Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski - Strona 145 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-10-23, 12:06   #4321
niechcesztego
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2018-08
Wiadomości: 97
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Cytat:
Napisane przez megamag Pokaż wiadomość

A co do leczenia babci, to opowiem Ci, jak umierała moja babcia na NFZ. Mieszkała na takim zadupiu, że nie było alternatywy. Do tej pory nie wiemy, na co umarła, bo diagnoza na NFZ była taka, że nie było diagnozy. Po prostu robiła się coraz słabsza, aż w końcu przestała wstawać z łóżka. Wezwaliśmy karetkę, ale ratownicy stwierdzili, że jej nie zabiorą, bo przecież pacjentka jest przytomna, to w czym problem. Raz w roku przysługiwała jej wizyta lekarza rodzinnego, który z wielkim fochem wreszcie przyjechał. Zmierzył ciśnienie, popatrzył i stwierdził, że też by w jej wieku chciałby być w takiej formie. A odleżyny już miała takie, że śmierdziało. No to mama pyta, co z tymi odleżynami. To on, że nie wie, bo nie jest chirurgiem, babcia się musi zgłosić do chirurga. Ale babcia nie wstaje i nie chodzi. Pytamy o możliwość transportu, to nas wyśmiał. Babcia umarła w domu, mama się nią zajmowała do końca. Umarła w bólach, nikt nie wie na co. Tak to umierają ubezpieczeni w XXI wieku w Polsce.
Tutaj mam zupełnie inne doświadczenia, lekarz przychodził na wizytę domową czasem nawet 2 razy w miesiącu jeśli była taka potrzeba, babcia miała wypożyczone specjalne łóżko + materac przeciw odleżynowy, zapas pieluch co miesiąc. Wszystko na NFZ.

Mieszkamy na Śląsku.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
niechcesztego jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 12:23   #4322
motyla
Zakorzenienie
 
Avatar motyla
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 5 934
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Cytat:
Napisane przez FALLinLOVE Pokaż wiadomość





To tlyko potwierdzenie mojej tezy, ze ten system jest totalnie niewydolny. I co wiecej - on nigdy wydolny nie bedzie. Tam nie ma oszczednosci, ale oszczednosci budzetowe z tytulu likwidacji NFZ moglyby pokryc wlasnie ubezpieczenia prywatne dla np. biednych emerytow.
Ja juz się nakorzystalam w moim życiu z prywatnych ubezpieczeń i prywatnej opieki zdrowotnej. I doszłam do wniosku, że jak potrzeba drogiej operacji, to ubezpieczyciel się wykreca, jak może, a prywatną opieka wysyła do szpitala, bo oni nie mają sprzętu ani ludzi i jak coś poszłoby nie tak, to oni sobie nie poradzą. Osobiście wolę jednak NFZ przy całych jego wadach, bo on nie jest nastawiony na zysk. A prywatni ubezpieczyciele i opieka zdrowotna myślą tylko o zyskach.
motyla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 12:27   #4323
FALLinLOVE
Realistka
 
Avatar FALLinLOVE
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 3 523
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Cytat:
Napisane przez motyla Pokaż wiadomość
Ja juz się nakorzystalam w moim życiu z prywatnych ubezpieczeń i prywatnej opieki zdrowotnej. I doszłam do wniosku, że jak potrzeba drogiej operacji, to ubezpieczyciel się wykreca, jak może, a prywatną opieka wysyła do szpitala, bo oni nie mają sprzętu ani ludzi i jak coś poszłoby nie tak, to oni sobie nie poradzą. Osobiście wolę jednak NFZ przy całych jego wadach, bo on nie jest nastawiony na zysk. A prywatni ubezpieczyciele i opieka zdrowotna myślą tylko o zyskach.
Tylko, ze likwidacja NFZ wiazalaby sie ze zmianami w polskim prawie, a w rezultaie wymusilaby zmiane w zachowaniu ubezpieczycieli i ich odpowiedzialnosci. Zakladajac, ze NFZ by nie istnial, zakladam rowniez, ze kwestie odpowiedzialnosci ubezpieczyciela powinny zostac uregulowane prawnie, aby uniknac takich sytuacji. Sama korzystam z prywatnej opieki zdrowtonej i nie uwazam, ze jest idealna. Ale odpowiednie dzialanie mogloby ja uregulowac tak by byla lepszym rozwiazaniem niz NFZ. Tez mam przyklad z zycia, gdzie moj tesc chorowal na zlosliwy nowotwor. To co przeszlismy z NFZ to jakas totalna parodia.
__________________
Don’t strive to make your presence noticed, just make your absence felt.
FALLinLOVE jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 12:32   #4324
f8c2d375a73595a7890227cbb2d3acee309191de_62181c3c5fcdf
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 9 946
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Cytat:
Napisane przez megamag Pokaż wiadomość
cava, to też jest pytanie gdzie mieszkasz i jakie masz zasoby finansowe. W Warszawie wiele fajnych klinik i dobrych specjalistów przyjmuje czasem na NFZ, ale to nie zmienia faktu, że wszystkie się na ten NFZ załatwić nie da. Dla Ciebie to nie problem, bo w razie czego Cię stać, nawet jak to nie będzie kwestia wygody, a konieczności. A mojej teściowej nie stać, bo już od dawna była w takim stanie, że była niezdolna do pracy, a do tego mieszka na zadupiu. Prawdopodobnie w Twoim życiu też dojdzie w jakimś momencie do tego, że będziesz musiała przyjąć choćby jakiś nierefundowany lek. A dla biednych nawet 1700 to cena zaporowa.

