Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III - Strona 77 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie

Notka

Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie Forum dla osób, które lubią aktywność fizyczną i chcą spalić zbędne kalorie. Wejdź, poznaj świat fitnessu i różne rodzaje aktywności fizycznej np. joga, pilates czy zumba.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2012-11-01, 21:30   #2281
patiasym
Zakorzenienie
 
Avatar patiasym
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 11 558
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Cytat:
Napisane przez Issabello Pokaż wiadomość
Cześć Dziewczyny
Dopiero zaczynam swoją przygodę z bieganiem. Chciałabym Was zapytać, czy profesjonalne obuwie jest naprawdę takie ważne jak piszą we wszystkich artykułach na ten temat? Ja mam tylko zwykłe adidasy do chodzenia na codzień i na razie biegam w nich. Myślałam, że kupię sobie jakieś lepsze buty na wiosnę, bo przez zimę pewnie by się zniszczyły, szczególnie że biegam głównie po parku. Z drugiej strony nie chciałabym też zrobić sobie krzywdy. Co o tym myślicie?
Cytat:
Napisane przez StupidAlice Pokaż wiadomość
To Twoja decyzja nikt nie zmusi Cię do zakupu obuwia. Ja jestem zwolenniczką typowo biegowych butów, na początku biegałam w zwykłych adidasach i po założeniu biegówek odczułam kolosalną róznice (moje kolana też). Teraz modne jest naturalne bieganie więc odchodzi się od amortyzacji. Pracuje wtedy więcej mięśni. Ale o tym patiasym może Ci opowiedzieć czytaj, czytaj...
No to jako że zostałam wywołana do tablicy Biegam obecnie w zwyczajnych tenisówkach i jako zwolenniczka naturalnego biegania uważam, że wszystkie amortyzowane buty biegowe są mocno przereklamowane (a mi po prostu biega się w nich źle). Moja rada to buty bez amortyzacji z płaską podeszwą - są zwykle tanie więc nie musisz się obawiać o ich zniszczenie. Jak masz więcej kasy możesz pomyśleć o Vibram Five Fingers. Dlaczego bieganie naturalne, bez amortyzacji? Pisałam już o tym na wątku wcześniej - czytaj, a jak nie możesz znaleźć to pisz do mnie, żeby offtopika na wątku nie robić i nie powtarzać tych samych treści. Powodzenia w bieganiu!
patiasym jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 00:47   #2282
cacajuate
Zadomowienie
 
Avatar cacajuate
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: México
Wiadomości: 1 902
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Cytat:
Napisane przez patiasym Pokaż wiadomość
No to jako że zostałam wywołana do tablicy Biegam obecnie w zwyczajnych tenisówkach i jako zwolenniczka naturalnego biegania uważam, że wszystkie amortyzowane buty biegowe są mocno przereklamowane (a mi po prostu biega się w nich źle). Moja rada to buty bez amortyzacji z płaską podeszwą - są zwykle tanie więc nie musisz się obawiać o ich zniszczenie. Jak masz więcej kasy możesz pomyśleć o Vibram Five Fingers. Dlaczego bieganie naturalne, bez amortyzacji? Pisałam już o tym na wątku wcześniej - czytaj, a jak nie możesz znaleźć to pisz do mnie, żeby offtopika na wątku nie robić i nie powtarzać tych samych treści. Powodzenia w bieganiu!
Sporo o tym czytalam i doszlam do pewnych wnioskow, wziawszy tez pod uwage me wlasne doswiadczenie i doswiadczenie sporej liczby kolegow biegaczy i trenerow. Jasne, ze NIBY to jest naturalne biegac nie w obowiu amortyzowanym...ale... no wlasnie ALE. Po pierwsze naturalnie to jest bez obuwia. O ile mi wiadomo trampki na drzewach nie rosna wiec naturalnie powinno sie pomykac niczym Abebe Bikila w Rzymie 1960 - boso jak bozia nas stworzyla :P. Tym bardziej Vibram nie wyglada "naturalnie", choc okej z palcami bardziej niz kosmiczne Nike.
Kolejny problem to taki, ze naturalnie super cool, ale asfalt, po ktorym biega sie wiele zawodow tez naturalnie w przyrodzie nie wystepuje. Konskie kopyta tez sa naturalnie przystosowana do cwalowania, ale jednak po bruku nie wyrabiaja i zaklada sie im podkowy po cos, nie? No i na koniec wycztalam na forum np. opinie, co z reszta logiczne jest, ze problem z Vibram jest taki, ze latwo sobie np. zlamac palca smigajac po lasku czy parku, bo stopa "z wierzchu" nie jest chroniona, a korzenie wystaja sobie podstepnie . Do tego dochodza wszelkie zanieczyszczenia cywilizacyjne typu szklo, druty, IGLY itd itp.
To powiedziawszy, sama zamowilam Vibramy (czekam az sie Huragan w Juesej skonczy) zeby przetestowac, i w ogole ostatnio sukcesywnie zmieniam obowie na mniej opodeszwione, ze sie tak wyraze.

Co do Twojej rady patiasym, natomiast, to uwazam, ze jestes niepowazna i mozesz komus zrobic krzywde. Osobie, ktora dopiero zaczyna, ktora nie wie jak technicznie poprawnie biegac, stawiac stope, noge, biodro, ramie, ktora moze np. ma nadwage (co jest nienaturalnym stanem do biegania) NIE WOLNO polecac trampek, bo sobie po prostu zrobi krzywde. Mam znajomego, ktory biega do 21km w Vibramach, a ostatnio trzaska 10 km BOSO (po asfalcie), ale zaczytal jednak w normalnych wypasnych butach do biegania, bo to chroni przed wieloma urazami itd. Takze Isabello polecam dobre, amortyzowane buty. Takie buty przydadza sie tez np. gdybys chciala skakac na skakance itd.
__________________
Run Tequila -> mój blog o bieganiu w Meksyku

Meksyk i bieganie na fejsie TUTAJ
cacajuate jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 08:49   #2283
LEW
Rozeznanie
 
Avatar LEW
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Kociewie
Wiadomości: 760
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Cytat:
Napisane przez cacajuate Pokaż wiadomość
Konskie kopyta tez sa naturalnie przystosowana do cwalowania, ale jednak po bruku nie wyrabiaja i zaklada sie im podkowy po cos, nie?
nie no rozwaliłaś mnie tymi kopytami w tak dobrym humorze wychodzę na trening w średnio opancerzonych butach
Co do amortyzacji podpisuje się w całości,naturalne bieganie owszem ,ale stopniowo i niejako zdejmując kolejne stopnie amortyzacji buta z uwzględnieniem nawierzchni(np.po treningach szybkościowych przebieżka na bosaka po murawie)
A w ogóle to gratuluję Dziewczyny zacięcia,dawno mnie tu nie było i widzę że niektóre z Was dokonały niesamowitych postepów czy to w zawodach czy w kilometrażu miesięcznym czy treningu jakościowym .Bravotak 3mać!

