Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży - Strona 4 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-03-04, 04:28   #91
OYE
Zakorzenienie
 
Avatar OYE
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 3 073
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Cytat:
Napisane przez Klarissa Pokaż wiadomość
Dziewczyny, ale nie chcecie to nie stosujcie. Ja wychodzę z założenia, że i tak muszę umrzeć, i tak będę na coś chorować, nawet jak bym mega zdrowo żyła to nie będę wieczna, piękna i zawsze młoda. Nie wierzę w wielkie spiski firm kosmetycznych, które wzięły sobie za cel trucie swoich klientek byle mieć zyski bo taka sprawa szybko wyszła by na jaw. Rozumiem, że nie wszystkie substancje w kosmetykach są zdrowe - ale dzisiaj mało co jest zdrowe i zgodne z naturą. Nie zabraniam wam przecież unikać parabenów, ale nie chcę być na siłę przekonywana do tego jaką to sobie i dziecku robię krzywdę bo nie zgadzam się z waszą opinią na ten temat.

.
to fakt mozna umierac w innye sposoby, ja akurat chce zyc zdrowo i miec swiadomosc ze robilam co mogla i cieszyc sie dluga zdrowo staroscia
owszem moze sie to nie stac ale akurat wole temu nie pomagac, szczegolnie jak mam wybor ale jak piszesz kazdy woli co innego, wkoncu mamy wybor

spisk jaki spisk? poprostu skladnik ktory jest tani i przedluza date waznosci
nie jest udowodnione ze szkodzi, jak udowodnia to firmy zrezygnuja, ale to zbaierze czasu
pytanie po co ryzykowac?
a my cie nie zabraniamy uzywac, twoje zycie

aha i to wcale nie prawda ze malo co jest zdrowe jest wiele rzeczy zdrowych ale to wymaga odpowiednich informacij i wyborow

Cytat:
Napisane przez Klarissa
Ale to jest pytanie co kto lubi. Ja lubię żyć wygodnie i przyjemnie. Ponoszę wiele wyrzeczeń dla swojego zdrowia, ale nie zamierzam dać się zwariować bo jest mi obojętne czy położą mnie do trumny z cerą piękną i dobrze odżywioną czy z cerą szarą i zniszczoną. Liczy się dla mnie całokształt mojego życia, że tak to filozoficznie ujmę. Stawiam na komfort i wygodę. Jak ktoś chce, może inaczej, trudniej i bardziej pod górę. Mnie się nie chce, bo niewielki to dla mnie zysk - odżywiam się zdrowo, bo to jest dla mnie ważne ze względu na konkretne objawy, ale gdybym nie odczuwała negatywnych skutków żarcia np. hamburgerów to bym je jadła i tyle.
wybrania kosmetyku bez szkodliwych skladnikow to trudne zycie? :conf used:
aha i jak tobie obojetne jaka masz skore i cere to raczej dalsza rozmowa nie ma sensu

Edytowane przez OYE
Czas edycji: 2010-03-04 o 04:32
OYE jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-04, 08:56   #92
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Smile Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Cytat:
Napisane przez xandra78 Pokaż wiadomość
Nikt nie pisął o spisku i nikt nie przekonuje Cię na siłę

No chyba, że tak-przepraszam, że Cie "ratujemy".To karygodne
To była odpowiedź na pytanie "dlaczego niektórzy tak walczą o usuwanie jakichś substancji" - odparłam dlatego, że niektórzy kochają teorie spiskowe.

Cytat:
"JA lubię", "JA chcę", "JA wolę"-trochę to samolubne nie sądzisz?Zwłaszcza, że temat dotyczy ciąży-w tym szczególnym stanie powinno sie zmienić tryb życia (jeśli do tej pory nie był zbyt "zdrowy"), a na pewno warto dla przyszłego zdrowia swojego dziecka się zastanowić i zapoznać z różnymi zagadnieniami-tylko tyle. To raczej nie jest zbyt duży wysiłek,chyba że to za duże wyrzeczenie dla naszego "wygodnego i komfortowego" życia....
Ja wiem najlepiej co mi jest potrzebne w moim stanie - i w tym kontekście pisałam, żeby mnie nie przekonywać na siłę jaką to wielką krzywdę wyrządzam swojemu dziecku, ale widzę po twojej odpowiedzi na mój komentarz, że się nie połapałaś...

Cytat:
A skoro Twoja cera jest Ci tak obojętna-to po co w Twojej toalecie tyle kosmetyków? Tym łatwiej będzie Ci zrezygnowac z nich wszystkich
Nie trafiłaś. Nie mam "tyle" kosmetyków. Mam 4 - krem, mleczko, tonik i balsam. Wczoraj sprawdziłam - balsam, mleczko i tonik mają parabeny, pozostałe moje kosmetyki ich nie mają. Jak widać parabeny nie są takie powszechne, takie trujące a stosuję ich tak mało, że pewnie mój organizm się nie połapał.