A co do leczenia babci, to opowiem Ci, jak umierała moja babcia na NFZ. Mieszkała na takim zadupiu, że nie było alternatywy. Do tej pory nie wiemy, na co umarła, bo diagnoza na NFZ była taka, że nie było diagnozy. Po prostu robiła się coraz słabsza, aż w końcu przestała wstawać z łóżka. Wezwaliśmy karetkę, ale ratownicy stwierdzili, że jej nie zabiorą, bo przecież pacjentka jest przytomna, to w czym problem. Raz w roku przysługiwała jej wizyta lekarza rodzinnego, który z wielkim fochem wreszcie przyjechał. Zmierzył ciśnienie, popatrzył i stwierdził, że też by w jej wieku chciałby być w takiej formie. A odleżyny już miała takie, że śmierdziało. No to mama pyta, co z tymi odleżynami. To on, że nie wie, bo nie jest chirurgiem, babcia się musi zgłosić do chirurga. Ale babcia nie wstaje i nie chodzi. Pytamy o możliwość transportu, to nas wyśmiał. Babcia umarła w domu, mama się nią zajmowała do końca. Umarła w bólach, nikt nie wie na co. Tak to umierają ubezpieczeni w XXI wieku w Polsce.

Zresztą mam takich opowieści mnóstwo. Mam też niepełnosprawnego szwagra, który chociaż urodził się upośledzony fizycznie i psychicznie, żeby zachować marną rentę musi się stawiać przed komisją lekarską co 2 lata. We Wrocławiu. Ponad 500 km od jego miejsca zamieszkania, a chłopak ma problemy z poruszaniem się i potrzebuje opiekuna. Z naszego miasta jedzie jeden autobus, więc na tę komisję on musi jechać dzień wcześniej, ale po komisji już na niego nie zdąży (godziny przesunąć się nie da, bo nie), więc musi tam jeszcze jedną noc przenocować. On i opiekun mają zniżkę na PKS, ale na hotel przecież już nie, a dwie noce dla dwóch osób nawet w tanim hotelu to większa część jego renty. Zgadnij, kto za te wycieczki płaci? Podpowiedź: nie państwo.

A mój dziadek ma operację na zaćmę ustaloną na 2022, a już ledwo widzi. Idziemy prywatnie, jedynie 4 tysiące i też zgadnij kto zapłaci.

Btw to jest taka fundacja onkologiczna Alivia, która za hasło przyjęła sobie "pieniądze mogą pokonać raka" i zajmuje się właśnie zbieraniem funduszy na nierefundowane, nowsze metody leczenia.

Moje zdanie jest takie: jeśli ktoś wierzy, że jesteśmy wobec choroby równi, to może się jeszcze zdziwić. Bogatsi są równiejsi.
A myślisz, że gdyby nie było NFZ to prywatny ubezpieczyciel zapewniły babci wszystkie badania i stała opiekę lekarza wraz z dojazdami na za przeproszeniem zadupie? Że jak ktoś byłby niezdolny do pracy to by go w ogóle było stać na wykupienie takiego ubezpieczenia prywatnie, które by pokrywalo cokolwiek więcej niż konsultacje lekarza pierwszego kontaktu? Że prywatny ubezpieczyciel z dobrego serca refundowałby mu leki przy przewlekłych schorzeniach?

Wielką mi oczywistość odkryłaś - za pieniądze można wszystko niezależnie od miejsca zamieszkania, a biednemu to wiatr zawsze w oczy. Jakbyś miała taki system jak w USA to tyle byś zyskała, że może byś szybciej doszła do takich wniosków i byłyby dla ciebie mniej odkrywcze

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
f8c2d375a73595a7890227cbb2d3acee309191de_62181c3c5fcdf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 12:43   #4325
FALLinLOVE
Realistka
 
Avatar FALLinLOVE
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 3 523
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

[1=f8c2d375a73595a7890227c bb2d3acee309191de_62181c3 c5fcdf;87271534]A myślisz, że gdyby nie było NFZ to prywatny ubezpieczyciel zapewniły babci wszystkie badania i stała opiekę lekarza wraz z dojazdami na za przeproszeniem zadupie? Że jak ktoś byłby niezdolny do pracy to by go w ogóle było stać na wykupienie takiego ubezpieczenia prywatnie, które by pokrywalo cokolwiek więcej niż konsultacje lekarza pierwszego kontaktu? Że prywatny ubezpieczyciel z dobrego serca refundowałby mu leki przy przewlekłych schorzeniach?

Wielką mi oczywistość odkryłaś - za pieniądze można wszystko niezależnie od miejsca zamieszkania, a biednemu to wiatr zawsze w oczy. Jakbyś miała taki system jak w USA to tyle byś zyskała, że może byś szybciej doszła do takich wniosków i byłyby dla ciebie mniej odkrywcze

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]

Czemu wszyscy sie przyczepili do tego USA? To, ze ten system tak funkcjonuje tam, nie znaczy ze musi funkcjonowac na takich samych zasadach funkcjonowac w Polsce. Odpowiednie regulacje prawne moglyby rozwiazac ten problem, zwlaszcza przy budowaniu do 'od zera'.

W dalszym ciagu uwazam, ze to jedyne wyjscie. Nieidealne, ale jedyne. Chyba ze ktos wpadnie na lepszy pomysl to chetnie poslucham

Problem polega na tym, ze nikt go nie wprowadzi. NFZ to biznes i mnostwo ludzi jest jego beneficjentem. I nie sa to pacjenci...
__________________
Don’t strive to make your presence noticed, just make your absence felt.
FALLinLOVE jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 12:46   #4326
motyla
Zakorzenienie
 
Avatar motyla
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 5 934
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Cytat:
Napisane przez FALLinLOVE Pokaż wiadomość
Tylko, ze likwidacja NFZ wiazalaby sie ze zmianami w polskim prawie, a w rezultaie wymusilaby zmiane w zachowaniu ubezpieczycieli i ich odpowiedzialnosci. Zakladajac, ze NFZ by nie istnial, zakladam rowniez, ze kwestie odpowiedzialnosci ubezpieczyciela powinny zostac uregulowane prawnie, aby uniknac takich sytuacji. Sama korzystam z prywatnej opieki zdrowtonej i nie uwazam, ze jest idealna. Ale odpowiednie dzialanie mogloby ja uregulowac tak by byla lepszym rozwiazaniem niz NFZ. Tez mam przyklad z zycia, gdzie moj tesc chorowal na zlosliwy nowotwor. To co przeszlismy z NFZ to jakas totalna parodia.
Tak, jakie to wszystko jest do zrobienia i urządzenia, tylko że na papierze. Ciekawe tylko, dlaczego w USA tego tak ładnie nie zorganizowali. Może nie mają takich tęgich głów, jak my?
A pewnie w razie utraty pracy za ubezpieczenie placiloby państwo?

