zmiana przysięgi małżeńskiej - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Ceremonia i tradycja ślubna, weselna

Notka

Ceremonia i tradycja ślubna, weselna W tym miejscu możesz podzielić się widzą, jak zaplanować ceremonię ślubną. Na co zwrócić uwagę przy szukaniu sali weselnej. Przypomnieć tradycje weselne.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-01-19, 18:53   #1
Ferries
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 2

zmiana przysięgi małżeńskiej


hey, dziewczyny
tekst przysięgi małżeńskiej brzmi: „Ja (w tym miejscu swoje imię) biorę sobie Ciebie ( w tym miejscu wypowiadamy imię osoby z którą bierzemy ślub) za ( żonę lub męża to zależy od osoby która wypowiada tekst przysięgi małżeńskiej) i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.”
moje pytanie: czy jest możliwość by ją zmienić by panna młoda i pan młody powiedzieli zwykłe tak?

przykład:
-ksiądz: czy ty (imię p. młodego) bierzesz sobie za żonę (imię p.młodej) i ślubujesz jej miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że jej nie opuścisz aż do śmierci?
-pan młody: tak
-ksiądz: czy ty (imię p. młodej) bierzesz sobie za męża (imię p.młodego) i ślubujesz mu miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że go nie opuścisz aż do śmierci?
-panna młoda: tak
Ferries jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-19, 19:19   #2
stokroteczka777
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: T.G.
Wiadomości: 2 996
GG do stokroteczka777
Dot.: zmiana przysięgi małżeńskiej

Hmm, byłabym za. Bo wiadomo stres może wiele zepsuć. Ale czy tak można tego nie wiem Dowiem się
__________________
Nasz skarb:
http://www.suwaczki.com/tickers/klz9mg7ydcco6bvx.png

Nasz ślub:
http://s3.suwaczek.com/20100922640113.png

Jesteśmy razem od:
http://s1.suwaczek.com/200706022338.png


"Jest bowiem kilka odmian ciszy; najlepsza jest ta, która zapada z wyboru człowieka, a nie przeciw niemu"
stokroteczka777 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-19, 21:18   #3
Stysik
Zakorzenienie
 
Avatar Stysik
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 6 751
Dot.: zmiana przysięgi małżeńskiej

Ja sie nie znam ale slyszalam ze nie mozna zmienic tresci przysiegi w kościele...
nie chce wprowadzac w blad ale obilo mi sie o uszy ze moze byc to podstawa o niewaznienie, dlatego powinno sie od poczatku powtornie ja wypowiedziec bez bledu... ale tego nie jestem pewna
__________________
Rise and rise again
until lambs become lions...




"Granice? Nigdy żadnej nie widziałem.
Ale słyszałem, że istnieją w umysłach niektórych ludzi."



Stysik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-19, 21:38   #4
butterfly20
Zakorzenienie
 
Avatar butterfly20
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 20 814
Dot.: zmiana przysięgi małżeńskiej

Ale po co to zmieniać?W razie czego mąż Ci się nie wyprze,że przysięgał to wszystko
A tak to może powiedzieć,że on tylko powiedział "tak"

Ja mam ślub w KEA i tam przysięga jest jeszcze dłuższa.
Rozumiem,że rozważasz to,bo np.Ty lub TŻ stresujecie się mówieniem publicznie większych partii tekstu?
__________________
13.09.2013 godz.9.05 - T.

04.02.2016 godz.8.55 - Z.

06.05.2019 godz.10.46 - K.
butterfly20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-19, 21:51   #5
edyta n
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 38
Dot.: zmiana przysięgi małżeńskiej

Cytat:
Napisane przez Ferries Pokaż wiadomość
hey, dziewczyny
tekst przysięgi małżeńskiej brzmi: „Ja (w tym miejscu swoje imię) biorę sobie Ciebie ( w tym miejscu wypowiadamy imię osoby z którą bierzemy ślub) za ( żonę lub męża to zależy od osoby która wypowiada tekst przysięgi małżeńskiej) i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.”
moje pytanie: czy jest możliwość by ją zmienić by panna młoda i pan młody powiedzieli zwykłe tak?