Cytat:
Napisane przez OYE Pokaż wiadomość
to fakt mozna umierac w innye sposoby, ja akurat chce zyc zdrowo i miec swiadomosc ze robilam co mogla i cieszyc sie dluga zdrowo staroscia
owszem moze sie to nie stac ale akurat wole temu nie pomagac, szczegolnie jak mam wybor ale jak piszesz kazdy woli co innego, wkoncu mamy wybor

spisk jaki spisk? poprostu skladnik ktory jest tani i przedluza date waznosci
nie jest udowodnione ze szkodzi, jak udowodnia to firmy zrezygnuja, ale to zbaierze czasu
pytanie po co ryzykowac?
a my cie nie zabraniamy uzywac, twoje zycie
Czytałam sobie wczoraj o konserwantach - te, których stosuje się zamiast parabenów też nie są zdrowe. Bo nigdy cała masa związków chemicznych nakładanych na ciało nie będzie zdrowa. Jak ktoś chce zdrowo to można smarować sobie twarz kremami ze zwierzęcego smalcu z wyciągiem z roślin (kosmetyki naszych pra pra babć) i okładać się leśnym błotem.

Cytat:
aha i to wcale nie prawda ze malo co jest zdrowe jest wiele rzeczy zdrowych ale to wymaga odpowiednich informacij i wyborow

wybrania kosmetyku bez szkodliwych skladnikow to trudne zycie? :conf used:
aha i jak tobie obojetne jaka masz skore i cere to raczej dalsza rozmowa nie ma sensu
Nie zrozumiałaś mnie. Mam w życiu wiele do roboty, stosowanie kosmetyków i martwienie się o swój wygląd nie jest dla mnie tak istotne jak dla osób, które chyba nie mają co robić więc zajmują się pierdołami.
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-04, 12:24   #93
aaliyah
Zakorzenienie
 
Avatar aaliyah
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 5 636
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Cytat:
Napisane przez Klarissa Pokaż wiadomość
Czytałam sobie wczoraj o konserwantach - te, których stosuje się zamiast parabenów też nie są zdrowe. Bo nigdy cała masa związków chemicznych nakładanych na ciało nie będzie zdrowa. Jak ktoś chce zdrowo to można smarować sobie twarz kremami ze zwierzęcego smalcu z wyciągiem z roślin (kosmetyki naszych pra pra babć) i okładać się leśnym błotem.
Nie trzezba sie smarowac smalcem czy blotem zeby zyc w zgodzie z natura. Jesli chodzi o kosmetyki to jest to stosunkowo latwe bo istnieja stosowne certyfikaty, ktore pozwalaja przecietnemu konsumentowi odroznic ziarno od plew (kosmetycznych ). Tu wiecej w temacie: http://www.natrue.org/label-comparison.html
Otoz istnieja kosmetyki, ktore nie zawieraja zadnych syntetycznych konserwantow sa w pelni naturalne a jaednoczesnie sa tak komfortowe w uzyciu jak "nowoczesne" chemiczne kosmetyki. Czyli mozna zjesc ciastko i miec ciastko.

A odnosnie teorii spiskowej. Coz, tak dlugo jak producenci beda w stanie wciskac nam gowno i mowic, ze to czekolada tak dlugo beda to robic. Powod jest jeden - kasa.

Edytowane przez aaliyah
Czas edycji: 2010-03-04 o 12:26
aaliyah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-04, 21:00   #94
xandra78
Zakorzenienie
 
Avatar xandra78
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 109
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Cytat:
Napisane przez Klarissa Pokaż wiadomość
Ja wiem najlepiej co mi jest potrzebne w moim stanie - i w tym kontekście pisałam, żeby mnie nie przekonywać na siłę jaką to wielką krzywdę wyrządzam swojemu dziecku, ale widzę po twojej odpowiedzi na mój komentarz, że się nie połapałaś...
Ty wiesz najlepiej...a skąd czerpiesz swoją wiedzę odnośnie pielęgnacji w ciąży,a skąd masz wiedzę,jak pielęgnować niemowlę itd,itp?No chyba skądś? A to lekarz powie,a to w tv powiedzą albo w necie się doczyta-źródła sa różne i nie biorą się wcale z Twojej głowy. Linki podawane tu na wątku tez są źródłem wiedzy przecież-tylko my je weryfikujemy po swojemu. Czyli to co masz już w głowie i się z tym zgadzasz-to nic innego, jak czyjeś rady(np.lekarzy), które Cię przekonały. JA nie przekonuję nikogo (Ciebie również) na siłę, ale ktoś może jednak skorzystać z tej wiedzy.Nie pisąłam też, że wyrządzasz krzywdę swojemu dziecku...


A teks,że się nie połapałam...no mocny argument-nie ma co...i na poziomie...
xandra78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-07, 19:55   #95
_vixen_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 17 087
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Cytat:
Napisane przez Klarissa Pokaż wiadomość
odwiedzamy cmentarze, bez świadomości, że promieniowanie ciał ludzkich jest silniejsze niż to z RTG i również powoduje raka.

Mogłabyś wyjaśnić o co chodzi, bo zaintrygowało mnie to?