---------- Dopisano o 13:46 ---------- Poprzedni post napisano o 13:44 ----------

Cytat:
Napisane przez FALLinLOVE Pokaż wiadomość



Problem polega na tym, ze nikt go nie wprowadzi. NFZ to biznes i mnostwo ludzi jest jego beneficjentem. I nie sa to pacjenci...
Ale to samo można powiedzieć o prywatnych ubezpieczycielach. W prywatnym systemie pacjenci ten nie byliby beneficjentami.
motyla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 12:46   #4327
f8c2d375a73595a7890227cbb2d3acee309191de_62181c3c5fcdf
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 9 946
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Cytat:
Napisane przez FALLinLOVE Pokaż wiadomość
Czemu wszyscy sie przyczepili do tego USA? To, ze ten system tak funkcjonuje tam, nie znaczy ze musi funkcjonowac na takich samych zasadach funkcjonowac w Polsce. Odpowiednie regulacje prawne moglyby rozwiazac ten problem, zwlaszcza przy budowaniu do 'od zera'.

W dalszym ciagu uwazam, ze to jedyne wyjscie. Nieidealne, ale jedyne. Chyba ze ktos wpadnie na lepszy pomysl to chetnie poslucham

Problem polega na tym, ze nikt go nie wprowadzi. NFZ to biznes i mnostwo ludzi jest jego beneficjentem. I nie sa to pacjenci...
Dlaczego budowanie od nowa miałaby być lepsze od usprawnienia tego co jest? Myślisz, że w systemie prywatnej opieki zdrowotnej beneficjentami są pacjenci?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
f8c2d375a73595a7890227cbb2d3acee309191de_62181c3c5fcdf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2019-10-23, 12:50   #4328
FALLinLOVE
Realistka
 
Avatar FALLinLOVE
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 3 523
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Cytat:
Napisane przez motyla Pokaż wiadomość
Tak, jakie to wszystko jest do zrobienia i urządzenia, tylko że na papierze. Ciekawe tylko, dlaczego w USA tego tak ładnie nie zorganizowali. Może nie mają takich tęgich głów, jak my?
A pewnie w razie utraty pracy za ubezpieczenie placiloby państwo?
Oczywiscie, ze wyglada dobrze na papierze, ale uwazam, ze jest do zrealizowania przy dobrych zalozeniach. I tak, owszem - wymagaloby to pracy naprawde dobrych ekspertow. Na penwo nie obecnych politykow (z zadnej strony barykady politycznej).

Tak - moze nie maja w USA takich tegich glow, albo pomyslu jak to zrobic.

Ja nie twierdze, ze wiem jak to powinno wygladac w 100%. Po prostu uwazam, ze jesli nie nastapi likwidacja NFZ, nie mowie teraz, ale w ciagu kolejynch powiedzmy 10-15 lat, to ten system i tak zbankrutuje. On jest nie do uratowania i bedzie tylko gorzej. Koniec koncow, teraz narzeka sie na terminy... a one beda sie tylko wydluzac i nikt tego nie zmieni. Juz nie mowiac o tym, ze to nie tylko kwestia niedofinansowania systemu, ale takze braku kadr lekarskich, nadmiaru kadr biurokratycznych, nadmiaru ogolnej biurokracji i nadmiernej centralizacji.
__________________
Don’t strive to make your presence noticed, just make your absence felt.
FALLinLOVE jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 12:52   #4329
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Dla mnie NFZ jest chory. Ale nie dlatego, że taki system z góry jest zły, tylko ten nasz jest po prostu zepsuty i nie działa.

To samo że Stanami. Oni po drodze popełnili wiele błędów i dlatego tak to teraz fatalnie wygląda.

Oba te systemy mogą działać lepiej, tylko ludzie że skrajności w skrajność, pokazują dwa zwyczajnie bardzo źle skonstruowane systemy i się przerzucają w licytacji, kogo babcia bardziej umierała i kto bardziej robi zbiórkę na leczenie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 12:54   #4330
FALLinLOVE
Realistka
 
Avatar FALLinLOVE
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 3 523
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Dla mnie NFZ jest chory. Ale nie dlatego, że taki system z góry jest zły, tylko ten nasz jest po prostu zepsuty i nie działa.

To samo że Stanami. Oni po drodze popełnili wiele błędów i dlatego tak to teraz fatalnie wygląda.

