Wzdęcia po warzywach i owocach - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-06-24, 13:35   #1
Ankhi
Rozeznanie
 
Avatar Ankhi
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 503

Wzdęcia po warzywach i owocach


Jak w tytule staram się zdrowo jeść, warzywa i owoce lubię, ale nie wiem jak sobie z tym problemem poradzić. Wystarczy, że zjem 1 jabłko albo 1 marchewkę i przez jakieś następne 3 godziny mam duuuuży brzuch, tak że nie mogę dopiąć spodni, czuję się napchana i przejedzona. Kiedy siedzę sobie w domu to mi tak bardzo nie przeszkadza, ale jak trzeba wyjść to już jest niefajnie. Co radzicie?
__________________
Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi!
Ankhi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-25, 10:53   #2
kagga
Rozeznanie
 
Avatar kagga
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 844
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

Trzeba będzie się udać do lekarza Bo bez tego to takie trochę wróżenie z fusów. Przyczyny mogą być różne.

Trzeba też pamiętać, że owoce - mimo, że teoretycznie zdrowe - zawierają wiele cukrów. Przy pewnych dolegliwościach surowe owoce i niektóre warzywa nie służą i są zdecydowanie niewskazane.

Przykładowo - surowe owoce niewskazane są przy tendencji do grzybicy żołądka, przy zakażeniu niektórymi bakteriami.

Lekarz powinien ocenić sytuację i zlecić stosowne badania.

Doraźnie warto ograniczyć spożycie surowych owoców i warzyw, które Ci szkodzą.

Pozdrawiam

k.
kagga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-25, 19:26   #3
PaleNisko
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: Szczawno Zdrój
Wiadomości: 13
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

Dodam, ze nie powinno sie jesc owocow czy warzyw przed snem, bo wtedy bardzo spada metabolizm, wiec moga zalegac w jelitach i fermentowac, ble;p
PaleNisko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-25, 20:07   #4
SekretnyWachlarz
Zakorzenienie
 
Avatar SekretnyWachlarz
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 13 378
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

Owoce fermentują jeżeli się je połączy z czymś innym np. mlekiem lub zaraz po nich lub zaraz przed nimi coś zje. Owoce po 20-30 minutach znikają i spokojnie wtedy można coś innego zjeść.
__________________
"Któregoś dnia zrozumiesz, że szukasz tego, co już posiadasz".

Treningi
2016: 117/100
2017: 71/100

SekretnyWachlarz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-25, 22:41   #5
kagga
Rozeznanie
 
Avatar kagga
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 844
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

Cytat:
Napisane przez SekretnyWachlarz Pokaż wiadomość
Owoce po 20-30 minutach znikają i spokojnie wtedy można coś innego zjeść.
Niektóre owoce trochę dłużej. Czas trawienia zależy też od ilości, organizmu (ważne jest, czy mamy zdrowy układ trawienny) oraz ilości spożytego pokarmu.
kagga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-25, 22:56   #6
SekretnyWachlarz
Zakorzenienie
 
Avatar SekretnyWachlarz
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 13 378
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

Cytat:
Napisane przez kagga Pokaż wiadomość
Niektóre owoce trochę dłużej. Czas trawienia zależy też od ilości, organizmu (ważne jest, czy mamy zdrowy układ trawienny) oraz ilości spożytego pokarmu.
A tego powiem szczerze nie wiedziałam, ale człowiek uczy się całe życie. Jednak to nie zmienia faktu, że owoców lepiej z niczym nie łączyć, ale jeżeli już to tylko z surowymi warzywami.
__________________
"Któregoś dnia zrozumiesz, że szukasz tego, co już posiadasz".

Treningi
2016: 117/100
2017: 71/100

SekretnyWachlarz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-26, 13:41   #7
Ankhi
Rozeznanie
 
Avatar Ankhi
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 503
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

Tak mam odkąd pamiętam, więc to chyba nie grzybica czy coś podobnego. Owoce zazwyczaj jem same, a warzywa najczęściej do obiadu, ale właśnie nawet na czczo po jednym małym owocku albo 1 marchewce mam balon.
__________________
Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi!
Ankhi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-06-26, 14:17   #8
kagga
Rozeznanie
 
Avatar kagga
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 844
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

Cytat:
Napisane przez Ankhi Pokaż wiadomość
Tak mam odkąd pamiętam, więc to chyba nie grzybica czy coś podobnego. Owoce zazwyczaj jem same, a warzywa najczęściej do obiadu, ale właśnie nawet na czczo po jednym małym owocku albo 1 marchewce mam balon.
Ankhi, źle się zrozumiałyśmy, nie sugerowałam grzybicy, podałam ją jedynie jako przykład, że nie zawsze owoce służą.

