Wasze sposoby jak się zmobilizować - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2023-02-03, 08:32   #1
sliewks
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2023-02
Wiadomości: 8

Wasze sposoby jak się zmobilizować


Podpowiedzcie jak się zmobilizować, zorganizować, trzymać się planu, postanowień, wziąć się za siebie.

Mam na myśli przede wszystkim zwykłą codzienność. Przykładowo mam teraz trochę wolnego z przymusu. Mnóstwo rzeczy do zrobienia, i takich zwykłych, i takich niezwykle ważnych dla mnie. Zamiast tego całe dnie chodzę z kąta w kąt, przeglądam głupoty w internecie, instagram, filmiki, itp. I ciągle myślę że później zrobię co mam zrobić. Tylko że tego później nie ma. Ciągle wszystko przekładam na później. Wszystko później, wszystko na ostatnią chwilę. Tylko że często te później nie nadchodzi. I ja mam poczucie, że czas mi ucieka, przelatuje między palcami.

Mam nawet problem żeby zmobilizować się z większym sprzątaniem, wykorzystać chwilowo wolny czas np. na ćwiczenia czy naukę języków. Z tym żeby gdzieś pójść, coś zobaczyć. Zupełnie nie umiem sobie zaplanować czasu, a w zasadzie trzymać swoich planów. I to nawet takich krótkoterminowych. I nie jest to kwestia zmęczenia. Zawsze taka byłam. Teraz mieszkam sama, w zasadzie zajmuje się tylko sobą.

Próbowałam rożnych metod, ale nic nie działa. Nie umiem trzymać się swojego planu, wyznaczonych przez siebie zadań. Nie umiem być konsekwentna. Mając wolny dzień nie robię nic kompletnie wartościowego i potrzebnego mi.

Mam też gigantyczny problem z podjęciem decyzji. Zawsze mi się wydaje że mam jeszcze czas, że zaraz będzie lepiej, zaraz zdążę itp.

Edytowane przez sliewks
Czas edycji: 2023-02-03 o 10:04
sliewks jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-03, 09:52   #2
Norluka
Wtajemniczenie
 
Avatar Norluka
 
Zarejestrowany: 2022-07
Wiadomości: 2 049
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

Wyłącz internet i odklej się od telefonu.
Norluka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-03, 10:23   #3
sliewks
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2023-02
Wiadomości: 8
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

Cytat:
Napisane przez Norluka Pokaż wiadomość
Wyłącz internet i odklej się od telefonu.

Staram się. Tylko kompletnie brakuje silnej woli. I po jakimś czasie, szybko, znowu włączam. Nie umiem nad tym zapanować, nad wyrobieniem silnej woli.
sliewks jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-03, 12:31   #4
squirrelqa
Zakorzenienie
 
Avatar squirrelqa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: W podróży
Wiadomości: 6 906
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

Może jakiś "partner in crime", żeby razem się na coś umówić i to robić?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

squirrelqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-03, 12:47   #5
08c7cbc1c0d531be9e51934d16bbb4732386b516_63def18200ca5
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2022-03
Wiadomości: 479
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

1. To co koniecznie musisz zrobić zrób z samego rana, zanim zaczniesz się rozpraszać. Zrobienie czegoś rano wyzwala w mózgu też dopaminę, więc łatwiej zrobić inne rzeczy. To przez szukanie dopaminy często się prokrastynuje.

2. Połącz aktywności, których nienawidzisz z tymi fajnymi. Ja na przykład przy sprzątaniu zawsze mam włączony jakiś film. Mam też taką regułę, że filmy/seriale oglądam głównie przy sporcie (rowerek), więc łączę przyjemne z pożytecznym.

3. Pracuj zrywami. Np. 15 minut na posprzątanie mieszkania. Najważniejsze da się zrobić.

4. Przy rzeczach wymagających koncentracji ja używam ASMR albo odpowiedniej muzyki do motywacji i unikania rozpraszania. Z rzeczami typu sprzątanie działa to gorzej.

5. Zrozum swój sposób pracy. Ja np. nienawidzę pracować tuż przed deadlinem, bo robię wtedy co prawda to co powinnam, ale nie mam frajdy z pracy. Więc zazwyczaj zaczynam sporo wcześniej niż muszę.

6. Stwórz rutynę. Np. ja jeżdżę 20 km co drugi dzień na rowerku stacjonarnym. Teraz po raz pierwszy mi się nie udało (bo okres i złe samopoczucie) i z rutyną naprawdę jest łatwiej.

7. Deaktywuj konta na portalach społecznych jeśli tracisz tam czas. Mam konto na fb, ale deaktywuję się co chwila na kilka dni, tygodni, nawet miesięcy kiedy mam problem z koncentracją albo widzę, że fb zaczyna dla mnie być zbyt ważny.

8. Kawa podnosi poziom dopaminy. Na mnie działa mocno dopingująco.

<- Dałabym dużo, żeby znać te metody jak miałam te 25 lat.

Edytowane przez 08c7cbc1c0d531be9e51934d16bbb4732386b516_63def18200ca5
Czas edycji: 2023-02-03 o 13:23
08c7cbc1c0d531be9e51934d16bbb4732386b516_63def18200ca5 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-03, 16:49   #6
sublips
Zakorzenienie
 
Avatar sublips
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 6 032
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

Nie będę tutaj diagnozować przez Internet, ale na Twoim miejscu poczytałabym u ADHD u dorosłych i być może poszła po diagnozę, jeśli się z tym utożsamiasz; często przy tym pojawiają się problemy z motywacją, zabraniem się za coś, z rozpraszaczami.
sublips jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-03, 17:49   #7
Pani_Robot
Śnięta Mucha
 
Avatar Pani_Robot
 
Zarejestrowany: 2018-07
Lokalizacja: Z dziury
Wiadomości: 10 797
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

Cytat:
Napisane przez sublips Pokaż wiadomość
Nie będę tutaj diagnozować przez Internet, ale na Twoim miejscu poczytałabym u ADHD u dorosłych i być może poszła po diagnozę, jeśli się z tym utożsamiasz; często przy tym pojawiają się problemy z motywacją, zabraniem się za coś, z rozpraszaczami.

