Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3. - Strona 93 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-12-06, 22:03   #2761
Margot45
niecnotliwa dziewica
 
Avatar Margot45
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: przy komputerze
Wiadomości: 19 903
GG do Margot45
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Lepiej późno niż wcale
__________________
I wanna hurt you just to hear you screaming my name
Margot45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-07, 14:13   #2762
Margot45
niecnotliwa dziewica
 
Avatar Margot45
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: przy komputerze
Wiadomości: 19 903
GG do Margot45
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

"księżna Meghan jest oczkiem w jego głowie"
__________________
I wanna hurt you just to hear you screaming my name
Margot45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-12, 22:53   #2763
Margot45
niecnotliwa dziewica
 
Avatar Margot45
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: przy komputerze
Wiadomości: 19 903
GG do Margot45
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

szukali matkę noworodka
__________________
I wanna hurt you just to hear you screaming my name
Margot45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-13, 10:29   #2764
karolinka86
Zakorzenienie
 
Avatar karolinka86
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: z domku :)
Wiadomości: 9 691
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Czy użycie wyrażenia dzień prędzej zamiast dzień wcześniej jest poprawne ?Bo spotkałam się z tym na YouTubie

Wysłane z mojego SM-T113 przy użyciu Tapatalka
__________________

karolinka86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-13, 11:00   #2765
Rezolutna_Frania
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 15
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Kiedy ktoś pisze w dopełniaczu słowa nie kończące się na "ia" przez "ii".

Dania i Danii

piwonia i piwonii

ale

krew i krwi (nie krwii)

dzień i dni (nie dnii)
Rezolutna_Frania jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-13, 11:28   #2766
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Cytat:
Napisane przez Rezolutna_Frania Pokaż wiadomość
Kiedy ktoś pisze w dopełniaczu słowa nie kończące się na "ia" przez "ii".

Dania i Danii

piwonia i piwonii

ale

krew i krwi (nie krwii)

dzień i dni (nie dnii)
Chyba nie rozumiem tego postu. Co ma końcówka "ia" do tego, ile jest "i" na końcu? Kuchnia, kuchni, głębia, głębi, pustynia, pustyni, jaskinia, jaskini itp. O tym, czy na końcu będzie jedno czy dwa "i", decyduje tylko to, czy wyraz jest pochodzenia obcego czy rodzimego.

PS Nie z imiesłowami piszemy razem.

---------- Dopisano o 12:28 ---------- Poprzedni post napisano o 12:26 ----------

Cytat:
Napisane przez karolinka86 Pokaż wiadomość
Czy użycie wyrażenia dzień prędzej zamiast dzień wcześniej jest poprawne ?Bo spotkałam się z tym na YouTubie

Wysłane z mojego SM-T113 przy użyciu Tapatalka
Brzmi jak jakiś regionalizm, ale w tekście bym tego nie użyła.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-13, 14:39   #2767
Margot45
niecnotliwa dziewica
 
Avatar Margot45
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: przy komputerze
Wiadomości: 19 903
GG do Margot45
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Cytat:
Napisane przez megamag Pokaż wiadomość
O tym, czy na końcu będzie jedno czy dwa "i", decyduje tylko to, czy wyraz jest pochodzenia obcego czy rodzimego.

A jak się odniesiesz do odmiany imion Nadia, Katia, Nastia, Wołodia?
__________________
I wanna hurt you just to hear you screaming my name
Margot45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-12-13, 16:01   #2768
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Cytat:
Napisane przez Margot45 Pokaż wiadomość
A jak się odniesiesz do odmiany imion Nadia, Katia, Nastia, Wołodia?
Zgodnie z zasadą z dwoma "i", to wyrazy pochodzenia obcego.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-13, 16:15   #2769
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 18 638
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Cytat:
Napisane przez I am Rock Pokaż wiadomość
korony szwedskie

Taką pisownię często stosują Ukraińcy, którzy już jakoś w miarę ogarniają polski.
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-13, 17:15   #2770
Margot45
niecnotliwa dziewica
 
