Szwecja - Strona 11 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Emigrantki

Notka

Emigrantki Emigrantki to forum dla "zagranicznych" Wizażanek. Wejdź, poznaj rodaczki, wymień się opiniami i swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-07-03, 22:22   #301
PannaX
Rozeznanie
 
Avatar PannaX
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: z przeszłości
Wiadomości: 947
GG do PannaX
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Dziewczyny, była któraś z Was w Gekaas* Ullared? Jak ceny? (chodzi mi zwłaszcza o ubrania) Jak asortyment? Opłaca się jechać z Göteborga?

* uhh forum nie łyka "świętego a"

Edytowane przez PannaX
Czas edycji: 2011-07-03 o 22:23
PannaX jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-04, 11:07   #302
fashionka83
Przyczajenie
 
Avatar fashionka83
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 25
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez melunia21 Pokaż wiadomość
Jak teraz tak patrze to mysle ze nawet lepiej jak Polakow niema w klasie, wtedy szybciej uczysz sie bo skupiasz sie na tym szwedzkim a nie co chwile pytasz kolegi polaka o co chodzi
A no właśnie, tu masz rację
__________________
Tala är silver,tiga är guld...
fashionka83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-05, 20:38   #303
martalady83
Raczkowanie
 
Avatar martalady83
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Malmö
Wiadomości: 400
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez PannaX Pokaż wiadomość
Dziewczyny, była któraś z Was w Gekaas* Ullared? Jak ceny? (chodzi mi zwłaszcza o ubrania) Jak asortyment? Opłaca się jechać z Göteborga?

* uhh forum nie łyka "świętego a"
Bylam raz, ale nie jechalam specjalnie, tylko bylo mi po drodze do Göteborg. Szalu jak dla mnie nie ma, kupilam jakies dwie spodnice chyba. Dla mnie jakies takie zwyczajne te ciuchy, wole poszperac i wyszukac jakies ciekawe. Zwykle to mam w Malmö. Jest gdzie pochodzic i poszukac co prawda, bo duze toto. Znam fanow Ullared, co jezdza co miesiac, wiec duzo ludzi uwaza, ze warto. Jak Ci po drodze to pojedz i zobacz, moze Ci sie spodoba.
martalady83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-05, 21:59   #304
PannaX
Rozeznanie
 
Avatar PannaX
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: z przeszłości
Wiadomości: 947
GG do PannaX
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez martalady83 Pokaż wiadomość
Bylam raz, ale nie jechalam specjalnie, tylko bylo mi po drodze do Göteborg. Szalu jak dla mnie nie ma, kupilam jakies dwie spodnice chyba. Dla mnie jakies takie zwyczajne te ciuchy, wole poszperac i wyszukac jakies ciekawe. Zwykle to mam w Malmö. Jest gdzie pochodzic i poszukac co prawda, bo duze toto. Znam fanow Ullared, co jezdza co miesiac, wiec duzo ludzi uwaza, ze warto. Jak Ci po drodze to pojedz i zobacz, moze Ci sie spodoba.
Dzięki za odpowiedź no właśnie nie bardzo mi po drodze ale czytałam trochę w necie o Ullared i część szwedów się zachwyca, że tak tanio i tak dużo... inni twierdzą, że owszem taniej ale nie na tyle żeby wydawać kasę na benzynę bo w sumie wychodzi na to samo. Czyli mówisz, że zwyczajne ciuchy... a jak z jakością? Bliżej jej do "bazarowej" czy jednak nie? Bo rozumiem że to jakieś "ullaredowskie" marki?
PannaX jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-07, 17:38   #305
martalady83
Raczkowanie
 
Avatar martalady83
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Malmö
Wiadomości: 400
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Jak dla mnie jakosc kiepska, ale tanio. Jakie sa sklepy nie pamietam dokladnie, bylam tam zaraz po przyjezdzie do Szwecji, to byl moj pierwszy weekend w Szwecji jak tam pojechalam, jakies 3,5 roku temu. Dlatego tez moja opinia moze nie jest jakos bardzo wartosciowa, ale nie wrocilam tam pozniej, wiec tak sobie tlumacze, ze szalu tam nie bylo. Bo ja sie przywizauje latwo do sklepow
martalady83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-14, 20:18   #306
***AGA***
Raczkowanie
 
