Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska. - Strona 6 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Jeszcze przed ślubem

Notka

Jeszcze przed ślubem Na tym forum rozmawiamy o tym co powinno zadziać się jeszcze przed ślubem, czyli o wieczorku panieńskim, prezentach.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-09-09, 15:10   #151
tatami
Rozeznanie
 
Avatar tatami
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Neverland
Wiadomości: 969
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
A czy to tak trudno zrozumieć, że komuś mogą się one podobać? Bo tutaj zarzucano już różne rzeczy z lenistwem na czele tym, które nie chcą zmieniać nazwiska. Widzisz - wiedziałaś, że są różne opcje, ale dla Ciebie oczywiste było, że nazwisko zmienisz. A dla mnie oczywistym było, że mam różne możliwości do wyboru i że niekoniecznie musi być to przyjęcie nazwiska męża. Zastanawia mnie tylko, czemu taki najazd jest na kobiety, które chcą zostać przy swoim nazwisku, podczas gdy mężczyźni mogą sobie je zostawiać i afery nie ma.
Ale przecież ja to doskonale rozumiem i ciągle, już chyba po raz setny podkreślam, że każdy może robić co chce i ja tego nie potępiam i nie próbuję nikogo nawrócić na swoje racje. Po prostu ty to odbierasz jak atak. Dla mnie dyskusja i wymiana poglądów nie jest atakiem na moje przekonania. I nie zarzucałam nikomu, że jest leniwy bo nie chce zmieniać nazwiska. Pisałam tylko, że dla mnie szczytem lenistwa jest niezmienianie nazwiska tylko i wyłącznie z tego powodu, że nie ma się ochoty na wycieczkę do urzędu.
A co do ostatniego zdania Twojej wypowiedzi - cóż, tak jest bo się przyjęło, że mężczyzna całe życie nosi jedno nazwisko. Nie wiem skąd to pytanie, nawet jak się nie zgadzasz z takim czymś, to powinnaś wiedzieć, że jest taki zwyczaj, wzorzec i większość społeczeństwa go powiela
__________________
Ślubowaliśmy

Lody miętowe

tatami jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-09, 16:41   #152
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Cytat:
Napisane przez tatami Pokaż wiadomość
Jednak imię jest dla mnie ważniejsze niż nazwisko i przy tym będę się upierać. Znajomi i rodzina mówią na Ciebie po imieniu (najczęściej), a nie po nazwisku.
Myślę, że to zależy od osoby. Dla mnie moje nazwisko jest równie ważne, co imię
I do mnie akurat wszyscy mówią po imieniu albo po ksywce (nie utworzonej od nazwiska), a nie po nazwisku (byłoby to niepraktyczne, bo imię i ksywka są krótsze), ale znam sporo osób, do których znajomi mówią po nazwisku albo po ksywce utworzonej od nazwiska.

Cytat:
Napisane przez tatami Pokaż wiadomość
A co do ostatniego zdania Twojej wypowiedzi - cóż, tak jest bo się przyjęło, że mężczyzna całe życie nosi jedno nazwisko. Nie wiem skąd to pytanie, nawet jak się nie zgadzasz z takim czymś, to powinnaś wiedzieć, że jest taki zwyczaj, wzorzec i większość społeczeństwa go powiela
To, że się przyjęło, że kobieta zmienia nazwisko na nazwisko męża, nie znaczy, że uzasadnione jest najeżdżanie (a tego słowa użyła Lisbeth) na kobietę, która nie chce tej tradycji kultywować.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-09, 19:36   #153
tatami
Rozeznanie
 
Avatar tatami
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Neverland
Wiadomości: 969
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Cytat:
Napisane przez Chatul Pokaż wiadomość
Myślę, że to zależy od osoby. Dla mnie moje nazwisko jest równie ważne, co imię
I do mnie akurat wszyscy mówią po imieniu albo po ksywce (nie utworzonej od nazwiska), a nie po nazwisku (byłoby to niepraktyczne, bo imię i ksywka są krótsze), ale znam sporo osób, do których znajomi mówią po nazwisku albo po ksywce utworzonej od nazwiska.



