Nietolerancja laktozy - co jeść? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-07-20, 11:09   #1
Kachulec
Zakorzenienie
 
Avatar Kachulec
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Warszawa - Vienna
Wiadomości: 6 338

Nietolerancja laktozy


Czy tylko ja na to cierpię?

Więc jak to jest z moja dietą. Powinnam się wystrzegac laktozy, gdyż powoduje u mnie problemy żoładkowe. No dobrze, a więc zrezygnowałam z płatków na śniadanie. Jem ser biały,ale MUSZĘ dodać trochę mleka żeby nie był taki suchy. Taka odrobina mi przeciez nie zaszkodzi. No ale cóż. Lubię mleko, a muszę się go wystrzegać,
Jak byłam mała dziewczynką gdy zrobiono mi badania to Pani Doktór zaproponowała mi jakies leki. Ale ja nie lubiłam wtedy mleka,więc nie musiałam ich brać.
Czy ktoś wie, czy to kiedyś przejdzie? Czy da się z tego wyleczyć?

Z tego co wiem(a wcale dużo nie wiem) to mój organizm nie wytwarza jakiegoś enzymu i poprostu tego nie trawię. Więc czy to nie jest tak jak z otrębami? przeciez ich też nie trawimy więc czemu mam takie problemy po mleku?
__________________


Nieprzyzwoicie uparta i troszkę złośliwa




Kachulec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-20, 11:17   #2
pingwin2
Zakorzenienie
 
Avatar pingwin2
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 21 806
Dot.: Nietolerancja laktozy

Cytat:
Napisane przez Kachulec
Czy tylko ja na to cierpię?

Więc jak to jest z moja dietą. Powinnam się wystrzegac laktozy, gdyż powoduje u mnie problemy żoładkowe. No dobrze, a więc zrezygnowałam z płatków na śniadanie. Jem ser biały,ale MUSZĘ dodać trochę mleka żeby nie był taki suchy. Taka odrobina mi przeciez nie zaszkodzi. No ale cóż. Lubię mleko, a muszę się go wystrzegać,
Jak byłam mała dziewczynką gdy zrobiono mi badania to Pani Doktór zaproponowała mi jakies leki. Ale ja nie lubiłam wtedy mleka,więc nie musiałam ich brać.
Czy ktoś wie, czy to kiedyś przejdzie? Czy da się z tego wyleczyć?

Z tego co wiem(a wcale dużo nie wiem) to mój organizm nie wytwarza jakiegoś enzymu i poprostu tego nie trawię. Więc czy to nie jest tak jak z otrębami? przeciez ich też nie trawimy więc czemu mam takie problemy po mleku?
zamiast mleka do twarogu dodawaj kefir jogurt
możesz kupić w aptece tabletki zawierające enzym laktaza
niestety nietolerancja laktozy nie mija
pingwin2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-20, 12:46   #3
Kachulec
Zakorzenienie
 
Avatar Kachulec
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Warszawa - Vienna
Wiadomości: 6 338
Dot.: Nietolerancja laktozy

Cytat:
Napisane przez pingwin2
zamiast mleka do twarogu dodawaj kefir jogurt
możesz kupić w aptece tabletki zawierające enzym laktaza
niestety nietolerancja laktozy nie mija
Czyli jeśli dobrze rozumiem to po tym jak będę zażywać te tabletki będe mogła spokojnie spożywać mleko?

Jeszze jedno, czy te tabletki są bez recepty?
Dzięki
__________________


Nieprzyzwoicie uparta i troszkę złośliwa




Kachulec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-20, 13:17   #4
pingwin2
Zakorzenienie
 
Avatar pingwin2
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 21 806
Dot.: Nietolerancja laktozy

Cytat:
Napisane przez Kachulec
Czyli jeśli dobrze rozumiem to po tym jak będę zażywać te tabletki będe mogła spokojnie spożywać mleko?