Edytowane przez LEW
Czas edycji: 2012-11-02 o 08:50
LEW jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 10:02   #2284
patiasym
Zakorzenienie
 
Avatar patiasym
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 11 558
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Cytat:
Napisane przez cacajuate Pokaż wiadomość
Co do Twojej rady patiasym, natomiast, to uwazam, ze jestes niepowazna i mozesz komus zrobic krzywde. Osobie, ktora dopiero zaczyna, ktora nie wie jak technicznie poprawnie biegac, stawiac stope, noge, biodro, ramie, ktora moze np. ma nadwage (co jest nienaturalnym stanem do biegania) NIE WOLNO polecac trampek, bo sobie po prostu zrobi krzywde. Mam znajomego, ktory biega do 21km w Vibramach, a ostatnio trzaska 10 km BOSO (po asfalcie), ale zaczytal jednak w normalnych wypasnych butach do biegania, bo to chroni przed wieloma urazami itd. Takze Isabello polecam dobre, amortyzowane buty. Takie buty przydadza sie tez np. gdybys chciala skakac na skakance itd.
Sądzę, że Isabello chciałaby wysłuchać na tym forum naszych opinii, a nie uszczypliwych uwag, osobistych wycieczek i roztrząsania kto jest poważny, a kto nie.
Chyba nie czytałaś moich poprzednich postów. Właśnie przez całe lato biegałam boso, a trampki (a może niedługo vibramy) wkładam teraz ze względu na panujące w naszym kraju o tej porze roku temperatury - gdybym mieszkała tam gdzie Ty w dalszym ciągu biegałabym w najlepszych butach jakie mam - tych w których przyszłam na świat, prezencie urodzinowym od moich rodziców.
Biegać zaczęłam na serio od maja tego roku, przedtem miałam buty do biegania z amortyzacją, ale nie przykładałam się do tego zbytnio. Aż zaczęłam czytać o naturalnym bieganiu i od razu zrzuciłam buty. Zaczęłam oczywiście ostrożnie, od bardzo krótkich przebieżek. Początki były trudne, szczególnie dokuczały mięśnie łydek. Potem jednak stopniowo wydłużałam dystanse, a dzisiaj 10 km na bosaka nie stanowi dla mnie problemu. Biegam po leśnych ścieżkach i to dość regularnie - palców nie złamałam, w stopę nic mi się nie wbiło, poważnych kontuzji nie odniosłam. Owszem, może to tylko jednostkowy przypadek i inni mogą mieć z tym kłopoty - chcę jednak żebyście wiedziały, że zaczęłam naturalne bieganie bez specjalnych przygotowań i wcześniejszych zaawansowanych treningów w butach z amortyzacją.
Myślę, że Isabello może rozważyć Wasze opinie jak i moją, być może skonfrontować je z literaturą i dokonać wyboru. Nie chciałabym jednak, aby różnica zdań prowadziła do niepotrzebnych pyskówek i wymiany złośliwych epitetów.
patiasym jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 10:27   #2285
StupidAlice
Czekoladoholik
 
Avatar StupidAlice
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: Na obłąkanej herbatce...
Wiadomości: 12 505
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

patiasym a ja wyczaiłam już miejsce gdzie wiosną albo latem spróbuje pobiegać boso, polna droga z takim drobniutkim piaskiem

Dziś 10 km, cały bieg po asfalcie bez błotnych piruetów w moim wykonaniu
__________________
"Kiedy ludzie mówią Ci, że nie możesz czegoś zrobić, tak jakby chcesz spróbować...prawda?”

Margaret Chase Smith
63,5 kg
U
28.08.2014 - 55 kg
28.08.2015 - 54,9 kg
28.08.2016 - 55,2 kg
28.08.2017 - 52,6 kg
StupidAlice jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 11:09   #2286
patiasym
Zakorzenienie
 
Avatar patiasym
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 11 558
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Cytat:
Napisane przez StupidAlice Pokaż wiadomość
patiasym a ja wyczaiłam już miejsce gdzie wiosną albo latem spróbuje pobiegać boso, polna droga z takim drobniutkim piaskiem
Ale droga twarda, czy stopy się zapadają? Bo ja po miękkim piasku to średnio lubię biegać - ciężko trochę no i piasek ociera skórę na stopach, zawsze biegnąc po plaży mam więcej otarć niż po rundzie w lesie.
patiasym jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 11:14   #2287
StupidAlice
Czekoladoholik
 
Avatar StupidAlice
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: Na obłąkanej herbatce...
Wiadomości: 12 505
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Cytat:
Napisane przez patiasym Pokaż wiadomość
Ale droga twarda, czy stopy się zapadają? Bo ja po miękkim piasku to średnio lubię biegać - ciężko trochę no i piasek ociera skórę na stopach, zawsze biegnąc po plaży mam więcej otarć niż po rundzie w lesie.
Twarda polna, tylko ten piaseczek jest latem bo jest gorąco i się kruszy, po deszczu wszystko się zbija, pod spodem jest ziemia (a to miejsce gdzie nie ma kamieni, cegieł ani szkieł). Starsze panie kiedyś takim piaskiem naczynia myły.
Bieg po plaży moje marzenie
__________________
"Kiedy ludzie mówią Ci, że nie możesz czegoś zrobić, tak jakby chcesz spróbować...prawda?”

Margaret Chase Smith
63,5 kg
U
28.08.2014 - 55 kg
28.08.2015 - 54,9 kg
28.08.2016 - 55,2 kg
28.08.2017 - 52,6 kg
StupidAlice jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-11-02, 12:49   #2288
cacajuate
Zadomowienie
 