Trochę takie śmieszne jest podejście do unikania farbowania włosów w ciąży - stresować się, że wygląda się jak zapuszczony kołtun przez 9 miesięcy to naprawdę bardziej zaszkodzi dziecku niż ta farba co 2-3 miesiące

W ogóle matki często schizują z tą zdrową żywnością, unikaniem chemii, a potem, jak dzieciak się urodzi, to raz-dwa wjeżdżają do jego menu Danonki, a jak trochę podrośnie, to już wpierdziela chrupki, drożdżówki, chipsy, paluszki, hamburgery, słodkie soczki - zreszta starczy popatrzeć, czym karmione sa dzieciaki w wózkach. Nigdy tego nie rozumiałam po cholerę dzieciak w wózku musi non stop cos (zwykle słodkiego, słonego) jeść. I dla mnie tutaj jest większy problem niż w szamponie z parabenami, który ma się na głowie jakąś niecałą minutę.
_vixen_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-08, 07:56   #96
pristinka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 27
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Skoro te 17 składników jest szkodliwe to dodam jeszcze pare kosmetyków które je zawierają: (wszystkie je mam w domu i nie wiem czy używac czy nie ):

-REVLON - COLORSTAY with SoftFlex-podkład
-REVLON - PhotoReady-podkład
-REVLON - Golden Affair - róż
-RIMMEL - Lasting Finish-podkład
-DEBORAH - Terra Lumi-Nature-bonzer
-DEBORAH - Hi - Tech Blush - róż
-ISA DORA - Triple Eye Shadow - cienie
-L'OREAL - Color Appeal Trio Pro -cieni
-LANCOME - Color Focus Duo - cienie
-ELANCYL - Prevention Vergetures - krem przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży
-NIVEA - Balsam ujędrniający Q10
-SORAYA - Mleczko do demakijażu - Kolagen, Elastyna

mam jeszcze parę innych kosmetyków zawierających w składzie te szkodliwe skladniki :P w tym krem z ROC HYDRA + BIO ACTIVE... Maseczki do włosów Gliss Kur też zawierają Methylparaben i co mam teraz tego wszytskiego nie używac? Jak niemal wszystkie kosmetyki mają w składzie te paskudztwa?

A płukankę do włosów o składzie: Water/Alcohol/CMC/CJ45410/Citric Acid można używac w ciąży?

Może ktoś doradzi też jakiś balsam naturalny i krem do twarzy nawilżający
__________________

Edytowane przez pristinka
Czas edycji: 2010-03-08 o 08:00
pristinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-08, 09:36   #97
diwa82
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Sląsk
Wiadomości: 262
GG do diwa82
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Oh cieszę się, widząc takie zainteresowanie moim wątkiem Nie jestem zwolenniczką popadania w skrajności, jednak moim zdaniem połączenie matki z dzieckiem w trakcie ciąży jest bardzo ścisłe, stąd wszystko, czym się karmi czy smaruje matka, dociera do dziecka. Jest wiele chorób, których pochodzenie ciągle jest nieznane, więc istnieje prawdopodobieństwo, że winna jest chemia. Ja od kiedy dowiedziałam się, że fluor w pewnym wieku jest niezdrowy, nie stosuję go już w paście do zębów. Chciałabym być naukowcem i sama dokładnie wiedzieć, dlaczego i jaki składnik jest niezdrowy Oczywiście i tak kiedyś umrę, ale marzeniem moim jest żyć jak najdłużej.
diwa82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-03-08, 10:12   #98
skylie
Wtajemniczenie
 
Avatar skylie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 2 011
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Nie bylo mnie kilka dni i mialam troche do nadrobienia
Konkluzja po lekturze nasuwa mi sie taka, ze jak kazda kontrowersyjna sprawa ma swoich zwolennikow i przeciwnikow. Nie musze dodawac, ze jestem za zwolennikami unikania parabenow (szczegolnie w ciazy), ale uwazam tez ze jesli ktos chce je stosowac to jego wola. I nie ma sensu probowanie przekonac ktorejs ze stron do swoich racji, bo jak widze skazane jest to na niepowodzenie A i niektore argumenty sa troche groteskowe
skylie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-14, 20:05   #99
diwa82
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Sląsk
Wiadomości: 262
GG do diwa82
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

No ale co powiecie na to, że ja nawet pastę do zębów zmieniłam na taka bez fluoru, ponieważ przeczytałam, że w moim wieku (wtedy 24) fluor może być szkodliwy - przynajmniej badanie naukowe tego dowodzą. Na wszelki wypadek zaczęłam używać pasty Ajona.
diwa82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-15, 07:36   #100
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Cytat:
Napisane przez _vixen_ Pokaż wiadomość
W ogóle matki często schizują z tą zdrową żywnością, unikaniem chemii, a potem, jak dzieciak się urodzi, to raz-dwa wjeżdżają do jego menu Danonki, a jak trochę podrośnie, to już wpierdziela chrupki, drożdżówki, chipsy, paluszki, hamburgery, słodkie soczki - zreszta starczy popatrzeć, czym karmione sa dzieciaki w wózkach. Nigdy tego nie rozumiałam po cholerę dzieciak w wózku musi non stop cos (zwykle słodkiego, słonego) jeść. I dla mnie tutaj jest większy problem niż w szamponie z parabenami, który ma się na głowie jakąś niecałą minutę.
Ano faktycznie.