Jeszze jedno, czy te tabletki są bez recepty?
Dzięki
tak bez recepty,
pingwin2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-12, 03:23   #5
april102
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Wiadomości: 19
Dot.: Nietolerancja laktozy

mleko krowie zastapilam kozim i sojowym, sery jem tylko kozie, niestety jogurtow nie jestem w stanie sobie odmowic ale jem tylko jeden malutki jogurcik dziennie
april102 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-13, 13:11   #6
Anula_r
Raczkowanie
 
Avatar Anula_r
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 43
Dot.: Nietolerancja laktozy

Czesc
Ja rowniez mam nietoleracje laktozy. Dodatkowo jestem uczulona na jajko i gluten. Jestem pod opieka ditetyka juz od 8 lat. Co do mleka to powinnas sprawdzic czy jestes uczulona tylko na krowie czy generalnie na mleko zwierzece. Ja jestem uczulona na zwierzece wiec o mleku kozim tez moge zapomniec.
Nie rozumiem jak mozesz jesc ser bialy? Przeciez on jest robiony z mleka!! To nie jest tak ze jak jestes uczulona na mleko to tylko nei mozesz pic go pod postacia plynu. Musisz wyeliminowac wszystkie produkty robione na bazie mleka badz je zawierajace! Wiem ze na poczatku ciezko jest wyeliminowac ulubione potrawy z diety i czlowiek mysli jeja co ja teraz bede jesc. Proponuje wizyte u dietetyka ktory na pewno znajdzie odpowiednie produkty dla Ciebie. Powodzenia i wytrwalosci!
Anula_r jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-13, 16:22   #7
Kachulec
Zakorzenienie
 
Avatar Kachulec
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Warszawa - Vienna
Wiadomości: 6 338
Dot.: Nietolerancja laktozy

Cytat:
Napisane przez Anula_r
Czesc
Ja rowniez mam nietoleracje laktozy. Dodatkowo jestem uczulona na jajko i gluten. Jestem pod opieka ditetyka juz od 8 lat. Co do mleka to powinnas sprawdzic czy jestes uczulona tylko na krowie czy generalnie na mleko zwierzece. Ja jestem uczulona na zwierzece wiec o mleku kozim tez moge zapomniec.
Nie rozumiem jak mozesz jesc ser bialy? Przeciez on jest robiony z mleka!! To nie jest tak ze jak jestes uczulona na mleko to tylko nei mozesz pic go pod postacia plynu. Musisz wyeliminowac wszystkie produkty robione na bazie mleka badz je zawierajace! Wiem ze na poczatku ciezko jest wyeliminowac ulubione potrawy z diety i czlowiek mysli jeja co ja teraz bede jesc. Proponuje wizyte u dietetyka ktory na pewno znajdzie odpowiednie produkty dla Ciebie. Powodzenia i wytrwalosci!
Ale ja jestem uczulona na sama laktozę Nie na całe mleko.
Poza tym to co dzieje się ze mną jak wypije mleko a zjem ser to jest duża różnica. Po serze właściwie nic mi nie dolega a po mleku wolę nie mówić
__________________


Nieprzyzwoicie uparta i troszkę złośliwa




Kachulec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-08-13, 18:06   #8
Anula_r
Raczkowanie
 
Avatar Anula_r
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 43
Dot.: Nietolerancja laktozy

Nie wiem na ile sie orientujesz na czym polega Twoja nietoleracja. Przeciez laktoza zawarta jest w mleku. Silniesz reagujesz po wypiciu mleka dlatego ze pijesz "czyste" mleko. Do sera dodawane sa inne skladniki, a wiec jest w nim mniej mleka. Nie pije mleka juz od 8 lat wiec wiem chyba wszystko na ten temat. Owszem w niektorych produktach mlecznych nie ma laktozy ale w wiekszosci jest.

P.S. Wydaje mi sie ze byl juz kiedys taki watek.
Anula_r jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-14, 09:39   #9
Kachulec
Zakorzenienie
 
Avatar Kachulec
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Warszawa - Vienna
Wiadomości: 6 338
Dot.: Nietolerancja laktozy

Cytat:
Napisane przez Anula_r
Nie wiem na ile sie orientujesz na czym polega Twoja nietoleracja. Przeciez laktoza zawarta jest w mleku. Silniesz reagujesz po wypiciu mleka dlatego ze pijesz "czyste" mleko. Do sera dodawane sa inne skladniki, a wiec jest w nim mniej mleka. Nie pije mleka juz od 8 lat wiec wiem chyba wszystko na ten temat. Owszem w niektorych produktach mlecznych nie ma laktozy ale w wiekszosci jest.