Avatar Margot45
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: przy komputerze
Wiadomości: 19 903
GG do Margot45
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Cytat:
Napisane przez megamag Pokaż wiadomość
Zgodnie z zasadą z dwoma "i", to wyrazy pochodzenia obcego.
Też mi się tak kiedyś wydawało, właściwie to całe życie.
Niestety, ci co wydają Marininę, mają odmienne zdanie i wszędzie piszą "Kosti, Wołodi, Nasti" od czego trafia mnie szlag
__________________
I wanna hurt you just to hear you screaming my name
Margot45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-13, 17:58   #2771
marza_mr
Zakorzenienie
 
Avatar marza_mr
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 7 321
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Cytat:
Napisane przez Margot45 Pokaż wiadomość
Czyli potwierdzasz to, co ja od paru lat powtarzam: czytelnik jest głupi, ślepy, niedouczony i można go olać. Tyle, że wyobraź sobie, nie każdy. Są ludzie, którzy lekturę traktują jak przyjemność, nie jak kolejny powód do irytacji.

Czytam kolejny kryminał. Zanim dotarłam do setnej strony, znalazłam cztery błędy. Kilka stron temu podawałam w wątku przykład powieści, w której na początku postacie nosiły inne nazwiska, a mniej więcej w połowie książki zupełnie inne. Odpowiedź wydawnictwa: bo autor się starzeje To do cholery, po to autor zatrudnia wydawnictwo, żeby takie idiotyzmy wyłapało!

I etat, płaca i czy daje się z niej wyżyć, nie mają tu nic do rzeczy! W każdym zawodzie można powiedzieć "olewam robotę, za mało mi płacą".
Święte słowa
marza_mr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-12-13, 19:30   #2772
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Cytat:
Napisane przez Margot45 Pokaż wiadomość
Też mi się tak kiedyś wydawało, właściwie to całe życie.
Niestety, ci co wydają Marininę, mają odmienne zdanie i wszędzie piszą "Kosti, Wołodi, Nasti" od czego trafia mnie szlag
Ciekawy przypadek. Z ciekawości sprawdziłam i WSO notuje tylko Wołodię (przez dwa i), ale nawet autokorekta w Wordzie i w przeglądarce mi tę wersję z jednym i podkreśla. Ciekawe, czy to fantazja jednej osoby, czy jakieś wytyczne wydawnictwa. Obstawiałabym to pierwsze.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-13, 20:17   #2773
Margot45
niecnotliwa dziewica
 
Avatar Margot45
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: przy komputerze
Wiadomości: 19 903
GG do Margot45
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Obawiam się, że z komórki nie znajdę tego maila z uzasadnieniem - o ile było jakieś, ale jak jutro będę przy komputerze to aż poszukam.

Offtopując - tak, nawet ostatnio widziałam ofertę pracy jako edytor tekstu, w KPMG, niestety skierowana do studentów / absolwentów polonistyki lub lingwistyki.
__________________
I wanna hurt you just to hear you screaming my name
Margot45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-13, 23:26   #2774
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Cytat:
Napisane przez Margot45 Pokaż wiadomość
Offtopując - tak, nawet ostatnio widziałam ofertę pracy jako edytor tekstu, w KPMG, niestety skierowana do studentów / absolwentów polonistyki lub lingwistyki.
W sumie to dość głupie wymaganie. Znam zdecydowanie za wielu polonistów i lingwistów, którzy obok poprawności językowej nigdy nawet nie stali. Najlepszym sposobem są testy kompetencji albo próbki, inaczej można się załatwić na szaro.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-14, 10:29   #2775
Margot45
niecnotliwa dziewica
 
Avatar Margot45
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: przy komputerze
Wiadomości: 19 903
GG do Margot45
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Cytat:
Napisane przez megamag Pokaż wiadomość
Ciekawy przypadek. Z ciekawości sprawdziłam i WSO notuje tylko Wołodię (przez dwa i), ale nawet autokorekta w Wordzie i w przeglądarce mi tę wersję z jednym i podkreśla. Ciekawe, czy to fantazja jednej osoby, czy jakieś wytyczne wydawnictwa. Obstawiałabym to pierwsze.