Avatar ***AGA***
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Stockholm (Brandbergen)
Wiadomości: 34
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

A co tu tak cicho ? Dziewczyny na urlopie ?
***AGA*** jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-14, 20:39   #307
fashionka83
Przyczajenie
 
Avatar fashionka83
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 25
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

No Ja jestem na urlopie...w polsce.Za tydzień wracamyKurcze ale tu naprawde jest cisza
__________________
Tala är silver,tiga är guld...
fashionka83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-07-19, 09:46   #308
***AGA***
Raczkowanie
 
Avatar ***AGA***
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Stockholm (Brandbergen)
Wiadomości: 34
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Jak już wrócisz z urlopu, to podziel się z nami wrażeniami przede mną ostatnie dwa tygodnie w Polsce
***AGA*** jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-25, 08:28   #309
fashionka83
Przyczajenie
 
Avatar fashionka83
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 25
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Hejka Jesteśmy już w Szwecji.Wróciliśmy z urlopu.Było fajnie..... z córeczką bylismy w dino parku ,w cyrku, w zoo.Mieliśmy sporo spraw do załatwienia a co do tego to było bardzo mało czasu.Pózniej zakupy itd. A wieczorami Ja z mężem spotykalismy się ze znajomymi były grille,dwa razy na dyskotece byliśmy.Fajnie było...I znowu trzeba było sporo nakupowac do wyjazdu i pakowac(reszte rzeczy wzieliśmy bo już tu bedziemy na stałe) i to wszystko było na wariata byliśy już wykonczone.Ale mamy pozabierane swoje reszte rzeczy.,także mamy juz wszystko .Aha zapomniałam dodac,że we wrzesniu lecimy do polski na wesele.
__________________
Tala är silver,tiga är guld...
fashionka83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-25, 21:23   #310
wpatrujacy sie elf
Raczkowanie
 
Avatar wpatrujacy sie elf
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Szwecja.
Wiadomości: 108
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Co do Gekåsa w Ullared - jakosciowo nie jest az tak zle, ale oplaca sie jechac po wieksze zakupy My jezdzimy raz na pol roku, i wtedy kupujemy i kosmetyki i ubranka
__________________
Razem od 11.11.2009 <3

''Bez popelniania bledow czlowiek nie bylby czlowieczy''
wpatrujacy sie elf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-26, 20:38   #311
kivi
Raczkowanie
 
Avatar kivi
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 55
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Witam Was Drogie Panie
Chciałam zapytać jak jest z pracą lekarza w Szwecji?
Czy jest szansa pracy bez znajomości języka?
Jechać zaraz po studiach i na miejscu robić specjalizacje czy lepiej w Polsce?
Czy dyplom trzeba nostryfikować?

Pozdrawiam
__________________
Ratata !
kivi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-07-26, 20:58   #312
Bloou
Rozeznanie
 
Avatar Bloou
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 558
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez kivi Pokaż wiadomość
Witam Was Drogie Panie
Chciałam zapytać jak jest z pracą lekarza w Szwecji?
Czy jest szansa pracy bez znajomości języka?
Jechać zaraz po studiach i na miejscu robić specjalizacje czy lepiej w Polsce?
Czy dyplom trzeba nostryfikować?

Pozdrawiam
Mimo że nie mieszkam w Szwecji, to chyba wiadome, że będąc lekarzem trzeba znać całe nazewnictwo medyczne w języku ojczystym danego kraju. Nie wyobrażam sobie, jak lekarz, nie umiałby się ze mną porozumieć. Albo chirurg, czy inny nie znał np. słówka "białko", czy kwas jakiś tam
__________________

Nobody
, not even the rain, has such small hands
- Cummings


JESTEM ZA WPROWADZENIEM WIĘKSZYCH KAR DLA OSÓB, KTÓRE ZNĘCAJĄ SIĘ NAD ZWIERZĘTAMI.