P.S. Wydaje mi sie ze byl juz kiedys taki watek.
Aż taka zielona to ja nie jestem Nie tolerancje laktozy mam od ponad 10 lat

Wiem,że moja tolerancja(albo jej brak) dla wszystkich produktów mlecznych zależy od stężenia laktozy. Nie umiem sobie odmówić nabiału,więc jem biały ser

Mi mój Lekarz polecił picie kefirów i jogurtów bo pomimo obecności laktozy sa też bakterie które pomagają ją rozłożyć i strawić.

Bardzo mozliwe,że był taki wątek, ale ja go nie mogłam znaleźć. Szukałam i nic nie znalazłam.
__________________


Nieprzyzwoicie uparta i troszkę złośliwa




Kachulec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-15, 00:30   #10
Brewka :)
sophisticated
 
Avatar Brewka :)
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 7 952
Dot.: Nietolerancja laktozy

Cytat:
Napisane przez Anula_r
Do sera dodawane sa inne skladniki, a wiec jest w nim mniej mleka. Nie pije mleka juz od 8 lat wiec wiem chyba wszystko na ten temat. Owszem w niektorych produktach mlecznych nie ma laktozy ale w wiekszosci jest.

P.S. Wydaje mi sie ze byl juz kiedys taki watek.
masz na myśli smakowe? czy bakterie?
zasadniczo do sera, zwłaszcza bialego to się nic nie dodaje, mleko się zakwasza (bakteriami właśnie), potem podgrzewa, odcedza i gotowe
__________________
elementarz reaktywacja
przepisy
Brewka :) jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-15, 09:24   #11
Anula_r
Raczkowanie
 
Avatar Anula_r
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 43
Dot.: Nietolerancja laktozy

Oki troche zle sie wyrazilam. Wlasnie te bakterie ktorymi sie zakwasza powoduja ze ser jest lepiej tolerowany niz zwykle mleko.
Anula_r jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-08-16, 09:31   #12
Dolot
Zadomowienie
 
Avatar Dolot
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Śląsk :) - Lublin :)
Wiadomości: 1 483
Dot.: Nietolerancja laktozy

Ja też nie toleruje laktozy ale jakos radze sobie z tym- wiecej produktów przetworzonych niz czystego mleka
__________________
16.04.2007- rozpoczęcie postu od słodyczy
30.04.2007- [62.5] kg
30.05.2007- [?] kg
Dolot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-16, 14:51   #13
Safirka
Zadomowienie
 
Avatar Safirka
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 1 123
Dot.: Nietolerancja laktozy

Ja też nie pijam samego mleka ale serki,jogurty itp .owszem jem,po samym mleku zawsze jest mi niedobrze :/ ale czy to mleko znowu takie dobre to niewiem ,ostatnio wpadłam na ten artykuł i nie jest zachęcający.
http://integra.xtr.pl/teksty/PijMleko.htm
Safirka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-16, 16:05   #14
Maxsia_
Rozeznanie
 
Avatar Maxsia_
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 718
Dot.: Nietolerancja laktozy

słyszałam ze zielona herbara wypłukuje cholesterol
Maxsia_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-16, 16:39   #15
Milka19
Zakorzenienie
 
Avatar Milka19
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 8 446
Smile Dot.: Nietolerancja laktozy

Cytat:
Napisane przez Safirka Pokaż wiadomość
Ja też nie pijam samego mleka ale serki,jogurty itp .owszem jem,po samym mleku zawsze jest mi niedobrze :/ ale czy to mleko znowu takie dobre to niewiem ,ostatnio wpadłam na ten artykuł i nie jest zachęcający.
http://integra.xtr.pl/teksty/PijMleko.htm
Ten artykuł często pojawiał się na wizażu. Uważam, że należy do niego podejść dość sceptyczne. Jak o wszystkim można napisać złe i dobre rzeczy. Gdyby człowiek tak bardzo się wszystkim przejmował, pewnie nic by nie jadł
Milka19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-27, 18:37   #16
Maddie
Wtajemniczenie
 
Avatar Maddie
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 2 671
Nietolerancja laktozy