Sprawdziłam. To była powieść "Motywy osobiste", wydała to Czwarta Strona. I w tej i w następnej stosują właśnie taką odmianę, niestety nie mam egzemplarza pod ręką, żeby sprawdzić, kto tam fizycznie dokonywał redakcji i korekty tekstu. Wiem, że maila zatytułowałam "oszczędność czy głupota?", bo może im to w druku taniej wyszło, jak wszędzie przez jedno "i"....
__________________
I wanna hurt you just to hear you screaming my name
Margot45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-14, 13:10   #2776
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 155
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Cytat:
Napisane przez Margot45 Pokaż wiadomość
Wiem, że maila zatytułowałam "oszczędność czy głupota?"
Gdybym dostała takiego maila na adres służbowy, to nawet bym nie otworzyła. Zwłaszcza z tytułem napisanym małą literą. Ile oszczędziłaś nie wciskając Shifta.

Nie wiem, czemu jesteś taka agresywna, ale mam wrażenie, że ty sobie po prostu ego podnosisz tymi mailami i nie masz wcale szczerych intencji, żeby ich poinformować o błędzie.
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-14, 13:38   #2777
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Gdybym dostała takiego maila na adres służbowy, to nawet bym nie otworzyła. Zwłaszcza z tytułem napisanym małą literą. Ile oszczędziłaś nie wciskając Shifta.

Nie wiem, czemu jesteś taka agresywna, ale mam wrażenie, że ty sobie po prostu ego podnosisz tymi mailami i nie masz wcale szczerych intencji, żeby ich poinformować o błędzie.
A ja myślę, że dałoby się to przekuć w coś pozytywnego. Margot45 ma dobre oko, jest niezła z ortografii, dostrzega literówki. Musiałaby się poduczyć interpunkcji, bo to, jak widzę z postów, trochę kuleje. Nie wiem, jak tam u niej z fleksją, składnią i semantyką. Ale na pewno ma podstawy i dryg, żeby zostać redaktorem lub korektorem (zwłaszcza że szuka pracy). Niektórzy naprawdę zostali zatrudnieni po tym, jak odesłali do wydawnictwa papierową wersję książki z porządnie poprawionymi błędami z użyciem znaków korektorskich.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-14, 13:49   #2778
Margot45
niecnotliwa dziewica
 
Avatar Margot45
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: przy komputerze
Wiadomości: 19 903
GG do Margot45
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Megamag, z użyciem znaków korektorskich bym nie potrafiła, ale ileż razy mam ochotę pokreślić taki egzemplarz na czerwono i odesłać do wydawnictwa! albo chociaż znaczniki powklejać, bo mazanie po tekście jest dla mnie równoznaczne z niszczeniem książki.
__________________
I wanna hurt you just to hear you screaming my name
Margot45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-14, 14:38   #2779
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 155
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Cytat:
Napisane przez megamag Pokaż wiadomość
A ja myślę, że dałoby się to przekuć w coś pozytywnego. Margot45 ma dobre oko, jest niezła z ortografii, dostrzega literówki. Musiałaby się poduczyć interpunkcji, bo to, jak widzę z postów, trochę kuleje. Nie wiem, jak tam u niej z fleksją, składnią i semantyką. Ale na pewno ma podstawy i dryg, żeby zostać redaktorem lub korektorem (zwłaszcza że szuka pracy). Niektórzy naprawdę zostali zatrudnieni po tym, jak odesłali do wydawnictwa papierową wersję książki z porządnie poprawionymi błędami z użyciem znaków korektorskich.
Ale mi chodzi o ton, z jakim się zwraca do tych wydawców.

Wiem, że uważa na poprawność swoich wypowiedzi.

