoś octu, a świeżym sokiem z cytryny skropić jedynie gotowe danie na talerzu. Dodawać jak najbardziej można i jest to wskazane nawet, byle by zjeść to możliwie najszybciej.

Edytowane przez damdalena
Czas edycji: 2018-05-09 o 11:51
damdalena jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 11:56   #919
tiramisu_
Wtajemniczenie
 
Avatar tiramisu_
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 2 702
Dot.: Czy jecie zdrowo?

Cytat:
Napisane przez damdalena Pokaż wiadomość
Żeby to było takie proste i jednoznaczne... Niektóre substancje tych produktów mają faktycznie działanie antyseptyczne czy w inny sposób konserwujące, a inne są czynne biochemicznie w nie zawsze pożądanym przez nas kierunku. Idealnie byłoby zblanszować plasterki czosnku i w takiej formie dodać do potrawy, którą chcemy dłużej przechować. A zamiast cytryny użyć jakiegoś octu, a świeżym sokiem z cytryny skropić jedynie gotowe danie na talerzu. Dodawać jak najbardziej można i jest to wskazane nawet, byle by zjeść to możliwie najszybciej.
Ale uważasz, że (dalej w temacie hummusu) lepiej jest to dodać przed zjedzeniem i humumus jest dłużej nie zepsuty jeśli nie dodamy czosnku i soku z cytryny? Oba produkty są stosowane jako substancje konserwujące, stąd dziwi mnie taka opinia... Sprawdzałaś to?
tiramisu_ jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-05-09, 12:04   #920
damdalena
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: podkrakowskie
Wiadomości: 3 610
Dot.: Czy jecie zdrowo?

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Dlatego zrezygnowałam z zakupu gotowego tahini.
Jak potrzebuję, to po prostu wsypuję do blendera sezam, zalewam troche oliwą, bzzzyk i jest tahini..
Też robię tahini, gotowe mają za duże dla mnie opakowania.

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Trochę się dziwię że tu tak wszyscy boją się octu.
Używam praktycznie codziennie (do sałatek/sałaty/surówek), zawsze mam w kuchni nieoczyszczony eko jabłkowy (Rossman lub jakiś kraftowy z eko sklepu), jakiś balsamiczny zagęszczany az czarny, ryżowy (do ryżu i sushi) i jakiś zwykły balsamiczny/winny nie zagęszczany).

To są zupełnie inne smaki niż kwaśność cytryny. I bardzo zdrowy dla człowieka dodatek, bo to jest przecież produkt naturalnej fermentacji.
Dodatek naturalnych nie filtrownych octów to jest bogactwo mikroelementów i probiotyków.
Cytat:
Napisane przez chwast Pokaż wiadomość
Tez używam rożnych octów codziennie
Również posiadam bogaty zbiór octów wszelakich, używam w zależności co bardziej pasuje smakowo. Latem robię też maceraty octowe zalewając nim estragon czy maliny.
Wygodniej jest mi dać chlupek octu do potrawy niż rozpoczynać nową cytrynę. Do zakwaszania potraw używam też czasem białych porzeczek (nawet mrożę małą porcyjkę na zimę).

---------- Dopisano o 13:04 ---------- Poprzedni post napisano o 12:58 ----------

Cytat:
Napisane przez tiramisu_ Pokaż wiadomość
Ale uważasz, że (dalej w temacie hummusu) lepiej jest to dodać przed zjedzeniem i humumus jest dłużej nie zepsuty jeśli nie dodamy czosnku i soku z cytryny? Oba produkty są stosowane jako substancje konserwujące, stąd dziwi mnie taka opinia... Sprawdzałaś to?
W tym przypadku tak niewielką ilość czosnku i cytryny dodaje się do potrawy, że zupełnie można pominąć ich działanie konserwujące. Jeśli ktoś chce mieć hummus na dłuższe przechowywanie, to można trochę podgrzać te produkty. W gotowych pastach dlatego jest dodawany kwas mlekowy (bądź podobny) i suszony czosnek.
damdalena jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 12:15   #921
tiramisu_
Wtajemniczenie
 
Avatar tiramisu_
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 2 702
Dot.: Czy jecie zdrowo?