Prokrastynacja to jeden z objawów. I takie rozesr... życiowe, że tak to brzydko ujmę. (Ja się np własnie uczę do jutrzejszego egzaminu z psychiatrii i metod badania, doszłam w związku z tym do filmików o kaligrafii i prowadzenia bullet journal gdzieś o 4 nad ranem...)

Ale oczywiście to mogą być inne rzeczy - chociażby maskowana depresja bywa nieoczywista, a w depresji właśnie mamy problemy ze skupieniem.

Ogólnie trening CBT, prioretyzowanie celów, nauka nowych nawykow poprzez dodawanie ich do starych - np kiedy rano myję zęby, przetrę umywalkę i baterię. Kiedy wieczorem biorę leki w kuchni, sprzatnę przed snem blaty z okruchów itd.

Wcześniej dobrze spisać sobie złe nawyki i np doceniać (ja jestem na tym etapie właśnie) kiedy zauważasz "oho, znowu bez sensu scrolluję". Wtedy masz szansę np włączyć sobie zamiast tego jakiś ciekawy dokument na Netflixie czy Arte.tv.

Zamiast robić generalne porządki - olaboga, od czego do cholery zacząć?! Odgrać dom (dużo porad na vlogach, ksiazki o minimalizmie) i nie dopuszczaj do bałaganu. Jeśli dobrze przechowujesz rzeczy - maja swoje działy, koszyczki na półkach, odpowiednio duzo miejsca w tychże, nie będziesz unikać ich odkładania, bo nie będziesz musiała upychać i nie będą Ci się sypać na łeb. Wtedy zostanie Ci tylko kurz.

Stosuj metodę pustego biurka - to zalecenie do nauki dla dzieci z ADHD. Postaraj się o muzykę bez wokalu w tle - taką do czytania czy studiowania. Dziel pracę na tyle, ile czasu jesteś się w stanie skupić - mierz czy to 10 czy 15 minut i rób przerwy starając się wydłużać ten czas o minutę za każdym razem np.

Do nauki języka proponuję wykłady na YT i podcasty w temacie, który dobrze znasz - wtedy zrozumiesz slownictwo, dodatkowo możesz włączyć napisy słuchając i czytając jednocześnie. Możesz też słuchać audiobooków w danym języku np książek, które juz znasz i połapiesz się w fabule.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle inside you know nothing about
Be kind. Always

Wyzwanie Czytelnicze 25 / 34 (26)
Wyzwanie Filmowe
5 / 100
100 książek w 2023 92 / 55

Pani_Robot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2023-02-03, 18:09   #8
4b27789c826749bd4d16893be0ab05cdfb4777a2_659f2fa2a88b4
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 12 340
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

Chętnie poczytam odpowiedzi. Problemy hormonalne tak mną tyrają, że życie ucieka mi przez palce przez wieczne zmęczenie i brak motywacji do zrobienia czegokolwiek.
4b27789c826749bd4d16893be0ab05cdfb4777a2_659f2fa2a88b4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-03, 19:55   #9
08c7cbc1c0d531be9e51934d16bbb4732386b516_63def18200ca5
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2022-03
Wiadomości: 479
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

[1=4b27789c826749bd4d16893 be0ab05cdfb4777a2_659f2fa 2a88b4;89488951]Chętnie poczytam odpowiedzi. Problemy hormonalne tak mną tyrają, że życie ucieka mi przez palce przez wieczne zmęczenie i brak motywacji do zrobienia czegokolwiek.[/QUOTE]

Jeśli hormony "Tobą tyrają" to chyba oczywiste, że najpierw to trzeba rozwiązać. Pół roku temu okazało się, że miałam silną anemię i byłam na granicy niedoczynności tarczycy i też spałam na stojąco.
08c7cbc1c0d531be9e51934d16bbb4732386b516_63def18200ca5 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-03, 19:57   #10
4b27789c826749bd4d16893be0ab05cdfb4777a2_659f2fa2a88b4
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 12 340
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

[1=08c7cbc1c0d531be9e51934 d16bbb4732386b516_63def18 200ca5;89489031]Jeśli hormony "Tobą tyrają" to chyba oczywiste, że najpierw to trzeba rozwiązać. Pół roku temu okazało się, że miałam silną anemię i byłam na granicy niedoczynności tarczycy i też spałam na stojąco.[/QUOTE]

No a dla mnie oczywiste jest to, że nie mogę przyjmować żadnych leków przez inne dolegliwości i mogę je regulować tylko dietą. Więc zajmie to dużo czasu, a pracować i żyć trzeba więc staram się znajdować sposoby aby małymi kropkami jednak się z obowiązków wywiązywać. O jakimś tam rozwijaniu pasji aktualnie nie marzę i nie myślę.
4b27789c826749bd4d16893be0ab05cdfb4777a2_659f2fa2a88b4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-03, 20:13   #11
Natalie_Alex
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2019-06
Wiadomości: 1 199
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

Cytat:
Napisane przez sliewks Pokaż wiadomość
Podpowiedzcie jak się zmobilizować, zorganizować, trzymać się planu, postanowień, wziąć się za siebie.

