Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2 - Strona 72 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-10-03, 15:52   #2131
788bb1639a979260fb005346e9120b060466cef5
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 10 936
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Cytat:
Napisane przez hiperaktywna Pokaż wiadomość
Na ul. LUBICZ, nie Lubiczu
Dla wielu ludzi naturalne jest wyrzucanie słowa "ulica" z adresu, tak jak tutaj dziewczyny polecały fryzjera "na Karmelickiej", "na Wrocławskiej" a nie "na ulicy Karmelickiej", "na ulicy Wrocławskiej". Sądzę, że większość ludzi tak skraca adresy. Pewnie dlatego nie słyszałam, aby w Krakowie ktoś mówił "na ulicy Lubicz".
Ale kto wie? Może całe życie byłam w błędzie, zdarza się. Chętnie zobaczę źródło mówiące, że używanie nazw ulic w miejscowniku (bez użycia słowa "ulicy") jest niepoprawne. Ja poświęcając minutę wyłapałam w poradni językowej PWN jak ktoś proponuje właśnie takie wyjście:
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/od...lszy;4198.html
788bb1639a979260fb005346e9120b060466cef5 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 16:02   #2132
anekania
Zakorzenienie
 
Avatar anekania
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 247
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

[1=788bb1639a979260fb00534 6e9120b060466cef5;7766658 6]Dla wielu ludzi naturalne jest wyrzucanie słowa "ulica" z adresu, tak jak tutaj dziewczyny polecały fryzjera "na Karmelickiej", "na Wrocławskiej" a nie "na ulicy Karmelickiej", "na ulicy Wrocławskiej". Sądzę, że większość ludzi tak skraca adresy. Pewnie dlatego nie słyszałam, aby w Krakowie ktoś mówił "na ulicy Lubicz".
Ale kto wie? Może całe życie byłam w błędzie, zdarza się. Chętnie zobaczę źródło mówiące, że używanie nazw ulic w miejscowniku (bez użycia słowa "ulicy") jest niepoprawne. Ja poświęcając minutę wyłapałam w poradni językowej PWN jak ktoś proponuje właśnie takie wyjście:
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/od...lszy;4198.html[/QUOTE]

To samo miałam napisać, jako rodowita krakuska.
Skracamy nazwy nie tylko ulic, ile razy słyszy się "Na Bagateli" np. wysiadam. Albo jadę na Solvay do fryzjera.
Oczywiście nie brzmi to dobrze/ładnie/zgrabnie, ale tak się mówi i poprawianie jest kompletnie bezcelowe.
__________________
Stay Strong
Only the strong survive
anekania jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 16:10   #2133
smerffie
Zakorzenienie
 
Avatar smerffie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Kraków/Przemyśl
Wiadomości: 12 514
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Ale tu chodziło raczej O to ze ulica nazywa sie Lubicz, więc całe zdanie powinno być np. "Widzaialam na Lubicz"(ulicy) A nie Lubiczu
__________________
Good is never enough if better is possible

INSTA
smerffie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 16:14   #2134
788bb1639a979260fb005346e9120b060466cef5
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 10 936
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Cytat:
Napisane przez smerffie Pokaż wiadomość
Ale tu chodziło raczej O to ze ulica nazywa sie Lubicz, więc całe zdanie powinno być np. "Widzaialam na Lubicz"(ulicy) A nie Lubiczu
Chyba nie do końca o to chodziło... "na Lubicz" jest jeszcze mniej poprawne od "na Lubiczu", o ile ta druga forma w ogóle jest nieporpawna gramatycznie.