Kiedyś wpadłam do znajomych na grilla, przykleiła się do mnie ich 1,5 roczna córa. Na stole było mięso, sałatka, chleb i ciasto... Chciałam młodej dać spróbować warzywa z sałatki, kąsek pomidorka, sałaty... Przezornie spytałam mamę czy mogę. Okazało się, że absolutnie nie. Z zestawu na stole mamusia pozwoliła dać dziecku... ciasto.
Ubawiła mnie tym do łez.

Co lepsze, jej dzieci do roku żyły tylko na dziecięcym mleku. Do dwóch lat jadały mleko w nocy. Normalne obiady to zobaczyły gdzieś po 3 roku życia. A teraz, to starsze (6 lat) pija tylko i wyłącznie słodkie herbaty czarne oraz w bardzo dużych ilościach słodkie napije z marketu. Extra kupują co tydzień zgrzewkę dla niego, bo lubi.

I faktycznie, ciągle widzę w wózkach dzieci żujące chrupki, frytki, chipsy, drożdżówki albo choć pszenne bułki...
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-15, 07:54   #101
szprotka1968x
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 1
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Jeśli jesteś alergiczką i spodziewasz się dziecka, Twoje uczulenie to podwójny problem, który wpływa również na zdrowie maluszka. Wodnisty katar, łzawienie oczu, zmiany skórne, a w najcięższych przypadkach astma czy wstrząs anafilaktyczny – oto cały katalog niebezpieczeństw związanych z alergią. Niestety, większość lekarstw zwykle stosowanych w takich przypadkach jest podczas ciąży niewskazana lub wręcz zabroniona.
szprotka1968x jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-03-15, 08:12   #102
scorpionec
Zakorzenienie
 
Avatar scorpionec
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: "Na peryferiach miasta, gdzie asfalt trawą zarasta..."
Wiadomości: 6 545
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Cytat:
Napisane przez kropka75 Pokaż wiadomość
Ano faktycznie.

Kiedyś wpadłam do znajomych na grilla, przykleiła się do mnie ich 1,5 roczna córa. Na stole było mięso, sałatka, chleb i ciasto... Chciałam młodej dać spróbować warzywa z sałatki, kąsek pomidorka, sałaty... Przezornie spytałam mamę czy mogę. Okazało się, że absolutnie nie. Z zestawu na stole mamusia pozwoliła dać dziecku... ciasto.
Ubawiła mnie tym do łez.

Co lepsze, jej dzieci do roku żyły tylko na dziecięcym mleku. Do dwóch lat jadały mleko w nocy. Normalne obiady to zobaczyły gdzieś po 3 roku życia. A teraz, to starsze (6 lat) pija tylko i wyłącznie słodkie herbaty czarne oraz w bardzo dużych ilościach słodkie napije z marketu. Extra kupują co tydzień zgrzewkę dla niego, bo lubi.

I faktycznie, ciągle widzę w wózkach dzieci żujące chrupki, frytki, chipsy, drożdżówki albo choć pszenne bułki...
jeśli chodzi o tego grilla to mnie nie dziwi specjalnie..

* mięso z grila nie jest specjalnie zdrowe dla dorosłych a co dopiero dla dzieci... (zeby bylo zdrowe to trzeba je przyzadzić w foli itp zeby nie bylo okazdzone i osmalone bo te ostanie elementy sa ciezkostrawne..)

* moje 16 miesięczne dziecko nie je salaty i pomidorów surowych bo po pierwsze teraz nie sezon i sa na maksa chemicznie pędzone a po drugie nie wiem czy te kilka zebow ktore ma byly by w stanie odpowiednio pogryźć te rzeczy..

co do reszty diety tamtych dzieci nie wypowiadam sie...

moja mala je z nami obiady..ale gotuje rzeczy lekko strawne i malo przyprawione..nie uzywam kostek rosołowych , wegety itp..
scorpionec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-15, 08:47   #103
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Cytat:
Napisane przez scorpionec Pokaż wiadomość
jeśli chodzi o tego grilla to mnie nie dziwi specjalnie..

* mięso z grila nie jest specjalnie zdrowe dla dorosłych a co dopiero dla dzieci... (zeby bylo zdrowe to trzeba je przyzadzić w foli itp zeby nie bylo okazdzone i osmalone bo te ostanie elementy sa ciezkostrawne..)

* moje 16 miesięczne dziecko nie je salaty i pomidorów surowych bo po pierwsze teraz nie sezon i sa na maksa chemicznie pędzone a po drugie nie wiem czy te kilka zebow ktore ma byly by w stanie odpowiednio pogryźć te rzeczy..

co do reszty diety tamtych dzieci nie wypowiadam sie...

moja mala je z nami obiady..ale gotuje rzeczy lekko strawne i malo przyprawione..nie uzywam kostek rosołowych , wegety itp..
Ech... jak ja kocham takie konwersacje...

Po 1 nie chciałam jej dać mięsa tylko warzywa, co wyżej stoi jak byk.
Po 2 skoro był grill to znaczy, że był sezon, a poza tym ww. warzywa pochodziły z jej własnej uprawy.

Mój brat w wieku 12 miesięcy nie miał problemu ze zjedzeniem pomidora czy sałaty. /Dodam, że wyżej mowa o kawałeczkach - bo to sałatka była./ Wsuwał ogórki kiszone, ćwiartki jabłka nosił w łapkach i memłał bez problemu i wiele innych rzeczy. Ale może ja jakieś inne dziecko wychowywałam, wyjątkowe w tym względzie.
__________________

"Masz świra to go hoduj."