Oba te systemy mogą działać lepiej, tylko ludzie że skrajności w skrajność, pokazują dwa zwyczajnie bardzo źle skonstruowane systemy i się przerzucają w licytacji, kogo babcia bardziej umierała i kto bardziej robi zbiórkę na leczenie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Tu sie zgodze, ze oba systemy sa niewydolne. Moze masz jakis pomysl na inny system? (bez ironii, pytam serio)

Moze kompromis moglby zadzialac chocby na poczatku? NFZ w innej formie i dobrowolne skladki. Nie chcesz - rezygnujesz. Po jakims czasie byloby widac kto na tym lepiej wychodzi i ktory system dziala lepiej...
__________________
Don’t strive to make your presence noticed, just make your absence felt.
FALLinLOVE jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 13:02   #4331
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Cytat:
Napisane przez FALLinLOVE Pokaż wiadomość
Tylko, ze likwidacja NFZ wiazalaby sie ze zmianami w polskim prawie, a w rezultaie wymusilaby zmiane w zachowaniu ubezpieczycieli i ich odpowiedzialnosci. Zakladajac, ze NFZ by nie istnial, zakladam rowniez, ze kwestie odpowiedzialnosci ubezpieczyciela powinny zostac uregulowane prawnie, aby uniknac takich sytuacji. Sama korzystam z prywatnej opieki zdrowtonej i nie uwazam, ze jest idealna. Ale odpowiednie dzialanie mogloby ja uregulowac tak by byla lepszym rozwiazaniem niz NFZ. Tez mam przyklad z zycia, gdzie moj tesc chorowal na zlosliwy nowotwor. To co przeszlismy z NFZ to jakas totalna parodia.



Ale skad załozenie, ze zmiana jaka by zaszła w tym co robia i jak wyceniają usługi prywatne kliniki, byłaby na plus dla pacjenta?
Przeciez NFZ to jest dla nich olbrzymi jednak konkurent i nie mogą śrubowac cen, bo klient (nie pacjent- klient) jednak ma _darmowy_ wybór i zawsze moze stwierdzić ze taki koszt to juz przesada i lepiej postać w kolejce.
Jesli te uzługi byłyby odgórnie sterowane- czyli miały progi cenowe nie do przekroczenia, to skad pomysł ze oferowałyby za narzucone ceny usługe w wersji lux? Racezj by oferowały tak, zeby kosztowała jak najmniej a zarobić się dąło jak najwiecej.
To jest boiznes a nie święte powołanie matki teresy.



Moja mama jest w remisji złosliwego raka sutka, po operacji, naświetlaniach, w stałym leczeniu.
Złego słowa nie mogę powiedzieć. Może i sa nowsze sposoby, ale zawsze są jakieś nowsze.
Raczej byłam zaskoczona jak szybko i sprawnie była leczona.


Megmag, bradzo mi przykro.
Niestety w karajch majacych tylko prywatną służbę zdrowia, to wcale nie wyglada lepiej. Nie wiem skad to załozenie że byłaby tania, dostępnai oferująca najwyzszą jakośc usług dla każdego.

Wystarczy popytać czy poogladac dokumenty z USA- nie wyglad ato bajkowo. Chyba ze w serialach o WallStreet




ja absolutnie nie twierdze, że NFZ to jakiś świetnie działający luksus.
Niemniej jednak, nie widzę żeby prywatne systemy były tak cudowne i tak dostepne dla przecietnego pacjenta jak tu sie roi.
Może dla ludzi o zasobach rodziny Kardashian, owszem.
Ale z mojego punktu widzenia, bym wyszła na tym jak Zabłocki na mydle. :/
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-10-23, 13:06   #4332
Lukrovana
Raczkowanie
 
Avatar Lukrovana
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 127
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

[1=f8c2d375a73595a7890227c bb2d3acee309191de_62181c3 c5fcdf;87271590]Dlaczego budowanie od nowa miałaby być lepsze od usprawnienia tego co jest? Myślisz, że w systemie prywatnej opieki zdrowotnej beneficjentami są pacjenci?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]

Mam wrażenie, że NFZ to jest jednak taka stajnia Augiasza, że o wiele szybciej bedzie ją zburzyc i zaorać niz zreformować do funkcjonalnego poziomu.
Lukrovana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 13:08   #4333
FALLinLOVE
Realistka
 
Avatar FALLinLOVE
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 3 523
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Ale skad załozenie, ze zmiana jaka by zaszła w tym co robia i jak wyceniają usługi prywatne kliniki, byłaby na plus dla pacjenta?
Przeciez NFZ to jest dla nich olbrzymi jednak konkurent i nie mogą śrubowac cen, bo klient (nie pacjent- klient) jednak ma _darmowy_ wybór i zawsze moze stwierdzić ze taki koszt to juz przesada i lepiej postać w kolejce.

Jesli te uzługi byłyby odgórnie sterowane- czyli miały progi cenowe nie do przekroczenia, to skad pomysł ze oferowałyby za narzucone ceny usługe w wersji lux? Racezj by oferowały tak, zeby kosztowała jak najmniej a zarobić się dąło jak najwiecej.
To jest boiznes a nie święte powołanie matki teresy.
(...)
ja absolutnie nie twierdze, że NFZ to jakiś świetnie działający luksus.
Niemniej jednak, nie widzę żeby prywatne systemy były tak cudowne i tak dostepne dla przecietnego pacjenta jak tu sie roi.
Może dla ludzi o zasobach rodziny Kardashian, owszem.
Ale z mojego punktu widzenia, bym wyszła na tym jak Zabłocki na mydle. :/
Dlatego pisalam wyzej, ze takie rozwiazanie musialoby byc dobrze uregulowane prawnie.

W zwiazku z tym, zapytam inaczej, jak twoim zdaniem mozna usprawnic obecny system? Lub, ewentualnie, jaki inny system moglby funkcjonowac?

Co bys powiediala na propozycje, ze ktos kto nie chce korzystac z NFZ, rezygnuje ze skladek na ten cel i ma zadbac sam o siebie. Dlaczego taka opcja nie jest dostepna?
__________________
Don’t strive to make your presence noticed, just make your absence felt.
FALLinLOVE jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 13:21   #4334
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

https://www.donald.pl/artykuly/5q9WK...mowac-prawnika

Brawo, ksiądz Isakowicz Zaleski, tak samo myślę!