Gdyby mowa była o jakiejś innej ulicy, której nazwa pochodzi od rzeczownika, powiedzmy Wygoda - raczej nie powiemy wówczas "widziałam coś na Wygoda", tylko "widziałam coś na Wygodzie".
788bb1639a979260fb005346e9120b060466cef5 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 16:17   #2135
hiperaktywna
Zakorzenienie
 
Avatar hiperaktywna
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 966
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Cytat:
Napisane przez smerffie Pokaż wiadomość
Ale tu chodziło raczej O to ze ulica nazywa sie Lubicz, więc całe zdanie powinno być np. "Widzaialam na Lubicz"(ulicy) A nie Lubiczu
Dokładnie o to chodziło. Jaki rodowita krakuska i mieszkaniec Lubicz od pokoleń mówię Wam, że ta ulica się nie odmienia.
hiperaktywna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 16:33   #2136
788bb1639a979260fb005346e9120b060466cef5
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 10 936
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Cytat:
Napisane przez hiperaktywna Pokaż wiadomość
Dokładnie o to chodziło. Jaki rodowita krakuska i mieszkaniec Lubicz od pokoleń mówię Wam, że ta ulica się nie odmienia.
Dlaczego? Też mieszkałam na tej ulicy, właścicielka kamienicy twierdziła, że od dziada-pradziada jest Krakuską, i jakoś odmieniała tę ulicę...

Poza tym wielu ludzi twierdzących, że ich nazwiska są niefleksyjne, zwyczajnie się myli, może to ta sama bańka

---------- Dopisano o 17:33 ---------- Poprzedni post napisano o 17:20 ----------

Damn, to kwestia herbu. A jednak coś przeoczyłam

Edytowane przez 788bb1639a979260fb005346e9120b060466cef5
Czas edycji: 2017-10-03 o 16:21
788bb1639a979260fb005346e9120b060466cef5 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 16:41   #2137
hiperaktywna
Zakorzenienie
 
Avatar hiperaktywna
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 966
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

[1=788bb1639a979260fb00534 6e9120b060466cef5;7766739 1]Damn, to kwestia herbu. A jednak coś przeoczyłam [/QUOTE]

hiperaktywna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-10-03, 17:07   #2138
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Cytat:
Napisane przez hiperaktywna Pokaż wiadomość
Dokładnie o to chodziło. Jaki rodowita krakuska i mieszkaniec Lubicz od pokoleń mówię Wam, że ta ulica się nie odmienia.
a co mówi na to słownik języka polskiego? generalna zasada jest taka, że (dla nazw własnych również) jeśli dla jakiegoś wyrazu umiemy znaleźć wzorzec odmiany, powinniśmy go odmieniać. i w tym wypadku preferencje rodowitych krakusów mają niewiele do powiedzenia.

tak samo jak z nazwiskami... nie można sobie ustalić że jakieś polskie nazwisko się nie odmienia. słownik języka polskiego mówi, że się odmienia, więc się odmienia. a to że się komuś odmieniona forma nie podoba, to już inny problem
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 17:47   #2139
gwiazdka93
Zakorzenienie
 
Avatar gwiazdka93
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Małpolska
Wiadomości: 7 428
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
polecacie jakiegoś dobrego ginekologa? preferuję raczej kobiety
Dr Olga Kacalska- Janssen, chodzę do niej już kilka lat i jestem bardzo zadowolona
gwiazdka93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 17:53   #2140
hiperaktywna
Zakorzenienie
 
Avatar hiperaktywna
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 966
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
a co mówi na to słownik języka polskiego? generalna zasada jest taka, że (dla nazw własnych również) jeśli dla jakiegoś wyrazu umiemy znaleźć wzorzec odmiany, powinniśmy go odmieniać. i w tym wypadku preferencje rodowitych krakusów mają niewiele do powiedzenia.

tak samo jak z nazwiskami... nie można sobie ustalić że jakieś polskie nazwisko się nie odmienia. słownik języka polskiego mówi, że się odmienia, więc się odmienia. a to że się komuś odmieniona forma nie podoba, to już inny problem
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Od...lic;11400.html
hiperaktywna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 18:01   #2141
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Cytat:
Napisane przez hiperaktywna Pokaż wiadomość
"jeśli zachodzi ryzyko pomyłki" - tutaj nie zachodzi

i jestem wręcz pewna, że zasada odmieniania wyrazów, które da się odmienić jest w tym wypadku nadrzędna