Podtrzymuje - kierunek lekarz
kagga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-26, 16:53   #9
201705250955
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 8 665
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

Surowe owoce i warzywa nie są polecane osobom przy jakichkolwiek problemach z żołądkiem, niektóre również przy chorej wątrobie. Ja osobiście jestem zwolenniczką gotowanych warzyw, owoce jem tylko zmiksowane, czasem z lodem, syropem z agawy.
201705250955 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-27, 10:11   #10
Ankhi
Rozeznanie
 
Avatar Ankhi
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 503
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

Cytat:
Napisane przez kagga Pokaż wiadomość
Ankhi, źle się zrozumiałyśmy, nie sugerowałam grzybicy, podałam ją jedynie jako przykład, że nie zawsze owoce służą.

Podtrzymuje - kierunek lekarz
Odwiedziłam już jedną lekarkę jakiś czas temu. Zbadała mnie, zapisała mi dwa rodzaje tabletek, powiedziała, że to od braku ruchu, że to normalne, ona też tak ma, a jak próbowałam zaprotestować, że jednak nie wydaje się to normalne, to popatrzyła na mnie pobłażliwie i odesłała do domu. Tabletki wszystkie zjadłam , poprawy nie zauważyłam. Do jakiegoś innego lekarza musiałabym się pofatygować daleko, bo mieszkam na prowincji.
__________________
Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi!
Ankhi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-13, 15:40   #11
rescume
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 187
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

mam podobnie... zauwazyliscie moze po jakich owocach i/lub zdarza sie to wam najczesciej? ja nawet po ugotowaniu tych warzyw mam wibrujacy brzuch...
rescume jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-11-14, 08:25   #12
klora
Rozeznanie
 
Avatar klora
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 975
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

Cytat:
Napisane przez rescume Pokaż wiadomość
mam podobnie... zauwazyliscie moze po jakich owocach i/lub zdarza sie to wam najczesciej? ja nawet po ugotowaniu tych warzyw mam wibrujacy brzuch...
po jakich konkretnie tak masz? byc moze masz problemy z tolernacja okreslonej grupy
__________________


klora jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-15, 05:13   #13
rescume
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 187
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

marchewka i buraki. sadze, ze to po tym, bo ogolnie nie jem nic wzdymajacego. a akurat slyszalam, ze od warzyw tak moze byc, wiec gdybam, ze to wlasnie przez nie tak mam.

---------- Dopisano o 06:13 ---------- Poprzedni post napisano o 06:10 ----------

wiesz co, tak sobie teraz pomyslalam, ze moze to po jablkach? ostatnio zaczelam wlasnie jesc na wieczor gotowane jablko z cynamonem. ale juz teraz sama nie wiem, bo wlasciwie te wzdecia mam w rano i w dzien, a nie wieczorem czy w nocy...
rescume jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-15, 09:34   #14
klora
Rozeznanie
 
Avatar klora
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 975
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

Cytat:
Napisane przez rescume Pokaż wiadomość
marchewka i buraki. sadze, ze to po tym, bo ogolnie nie jem nic wzdymajacego. a akurat slyszalam, ze od warzyw tak moze byc, wiec gdybam, ze to wlasnie przez nie tak mam.

---------- Dopisano o 06:13 ---------- Poprzedni post napisano o 06:10 ----------

wiesz co, tak sobie teraz pomyslalam, ze moze to po jablkach? ostatnio zaczelam wlasnie jesc na wieczor gotowane jablko z cynamonem. ale juz teraz sama nie wiem, bo wlasciwie te wzdecia mam w rano i w dzien, a nie wieczorem czy w nocy...
hmm a po owocach ogolnie?
a masz jakies inne problemy trawienne? np klopoty z wyproznianiem?
ta marchew i burak gotowane tak? nie sa to strocte produkty sprzyajajce wzdeciom, co jesz jeszcze w tych posilkach? i ile od posilku jest wzdecie?
__________________


klora jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-16, 05:38   #15
rescume
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 187
Red face Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

wzdecia mi sie zaczynaja rano - nie wiem, moze juz w nocy.. ;/
pije siemie, ale to rano - juz jak sa... a tak, to jem normalnie.