Ale sposób w jaki ocenia innych jest nieprzyjemny. Biorąc pod uwagę dodatkowo, że błędy robi. I ja też, bo święta nie jestem. Ale ja się nie kreuję na prof. Limonkę Bralczyk.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-12-14, 16:15   #2780
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Limonka2738 przez ten etap przechodzi bardzo wielu miłośników języka polskiego (w sensie przez etap grammar nazi). Kiedy człowiek jeszcze w sumie nie za wiele wie, ale już widzi błędy, ma tendencję do takiego negatywnego i agresywnego reagowania. Wynika to z emocjonalnego stosunku do języka, który sam w sobie nie jest niczym złym. Potem uczy się dalej, zaczyna zauważać, czego jeszcze nie wie i czego powinien się nauczyć, i pokornieje.

PS Znaków korektorskich jest kilka na krzyż i można je znaleźć w necie. Do nauczenia się w jedno popołudnie.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-14, 17:36   #2781
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 155
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Cytat:
Napisane przez megamag Pokaż wiadomość
Limonka2738 przez ten etap przechodzi bardzo wielu miłośników języka polskiego (w sensie przez etap grammar nazi). Kiedy człowiek jeszcze w sumie nie za wiele wie, ale już widzi błędy, ma tendencję do takiego negatywnego i agresywnego reagowania. Wynika to z emocjonalnego stosunku do języka, który sam w sobie nie jest niczym złym. Potem uczy się dalej, zaczyna zauważać, czego jeszcze nie wie i czego powinien się nauczyć, i pokornieje.

PS Znaków korektorskich jest kilka na krzyż i można je znaleźć w necie. Do nauczenia się w jedno popołudnie.
Nie wiem, ja bardzo lubię języki (zwłaszcza angielski) i zwracam ludziom uwagę na błędy, ale po chamsku się do nich nie odnoszę. Była tu użytkowniczka (może nawet ta sama, jeśli nie mam racji, poprawcie mnie, bo nie jestem pewna) wysłała bardzo nieprzyjemnego maila do redaktora gazety, którego rozpoczęła słowem "witaj", po czym zaczęła narzekać, jak to dziennikarzyny nie umiejo w polski.

Zwłaszcza jak wiem, że są osoby lepiej wykształcone ode mnie w tym temacie, bo ja jestem lingwistą z zamiłowania(tyle co powygrywałam konkursów językowych i lingwistycznych w szkole i sobie hobbystycznie teraz czytam), a z wykształcenia fizykiem.

Można kochać język i nie pisać ludziom, którzy zapewne nawet nie mają z danym tekstem nic wspólnego i nie mają na niego żadnego wpływu, takich niemiłych maili. A nawet gdyby mieli, tego "Wołodi" tam nie umieścili na złość (chociaż boli, przyznaję).

Przetlumaczę ten kawałek o tytule maila na codzienną sytuację. Wyobraź sobie, że ktoś pisze na forum.

"Ale powiedziałem kasjerce w Carrefourze, że pizze hawajskie są za drogie! Ale jej powiedziałem!"

No już tak czysty januszyzm, że wręcz destylowany.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-14, 17:52   #2782
I am Rock
lokalna gwiazda
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Mazury
Wiadomości: 19 804
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Cytat:
Napisane przez karolinka86 Pokaż wiadomość
Czy użycie wyrażenia dzień prędzej zamiast dzień wcześniej jest poprawne ?Bo spotkałam się z tym na YouTubie

Wysłane z mojego SM-T113 przy użyciu Tapatalka
Wg SJP:
prędzej
1. stopień wyższy od przysłówka: prędko;
2. raczej, łatwiej
I am Rock jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-14, 17:57   #2783
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 155
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Cytat:
Napisane przez I am Rock Pokaż wiadomość
Wg SJP:
prędzej
1. stopień wyższy od przysłówka: prędko;
2. raczej, łatwiej
Czyli wychodzi na to, że w kontekście "skończymy budowę dzień prędzej" byłoby wymienne z "wczesniej" i "szybciej" ale w opowieści "No, a my tydzień wcześniej byliśmy już na tym w kinie" już nie mozna użyć prędzej?