Edytowane przez Pani_Mada
Czas edycji: 2017-10-03 o 18:02
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-10-03, 18:03   #2142
Anika1986
Zadomowienie
 
Avatar Anika1986
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: :)
Wiadomości: 1 902
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Cytat:
Napisane przez anekania Pokaż wiadomość
To samo miałam napisać, jako rodowita krakuska.
Skracamy nazwy nie tylko ulic, ile razy słyszy się "Na Bagateli" np. wysiadam. Albo jadę na Solvay do fryzjera.
Oczywiście nie brzmi to dobrze/ładnie/zgrabnie, ale tak się mówi i poprawianie jest kompletnie bezcelowe.
Jako rodowita kraskuska jak słyszę to "Na Bagateli" to wymiękam. Jak już to "pod Bagatelą". A Lubicz zawsze się u mnie odmieniało.
Anika1986 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 19:40   #2143
smerffie
Zakorzenienie
 
Avatar smerffie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Kraków/Przemyśl
Wiadomości: 12 514
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
a co mówi na to słownik języka polskiego? generalna zasada jest taka, że (dla nazw własnych również) jeśli dla jakiegoś wyrazu umiemy znaleźć wzorzec odmiany, powinniśmy go odmieniać. i w tym wypadku preferencje rodowitych krakusów mają niewiele do powiedzenia.

tak samo jak z nazwiskami... nie można sobie ustalić że jakieś polskie nazwisko się nie odmienia. słownik języka polskiego mówi, że się odmienia, więc się odmienia. a to że się komuś odmieniona forma nie podoba, to już inny problem
To, że my umiemy coś znaleźć to nie znaczy od razu że jest poprawnie. Jak dla mnie słowo 'ulica' może, ale nie musi występować - dlatego powiem 'na/przy ulicy Lubicz' 'ulicy Wybickiego' albo po prostu Lubicz czy Wybickiego więc końcówka zostaje ta sama. Nie powiem na ulicy Lubiczu....
__________________
Good is never enough if better is possible

INSTA
smerffie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 19:45   #2144
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Cytat:
Napisane przez smerffie Pokaż wiadomość
To, że my umiemy coś znaleźć to nie znaczy od razu że jest poprawnie. Jak dla mnie słowo 'ulica' może, ale nie musi występować - dlatego powiem 'na/przy ulicy Lubicz' 'ulicy Wybickiego' albo po prostu Lubicz czy Wybickiego więc końcówka zostaje ta sama. Nie powiem na ulicy Lubiczu....
jak masz ulicę, która nazwa się Kwiatowa to mówisz na Kwiatowej czy na Kwiatowa?

co do pogrubionego... przytocz zasadę proszę
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 19:49   #2145
ruda_beksa
Zakorzenienie
 
Avatar ruda_beksa
 
Zarejestrowany: 2017-09
Lokalizacja: Brooklyn,baby
Wiadomości: 8 823
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
jak masz ulicę, która nazwa się Kwiatowa to mówisz na Kwiatowej czy na Kwiatowa?
Ale są regionalne wyjątki. Ja też jestem krakuską z dziada pradziada i nie znam nikogo, kto odmieniałby Lubicz.

To tak, jak w Teksasie jest miasto Houston wymawiane hjuston, a w Nowym Jorku jest ulica Houston wymawiana hałston. Niby powinno być tak samo, a nie jest.
__________________
Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato.

https://www.youtube.com/watch?v=oHgCXhY6kZ0
ruda_beksa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 20:35   #2146
smerffie
Zakorzenienie
 
Avatar smerffie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Kraków/Przemyśl
Wiadomości: 12 514
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
jak masz ulicę, która nazwa się Kwiatowa to mówisz na Kwiatowej czy na Kwiatowa?

co do pogrubionego... przytocz zasadę proszę
tu bym akurat podparła się linkiem o odmianach, który był wcześniej wrzucany, jako że nazwa podchodzi od przymiotnika, nie rzecownika jak Lubicz