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 13:33   #4335
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Cytat:
Napisane przez FALLinLOVE Pokaż wiadomość
Tu sie zgodze, ze oba systemy sa niewydolne. Moze masz jakis pomysl na inny system? (bez ironii, pytam serio)

Moze kompromis moglby zadzialac chocby na poczatku? NFZ w innej formie i dobrowolne skladki. Nie chcesz - rezygnujesz. Po jakims czasie byloby widac kto na tym lepiej wychodzi i ktory system dziala lepiej...
Gdybym miała, to bym odbierała Nobla zamiast pisać na Wizażu.

Ale oba systemy mogą działać też lepiej. Bo są też inne kraje na tym świecie, nie tylko Polska i USA.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 13:42   #4336
f8c2d375a73595a7890227cbb2d3acee309191de_62181c3c5fcdf
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 9 946
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Gdybym miała, to bym odbierała Nobla zamiast pisać na Wizażu.

Ale oba systemy mogą działać też lepiej. Bo są też inne kraje na tym świecie, nie tylko Polska i USA.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Zgadzam się. Jakoś w niektórych krajach publiczna służba zdrowia działa całkiem sprawnie. Ciekawe jak oni to robią... a nie czekaj, może nie wiją się jak piskorze, żeby nie płacić podatków i nie krzyczą 'po co mam dawać na służbę zdrowia skoro nie choruję?!?!'

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
f8c2d375a73595a7890227cbb2d3acee309191de_62181c3c5fcdf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 13:54   #4337
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

A gdzie ja napisałam, że gdybyśmy się magicznie przenieśli do USA to moja rodzina miałaby lepiej? Nie wiem, czy by miała, nie znam tamtego systemu. Znam ten i on nie działa. Poza tym na tym globie jest ponad 190 państw i może moglibyśmy sobie znaleźć lepszy wzór do naśladowania i może gdzieś ta opieka zdrowotna jednak działa, a nie kuleje jak u nas czy w Stanach.

A co by mi dało, gdyby nie było NFZ? A to by mi dało, że moja rodzina byłaby bogatsza o jakieś kilkanaście albo i kilkadziesiąt tysięcy rocznie, które można by przeznaczyć na leczenie, za które i tak musimy płacić, a pieniądze na NFZ oddajemy na darmo. Bo płacenie podwójnie nie bawi mnie już kompletnie.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 13:55   #4338
motyla
Zakorzenienie
 
Avatar motyla
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 5 934
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Cytat:
Napisane przez FALLinLOVE Pokaż wiadomość
Oczywiscie, ze wyglada dobrze na papierze, ale uwazam, ze jest do zrealizowania przy dobrych zalozeniach. I tak, owszem - wymagaloby to pracy naprawde dobrych ekspertow. Na penwo nie obecnych politykow (z zadnej strony barykady politycznej).

Tak - moze nie maja w USA takich tegich glow, albo pomyslu jak to zrobic.

Ja nie twierdze, ze wiem jak to powinno wygladac w 100%. Po prostu uwazam, ze jesli nie nastapi likwidacja NFZ, nie mowie teraz, ale w ciagu kolejynch powiedzmy 10-15 lat, to ten system i tak zbankrutuje. On jest nie do uratowania i bedzie tylko gorzej. Koniec koncow, teraz narzeka sie na terminy... a one beda sie tylko wydluzac i nikt tego nie zmieni. Juz nie mowiac o tym, ze to nie tylko kwestia niedofinansowania systemu, ale takze braku kadr lekarskich, nadmiaru kadr biurokratycznych, nadmiaru ogolnej biurokracji i nadmiernej centralizacji.

wiesz co, ja nie tyle chcę bronić NFZ-tu, bo zgadzam się, że ma wiele wad i jest wiele do poprawy. ja tylko jestem przeciwna prywatyzacji opieki medycznej, bo zdaję sobie sprawę, na jakim świecie żyję, jakich mamy polityków i po prostu nie wierzę, że ktokolwiek byłby w stanie opracować odpowiednie regulacje. jestem wręcz przekonana, że mimo najszczerszych chęci nie da się wymyślić takich przepisów, których prywatni ubezpieczyciele by nie obeszli.
poza tym kto miałby płacić za mnie składki, gdybym straciła na dłużej pracę? kto miałby mi wypłacać rentę w razie niezdolności do pracy? że niby ubezpieczyciel do końca mojego życia czy tam przejścia na emeryturę by mnie utrzymywał? ta, jasne, już to widzę.
moim zdaniem nie da się zbudować takiego biznesu, który przynosiłby zyski i jednocześnie dbał o pacjentów, jak należy. po prostu nie da. takie firmy by bankrutowały w ciągu kilku lat.


wrócę do przykładu takiego lux medu czy innego enel medu. przerobiłam już sporo tych firm. w żadnej z nich nie oferowali mi wykonania poważniejszych operacji. jedynie nieskomplikowane zabiegi. gdyby coś mi się podczas zabiegu stało, to dzwonią po karetkę i wiozą mnie do najbliższego szpitala. i tylko takie rozwiązanie przy moim pakiecie opłaca im się finansowo (być może jak ktoś miał pakiet luksusowy, to dla niego operacje były dostępne, nie wiem). bo operacje są generalnie drogie. zabiegi też były zawsze droższe od tych na NFZ, a jedyny plus był taki, że terminy były lepsze (ale też bez rewelacji).

Edytowane przez motyla
Czas edycji: 2019-10-23 o 14:03
motyla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 14:00   #4339
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

[1=f8c2d375a73595a7890227c bb2d3acee309191de_62181c3 c5fcdf;87271718]Zgadzam się. Jakoś w niektórych krajach publiczna służba zdrowia działa całkiem sprawnie. Ciekawe jak oni to robią... a nie czekaj, może nie wiją się jak piskorze, żeby nie płacić podatków i nie krzyczą 'po co mam dawać na służbę zdrowia skoro nie choruję?!?!'