Avatar cacajuate
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: México
Wiadomości: 1 902
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Cytat:
Napisane przez patiasym Pokaż wiadomość
Sądzę, że Isabello chciałaby wysłuchać na tym forum naszych opinii, a nie uszczypliwych uwag, osobistych wycieczek i roztrząsania kto jest poważny, a kto nie.
Chyba nie czytałaś moich poprzednich postów. Właśnie przez całe lato biegałam boso, a trampki (a może niedługo vibramy) wkładam teraz ze względu na panujące w naszym kraju o tej porze roku temperatury - gdybym mieszkała tam gdzie Ty w dalszym ciągu biegałabym w najlepszych butach jakie mam - tych w których przyszłam na świat, prezencie urodzinowym od moich rodziców.
Biegać zaczęłam na serio od maja tego roku, przedtem miałam buty do biegania z amortyzacją, ale nie przykładałam się do tego zbytnio. Aż zaczęłam czytać o naturalnym bieganiu i od razu zrzuciłam buty. Zaczęłam oczywiście ostrożnie, od bardzo krótkich przebieżek. Początki były trudne, szczególnie dokuczały mięśnie łydek. Potem jednak stopniowo wydłużałam dystanse, a dzisiaj 10 km na bosaka nie stanowi dla mnie problemu. Biegam po leśnych ścieżkach i to dość regularnie - palców nie złamałam, w stopę nic mi się nie wbiło, poważnych kontuzji nie odniosłam. Owszem, może to tylko jednostkowy przypadek i inni mogą mieć z tym kłopoty - chcę jednak żebyście wiedziały, że zaczęłam naturalne bieganie bez specjalnych przygotowań i wcześniejszych zaawansowanych treningów w butach z amortyzacją.
Myślę, że Isabello może rozważyć Wasze opinie jak i moją, być może skonfrontować je z literaturą i dokonać wyboru. Nie chciałabym jednak, aby różnica zdań prowadziła do niepotrzebnych pyskówek i wymiany złośliwych epitetów.
To biegalas w ogole w tych butach z amortyzacja?
No i nie kazdy ma dostep do sciezki nieskazitelnej, np bez szkla itd. Ciekawi mnie np. gdzie niby bys w 20 milionowej metropolii biegala boso skoro ci sie wydaje, ze to tylko kwestia temperatury u nas.
__________________
Run Tequila -> mój blog o bieganiu w Meksyku

Meksyk i bieganie na fejsie TUTAJ
cacajuate jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 12:56   #2289
Ismenkusia
Zakorzenienie
 
Avatar Ismenkusia
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 5 879
GG do Ismenkusia
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Szukam sponsora

http://allegro.pl/garmin-forerunner-...737397474.html
__________________
lubię sobie spuszczać wpie..ol
Ismenkusia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 15:05   #2290
patiasym
Zakorzenienie
 
Avatar patiasym
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 11 558
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Cytat:
Napisane przez cacajuate Pokaż wiadomość
To biegalas w ogole w tych butach z amortyzacja?
No i nie kazdy ma dostep do sciezki nieskazitelnej, np bez szkla itd. Ciekawi mnie np. gdzie niby bys w 20 milionowej metropolii biegala boso skoro ci sie wydaje, ze to tylko kwestia temperatury u nas.
Biegałam w butach z amortyzacją w zeszłym roku i wcześniej, ale to nie było regularne. Na serio zaczęłam biegać gdy dałam sobie spokój z amortyzacją. Nie wydaje mi się, że to tylko kwestia temperatury, wiem że nie każdy ma do tego warunki, ochotę albo może nie jest do końca przekonany. Chciałam tylko byście wiedziały o tym jako możliwej alternatywie. Tylko i aż tyle. Kropka.
patiasym jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 15:13   #2291
cacajuate
Zadomowienie
 
Avatar cacajuate
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: México
Wiadomości: 1 902
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Cytat:
Napisane przez patiasym Pokaż wiadomość
Biegałam w butach z amortyzacją w zeszłym roku i wcześniej, ale to nie było regularne. Na serio zaczęłam biegać gdy dałam sobie spokój z amortyzacją. Nie wydaje mi się, że to tylko kwestia temperatury, wiem że nie każdy ma do tego warunki, ochotę albo może nie jest do końca przekonany. Chciałam tylko byście wiedziały o tym jako możliwej alternatywie. Tylko i aż tyle. Kropka.
Kumam kumam, ale w poradzie wczesniej nie pisalas o uwarukowaniach, tylko radosnie opisywalas same plusy, o to mi chodzilo. Ja nie neguje, ze to niektorym pasuje, ale jesli to doradzasz, to powinnas, moim zdaniem, takze nadmienic zagrozenia lub ograniczenia sie z tym wiazace.
Pytanie o buty bylo stad, ze jednak biegalas wczesniej w butach z amortyzacja, to jakies mialas doswiadczenie, nawet jesli "nieregularne". Musisz sobie zdawac sprawe, ze spora liczba osob zaczyna biegac z zerowa sprawnoscia fizyczna. Czesto jest to pierwszy sport uprawiany po przerbie (albo pierwszy w ogole) bo wiadomo: bieganie jest tanie, c'nie ? Takze ostroznie z takimi radami. Dzielenie sie swoim doswiadczeniem pt. "ja biegam boso i jest git" to jedno, a mowienie komus "biegaj boso/w trampkach, bedzie git" to drugie. I to drugie nie jest zbyt madre po prostu.
__________________
Run Tequila -> mój blog o bieganiu w Meksyku

Meksyk i bieganie na fejsie TUTAJ
cacajuate jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-11-02, 16:17   #2292
e005a964934c5ccfb93a5ccda41449f79d95ca06
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 4 697
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Cytat:
Napisane przez StupidAlice Pokaż wiadomość
Zastanawiałam się gdzie w PL było te 16 stopni jakie są u Ciebie zimy?







...
ja to juz zapomnialam jaka jest zima w PL... tutaj roznie jest, teraz jest jeszcze cieplo. w dzien nawet 20° ale to nie jest normalne. niedlugo przyjdzie i do mnie zima. nie taka sroga jak w PL ale tez daje w kosc. dobrze chociaz ze sniegiem tak czesto nie sypie to mozna w spokoju pobiegac
e005a964934c5ccfb93a5ccda41449f79d95ca06 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 16:21   #2293
patiasym
Zakorzenienie
 
Avatar patiasym
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 11 558
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Cytat:
Napisane przez cacajuate Pokaż wiadomość
Dzielenie sie swoim doswiadczeniem pt. "ja biegam boso i jest git" to jedno, a mowienie komus "biegaj boso/w trampkach, bedzie git" to drugie. I to drugie nie jest zbyt madre po prostu.
A może w ogóle mówienie "biegaj, będzie git" jest niemądre? Bo ile ludzi umiera rocznie po biegach maratońskich, które przez modę na bieganie zrobiły się powszechnymi imprezami. Gdyby nie biegali żyliby dłużej. Moje doświadczenie przed bieganiem boso było nikłe. Czy Twoim zdaniem Abebe Bikila musiał trenować długo w butach z amortyzacją zanim przebiegł swój słynny bosy maraton, bo inaczej odniósłby kontuzję?
patiasym jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 16:51   #2294
cacajuate
Zadomowienie
 
Avatar cacajuate
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: México
Wiadomości: 1 902
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Cytat:
Napisane przez patiasym Pokaż wiadomość
A może w ogóle mówienie "biegaj, będzie git" jest niemądre? Bo ile ludzi umiera rocznie po biegach maratońskich, które przez modę na bieganie zrobiły się powszechnymi imprezami. Gdyby nie biegali żyliby dłużej. Moje doświadczenie przed bieganiem boso było nikłe. Czy Twoim zdaniem Abebe Bikila musiał trenować długo w butach z amortyzacją zanim przebiegł swój słynny bosy maraton, bo inaczej odniósłby kontuzję?
Fajnie, ze wspomnialas znowu Bikile, bo on akurat pobiegl bez butow nie dlatego, ze tak sobie umyslil, ale dlatego, ze nie bylo jego rozmiaru hehehe. Jakby mial pasujace, to by w nich pobiegl. Natomiast zrob risercz, to bedziesz wiedziec, ze Bikile biegal treningi boso. Tylko ,ze po pierwsze on od dziecka chodzi boso, a po drugie technologia byla jakby mniej zaawansowana w tym czasie.