To, że się przyjęło, że kobieta zmienia nazwisko na nazwisko męża, nie znaczy, że uzasadnione jest najeżdżanie (a tego słowa użyła Lisbeth) na kobietę, która nie chce tej tradycji kultywować.
Nie jest uzasadnione. Ale nie mam wrażenia, że na Was najeżdżam. To raczej Wy zadajecie miliony pytań: a czemu tak? a po co? a dlaczego? Ja tylko tłumaczę swoje stanowisko, natomiast nikogo nie obrażam i nikogo nie nawracam na swoje poglądy. Dlatego nie rozumiem, czym ktoś w moich wypowiedziach poczuł się urażony
__________________
Ślubowaliśmy

Lody miętowe

tatami jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-09, 20:12   #154
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Cytat:
Napisane przez tatami Pokaż wiadomość
Nie jest uzasadnione. Ale nie mam wrażenia, że na Was najeżdżam. To raczej Wy zadajecie miliony pytań: a czemu tak? a po co? a dlaczego? Ja tylko tłumaczę swoje stanowisko, natomiast nikogo nie obrażam i nikogo nie nawracam na swoje poglądy. Dlatego nie rozumiem, czym ktoś w moich wypowiedziach poczuł się urażony
Nie uważam, że na nas najeżdżasz. Chociaż nie podoba mi się nierówne traktowanie płci w kwestii nazwiska. Jak facet nie chce go zmieniać, to nic dziwnego, a jak kobieta chce zostać przy swoim, to nagle jej zachowanie jest określane jako niewłaściwe i dziecinne. A to chyba o to chodziło invisible_01 (wcześniej napisałam, że Lisbeth, coś mi się pomyliło, myślałam, że to ona to napisała). Przynajmniej ja tak zrozumiałam słowa invisible_01.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-10, 14:09   #155
tatami
Rozeznanie
 
Avatar tatami
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Neverland
Wiadomości: 969
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Cytat:
Napisane przez Chatul Pokaż wiadomość
Nie uważam, że na nas najeżdżasz. Chociaż nie podoba mi się nierówne traktowanie płci w kwestii nazwiska. Jak facet nie chce go zmieniać, to nic dziwnego, a jak kobieta chce zostać przy swoim, to nagle jej zachowanie jest określane jako niewłaściwe i dziecinne. A to chyba o to chodziło invisible_01 (wcześniej napisałam, że Lisbeth, coś mi się pomyliło, myślałam, że to ona to napisała). Przynajmniej ja tak zrozumiałam słowa invisible_01.
Ale ja już Ci nic nie poradzę, że w społeczeństwie jest taki wzorzec myślenia. Mi akurat on nie przeszkadza i się z nim utożsamiam. Może Ci się on nie podobać, możesz się z nim nie zgadzać, ale nie możesz zaprzeczyć, że taki wzorzec występuje, funkcjonuje w społeczeństwie i póki co, ma się całkiem dobrze
__________________
Ślubowaliśmy

Lody miętowe

tatami jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-10, 14:57   #156
poznanianka1990
Zakorzenienie
 
Avatar poznanianka1990
 
Zarejestrowany: 2012-02
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 6 493
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Gdyby była taka tradycja/wzorzec w społeczeństwie, że to mężczyzna przyjmuje po ślubie nazwisko żony i by nazwiska nie zmienił to by się pewnie spotkał z jakimś społecznym oburzeniem/najeżdżaniem czy czymś takim. Nie wiem jak to nazwać. Tu nie chodzi o płeć tylko o to, co w danym społeczeństwie jest wzorcem.
__________________


Nasz ślub 16.08.2014

Julcia 4.11.2015 g. 0:09
2740g 52 cm

poznanianka1990 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-10, 15:19   #157
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Raczej wszyscy wiedzą jaki jest wzorzec. Problem w tym, że jest krzywdzący i tworzy kuriozalną sytuację, kiedy to facet jest pochwalany za przejmowanie pewnej strefy prywatności swojej żony. Nie mówię tu o sytuacji, kiedy kobieta dobrowolnie zmienia nazwisko, ale kiedy wszyscy popierają faceta w jego fochu na kobietę nie zamierzającą zmieniać nazwiska.
Jeśli prawo przewiduje wolny wybór w tej kwestii, to dla mnie wymaganie od kobiety zmiany nazwiska jest równoznaczne z wymaganiem np. chodzenia w sukienkach, przefarbowania włosów, używania podpasek zamiast tamponów albo innych tego typu rzeczy.
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-09-10, 17:53   #158
marzenkafiorka
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 183
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Czy ważne jest kto czyje bedzie nosił nazwisko?
Teraz jest normalną rzeczą pozostawanie przy swoim , poza tym o miłości, szacunku do siebie i byciu razem świadczy zmiana nazwiska , papierek . Czy to jest wyznacznikiem bycia razem?
Urażone własne ego.
marzenkafiorka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-10, 17:58   #159
tatami
Rozeznanie
 