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]Plus mniejsza baza urzędnicza ogarniająca to wszystko.

Niestety Polska mentalność zatrudnienia kuzynki na fikcyjne stanowisko wciąż żywą.

I mentalność dyrektorów szpitali "No przecież mnie nie zwolnią, bo mam plecy".

To wszystko, czego ludzie musieli się nauczyć w PRL-u, żeby jakoś na poziomie żyć, teraz rozwala nam społeczeństwo, nie tylko służbę zdrowia.

Smutne fakty są takie, że sami sobie strzelamy w stopę, ten system może działać lepiej. Ale wymagałoby to zatrudnienia kompetentnych ludzi, żeby ludzie nie migali od podatków, podatki były inaczej ściągane (przecież takich edanów nielegalnie rozliczających się w Czechach czy na Słowacji jest mnóstwo, ale jak patrzę, ile płacą moi rodzice to szczerze się nie dziwię).

Obecnie obywatele szukają, gdzie by tu oszukać państwo, więc państwo szuka, gdzie by tu zabrać obywatelom, więc obywatele jeszcze bardziej kombinują, jak tutaj zrobić przekręt, więc państwo jeszcze bardziej przykręca śrubę, bo skądś pieniądze brać muszą, na podstawowe funkcjonowanie, NFZ i własne machlojki zresztą. A że państwo robi machlojki, to jeszcze mniej ludzi chce płacić.

I koło się zamyka. Ktoś musi tutaj być mądrzejszy, żeby to naprawić. Ale jak to bywa z dużymi grupami ludzi - nikt nie czuje się odpowiedzialny, bo jak odpowiedzialność jest zbiorowa, to jest tak naprawdę niczyja.

A jak są kraje, w których są większe podatki, to zwykle kraje, w których z tego masz spoko emeryturę, dobrą opiekę zdrowotną, a z tego, co ci zostanie masz na mieszkanie i na w miarę samodzielne życie.

Ja bym i 90% wypłaty oddała w podatkach, jeśli z pozostałych 10% mogłabym żyć na wygodnym poziomie.

Ale oddaję prawie połowę, moi rodzice oddają grube tysiące, a wszystko idzie na to, żeby Krysia spod piątki miała na 500+ i emeryturę, mimo że nie skalała się pracą w życiu, tylko urodziła 4 dzieci i głosiła w gazecie, że w końcu pojechała na wakacje.

Ja nie byłam z rodziną na wakacjach od ponad 20 lat. Bo nie możemy tak o wszyscy na raz wziąć dwóch tygodni urlopu i pojechać, ktoś musi siedzieć w Polsce i czuwać, żeby firma dobrze prosperowała, żeby było komu wypłacać ten cały socjal.

W efekcie ja nienawidzę ich, bo oni świetnie się bawią za moje. A oni nienawidzą mnie, bo śmiem jeździć drogim samochodem, a moi rodzice mają po dwa. No i koło nienawiści się nakręca, a władza siedzi i tylko szuka, gdzie jeszcze wbić szpilę bardziej, kogo mocniej zantagonizować, gdzie podjudzić, kogo podpuścić.

Słowem - mamy przesrane, z każdej strony. I chyba tylko sam Jego Makaronowość Latający Potwór Spaghetti mógłby zejść i nakazać ludziom opamiętanie się. Bo tak niemetafizycznymi sposobami chyba już nie ma szans.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-10-23, 14:04   #4340
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Jak nie wiecie, gdzie szukać inspiracji, to jest coś takiego jak Health Consumer Index.









Są i inne rankingi:
Cytat:
The Legatum Institute's Prosperity Index ranked at 149 countries in several different categories, including healthcare. This report looks at factors including health infrastructure, basic mental and physical health, and the availability of preventative care. Based on the latest report, the following countries were found to have the best healthcare:

Canada
Qatar
France
Norway
New Zealand
Germany
Hong Kong
The Netherlands
Switzerland
Singapore
Luxembourg
Japan
Sweden

Switzerland's health care is universal and health insurance is required for all persons living in Switzerland. Unlike other European countries, Swiss healthcare is not tax-based or financed by employers, but rather it is paid for by individuals through their contribution to Swiss healthcare schemes. There are no free state-provided health services, but basic health insurance coverage covers 80-90% of healthcare costs, including outpatient treatment, emergency treatment, prescriptions, maternal medicine, vaccinations, post-operation rehabilitation, and more. Switzerland combines private, subsidized private, and public healthcare systems to provide its citizens with a large network of qualified doctors, best-equipped medical facilities and hospitals, and no waiting lists.

Finland's healthcare system is believed to be one of the best in the world. Healthcare in Finland is a highly decentralized, three-level, publicly funded system. Municipalities are responsible for offering their residents healthcare services. Funding comes from two sources: municipal financing based on taxes that is used to provide primary healthcare services and National Health Insurance (NHI), which is financed with compulsory fees. NHI funds private healthcare, occupational healthcare, and outpatient care. In a European Commission survey, 88% of Finnish respondents stated that they were satisfied with their healthcare.
Także ja bym nie dzieliła systemów opieki zdrowotnej na publiczne i prywatne, bo to wbrew pozorom może mieć drugorzędne znaczenie, tylko na działające i niedziałające. Nie wiem, czemu uparliśmy się, żeby wzorować się na tych drugich. Bo akurat kraje, w których służba zdrowia jest prywatna i działa, istnieją, więc się da (np. Lichtenstein, Szwajcaria, Holandia). Tak jak istnieją kraje, w których służba zdrowia jest finansowana ze składek i też działa (Japonia, Luksemburg, Hong Kong, Francja). Tak jak i istnieją kraje, w których nie ma żadnych składek zdrowotnych, a państwo funduje wszystkim opiekę zdrowotną z podatków bez względu na to, czy pracują i czy są ubezpieczeni i też działa (Kanada, Norwegia, Szwecja). Ba, są i takie z systemem mieszanym, którym się sprawdza (Niemcy).