Co do pytania pierwszego: to tak, nie doradzilabym komus niedoswiadczonemu biec maratonu. Do tego potrzebny jest traning. Zeby cialo sie przyzwyczailo. Tak samo do biegania boso potrzeba sie przyzwyczaic. Nikt nie zaczyna biegac od zera dzis, a jutro macha maraton. Tak samo jest glupota dzis zaczac biegac od zera, a jutro wesolo pocinac boso, jesli ktos cale zycie chodzi w butach (to jest tez kwestia delikatnosci skory stopy np.). No chyba, ze ktos od dziecka pomyka boso zawsze lub czesto. Chociaz, powiem szczerze, znana mi Kenijska elita biega w butach mimo wszystko.

I na koniec: czy bieganie maratonow w ogole jest najzdrowsza opcja? Jest to sport, powiedzmy, poniekad ekstremalny, takze czy jest super zdrowy to nie wiem, jest to napewno sprawa dyskusyjna. Mysle, ze dla pewnej grupy jest, ale dla sporej nie jest. Jim Fixx, ktory spopularyzowal bieganie zmarl na zawal . Z kolei znam kolesia, ktory przebiegl 1000 wyscigow oraz takiego, co przebiegl 130 maratonow. Obaj sie maja swietnie, a sa juz w mocno "srednim" wieku. Z drugiej strony w ostatnim Maraton Internacional De La Ciudad De Mexico, koles lat 32 przekroczyl mete na 3.05 (swietny czas) po czym umarl. Czemu? Nie wiadomo. Nie odwodnil sie i ciezko mowic, ze byl nieprzygotowany, bo nikt bez treningu nie biega maratonu w 3 godziny.
Czy maraton jest zdrowy, to jest sprawa dyskusyjna. Napewno nie jest dla kazdego. Tak samo bieganie boso. Dlatego gdybym miala komus mowic o maratonie to bym mowila o zagrozeniach i problemach tez, a nie wesolo radzila ze to swieeeetny pomysl dla kazdego. I to samo sie, moim zdaniem, tyczy bosego biegania. Mniej wiecej tak samo jak raw paleo diet ;-)
__________________
Run Tequila -> mój blog o bieganiu w Meksyku

Meksyk i bieganie na fejsie TUTAJ
cacajuate jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 17:11   #2295
patiasym
Zakorzenienie
 
Avatar patiasym
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 11 558
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Cytat:
Napisane przez cacajuate Pokaż wiadomość
Fajnie, ze wspomnialas znowu Bikile, bo on akurat pobiegl bez butow nie dlatego, ze tak sobie umyslil, ale dlatego, ze nie bylo jego rozmiaru hehehe. Jakby mial pasujace, to by w nich pobiegl. Natomiast zrob risercz, to bedziesz wiedziec, ze Bikile biegal treningi boso. Tylko ,ze po pierwsze on od dziecka chodzi boso, a po drugie technologia byla jakby mniej zaawansowana w tym czasie.
Z większością się zgodzę, ale jakie znaczenie ma to że w czasach Bikile technologia była mniej zaawansowana? Bo dla ewolucji 50 lat to pikuś. Anatomia stopy przez ten czas się nie zmieniła. No wspomniana też przez Ciebie 'delikatność skóry stopy'. Od dziecka uwielbiałam chodzić boso i nadal robię to przy każdej nadarzającej się okazji. Może to więc zaliczyłabyś do treningu o którym pisałaś? Wcale nie "radzę wesoło że to świetny pomysł dla każdego". Radzę ani wesoło ani smutno: macie okazję spróbujcie zdjąć buty i zrobić krótką przebieżkę bez, to to zróbcie. Złapiecie bakcyla - OK, następnym razie pobiegnijcie boso odrobinę większy dystans. Nie - to nie, trudno.
patiasym jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 17:17   #2296
cacajuate
Zadomowienie
 
Avatar cacajuate
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: México
Wiadomości: 1 902
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Cytat:
Napisane przez patiasym Pokaż wiadomość
Z większością się zgodzę, ale jakie znaczenie ma to że w czasach Bikile technologia była mniej zaawansowana? Bo dla ewolucji 50 lat to pikuś. Anatomia stopy przez ten czas się nie zmieniła. No wspomniana też przez Ciebie 'delikatność skóry stopy'. Od dziecka uwielbiałam chodzić boso i nadal robię to przy każdej nadarzającej się okazji. Może to więc zaliczyłabyś do treningu o którym pisałaś? Wcale nie "radzę wesoło że to świetny pomysł dla każdego". Radzę ani wesoło ani smutno: macie okazję spróbujcie zdjąć buty i zrobić krótką przebieżkę bez, to to zróbcie. Złapiecie bakcyla - OK, następnym razie pobiegnijcie boso odrobinę większy dystans. Nie - to nie, trudno.
I tak i nie. Zmienila sie powierzchnia, zanieczyszczenie srodowiskowe itd. Do tego fakt wlasnie, ze poprzez chodzenie w butach nie wytwarzamy tak grubej skory na stopie, po prostu. Na co dzien widze ludzi, ktorzy chodza non-stop boso i ich stopy wygladaja nieco inaczej .
Moj post odnosil sie do twojej rady, ktora wcale nie brzmiala "macie okazję spróbujcie zdjąć buty i zrobić krótką przebieżkę bez, to to zróbcie" tylko osobie, ktora zaczyna biegac radzilas NIE kupowac w ogole butow z amortyzacja tylko pozostac przy trampkach. I to w dlaszym ciagu uwazam za niebezpieczna glupote, z powodow jakie juz wymienilam. (nie ma to nic wspolnego z tym, ze jak najbardziej zgadzam sie ,ze jest to bardzo dobry sposob biegania)
__________________
Run Tequila -> mój blog o bieganiu w Meksyku