Mam na myśli przede wszystkim zwykłą codzienność. Przykładowo mam teraz trochę wolnego z przymusu. Mnóstwo rzeczy do zrobienia, i takich zwykłych, i takich niezwykle ważnych dla mnie. Zamiast tego całe dnie chodzę z kąta w kąt, przeglądam głupoty w internecie, instagram, filmiki, itp. I ciągle myślę że później zrobię co mam zrobić. Tylko że tego później nie ma. Ciągle wszystko przekładam na później. Wszystko później, wszystko na ostatnią chwilę. Tylko że często te później nie nadchodzi. I ja mam poczucie, że czas mi ucieka, przelatuje między palcami.

Mam nawet problem żeby zmobilizować się z większym sprzątaniem, wykorzystać chwilowo wolny czas np. na ćwiczenia czy naukę języków. Z tym żeby gdzieś pójść, coś zobaczyć. Zupełnie nie umiem sobie zaplanować czasu, a w zasadzie trzymać swoich planów. I to nawet takich krótkoterminowych. I nie jest to kwestia zmęczenia. Zawsze taka byłam. Teraz mieszkam sama, w zasadzie zajmuje się tylko sobą.

Próbowałam rożnych metod, ale nic nie działa. Nie umiem trzymać się swojego planu, wyznaczonych przez siebie zadań. Nie umiem być konsekwentna. Mając wolny dzień nie robię nic kompletnie wartościowego i potrzebnego mi.

Mam też gigantyczny problem z podjęciem decyzji. Zawsze mi się wydaje że mam jeszcze czas, że zaraz będzie lepiej, zaraz zdążę itp.
Moim zdaniem najlepszy sposób na mobilizację, to wyrobienie w sobie rutyny. Jeśli coś robię codziennie (nawet przez krótki czas, np. 30 minut), to nawet ciężko jest mi tego nie robić, gdy mam wolny dzień.
Natalie_Alex jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2023-02-03, 22:25   #12
sliewks
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2023-02
Wiadomości: 8
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

Wielokrotnie starałam się jakiś nawyk w sobie wyrobić, gdyż wiem ze to ważne. Tylko że udaje się zaledwie kilka razy powtórzyć daną czynność. Później np. zapominam lub wmawiam sobie że raz mogę odpuścić i zacznę kolejnego dnia, a tego kolejnego dnia odpuszczam bo wmawiam sobie że zacznę kolejnego dnia i kolejnego dnia to samo. I tak cały czas.
Zaczęłam tworzyć listy zadań, które mam wykonać, ale zaraz o tym zapominam. Po raz kolejny. Lub przekładam na niewiadomo kiedy.
Jak np. postanowiłam zaprzestać lub zmniejszyć przeglądanie internetu głównie instagrama to przestałam ale może przez godzinę. I potem na chwilę znowu zaczęłam, przy czym ta chwila zamieniła się w kolejne godziny.

Guzdram się z każdym wyjściem z domu wychodząc w wolny dzień czasem kilka godzin później niż planowałam. I nie chodzi o to że nie chce wyjść, bo tak jest także gdy naprawdę chce wyjść, także dla przyjemności. Tylko się zwyczajnie guzdrze zajmując się w międzyczasie głupotami.

Praktycznie nigdy nie jestem punktualna, także wtedy gdy się z kimś umówię, ktoś na mnie czeka, jest coś do załatwienia. I tu też zdecydowanie nie chodzi o to, że nie chcę wyjść.

I trudność z podejmowaniem decyzji, zupełnie nie wiem czego chce, a nawet jak wiem to i tak nie mogę podjąć decyzji.

Wychodzi na to że jest bardzo coś ze mną nie tak. Lecz jestem totalnie przekonana, że ktoś kto mnie zna tak sobie to nie uwierzyłby w te problemy.

Edytowane przez sliewks
Czas edycji: 2023-02-04 o 08:12
sliewks jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-04, 13:07   #13
Laief
Rozeznanie
 
Avatar Laief
 
Zarejestrowany: 2017-04
Wiadomości: 995
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

Cytat:
Napisane przez sliewks Pokaż wiadomość
Wielokrotnie starałam się jakiś nawyk w sobie wyrobić, gdyż wiem ze to ważne. Tylko że udaje się zaledwie kilka razy powtórzyć daną czynność. Później np. zapominam lub wmawiam sobie że raz mogę odpuścić i zacznę kolejnego dnia, a tego kolejnego dnia odpuszczam bo wmawiam sobie że zacznę kolejnego dnia i kolejnego dnia to samo. I tak cały czas.
Zaczęłam tworzyć listy zadań, które mam wykonać, ale zaraz o tym zapominam. Po raz kolejny. Lub przekładam na niewiadomo kiedy.
Jak np. postanowiłam zaprzestać lub zmniejszyć przeglądanie internetu głównie instagrama to przestałam ale może przez godzinę. I potem na chwilę znowu zaczęłam, przy czym ta chwila zamieniła się w kolejne godziny.

Guzdram się z każdym wyjściem z domu wychodząc w wolny dzień czasem kilka godzin później niż planowałam. I nie chodzi o to że nie chce wyjść, bo tak jest także gdy naprawdę chce wyjść, także dla przyjemności. Tylko się zwyczajnie guzdrze zajmując się w międzyczasie głupotami.

Praktycznie nigdy nie jestem punktualna, także wtedy gdy się z kimś umówię, ktoś na mnie czeka, jest coś do załatwienia. I tu też zdecydowanie nie chodzi o to, że nie chcę wyjść.