Hej dziewczyny

Przeszukałam wizaż, jednak nie znalazłam jeszcze takiego wątku. Mój organizm nie toleruje laktozy, z czego zdałam sobie sprawę dopiero dziś. Pewnie niejednej z was również to dolega Mój główny problem polega na tym, że nie do końca wiem, jakie produkty ową laktozę zawierają. Tzn wiem, że mleko i jego przetwory, gotowe mieszanki do wypieków, produkty z proszku itp (to wygooglałam), ale co jeszcze? Muszę się nauczyć, czego unikać, może wtedy w końcu przykre objawy ustąpią..
(jeśli wątek nie pasuje do działu, proszę moderatora o przeniesienie)

Maddie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-27, 19:24   #17
Murron
Rozeznanie
 
Avatar Murron
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 549
Dot.: Nietolerancja laktozy

Cytat:
Napisane przez Maddie Pokaż wiadomość
Hej dziewczyny

Przeszukałam wizaż, jednak nie znalazłam jeszcze takiego wątku. Mój organizm nie toleruje laktozy, z czego zdałam sobie sprawę dopiero dziś. Pewnie niejednej z was również to dolega Mój główny problem polega na tym, że nie do końca wiem, jakie produkty ową laktozę zawierają. Tzn wiem, że mleko i jego przetwory, gotowe mieszanki do wypieków, produkty z proszku itp (to wygooglałam), ale co jeszcze? Muszę się nauczyć, czego unikać, może wtedy w końcu przykre objawy ustąpią..
(jeśli wątek nie pasuje do działu, proszę moderatora o przeniesienie)
ok tez to kiedyś miałam i z ciekawostek to ci powiem, ze np Skrzyp Polny ma laktoze:O ^
i czekolady mleczne
__________________
/////
Murron jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-27, 19:37   #18
Maddie
Wtajemniczenie
 
Avatar Maddie
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 2 671
Dot.: Nietolerancja laktozy

Cytat:
Napisane przez Murron Pokaż wiadomość
ok tez to kiedyś miałam i z ciekawostek to ci powiem, ze np Skrzyp Polny ma laktoze:O ^
i czekolady mleczne
Taaak, co do czekolady to się domyśliłam, trudno może pamiętasz jeszcze jakieś produkty?
Maddie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-27, 20:03   #19
phenomena
Zakorzenienie
 
Avatar phenomena
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 3 272
Dot.: Nietolerancja laktozy

maddie, a jakie są twoje objawy, jeśli mogłabym wiedzieć?

dwa dni temu trafiłam do lekarza po nieprzespanej nocy, niesamowitym bólu brzucha i nudnościach..
już od długiego czasu dolegają mi wzdęcia, dlatego lekarz zasugerował, że może to być nietolerancja laktozy. mogą też istnieć inne przyczyny, muszę zrobić badania na pasożyty, lamblie. powodem może też byc jelito drażliwe..

i muszę chyba na jakiś czas odstawić laktozę, zobaczyć, czy pozbędę się wzdęć. praktycznie codziennie na śniadanie jadam płatki z mlekiem, często piję kakao i jem duz o nabiału typu jogurty, serki itp.. nie wiem jak sobie poradzę, jeśli to rzeczywiście nietolerencja laktozy..
phenomena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-11-27, 20:12   #20
KOKAINA
Zadomowienie
 
Avatar KOKAINA
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Centrum
Wiadomości: 1 914
Dot.: Nietolerancja laktozy

Cytat:
Napisane przez phenomena Pokaż wiadomość
maddie, a jakie są twoje objawy, jeśli mogłabym wiedzieć
Podbijam pytanie.
__________________
'You tell me we can start the rain.
You tell me that we all can change
You tell me we can find something to wash the tears away.'
KOKAINA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-27, 20:21   #21
Maddie
Wtajemniczenie
 
Avatar Maddie
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 2 671
Dot.: Nietolerancja laktozy

Cytat:
Napisane przez phenomena Pokaż wiadomość
maddie, a jakie są twoje objawy, jeśli mogłabym wiedzieć?
Cytat:
Napisane przez KOKAINA Pokaż wiadomość
Podbijam pytanie.