Meksyk i bieganie na fejsie TUTAJ
cacajuate jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 17:46   #2297
patiasym
Zakorzenienie
 
Avatar patiasym
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 11 558
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Cytat:
Napisane przez cacajuate Pokaż wiadomość
I tak i nie. Zmienila sie powierzchnia, zanieczyszczenie srodowiskowe itd. Do tego fakt wlasnie, ze poprzez chodzenie w butach nie wytwarzamy tak grubej skory na stopie, po prostu. Na co dzien widze ludzi, ktorzy chodza non-stop boso i ich stopy wygladaja nieco inaczej .
Moj post odnosil sie do twojej rady, ktora wcale nie brzmiala "macie okazję spróbujcie zdjąć buty i zrobić krótką przebieżkę bez, to to zróbcie" tylko osobie, ktora zaczyna biegac radzilas NIE kupowac w ogole butow z amortyzacja tylko pozostac przy trampkach. I to w dlaszym ciagu uwazam za niebezpieczna glupote, z powodow jakie juz wymienilam. (nie ma to nic wspolnego z tym, ze jak najbardziej zgadzam sie ,ze jest to bardzo dobry sposob biegania)
Powierzchnia się zmieniła? Gdzie, na ulicach Rzymu po których biegał Bikile? Nie przesadzaj. Poza tym jak w Europie ludzie w 1960 nie chodzili boso po ulicy, tak nie chodzą teraz a w głębokiej Afryce jak nie używali butów tak nie używają. Sama żałuję, że nie chodzę nonstop boso, ale chyba wiesz jakie mamy warunki pogodowe w Polsce. Latem i owszem, czasem nawet w mieście zdarza mi się buty w domu zostawić. A przy okazji: nie wiem czy w Meksyku krytykowanie postów w stylu "niebezpieczna głupota" należy do dobrego tonu, ale w Polsce nie za dobrze świadczy to o autorce takiej notki.
patiasym jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 17:54   #2298
cacajuate
Zadomowienie
 
Avatar cacajuate
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: México
Wiadomości: 1 902
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Cytat:
Napisane przez patiasym Pokaż wiadomość
Powierzchnia się zmieniła? Gdzie, na ulicach Rzymu po których biegał Bikile? Nie przesadzaj. Poza tym jak w Europie ludzie w 1960 nie chodzili boso po ulicy, tak nie chodzą teraz a w głębokiej Afryce jak nie używali butów tak nie używają. Sama żałuję, że nie chodzę nonstop boso, ale chyba wiesz jakie mamy warunki pogodowe w Polsce. Latem i owszem, czasem nawet w mieście zdarza mi się buty w domu zostawić. A przy okazji: nie wiem czy w Meksyku krytykowanie postów w stylu "niebezpieczna głupota" należy do dobrego tonu, ale w Polsce nie za dobrze świadczy to o autorce takiej notki.
Ale to jest i niebezpieczne i glupie, z powodow, jakie juz wymienilam, to co mam nazywac to pachnacymi rozami, jesli jest czyms zgola innym? "Glupi" nie jest slowem niecenzuralnym w j. polskim, czy cos sie zmienilo w tej kwestii moze? Zwlaszcza, ze nie odnioslam go do zadnej osoby. Sama przyznajesz, ze bieganie boso nie jest dla kazdego. Niby piszesz, ze "kazdy powinien wyprobowac", ale rady udzielilas jednoznacznej; nie "sproboj" ale "zrob wlasnie tak". Nie widzenie roznicy miedzy tymi dwoma rzeczami oraz taki brak konsekwencji to tez glupota, tak na marginesie. Zdecyduj sie, co radzisz: ze wszyscy bez wyjatku powinni pomykac boso, czy zeby kazdy "sprobowal" bo to "nie dla kazdego".


BTW w wielu krajach Afryki, z reszta w wielu krajach trzeciego swiata (oraz drugiego) sporo osob chodzi bez butow dalej.

I na koniec: nie zastanawia Cie, ze ZADEN profesjonalny biegacz w tej chwili nie biega boso?

---------- Dopisano o 18:54 ---------- Poprzedni post napisano o 18:52 ----------

zeby rozjasnic: glupota nazywam nie bieganie boso, ale radzenie poczatkujacym bieganie boso/w trampkach. Tak samo nazwalabym glupota wmawianie nowicjuszowi, ze za tydzien moze isc i biec polmaraton albo maraton. Jezdzenie bez pasow nazwalabym glupota (a przeciez ludzie jezdza i zyja, nawet wypadki maja i zyja, nie ?). Jezdzenie po sniegu, jesli ktos np. cale zycie jezdzi autem w Meksyku TEZ nazwalabym niebezpieczna glupota.
__________________
Run Tequila -> mój blog o bieganiu w Meksyku

Meksyk i bieganie na fejsie TUTAJ

Edytowane przez cacajuate
Czas edycji: 2012-11-02 o 17:56
cacajuate jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 18:18   #2299
patiasym
Zakorzenienie
 
Avatar patiasym
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 11 558
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Cytat:
Napisane przez cacajuate Pokaż wiadomość
Ale to jest i niebezpieczne i glupie, z powodow, jakie juz wymienilam, to co mam nazywac to pachnacymi rozami, jesli jest czyms zgola innym? "Glupi" nie jest slowem niecenzuralnym w j. polskim, czy cos sie zmienilo w tej kwestii moze? Zwlaszcza, ze nie odnioslam go do zadnej osoby. Sama przyznajesz, ze bieganie boso nie jest dla kazdego. Niby piszesz, ze "kazdy powinien wyprobowac", ale rady udzielilas jednoznacznej; nie "sproboj" ale "zrob wlasnie tak". Nie widzenie roznicy miedzy tymi dwoma rzeczami oraz taki brak konsekwencji to tez glupota, tak na marginesie. Zdecyduj sie, co radzisz: ze wszyscy bez wyjatku powinni pomykac boso, czy zeby kazdy "sprobowal" bo to "nie dla kazdego".


BTW w wielu krajach Afryki, z reszta w wielu krajach trzeciego swiata (oraz drugiego) sporo osob chodzi bez butow dalej.