Cytat:
Napisane przez damdalena Pokaż wiadomość

W tym przypadku tak niewielką ilość czosnku i cytryny dodaje się do potrawy, że zupełnie można pominąć ich działanie konserwujące. Jeśli ktoś chce mieć hummus na dłuższe przechowywanie, to można trochę podgrzać te produkty. W gotowych pastach dlatego jest dodawany kwas mlekowy (bądź podobny) i suszony czosnek.
Niektórzy dodają sporo Pytam czy to sprawdzałaś, że faktycznie tak jest, czy tylko sobie wydedukowałaś.
tiramisu_ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 12:38   #922
damdalena
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: podkrakowskie
Wiadomości: 3 610
Dot.: Czy jecie zdrowo?

Cytat:
Napisane przez tiramisu_ Pokaż wiadomość
Niektórzy dodają sporo Pytam czy to sprawdzałaś, że faktycznie tak jest, czy tylko sobie wydedukowałaś.
Robiłam próby technologiczne, ale akurat nie na hummusie
Z surowymi warzywami i owocami jest taki problem, że są niestabilne chemicznie, ale na ogół nie przeszkadza to bezpieczeństwu pod względem mikrobiologicznym. Więc jakieś zatrucie nie grozi.

Niestety, żeby dobrze się odżywiać, to trzeba ciągle w kuchni siedzieć, bo gotowe sklepowe dania i półprodukty zwykle nie są dobre, a te własnoręcznie robione nie są trwałe.
damdalena jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 12:48   #923
tiramisu_
Wtajemniczenie
 
Avatar tiramisu_
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 2 702
Dot.: Czy jecie zdrowo?

Cytat:
Napisane przez damdalena Pokaż wiadomość
Robiłam próby technologiczne, ale akurat nie na hummusie
Z surowymi warzywami i owocami jest taki problem, że są niestabilne chemicznie, ale na ogół nie przeszkadza to bezpieczeństwu pod względem mikrobiologicznym. Więc jakieś zatrucie nie grozi.

Niestety, żeby dobrze się odżywiać, to trzeba ciągle w kuchni siedzieć, bo gotowe sklepowe dania i półprodukty zwykle nie są dobre, a te własnoręcznie robione nie są trwałe.
Ok, kumam Tylko trzeba mieć czas na to siedzenie...
tiramisu_ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 13:07   #924
ruda_beksa
Zakorzenienie
 
Avatar ruda_beksa
 
Zarejestrowany: 2017-09
Lokalizacja: Brooklyn,baby
Wiadomości: 8 823
Dot.: Czy jecie zdrowo?

Cytat:
Napisane przez Wolha wRedna Pokaż wiadomość
Napisz proszę później jak było I powodzenia!
Dzięki Dam znać w tym wątku jak poszło. Najbardziej boję się braku ziemniaków, ryżu, kaszy i makaronu Surowy makaron cukiniowy to jednak nie to samo...
__________________
Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato.

https://www.youtube.com/watch?v=oHgCXhY6kZ0
ruda_beksa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 13:15   #925
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Czy jecie zdrowo?

Cytat:
Napisane przez ruda_beksa Pokaż wiadomość
Dzięki Dam znać w tym wątku jak poszło. Najbardziej boję się braku ziemniaków, ryżu, kaszy i makaronu Surowy makaron cukiniowy to jednak nie to samo...
Ruda, wczoraj z mężem rozmawialiśmy na temat wprowadzenia 1 dnia surowego w tygodniu na okres lata. I "Komisja Do Spraw Zatwierdzania Produktów Jadalnych W Dni Surowe" stanowczo orzekła i wydała wiążąca dyrektywę, że ziemniak ugotowany stanowczo także jest surowy, więc wolno.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 14:46   #926
gryx82
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 30 807
Dot.: Czy jecie zdrowo?