Avatar tatami
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Neverland
Wiadomości: 969
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

[1=18d73f41c1c01aef8fdf04b 5e3282c14752c25f5_62181c6 d1d29a;36437882]Raczej wszyscy wiedzą jaki jest wzorzec. Problem w tym, że jest krzywdzący i tworzy kuriozalną sytuację, kiedy to facet jest pochwalany za przejmowanie pewnej strefy prywatności swojej żony. Nie mówię tu o sytuacji, kiedy kobieta dobrowolnie zmienia nazwisko, ale kiedy wszyscy popierają faceta w jego fochu na kobietę nie zamierzającą zmieniać nazwiska.
Jeśli prawo przewiduje wolny wybór w tej kwestii, to dla mnie wymaganie od kobiety zmiany nazwiska jest równoznaczne z wymaganiem np. chodzenia w sukienkach, przefarbowania włosów, używania podpasek zamiast tamponów albo innych tego typu rzeczy.[/QUOTE]
I dlatego nikt nie wymaga. Ani tutaj na forum, ani prawo też nie.
__________________
Ślubowaliśmy

Lody miętowe

tatami jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-12, 13:46   #160
Ania_Majowa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 54
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

W każdym razie...narzeczony przekonany już
Ania_Majowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-12, 17:38   #161
marzenkafiorka
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 183
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Cytat:
Napisane przez Ania_Majowa Pokaż wiadomość
W każdym razie...narzeczony przekonany już
to właśnie jest zaleta kobiet - umieją przekonac facetów do zmiany zdania
marzenkafiorka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-09-12, 19:35   #162
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Cytat:
Napisane przez Ania_Majowa Pokaż wiadomość
W każdym razie...narzeczony przekonany już
Czyli każde z Was zostaje przy swoim nazwisku, tak?

Cieszę się, że sprawa rozwiązana
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-14, 13:29   #163
Ania3miasto
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 8
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Polecam zostać przy swoim nazwisku, jeśli to dla panny młodej ważne.
To są tak naprawdę pierwsze decyzje podejmowane w nowo tworzącej się rodzinie.
Uważam, ze mają ogromny wpływ na to jak będzie się kształtował proces decyzyjny małżonków w następnych latach. Nie można podejmować decyzji wbrew sobie na zasadzie 'bo on strzeli focha'.
Radzę z wyrozumiałością wytłumaczyć swoje powodu i zostać przy swoim.
Nie można zacząć małżeństwa od decyzji, które nas nienieszczęśliwiają
Ania3miasto jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-15, 07:43   #164
Ania_Majowa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 54
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Cytat:
Napisane przez Chatul Pokaż wiadomość
Czyli każde z Was zostaje przy swoim nazwisku, tak?

Cieszę się, że sprawa rozwiązana
Tak.I wilk syty i karakuły całe Przecież to nie znaczy,że go mniej kocham
Ania_Majowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-15, 16:34   #165
marzenkafiorka
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 183
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Cytat:
Napisane przez Ania_Majowa Pokaż wiadomość
Tak.I wilk syty i karakuły całe Przecież to nie znaczy,że go mniej kocham
pewnie że nie
marzenkafiorka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-18, 09:09   #166
karolynka90
Zakorzenienie
 
Avatar karolynka90
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 12 542
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

A mnie bawi to zasłanianie się tradycją.
Rozumiem, jeśli kobieta mówi, że chce przyjąć nazwisko męża, bo do swojego nie jest przywiązana, tamto nazwisko się jej podoba itp, ale "bo tradycja"?
A ja pytam - i co z tego, że taka jest tradycja?
Tradycją było też wybieranie męża przez rodziców, a jednak jakoś nikt się nie oburza, że ta tradycja nie przetrwała.
Czasy się zmieniają, ludzie się zmieniają, ich potrzeby też, po prostu.
__________________
Welcome to Earth
https://www.youtube.com/watch?v=p_abkDLAF5Q
karolynka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-18, 15:04   #167
tatami
Rozeznanie
 