I na koniec: nie zastanawia Cie, ze ZADEN profesjonalny biegacz w tej chwili nie biega boso?
Zola Budd startowała boso (było to około 30 lat temu). Co do współczesności - spójrz na relację z Mistrzostw Świata Juniorów w Bydgoszczy 4 lata temu: http://www.bieganie.pl/?show=1&cat=60&id=767

Pisałam: "Moja rada to buty bez amortyzacji z płaską podeszwą". Rada - czyli danie możliwości wyboru, a nie rozkaz "zrób właśnie tak". Nie widzenie różnicy między tymi dwiema rzeczami, to moim zdaniem ślepota, tak na marginesie. "Ślepy" nie jest slowem niecenzuralnym w j. polskim. Zwłaszcza, ze nie odniosłam go do żadnej osoby.
patiasym jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-11-02, 20:17   #2300
cacajuate
Zadomowienie
 
Avatar cacajuate
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: México
Wiadomości: 1 902
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Cytat:
Napisane przez patiasym Pokaż wiadomość

Pisałam: "Moja rada to buty bez amortyzacji z płaską podeszwą". Rada - czyli danie możliwości wyboru, a nie rozkaz "zrób właśnie tak". Nie widzenie różnicy między tymi dwiema rzeczami, to moim zdaniem ślepota, tak na marginesie. "Ślepy" nie jest slowem niecenzuralnym w j. polskim. Zwłaszcza, ze nie odniosłam go do żadnej osoby.
No i jest to dosc glupia rada dla poczatkujacego. Po prostu. Nie bede sie juz powtarzac dlaczego, bo juz to powiedzialam.

---------- Dopisano o 21:17 ---------- Poprzedni post napisano o 19:33 ----------

A i jeszcze na koniec. Gdyby wszystko takie full natural bylo najlepsze, to bys teraz w zimie biegala w majtach, a nie w cieplym stroju. Po co ci stroj? Przeciez mozesz "biegac w tym najlepszym jaki dostalas w prezencie od rodzicow i Matki natury przy urodzeniu". Tak samo po co w ogole gotujesz mieso? Przeciez ogien to tez zdobycz cywilizacyjna. Czemu nie wcinasz miecha na surowo? Sa ludzie, ktorzy tak jedza - dieta raw paleo i twierdza, ze im super (i pewnie im super). Jak cie bakteryjne zapalenie pluc dopadnie to tez pewnie lecisz po antybiotyk, a nie umierasz w domu. Nie wiem, co to za nowa moda uwazac zdobycze cywilizacyjne za "zuo" i ze lepiej bez, "bo jestesmy naturalnie przystosowani". Naturalnie to czlowiek jaskiniowy zyl do sedziwiego wieku lat 25 . Wiele zdobyczy cywilizacyjnych bylo z nami dluzej niz zakladasz. W dym okrycie stopy. nie mowie, ze Nike Air + pierdyliard amortyzatorow, ale bez odzienia (takze tego na stopie) nie przezylibysmy jako gatunek Epoki Lodowcowej. Takze nie ma co udawac na sile, ze buty sa zle i koniecznie trzeba biegac "naturanie".
__________________
Run Tequila -> mój blog o bieganiu w Meksyku

Meksyk i bieganie na fejsie TUTAJ
cacajuate jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 20:47   #2301
Callitus
Zakorzenienie
 
Avatar Callitus
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 461
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Ja na przykład nie jestem w stanie biegać w butach bez amortyzacji, bo bolą mnie kolana i łydki. Nawet teraz, mając takowe, i tak nie jestem w stanie pobiec więcej niż 12/13 km na treningu, bo bolą mnie kolana, maratony niestety nie dla mnie

Także warto się zastanowić, szczególnie będąc początkującym biegaczem, który biega po to, aby zrzucić nadprogramowe kilogramy,. Ja tak zaczynałam i mimo że ruszałam się sporo, bieganie było dla mnie szokiem. Całkiem inna forma ruchu, męcząca (gdy nie biega się tempem 7 km/h, a często na siłowni widuję takie panie, czy z gazetką i śmigające na rowerku ). Po co męczyć do tego jeszcze kolana?
__________________
Sooner or later you have to stop being a victim and be a victor. You have to stop being a whiner and start being a winner. Take control of your shit, regardless of your circumstances. If it’s more difficult for you that's good, cause that makes your story better.
Callitus jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 21:27   #2302
Ismenkusia
Zakorzenienie
 
Avatar Ismenkusia
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 5 879
GG do Ismenkusia
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Taki artykulik znalazłam

Cytat:
4 września w Montrealu odbyła się debata naukowa, na której poruszono temat klasycznych butów do biegania i butów tzw. minimalistycznych. Francuski fizjoterapeuta Blaise Dubois, bazując na swoim trzynastoletnim doświadczeniu fizjoterapeuty (przez znaczą część tego okresu zajmował się biegaczami) udowadnia m.in, że wszelkie systemy amortyzujące w butach, buty dla pronatrów, supinatorów to jedna wielka ściema, która napędza korporacyjne machiny.
Brak dowodów

Wielkie korporacje co rok chwalą się coraz to bardziej wymyślnymi technologiami i systemami, które zawierają ich buty. Niestety żadna z technologii JAKIEGOKOLWIEK wielkiego koncernu obuwniczego, nie poparła swoich technologicznych usprawnień JAKIMIKOLWIEK rzetelnymi badaniami. Co jeszcze wynika z prezentacji Duboisa, która została oparta na ostatnich badaniach?
Systemy amortyzujące w butach NIE zmniejszają obciążenia na nasz układ mięśniowy i stawy,
Systemy amortyzujące, systemy w butach przeznaczonych dla pronatorów i supinatorów NIE zmniejszają ryzyka kontuzji i NIE wpływają na komfort biegu,
Bardzo drogie buty, z wieloma wymyślnymi systemami nie zmniejszają ryzyka kontuzji i nie mają wpływu na komfort biegu.

Autor wniosków powołuje się na kilkanaście badań, publikowanych na łamach najbardziej rzetelnych czasopism naukowych. Bubois w swoim przemówieniu bazuje głównie na badaniu przeprowadzonym na grupie 7000 biegaczy (amatorów i regularnie biegających w wojsku). Badanie pokazuje, że gdy wykorzysta się but z wkładką stabilizacyjną do stopy nadpronującej, nie ma różnicy w prawdopodobieństwie wystąpienia urazu. Choć wyniki nie są statystycznie bardzo istotne, buty pronacyjne mogą potencjalnie wręcz pogarszać sytuację.

Tradycyjne buty do biegania (autor miał tutaj na myśli buty z wysoką piętą, z wieloma systemami) wpływają na zmianę naturalnej biomechaniki biegu. Oczywiście na niekorzyść. Badania udowadniają, że bieganie w ciężkich butach z wieloma systemami osłabia mięśnie stopy, jest przyczyną haluksów i osłabia propriocepcję. Osłabiona propriocepcja wpływa na większą konsumpcję tlenu przez organizm, przez co tracimy na ekonomii biegu itd.