Wiesz, ciężko przytoczyć jakąś zasadę odnośnie błędów. Pierwsze co mi przychodzi do głowy to mylenie "przynamniej" i "bynajmniej", perfum, perfumów, wyłanczanie czegoś... To że coś się da powiedzieć nie znaczy że jest poprawnie
__________________
Good is never enough if better is possible

INSTA
smerffie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 20:49   #2147
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Cytat:
Napisane przez ruda_beksa Pokaż wiadomość
Ale są regionalne wyjątki. Ja też jestem krakuską z dziada pradziada i nie znam nikogo, kto odmieniałby Lubicz.

To tak, jak w Teksasie jest miasto Houston wymawiane hjuston, a w Nowym Jorku jest ulica Houston wymawiana hałston. Niby powinno być tak samo, a nie jest.
to czy ktoś jest czy nie jest krakusem nie ma nic do rzeczy. serio.

przykład jest kompletnie nie trafiony - my mówimy o gramatyce, nie fonetyce. jest mnóstwo słów w języku angielskim/amerykańskim które są różnie wymawiane w różnym rejonie. akcent, przeciąganie samogłosek, nosowe dźwięki i te sprawy. gramatykę mają jednolitą.

Cytat:
Napisane przez smerffie Pokaż wiadomość
tu bym akurat podparła się linkiem o odmianach, który był wcześniej wrzucany, jako że nazwa podchodzi od przymiotnika, nie rzecownika jak Lubicz

Wiesz, ciężko przytoczyć jakąś zasadę odnośnie błędów. Pierwsze co mi przychodzi do głowy to mylenie "przynamniej" i "bynajmniej", perfum, perfumów, wyłanczanie czegoś... To że coś się da powiedzieć nie znaczy że jest poprawnie
i analogicznie... to że komuś odmiana jakoś nie leży, nie znaczy, że nieodmienianie jest niepoprawne.
nie jest trudno znaleźć regułę, która mówłaby, że nie należy odmieniać odrzeczownikowych nazw własnych. znaczy się nie byłoby trudno, gdyby istniała.
jak na razie jedynym poparciem dla nieodmieniania Lubicza jest przytoczony link, który jasno wskazuje, że z odmiany można zrezygnować w wypadku gdy odmiana jest niejasna i nie da się wyznaczyć reguły dla danego słowa. Lubicz nim nie jest. bez względu na to co rodowici krakusi chcieliby

w każdym razie z mojej strony EOT, niech sobie każdy mówi jak chce, bez zbędnego poprawiania.

Edytowane przez Pani_Mada
Czas edycji: 2017-10-03 o 20:52
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 20:57   #2148
anekania
Zakorzenienie
 
Avatar anekania
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 247
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość

w każdym razie z mojej strony EOT, niech sobie każdy mówi jak chce, bez zbędnego poprawiania.

Dokładnie, nie wiem po co to poprawianie i przepychanie byleby udowodnić poprawność slownikowa. Niech każdy sobie mówi jak chce szczególnie ze akurat "na lubiczu" jest dość powszechne jak i wiele innych mniej lub bardziej poprawnych krakowskich sformułowań.



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
__________________
Stay Strong
Only the strong survive
anekania jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 21:10   #2149
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Cytat:
Napisane przez ruda_beksa Pokaż wiadomość
Ale są regionalne wyjątki. Ja też jestem krakuską z dziada pradziada i nie znam nikogo, kto odmieniałby Lubicz.

To tak, jak w Teksasie jest miasto Houston wymawiane hjuston, a w Nowym Jorku jest ulica Houston wymawiana hałston. Niby powinno być tak samo, a nie jest.
W Stanach tez jest przypadek Chicago. Czyta sie "szikago", a wg poprawnego angielszczyzny powinno byc "czikago". Maniera czytania "ch" jako "sz" pochodzi z jezyka francuskiego. Aczkolwiek podaje to do dyskusji, gdyz jezykoznawca nie jestem.