Dziewczyny, z tego co wyczytałam to objawy mam typowe.. Kłujący ból brzucha (u mnie ból skupia się zdecydowanie po lewej stronie), wzdęcia, gazy , często jest mi niedobrze, i zauważyłam, że objawy te wzmagają się po spożyciu produktów mlecznych i sztucznych zupek i sosów z proszku. Szkodzą mi też napoje gazowane i tłuste, ciężkie potrawy. W sumie sama nie wiem co mi jest, objawy mam już ponad rok (nie codziennie, ale bardzo często i raczej po południu), u lekarza nie byłam bo chyba się wstydzę, ech..

Edytowane przez Maddie
Czas edycji: 2008-11-27 o 20:24
Maddie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-27, 20:24   #22
phenomena
Zakorzenienie
 
Avatar phenomena
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 3 272
Dot.: Nietolerancja laktozy

Cytat:
Nietolerancja laktozy może w swoich objawach przypominać nietolerancje mleka, tak jak występowanie biegunek, wymiotów, skurczów żołądka; jednakże nietolerancja laktozy powoduje wzdęcie brzucha i wytwarzanie gazów. Surowość występujących objawów jest różna, zależnie od indywidualnych dla każdego ilości laktozy jaka może być tolerowana.
Cytat:
Nietolerancja laktozy jest zaburzeniem wynikającym z obniżenia aktywności enzymu jelitowego niezbędnego do jej trawienia. Enzym ten to laktaza, która wytwarzana jest w jelicie cienkim i odpowiedzialna jest za prawidłowy przebieg hydrolizy laktozy do glukozy i galaktozy. Jej niedobór może być wrodzony, pierwotny lub wtórny. Najczęstszą przyczyną wtórnej nietolerancji laktozy jest uszkodzenie kosmków jelita cienkiego np. w chorobie trzewnej, czyli celiakii, bądź w zespole złego wchłaniania czy na skutek ostrego zakażenia jelitowego. Zatem w przypadku stwierdzenia np. celiakii często zalecane jest zmodyfikowanie sposobu żywienia nie tylko pod kątem nietolerancji glutenu, ale także laktozy.

Głównym objawem nietolerancji laktozy są biegunki, bolesne kolki i uporczywe wzdęcia. Dochodzi do nich na skutek zatrzymywania wody w jelitach oraz fermentacji bakteryjnej dwucukrów. Rozpoznanie nietolerancji laktozy jest bardzo trudne i przeprowadzane jest w oparciu o szereg testów biochemicznych.

Leczenie nietolerancji laktozy określić można jako typowo dietetyczne. Należy tutaj zastosować odpowiednią dietę eliminacyjną. Polega ona głównie na wykluczeniu z jadłospisu produktów mlecznych niefermentowanych. W praktyce posiłki w nietolerancji laktozy pozbawione powinny być słodkiego mleka. Nie ma natomiast potrzeby usuwania z planu posiłków wszelkich jogurtów czy kefirów. Jest to bardzo często popełniany błąd, który nie ma tak naprawdę uzasadnienia.

Mleko usuwane jest z diety osób cierpiących na nietolerancję laktozy z uwagi na dużą zawartość tego dwucukru w nim. Jednak w produktach mlecznych fermentowanych znajdują się jego śladowe ilości, z którymi organizm jest w stanie sobie poradzić. Różnica ta wynika z obecności w nich bakterii fermentacyjnych, które wykazują zdolność do rozkładu laktozy na związki pochodne, np. kwas mlekowy.

Ponieważ dieta osób ze stwierdzoną nietolerancją laktozy pozbawiona jest jednego z głównych źródeł wapnia, ważne jest aby osoby takie uzupełniały jego ewentualny niedobór. Jego najlepszym źródłem są właśnie napoje mleczne fermentowane, sery, konserwy rybne, jaja oraz pieczywo, nasiona roślin strączkowych, kasze gruboziarniste, warzywa liściaste, orzechy oraz kakao.
znalezione
phenomena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-27, 20:25   #23
phenomena
Zakorzenienie
 
Avatar phenomena
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 3 272
Dot.: Nietolerancja laktozy

mnie też kłuje z lewej strony...
nie potrafie zrezygnowa z mleka ;(
phenomena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-27, 20:28   #24
Maddie
Wtajemniczenie
 