Po ww. wnioskach nasuwa się pytanie: "Dlaczego ludzie masowo nie biegają boso?". Składa się na to wiele czynników. Jednym z nich jest pogoda. Boso po śniegu? Wykluczone. Kolejnym czynnikiem jest teren, po którym biegamy. Ostre kamienie, korzenie i niejednokrotnie szkło sprawiają, że bieganie boso jest po prostu ryzykowne i można zrobić sobie kuku. Do worka przyczyn możemy śmiało wrzucić akceptację społeczną. Wyobraźcie sobie reakcję ludzi, którzy zobaczą wariata biegnącego boso. I najważniejsze - świadomość. Mało kto wie o zbawiennym wpływie minimalizmu na poprawę ekonomii biegu czy też zmniejszeniu ryzyka wystąpienia kontuzji. Bezkrytycznie przyjmujemy to co powiedzą nam sklepie...

Jak zatem wyjść z tego impasu?

Biegać w butach które są:
lekkie,
elastyczne,
mają cienką podeszwę,
takie, w których będziemy mieli większe czucie i swobodę ruchu.

Jednymi słowy powinniśmy wybierać buty minimalistyczne.
Dla kogo przeznaczone są buty minimalistyczne

W takich butach chodzić/biegać powinny przede wszystkim dzieci, ale również i POCZĄTKUJĄCY BIEGACZE. Nie ma naukowego dowodu i rzetelnych zaleceń, aby początkujący biegacze, nawet Ci z nadwagą biegali w butach naszpikowanych amortyzacją. Biegacze ze znaczą nadwagą powinni, wg Duboisa dążyć do lekkości i ekonomizacji swojej techniki biegu (innymi słowy bieganie z kilkunastoma zbędnymi kilogramami, obciąża nasz aparat ruchu, zmiana techniki biegu zmniejsza obciążenie). Jak ją osiągnąć? Poprzez bieganie boso... Każdy, ale dosłownie każdy człowiek, któremu zdejmiemy buty, będzie rozpoczynał swój krok biegowy od postawienia stopy na śródstopiu, a nie jak to bywa w 80% biegających osób od pięty.
Wnioski Duboisa:

Dlaczego specjaliści zalecają biegać w butach z wieloma systemami? Dlaczego, pomimo naukowych dowodów i licznych badań nie uświadamiają swoich pacjentów, że bieganie w butach z amortyzacją de facto bardziej szkodzi niż pomaga? Dla pieniędzy. To wszystko napędza sprzedaż... Dlaczego najbardziej poczytne czasopisma o bieganiu lansują modę na bieganie w drogich i technologicznie zaawansowanych butach? Dla wpływów z reklam. To przecież główne źródło dochodów wydawcy.
Fałszywe obietnice

Dyskusją na oddzielny artykuł zjawisko prania ludziom mózgu poprzez marketing. Całkiem niedawno byliśmy świadkami wyciągnięcia konsekwencji od jednej z wiodących marek sportowych na świecie. Firma Reebok zapłaciła 25 milionów dolarów za składanie fałszywych obietnic w reklamach sportowego obuwia dla kobiet z linii EasyTone. Amerykańska instytucja zajmująca się ochroną konsumentów, Federal Trade Commission, uznała, że reklamy butów Reebok z linii EasyTone, obiecujące ujędrnienie pośladków i ud, oraz wyrzeźbienie mięśni nóg, są niezgodne z zasadami. Firma nie była bowiem w stanie udowodnić, że produkt faktycznie spełnia te obietnice...

__________________
lubię sobie spuszczać wpie..ol
Ismenkusia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 21:32   #2303
cacajuate
Zadomowienie
 
Avatar cacajuate
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: México
Wiadomości: 1 902
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Cytat:
Napisane przez Callitus Pokaż wiadomość
Ja na przykład nie jestem w stanie biegać w butach bez amortyzacji, bo bolą mnie kolana i łydki. Nawet teraz, mając takowe, i tak nie jestem w stanie pobiec więcej niż 12/13 km na treningu, bo bolą mnie kolana, maratony niestety nie dla mnie

Także warto się zastanowić, szczególnie będąc początkującym biegaczem, który biega po to, aby zrzucić nadprogramowe kilogramy,. Ja tak zaczynałam i mimo że ruszałam się sporo, bieganie było dla mnie szokiem. Całkiem inna forma ruchu, męcząca (gdy nie biega się tempem 7 km/h, a często na siłowni widuję takie panie, czy z gazetką i śmigające na rowerku ). Po co męczyć do tego jeszcze kolana?
Przede wszystkim to bieganie z nadwaga nie jest 'naturalne' dlatego organizm potrzebuje wsparcia jakie daja buty. Dlatego uwazam rade patisym za niepowazna, bo wlasnie a nu osoba ma taki problem? Mozna sobie krzywde zrobic nawet probojac.
Kolejna kwestia: po cholere biegac dystans zrzucenie kilogramow? to chyba najglupszy pomysl fitnessowy ever. Po pierwsze duze onciazenie dla stawow. Po drugie w tym samym czasie mozna spalic 3x tyle kcal robiac silowe. Jedyny sens biegania to taki, ze ktos lubi akurat, bo na samo chudniecie to kiepski sposob. Nie , ze nie skuteczny. Po prostu sa o niebo lepsze.

Co do bolacych kolan: ja bym zrewidowala styl biegania, technike. To jest dosc popularna przyczyna boli. Druga mozliwosc to zbyt slabe miesnie. Trzeba najpierw miec distatecznie silne miesnie nog oraz plecow
__________________
Run Tequila -> mój blog o bieganiu w Meksyku

Meksyk i bieganie na fejsie TUTAJ
cacajuate jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 21:37   #2304
patiasym
Zakorzenienie
 
Avatar patiasym
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 11 558
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Cytat:
Napisane przez cacajuate Pokaż wiadomość
A i jeszcze na koniec. Gdyby wszystko takie full natural bylo najlepsze, to bys teraz w zimie biegala w majtach, a nie w cieplym stroju. Po co ci stroj? Przeciez mozesz "biegac w tym najlepszym jaki dostalas w prezencie od rodzicow i Matki natury przy urodzeniu". Tak samo po co w ogole gotujesz mieso? Przeciez ogien to tez zdobycz cywilizacyjna. Czemu nie wcinasz miecha na surowo? Sa ludzie, ktorzy tak jedza - dieta raw paleo i twierdza, ze im super (i pewnie im super). Jak cie bakteryjne zapalenie pluc dopadnie to tez pewnie lecisz po antybiotyk, a nie umierasz w domu. Nie wiem, co to za nowa moda uwazac zdobycze cywilizacyjne za "zuo" i ze lepiej bez, "bo jestesmy naturalnie przystosowani". Naturalnie to czlowiek jaskiniowy zyl do sedziwiego wieku lat 25 . Wiele zdobyczy cywilizacyjnych bylo z nami dluzej niz zakladasz. W dym okrycie stopy. nie mowie, ze Nike Air + pierdyliard amortyzatorow, ale bez odzienia (takze tego na stopie) nie przezylibysmy jako gatunek Epoki Lodowcowej. Takze nie ma co udawac na sile, ze buty sa zle i koniecznie trzeba biegac "naturanie".
Czemu na koniec? Pewnie uznajesz że "Moja jest tylko racja i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza".
Tobie już się wszystko pokręciło. Pokaż mi gdzie pisałam że najlepsze jest full natural. Od butów przechodzisz gładko do stroju, ognia, antybiotyków i co tam jeszcze nie wymyślisz, żeby tylko mnie zaatakować. Widzę że to gorsze niż ślepota, bo widzisz to czego nie napisałam. Ciekawa wada wzroku.
patiasym jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 21:47   #2305
cacajuate
Zadomowienie
 
