Znęcanie się nad gitarą... - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Rękodzieło: szydełkowanie, biżuteria DIY, makramy i inne

Notka

Rękodzieło: szydełkowanie, biżuteria DIY, makramy i inne Forum dla osób, które lubią tworzyć coś własnymi rękami. Miejsce dla początkujących oraz zaawansowanych. Rozmawiamy o rękodziele i DIY.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-12-08, 11:16   #1
Vanique
Zadomowienie
 
Avatar Vanique
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Górny śląsk
Wiadomości: 1 037
Red face

Znęcanie się nad gitarą...


Cześć, myślę że parę wizażynek gra na gitarze dlatego mam kilka pytań dotyczących tego instrumentu który ja kaleczę xD . Ostatnio coś mnie wzięło na naukę gry na gitarze, skombinowałam gitarę (coś w niej lata i kelkoce ale dźwięki wydaje ) no i teraz nie wiem co dalej. Chodzę raz w tygodniu na lekcje do takiego ogniska ale tam jest kilka osób (o wiele bardziej zaawansowanych grają 2-6 lat) i czasami głupio się o coś zapytać. Mam problemy z biciem takim z góry na dół jak sie tego mogę nauczyć, co to w ogóle znaczy bicie trzy czwarte (tłumaczono mi to ale ja genialna zrozumiałam tylko że trzy razy się uderza i zmienia akord ale jakoś dziwnie mi to brzmi i nie wiem czy te uderzenia mają być z góry czy z dołu ), znacie może jakieś ćwiczenie na szybkość zmieniania akordów? Chce tez kupić sobie swoją gitarę tak do 400 zł, macie może jakiś wypróbowany model ? Była bym tez wdzięczna za wszelkie inne wskazówki dotyczące gitary i grania bo jestem zupełnie zielona. Z góry dzięki
Vanique jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-08, 15:37   #2
ImpossibleIsNothing
Raczkowanie
 
Avatar ImpossibleIsNothing
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 295
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

Trudno tak przez internet nauczyć kogoś grać ; ))

Ale myślę, że pomogą Ci te strony:

http://www.gramnagitarze.pl/index.php

http://gitara.terramail.pl/lekcje.htm

Ja też na początku byłam trochę przerażona. Dostałam gitarę, pięęękna czerwona ; d ( btw, rozumiem, że szarpiesz na klasyku ? )
Niezawodny program do strojenia (o ile nie masz stroika) znajdziesz tutaj:
http://www.idg.pl/ftp/pc_11883/AP.Tuner.3.06.html

Czyli uczysz się grac akordami tak? I jak Ci to wychodzi? Jakie chwyty już umiesz?

Trening czyni mistrza, najlepiej ucz się na prostych, nieskomplikowanych utworach. Perfekt, T.Love bądź też jakieś harcerskie piosenki i szanty; ))

I jeśli niedobrze Ci na tych zajęciach, nikt Ci tam nie pomaga specjalnie, a ty się krępujesz, to może nie warto uczęszczać? Powiem Ci, że najlepiej nauczyć się od kogoś w Twoim wieku. Kolega, koleżanka, którzy grają. Ktoś zaufany. Parę spotkań, złapiesz bakcyla i będziesz mogła sama się dokształcać.

Przydatne będą śpiewniki, polecam Ci harcerskiego "Ognika", na każdej stronie oprócz tekstu, chwytów, pokazane także jak dany akord chwytać. I zawiera nie tylko harcerskie piosenki, ale także masę innych, takich do śpiewania przy ognisku ) Np. Perfekt, Lady Pank, stare przeboje.

Z kupowaniem własnego instrumentu na razie bym się wstrzymała. Może lepiej poczekać do momentu, aż naprawdę Cię to wciągnie i nie będziesz mogła już przestać? Bo gitara stojąca w kącie pokoju, obrastająca pajęczynami to przykry widok ; ))

Powodzenia, Vanique )
__________________
Well,it hasn't been my day, my week, my month,or even my year . . .
ImpossibleIsNothing jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-08, 16:25   #3
Vanique
Zadomowienie
 
Avatar Vanique
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Górny śląsk
Wiadomości: 1 037
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

