Powrót do polski, koszta - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2020-02-25, 07:44   #1
bamsee
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-12
Wiadomości: 49

Powrót do polski, koszta


Witam,
Wiem że było kilka tematów na forum, niestety przejrzalam wszystkie i nie mogę znaleźć odpowiedzi zwłaszcza że komentarze pod postami są już stare.

Chce wrócić do Polski i w tym roku zacząć studia, bardzo chciałabym dzienne ale nie wiem czy będzie mnie na to stać.. Dlatego pytanie pierwsze:

Czy któraś z was studiuje dziennie i pracuje? Gdzie udało wam się znaleźć pracę i czy zarabiacie na tyle żeby móc się utrzymać bez pomocy innych? Czy da się pogodzić pracę że studiami, macie jakiś plan zajęć który dostajecie np. Tydzień przed żeby móc ustalić grafik w pracy?

Czy polecacie bardziej studia dzienne czy zaoczne? Jeśli zaoczne to czy któraś studiowała w ten sposób za granicą i ma doświadczenie z tym jak to wygląda kiedy się co 2 tyg zjezdza na wykłady? Czy jest ciężko nadrobić z nauką?

I bardziej prywatne pytanie, ale zależy mi na tym więc jakby któraś chciała pomoc a nie chciała się wypowiedzieć tutaj to proszę o pw. Ile przy studiach dziennych potrzebujecie pieniędzy na miesiąc?
Tak żeby móc opłacić mieszkanie (będę mieszkać z chłopakiem dzielimy się 50/50), jedzenie, bilety i inne wydatki?
Czy macie kredyt studencki?
Jestem zainteresowana tym ile potrzeba pieniędzy na miesiąc bo na prawdę nie wiem czy sobie poradzę a w internecie są takie bzdury. "średni koszt życia dla 1 osoby w średnim standardzie 2100zl" jak? Jeśli każda nawet mała kawalerka kosztuje ok. 2tys...

Może któraś planuje dokładnie budżet i wie ile wyjdą koszta dla 1 osoby na cały rok?

Czy myślicie ze polscy pracodawcy przyjmą do prscy osobę która mieszkała od dziecka za granicą? Bez żadnego doświadczenia w pracy w Polsce.

I dla studiujących, czy można zmienić tryb nauczania podczas semestru czy trzeba ten semester najpierw zaliczyć? Myślę nad zmianą dzienne-zaoczne lub na odwrót.

Nie wiedziałam gdzie umieścić temat i z góry przepraszam.

Pomocy dziewczyny 🤯 każda rada jest na na wagę złota! Jestem w rozsypce.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
bamsee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-02-26, 12:15   #2
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Powrót do polski, koszta

Odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania są bardzo subiektywne. Czy można pracować na dziennych? To zależy głównie od kierunku, bo kierunki bardzo różnią się czasochłonnością. Na jednych upchniesz zajęcia w dwa dni, na innych będziesz miała zajęcia codziennie do 18 albo 20. Poza tym zależy, jak duży to kierunek i jak ma elastyczny plan, czy można się przepisywać do innych grup ćwiczeniowych, kiedy akurat coś Ci nie spasuje. Na jednych kierunkach rejestrujesz się praktycznie na wszystkie przedmioty sama i masz dużą elastyczność w ułożeniu planu, na innych dostajesz sztywny plan z góry. Ale plany zajęć to są jednak zwykle na cały semestr.

Czy dzienne czy zaoczne to też zależy dużo od kierunku. Są takie kierunki, które świetnie mieszczą się w weekendy, a są takie, na których na zaocznych dużo się traci (np. na filologii masz połowę zajęć językowych z tego co dzienni). No i trzeba wziąć pod uwagę też nastawienie ludzi w danym środowisku zawodowym. W jednym się patrzy głównie na doświadczenie, w innych ciągle panują takie poglądy, że studia zaoczne i prywatne uczelnie to dla debili.

Dolatywać na zaoczne pewnie byś dała radę, tylko pytanie czy to nie wyjdzie drożej niż studiowanie dzienne na miejscu.

Co zaś do kosztów utrzymania, to jest najbardziej subiektywne ze wszystkich. Pomijam tak oczywiste kwestie jak miasto, bo koszty mieszkania w rożnych miastach różnią się bardzo. Ale gdzie byś chciała mieszkać? Koszt akademika w moim mieście to 400 zł na miesiąc, a koszt wynajęcia kawalerki pewnie co najmniej 2,5 tysiąca. Koszty wynajmu pokojów są gdzieś pośrodku. Nie mam też bladego pojęcia, ile wydasz miesięcznie na jedzenie. Jeden wyda 400 zł, drugi 800. Poza tym jakie kosmetyki i ubrania kupujesz i jak często. To naprawdę zależy od docelowego standardu życia. Kilkanaście lat temu jako student w akademiku mogłam wyżyć za tysiaka, teraz nie wyżyję za cztery.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-02-26 13:15:31


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:07.