Czy to w ogóle nie jest podobne do szybciej?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-17, 14:12   #2784
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Żeby rozładować atmosferę, chciałabym podzielić się linkiem do artykułu, w którym pokazano, jak wygląda naprawdę źle zredagowana (i przetłumaczona) książką.
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/p...wnictwa-waspos
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-17, 14:32   #2785
Linka25
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: moje miasto...?
Wiadomości: 21 441
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Ale mi chodzi o ton, z jakim się zwraca do tych wydawców.

Wiem, że uważa na poprawność swoich wypowiedzi.

Ale sposób w jaki ocenia innych jest nieprzyjemny. Biorąc pod uwagę dodatkowo, że błędy robi. I ja też, bo święta nie jestem. Ale ja się nie kreuję na prof. Limonkę Bralczyk.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Zgadzam się ze wszystkim. I też widzę mnóstwo błędów w postach tej uzytkowniczki.
Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Nie wiem, ja bardzo lubię języki (zwłaszcza angielski) i zwracam ludziom uwagę na błędy, ale po chamsku się do nich nie odnoszę. Była tu użytkowniczka (może nawet ta sama, jeśli nie mam racji, poprawcie mnie, bo nie jestem pewna) wysłała bardzo nieprzyjemnego maila do redaktora gazety, którego rozpoczęła słowem "witaj", po czym zaczęła narzekać, jak to dziennikarzyny nie umiejo w polski.

Zwłaszcza jak wiem, że są osoby lepiej wykształcone ode mnie w tym temacie, bo ja jestem lingwistą z zamiłowania(tyle co powygrywałam konkursów językowych i lingwistycznych w szkole i sobie hobbystycznie teraz czytam), a z wykształcenia fizykiem.

Można kochać język i nie pisać ludziom, którzy zapewne nawet nie mają z danym tekstem nic wspólnego i nie mają na niego żadnego wpływu, takich niemiłych maili. A nawet gdyby mieli, tego "Wołodi" tam nie umieścili na złość (chociaż boli, przyznaję).

Przetlumaczę ten kawałek o tytule maila na codzienną sytuację. Wyobraź sobie, że ktoś pisze na forum.

"Ale powiedziałem kasjerce w Carrefourze, że pizze hawajskie są za drogie! Ale jej powiedziałem!"

No już tak czysty januszyzm, że wręcz destylowany.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ta sama uzytkowniczka.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Linka25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-17, 15:41   #2786
Margot45
niecnotliwa dziewica
 
Avatar Margot45
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: przy komputerze
Wiadomości: 19 903
GG do Margot45
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Jak mi już tak zbiorów obrabianie dupę, to chciałam zauważyć, że o ile popełniamy błędy, robię to jako zwykły użytkownik internetu - ba! Użytkownik bez wykształcenia polonistycznego. A błędy popełniane przez ludzi, dla których jest to praca zawodowa, za którą im płacą, to całkiem inna kategoria.

Jednocześnie mam nadzieję, że ulanie takiej ilości jadu poprawiło Limonce samopoczucie - skoro inne metody nie działają... zwracam tylko uwagę, że mogłabym te posty zgłosić do moderacji jako atak na użytkownika, ale nie chce mi się zniżać do tego poziomu.
__________________
I wanna hurt you just to hear you screaming my name
Margot45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-17, 16:16   #2787
5f42baaf55c99c9383de422acc0cb88e1da365bd_65628aba0b01a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 7 310
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Margot, ale jeśli nie wiesz, jak wygląda taka praca, to się nie wypowiadaj - po prostu