Gram na klasyku i ćwiczę mniej więcej od miesiąca, znam g-dur,d-dur, a-mol,d-mol, e-mol, A-7 jeszcze jakie g,d i c i jeszcze jakieś akordy których nazw nie znam. Operuje (dzięki bogu) tylko na 3 pierwszych progach. Grupa jest fajna w sumie przeszkodą jest kuzynek razem z nim chodzę na te spotkania. On jest rozpieszczonym jedynakiem i nie chce przed nim wyjść na gorszą (wiem że to głupio brzmi), pan jest fajny ale ja ogulnie jestem dość nieśmiała a czarny struj ostry czarny makijaż i glany nic nie pomagają. A za nim nazbieram na gitarę będzie mniej więcej luty, mam dopiero 200 zł a potrzebuje jakieś 600zł, bajeczna suma dla 15 prawie 16 latki jeśli rodzina uważa że na pierwszym miejscu ma być szkoła (a przynajmniej dziadkowie). A w tym roku egzaminy więc co 5 min. mam "pogadankę" ale i tak nic nie ją tylko pogarszają sprawę (złośliwe ze mnie stworzenie ). Dzięki za strony na pewno skorzystam. A jakieś rady dotyczące bicia? Bo akordy w miarę łapie tylko bicie mi nie wychodzi brzmi jak tłuczone szkło i paluszki bolą :P
Vanique jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-08, 18:26   #4
tysia_15
Chi~
 
Avatar tysia_15
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 2 074
GG do tysia_15
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

600 złotyc nie bajeczna suma - kiedy masz urodziny? powiedz że zbierasz na urodzinach na gitarę, i już. potem gwiadka i ta sama sytuacja. Ja w dwa miesiące uzbierałam 700 zł na aparat cyfrowy ^^ a mam tyle samo lat co Ty i też gram na gitarze. zaczęłam na wakacjach przed 1 klasą gimnazjum. Teraz gram sporadycznie, ale musze w końcu moją gitarkje włączyć ;p mam akustyka, uczyłam sie na klayku. Nauczył mnie tata podstaw, a potem uczyłam się sama. większość piosenek potrafie zagrać, ostatnio nmawet grałam ze słuchu myślę, że nie nauczysz sie grać ze stronki bądź podręcznika. potrzeba kogoś kto nauczy Cię podstaw, podem już z gorki ;]
życzę powodzenia
Tyśka
__________________
Bez pracy i największy talent nie da ci nawet kolacji.

Zobacz, co słychać na moim blogu
tysia_15 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-09, 10:07   #5
Vanique
Zadomowienie
 
Avatar Vanique
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Górny śląsk
Wiadomości: 1 037
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

Urodzinki mam w lutym I już wszystkich uprzedziłam że chce pieniądze a nie prezent ale dziadkowie jak na złość (a dokładnie babcia) uparła sie że chce mi kupić piżamę polarową z bazaru taką wstrętną żółtą z szpetnymi koronkami itd. Ohyda i nie da się jej wytłumaczyć aby dała mi pieniądze -.- (nie popiera mojego grania bo jestem w 3 klasie gimnazjum i powinnam sie uczyć, a ja na złość wszystkim mam najgorsze oceny w całej swojej karierze szkolnej ) Ale myślę że do lutego uda mi sie uzbierać, uczę się podstaw ale chciałam dowiedzieć się czegoś więcej i co to znaczy bicie 3/4 bo jakoś nie słuchałam jak to nam tłumaczył i opamiętam piąte przez dziesiąte .
Vanique jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-09, 16:36   #6
ImpossibleIsNothing
Raczkowanie
 
Avatar ImpossibleIsNothing
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 295
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

Hmm nie znam dokładnie sytuacji, ale myślę, że to nie ma znaczenia, w której jesteś klasie. "Egzamin" gimnazjalny to najprostszy i najbardziej banalny test, jaki przyjdzie Ci napisać w życiu. Ja za rok zdaję maturę, ale w graniu na gitarze mi to jakoś nie przeszkadza ;]
Jeśli chodzi o bicie...No ja myślę, że jeśli nie masz gumowego ucha, to każdą piosenkę zagrasz po prostu tak, jak słyszysz, tak jak Ci pasuje.
Ale jeśli koniecznie chcesz... to na tej : http://gitara.terramail.pl/lekcje.htm stronie znajdziesz pliki dźwiękowe z biciem.