Avatar Maddie
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 2 671
Dot.: Nietolerancja laktozy

Ja z mleka potrafię, nie przepadam, ale od czasu do czasu lubię zjeść jogurt czy deserek mleczny, a po tym ból gwarantowany no i moje uzależnienie od pepsi heh
phenomena, jakie badania robiłaś/będziesz robiła w kierunku wykrycia nietolerancji?
Maddie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-27, 20:33   #25
phenomena
Zakorzenienie
 
Avatar phenomena
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 3 272
Dot.: Nietolerancja laktozy

maddie, lekarka zaproponowała mi po prostu zastosować 2tygodniową dietę bezmeczną i wtedy powinno okazać się czy wsyztsko pracuje tak jak powinno.
powiedziała, że mogę jeść produkty przetworzone, takie jak jogurty naturalne, serki wiejskie ) nie przesadzać) kefiry, sery, masło
mówiła też żeby np serka wiejskiego nie dosładzać miiodem czy płatkami, bo tez może coś w brzuchu fermentować

Cytat:
Jeśli po spożyciu produktu zawierającego laktozę, po ok. 30 minutach do 2 godzin wystąpią objawy nudności, skurczów bólowych, wzdęcia oraz biegunka, to prawdopodobnie mamy do czynienia z nietolerancją laktozy. Intensywność objawów może być różna u wielu osób i zależy od ilości skonsumowanej laktozy. Zdolność wchłaniania laktozy przez układ trawienny można sprawdzić w warunkach domowych stosując prosty test: wypij dwie szklanki mleka na czczo i obserwuj czy nie wystąpią symptomy ze strony układu pokarmowego w przeciągu kilku godzin. Następnego dnia, zjedz ok. 50 g żółtego, twardego sera lub wypij dwie szklanki mleka wolnego od laktozy. Jeżeli objawy pojawią się tylko pierwszego dnia, to jest to nietolerancja laktozy. Jeżeli pierwszego i drugiego to mamy do czynienia z alergią na produkty mleczne.

Z metod diagnostycznych stosowanych przez medycynę stosuję się wiele technik badawczych, które zasadniczo dzielą się na bezpośrednie badania i pośrednie.

Najczęściej stosuje się nieinwazyjne metody pośrednie badania aktywności laktazy: analizując obecność wodoru w powietrzu wydechowym, poziom glukozy w surowicy krwi, badania moczu, czy pH kału. Testy przeprowadza się na czczo i wymaga się wypicia przed badaniem płynu zawierającego laktozę. Nie wymagają hospitalizacji pacjenta.

Test obecności wodoru (wodorowy test oddechowy) [edytuj]

W tym teście pacjent pije na czczo roztwór wodny (2 g/kg masy ciała, maks. 50 g laktozy) w odstępach 30 minutowych przez 4 godziny, a jego oddech jest analizowany w równomiernych odstępach czasu. Jeśli laktoza nie ulega rozkładowi w okrężnicy, ulega fermentacji bakteryjnej i wtedy powstają różne gazy, w tym wodór. Wodór jest wchłaniany z jelit, niesiony w krwiobiegu do płuc i wydychany. Podniesiony poziom wodoru (powyżej 20 ppm) w oddechu wskazuje na niewłaściwe trawienie laktozy. Pewne rodzaje żywności, leki oraz papierosy mogą wpłynąć na dokładność wyników i powinno się ich unikać przed badaniem. Test jest dostępny zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Przykładowa aparatura stosowana w tego typach testów: Quintron MicroLyzer lub Advancet Hydrogen breath testing.

Test zmian poziomu glukozy/galaktozy w surowicy krwi [edytuj]