Bloou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-26, 21:06   #313
kivi
Raczkowanie
 
Avatar kivi
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 55
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Zdaje sobie z tego sprawę, że trzeba znać słownictwo
Może po prostu źle sprecyzowałam pytanie- chodzi mi raczej o to, czy przyjeżdżając do Szwecji już muszę na starcie słownictwo medyczne itp. znać, czy może będzie na to jakiś określony czas, po którym powiedzmy zdaje się egzamin z języka?
Bo nie okłamując się, choćbym nie wiem jak dobre szkoły uczące szwedzkiego ukończyła to tam i tak nie nauczę się pojęć medycznych, a może się mylę i jest opcja "medyczny szwedzki" dla początkujących lekarzy?
__________________
Ratata !
kivi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-26, 21:07   #314
b8ae395ad20fac79699d786016c1d68a9b01f66e_62eafdf253efe
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 2 770
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez Bloou Pokaż wiadomość
Mimo że nie mieszkam w Szwecji, to chyba wiadome, że będąc lekarzem trzeba znać całe nazewnictwo medyczne w języku ojczystym danego kraju. Nie wyobrażam sobie, jak lekarz, nie umiałby się ze mną porozumieć. Albo chirurg, czy inny nie znał np. słówka "białko", czy kwas jakiś tam
Niekoniecznie... w szwecji brakuje lekarzy (szczególnie na północy) więc myślę, że nie jest to aż tak abstrakcyjne (o ile ang na bardzo dobrym poziomie jest ). najlepiej szukać informacji u ludzi z "branży" ... kiedyś zresztą natrafiłam na jakiś blog czy stronę lekarza, który opisywał warunki w jakich pracuje itd właśnie dla lekarzy rodaków, którzy się zastanaiwają nad wyjazdem, ale teraz za chiny tego nie znajdę :/
b8ae395ad20fac79699d786016c1d68a9b01f66e_62eafdf253efe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-26, 21:39   #315
PannaX
Rozeznanie
 
Avatar PannaX
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: z przeszłości
Wiadomości: 947
GG do PannaX
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez kivi Pokaż wiadomość
Zdaje sobie z tego sprawę, że trzeba znać słownictwo
Może po prostu źle sprecyzowałam pytanie- chodzi mi raczej o to, czy przyjeżdżając do Szwecji już muszę na starcie słownictwo medyczne itp. znać, czy może będzie na to jakiś określony czas, po którym powiedzmy zdaje się egzamin z języka?
Bo nie okłamując się, choćbym nie wiem jak dobre szkoły uczące szwedzkiego ukończyła to tam i tak nie nauczę się pojęć medycznych, a może się mylę i jest opcja "medyczny szwedzki" dla początkujących lekarzy?
Jest taka szkoła, w dodatku z kursem przyspieszonym - zajmują się wysyłaniem specjalistów sektora medycznego m.in. wlasnie do Szwecji.
PannaX jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-28, 09:46   #316
Bloou
Rozeznanie
 
Avatar Bloou
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 558
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez PannaX Pokaż wiadomość
Jest taka szkoła, w dodatku z kursem przyspieszonym - zajmują się wysyłaniem specjalistów sektora medycznego m.in. wlasnie do Szwecji.
A to super! Nawet nie wiedziałam

Nad jaką specjalizacją się zastanawiasz, kivi? Pytam z ciekawości.
__________________

Nobody
, not even the rain, has such small hands
- Cummings


JESTEM ZA WPROWADZENIEM WIĘKSZYCH KAR DLA OSÓB, KTÓRE ZNĘCAJĄ SIĘ NAD ZWIERZĘTAMI.

Bloou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-28, 14:33   #317
kivi
Raczkowanie
 
Avatar kivi
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 55
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

No właśnie! elegancko, że jest taka szkoła- to naprawdę duże ułatwienie

Z tą specjalizacją to nie chce nic krakać, bo nawet jeszcze studiów nie skończyłam :P
Ale jak tak sobie siedzę czasem wieczorami i wyobrażam sobie moje życie za X lat to jestem kardiologiem (może dziecięcym), albo neonatologiem. Ale różnie może być więc na nic się nie nastawiam
__________________
Ratata !
kivi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-28, 19:33   #318
guacamole
Wtajemniczenie
 
Avatar guacamole
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: wichrowe bagna
Wiadomości: 2 007
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Kivi, jak Ci tak zalezy na Szwecji, sprawdz sobie zapotrzebowanie na konkretne specjalizacje.
Kolejna sprawa, zrob specjalizacje w Polsce i dopiero wtedy sie wybieraj do Swe. Zanim to nastapi, skorzystaj z tego programu dla lekarzy polskich, gdzie naucza Cie szwedzkiego.