---------- Dopisano o 06:38 ---------- Poprzedni post napisano o 06:35 ----------

innych problemow trawiennych nie mam - moge codziennie;/ brzuch tez mnie nie boli - chyba ze mam naprawde stresa i przez to te wzdecia sa ogromne,,, a tak, to raczej nie
rescume jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-21, 08:03   #16
rescume
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 187
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

a jak myslicie, czy jedzac codziennie ok 1-2 buraki nie szkodze sobie w jakis sposob? bedzie wdzieczna za jakiekolwiek wiesci
rescume jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-21, 11:08   #17
helencia01
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 95
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

mysle ze mozesz zastapić je czyms innym i jesc je co drugi dzien
helencia01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-05, 22:34   #18
Savages
Agencja Spamu - Nie stać nas na reklamę, więc spamujemy!
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 118
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

Ja to dzisiaj przeszłam apogeum wzdęciowe. Burczało, przelewała, balało. Jakaś masakra, możecie wymienić jakie owoce mogą powodować wzdęcia? przypatrzę się swojej diecie.
Savages jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-10, 06:35   #19
rescume
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 187
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

tez tak mi sie zdarza czesto (ostatnio caly czas ) nie jem wzdymajacych warzyw, ale jem lekko podgotowane. gdzies przeczytalam, ze wlasnie takie warzywa nie sa lekko strawne i moga wystepowac po nich wzdecia. wiec moze u ciebie rowniez jest tak, ze nie wazne co jesz tylko jak przygotowane??
rescume jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-12-10, 09:23   #20
klora
Rozeznanie
 
Avatar klora
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 975
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

Cytat:
Napisane przez rescume Pokaż wiadomość
tez tak mi sie zdarza czesto (ostatnio caly czas ) nie jem wzdymajacych warzyw, ale jem lekko podgotowane. gdzies przeczytalam, ze wlasnie takie warzywa nie sa lekko strawne i moga wystepowac po nich wzdecia. wiec moze u ciebie rowniez jest tak, ze nie wazne co jesz tylko jak przygotowane??
Bo obróbka termiczna niszczy błonnik w nich zawarty. Dlatego nie drażni jelit. Być może z tymi owocami kwestia dotyczy nietolerancji fruktozy, ktora ma sporo ludzi i nie zdaje sobie sprawy. Czesc z nas ma tez problem z trawieniem surowizny na skutek za malego wydzielania kwasu zoladkowego, a co za tym idzie enyzmow itd. Czesto w stresie tak sie dzieje, jak towarzyszy temu np. zgaga to mozemy miec pewnosc nawet.
Ale najbardziej destrukcyjnie na jelita wplywaja zboza. I niestety nie zawsze mozna jednoznacznie stwierdzic od czego wzdecia, bo pasaz jelitowy trwa do 48h nawet. Mozna zrobic burakowy test i sprawdzic samemu, ze to naprawde dlugi proces. Dlatego nie zawsze to co nam sie wydaje, nam szkodzi.

Savages Twoje objawy sa niepokojace, odstaw na miesiac chociaz zboza i nabial tetsowo, bo to typowe problematyczne produkty.
__________________


klora jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-11, 13:01   #21
Savages
Agencja Spamu - Nie stać nas na reklamę, więc spamujemy!
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 118
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

Będę musiała tak zrobić, plus załatwić sobie wizytę u lekarza, ech... tylko kiedy?
Savages jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-11, 14:55   #22
apows
Zadomowienie
 
Avatar apows
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 1 168
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

Cytat:
Napisane przez Ankhi Pokaż wiadomość
Jak w tytule staram się zdrowo jeść, warzywa i owoce lubię, ale nie wiem jak sobie z tym problemem poradzić. Wystarczy, że zjem 1 jabłko albo 1 marchewkę i przez jakieś następne 3 godziny mam duuuuży brzuch, tak że nie mogę dopiąć spodni, czuję się napchana i przejedzona. Kiedy siedzę sobie w domu to mi tak bardzo nie przeszkadza, ale jak trzeba wyjść to już jest niefajnie. Co radzicie?
Widocznie musisz spozywać warzywa i owoce w postaci duszonej lub gotowanej. Ja mam to samo, jak zjem owoc w surowej postaci, wyglądam jak w ciąży. To wina jelit, złej perystaltyki. Proponuję uzbroić się w cierpliwość i gotować.
__________________
Zapraszam na mój blog http://podwierzba.blogspot.com/
apows jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-13, 20:14   #23
Savages
Agencja Spamu - Nie stać nas na reklamę, więc spamujemy!
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 118
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