I trudność z podejmowaniem decyzji, zupełnie nie wiem czego chce, a nawet jak wiem to i tak nie mogę podjąć decyzji.

Wychodzi na to że jest bardzo coś ze mną nie tak. Lecz jestem totalnie przekonana, że ktoś kto mnie zna tak sobie to nie uwierzyłby w te problemy.
Zapisz się jak najszybciej do lekarza i zdiagnozuj pod kątem adhd, bo dziewczyny mogą mieć rację. A dobrze dobrane leki potrafią mocno ułatwić życie. Nie zwlekaj z tym jeśli naprawdę chcesz sobie pomóc.
Laief jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-04, 13:29   #14
rukolka
Zakorzenienie
 
Avatar rukolka
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 3 184
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

Cytat:
Napisane przez sliewks Pokaż wiadomość
Wielokrotnie starałam się jakiś nawyk w sobie wyrobić, gdyż wiem ze to ważne. Tylko że udaje się zaledwie kilka razy powtórzyć daną czynność. Później np. zapominam lub wmawiam sobie że raz mogę odpuścić i zacznę kolejnego dnia, a tego kolejnego dnia odpuszczam bo wmawiam sobie że zacznę kolejnego dnia i kolejnego dnia to samo. I tak cały czas.
Zaczęłam tworzyć listy zadań, które mam wykonać, ale zaraz o tym zapominam. Po raz kolejny. Lub przekładam na niewiadomo kiedy.
Jak np. postanowiłam zaprzestać lub zmniejszyć przeglądanie internetu głównie instagrama to przestałam ale może przez godzinę. I potem na chwilę znowu zaczęłam, przy czym ta chwila zamieniła się w kolejne godziny.

Guzdram się z każdym wyjściem z domu wychodząc w wolny dzień czasem kilka godzin później niż planowałam. I nie chodzi o to że nie chce wyjść, bo tak jest także gdy naprawdę chce wyjść, także dla przyjemności. Tylko się zwyczajnie guzdrze zajmując się w międzyczasie głupotami.

Praktycznie nigdy nie jestem punktualna, także wtedy gdy się z kimś umówię, ktoś na mnie czeka, jest coś do załatwienia. I tu też zdecydowanie nie chodzi o to, że nie chcę wyjść.

I trudność z podejmowaniem decyzji, zupełnie nie wiem czego chce, a nawet jak wiem to i tak nie mogę podjąć decyzji.

Wychodzi na to że jest bardzo coś ze mną nie tak. Lecz jestem totalnie przekonana, że ktoś kto mnie zna tak sobie to nie uwierzyłby w te problemy.

O to ja mam bardzo podobnie. Ale u mnie to na pewno żadne adhd jak poczytałam, bo objawy nie pasują. Np. problemów z nauką nigdy nie miałam, wręcz przeciwnie (z koncentracją za to ogromne). Nie angażuję się w jakieś ryzykowne zachowania, nie jestem też impulsywna, ani nerwowa. Męczą mnie te wymienione przez Ciebie zachowania, ale już chyba się pogodziłam, że nic z tym nie zrobię.
rukolka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-04, 13:51   #15
Laief
Rozeznanie
 
Avatar Laief
 
Zarejestrowany: 2017-04
Wiadomości: 995
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

Cytat:
Napisane przez rukolka Pokaż wiadomość
O to ja mam bardzo podobnie. Ale u mnie to na pewno żadne adhd jak poczytałam, bo objawy nie pasują. Np. problemów z nauką nigdy nie miałam, wręcz przeciwnie (z koncentracją za to ogromne). Nie angażuję się w jakieś ryzykowne zachowania, nie jestem też impulsywna, ani nerwowa. Męczą mnie te wymienione przez Ciebie zachowania, ale już chyba się pogodziłam, że nic z tym nie zrobię.
Na adhd sklada się bardzo wiele czynników. To szerokie spektrum i trzeba wziąć pod uwagę jakie problemy występowały w dzieciństwie, a jakie teraz + w jakim stopniu utrudniają funkcjonowanie.
Laief jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-04, 14:38   #16
Agaciok xD
Wtajemniczenie
 
Avatar Agaciok xD
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 2 647
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

Ja mam zdiagnozowane ADHD, "objawy" mam identyczne jak autorka. No i co z tego, ze mam diagnoze? NIC leki sa, ale one pomagaja na koncentracje i sa uzalezniajace, bo oparte na pochodnych amfetaminy, wiec bierze sie je tylko wtedy kiedy jest taka potrzeba, np masz wazny dzien w pracy albo mega trudny egzamin i musisz przysiasc i sie pouczyc, a nie dlatego ze masz spotkanie z kolezanka i nie chcesz sie spoznic. Diagnoza tak naprawde nic w moim zyciu nie zmienila, po prostu wiem, ze to mam.

---------- Dopisano o 15:38 ---------- Poprzedni post napisano o 15:34 ----------

Cytat:
Napisane przez rukolka Pokaż wiadomość
O to ja mam bardzo podobnie. Ale u mnie to na pewno żadne adhd jak poczytałam, bo objawy nie pasują. Np. problemów z nauką nigdy nie miałam, wręcz przeciwnie (z koncentracją za to ogromne). Nie angażuję się w jakieś ryzykowne zachowania, nie jestem też impulsywna, ani nerwowa. Męczą mnie te wymienione przez Ciebie zachowania, ale już chyba się pogodziłam, że nic z tym nie zrobię.
Ja tez problemow z nauka nie mialam, ale nigdy sie specjalnie nie uczylam, po prostu wszystko samo wchodzilo do glowy. Duza czesc osob z ADHD jest bardzo inteligentna i mimo nie uczenia sie, przechodzi przez wszystkie klasy bez problemu, nawet z czerwonym paskiem.