Moja siostra po specjalizacji (pediatrii) skorzystala z takiego programu, w kilka miesiecy bitej nauki wbila sobie hiszpanski i teraz przyjmuje na Teneryfie. Pojechala z rodzina, bo miala dosc bialostockiej zimy i ciaglego kataru.

Na marginesie, Szwecja to nie taki raj. Lekarze imigranci czesciej zasilaja jakies zasniezone zascianki i mokradla dalekie od cywilizacji. O prace w super osrodkach raczej trudno. No... chyba, ze jestes wybitna specjalistka w swojej dziedzinie, ktora jest bardzo rzadka i pozadana. Wtedy to warto nawet isc w prace badawcza.

Jesli chodzi o zarobki i warunki - lepiej placa w Norwegii czy Danii. Dania jest blizej kontynentalnej Europy i jest tu troche cieplej i mentalnie jest to takie pozytywne polaczenie czystosci i porzadku szwedzkiego z holenderska lekkoscia bytu - w moim odczuciu.
Nie chce Ci odradzac Szwecji, ale to syzyfowa droga pod gorke. Kiedys wszystko sie ulozy, ale przy takim wysilku, jaki trzeba wlozyc, by sie jakos urzadzic, czlowiek by stal sie milionerem w innym kraju.
guacamole jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-28, 21:45   #319
kivi
Raczkowanie
 
Avatar kivi
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 55
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez guacamole Pokaż wiadomość
Kivi, jak Ci tak zalezy na Szwecji, sprawdz sobie zapotrzebowanie na konkretne specjalizacje.
Kolejna sprawa, zrob specjalizacje w Polsce i dopiero wtedy sie wybieraj do Swe. Zanim to nastapi, skorzystaj z tego programu dla lekarzy polskich, gdzie naucza Cie szwedzkiego.

Moja siostra po specjalizacji (pediatrii) skorzystala z takiego programu, w kilka miesiecy bitej nauki wbila sobie hiszpanski i teraz przyjmuje na Teneryfie. Pojechala z rodzina, bo miala dosc bialostockiej zimy i ciaglego kataru.

Na marginesie, Szwecja to nie taki raj. Lekarze imigranci czesciej zasilaja jakies zasniezone zascianki i mokradla dalekie od cywilizacji. O prace w super osrodkach raczej trudno. No... chyba, ze jestes wybitna specjalistka w swojej dziedzinie, ktora jest bardzo rzadka i pozadana. Wtedy to warto nawet isc w prace badawcza.

Jesli chodzi o zarobki i warunki - lepiej placa w Norwegii czy Danii. Dania jest blizej kontynentalnej Europy i jest tu troche cieplej i mentalnie jest to takie pozytywne polaczenie czystosci i porzadku szwedzkiego z holenderska lekkoscia bytu - w moim odczuciu.
Nie chce Ci odradzac Szwecji, ale to syzyfowa droga pod gorke. Kiedys wszystko sie ulozy, ale przy takim wysilku, jaki trzeba wlozyc, by sie jakos urzadzic, czlowiek by stal sie milionerem w innym kraju.
Właśnie nie wiem czy taki zaśnieżony zaścianek daleki od cywilizacji nie pociągałby mnie najbardziej
Czasu do podjęcia takich decyzji to mam jeszcze mnóstwo, a że taka możliwość chodziła już za mną od jakiegoś to pomyślałam, że Was zapytam.
Trochę mnie tym zaskoczyłaś, że praca lekarza w Szwecji to taka syzyfowa robótka, jakoś tak sobie ubzdurałam, że to lekarska kraina miodem i mlekiem płynąca
__________________
Ratata !
kivi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-07-28, 22:03   #320
guacamole
Wtajemniczenie
 
