Nazwisko po ślubie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-11-02, 16:04   #1
femaa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 5

Nazwisko po ślubie


Co sądzicie o zachowaniu własnego nazwiska po ślubie albo posiadanie dwuczłonowego nazwiska pod warunkiem, że mąż także będzie takie posiadał? Czy nie jest trochę tak, że kobiety godzą się na nazwisko męża pod wpływem presji rodziny, społeczeństwa? Ja osobiście liczę, że kiedyś przekazywanie nazwiska męża stanie się przezytkiem.
femaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 16:11   #2
michal321
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 268
Dot.: Nazwisko po ślubie

Taka tradycja, ja mam nadzieje że przeżytkiem stanie się noszenie obrączek.
michal321 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 16:14   #3
Taka_tam_jedna
Raczkowanie
 
Avatar Taka_tam_jedna
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: sprzed komputera
Wiadomości: 250
Dot.: Nazwisko po ślubie

Ja nie widzę niczego złego w żadnej z tych opcji: przejęcie nazwiska po mężu, zostawienie sobie swojego nazwiska, posiadanie nazwiska łączonego, facet noszący nazwisko żony - jak ktoś chce to proszę bardzo. Dla mnie to mało ważne. Wśród moich koleżanek - albo mają nazwiska po mężach albo mają łączone. Nie spotkałam się z przejęciem przez faceta nazwiska po żonie - myślę, że faceci uważają to za niemęskie, w Polsce już tak się utarło, że faceci nie przejmują nazwisk po żonach - dla mnie to nie przeszkadza, bo jak pisałam dla mnie to mało ważna kwestia. Nie dałabym dzieciom ani sama nie chciałabym mieć nazwiska łączonego - mało to praktyczne, dużo pisania w dokumentach, nie zawsze jest miejsce w rubryce - po co utrudniać sobie życie?
Taka_tam_jedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 16:16   #4
KrwawaMary86
Zadomowienie
 
Avatar KrwawaMary86
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 067
Dot.: Nazwisko po ślubie

Ja jestem przywiązana do swojego nazwiska i nie wiem czy przyjmę po mężu. Ciągle się nad tym zastanawiam. Dwuczłonowe mi się nie podobają. Znam 2 pary, które postąpiły wbrew tradycji. W jednej mąż przyjął nazwisko żony a w drugiej oboje pozostali przy swoich nazwiskach.
KrwawaMary86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 16:17   #5
SOCKI
Zakorzenienie
 
Avatar SOCKI
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 3 567
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez femaa Pokaż wiadomość
Co sądzicie o zachowaniu własnego nazwiska po ślubie albo posiadanie dwuczłonowego nazwiska pod warunkiem, że mąż także będzie takie posiadał? Czy nie jest trochę tak, że kobiety godzą się na nazwisko męża pod wpływem presji rodziny, społeczeństwa? Ja osobiście liczę, że kiedyś przekazywanie nazwiska męża stanie się przezytkiem.
Jeśli ktoś lubi swoje nazwisko i mąż się na to zgadza do dlaczego nie?

Ja tam chcę zachować swoje, czy przyszły mąż będzie chciał zmieniać swoje to nie wiem, kiedyś powiedział, że tak. Moje jest ładniejsze, rzadkie i zdecydowanie łatwiejsze do wymówienia w miejscu w którym mieszkam.
Jest też zdecydowanie za długie, żeby dokładać mu drugi człon.

Michał a czemu obrączki nie? To tylko symbol, a i tak nieobowiązkowy, jeśli Twoja partnerka tego nie chce. Nie musisz nic zmieniać w papierach nawet, wystarczy ściągnąć
__________________
Wymiana książkowa, czyli porządki styczniowe

https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...3#post44413363

Edytowane przez SOCKI
Czas edycji: 2013-11-02 o 16:18
SOCKI jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 16:17   #6
skara
Zakorzenienie
 
Avatar skara
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Hiszpania
Wiadomości: 5 076
Dot.: Nazwisko po ślubie

Ja zostałam przy swoim, kilka moich koleżanek też. Bez kresek, dwóch członów ani innych wymysłów.
Myślę, że to zależy od osoby i od pary.
Nie noszę też obrączki, ale to dlatego że mi palce puchną i ciśnie.
skara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 16:21   #7
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: Nazwisko po ślubie

Ja dopiero po ślubie zgadałam się z TŻ, że mu wisiało, czy zostawię sobie swoje nazwisko, czy wezmę od niego drugi człon (bo na taką opcję się zdecydowałam). Jakbym wiedziała, to bym zostawiła sobie swoje, bez bawienia się w dwuczłonowe. Natomiast przyjmowania całkowicie nazwiska męża, gdzie moje niejako znika, sobie nie wyobrażam.
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-11-02, 16:21   #8
mary_poppins
sissy that walk
 
Avatar mary_poppins
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 670
Dot.: Nazwisko po ślubie