U mnie duzo dalo wylaczenie powiadomien na Instagramie i w ogole w prawie kazdej apce. Koncentracja i motywacja nagle wzrosly 10-krotnie, bo nie kusi mnie, zeby sprawdzic telefon, bo otrzymalam powiadomienie.
__________________


Edytowane przez Agaciok xD
Czas edycji: 2023-02-04 o 14:40
Agaciok xD jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-04, 15:11   #17
rukolka
Zakorzenienie
 
Avatar rukolka
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 3 184
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

Cytat:
Napisane przez Agaciok xD Pokaż wiadomość

Ja tez problemow z nauka nie mialam, ale nigdy sie specjalnie nie uczylam, po prostu wszystko samo wchodzilo do glowy. Duza czesc osob z ADHD jest bardzo inteligentna i mimo nie uczenia sie, przechodzi przez wszystkie klasy bez problemu, nawet z czerwonym paskiem.


U mnie duzo dalo wylaczenie powiadomien na Instagramie i w ogole w prawie kazdej apce. Koncentracja i motywacja nagle wzrosly 10-krotnie, bo nie kusi mnie, zeby sprawdzic telefon, bo otrzymalam powiadomienie.
U mnie wyłączenie powiadomień to jeszcze gorzej, bo sprawdzam częściej czy ktoś nie napisał. A przy włączonych tylko jak słyszę.
A jakie masz jeszcze inne objawy? Jesteś nerwowa?
rukolka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-04, 15:20   #18
Laief
Rozeznanie
 
Avatar Laief
 
Zarejestrowany: 2017-04
Wiadomości: 995
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

Cytat:
Napisane przez Agaciok xD Pokaż wiadomość
Ja mam zdiagnozowane ADHD, "objawy" mam identyczne jak autorka. No i co z tego, ze mam diagnoze? NIC leki sa, ale one pomagaja na koncentracje i sa uzalezniajace, bo oparte na pochodnych amfetaminy, wiec bierze sie je tylko wtedy kiedy jest taka potrzeba, np masz wazny dzien w pracy albo mega trudny egzamin i musisz przysiasc i sie pouczyc, a nie dlatego ze masz spotkanie z kolezanka i nie chcesz sie spoznic. Diagnoza tak naprawde nic w moim zyciu nie zmienila, po prostu wiem, ze to mam.
Jeśli mówisz o metylo to nie ma on wysokiego potencjału uzależniającego i jak najbardziej można przyjmować go codziennie. Zalecane są przerwy w celu zbijania tolerancji na lek. Oczywiście, że po wzięciu tabletki magicznie nie znikną wszystkie problemy. Jednak często mogą pomóc np na koncentrację, wyciszenie natłoku myśli, motywację, energię lub uspokojenie, itd. Wtedy możesz to wykorzystać przy swoich kłopotach np w pracy, do sprzątania domu, rozsyłania cv, wzięcia się za swoją pasję, napisania licencjatu, zbudowania nawyków, cokolwiek. To jak wykorzystasz to narzędzie zależy tylko od Ciebie.
No i wiadomo, że na każdego dany lek zadziała trochę inaczej. Lekarz może przepisać też coś innego, niż metylo, bo na tym nie kończą się opcje. A ludzie mają najróżniejsze doświadczenia i sporo osób twierdzi, że wow i zmiana życia o 180st, ale nie można oczekiwać i nastawiać się, że na nas podziała tak samo. Jednak warto spróbować.

Sama diagnoza i świadomość adhd jest bardzo ważna. Możesz się więcej o sobie dowiedzieć, poznać mechanizmy, zagłębić się w to, czy chociażby dobrać odpowiednią terapię wiedząc, że jest się osobą neuroatypową. Dodatkowo często osoby z adhd mają również autyzm, więc świadomość może pomóc w dalszym diagnozowaniu. Istnieje też duże prawdopodobieństwo dziedziczenia adhd, więc jak ewentualnie później pojawią się dzieci to też będziesz wiedzieć na co zwrócić uwagę, jak sobie poradzić przy pewnych problemach u osoby neuroatypowej, czego nauczyć, żeby miało łatwiej w dorosłym życiu, niż rodzic, który późno dostał diagnozę.
Laief jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-04, 16:58   #19
sliewks
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2023-02
Wiadomości: 8
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

Cytat:
Napisane przez Agaciok xD Pokaż wiadomość
Ja mam zdiagnozowane ADHD, "objawy" mam identyczne jak autorka. No i co z tego, ze mam diagnoze? NIC leki sa, ale one pomagaja na koncentracje i sa uzalezniajace, bo oparte na pochodnych amfetaminy, wiec bierze sie je tylko wtedy kiedy jest taka potrzeba, np masz wazny dzien w pracy albo mega trudny egzamin i musisz przysiasc i sie pouczyc, a nie dlatego ze masz spotkanie z kolezanka i nie chcesz sie spoznic. Diagnoza tak naprawde nic w moim zyciu nie zmienila, po prostu wiem, ze to mam.

---------- Dopisano o 15:38 ---------- Poprzedni post napisano o 15:34 ----------


Ja tez problemow z nauka nie mialam, ale nigdy sie specjalnie nie uczylam, po prostu wszystko samo wchodzilo do glowy. Duza czesc osob z ADHD jest bardzo inteligentna i mimo nie uczenia sie, przechodzi przez wszystkie klasy bez problemu, nawet z czerwonym paskiem.