Do dyskusji tez nie odmieniam ulicy Lubicz. Pochodze z Krakowa w sumie tez z dziada pradziada chociaz zalezy, z ktorej strony bo dziadkow ma sie dwoch a pradziadkow az 4 i nie wszyscy mieszkali w Krakowie. Czesc tak, czesc nie.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-10-03, 21:15   #2150
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

tak z ciekawości... jakie ma znaczenie w tym temacie kto jest krakusem z dziada pradziada, a kto nie? bo już kilka osób podkreśliło to jako ważny argument w tej dyskusji
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 21:19   #2151
ruda_beksa
Zakorzenienie
 
Avatar ruda_beksa
 
Zarejestrowany: 2017-09
Lokalizacja: Brooklyn,baby
Wiadomości: 8 823
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Bo osoby związane bardziej z rejonem mają zwykle większą wiedzę na temat regionalizmów, gwary i innych kuriozów lingwistycznych, zwłaszcza, że takie regionalne smaczki są zwykle przekazywane z pokolenia na pokolenie w mowie potocznej.
__________________
Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato.

https://www.youtube.com/watch?v=oHgCXhY6kZ0
ruda_beksa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 21:22   #2152
Jik
Zadomowienie
 
Avatar Jik
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 1 466
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Dobra, Dziewczyny, ale do rzeczy. Jakieś inne dobre miejsca do zrobienia zdjęć do dowodu?
1. Na ul. Lubicz,
2. Na placu Matejki

Ktoś coś jeszcze?
__________________

Jik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 21:23   #2153
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Cytat:
Napisane przez ruda_beksa Pokaż wiadomość
Bo osoby związane bardziej z rejonem mają zwykle większą wiedzę na temat regionalizmów, gwary i innych kuriozów lingwistycznych, zwłaszcza, że takie regionalne smaczki są zwykle przekazywane z pokolenia na pokolenie w mowie potocznej.
lub są przywiązane do błędnej formy, której osłuchali się od dziadków czy rodziców, nie przyjmując do wiadomości, że coś co wydaje się być jakimś wyjątkiem, jest po prostu błędem językowym.
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 21:24   #2154
ruda_beksa
Zakorzenienie
 
Avatar ruda_beksa
 
Zarejestrowany: 2017-09
Lokalizacja: Brooklyn,baby
Wiadomości: 8 823
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
to czy ktoś jest czy nie jest krakusem nie ma nic do rzeczy. serio.

przykład jest kompletnie nie trafiony - my mówimy o gramatyce, nie fonetyce. jest mnóstwo słów w języku angielskim/amerykańskim które są różnie wymawiane w różnym rejonie. akcent, przeciąganie samogłosek, nosowe dźwięki i te sprawy. gramatykę mają jednolitą.
Co z tego, że jest to różnica fonetyczna? Jest to przykład na to, że regionalne przyzwyczajenia często nie podlegają zasadom gramatyki lub fonetyki. I tutaj bynajmniej nie jest to kwestią akcentu teksańskiego vs nowojorskiego, bo aż tak się nie różnią w kwestii słowa Houston. To nie jest "caramel" ani "pecan".
__________________
Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato.

https://www.youtube.com/watch?v=oHgCXhY6kZ0
ruda_beksa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 21:27   #2155
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Cytat:
Napisane przez Jik Pokaż wiadomość
Dobra, Dziewczyny, ale do rzeczy. Jakieś inne dobre miejsca do zrobienia zdjęć do dowodu?
1. Na ul. Lubicz,
2. Na placu Matejki

Ktoś coś jeszcze?
ja zdjęcia robię zawsze na Karmelickiej w zakładzie FOTO STUDIO fotokarmelicka.pl
dość tanio, szybko, bez ładnym, delikatnym retuszem.
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 21:35   #2156
anekania
Zakorzenienie
 
Avatar anekania
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 247
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
lub są przywiązane do błędnej formy, której osłuchali się od dziadków czy rodziców, nie przyjmując do wiadomości, że coś co wydaje się być jakimś wyjątkiem, jest po prostu błędem językowym.