Edytowane przez kropka75
Czas edycji: 2010-03-15 o 08:55
kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-15, 10:20   #104
xandra78
Zakorzenienie
 
Avatar xandra78
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 109
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Diwa, nie miałam pojęcia o szkodliwości fluoru.To chyba jakś nowinka, z ciekawości poczytam o tym, bo mnie zaintrygowałaś

Kropka, wyzbądź się tego szyderstwa w swoich wypowiedziach, bo bo to bardzo przeszkadza w czytaniu. Musiałabym połowy z tego nie czytać , żeby się przebić do czegoś napisanego na temat...

Widzę, że powstał mały offtop, więc i ja się króciutko wypowiem-a co
Czytam już po raz kolejny o chipsach i frytkach jedzonych przez dzieci w wózkach i ...nie wierzę po prostu.W życiu nie widziałam takiego obrazka, a poprzedni letni sezon miałam wózkowo-parkowy-spacerowy.Nie wykluczam oczywiście, że ktoś coś takiego widział, ale jaki to musi być sporadyczny i skrajny przypadek,że matka nie dośc , że daje takie przekąski, to jeszcze ma odwagę w miejscu publicznym-a wiadomo,że każdy takie coś zauważy, skomentuje, będzie się gapił, itd, itp.
xandra78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-15, 10:48   #105
Sosnowa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: z domu
Wiadomości: 3 163
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Ja też nigdy nie widziałam dziecka z chipsami, czy frytkami. Z chrupką czy zwykłą bułką prędzej, ale znowu bez przesady..
Sosnowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-15, 10:55   #106
Impersona
Zakorzenienie
 
Avatar Impersona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 726
GG do Impersona
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Ja kiedyś byłam z koleżanką i naszymi wtedy rocznymi synkami na zakupach i w trakcie zgłodniałyśmy, więc zaszłyśmy do KFC. Ja swój zestaw zjadłam, a małemu dałam butelkę z mlekiem, którą zawsze brałam w termoopakowaniu na wszelki wypadek. Koleżanka zjadła część swojego zestawu, a małemu dała frytki. Druga koleżanka na plaży też dawała córeczce lekko ponad rocznej w wakacje frytki. Także znam takie mamy. Uważam jednak , że to ich sprawa jak karmią dziecko. Im może nie podobać się znowu coś innego w moim wychowaniu dziecka. Zresztą sama swojego syna biorę raz na jakieś 2 miesiące np. do KFC, czy Macdonalda, tylko on ma 5 lat
Impersona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-15, 11:11   #107
scorpionec
Zakorzenienie
 
Avatar scorpionec
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: "Na peryferiach miasta, gdzie asfalt trawą zarasta..."
Wiadomości: 6 545
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Cytat:
Napisane przez kropka75 Pokaż wiadomość
Ech... jak ja kocham takie konwersacje...

Po 1 nie chciałam jej dać mięsa tylko warzywa, co wyżej stoi jak byk.
Po 2 skoro był grill to znaczy, że był sezon, a poza tym ww. warzywa pochodziły z jej własnej uprawy.

Mój brat w wieku 12 miesięcy nie miał problemu ze zjedzeniem pomidora czy sałaty. /Dodam, że wyżej mowa o kawałeczkach - bo to sałatka była./ Wsuwał ogórki kiszone, ćwiartki jabłka nosił w łapkach i memłał bez problemu i wiele innych rzeczy. Ale może ja jakieś inne dziecko wychowywałam, wyjątkowe w tym względzie.
widocznie masz jakieś naprzyrodzone zdolności wychowawcze...

a ja takich w czytaniu nie posiadam..bo zadnej noty o tym skad sa warzywa nie bylo.. warzywa to jedno a sos do takiej salatki to drugie..moze byl to np vinegrtet z czosnkiem i octem?? albo jakiś z torebki rocienczony tylko olejem???

poza tym to chyba off top wiec juz nie ma co tego dialogu ciągnąć..
scorpionec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-15, 11:15   #108
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 3 317
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Scorpionec: rozumiem przeslanki i popieram, ale teraz czepiasz sie dla czepiania sie
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-15, 11:25   #109
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Dzieci powyżej 1 roku życia powinno się stopniowo ale normalnie karmić eliminując jedynie szkodliwe produkty (tłuste smażone potrawy, mocne przyprawy, pokarmy ciężko strawne np. frytki czy placki ziemniaczane, produkty składające się głównie z jakiejś chemii jak np. coca-cola itp.). Nie podawanie dziecku warzyw jest co najmniej głupotą. Samo mleko nie wystarczy. Mleko jest dobre dla noworodka, dziecko z zębami ma je właśnie po to aby gryźć posiłki...
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-03-15, 12:40   #110
xandra78
Zakorzenienie
 