U mnie duzo dalo wylaczenie powiadomien na Instagramie i w ogole w prawie kazdej apce. Koncentracja i motywacja nagle wzrosly 10-krotnie, bo nie kusi mnie, zeby sprawdzic telefon, bo otrzymalam powiadomienie.

Ja też nigdy nie miałam z nauką problemów. Jeśli chciałam to z łatwością się uczyłam.
I tym bardziej nie wiem dlaczego teraz (nie wiem od kiedy, czy zawsze) często zapominam np. że miałam poćwiczyć czy coś innego zrobić. Myślałam że to może przebodźcowanie. I zbyt dużo problemów i stresu. Niestety bywam nerwowa.

Nie mogę przestać przeglądać co jakiś czas np. instragrama. Nie mam ustawionych powiadomień, po prostu co jakieś czas biorę i znowu przeglądam. Próbowałam przestać, ale bezskutecznie. Bardzo dużo czasu na to marnuje, a nie chce całkowicie odinstalować, bo śledzę także fajne i wartościowe treści. Choć co mi zmieni np. zaprzestanie śledzenia czyiś podróży.

---------- Dopisano o 17:53 ---------- Poprzedni post napisano o 17:47 ----------

Cytat:
Napisane przez Laief Pokaż wiadomość
Jeśli mówisz o metylo to nie ma on wysokiego potencjału uzależniającego i jak najbardziej można przyjmować go codziennie. Zalecane są przerwy w celu zbijania tolerancji na lek. Oczywiście, że po wzięciu tabletki magicznie nie znikną wszystkie problemy. Jednak często mogą pomóc np na koncentrację, wyciszenie natłoku myśli, motywację, energię lub uspokojenie, itd. Wtedy możesz to wykorzystać przy swoich kłopotach np w pracy, do sprzątania domu, rozsyłania cv, wzięcia się za swoją pasję, napisania licencjatu, zbudowania nawyków, cokolwiek. To jak wykorzystasz to narzędzie zależy tylko od Ciebie.
No i wiadomo, że na każdego dany lek zadziała trochę inaczej. Lekarz może przepisać też coś innego, niż metylo, bo na tym nie kończą się opcje. A ludzie mają najróżniejsze doświadczenia i sporo osób twierdzi, że wow i zmiana życia o 180st, ale nie można oczekiwać i nastawiać się, że na nas podziała tak samo. Jednak warto spróbować.

Sama diagnoza i świadomość adhd jest bardzo ważna. Możesz się więcej o sobie dowiedzieć, poznać mechanizmy, zagłębić się w to, czy chociażby dobrać odpowiednią terapię wiedząc, że jest się osobą neuroatypową. Dodatkowo często osoby z adhd mają również autyzm, więc świadomość może pomóc w dalszym diagnozowaniu. Istnieje też duże prawdopodobieństwo dziedziczenia adhd, więc jak ewentualnie później pojawią się dzieci to też będziesz wiedzieć na co zwrócić uwagę, jak sobie poradzić przy pewnych problemach u osoby neuroatypowej, czego nauczyć, żeby miało łatwiej w dorosłym życiu, niż rodzic, który późno dostał diagnozę.

Myślę że bardzo by mi to pomogło. Niesamowicie.

Edytowane przez sliewks
Czas edycji: 2023-02-04 o 17:01
sliewks jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2023-02-04, 17:02   #20
Laief
Rozeznanie
 
Avatar Laief
 
Zarejestrowany: 2017-04
Wiadomości: 995
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

Cytat:
Napisane przez sliewks Pokaż wiadomość
W jaki sposób sprawdzić czy to faktycznie ADHD, do kogo się udać, co i jak mi poradziłybyście? Z tego co piszecie to warto sprawdzić czy to ADHD czy coś innego.
Zarejestruj się do psychiatry. Na fb masz fajną grupę 'adhd u doroslych'. Znajdziesz tam spis polecanych lekarzy, którzy znają się na diagnozie w tym kierunku.
Laief jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-04, 18:52   #21
bafa65383b74e1029ccef70174e4f68b71e8a0f7_646950f23ada7
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-10
Wiadomości: 6 046
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

[1=08c7cbc1c0d531be9e51934 d16bbb4732386b516_63def18 200ca5;89488552]1. To co koniecznie musisz zrobić zrób z samego rana, zanim zaczniesz się rozpraszać. Zrobienie czegoś rano wyzwala w mózgu też dopaminę, więc łatwiej zrobić inne rzeczy. To przez szukanie dopaminy często się prokrastynuje.

2. Połącz aktywności, których nienawidzisz z tymi fajnymi. Ja na przykład przy sprzątaniu zawsze mam włączony jakiś film. Mam też taką regułę, że filmy/seriale oglądam głównie przy sporcie (rowerek), więc łączę przyjemne z pożytecznym.

3. Pracuj zrywami. Np. 15 minut na posprzątanie mieszkania. Najważniejsze da się zrobić.

4. Przy rzeczach wymagających koncentracji ja używam ASMR albo odpowiedniej muzyki do motywacji i unikania rozpraszania. Z rzeczami typu sprzątanie działa to gorzej.

5. Zrozum swój sposób pracy. Ja np. nienawidzę pracować tuż przed deadlinem, bo robię wtedy co prawda to co powinnam, ale nie mam frajdy z pracy. Więc zazwyczaj zaczynam sporo wcześniej niż muszę.