Pierwszy dzień bez chleba i nabiału, jest ciężko dziewczyny! ;D
Savages jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-14, 13:31   #24
klora
Rozeznanie
 
Avatar klora
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 975
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

Cytat:
Napisane przez Savages Pokaż wiadomość
Pierwszy dzień bez chleba i nabiału, jest ciężko dziewczyny! ;D

ja chyba tez za nabialam tesknilam...ale paradoksalnie teraz to ostatnia rezcz na jaka mam ochote
__________________


klora jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-15, 16:19   #25
_____
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 26
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

Surowe warzywa i owoce po prostu są ciężkostrawne i trzeba się z tym pogodzić. Od wielu lat promuje się ich jedzenie, ze względu na witaminy, ale coś za coś.
_____ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-15, 19:36   #26
rescume
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 187
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

a ja juz od miesiaca nie jem chleba ani nabialu pierwsze dni byly ciezki, o moja ulubiona "potrawa" jest wlasnie chleb ale teraz wcale o tym nie mysle. wszyscy jedza sobie co chca normalnie a mnie juz do niczego nie ciagnie mam nadzieje, ze jeszcze dlugo tak pozostanie
klora, a Ty ile czasu juz nie jesz nabialu?
rescume jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-15, 22:34   #27
Savages
Agencja Spamu - Nie stać nas na reklamę, więc spamujemy!
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 118
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

u mnie jest ciężko z chlebem, bo ja po prostu kocham jeść tosty! z nabiałem, no moooże jakoś wytrzymam, chociaż nie! ser żółty to też nabiał... Najgorszą rzeczą w tym odstawianiu wszystkiego jest znalezienie zamiennika, bo jak już się go znajdzie to od razu wstrzemięźliwość staje się przyjemniejsze. Tylko czy zaraz nie wpadnę ze skrajności w skrajność?
Savages jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-16, 08:24   #28
rescume
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 187
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

To chyba bardziej dzieje sie w glowie... mozna sie wyrzec wszystkiego, jezeli jest taka koniecznosc. ale dopiero wtedy, kiedy sie widzi sens w swoich dzialaniach. ja u siebie widze i moze dlatego nie ciagnie mnie juz do niczego - nawet do chleba (a smak chleba kojarzy mi sie z kazdym etapem mojego zycia )
rescume jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-17, 09:44   #29
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

Wzdęcia wcale nie muszą zależeć od diety.
Mogą brać się ze złego oddychania, ze złej postawy, z braku wystarczającej ilości ruchu.
Wzdęcia to np. choroba zawodowa ludzi którzy dużo mówią- bo łykają dużo powietrza.
Którzy dużo siedzą - bo upośledzają proces oddychania przez złą postawę, zamkniętą klatkę piersiową, żebra "wbite" w przeponę co ją blokuje.
Mogą być powodowane stresem- i znów- powodem jest złe oddychanie, blokowanie mięśni brzucha, oddychanie klatką piersiową zamiast przeponą.


Oraz, wzdęcia mogą powstawać od _zbyt małej_ ilości zjadanych warzyw i owoców- bo niewystarczająca ilość błonnika w diecie, powoduje mnożenie się w jelitach nieprawidłowej flory bakteryjnej.

ważne jest też dostarczanie sobie w diecie probiotyków, jedzenie ukwaszonych warzyw - najlepiej domowych (małosolne lub kiszone ogórki, kapusta), ukwaszonego nabiału.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-17, 10:28   #30
Carnimirie
Raczkowanie
 
Avatar Carnimirie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 69
Dot.: Wzdęcia po warzywach i owocach

Wydaje mi się, że na powody wzdęć każda musi "przetestować" na sobie. Ja np. mam takie momentalnie po curry i białym pieczywie (wysoko przetworzona mąka). Muszę to jeszcze sprawdzić, ale wydaje mi się, że kupując pryskane pestycydami owoce w supermarkecie mój organizm nie trawi ich zbyt dobrze. Jakiekolwiek chemiczne "naddatki" są u mnie wzdęciowym preludium. Nie pomagają mi żadne espumisany itp. Wdzęcia przechodzą dopiero nazajutrz, po przebudzeniu ;/ To jeden z powodów, dla kótrych inwestuję w żywność ekologiczną. Widać jestem w stanie wydać trochę więcej, by nie "wydymało mnie" spod obcisłej sukienki :P

PS Czy któraś z Was także ma wzmożony problem ze wzdęciami podczas okresu? Jakie jest fizjologiczne wytłumaczenie tego?
Carnimirie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:42.