Avatar xandra78
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 109
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Cytat:
Napisane przez Klarissa Pokaż wiadomość
Dzieci powyżej 1 roku życia powinno się stopniowo ale normalnie karmić eliminując jedynie szkodliwe produkty (tłuste smażone potrawy, mocne przyprawy, pokarmy ciężko strawne np. frytki czy placki ziemniaczane, produkty składające się głównie z jakiejś chemii jak np. coca-cola itp.). Nie podawanie dziecku warzyw jest co najmniej głupotą. Samo mleko nie wystarczy. Mleko jest dobre dla noworodka, dziecko z zębami ma je właśnie po to aby gryźć posiłki...
Hmmm...zastanawiam się dla kogo ten wykład o zywieniu dzieci??
A juz nikt nie pisał o "niepodawaniu dziecku warzyw"

No i skończmy ten watek-skoro jest nie na temat
xandra78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-15, 13:30   #111
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Wykład dla tych, których dzieci nie umieją gryźć mimo posiadania zębów i nie dostają warzyw w obawie przed opryskami i jak najbardziej przeczytane w tym wątku więc zwrot "nikt nie pisał" niezbyt się tyczy.
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki

Edytowane przez Klarissa
Czas edycji: 2010-03-15 o 13:31
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-15, 14:01   #112
xandra78
Zakorzenienie
 
Avatar xandra78
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 109
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Scorpionec, a więc wykład Klarissy jest kierowany do Ciebie. Polecam fragment o głupocie za NIEPODAWANIE DZIECKU WARZYW....
Klarisso, czytaj uważniej, a zobaczysz, że Scorpionec pisała tylko o pomidorach i sałacie, których to nie dawała w sezonie(czyli co najmniej pół roku temu) dziecku, które TERAZ ma 16 m-cy...No-wszystko jasne.
A skoro uważasz,że umiejętność gryzienia nabywa się posiadając już KILKA zębów, to...to nie wiem co.

Żeby nawiązać do tematu dodam,że ciężarne niech nie jedzą teraz pomidorów ,a już na pewno sałaty
xandra78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-15, 14:06   #113
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Smile Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Moja lekarka o tych wszystkich informacjach na temat tego co trzeba unikać w ciąży mówi krótko "pierdoły, których proszę nie słuchać". Wg niej zaszkodzić mogą jedynie leki, balsamy antycellulitowe ze względu na agresywny skład i dużą ilość kofeiny, nadmierne stosowanie maści dermatologicznych oraz alkohol i nikotyna. Pozostałe rzeczy to mity i ja jej wierzę.

---------- Dopisano o 15:06 ---------- Poprzedni post napisano o 15:04 ----------

Cytat:
Napisane przez xandra78 Pokaż wiadomość
Scorpionec, a więc wykład Klarissy jest kierowany do Ciebie. Polecam fragment o głupocie za NIEPODAWANIE DZIECKU WARZYW....
Klarisso, czytaj uważniej, a zobaczysz, że Scorpionec pisała tylko o pomidorach i sałacie, których to nie dawała w sezonie(czyli co najmniej pół roku temu) dziecku, które TERAZ ma 16 m-cy...No-wszystko jasne.
A skoro uważasz,że umiejętność gryzienia nabywa się posiadając już KILKA zębów, to...to nie wiem co.

Żeby nawiązać do tematu dodam,że ciężarne niech nie jedzą teraz pomidorów ,a już na pewno sałaty
Było by miło gdybyś przestała w każdym możliwym wątku komentować niemal każdej mojej wypowiedzi i za każdym razem zarzucać mi braki w umiejętności czytania bo to się robi przykre a każdy twój post, który mnie dotknie będę zgłaszać do moderatorów, mimo, że nigdy jeszcze tego nie robiłam gdyż czuję się przez ciebie napastowana w rozmaitych wątkach na forach mamowych. Ten też zgłosiłam, nauczyłam się tego od osób, które są równie wrażliwe i czują potrzebę zgłaszania wszystkiego co im nie w smak.

Nie zwracałam się też w swojej wypowiedzi do żadnej wizażanki konkretnie, a gdyby tak było cytowałabym jej wypowiedź odpowiadając na nią, więc twoje mające podsycać konflikty wypowiedzi są zbędne i niemile widziane. Komentowałam swoim postem o żywieniu sytuację opisaną przez Kropkę na temat jej znajomych.
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki

Edytowane przez Klarissa
Czas edycji: 2010-03-15 o 14:12
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-15, 14:18   #114
aaliyah
Zakorzenienie
 
Avatar aaliyah
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 5 636
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Cytat:
Napisane przez Klarissa Pokaż wiadomość
Moja lekarka o tych wszystkich informacjach na temat tego co trzeba unikać w ciąży mówi krótko "pierdoły, których proszę nie słuchać". Wg niej zaszkodzić mogą jedynie leki, balsamy antycellulitowe ze względu na agresywny skład i dużą ilość kofeiny, nadmierne stosowanie maści dermatologicznych oraz alkohol i nikotyna. Pozostałe rzeczy to mity i ja jej wierzę.


Wiesz Klarisso jeszcze nie tak dawno temu palenie papierosow uwazano za zdrowe. Nawet lekarze je reklamowali, podobnie jak Cola byla polecana dzieciom... Wtedy szkodliwosc papierosow czy Coli to tez pewnie byly mity.