A my w dyskusji publicznej uparliśmy się, że jedynymi alternatywami są niedziałająca polska służba zdrowia vs. niedziałająca amerykańska służba zdrowia.

Edytowane przez megamag
Czas edycji: 2019-10-23 o 14:34
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 14:42   #4341
FALLinLOVE
Realistka
 
Avatar FALLinLOVE
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 3 523
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Polski nie można też poroznywac do części z tych krajów, bo zwyczajnie są do przodu w rozwoju. Jednak one rozwijały się od 45 roku, a Polska dopiero po 89, więc myślenie że w Polsce może być lekko, łatwo i przyjemnie bo tak jest gdzieś indziej zwyczajnie nie zadziała.

Ja preferuje prywatna, bo NFZ nigdy nie będzie działać. Ale nie wykluczam, że jest lepsze rozwiązanie.

To, że w USA prywatny system nie działa, nie oznacza że nie działa dobrze w innym kraju. Jak będę miała więcej czasu to poszukam takich danych w jakichś rzetelnych źródłach. (Wizaz w pracy to Wizaz na research potrzebuje jednak lepszych warunków :P)

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Don’t strive to make your presence noticed, just make your absence felt.
FALLinLOVE jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 14:54   #4342
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Cytat:
Napisane przez FALLinLOVE Pokaż wiadomość
Polski nie można też poroznywac do części z tych krajów, bo zwyczajnie są do przodu w rozwoju. Jednak one rozwijały się od 45 roku, a Polska dopiero po 89, więc myślenie że w Polsce może być lekko, łatwo i przyjemnie bo tak jest gdzieś indziej zwyczajnie nie zadziała.
To prawda, że te kraje są po prostu bogatsze i tak słodko tak łatwo nie będzie. Ale jak już chcemy reformować służbę zdrowia, to moglibyśmy zgapić pewne rozwiązania systemowe od tych, którzy robią to dobrze.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 15:00   #4343
patiasym
Zakorzenienie
 
Avatar patiasym
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 11 558
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Cytat:
Napisane przez megamag Pokaż wiadomość
To prawda, że te kraje są po prostu bogatsze i tak słodko tak łatwo nie będzie. Ale jak już chcemy reformować służbę zdrowia, to moglibyśmy zgapić pewne rozwiązania systemowe od tych, którzy robią to dobrze.
Np. od Finlandii która jak wynika z tego co tu wrzucałaś ma jeden z najlepszych systemów służby zdrowia na świecie. Oparty na podatkach i składkach obowiązkowych, a więc najbardziej socjalistyczny jak tylko można.
patiasym jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 15:06   #4344
f8c2d375a73595a7890227cbb2d3acee309191de_62181c3c5fcdf
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 9 946
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Cytat:
Napisane przez megamag Pokaż wiadomość
To prawda, że te kraje są po prostu bogatsze i tak słodko tak łatwo nie będzie. Ale jak już chcemy reformować służbę zdrowia, to moglibyśmy zgapić pewne rozwiązania systemowe od tych, którzy robią to dobrze.
Racja. Poza tym ja widzę pola, z których można byłoby przekierować pieniądze. Choćby przestać finansować kościół i religię w szkołach z pieniędzy publicznych. Bardziej rozmyślnie przyznawać socjal, a nie wszystkim jak leci. Zalegalizować marihuanę i nałożyć na nią wysoką akcyzę. Tak samo na e-papierosy. Podnieść VAT na słodycze, suplementy i inne niezdrowe produkty (dwa w jednym- zysk i zmniejszenie spożycia).

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
f8c2d375a73595a7890227cbb2d3acee309191de_62181c3c5fcdf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 15:11   #4345
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Cytat:
Napisane przez patiasym Pokaż wiadomość
Np. od Finlandii która jak wynika z tego co tu wrzucałaś ma jeden z najlepszych systemów służby zdrowia na świecie. Oparty na podatkach i składkach obowiązkowych, a więc najbardziej socjalistyczny jak tylko można.
Są dwa rodzaje publicznie finansowanych systemów opieki zdrowotnej.

Pierwszy z nich polega na tym, że to państwo finansuje opiekę zdrowotną z ogólnych podatków wszystkim (pracującym i niepracującym). Nie ma tam więc czegoś takiego jak obowiązek ubezpieczeniowy i obowiązkowe składki zdrowotne.

Drugi z systemów to jest system obowiązkowych ubezpieczeń społecznych pracujących, w których z pensji pracujących są obowiązkowo odprowadzane składki zdrowotne i to one finansują służbę zdrowia. Jeśli takich składek nie płacisz, to nie jesteś ubezpieczony.

Ten pierwszy system ma Finlandia, ten drugi Polska.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 15:18   #4346
patiasym
Zakorzenienie
 
Avatar patiasym
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 11 558
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Cytat:
Napisane przez megamag Pokaż wiadomość
Są dwa rodzaje publicznie finansowanych systemów opieki zdrowotnej.

Pierwszy z nich polega na tym, że to państwo finansuje opiekę zdrowotną z ogólnych podatków wszystkim (pracującym i niepracującym). Nie ma tam więc czegoś takiego jak obowiązek ubezpieczeniowy i obowiązkowe składki zdrowotne.

Drugi z systemów to jest system obowiązkowych ubezpieczeń społecznych pracujących, w których z pensji pracujących są obowiązkowo odprowadzane składki zdrowotne i to one finansują służbę zdrowia. Jeśli takich składek nie płacisz, to nie jesteś ubezpieczony.