Avatar guacamole
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: wichrowe bagna
Wiadomości: 2 007
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez kivi Pokaż wiadomość
Trochę mnie tym zaskoczyłaś, że praca lekarza w Szwecji to taka syzyfowa robótka, jakoś tak sobie ubzdurałam, że to lekarska kraina miodem i mlekiem płynąca

Niezaleznie od kraju, jest zawsze pod gorke na poczatek. Jako lekarzowi bedzie Ci o wiele latwiej, niz komus z innej branzy, niekoniecznie z wyzszym wyksztalceniem. Jak przejdziesz przez kurs szwedzkiego i dostaniesz kontrakt - to polowa sukcesu.
Co do klimatu itd... ja jestem raczej introwertyczka - ale jak sie okazuje - introwertyczka w Polsce. Tutaj wypadam na dosc zaawansowana ekstrawertyczke, a przeciez i tu i tam jestem ta sama osoba.
Jesli sie zdecydujesz na Szwecje, poza sprawami zawodowymi, bedziesz miala mase innych do zmierzenia sie. Wazna jest siec cieplych znajomych i dobrych dusz, niekoniecznie z Polski, ale dobrze miec kogos swojego. Ja mam przyjaciolke Kenijke, nadajemy na tych samych falach i mozemy na siebie liczyc. Bez niej byloby mi ciezko, Szwedzi maja inny temperament, inne myslenie, i choc sa w porzadku, czlowiek nie do konca moze sie wsrod nich wyluzowac.

Moja siostra lekarka miala swoje przeprawy. Niezaleznie od kraju docelowego, zaliczysz mase roznych kwiatkow. W Hiszpanii problemem jest ciagla maniana, spychologia, czesto walka z mania wyzszosci Hiszpanow nad ta 'a tam taka Polka'. Po kilku latach wymoscila sobie dobra pozycje, ale walka z roznymi wiatrakami wcale sie nie skonczyla.

W Szwecji pacjenci moga miec swoje piec groszy do Twojego jezyka, nawet jak Cie rozumieja, moga udawac, ze nie. Moze byc trudno z integracja, bo Szwedzi slabo sie integruja z 'obcymi'. To, co na plus, to fakt, ze lepiej zarobisz, bedziesz bezpieczniejsza socjalnie, jest tu porzadek i czystosc, sprawy formalne latwiej sie zalatwia, w pracy raczej nie bedziesz orac nadgodzin, respektowane sa przerwy na kawe i obiad. jak juz bedziesz miala umowe o prace, dojedziesz na niej do emerytury .
guacamole jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-28, 22:22   #321
kivi
Raczkowanie
 
Avatar kivi
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 55
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez guacamole Pokaż wiadomość
Niezaleznie od kraju, jest zawsze pod gorke na poczatek. Jako lekarzowi bedzie Ci o wiele latwiej, niz komus z innej branzy, niekoniecznie z wyzszym wyksztalceniem. Jak przejdziesz przez kurs szwedzkiego i dostaniesz kontrakt - to polowa sukcesu.
Co do klimatu itd... ja jestem raczej introwertyczka - ale jak sie okazuje - introwertyczka w Polsce. Tutaj wypadam na dosc zaawansowana ekstrawertyczke, a przeciez i tu i tam jestem ta sama osoba.
Jesli sie zdecydujesz na Szwecje, poza sprawami zawodowymi, bedziesz miala mase innych do zmierzenia sie. Wazna jest siec cieplych znajomych i dobrych dusz, niekoniecznie z Polski, ale 1)dobrze miec kogos swojego. Ja mam przyjaciolke Kenijke, nadajemy na tych samych falach i mozemy na siebie liczyc. Bez niej byloby mi ciezko, Szwedzi maja inny temperament, inne myslenie, i choc sa w porzadku, czlowiek nie do konca moze sie wsrod nich wyluzowac.

Moja siostra lekarka miala swoje przeprawy. Niezaleznie od kraju docelowego, zaliczysz mase roznych kwiatkow. W Hiszpanii problemem jest ciagla maniana, spychologia, czesto walka z mania wyzszosci Hiszpanow nad ta 'a tam taka Polka'. Po kilku latach wymoscila sobie dobra pozycje, ale walka z roznymi wiatrakami wcale sie nie skonczyla.