Avatar tatami
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Neverland
Wiadomości: 969
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Cytat:
Napisane przez karolynka90 Pokaż wiadomość
A mnie bawi to zasłanianie się tradycją.
Rozumiem, jeśli kobieta mówi, że chce przyjąć nazwisko męża, bo do swojego nie jest przywiązana, tamto nazwisko się jej podoba itp, ale "bo tradycja"?
A ja pytam - i co z tego, że taka jest tradycja?
Tradycją było też wybieranie męża przez rodziców, a jednak jakoś nikt się nie oburza, że ta tradycja nie przetrwała.
Czasy się zmieniają, ludzie się zmieniają, ich potrzeby też, po prostu.
To nie jest zasłanianie się tradycją. Jak słusznie zauważyłaś, kiedyś była tradycja wybierania męża przez rodziców, ja znam takową z historii a nie z życia codziennego. Natomiast przyjmowanie nazwiska męża od zawsze było faktem tak oczywistym jak to, że za dnia nie widać gwiazd.
Tradycja się zmienia, przekształca, jedno umiera, drugie się rodzi - bo (jak już zresztą mówiłam, ale niech będzie, powtórzę jeszcze raz) - cały świat się zmienia. I jeśli za lat 50 wszyscy do końca życia będą nosić nazwisko, z którym się urodzili to spoko, niech i tak będzie. Jednak te zmiany nie każdemu muszą się podobać, tak jak dla naszych dziadków niepojęte jest chamskie odnoszenie się do kobiet przez wielu współczesnych "mężczyzn". Przynajmniej dla moich, bo zostali wychowani inaczej.
I wybacz, ale głupoty gadasz, że każda kobieta zmieniająca nazwisko nie jest przywiązana do panieńskiego. Nie trzeba go mieć na papierze, żeby czuć się z nim związanym. Każdy robi jak chce i takie też ma prawo. Amen.
__________________
Ślubowaliśmy

Lody miętowe

tatami jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-18, 15:19   #168
karolynka90
Zakorzenienie
 
Avatar karolynka90
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 12 542
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Cytat:
Napisane przez tatami Pokaż wiadomość
To nie jest zasłanianie się tradycją. Jak słusznie zauważyłaś, kiedyś była tradycja wybierania męża przez rodziców, ja znam takową z historii a nie z życia codziennego.
Ja też. Właśnie dlatego, że ta tradycja upadła.
Jakoś nie widzę łez żalu u współczesnych kobiet, że to przecież była tradycja.
Cytat:
Natomiast przyjmowanie nazwiska męża od zawsze było faktem tak oczywistym jak to, że za dnia nie widać gwiazd.
Każda tradycja jest w danym okresie oczywista, przecież to logiczne.
Dla panien X lat temu oczywistym było, że męża wybierze ojciec, a dla Ciebie, ze kobieta przyjmuje nazwisko męża.
Cytat:
Tradycja się zmienia, przekształca, jedno umiera, drugie się rodzi - bo (jak już zresztą mówiłam, ale niech będzie, powtórzę jeszcze raz) - cały świat się zmienia. I jeśli za lat 50 wszyscy do końca życia będą nosić nazwisko, z którym się urodzili to spoko, niech i tak będzie. Jednak te zmiany nie każdemu muszą się podobać, tak jak dla naszych dziadków niepojęte jest chamskie odnoszenie się do kobiet przez wielu współczesnych "mężczyzn".
Oczywiście, ze nie wszystko musi się wszystkim podobać. Niech kazdy robi jak uważa.
Cytat:
I wybacz, ale głupoty gadasz, że każda kobieta zmieniająca nazwisko nie jest przywiązana do panieńskiego. Nie trzeba go mieć na papierze, żeby czuć się z nim związanym.
Matkobosko, a gdzie ja napisałam, że każda kobieta, która zmienia nazwisko, nie jest przywiązana do swojego nazwiska panieńskiego?
To był przykład.
__________________
Welcome to Earth
https://www.youtube.com/watch?v=p_abkDLAF5Q
karolynka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-18, 16:13   #169
tatami
Rozeznanie
 