Na you tube też znajdziesz dużo filmików. np. ten: http://pl.youtube.com/watch?v=6xqhzOvBjGY
__________________
Well,it hasn't been my day, my week, my month,or even my year . . .
ImpossibleIsNothing jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-09, 17:35   #7
Vanique
Zadomowienie
 
Avatar Vanique
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Górny śląsk
Wiadomości: 1 037
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

mam piosenke którom musze się nauczyć i nauczyciel kazał biciem 3/4 a ja nie mam zileonego pojęcia co to jest dzieki
Vanique jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-12-09, 17:40   #8
Vanique
Zadomowienie
 
Avatar Vanique
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Górny śląsk
Wiadomości: 1 037
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

mam piosenkę którą muszę się nauczyć i nauczyciel kazał biciem 3/4 a ja nie mam zielonego pojęcia co to jest dzięki A jak już będę kupować gitarę jakom polecacie klasyczną czy akustyczną? Zamierzam się za parę lat (jak uzbieram) zacząć grać na elektryku:P Jestem wielką fanka rocka, gotyku i metalu Więc która gitara bardziej pasuje ?? dzięki za filmik, bardzo się przydał
Vanique jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-09, 18:03   #9
tysia_15
Chi~
 
Avatar tysia_15
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 2 074
GG do tysia_15
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

ja sięuczyłam na klasyku, ale polecam jednak akustyka - bez porównania, niebo lepszy dźwięk!
__________________
Bez pracy i największy talent nie da ci nawet kolacji.

Zobacz, co słychać na moim blogu
tysia_15 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-09, 18:08   #10
ImpossibleIsNothing
Raczkowanie
 
Avatar ImpossibleIsNothing
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 295
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

Akustyczna jest bardziej nastawiona na gre akordami, a klasyczna na pojedyncze dzwieki, chociaz na obu mozna i jedno i drugie.
Klasyczna jest lepsza do gry palcami
zalezy co chcesz grac, nauczyc mozna sie na obu.

Jak kupisz akustyka na początek - możesz się zniechęcić, bo jest trudniej niż na klasyku. ( ze względu na metalowe struny - wiadomo, na nylonach łatwiej). Ale z drugiej strony, akustyk ma węższy gryf, co też jest jakimś tam ułatwieniem. Na klasyku bardziej sobie rozciągniesz łapki, ze ze względu na duże odległości między strunami , zaś na akustyku wyrobisz sobie lepszą technike, gdyżjest to intrument twardy i dość wymagający.

Życzę Ci tego, żebyś doszła do takiej sprawności, że będziesz wymiatać na elektryku, ale to wymaga naprawdę duuużo czasu, a od Ciebie - cierpliwości ) A jakiej piosenki masz się nauczyć?
__________________
Well,it hasn't been my day, my week, my month,or even my year . . .
ImpossibleIsNothing jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-09, 20:11   #11
Vanique
Zadomowienie
 
Avatar Vanique
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Górny śląsk
Wiadomości: 1 037
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

To prosta kolęda na 3 akordy, nie pamiętam nazwy a moje brzdąkanie jakoś nie ma melodii :P Podam akordy może się kapniecie co to jest Mam nadzieje że dobrze narysowałam akordy :P Dam je jutro rano bo dzisiaj wyskakuje mi jakiś błąd ładowania ...
Vanique jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-12-10, 07:04   #12
Vanique
Zadomowienie
 
Avatar Vanique
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Górny śląsk
Wiadomości: 1 037
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

I o to one ;p http://img160.imageshack.us/img160/6799/pict1800cd8.jpg
Vanique jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-11, 16:42   #13
Mortyshja
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Ostrołęka
Wiadomości: 876
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

A ja sobie w sobotę kupiłam klasyka... (dopiero zaczynam się uczyć grać) ale kiedy dziś z koleżanką się spotkałam (gra już kilka lat na gitarze ) to poleciła mi żebym kupiła sobie akustyczną dlatego, że nie mam za długich paluszków.. i w ogóle podobno ma mi się lepiej grać.. dziś byłam w sklepie i mogę przynieść jutro gitarę żeby wymienić na akustyka.. i się tak zastanawiam.. czy dobrze bym zrobiła wymieniając gitarę klasyczną na akustyczną ?! :/
hym.. na akustyka można sobie jak coś założyć nylonowe struny ?
__________________
Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi... bo nie jesteś sam...