6. Stwórz rutynę. Np. ja jeżdżę 20 km co drugi dzień na rowerku stacjonarnym. Teraz po raz pierwszy mi się nie udało (bo okres i złe samopoczucie) i z rutyną naprawdę jest łatwiej.

7. Deaktywuj konta na portalach społecznych jeśli tracisz tam czas. Mam konto na fb, ale deaktywuję się co chwila na kilka dni, tygodni, nawet miesięcy kiedy mam problem z koncentracją albo widzę, że fb zaczyna dla mnie być zbyt ważny.

8. Kawa podnosi poziom dopaminy. Na mnie działa mocno dopingująco.

<- Dałabym dużo, żeby znać te metody jak miałam te 25 lat.[/QUOTE]

Mam problem jak autorka i się odniose do tego posta. Dla mnie np te rady w ogóle by nie zadziałały.

1. Rano to mam ochotę umrzeć, a nie robić cokolwiek.
2. Dla mnie trening to musi byc porządny trening, jak mam czas myśleć o czymkolwiek a nie o tym, że zaraz umrę, uznaje czas za zmarnowany.
3. Tu się zgodzę.
4. Nie umiem się koncentrować.
5. Jak zaczynać sporo wcześniej, jak się wiecznie ma czas i po co teraz? Toż to sedno problemu.
6. Nie wierzę w rutynę i nigdy ona u mnie nie działała.
7. Tu by było ok, ale mam wrażenie że jestem uzależniona od telefonu i zawsze do tego wracam.
8. Kawa usypia.

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka

---------- Dopisano o 18:52 ---------- Poprzedni post napisano o 18:48 ----------

A najlepsze jest to że ja a pracy potrafię być sto procent skupiona, wykonywać swoje obowiązki, a tylko jak przekraczam prog domu to cała energia upada.

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka
bafa65383b74e1029ccef70174e4f68b71e8a0f7_646950f23ada7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-04, 19:23   #22
Sodalite
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2023-02
Wiadomości: 615
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

Cytat:
Napisane przez rukolka Pokaż wiadomość
O to ja mam bardzo podobnie. Ale u mnie to na pewno żadne adhd jak poczytałam, bo objawy nie pasują. Np. problemów z nauką nigdy nie miałam, wręcz przeciwnie (z koncentracją za to ogromne). Nie angażuję się w jakieś ryzykowne zachowania, nie jestem też impulsywna, ani nerwowa. Męczą mnie te wymienione przez Ciebie zachowania, ale już chyba się pogodziłam, że nic z tym nie zrobię.
ze względu na różnice w wychowywaniu dziewczynek i chłopców (z jednej strony to, że dziewczynki muszą być zawsze grzeczne, a z drugiej strony żarciki "ooo coś taka nerwowa, PMS?") oraz różnice hormonalne, czasem zdarza się, że ADHD u kobiet nie zwiąże się z występowaniem tych typowych objawów. brak problemów z nauką czy impulsywności i nerwowości niczego nie wyklucza.

nie sugeruję oczywiście, że masz ADHD. tylko, że brak typowych objawów nie oznacza, że na pewno go nie masz.
Sodalite jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-04, 20:30   #23
sliewks
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2023-02
Wiadomości: 8
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

Jeśli macie podobne problemy jak ja, zwłaszcza odwlekanie i przekładanie wszystkiego, zapominanie, brak punktualności, guzdranie itp. i nie wynika to z ADHD, to jak sobie z tym radzicie, jakie macie sposoby, metody.
sliewks jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-04, 20:45   #24
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

[1=bafa65383b74e1029ccef70 174e4f68b71e8a0f7_646950f 23ada7;89490020]Mam problem jak autorka i się odniose do tego posta. Dla mnie np te rady w ogóle by nie zadziałały.

1. Rano to mam ochotę umrzeć, a nie robić cokolwiek.
2. Dla mnie trening to musi byc porządny trening, jak mam czas myśleć o czymkolwiek a nie o tym, że zaraz umrę, uznaje czas za zmarnowany.
3. Tu się zgodzę.
4. Nie umiem się koncentrować.
5. Jak zaczynać sporo wcześniej, jak się wiecznie ma czas i po co teraz? Toż to sedno problemu.
6. Nie wierzę w rutynę i nigdy ona u mnie nie działała.
7. Tu by było ok, ale mam wrażenie że jestem uzależniona od telefonu i zawsze do tego wracam.
8. Kawa usypia.

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka

---------- Dopisano o 18:52 ---------- Poprzedni post napisano o 18:48 ----------

A najlepsze jest to że ja a pracy potrafię być sto procent skupiona, wykonywać swoje obowiązki, a tylko jak przekraczam prog domu to cała energia upada.

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka[/QUOTE]

Ostatnio gdzieś mi się rzuciło w oczy info, ze taka reakcja na kawę ( kofeinę) , jest ważnym symptomem i często oznacza ze hormony sa do badania, a zwłaszcza te stresu. Prawdopodobnie sa znacznie podwyższone.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-05, 06:41   #25
undecided_1994
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2022-06
Wiadomości: 395
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