A o retinolu i kwasach w kometykach Twoja lekarka Ci nie powiedziala? Zapomniala czy moze nie wiedziala?
Ja nie rozumiem jak mozna lekarke traktowac jak wyrocznie.
aaliyah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-15, 14:24   #115
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Post Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Cytat:
Napisane przez aaliyah Pokaż wiadomość
Wiesz Klarisso jeszcze nie tak dawno temu palenie papierosow uwazano za zdrowe. Nawet lekarze je reklamowali, podobnie jak Cola byla polecana dzieciom... Wtedy szkodliwosc papierosow czy Coli to tez pewnie byly mity.

A o retinolu i kwasach w kometykach Twoja lekarka Ci nie powiedziala? Zapomniala czy moze nie wiedziala?
Ja nie rozumiem jak mozna lekarke traktowac jak wyrocznie.
[/COLOR]
Bez obrazy dla nikogo, ale was nie znam, jesteście dla mnie jakimiś anonimowymi nickami z forum a podawane informacje w internecie dzielę przez 2, a czasem nawet przez 4 i poddaję solidnej krytyce. O prezentowane tutaj rzeczy zapytałam swojego lekarza, zapytałam też znajomą farmaceutkę. Moja lekarka jest osobą, której ufam, która wiele razy mi pomogła, jest osobą o dobrym przygotowaniu medycznym, szeroko polecaną i mam do niej 100% zaufania w kwestii mojego zdrowia i zdrowia mojego dziecka.Uważam, że zarówno lekarz jak i farmaceuta lepiej wiedzą jakie substancje mogą zaszkodzić mnie i mojemu dziecku niż osoby na forum. Nie chcę tą wypowiedzią nikogo urazić, po prostu ludzie, których znam w realnym życiu i ich opinie są dla mnie o wiele bardziej wiarygodni.

edit:
Co do kwasów czy retionolu to nie pytałam bezpośrednio o to, ponieważ nie używam na razie jeszcze tak mocnych kosmetyków. Kremy, które stosuję mają jedynie właściwości nawilżające i mogą być stosowane nawet u dzieci.
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki

Edytowane przez Klarissa
Czas edycji: 2010-03-15 o 14:34
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-15, 14:27   #116
scorpionec
Zakorzenienie
 
Avatar scorpionec
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: "Na peryferiach miasta, gdzie asfalt trawą zarasta..."
Wiadomości: 6 545
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Cytat:
Napisane przez Klarissa Pokaż wiadomość
Wykład dla tych, których dzieci nie umieją gryźć mimo posiadania zębów i nie dostają warzyw w obawie przed opryskami i jak najbardziej przeczytane w tym wątku więc zwrot "nikt nie pisał" niezbyt się tyczy.
skończ proszę te swoje wykłady ..bo to juz kolejny wątek na kórym po pierwsze piszesz nie na temat..a po drugie odpowiadasz na posty których dokładnie nie czytasz...

pisałam o niektórych wybitnie sztucznie pędzonych warzywach PODAWANYCH NA SUROWO...

Pisalam ze dziecko je praktycznie to co my a wiec i warzywa... bo my miesa jemy niewiele...

ale po co dokładnie czytać?? przecież tu nie chodzi o rzeczową dyskuję ale zeby sie pokłucić..prawda??

nie chce mi się pisac o umiejętnościach jedzenia kiloma zębami.. bo mysle ze i tak tego nie przeczytasz dokładnie .. a bedziesz miała kolejny powod do rozwijania wątku nie na temat jaki planowała założycielka
scorpionec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-15, 14:28   #117
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Cytat:
Napisane przez kropka75 Pokaż wiadomość
Ano faktycznie.

Kiedyś wpadłam do znajomych na grilla, przykleiła się do mnie ich 1,5 roczna córa. Na stole było mięso, sałatka, chleb i ciasto... Chciałam młodej dać spróbować warzywa z sałatki, kąsek pomidorka, sałaty... Przezornie spytałam mamę czy mogę. Okazało się, że absolutnie nie. Z zestawu na stole mamusia pozwoliła dać dziecku... ciasto.
Ubawiła mnie tym do łez.

Co lepsze, jej dzieci do roku żyły tylko na dziecięcym mleku. Do dwóch lat jadały mleko w nocy. Normalne obiady to zobaczyły gdzieś po 3 roku życia. A teraz, to starsze (6 lat) pija tylko i wyłącznie słodkie herbaty czarne oraz w bardzo dużych ilościach słodkie napije z marketu. Extra kupują co tydzień zgrzewkę dla niego, bo lubi.

I faktycznie, ciągle widzę w wózkach dzieci żujące chrupki, frytki, chipsy, drożdżówki albo choć pszenne bułki...
Co do pierwszej części, to zanim ubawiłabym sie do łez, to osobiscie najpierw zastanowiłabym sie jakie pobudki kierowały ta mamą.
Bo jasne, może po prostu niezdrowo te dzieciaki karmi.
Ale moze dziecko było/jest uczulone na pomidory, jakis składnik sałatki, czy sosu albo np. nie może jeść soli a w sałatce ona była.
Nie wiem jakie to ciasto było ale jeśli zrobione w domu, to wbrew pozorom mogło byc faktycznie... najzdrowsze dla dziecka wśród tych rzeczy które stały na stole.
Sama nie raz doświadczyłam niezrozumienia od znajomych czy nieznajomych i usłyszałam komentarze, ze: jak mozna nie dawać dziecku pomidorka albo pomarańczki, a mój syn miał (bo już ma mniejszą) po prostu silna alergie na wiele rzeczy, miedzy innymi tez na rózne owoce czy warzywa. Dlatego jestem może uczulona trochę na takie różne podśmiewania sie z tego jak inni dzieci swoje karmią.