Mortyshja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-11, 18:36   #14
Vanique
Zadomowienie
 
Avatar Vanique
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Górny śląsk
Wiadomości: 1 037
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

Wiem że jak kupuje akustyka, a do struny może lepiej zapytaj się na jakimś forum gitarowym? Mi osobiści dźwięk metalowych strun bardziej mi się podoba Ale troche paluszki bolą
Vanique jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-12, 20:08   #15
oncilla
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 3
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

Cytat:
Napisane przez tysia_15 Pokaż wiadomość
myślę, że nie nauczysz sie grać ze stronki bądź podręcznika. potrzeba kogoś kto nauczy Cię podstaw, podem już z gorki ;]
życzę powodzenia
Tyśka
A ja mysle ze sie nauczysz. Bo ja jestem samoukiem i gram nie chwalac sie calkiem niezle
oncilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-12, 21:01   #16
Frytcka
Przyczajenie
 
Avatar Frytcka
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 11
GG do Frytcka
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

Ja posiadam akustyka od ponad roku

Jest mi z nim bardzo dobrze, nawet strun nie zmieniałam na stałe.
Raz tylko spróbowałam, ale od razu pożałowałam bo struny nylonowe zupełnie inny dźwięk mają... Nie taki barwny jak metalowe

Przyszłościowo to i gryf jest węższy (na szerokim nie jest mi łatwo zmieniać akordów) co komfortem się nazywa, i paluszki jak się zahartują na takich to potem możesz grać godzinami na nylonowych, i na elektryku będzie prościej się nauczyć grać (to dla bardzo wybiegających w przyszłość )

Osobiście polecam akustyka



A co do lekcji to można się również nauczyć z podręczników
Jak trzeba to i z tego można ciągnąć korzyści.


Pozdrawiam!
Frytcka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-13, 06:24   #17
Vanique
Zadomowienie
 
Avatar Vanique
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Górny śląsk
Wiadomości: 1 037
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

A jakie podreczniki lub filmiki polecacie do nauki ??
Vanique jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-15, 23:06   #18
makota
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 86
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

Po pierwsze, nie polecam kupowania gitary, dopóki nie będziesz w 100% pewna, że to jest coś, co kochasz robić. Poza tym, kupując gitarę na odwal się, za marne (powiedzmy sobie szczerze) 600zł, za kilka lat może okazać się, że jest niewystarczająca, lub na wierzch wyjdą wady, o których nie miałaś pojęcia wcześniej.
Jeśli jednak uprzesz się na kupno nowej gitary, koniecznie udaj się do sklepu z kimś, kto dobrze się na tym zna, bo większość sprzedawców będzie chciała wcisnąć Ci zwykły chłam za jak najwyższą cenę. Przy kupnie należy zwrócić uwagę na czystość dźwięku, barwę i brzmienie gitary, a z tego co piszesz, nie umiejąc jeszcze nawet najprostszego bicia, po prostu nie będziesz w stanie ocenić, czy gitara jest dobra. Poza tym trzeba umieć sprawdzić menzurę, od której zależy strój gitary, a nawet ocenić drewno, czy też sklejkę z której jest wykonana, oraz sprawdzić jak trzymają klucze, jak wykonane są progi...lista jest naprawdę długa. (Tak na marginesie, zamierzasz kupić klasyka, czy akustyka?) Kupno gitary, to naprawdę nie taka prosta sprawa, jakby się mogło zdawać, więc radziłabym wstrzymać się z kupnem
Ja przez 2,5 roku (po powrocie do "gry" z dzieciństwa) musiałam męczyć się na gitarze, która naprawdę nie brzmiała dobrze, rozstrajała się z prędkością światła, miała rozeschniętą sklejkę i zbyt niskie siodełko, więc struny niemiłosiernie brzęczały, a że był to klasyk, nie można było tego tak prosto naprawić. Przemęczyłam się, uzbierałam przez ten czas pokaźną sumkę i dopiero wtedy kupiłam wymarzonego elektroakustyka.