No i bardzo dobrze ze są przywiązani, nie ma w tym nic złego. Niech to będą błędy językowe jak z Krakowa do Warszawy, nie od dziś wiadomo ze krakusy są bardzo niechlujni w swojej mówię. Na prawdę takie wytykanie ze to są błędy jest bezsensowne. Myśle ze jesteś w błędzie, ze sobie nie zdajemy sprawy z błędów tylko wiemy gdzie jakim językiem możemy się posługiwać, a to forum nie jest jakimś nadzwyczajnie elokwentnym językiem pisane tylko luźno każdy pisze jak chce.
Ale oczywiście trzeba wytknąć błąd, bo to jest nawet ważniejsze niż treść posta.

Takie udowadnianie czy jest w słowniku czy nie ma jest tragedia. A jak jest w Poznaniu, Kaszubach, Śląsku? Jeszcze gorzej, a ile uroku! A zrozumieć ich tam nie idzie nijak.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
__________________
Stay Strong
Only the strong survive
anekania jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-03, 21:43   #2157
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Cytat:
Napisane przez anekania Pokaż wiadomość
No i bardzo dobrze ze są przywiązani, nie ma w tym nic złego. Niech to będą błędy językowe jak z Krakowa do Warszawy, nie od dziś wiadomo ze krakusy są bardzo niechlujni w swojej mówię. Na prawdę takie wytykanie ze to są błędy jest bezsensowne. Myśle ze jesteś w błędzie, ze sobie nie zdajemy sprawy z błędów tylko wiemy gdzie jakim językiem możemy się posługiwać, a to forum nie jest jakimś nadzwyczajnie elokwentnym językiem pisane tylko luźno każdy pisze jak chce.
Ale oczywiście trzeba wytknąć błąd, bo to jest nawet ważniejsze niż treść posta.

Takie udowadnianie czy jest w słowniku czy nie ma jest tragedia. A jak jest w Poznaniu, Kaszubach, Śląsku? Jeszcze gorzej, a ile uroku! A zrozumieć ich tam nie idzie nijak.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
tyle że nie ja zaczęłam wytykanie rzekomo niepoprawnej (odmienionej) formy.
ja tam nie mam nic do tego, niech sobie każdy mówi jak chce. ale jak już się zamierza komuś wytykać błędy, to warto się upewnić czy ma się rację.
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-04, 05:52   #2158
Lynn
Zakorzenienie
 
Avatar Lynn
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Z domku
Wiadomości: 11 720
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
tak z ciekawości... jakie ma znaczenie w tym temacie kto jest krakusem z dziada pradziada, a kto nie? bo już kilka osób podkreśliło to jako ważny argument w tej dyskusji
Też się nad tym zastanawiam i nie rozumiem czemu jest to podawane, jako jakiś argument...

Proponuję aby każdy mówił, jak chce i zakończyć te dywagacje, bo z tematem wątku mają niewiele wspólnego.
Lynn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-04, 07:56   #2159
788bb1639a979260fb005346e9120b060466cef5
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 10 936
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Nie dokończyłam myśli z wczoraj a propos odmiany Lubicz:
Zupełnie przypadkiem wpadłam na trop, że Lubicz to po prostu nazwa herbu. Mnie się nazwisko kojarzyło jedynie z rodziną Lubiczów z Klanu, wróć!, wszyscy mówią "rodzina Lubiczów", bo odmiana nazwisk w języku polskim jest naturalna, a powinno być "rodzina Lubicz".