2)W Szwecji pacjenci moga miec swoje piec groszy do Twojego jezyka, nawet jak Cie rozumieja, moga udawac, ze nie. Moze byc trudno z integracja, bo Szwedzi slabo sie integruja z 'obcymi'. To, co na plus, to fakt, ze lepiej zarobisz, bedziesz bezpieczniejsza socjalnie, jest tu porzadek i czystosc, sprawy formalne latwiej sie zalatwia, w pracy raczej nie bedziesz orac nadgodzin, respektowane sa przerwy na kawe i obiad. jak juz bedziesz miala umowe o prace, dojedziesz na niej do emerytury .
1) jeśli już bym się decydowała to na pewno razem z moim chłopakiem, we dwoje na start na pewno byłoby nam raźniej

2) a tu zaś mnie mocno rozśmieszyłaśbo na myśl przyszli mi tacy złośliwi, zgredliwi staruszkowie co to cały dzień kombinują jak uprzykrzyć życie "obcemu" doktorkowi, już widzę jak się piekle a oni mają ubaw po pachy
__________________
Ratata !
kivi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-29, 08:52   #322
PannaX
Rozeznanie
 
Avatar PannaX
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: z przeszłości
Wiadomości: 947
GG do PannaX
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez guacamole Pokaż wiadomość
Dania jest blizej kontynentalnej Europy i jest tu troche cieplej i mentalnie jest to takie pozytywne polaczenie czystosci i porzadku szwedzkiego z holenderska lekkoscia bytu - w moim odczuciu.
Tylko, ze dunski jest krotko mowiac okropny z tym ich zwarciem krtaniowym (stød) i tym "r" i w ogóle... uchhh strasznie brzydki i denerwujący język wg mnie no i wymowa chyba nie mozliwa do opanowania ale moze to kwestia przyzwyczajenia...

Cytat:
Napisane przez kivi Pokaż wiadomość
1) jeśli już bym się decydowała to na pewno razem z moim chłopakiem, we dwoje na start na pewno byłoby nam raźniej
Ten program o którym wspomniałam (nazwałam to wtedy szkołą ale może nie słusznie - porostu zapewniają tez intensywne szkolenia językowe skupiające się, poza codziennym językiem, zwłaszcza na języku zadowodym - medycznym no i komunikacji z pacjentami ) zapewnia (jak twierdzą) też szkolenie językowe dla współmałżonków więc skoro mówisz, że too narazie odleglejsza przyszłość to może i chłopak będzie już małżonkiem w sumie nie wiem jak to wygląda z "ich punktu widzenia" - czy może jednak zapeniają też szkolenia dla partnerów "bez papierka"
PannaX jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-29, 09:09   #323
guacamole
Wtajemniczenie
 
Avatar guacamole
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: wichrowe bagna
Wiadomości: 2 007
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

PannaX, zgadzam sie z Toba, ze dunski jest straszny, jednak mozliwy do opanowania. Pracowalam w Polsce w dziale nordyckim firmy i kolezanka pieknie mowila i rozumiala dunski mimo ze uczyla sie na studiach, jako drugi jezyk, oraz we wlasnym zakresie.

Kivi, to bardzo dobry pomysl, by jechac ze swoim chlopakiem. Najlepiej, jak on tez jest z branzy medycznej lub informatycznej czy tez jest inzynierem czegos wzietego tutaj. Bo, w przeciwnym razie, na poczatek moze wcale nie znalezc sobie pracy, a ten poczatek moze byc nawet rok-dwa - nim nie zacznie normalnie rozumiec i mowic skladnie po szwedzku. Ewentualnie wezmie sie za lopate, a to wcale nie takie przyjemne.
W ramach kursu, dostaniesz jakies 3-4 tysiace na okres nauki jezyka w Warszawie, np. oraz od razu wiesz, kto jest Twoim pracodawca w Szwecji, bo szpitale i przychodnie zwykle skladaja zamowienie na lekarza i oplacaja mu nauke w Polsce. Co do meza, nie wiem, czy sa az tak hojni, ale warto poglowkowac, jesli jest z wzietej branzy.