Co do nauki - rada jest jedna, należy grać, grać, grać i jeszcze raz grać...niestety mnie często brakuje na to czasu. W tym roku mogę pozwolić sobie na gitarę nie częściej niż raz w miesiącu i widzę kolosalną różnicę w grze (niestety niezbyt pozytywną...)
Zacznij od słuchania muzyki i wystukiwania rytmu, jeśli masz z nim problem. Jeśli masz dobry słuch, nie powinnaś mieć z tym kłopotu. Potem weź gitarę w rękę i zagraj najprostszy utwór DO RYTMU - właśnie to jest recepta na 'tajemnicze' trzy-czwarte. Czwarte oznacza, że jednostką metryczną jest ćwierćnuta, trójka to ilość jednostek metrycznych. Mówiąc po 'ludzku', chodzi o to, by grać dowolne wartości, mieszczące się w trzech. Tzn. jeśli już masz gitarę na kolanach, zacznij wystukiwać rytm nogą i liczyć do trzech, akcentując pierwszą nutę taktu 'RAZ dwa trzy, RAZ dwa trzy, RAZ dwa trzy'. Kiedy ten rytm wejdzie Ci już w krew, zacznij grać wybraną piosenkę (większość ogniskowych, harcerskich, pielgrzymkowych i innych tego typu piosenek, jest napisane właśnie na trzy czwarte). Bicie nie musi być na trzy...w ciągu tych trzech tupnięć nogą, możesz zmieścić dowolną ilość nut różnej wartości, byleby rytmicznie np. 3 ćwierćnuty, 2 ćwierćnuty i 2 ósemki, 2 ćwierćnuty i 4 szesnastki lub 4 szesnastki 2 ósemki i ćwierćnuta, lub 2 ósemki 4 szesnastki i 2 ósemki - kombinacje dowolne. Ważne jest tylko to, aby ich 'sumą' były trzy ćwierćnuty.
Ale, jeśli masz choć odrobinę słuchu muzycznego, z rytmem nie powinnaś mieć problemu (ja np. będąc jeszcze w podstawówce, grałam na pianinie nie znając nut - oszukiwałam nauczycielkę Trochę teorii muzyki poznałam dużo później, dopiero gdy zaczęłam grać na gitarze, bo mimo pozorów, to naprawdę trudny, polifoniczny instrument, który trzeba zrozumieć. Chociażby akordy, których jest blisko 2000. Człowiek nie jest w stanie nauczyć się ich na pamięć, dlatego musi znać teorię muzyki i rozumieć gitarę, by sprawnie nimi władać...
makota jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-16, 10:42   #19
Vanique
Zadomowienie
 
Avatar Vanique
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Górny śląsk
Wiadomości: 1 037
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

Na 100% nie jestem pewna czy ten instrumnt kocham i czy chce grać ale myślę że do lutego się przekonam. Nie che już mieć tej pożyczonej gitary, jeden klucz praktycznie nie stroi. Jak się przekonam że to jest to co mi się w życiu podoba (a jest niewiele takich rzeczy) to zacznę zbierać i kupie sobie porządniejszą Na początku chciałam kupić gitarę ze 200 zł ale ale kolega stanowczo mi to odradził i powiedziała bym kupiła sobie za 400 :P Dzięki za wyjaśnienie w końcu wiem o co biega z tym 3/4 Zamierzam kupić akustyka
Vanique jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-12-16, 12:46   #20
makota
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 86
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

Akustyka mówisz...za 400zł można kupić akustyka SkyWay'a albo EverPlay, a to są dość kiepskie gitary, które mają zazwyczaj kiepski dźwięk z powodu jakości wykonania i jakości użytych materiałów. Tym bardziej powinnaś wziąć ze sobą kogoś bardzo doświadczonego w tej materii, żeby wybrał najlepszy egzemplarz (bo i takie czasem się zdarzają w tej półce cenowej).
Lepszym wyjściem byłoby kupienie używanej, niezniszczonej gitary, ale za to bardziej zaufanego producenta. Pewnie, że za taką kwotę nie dostaniesz Fendera czy Garrisona, ale używaną Yamahę lub Tekamine na pewno kupisz. Poza tym używane gitary są już rozegrane i mają głębszy dźwięk
Cieszę się, że pomogłam z 3/4
makota jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-16, 13:02   #21
Vanique
Zadomowienie
 
Avatar Vanique
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Górny śląsk
Wiadomości: 1 037
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