W celu oznaczenia zawartości glukozy we krwi pacjenta, w czasie 2 godzin pobieranych jest kilka próbek krwi co 30 minut po spożyciu laktozy (50 g). Zwykle, gdy laktoza dotrze do systemu trawiennego, jest rozkładana przez enzym laktazę do glukozy i galaktozy. W wątrobie następuje przemiana galaktozy w glukozę, która przedostaje się do krwiobiegu i podnosi ogólny poziom cukru we krwi. Jeśli laktoza nie jest w pełni rozkładana, poziom cukru we krwi nie wzrasta (uzyskujemy na wykresie płaski wzrost poziomu glukozy- wzrost nie osiąga poziomu wyższego niż 20 mg/dl względem wartości wyjściowej) i wynik badania potwierdza nietolerancję laktozy. Przy prawidłowym trawieniu laktozy wykres ma wyraźnie zaznaczony szczyt przy czym wzrost powinien następować w tempie 50-100% na 1-2 godz. Test nie powinien być stosowany u chorych na cukrzycę i z zespołem złego wchłaniania. Bardziej wartościowym testem jest oznaczenie poziomu galaktozy w surowicy krwi po podaniu laktozy z etanolem (150 mg/kg masy ciała), który zahamowuje metabolizm galaktozy w wątrobie. Wykonuje się jedno badanie krwi 40 minut po podaniu laktozy. Wynik niższy od 2,0 mmol/l świadczy o hypolaktazji.

Testy oparte na badaniu moczu [edytuj]

Bada się poziom galaktozy (podobnie jak przy badaniu surowicy krwi) w moczu po uprzednim podaniu pacjentowi 50 g laktozy z etanolem. Próbkę moczu pobiera się 40 minut od spożycia płynu. Przy wykorzystaniu tej samej metody częściej stosuje się dużo wygodniejsze testy paskowe. Brak zmiany koloru paska świadczy o nietolerancji laktozy.

Metody badania bezpośrednie [edytuj]

W celach raczej badawczych stosuje się bezpośrednie (inwazyjne) badanie aktywności laktazy poprzez biopsję ściany jelita i badanie wskaźnika laktoza-sacharoza (metoda Dahlguista). Aktywność laktozy można również określać metodami immunohistochemicznymi przy użyciu przeciwciał monoklonalnych lub metodami enzymohistochemicznymi. Uważana za najlepszą z metod diagnostycznych, lecz rzadko stosowana w warunkach klinicznych ze względu na inwazyjność i koszty analiz.
phenomena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-27, 20:35   #26
Maddie
Wtajemniczenie
 
Avatar Maddie
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 2 671
Dot.: Nietolerancja laktozy

Ja serka dosładzać na szczęście nie muszę. Zrobię w takim razie tak jak Ty, z tą dietą, zobaczymy, czy poskutkuje (oby, bo mam już dość )
Maddie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-27, 20:42   #27
bad flower
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 73
Dot.: Nietolerancja laktozy

Mnie tez chyba dotyczy nietoleranca, poniewaz juz wczesniej sie zorientowalam i zrezygnowałam z mleka, ale widocznie nabiał tez mi nie słuzy. Kiedys gdy nie jadłam w ogole nabiału mleka itp to zniknęły mi krostki na rękach, które uważam za ewidentna oznakę nietolerancji, a teraz te wzdęcia i kłucia, wszystko by sie zgadzalo. Chętnie sama bym sie dowiedziała czego nie spozywać zeby nie miec gazów itp, bo to bardzo uciażliwe tym bardziej jak wychodze z domu, to wszystko gromadzi sie w brzuchu i okropnie boli
bad flower jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-28, 15:32   #28
Maddie
Wtajemniczenie
 
Avatar Maddie
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 2 671
Dot.: Nietolerancja laktozy

Dziś dzień bez znanych mi, szkodliwych produktów, i jest lepiej... jak do tej pory zero bólu

Dziewczyny, może jeszcze któraś z was coś wie na ten temat?
Maddie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-28, 15:44   #29
phenomena
Zakorzenienie
 
Avatar phenomena
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 3 272
Dot.: Nietolerancja laktozy

a u mnie źle. nie jadłam mleka i jogurtów od dwoch dni a i tak mam wzdęcia, gazy.. i na dodatek dostałam okres i już nie rozróżniam normalnego bólu od miesiączkowego. katastrofa..
i nie mam lamblii... szczerze mówiąc wolałabym, żeby to one były przyczyną :/
ale ejszcze badania na inne pasożyty mi zostały
phenomena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-18, 23:35   #30
theFemale
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 10
Dot.: Nietolerancja laktozy

I co dalej? Maddie, pomogła Ci odpowiednio dobrana dieta?
__________________
chcę. mogę!
theFemale jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-05-16 11:41:39


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:23.