Autorko, wypisz wymaluj jakbym o sobie czytała jeszcze niedawno

Co mi pomogły, to takie sposoby jak ja je zabawnie nazywam "na dziecko", a więc zrobiłam sobie listę rzeczy które chcę aby znalazły się w mojej rutynie codziennej. Zrobiłam sobie tabelkę gdzie je wypisałam i zostawiłam krateczki na każdy dzień tygodnia po czym zawiesiłam na ścianie. Dodatkowo mam plan dnia na każdy dzień tygodnia wypisany dokładnie godzina po godzinie, z zaznaczeniem o której chcę aby te czynności były wykonane + mam dodane rzeczy, których codziennie nie robię. Taki plan dnia również mam na ścianie. Po każdej zrobionej rzeczy, w tabelce zamalowuję kratkę i zaznaczam w planie dnia jako zrobione. U mnie na początku patrzenie ilu rzeczy nie zrobiłam, a w rezultacie ile h zmarnowałam, było dla mnie przygnębiające, co skłoniło mnie do działania. Niby wcześniej miałam to wszystko w głowie tak jak ty, ale odkładałam z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień i ostatecznie to tu coś zrobiłam, tam coś zrobiłam co już musiałam, ale nic konkretnego i sama na siebie byłam zła. Tylko jak miałam jedynie w głowie, to wtedy się tego nie widzi ile rzeczy nie zrobiłam faktycznie i ile h poświęciłam na jakieś głupoty, ale jak zawiesiłam na ścianie gdzie widzę kilkanaście razy dziennie to zadziałało.
Dodatkowo ja również, jak już ktoś wcześniej pisał, łączę przyjemne z pożytecznym. Czyli jak sprzątam, gotuję, rozwieszam pranie, ćwiczę, itd., to włączam sobie jakiś film, serial, czy podcast dzięki czemu czas mi szybciej leci. Dla mnie te czynności są żmudne, dlatego pomaga.
undecided_1994 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-05, 08:26   #26
Trzepotka
Zakorzenienie
 
Avatar Trzepotka
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 20 984
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

Treść usunięta
Trzepotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-05, 10:46   #27
Krystal_26
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 1 131
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

Jeśli chodzi o naukę języków albo sport spróbuj zapisać się na jakieś zajęcia zorganizowane i zapłacić za karnet z góry. Poza tym nie próbuj planować za dużo jednego dnia, jak mam wrażenie, że obowiązki mnie przytłaczają bo i tak ich jest za dużo, to też nie mam aż siły zacząć rozłóż sobie wszystko systematycznie na cały tydzień i wymyśli jakąś nagrodę, na przykład wyjście do kawiarni albo włączenie serialu dopiero po skończeniu sprzątania. Ale z tego co piszesz, wygląda mi to trochę na uzależnienie od internetu Jeśli on pożera Ci aż tak dużo czasu, że masz problem z obowiązkami domowymi. Spróbuj też odwiedzić psychologa.
Krystal_26 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-05, 11:14   #28
brandie
Wtajemniczenie
 
Avatar brandie
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 2 169
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

Tak, ja też sobie planuję na cały tydzień często zadania, po trochu do przodu. Bo potem gdy jest sytuacja, że jest tyle rzeczy do zrobienia, że nie wiesz gdzie ręce włożyć, to naprawdę nie jest dziwne, że ma się załamkę i brak motywacji.
Biorę się też od rana za wszystko (tzn. staram, wiadomo, że czasem nie wychodzi), bo u mnie się to lepiej sprawdza - na wieczór lubię już wyluzować i odpocząć, jestem bardziej produktywna rano. Robienie czegoś na ostatnią chwilę wieczorem jest dla mnie okropne. Lubię to uczucie np. w weekend, że mam już wolne popołudnie, bo wyrobiłam plan i mogę w spokoju sobie odpalić tego Netflixa - mnie mocno męczy to uczucie z tyłu głowy, że mam coś do zrobienia, a to odwlekam, jestem tym gorzej zmęczona niż jakbym rzeczywiście to robiła.
Puszczam sobie coś do słuchania i nie odpoczywam - cisnę dopóki nie skończę, bo jak usiądę, to kaplica - zaraz sięgam po telefon.
Motywuje mnie mocno wykreślanie zrobionych punktów - podbudowuje mnie to, że jestem produktywna.
Najważniejsza kwestia to podniesienie tyłka - jak już wstaniesz, odłożysz ten telefon, to w moim przypadku jakoś już idzie do przodu wszystko. Ale wiem jak to jest - zbieranie się dwie godziny żeby zrobić coś w przykładowo 20 minut - jak o tym pomyśleć, to jest to absurdalne i durne Ale tak mamy.
Fajna metoda, to też te wyzwania 15 minut, pół godziny, godzina etc.- u mnie się to sprawdza przy sprzątaniu - gdy się śpieszysz, to naprawdę można sporo ogarnąć.
brandie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-05, 11:29   #29
0fb2986dc06479a38c396fe4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a18ec99
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2020-11
Wiadomości: 1 805
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

ja mam to samo, zawsze bylam energiczna jak juz zaczelam cos robic, ale zeby sie do tego zebrac i zaczac robic to juz nie tak latwo
moje zycie to jak przekladanie budzika na za 5 min kilkanascie razy, az wstaje na sam koniec i sie spozniam - kiedys do szkoly, potem do pracy, teraz na szczescie moge usiasc do kompa w pizamie

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
0fb2986dc06479a38c396fe4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a18ec99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-06, 07:01   #30
sliewks
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2023-02
Wiadomości: 8
Dot.: Wasze sposoby jak się zmobilizować

[1=0fb2986dc06479a38c396fe 4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a 18ec99;89490543]ja mam to samo, zawsze bylam energiczna jak juz zaczelam cos robic, ale zeby sie do tego zebrac i zaczac robic to juz nie tak latwo
moje zycie to jak przekladanie budzika na za 5 min kilkanascie razy, az wstaje na sam koniec i sie spozniam - kiedys do szkoly, potem do pracy, teraz na szczescie moge usiasc do kompa w pizamie

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]


W jaki sposób się mobilizowałaś?
sliewks jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-02-13 13:28:47


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:52.