Nie wiem niestety gdzie u mnie można kupić u mnie używaną gitarę. A co byś polecała klasyka czy akustyka co lepiej kupić za 400 zł i od jakich cen zaczynają się sensowne gitary? Teraz uczę się innej piosenki i łatwiej mi jakoś idzie nie rozumiem jak instruktor i inni klepią nogami... Jak gram w grupie to dostosowuje się do ich tempa a jak sama to gram tak szybko jak daje rade zmieniać akordy:P Wiem dziwna jestem :P ( To jest piosenka Metallica - Nothing Else Matter)
Vanique jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-16, 13:56   #22
makota
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 86
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

Trochę trudno mi wybierać między klasykiem, a akustykiem, bo obie gitary mają swój urok. Jednak klasyczne gitary są o wiele tańsze, w związku z czym można kupić całkiem niezłą gitarę już za niecałe 500zł. Każda z nich ma trochę inne przeznaczenie. Na gitarze klasycznej z założenia gra się palcami, nie używając kostki. Została stworzona do utworów klasycznych w związku z czym gryf jest "płaski" w przekroju i o wiele szerszy niż w akustyku, a struny nylonowe są delikatniejsze dla palców. Dźwięk gitary klasycznej jest delikatny, "bąbelkowy" jak ja to nazywam. Natomiast akustyki zostały stworzone z myślą o grze akordowej, co nie zmienia faktu, że moim zdaniem świetnie nadają się do gry klasycznej (tylko, że można sobie poharatać paluszki na początku ). Chociażby zespoły metalowe - używają tylko gitar akustycznych, grając "klasycznie". Ja np. lubuję się w balladach granych na gitarze akustycznej. Jeśli gitara ma ostre, ale delikatne brzmienie, jest to miód na uszy. Poza tym, jeśli planujesz "ostrzejsze" granie, gitara akustyczna jest o wiele lepsza, bo ma naprawdę mocniejsze od klasycznej basy (a jak dodatkowo gitara dobra...mmm).
Generalnie, wydaje mi się, że akustyki są bardziej wszechstronne od klasycznych gitar. Świetnie nadają się do gry akordowej jak i do gry klasycznej (tylko wymaga to więcej wysiłku, techniki i doświadczenia).
Osobiście bardziej gustuję w dźwięku akustyków - odkąd jestem posiadaczką mojego kochanego elektroakustyka, jestem zakochana w dźwięku tej gitary. Ma top z litego drewna świerkowego, a boczki z mahoniu, co daje niesamowitą głębię i mocny dźwięk - jest naprawdę głośna, ale potrafi być też delikatna
Ale fakt faktem, ja zapłaciłam za nią prawie 1,5 tys. więc to już średnia półka jakościowa. Za 400zł na pewno nie kupisz takiej gitary, dlatego w Twoim przypadku chyba polecałabym gitarę klasyczną - jest łatwiejsza w obsłudze na początek i przede wszystkim tańsza.

Co do Nothing Else Matter - uwielbiam ten utwór, najlepiej brzmi grany 'klasycznie', nie akordowo. Poszukaj nut, a jeśli nie znasz nut, ściągnij tabulaturę tego utworu i zagraj go porządnie

Edytowane przez makota
Czas edycji: 2007-12-16 o 16:08
makota jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-16, 15:26   #23
Vanique
Zadomowienie
 
Avatar Vanique
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Górny śląsk
Wiadomości: 1 037
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

A czy do akustyka można dać nylonowe struny ?
Może jednak trochę poczekam i kupie sobie gitarę za 800 zł. (akustyka) bo jakoś bardziej podoba mi się jego opis :P Mi tak raczej średnio się ten utwór podoba ale jakoś go gram :P W miedzy czasie uczę sie kolędy ale jakoś trudno mi szybko zmienić akord np. c-dur na d-dur. Wielkie dzięki za wszelką pomoc
Vanique jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-16, 16:02   #24
makota
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 86
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