Avatar cacajuate
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: México
Wiadomości: 1 902
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

na koniec bo nie widze sensu kontynuaowania. Ty wyrazilas swoja opinie, ja swoja. Pisalam o naturalnym, bo bieganie boso jest prezentowane jako 'naturalne wiec lepsze', wiec odnosze sie do faktu, ze naturalne niekoniecznie znaczy lepsze.


Co do 'badan' cytowanych przez ismekusie : kocham takie teksty : 'w jakich butach powinni biegac poczatkujacy'. Bez wyszzegolnienia, czy biegaja po sniegu, po kamieniach, cross country, po afalsie itd. Jakis czas temu bieglam wyscig tu cross country w wysokich gorach . Piach, bloto, woda, zwir, kamienie. Chcialabym zobaczyc bohatera w 5Fingers na tym biegu. Albo jeszcze lepiej na bosaka. I potem transfuzja krwi od razu :-D
__________________
Run Tequila -> mój blog o bieganiu w Meksyku

Meksyk i bieganie na fejsie TUTAJ
cacajuate jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 21:54   #2306
Callitus
Zakorzenienie
 
Avatar Callitus
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 461
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Moje BMI zawsze miescilo sie w normie, tak bylo gdy zaczynalam biegac, tak jest teraz. Mnie chodzilo o zrzucenie kilku kilogramow, poprawienie wygladu ciala i kondycji. To i pilates dalo dobre efekty. Nie lubie cwiczyc silowo i moze bieganie to jest glupi pomysl, ale ja nie chce efektow na juz, ja moge do mojego celu dochodzic malymi kroczkami, byleby dawalo mi to radosc. Bieganie daje, o ile nie przegne palki
wydaje mi sie, ze technika biegu jest ok, mam slabe miesnie plecow, w tym moze lezec przyczyna
__________________
Sooner or later you have to stop being a victim and be a victor. You have to stop being a whiner and start being a winner. Take control of your shit, regardless of your circumstances. If it’s more difficult for you that's good, cause that makes your story better.
Callitus jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 22:03   #2307
Ismenkusia
Zakorzenienie
 
Avatar Ismenkusia
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 5 879
GG do Ismenkusia
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

A to widziałyście
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg scottarahumara.jpg (119,9 KB, 59 załadowań)
__________________
lubię sobie spuszczać wpie..ol
Ismenkusia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-02, 22:27   #2308
cacajuate
Zadomowienie
 
Avatar cacajuate
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: México
Wiadomości: 1 902
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Cytat:
Napisane przez Callitus Pokaż wiadomość
Moje BMI zawsze miescilo sie w normie, tak bylo gdy zaczynalam biegac, tak jest teraz. Mnie chodzilo o zrzucenie kilku kilogramow, poprawienie wygladu ciala i kondycji. To i pilates dalo dobre efekty. Nie lubie cwiczyc silowo i moze bieganie to jest glupi pomysl, ale ja nie chce efektow na juz, ja moge do mojego celu dochodzic malymi kroczkami, byleby dawalo mi to radosc. Bieganie daje, o ile nie przegne palki
wydaje mi sie, ze technika biegu jest ok, mam slabe miesnie plecow, w tym moze lezec przyczyna
No i o to mi chodzi, wiadomo, ze sa rezultaty, jak ktos woli biegac - super. CHodzilo mi o osoby z zacieciem na "koniecznie schudne". W biurze sie napatrzyly kolezanki na mne i teraz biegaja, ze niby je to odchudzi szybko

---------- Dopisano o 23:25 ---------- Poprzedni post napisano o 23:22 ----------

Ismekusia, ostatnio u nas slawna byla jakas babka, endemiczna (znaczy
'native people' nowa PC nazwa na "Indian" nie wiem jak to po polsku), ktora przebiegla ultramaraton na pustyni (120 km) boso - jest tu taki, miedzy kaktusami, doslownie. Kenijczycy elyta tam padaja jak muchi, znaczy umieraja, bo to jest 120 km miedzy jedna stacja wody/pomocy a druga ni ma na trasie, a ona se smignela zawzieta. Jak dorwe fote to wam rzuce, bo slawne to bylo wydarzenia wsrod biegaczy tu.

---------- Dopisano o 23:27 ---------- Poprzedni post napisano o 23:25 ----------

Generalnie dla mnie abstrakcja - ULTRA maratony. Mamy taka znajoma ultramaratonke (jezu, nie mowie po Polsku ) . Ostatnio np. te swiry od ultra mialy wydarzenie: se biegali 12 h w kolko nieprzerwanie przez noc na jednym ze slawnych tutaj trackow. Swoja droga trasa ma niecale 2 km, wyobrazacie sobie ? 2km W KOLKO jak chomik przez 12 h. Masakra jakas. Ale niektorzy maja ciekawe hobby
__________________
Run Tequila -> mój blog o bieganiu w Meksyku

Meksyk i bieganie na fejsie TUTAJ

Edytowane przez cacajuate
Czas edycji: 2012-11-02 o 22:28
cacajuate jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-03, 10:17   #2309
Ismenkusia
Zakorzenienie
 
Avatar Ismenkusia
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 5 879
GG do Ismenkusia
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Jurek ładnie z "pięty wali" a tarahumara
__________________
lubię sobie spuszczać wpie..ol
Ismenkusia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-03, 17:29   #2310
Issabello
Raczkowanie
 
Avatar Issabello
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 84
Dot.: Zaczynamy bieganie zupełnie od podstaw! cz. III

Witam
Widzę, że moje pytanie o buty wywołało burzliwą dyskusję. Chciałabym kupić nowy, profesjonalny strój, ale na razie nie mogę sobie na to pozwolić ze względów finansowych Na razie pobiegam w tym co mam, a jeśli naprawdę wciągnę się w ten sport, zainwestuję w strój
Issabello jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:48.