przykład:
-ksiądz: czy ty (imię p. młodego) bierzesz sobie za żonę (imię p.młodej) i ślubujesz jej miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że jej nie opuścisz aż do śmierci?
-pan młody: tak
-ksiądz: czy ty (imię p. młodej) bierzesz sobie za męża (imię p.młodego) i ślubujesz mu miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że go nie opuścisz aż do śmierci?
-panna młoda: tak
Nie wydaje mi się, żeby można było tak zrobić. Przysięga, to przysięga. A Ty już teraz się pomyliłaś, bo nie mówi się "biorę sobie Ciebie" tylko "biorę Ciebie"
edyta n jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-19, 22:54   #6
iwka28
Wtajemniczenie
 
Avatar iwka28
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 2 095
Dot.: zmiana przysięgi małżeńskiej

Jeśli bierzesz ślub w kościele katolickim to nie możesz zmienić tekstu przysięgi. Jak się pomylisz w czasie jej składania i ksiądz Cię nie poprawi to można dochodzić jego unieważnienia.
__________________
"A teraz szybko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu. Tako rzecze ja, król Julian!"

Never regret something that once made you smile
iwka28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-20, 11:27   #7
Ferries
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 2
Dot.: zmiana przysięgi małżeńskiej

Cytat:
Napisane przez edyta n Pokaż wiadomość
Nie wydaje mi się, żeby można było tak zrobić. Przysięga, to przysięga. A Ty już teraz się pomyliłaś, bo nie mówi się "biorę sobie Ciebie" tylko "biorę Ciebie"


to nie mój błąd bo skopiowałam to z jakiejś stronki.

a co do przysiegi to nie boje się ze cos pomyle tylko tak mi sie bardziej podoba.
Ferries jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-01-20, 11:49   #8
mooonik
Zakorzenienie
 
Avatar mooonik
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 4 366
Dot.: zmiana przysięgi małżeńskiej

Cytat:
Napisane przez iwka28 Pokaż wiadomość
Jeśli bierzesz ślub w kościele katolickim to nie możesz zmienić tekstu przysięgi. Jak się pomylisz w czasie jej składania i ksiądz Cię nie poprawi to można dochodzić jego unieważnienia.
Dokładnie, nie można zmieniać treści przysięgi małżeńskiej wg własnego widzimisię

Natomiast jeśli któreś z młodych pomyli słowa przysięgi, wtedy po mszy w zakrystii jeszcze raz powtarza się przysięgę, już tylko w obecności księdza i świadków.
__________________


nie znoszę osób, które MUSZĄ mieć zawsze rację

Julitka

mooonik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-20, 11:57   #9
shanaz
Raczkowanie
 
Avatar shanaz
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 88
Dot.: zmiana przysięgi małżeńskiej

Nie można zmienić przysięgi ...mówił nam o tym ksiądz na naukach przedmałżeńskich także jest to informacja z pierwszej ręki Zresztą od razu o tym powiedział zanim ktokolwiek zdążył o to zapytać
__________________
Everything is simpler than you think and at the same time more complex than you imagine.

shanaz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-20, 12:32   #10
Ania_F
Raczkowanie
 
Avatar Ania_F
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: Tarnów
Wiadomości: 259
GG do Ania_F
Dot.: zmiana przysięgi małżeńskiej

Ślub w KK to udzielenie sobie wzajemne Sakramentu, to nie ksiądz go udziela tylko żona mężowi i odwrotnie, ksiądz jest tylko osobą Błogosławiącą Sakrament.

Byłam na ślubach gdzie młodzi wzajemnie sobie ślubowali bez podpowiadania księdza, wg wzoru ogólnie stosowanego, napewno wersję przysięgi trzeba omówić z księdzem, który udzieli wam błogosławieństwa.

Zdarza się na ślubach że młodzi się mylą i nie prawdą jest żeby z tego powodu unieważniać ślub, fotografowałam ślub gdzie to ksiądz się pomylił w imieniu panny młodej i nie poprawiali przysięgi.

Najważniejszym elementem przy zawieraniu małżeństwa jest; wolna wola narzeczonych i pełna świadomość czynu, oraz brak przeszkód do Zawarcia Małrzeństwa.
Kościół nie unieważnia ślubów z powodów pomyłek w tekście.

