Dziedziczenie nieruchomości - trudna sytuacja - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2021-05-19, 09:35   #1
IzabelaXyz
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2021-05
Wiadomości: 2

Dziedziczenie nieruchomości - trudna sytuacja


Cześć,
Postaram się w mega skrócie opisać sytuację w jakiej się znaleźliśmy z mężem:
moi rodzice posiadają kilka nieruchomości
po studiach zamieszkaliśmy z mężem w jednej z nich (zawsze było "mówione" że ja ją odziedziczę) - są to dwa domy na jednej działce, plus wynajmowany budynek na działalność gospodarczą (dochody czerpią rodzice), drugi dom stał pusty
zrobiliśmy remont (okna, podłogi, kaloryfery - no wszystko aby zamieszkać jak u siebie)
po około pół roku rodzice powiedzieli, że skoro mieszkamy i docelowo odziedziczymy obydwa domy powinniśmy je utrzymywać - zgodziliśmy się, przez te wszystkie lata płaciliśmy rachunki za obydwa domy, wykonaliśmy ocieplenie/dachy/ogród/kostkę/no wszystko co się robi w starszych domach, dodatkowo płaciliśmy podatek od nieruchomości za obydwa domy i działalność 7tys/rok!
Generalnie przez te 15lat w sumie wydaliśmy ponad 200tys.

Mam siostrę, lekkoducha, krętacza, taki typ "zakała rodziny". Kiedyś narobiła długów w rodzinie i nawiała daleko.
Pół roku temu postanowiła wrócić, wiadomo bez grosza przy duszy ale mamo tato pomożecie...
Rodzice pozwolili jej zamieszkać w domu obok (stał pusty).
No i się zaczęły problemy.
W dużym skrócie - powiedziałam rodzicom, że rozumiem że to ich własność (niczego ze mna czy siostrą nie uregulowali prawnie a ona teoretycznie ma odziedziczyć inna nieruchomość która obecnie jest zajęta) i rodzice mogą dysponować domem jak chcą ale nie moim kosztem bo przez ostatnie 15 lat to ja z mężem go utrzymywaliśmy i wyremontowaliśmy, o podatku czy rachunkach nie wspomnę.
I że uważamy z mężem, że siostra skoro ma dostać ten dom powinna nam oddać pieniądze które włożyliśmy przez te lata w "jej"dom.
Niestety rodzice uważają, że to złośliwe z naszej strony bo siostra nie ma kasy a poza tym wysunęli argument, że gdybyśmy mieli wynajmować dom to by wyszło na to samo co wpakowaliśmy w remonty więc w czym problem.
W sumie bardzo kiepska sytuacja, nasz błąd że od początku nie zabezpieczyliśmy się prawnie (ale kto to wiedział...), dopiero do mnie dotarło że gdybym ja umarła to mojemu mężowi nic się nie należy i "ładował kasę" w kogoś dom.
No i kiepska sytuacja rodzinna - rodzice z nami nie rozmawiają, siostra zamiast porozmawiać jak dorosły człowiek jest obrażona i agresywna wobec nas.
Najprościej byłoby się wyprowadzić ale żal mi pieniędzy które tu zainwestowaliśmy no i nasz dom jest na tip top zrobiony na wysokim standardzie, nie wyobrażam sobie abym miała go komuś ot tak zostawić...
Teoretycznie w moich oczach to rodzice postąpili nie fair wobec mnie(nas) - czuje się jak dojna krowa która komuś uszykowała dom. Wiem, że to rodzice powinni rozwiązać sytuację (teoretycznie powinni nam oddać to co włożyliśmy w dom siostry ale wiem, że nie mają takich pieniędzy), było im wygodnie że my wszystko utrzymujemy a teraz potrafią powiedzieć, że "dzieci się nie dogadują, daliśmy im domy a one się kłócą, może lepiej sprzedać i każdy na swoje"...
Jakie widzicie wyjście z tej sytuacji?

Edytowane przez Trzepotka
Czas edycji: 2021-05-20 o 17:16 Powód: Przywrócenie usuniętego posta.
IzabelaXyz jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2021-05-19, 23:01   #2
Ellen_Ripley
Zakorzenienie
 
Avatar Ellen_Ripley
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 20 853
Dot.: Dziedziczenie nieruchomosci - trudna sytuacja

Z czymś takim tylko do prawnika.
__________________
Żegnaj Wizaż Forum. Tyle lat za nami. Witaj Życie po Wizażu (Discord). Wszystko przed nami.
Ellen_Ripley jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2021-05-20, 09:19   #3
IzabelaXyz
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2021-05
Wiadomości: 2
Dot.: Dziedziczenie nieruchomosci - trudna sytuacja

Cytat:
Napisane przez Ellen_Ripley;887145 21
Z czymś takim tylko do prawnika.
To jest ostateczność - nie wyobrażam sobie się sądzić z rodzicami czy rodzeństwem...
Rozsądnym rozwiązaniem prawnym jest przepisanie nieruchomości (jednej) na mnie z zastrzeżeniem czerpania korzyści majątkowych przez rodziców z wynajmu.
Ale to muszę zasugerować z wyczuciem...

150 osób przeczytało posta i tylko jedna rada?

Edytowane przez Trzepotka
Czas edycji: 2021-05-20 o 17:16 Powód: Przywrócenie usuniętego posta.
IzabelaXyz jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2021-05-20, 13:59   #4
Ellen_Ripley
Zakorzenienie
 
Avatar Ellen_Ripley
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 20 853
Dot.: Dziedziczenie nieruchomosci - trudna sytuacja

Cytat:
Napisane przez IzabelaXyz Pokaż wiadomość
To jest ostateczność - nie wyobrażam sobie się sądzić z rodzicami czy rodzeństwem...
Rozsądnym rozwiązaniem prawnym jest przepisanie nieruchomości (jednej) na mnie z zastrzeżeniem czerpania korzyści majątkowych przez rodziców z wynajmu.
Ale to muszę zasugerować z wyczuciem...

150 osób przeczytało posta i tylko jedna rada?
Pójście do prawnika = sądzenie się? Acha.

Nie wiem jakich innych rad oczekujesz.


Moderacja : Zamykam z powodu tymczasowego bana autorki
__________________
Żegnaj Wizaż Forum. Tyle lat za nami. Witaj Życie po Wizażu (Discord). Wszystko przed nami.

Edytowane przez kaledonia
Czas edycji: 2021-05-20 o 17:47 Powód: dopisek kaledonia
Ellen_Ripley jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-05-20 14:59:42


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:12.