Oczywiście, jak pisałam, akurat ta matka może ma niezdrowe podejście do karmienia swoich dzieci, bo i takie mamy nie sa rzadkością.
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-15, 14:37   #118
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Cytat:
Napisane przez scorpionec Pokaż wiadomość
skończ proszę te swoje wykłady ..bo to juz kolejny wątek na kórym po pierwsze piszesz nie na temat..a po drugie odpowiadasz na posty których dokładnie nie czytasz...

pisałam o niektórych wybitnie sztucznie pędzonych warzywach PODAWANYCH NA SUROWO...

Pisalam ze dziecko je praktycznie to co my a wiec i warzywa... bo my miesa jemy niewiele...

ale po co dokładnie czytać?? przecież tu nie chodzi o rzeczową dyskuję ale zeby sie pokłucić..prawda??

nie chce mi się pisac o umiejętnościach jedzenia kiloma zębami.. bo mysle ze i tak tego nie przeczytasz dokładnie .. a bedziesz miała kolejny powod do rozwijania wątku nie na temat jaki planowała założycielka
Nie pisałam ani do ciebie, ani o tobie. Pisałam o sytuacji o której napisała Kropka. Jak będę chciała napisać do ciebie albo xandry to zacytuję wasze wypowiedzi abyście nie miały wątpliwości i nie musiały wszystkiego co piszę brać do siebie.
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-15, 14:38   #119
xandra78
Zakorzenienie
 
Avatar xandra78
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 109
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Cytat:
Napisane przez Klarissa Pokaż wiadomość


Było by miło gdybyś przestała w każdym możliwym wątku komentować niemal każdej mojej wypowiedzi i za każdym razem zarzucać mi braki w umiejętności czytania bo to się robi przykre a każdy twój post, który mnie dotknie będę zgłaszać do moderatorów, mimo, że nigdy jeszcze tego nie robiłam gdyż czuję się przez ciebie napastowana w rozmaitych wątkach na forach mamowych. Ten też zgłosiłam, nauczyłam się tego od osób, które są równie wrażliwe i czują potrzebę zgłaszania wszystkiego co im nie w smak.

Nie zwracałam się też w swojej wypowiedzi do żadnej wizażanki konkretnie, a gdyby tak było cytowałabym jej wypowiedź odpowiadając na nią, więc twoje mające podsycać konflikty wypowiedzi są zbędne i niemile widziane. Komentowałam swoim postem o żywieniu sytuację opisaną przez Kropkę na temat jej znajomych.
ZA KAŻDYM RAZEM??. O czym Ty w ogóle piszesz?!No proszę Cię-nie rób z siebie ofiary. Ja Cię napastuję??? Wypowiadam się chyba w trzech watkach mamowych (co jest zrozumiałe, bo jestem mamą) i nie tylko Twoja osoba pojawia się w nich wszystkich (a może nawet nie we wszystkich,zaraz sprawdzę). Zarzucasz mi coś co sama sobie wymysliłaś-może faktycznie jestes przewrażliwiona... I proszę na priva takie rzeczy.

Nie zamierzam powstrzymywac sie o komentowania czyjejkolwiek wypowiedzi, jeśli jest temat do dyskusji-nie mam sobie nic do zarzucenia, jesli chodzi o kulturę wypowiedzi.Proszę mi udowodnić czepialstwo, bo nie zgadzać się z czymimś zdaniem to jedno,a "napastowanie" to juz inna rzecz. W sumie to samo mogłabym ja powiedzieć o Tobie-Ty również nie zgadzasz się z moimi wypowiedziami-czyli co-kto pierwszy ten lepszy??Ech, szkoda słów

A zarzut głupoty nie był cytowany-i co z tego,jedna wspomniała o warzywach,a Ty juz zaraz piszesz,że to objaw głupoty - to niby o kim to było?? Moim zdaniem właśnie tamta Twoja wypowiedź nadawała się do moderatora,ale nie będę się wypowiadała za Scorpionec...

A odnośnie tematu i Twojej gin-wiadomo, że zdania lekarzy są podzielone, jeden powie to, drug tamto-nie ma co ślepo wierzyć, trzeba mieć też własny rozum.|Wielu lekarzy nie jeździ np. na jakieś sympozja zawodowe, nie śledzą najnowszych badań.Może taka chemia w kosmetykach im się wydaje "pierdołą"-oni nie muszą się tym zajmować, matki powinny same zadbać o swoją ciążę w takim zakresie życia codziennego
xandra78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-17, 09:48   #120
diwa82
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Sląsk
Wiadomości: 262
GG do diwa82
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Dla mnie lekarz też nie jest wyrocznią. Człowiek jak człowiek. Czasem mu się nie chce, czasem się nie orientuje. Zresztą jak się nachodziłam z dzieckiem po lekarzach, bo ciągle choruje, to się zorientowałam, jak to z nimi jest.
diwa82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:04.