Edytowane przez Ania_F
Czas edycji: 2010-01-20 o 12:36
Ania_F jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-21, 12:51   #11
Mariam
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 152
Dot.: zmiana przysięgi małżeńskiej

byłam na ślubie katoliczki z nie katolikiem ( anglikanin) i wtedy nie ma mszy pełnej tylko jest modlitwa, w dwóch językach, i Koleżanka - katoliczka składała przysięga "katolicką" a a jej facet jakąś swoją po angielsku
Mariam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-01-21, 14:42   #12
Vilqa
Zadomowienie
 
Avatar Vilqa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 1 812
Dot.: zmiana przysięgi małżeńskiej

Przysięgę można zmienić. Jestem ateistką, w związku z tym będę klepać formułkę z USC , mój narzeczony - standardową kościelną.

Swoją drogą "cywilna" przysięga brzmi moim zdaniem zdecydowanie lepiej, mowa w niej o szacunku, staraniach w budowaniu trwałego i uczciwego związku, jakoś tak więcej w tej formułce uczuć i emocji, etc.

W kościelnym wariancie najbardziej brakuje mi tego szacunku właśnie.
__________________
"Bynajmniej" nie znaczy "przynajmniej"

Bazarek na rzecz Azylu dla świń "Chrumkowo"


Vilqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-21, 16:17   #13
iwka28
Wtajemniczenie
 
Avatar iwka28
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 2 095
Dot.: zmiana przysięgi małżeńskiej

Nam ksiądz przy spisywaniu protokołu powiedział, że woli abyśmy za nim powtarzali słowa przysięgi, ponieważ się nie pomylimy i sakrament będzie ważny. Zgodnie z prawem kanonicznym
Kan. 1119 - Poza wypadkiem konieczności, przy zawieraniu małżeństwa należy zachować obrzędy przepisane w księgach liturgicznych zatwierdzonych przez Kościół albo przyjęte prawnymi zwyczajami


a w księgach liturgicznych jest treść przysięgi którą się powtarza. Żeby rozwiać wszelki wątpliwości proponuję autorce wątku zadzwonić do księdza który będzie ślubu udzielał i zapytać
__________________
"A teraz szybko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu. Tako rzecze ja, król Julian!"

Never regret something that once made you smile
iwka28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-28, 22:48   #14
mgrasmann
Przyczajenie
 
Avatar mgrasmann
 
Zarejestrowany: 2014-05
Lokalizacja: Olsztyn
Wiadomości: 3
Dot.: zmiana przysięgi małżeńskiej

Polecam wpis na blogu
http://martynagrasmann.blogspot.com/...mazenskie.html
mgrasmann jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-31, 23:58   #15
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: zmiana przysięgi małżeńskiej

Cytat:
Napisane przez iwka28 Pokaż wiadomość
Jeśli bierzesz ślub w kościele katolickim to nie możesz zmienić tekstu przysięgi. Jak się pomylisz w czasie jej składania i ksiądz Cię nie poprawi to można dochodzić jego unieważnienia.
wątpię by ktoś stwierdził że ślub jest nieważny za dodanie słowa "biorę sobie ciebie".
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-02, 22:25   #16
tysiunia88
Raczkowanie
 
Avatar tysiunia88
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 49
Dot.: zmiana przysięgi małżeńskiej

Najlepiej się skonsultować z księdzem. Jeden się zgodzi, a drugiemu coś odbije i nię będzie takiej opcji. W razie co zmieńcie księdza;p
__________________
RABAT 10% dla forumowiczów na zespół weselny Lublin
wejdź na stronę www.zespolrecord.pl
Zadzwoń i zapytaj o zespół na wesele Lublin
tysiunia88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-23, 11:35   #17
GabrielaPyj
Raczkowanie
 
Avatar GabrielaPyj
 
Zarejestrowany: 2015-02
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiadomości: 48
Dot.: zmiana przysięgi małżeńskiej

nie ma takiej możliwości, jest to sakrament, prędzej w przypadku ślubu cywilnego
__________________
Gabriela Py
GabrielaPyj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ceremonia i tradycja ślubna, weselna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-02-23 12:35:39


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:02.