Avatar tatami
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Neverland
Wiadomości: 969
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Widocznie źle Cię zrozumiałam.
W każdym razie nie chce mi się dyskusji zaczynać na nowo, bo powiedziałam w tym wątku już wszystko, co miałam do powiedzenia.
Niech każdy robi jak mu się podoba, świat tylko zyskuje na różnorodności
__________________
Ślubowaliśmy

Lody miętowe

tatami jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-09-18, 17:12   #170
Mojwa
zuy mod
 
Avatar Mojwa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 23 352
GG do Mojwa
Nie dalam rady przeczytac wszystkiego, ale chcialabym dodac ze zmiana nazwiska na nazwisko meza nie wystepuje wszedzie - moja mama we Wloszech miala w zwiazku z tym problemy, bo na swiadectwie ukonczenia szkoly miala jedno nazwisko, na dowodzie drugie...i Wlosi nie rozumieli dlaczego
Dziwi mnie tlumaczenie sie w tym temacie i jednej, i drugiej strony. Ja chce zmienic nazwisko po slubie. i tyle, bez argumentowania dlaczego, po co itp. Chce. i kazdy czlowiek powinien moc sam podjac decyzje co chce. i nikomu nic do tego
__________________


L'amore scalda il cuore.




Do. Or do not. There is no try.

23.05.2011
22.05.2017
02.12.2017
Mojwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-20, 00:30   #171
GRUBSTEIN
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 270
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Mnie się bardzo podoba pomysł, jaki proponuje polski USC, a mianowicie, że małżeństwo może sobie wybrać dowolne zupełnie nowe nazwisko. Tylko jakie sobie nadać, oto jest pytanie
GRUBSTEIN jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-20, 07:57   #172
XxXJuSstiii
Zakorzenienie
 
Avatar XxXJuSstiii
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 17 246
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Cytat:
Napisane przez GRUBSTEIN Pokaż wiadomość
Mnie się bardzo podoba pomysł, jaki proponuje polski USC, a mianowicie, że małżeństwo może sobie wybrać dowolne zupełnie nowe nazwisko. Tylko jakie sobie nadać, oto jest pytanie
Nam tego nikt nie proponował
__________________
Justi






XxXJuSstiii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-20, 15:11   #173
iceflower
Przyjaciółka KWC
 
Avatar iceflower
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Południe
Wiadomości: 16 370
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Cytat:
Napisane przez GRUBSTEIN Pokaż wiadomość
Mnie się bardzo podoba pomysł, jaki proponuje polski USC, a mianowicie, że małżeństwo może sobie wybrać dowolne zupełnie nowe nazwisko. Tylko jakie sobie nadać, oto jest pytanie
Nie ma w polskim prawie takiej możliwości, swoją drogą uważam ją za absurdalną. Jak ktoś chce mieć nazwisko z sufitu to może zmienić je w standardowej procedurze, po co mu ślub do tego.
__________________
nie musimy się katować
nienormalną sytuacją
nauczymy się kochać
przestaniemy się bać
życie stanie się muzyką
i stanie się to co ma się stać
iceflower jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-20, 16:49   #174
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Polskie prawo, zdaje się, nie dopuszcza możliwości nadanie sobie nazwiska "z sufitu" O ile mi wiadomo nie można sobie wymyślić dowolnego nazwiska.
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-20, 18:54   #175
iceflower
Przyjaciółka KWC
 
Avatar iceflower
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Południe
Wiadomości: 16 370
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

[1=18d73f41c1c01aef8fdf04b 5e3282c14752c25f5_62181c6 d1d29a;36653983]Polskie prawo, zdaje się, nie dopuszcza możliwości nadanie sobie nazwiska "z sufitu" O ile mi wiadomo nie można sobie wymyślić dowolnego nazwiska.[/QUOTE]