Przytoczę dwa linki z Poradni Językowej PWN:
1. https://sjp.pwn.pl/zasady/62-Odmiana...ne;629611.html - tutaj mamy, że jeśli nazwisko da się odmienić, to odmieniamy.
2. https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Ja...ikke;4373.html - tutaj z kolei, że jeśli nazwisko jest nazwą herbu (a nie tylko jednym z tysięcy nazwisk szlacheckich), to takiego nazwiska się nie odmienia. I przy okazji poszedł wyjątek w przypadku braku pewności, czy nazwisko jest herbowe czy nie

I ta kwestia bycia Krakusem z dziada pradziada, tu niekoniecznie jest to kwestia regionalizmów, a raczej tego, że może w Krakowie rzeczywiście ludzie kojarzą herb Lubicz, w szole możliwe, że była historia regionalna, ponoć ten herb był popularny na ziemi krakowskiej, brzeskiej. Choć jak widać właścicielka mojej kamienicy o tym nie wiedziała, mimo że również była to krakuska z dziada pradziada.
Inna sprawa jak ktoś nie ma bladego pojęcia o tym, że Lubicz jest jednym z polskich herbów szlacheckich, wtedy poddaje nazwisko normalnej odmianie. Chyba coraz mniej ludzi zna herby szlacheckie, popadają w zapomnienie albo tak naprawdę coraz mniej ludzi to obchodzi.

No i nie wiem na ile popisała się osoba redagująca wikipedię, ale jakby ktoś chciał prześledzić losy rodu Lubicz, to na wikipedii jest kategoria... Lubiczowie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Lubiczowie
Nie jest to może najlepsze źródło, ale jak widać odmienianie nazwisk jest mocno zakorzenione w języku polskim.

---------- Dopisano o 08:56 ---------- Poprzedni post napisano o 08:49 ----------

Cytat:
Napisane przez smerffie Pokaż wiadomość
To, że my umiemy coś znaleźć to nie znaczy od razu że jest poprawnie. Jak dla mnie słowo 'ulica' może, ale nie musi występować - dlatego powiem 'na/przy ulicy Lubicz' 'ulicy Wybickiego' albo po prostu Lubicz czy Wybickiego więc końcówka zostaje ta sama. Nie powiem na ulicy Lubiczu....
Oj, ale to nie jest kwestia tylko końcówki
Może tak by było wygodniej dla obcokrajowców uczących się języka polskiego, dla osób piszących programy z nawigacją miejską, ale z językiem polskim nie ma tak łatwo!

Dla mnie to podobna zasada jak z odnoszeniem się do innego typu miejsc, nie ulic a, powiedzmy, miast. Zdanie "Kopiec Kraka znajduje się w mieście Kraków" jest poprawne gramatycznie, ale jak postępować wg przytoczonej przez Ciebie reguły, to można wyrzucić z tego zdania słowo "miasto" i zostawić sam "Kraków" i dalej będzie ok:
"Kopiec Kraka znajduje się w Kraków".
788bb1639a979260fb005346e9120b060466cef5 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-04, 08:34   #2160
Kamea2000
Zakorzenienie
 
Avatar Kamea2000
 
Zarejestrowany: 2013-02
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 4 932
Dot.: Gdzie znajdę w Krakowie? cz. 2

Cytat:
Napisane przez Jik Pokaż wiadomość
Ja mogę polecić fryzjera na Karmelickiej - taki stary salon, wygląda dość obskurnie, ale jest w porządku, bliżej Rajskiej i kościoła, idąc od Bagateli po prawej stronie, obok warzywniaka, nie znam adresu niestety, więc taki opis dokładniejszy. Strzyżenie bez mycia 35 zł, fryzjerka pani Ania. Zawsze tam chodzę jak chcę tanio i na już.

Za to mam pytanie - gdzie zrobię najlepsze zdjęcia do dowodu???
Jestem niefotogeniczna, na zdjęciach wychodzę zawsze , wiele lat temu ktoś polecił mi fotografa na Karmelickiej 55 i od tej pory zawsze tam robię zdjęcia do dokumentów, wychodzą naprawdę dobrze.

Fotograf mieści się bliżej Alej, idąc w stronę Rynku po lewej stronie, trzeba wejść w podwórze.
Kamea2000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-01-04 15:50:16


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:47.