Na poczatku mozecie zalczyc szok ogolny, co sie moze odbic na zwiazku. Jezeli chcecie ze soba byc do grobowej deski, lepiej wezcie slub, bo to trzyma ludzi za granica i pozwala przetrwac najgorsze poczatki. Ja bylam u mojego chlopaka Szweda i sie rozchodzilismy raz, co odbilo sie roczna przerwa. Potem, jak tylko wrocilam, od razu wzielismy slub i teraz wszelkie kryzysy latwiej nam przechodza, bo mi nie w glowie pakowanie walizki, a i on spokojniejszy. To tak, z mojej perspektywy.

A tak na marginesie, sama mozesz sie zapisac na kurs szwedzkiego i sie pouczyc. Nie wiem, gdzie mieszkasz, ja jestem z Warszawy (cale dorosle zycie) i uczylam sie w Poliglocie kilka lat temu za ok. 1000 semestr. Duzo mi to dalo, bo w Szwecji, zamiast od poczatku, poszlam jedynie na dwa ostatnie poziomy kursu: SAS A i SAS B, gdzie sie duzo opowiada, prezentuje, pisze wypracowania.

Dokoncz studia i zrob specjalizacje wpierw. Mozesz tez poprzegladac sobie gazety medyczne w bibliotece AM i ogloszenia na portalach medycznych. Tam sa ogloszenia, latwiej Ci bedzie sie przyjrzec wymaganiom i oferowanym warunkom.



Spadam. Za kilka godzin lece na Majorke. Najgorsze to, ze wlasnie w Goteborgu jest piekna pogoda, co sie rzaadko zdarza, az zal jechac. Idealna pogoda, by jechac na lowienie makreli.
guacamole jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-31, 23:32   #324
kivi
Raczkowanie
 
Avatar kivi
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 55
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Cytat:
Napisane przez guacamole Pokaż wiadomość
PannaX, zgadzam sie z Toba, ze dunski jest straszny, jednak mozliwy do opanowania. Pracowalam w Polsce w dziale nordyckim firmy i kolezanka pieknie mowila i rozumiala dunski mimo ze uczyla sie na studiach, jako drugi jezyk, oraz we wlasnym zakresie.

Kivi, to bardzo dobry pomysl, by jechac ze swoim chlopakiem. 1)Najlepiej, jak on tez jest z branzy medycznej lub informatycznej czy tez jest inzynierem czegos wzietego tutaj. Bo, w przeciwnym razie, na poczatek moze wcale nie znalezc sobie pracy, a ten poczatek moze byc nawet rok-dwa - nim nie zacznie normalnie rozumiec i mowic skladnie po szwedzku. Ewentualnie wezmie sie za lopate, a to wcale nie takie przyjemne.
W ramach kursu, dostaniesz jakies 3-4 tysiace na okres nauki jezyka w Warszawie, np. oraz od razu wiesz, kto jest Twoim pracodawca w Szwecji, bo szpitale i przychodnie zwykle skladaja zamowienie na lekarza i oplacaja mu nauke w Polsce. Co do meza, nie wiem, czy sa az tak hojni, ale warto poglowkowac, jesli jest z wzietej branzy.

2)Na poczatku mozecie zalczyc szok ogolny, co sie moze odbic na zwiazku. Jezeli chcecie ze soba byc do grobowej deski, lepiej wezcie slub, bo to trzyma ludzi za granica i pozwala przetrwac najgorsze poczatki. Ja bylam u mojego chlopaka Szweda i sie rozchodzilismy raz, co odbilo sie roczna przerwa. Potem, jak tylko wrocilam, od razu wzielismy slub i teraz wszelkie kryzysy latwiej nam przechodza, bo mi nie w glowie pakowanie walizki, a i on spokojniejszy. To tak, z mojej perspektywy.

3)A tak na marginesie, sama mozesz sie zapisac na kurs szwedzkiego i sie pouczyc. Nie wiem, gdzie mieszkasz, ja jestem z Warszawy (cale dorosle zycie) i uczylam sie w Poliglocie kilka lat temu za ok. 1000 semestr. Duzo mi to dalo, bo w Szwecji, zamiast od poczatku, poszlam jedynie na dwa ostatnie poziomy kursu: SAS A i SAS B, gdzie sie duzo opowiada, prezentuje, pisze wypracowania.