Generalnie można, ustawa o zmianie imienia i nazwiska nie zawiera innych ograniczeń jak tylko odnoszące się do nazwisk historycznych i sławnych.
__________________
nie musimy się katować
nienormalną sytuacją
nauczymy się kochać
przestaniemy się bać
życie stanie się muzyką
i stanie się to co ma się stać
iceflower jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-20, 19:03   #176
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Cytat:
Napisane przez iceflower Pokaż wiadomość
Generalnie można, ustawa o zmianie imienia i nazwiska nie zawiera innych ograniczeń jak tylko odnoszące się do nazwisk historycznych i sławnych.
Skoro tak jest w ustawie to pewnie można. Chociaż kiedyś (dość dawno temu) słyszałam, że są pewne ograniczenia poza nazwiskami sławnymi i historycznymi. W każdym razie nie zgłębiałam tego tematu. Możliwe, że opowiadająca mi to osoba miała po prostu problem z konkretnym urzędnikiem, a nie samym prawem.
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-21, 09:41   #177
GRUBSTEIN
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 270
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Oczywiście, ze można sobie zmienić nazwisko podczas spisywania protokołu ślubnego w USC, w którym m.in. określa się nazwisko przyszłych dzieci. Osobiście pytałam i prawo nie zabrania. Tylko że to mało popularna opcja, bo ludzie mimo wszystko przywiązani są do rodziny. Mnie urzędniczka nie mówiła nic o zakazie brania nazwisk historycznych. Myślę, że mimo wszystko warto mieć jakieś uzasadnienie decydując się na nowe nazwisko (moze anagram z dwóch nazwisk haha?). Temat do zgłębienia

A tymczasem jak idzie Autorce wątku z kwestią własnego nazwiska?

Edytowane przez GRUBSTEIN
Czas edycji: 2012-09-21 o 09:44
GRUBSTEIN jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-21, 11:19   #178
XxXJuSstiii
Zakorzenienie
 
Avatar XxXJuSstiii
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 17 246
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Cytat:
Napisane przez GRUBSTEIN Pokaż wiadomość
A tymczasem jak idzie Autorce wątku z kwestią własnego nazwiska?
Pisała, że narzeczony dał się przekonać
__________________
Justi






XxXJuSstiii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-21, 11:58   #179
iceflower
Przyjaciółka KWC
 
Avatar iceflower
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Południe
Wiadomości: 16 370
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Cytat:
Napisane przez GRUBSTEIN Pokaż wiadomość
Oczywiście, ze można sobie zmienić nazwisko podczas spisywania protokołu ślubnego w USC, w którym m.in. określa się nazwisko przyszłych dzieci. Osobiście pytałam i prawo nie zabrania. Tylko że to mało popularna opcja, bo ludzie mimo wszystko przywiązani są do rodziny. Mnie urzędniczka nie mówiła nic o zakazie brania nazwisk historycznych. Myślę, że mimo wszystko warto mieć jakieś uzasadnienie decydując się na nowe nazwisko (moze anagram z dwóch nazwisk haha?). Temat do zgłębienia
KRO:
Art.25. §1.O nazwisku, które każdy z małżonków będzie nosił po zawarciu małżeństwa, decyduje jego oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Oświadczenie może być złożone bezpośrednio po zawarciu małżeństwa albo przed sporządzeniem przez kierownika urzędu stanu cywilnego zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.
§2.Małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich. Każdy z małżonków może również zachować swoje dotychczasowe nazwisko albo połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka. Nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów.
§3.W razie niezłożenia oświadczenia w sprawie nazwiska, każdy z małżonków zachowuje swoje dotychczasowe nazwisko.

Jeżeli można zmienić nazwisko przy spisaniu protokołu to jest to tryb zmiany nazwiska z ww. ustawy o zmianie nazwiska, nie ma nic wspólnego z wyborem nazwiska w związku ze ślubem. To jest zupełnie inna procedura.
__________________
nie musimy się katować
nienormalną sytuacją
nauczymy się kochać
przestaniemy się bać
życie stanie się muzyką
i stanie się to co ma się stać
iceflower jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-22, 16:25   #180
Ania_Majowa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 54
Dot.: Narzeczony czuje się nieco dotknięty tym,że nie będę nosić jego nazwiska.

Yes,yes,yes,dał się przekonać.Musiałam tylko w seksownej bieliźnie wystąpić...,a tak poważnie,dogadaliśmy się.Teściowie troszkę kręcą nosem,ale kręcą nosem na wszystko,więc mnie to nie rusza
Ania_Majowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Jeszcze przed ślubem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:54.