Nie chcę Cię straszyć, ale C-dur i D-dur to pikuś, sama zobaczysz za kilka miesięcy
Gitary klasyczne i akustyczne mają inną budowę mostka, dlatego taka zamiana strun jest dość kłopotliwa. Gitara akustyczna ma mocny mostek, do którego struny przyczepiane są specjalnymi "szpilkami" (trudno mi to wytłumaczyć ). Również klucze zbudowane są inaczej - te w akustykach są zazwyczaj monolityczne i bardzo solidne, żeby utrzymać naciąg strun, który ma naprawdę dużą siłę (stąd metalowy pręt w gryfie akustyków). Jednak sądzę, że jakby się uprzeć, na akustyka na da się założyć nylony.
Gorzej w odwrotną stronę - na klasyka nie ma co próbować zakładać stalowych strun, bo można zepsuć gitarę (wygina się gryf -> zmienia się menzura->gitara nie stroi, czasem brzęczą struny), poza tym można popsuć zbyt słabe klucze.
A skoro jesteśmy w tym temacie: jeśli już kupisz gitarę i pękną Ci dajmy na to struny e, h i g, to trzeba zluzować naciąg pozostałych, żeby nie wygiął się gryf Licz się z tym, bo przy początkowej fazie strojenia, nie ma się wyczucia i struny pękają jak szalone


EDIT: Zapomniałabym o najważniejszym. Gitary akustyczne są sprytne i można regulować ich twardość/miękkość, dzięki prętowi umieszczonemu w gryfie. Więc jeśli okazałoby się, że gitara jest dla Ciebie za ostra, bierzesz ją i drałujesz do kogoś, kto się na tym zna, lub do sklepu, w którym kupiłaś gitarę i prosisz o pochylenie gryfu, żeby gitara była "łagodniejsza"
makota jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-16, 16:42   #25
Vanique
Zadomowienie
 
Avatar Vanique
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Górny śląsk
Wiadomości: 1 037
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

Wiem o co chodzi z tymi szpilkami kuzynek ma takiego przedpotopowego akustyka Przekonałaś mnie do akustyka jestem pewna że sobie go kupie ,tylko nie wiem kiedy :P Nie strasz mnie z tymi trudniejszymi akordami bo jakoś wybitnie nie lubię d-dura
Vanique jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-16, 17:35   #26
makota
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 86
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

Nie straszę Uświadamiam tylko, że D jest milutki Jak dojdziesz do akordów zerowych, wszystkich typów siódemek, akordów maj i innych tego typu bestyj, to zacznę Cię uświadamiać, że one też nie są najgorsze
makota jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-16, 18:49   #27
Vanique
Zadomowienie
 
Avatar Vanique
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Górny śląsk
Wiadomości: 1 037
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

Na razie wole o tym nie myśleć -.- A właśnie zapomniała bym się zapytać, jakie struny polecasz bo jak ostatnio kupowałam to dałam 30 zł (nylonowe cały komplet) i jak za każdym razem miały by mi takie drogie pękać to bym zbankrutowała, może gdzieś w internecie są tańsze ??
Vanique jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-17, 18:26   #28
Vanique
Zadomowienie
 
Avatar Vanique
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Górny śląsk
Wiadomości: 1 037
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

Chodzi mi o to że tak jak ty mówiłaś, że na poczatku przy zakładaniu i strojeniu często pekają. Jakich ty uzywałaś na początku jak się uczyłaś stroić itp. ??
Vanique jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-17, 18:38   #29
Vanique
Zadomowienie
 
Avatar Vanique
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Górny śląsk
Wiadomości: 1 037
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

Jak sie kożysta z tabularury ?? ;o Wygląda strasznie !!
Vanique jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-17, 19:19   #30
makota
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 86
Dot.: Znęcanie się nad gitarą...

Ja uczyłam się na nylonach, które wcale nie muszą być takie drogie, bo komplet kosztuje ok. 14 zł (oczywiście są o wiele droższe...ale po co komu droższe na początek? ), a struny można kupować pojedynczo, więc nie ma z tym problemu.
Co do tabulatury - to najprostszy zapis nutowy z jakim będzie Ci dane spotkać się w swoim gitarowym życiu. Przesłać Ci ciekawe nutki, tak dla pokrzepienia?


Co do korzystania z tabulatury, to nic innego jak narysowane struny, numerki na poszczególnych liniach oznaczają próg. Ot, cała filozofia
Tabulatury mają tylko jedną wadę - nie odzwierciedlają wartości nutowych, więc, żeby z nich korzystać, trzeba słuchowo znać utwór, który się gra
makota jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Rękodzieło: szydełkowanie, biżuteria DIY, makramy i inne


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:27.