Dokoncz studia i zrob specjalizacje wpierw. Mozesz tez poprzegladac sobie gazety medyczne w bibliotece AM i ogloszenia na portalach medycznych. Tam sa ogloszenia, latwiej Ci bedzie sie przyjrzec wymaganiom i oferowanym warunkom.



4)Spadam. Za kilka godzin lece na Majorke. Najgorsze to, ze wlasnie w Goteborgu jest piekna pogoda, co sie rzaadko zdarza, az zal jechac. Idealna pogoda, by jechac na lowienie makreli.
1) chłop też medyk, także ramię w ramię byśmy zawalczyli
2) a skąd się to bierze? I w ogóle te kryzysy w związku na obczyźnie?
3) Już jakiś czas nad tym myślałam, ale na myśleniu jedynie się skończyło. Wydaję mi się, że mam dość ciężkie studia, a że nadmiernie zdolna nie jestem to muszę nad wszystkim sporo siedzieć. Swego czasu chodziłam na kółko onkologiczne, ale źle się to na moich studiach odbiło i musiałam rzucić, obawiam się że z nauką szwedzkiego byłoby podobnie, niestety.
4) Baw się dobrze! Opal się pięknie i wróć do domu szczęśliwie
__________________
Ratata !
kivi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-01, 20:27   #325
wpatrujacy sie elf
Raczkowanie
 
Avatar wpatrujacy sie elf
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Szwecja.
Wiadomości: 108
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Witajcie ! Od pewnego czasu, moja mama zastanawia sie nad porzadnym nauczeniem sie szwedzkiego. Znalazla strone internetowa, ale trzeba zaplacic za zrobienie sobie konta ok.360 kr. Strona ta to : www.sweol.com. Czy uzywal ktos z was ta strone?
__________________
Razem od 11.11.2009 <3

''Bez popelniania bledow czlowiek nie bylby czlowieczy''
wpatrujacy sie elf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-04, 06:58   #326
fashionka83
Przyczajenie
 
Avatar fashionka83
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 25
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Hejka...no ciekawe jak ta nauka internetowa wygląda sama skorzystałabym z tego,gdybym tylko wiedziała czy warto.Uczę się w domu z książek.A tak to do szkoły planuje iśc.
__________________
Tala är silver,tiga är guld...
fashionka83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-06, 10:31   #327
martalady83
Raczkowanie
 
Avatar martalady83
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Malmö
Wiadomości: 400
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Nigdy nie korzystalam z tej strony, ale ja sie ciezko ucze internetowo, potrzebuje dlugopisu i papieru, bo jestem wzrokowcem.

Jak u Was pogoda dziewczyny? W Malmö wreszcie troche slonca.
martalady83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-06, 12:59   #328
wpatrujacy sie elf
Raczkowanie
 
Avatar wpatrujacy sie elf
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Szwecja.
Wiadomości: 108
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

U nas slonca brak, zachmurzone niebo, wieje wiatr i jeszcze niedaj Boze zacznie padac
__________________
Razem od 11.11.2009 <3

''Bez popelniania bledow czlowiek nie bylby czlowieczy''
wpatrujacy sie elf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-17, 07:24   #329
fashionka83
Przyczajenie
 
Avatar fashionka83
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 25
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Ale tu jest cichutko.
__________________
Tala är silver,tiga är guld...
fashionka83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-17, 10:13   #330
Vanessita
Zakorzenienie
 
Avatar Vanessita
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Kraina Wikingów
Wiadomości: 3 225
Dot.: Pozdrowienia ze Szwecji

Hej Właśnie wróciłam z weekendu w Stockholmie Byłam u mężą...Jeju jak tam pięknie Już mi za nim tak tęskno....
Dziewczyny może wiecie gdzie są jakieś str. odnośnie wynajmu mieszkań albo znacie kogoś kto szuka lokatorów??
__________________
M. M. K silimedy maximum 570hi ..20/02/2017...już są!!!
Vanessita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Emigrantki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-11-06 17:12:11


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:27.