Ten pierwszy system ma Finlandia, ten drugi Polska.
No właśnie. Więc dlaczego nie podnieść podatków i nie przejść na model fiński, skoro działa tak dobrze?
patiasym jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 15:34   #4347
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Cytat:
Napisane przez patiasym Pokaż wiadomość
No właśnie. Więc dlaczego nie podnieść podatków i nie przejść na model fiński, skoro działa tak dobrze?
A jesteś pewna, że płacimy mniejsze podatki niż Finowie?

Zapewne kiedy mówisz o podatkach, myślisz tylko o podatku dochodowym, a to tylko kropla w morzu.

Poza podatkiem dochodowym płacisz jeszcze składki. A do tego pracodawca płaci za Ciebie składki, które są tak rozłożone tylko po to, żebyś ich nie widziała i żeby cię nie denerwowały. Łącznie samych tych składek będzie ze 30% Twojego dochodu. A to się tylko ładnie nazywa ubezpieczeniem, bo to są tak naprawdę podatki celowe, które idą na bieżące finansowanie służby zdrowia, rent i emerytur.

Do tego dochodzi największe źródło dochodu naszego państwa, czyli VAT. Mamy dość skomplikowany system i dość wysoki VAT. Do tego dochodzi jeszcze akcyza i różne podatki pobierane od Ciebie okazjonalnie jak podatek od nieruchomości, od darowizny, opłata klimatyczna i tym podobne.

Independent Trader wyliczył kiedyś, że nawet jeśli jesteś pracownikiem etatowym w pierwszym progu podatkowym, to i tak oddajesz państwu 60% swoich dochodów.

Czy przyszło Ci kiedyś do głowy, że to nie jest tak, że oddajemy państwu za mało, tylko może to, co oddajemy, nie jest właściwie zarządzane i nie idzie na to, na co powinno?

Słyszałaś kiedyś o Dniu Wolności Podatkowej? To dzień w roku, w którym przestajemy zarabiać na państwo (czyli na podatki i inne opłaty), a zaczynamy na siebie. I w Polsce i w Finlandii wypada on zwykle w pierwszej połowie czerwca. A to oznacza, że de facto po podliczeniu wszystkiego Polacy i Finowie płacą niemal takie same podatki.

A tak na marginesie to Finowie nie dość, że nie płacą składek zdrowotnych, to jeszcze mają liniowy podatek CIT na poziomie 20% i do tego płacą podatek kościelny.

Edytowane przez megamag
Czas edycji: 2019-10-23 o 16:19
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 15:45   #4348
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Cytat:
Napisane przez megamag Pokaż wiadomość
Jak nie wiecie, gdzie szukać inspiracji, to jest coś takiego jak Health Consumer Index.









Są i inne rankingi:


Także ja bym nie dzieliła systemów opieki zdrowotnej na publiczne i prywatne, bo to wbrew pozorom może mieć drugorzędne znaczenie, tylko na działające i niedziałające. Nie wiem, czemu uparliśmy się, żeby wzorować się na tych drugich. Bo akurat kraje, w których służba zdrowia jest prywatna i działa, istnieją, więc się da (np. Lichtenstein, Szwajcaria, Holandia). Tak jak istnieją kraje, w których służba zdrowia jest finansowana ze składek i też działa (Japonia, Luksemburg, Hong Kong, Francja). Tak jak i istnieją kraje, w których nie ma żadnych składek zdrowotnych, a państwo funduje wszystkim opiekę zdrowotną z podatków bez względu na to, czy pracują i czy są ubezpieczeni i też działa (Kanada, Norwegia, Szwecja). Ba, są i takie z systemem mieszanym, którym się sprawdza (Niemcy).

A my w dyskusji publicznej uparliśmy się, że jedynymi alternatywami są niedziałająca polska służba zdrowia vs. niedziałająca amerykańska służba zdrowia.
Tak jakby trochę wyższe pkb mają te państwa, od naszego. I to nie od wczoraj co też ma nieliche znaczenie.
Może to ten cudowny element.
A nawet myślę ze głównie ten.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams

Edytowane przez cava
Czas edycji: 2019-10-23 o 15:52
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 15:51   #4349
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Cytat:
Napisane przez patiasym Pokaż wiadomość
No właśnie. Więc dlaczego nie podnieść podatków i nie przejść na model fiński, skoro działa tak dobrze?
Jasne, ja będę pierwsza w łasce u Edana, żeby mi powiedział jak od tych podatków spierniczyć.
Zresztą nawet nie, prędzej zdążę paść i stanąć w kolejce po zupę z caritasu.

To se wtedy podatków napłacę ze hej. Starczy na wyleczenie wszystkich z wszystkiego.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-23, 16:16   #4350
a240a5cdc9601fd61cd3ffc006c0fc885123340f_657b9702b0d25
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-11
Wiadomości: 6 124
Dot.: Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie - dyskusje, komentarze, luźne wnioski

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Starczy na wyleczenie wszystkich z wszystkiego.

Np. z socjalizmu.

---------- Dopisano o 16:16 ---------- Poprzedni post napisano o 16:16 ----------

Cytat:
Napisane przez megamag Pokaż wiadomość
Czy przyszło Ci kiedyś do głowy, że to nie jest tak, że oddajemy państwu za mało, tylko może to, co oddajemy, nie jest właściwie zarządzane i nie idzie na to, na co powinno?

Słyszałaś kiedyś o Dniu Wolności Podatkowej? To dzień w roku, w którym przestajemy zarabiać na państwo (czyli na podatki i inne opłaty), a zaczynamy na siebie. I w Polsce i w Finlandii wypada on zwykle w pierwszej połowie czerwca. A to oznacza, że de facto po podliczeniu wszystkiego Polacy i Finowie płacą niemal takie same podatki.

Dokładnie, qrfa.
a240a5cdc9601fd61cd3ffc006c0fc885123340f_657b9702b0d25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-11-19 21:34:56


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:22.