Gdzieś wyżej został przytoczony przykład księgowej - tak się składa, że akurat ja pracuję w księgowości. I tak, niestety też możemy się pomylić. Nie wisimy nad jednym dokumentem kilka minut, nie ma na to czasu, to jest hurt. Jak w praktyce wygląda taka praca?
Do 5 szybko, szybko bo listy płac i kadry.
Do 10 szybko, szybko bo ZUSy jednoosobowych działalności.
Do 15 szybko, szybko bo ZUSy z pracownikami.
Do 20 szybko, szybko bo dochodowy.
Do 25 szybko, szybko bo VAT.
Na przełomie miesiąca nadrabianie zaległości z wyciągami bankowymi. A potem nowy miesiąc i nowy rollercoaster.
A teraz wyobraź sobie, że wśród kilkudziesięciu klientów każdy chce coś tylko raz (jeden zachorował, drugi chce zatrudnić pracownika, trzeci stara się o dofinansowanie, czwarty jeszcze coś innego). Ups, masz kilkadziesiąt spraw na głowie. A większość ma jakieś pytania po kilka razy. Dodaj sobie do tego fakt, że połowa klientów dostarcza dokumenty po terminie. I nie, to nie jest tak, że pracownik wywali nogi do góry "za mało mi płacą, nie będę pracować!". Tylko się po prostu inaczej nie da. Nie jest też tak, że pracownik wziął sobie za dużo na głowę - tylu ma przydzielonych klientów i koniec, nic z tym nie zrobi (za miesiąc będzie miał więcej ).

A teraz przenieś to sobie na pracę w redakcji. Skąd możesz wiedzieć, ile taki pracownik ma zleceń na głowie i jaką ma presję czasu i stres? Prawdopodobnie nie wiesz. Wcześniej podejmowałam się bardzo różnych prac zarobkowych i jak się wejdzie od drugiej strony, to nie zawsze wszystko wygląda tak różowo. Żyjemy w takich czasach, że ma być dużo i tanio (niekoniecznie dobrze). Jak najwięcej nowości i premier, samonakręcająca się machina konsumpcjonizmu.

Edytowane przez 5f42baaf55c99c9383de422acc0cb88e1da365bd_65628aba0b01a
Czas edycji: 2018-12-17 o 16:18
5f42baaf55c99c9383de422acc0cb88e1da365bd_65628aba0b01a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-17, 16:48   #2788
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

[1=5f42baaf55c99c9383de422 acc0cb88e1da365bd_65628ab a0b01a;86257925]Margot, ale jeśli nie wiesz, jak wygląda taka praca, to się nie wypowiadaj - po prostu

Gdzieś wyżej został przytoczony przykład księgowej - tak się składa, że akurat ja pracuję w księgowości. I tak, niestety też możemy się pomylić. Nie wisimy nad jednym dokumentem kilka minut, nie ma na to czasu, to jest hurt. Jak w praktyce wygląda taka praca?
Do 5 szybko, szybko bo listy płac i kadry.
Do 10 szybko, szybko bo ZUSy jednoosobowych działalności.
Do 15 szybko, szybko bo ZUSy z pracownikami.
Do 20 szybko, szybko bo dochodowy.
Do 25 szybko, szybko bo VAT.
Na przełomie miesiąca nadrabianie zaległości z wyciągami bankowymi. A potem nowy miesiąc i nowy rollercoaster.
A teraz wyobraź sobie, że wśród kilkudziesięciu klientów każdy chce coś tylko raz (jeden zachorował, drugi chce zatrudnić pracownika, trzeci stara się o dofinansowanie, czwarty jeszcze coś innego). Ups, masz kilkadziesiąt spraw na głowie. A większość ma jakieś pytania po kilka razy. Dodaj sobie do tego fakt, że połowa klientów dostarcza dokumenty po terminie. I nie, to nie jest tak, że pracownik wywali nogi do góry "za mało mi płacą, nie będę pracować!". Tylko się po prostu inaczej nie da. Nie jest też tak, że pracownik wziął sobie za dużo na głowę - tylu ma przydzielonych klientów i koniec, nic z tym nie zrobi (za miesiąc będzie miał więcej ).