[1=ecd9a68db8379fc22aec146 35aa2645aca7c721b_6070dc9 9c9f91;83452201]Ano. Tak samo wiele osób słodzi pomidorową. Ja tego nie robię, bo ostatnio nigdy nie robię pomidorowej na koncentracie, ale czemu nie. [/QUOTE]
Do sosu bolońskiego też dodaję szczyptę cukru W kwestii doprawiania jeszcze, to są często smaki wyniesione z domu. Pamiętam, jak mnie zdziwił niezmiernie widok osoby wsypującej łyżeczkę cukru do talerza z fasolówką (która moim zdaniem była już wystarczająco słodka; no ale u nich w domu tak się właśnie jadało).
Cytat:
Napisane przez voice_of_silence Pokaż wiadomość
Moja teściowa dodaje też cukier do którejś surówki, nie pamiętam, chyba ktorejs z marchewka. Jest to dla mnie zupelnie niezrozumiałe.
Cytat:
Napisane przez damdalena Pokaż wiadomość
Wielu znanych mi mężczyzn nawet nie sięga po surówkę z marchwi, że to słodkie jak dla dzieci. Jakież ich zdziwienie, że można marchew doprawić na ostro (chrzanem, czosnkiem, itd).
Tarta marchewka z cukrem, wydaje mi się, że taki "deser" podawano nam w przedszkolu W Niemczech jadłem kiedyś surówkę z marchwi, soku pomarańczowego i miodu, całkiem dobra była.
[1=ecd9a68db8379fc22aec146 35aa2645aca7c721b_6070dc9 9c9f91;83456986]Wow :O Fajny pomysł. Jak powiem Młodemu, że ma zupę z czekoladą, to wyliże miskę :P Chociaż na szczęście pomidorowa to i tak jego ulubiona [/QUOTE]
"Zupa czekoladowa" to synonim stosowany przez dorosłych, gdy dzieci nie chcą zjeść czerniny
gryx82 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 15:46   #927
Wolha wRedna
Zakorzenienie
 
Avatar Wolha wRedna
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 13 853
Dot.: Czy jecie zdrowo?

Cytat:
Napisane przez ruda_beksa Pokaż wiadomość
Dzięki Dam znać w tym wątku jak poszło. Najbardziej boję się braku ziemniaków, ryżu, kaszy i makaronu Surowy makaron cukiniowy to jednak nie to samo...
Oj bez ziemniaków nie ma życia.

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Ruda, wczoraj z mężem rozmawialiśmy na temat wprowadzenia 1 dnia surowego w tygodniu na okres lata. I "Komisja Do Spraw Zatwierdzania Produktów Jadalnych W Dni Surowe" stanowczo orzekła i wydała wiążąca dyrektywę, że ziemniak ugotowany stanowczo także jest surowy, więc wolno.
Ahahhahahaha cudowne!
__________________
aktualizacje
Wolha wRedna jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 15:56   #928
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: Czy jecie zdrowo?

Cytat:
Napisane przez gryx82 Pokaż wiadomość
"Zupa czekoladowa" to synonim stosowany przez dorosłych, gdy dzieci nie chcą zjeść czerniny
OMG Gdyby ktoś mi zafundował taką traumę, tj. obiecał coś czekoladowego, a dał TAKIE COŚ, to bym już w życiu od niego nie tknęła żarcia.
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 15:58   #929
Linka25
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: moje miasto...?
Wiadomości: 21 441
Dot.: Czy jecie zdrowo?

Cytat:
Napisane przez gryx82 Pokaż wiadomość
Do sosu bolońskiego też dodaję szczyptę cukru W kwestii doprawiania jeszcze, to są często smaki wyniesione z domu. Pamiętam, jak mnie zdziwił niezmiernie widok osoby wsypującej łyżeczkę cukru do talerza z fasolówką (która moim zdaniem była już wystarczająco słodka; no ale u nich w domu tak się właśnie jadało).


Tarta marchewka z cukrem, wydaje mi się, że taki "deser" podawano nam w przedszkolu W Niemczech jadłem kiedyś surówkę z marchwi, soku pomarańczowego i miodu, całkiem dobra była.

"Zupa czekoladowa" to synonim stosowany przez dorosłych, gdy dzieci nie chcą zjeść czerniny
Ja do sosu bolonskiego daję ocet balsamiczny i miód. I warzywa.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Linka25 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-05-09, 16:19   #930
chwast
Zakorzenienie
 
Avatar chwast
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 24 374
Dot.: Czy jecie zdrowo?

Ja nigdy nie kupuje gotowego sosu do makaronu, zawsze improwizacja. Nie lubię bolońskiego ze słoika :/ kazdy jest jakis słodkawy
chwast jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-04-20 22:22:54


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:30.