A teraz przenieś to sobie na pracę w redakcji. Skąd możesz wiedzieć, ile taki pracownik ma zleceń na głowie i jaką ma presję czasu i stres? Prawdopodobnie nie wiesz. Wcześniej podejmowałam się bardzo różnych prac zarobkowych i jak się wejdzie od drugiej strony, to nie zawsze wszystko wygląda tak różowo. Żyjemy w takich czasach, że ma być dużo i tanio (niekoniecznie dobrze). Jak najwięcej nowości i premier, samonakręcająca się machina konsumpcjonizmu.[/QUOTE]


sory ale bez sensu.
Nie muszę wiedzieć jak wygląda praca elektryka, żeby polecieć po odszkodowanie jak mnie prąd pieprznie.

Też mnie wnerwia zalew błędów wszelkiego rodzaju w obecnie wydawanych książkach.
I nie obchodzi mnie jak wygląda praca przy tym i ile kto ma na głowie. Bo ja po prostu dużo za te książki płacę, a jest coraz gorzej i gorzej, choć jak ktoś wcześniej zauważył, kiedyś nie było komputerów i nic nie poprawiało się samo, tylko trzeba było ryć za wszystkim po słownikach i kreślić ołówkiem po tekście na papierze.
A literówka w książce to było wydarzenie a nie norma co parę stron.

Książkę pisze fachowiec ( pisarz nomen omen) , siedzą potem nad tym kolejni ludzie jak mniemam fachowcy, a ja coraz częściej i tak dostaję bubla w cenie kosmicznej.:/
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams

Edytowane przez cava
Czas edycji: 2018-12-17 o 16:50
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-17, 17:00   #2789
5f42baaf55c99c9383de422acc0cb88e1da365bd_65628aba0b01a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 7 310
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

Nie sądzę, żeby kiedyś wychodziło aż tyle książek, co teraz.

Szkoda, że zanika zwykły szacunek do drugiego człowieka. Staram się na każdy zawód patrzeć z dystansem. A w całym tym moim rozważaniu dążyłam do tego, że wina często leży nie po stronie pracownika, tylko po stronie kierownictwa, które ma wymagania niemożliwe do realizacji (dużo, tanio, dobrze).

Albo po stronie konsumentów, którzy też chcieliby jak najwięcej i jak najtaniej.

Edytowane przez 5f42baaf55c99c9383de422acc0cb88e1da365bd_65628aba0b01a
Czas edycji: 2018-12-17 o 17:44
5f42baaf55c99c9383de422acc0cb88e1da365bd_65628aba0b01a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-18, 16:07   #2790
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Wasze "ulubione" błędy językowe cz. 3.

[1=5f42baaf55c99c9383de422 acc0cb88e1da365bd_65628ab a0b01a;86258049]Nie sądzę, żeby kiedyś wychodziło aż tyle książek, co teraz.

Szkoda, że zanika zwykły szacunek do drugiego człowieka. Staram się na każdy zawód patrzeć z dystansem. A w całym tym moim rozważaniu dążyłam do tego, że wina często leży nie po stronie pracownika, tylko po stronie kierownictwa, które ma wymagania niemożliwe do realizacji (dużo, tanio, dobrze).

Albo po stronie konsumentów, którzy też chcieliby jak najwięcej i jak najtaniej.[/QUOTE]

A gdzie szacunek do odbiorcy/konsumenta? To ja już jako konsument godna szacunku nie jestem, tylko można mi wciskać chłam?
Margo nie napisała do konkretnego korektora, tylko do wydawnictwa, które jest odpowiedzialne za sytuację.

I czy to wydawnictwo chce wydawać jak najwiecej nawet kosztem jakości, czy konsumenci tyle kupować, to pewnie i nawzajem.
Ja tam nie pragnę tego zalewu. I tak nie sięgnę po beleco bo szkoda mi mojego czasu na „ołtarzyki z Empiku”.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-11-04 09:10:44


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:26.