Mnie wisi, jakie kto nosi nazwisko - czy zmienia czy nie zmienia. Nie przywiązuję do tego wagi, sama pewnie wybrałabym to nazwisko, które by mi się bardziej podobało Z obserwacji widzę, że teraz najczęściej kobiety zostawiają swoje nazwisko lub przyjmują podwójne, kiedy są pod swoim nazwiskiem w jakiś sposób znane - czy to pisały prace naukowe, czy w swoim środowisku zawodowym coś osiągnęły; w przeciwnym razie przyjmują nazwisko męża. Ale mnie jest to bez różnicy, nie mam nic przeciwko temu żeby małżonkowie nosili podwójne nazwiska lub tylko swoje rodowe, ba - coraz częściej nawet mężczyźni przyjmują z jakichś powodów nazwisko żony, co też mi się podoba. Ni mnie to grzeje ni ziębi, według mnie to powinna być sprawa do dogadania między dwojgiem ludzi biorących ślub, a nie calymi rodzinami.
__________________
Cytat:
Napisane przez dombro
Nie chcę być niedelikatna, ale wymyślasz problemy z dupy.
mary_poppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 16:22   #9
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez femaa Pokaż wiadomość
Co sądzicie o zachowaniu własnego nazwiska po ślubie albo posiadanie dwuczłonowego nazwiska pod warunkiem, że mąż także będzie takie posiadał?
Nie mam nic przeciwko. To nazwisko jest dla ludzi, a nie ludzie dla nazwiska, więc niech każdy robi tak, jak chce. Zwłaszcza, że nazwisko to coś, z czym jest identyfikowany i z czym będzie żył każdego dnia.

Cytat:
Czy nie jest trochę tak, że kobiety godzą się na nazwisko męża pod wpływem presji rodziny, społeczeństwa?
Niektóre kobiety na pewno tak robią, ale też jest wiele kobiet, które same z siebie chcą przyjąć nazwisko męża (z różnych powodów).

Cytat:
Ja osobiście liczę, że kiedyś przekazywanie nazwiska męża stanie się przezytkiem.
Mnie jest to obojętne dopóki są też inne możliwości. W chwili obecnej polskie prawo daje naprawdę szeroki wybór Małżonkowie mogą mieć nazwisko po żonie albo po mężu, mogą mieć łączone w dowolnej kolejności, tylko jeden małżonek może mieć łączone w dowolnej kolejności, każdy może mieć swoje nazwisko rodowe… Jeśli dobrze kojarzę to nawet od jakiegoś czasu małżonkowie mogą się wymienić nazwiskami. Uważam, że przy tylu opcjach każdy znajdzie jakąś odpowiednią dla siebie
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 16:23   #10
Precious things
Rozeznanie
 
Avatar Precious things
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: praskie klimaty
Wiadomości: 758
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez KrwawaMary86 Pokaż wiadomość
Ja jestem przywiązana do swojego nazwiska i nie wiem czy przyjmę po mężu. Ciągle się nad tym zastanawiam. Dwuczłonowe mi się nie podobają. Znam 2 pary, które postąpiły wbrew tradycji. W jednej mąż przyjął nazwisko żony a w drugiej oboje pozostali przy swoich nazwiskach.
Mam tak samo. Dwuczłonowe raczej odpada, bo swoje nazwisko mam dość długie.
Znam za to parę, gdzie kobieta w końcu została niejako zmuszona do przyjęcia nazwiska męża, bo jak mu oświadczyła jakiś czas przed ślubem, że chce dwuczłonowe to skończyło się to awanturą i fochem ze strony faceta.
__________________




Precious things jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 16:23   #11
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez skara Pokaż wiadomość
(...)
Nie noszę też obrączki, ale to dlatego że mi palce puchną i ciśnie.
Ja nie noszę, bo nie noszę. Próbowałam, ale jak zdjęłam raz do mycia, to już potem nie włożyłam. Mąż nosi, bo chce. Mnie to obojętne.
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-11-02, 16:27   #12
suszarka
Buc
 
Avatar suszarka
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: z kropki.
Wiadomości: 9 915
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez Doris1981 Pokaż wiadomość
Ja dopiero po ślubie zgadałam się z TŻ, że mu wisiało, czy zostawię sobie swoje nazwisko, czy wezmę od niego drugi człon (bo na taką opcję się zdecydowałam). Jakbym wiedziała, to bym zostawiła sobie swoje, bez bawienia się w dwuczłonowe. Natomiast przyjmowania całkowicie nazwiska męża, gdzie moje niejako znika, sobie nie wyobrażam.
mam tak samo.
__________________
suszarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 16:28   #13
classic_chic
Zadomowienie
 
Avatar classic_chic
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: L.A.
Wiadomości: 1 904
Dot.: Nazwisko po ślubie

Podobają mi się bardzo niektóre podwójne nazwiska Ale u mnie się to nie sprawdzi, gdyż mam jedno z najbardziej popularnych nazwisk w Polsce, więc Nowak-Kowalska, Kwiatkowska-Kowalska czy Woźniak-Nowak brzmiałoby co najmniej komicznie. Chętnie je więc zmienię

Ale nie rozumiem kompletnie tego, aby mężczyzna mógł się nie zgodzić, na nieprzejęcie nazwiska przez żonę.
__________________
56-57-58-59-60-61-62-63-64-65-66
classic_chic jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 16:36   #14
201803080934
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 5 779
Dot.: Nazwisko po ślubie

ja jestem jedynaczką i jeśli miałabym jakieś ładne niespotykane nazwisko, to na pewno chciałabym przy nim pozostać, żeby nie zginęło
tak jak mój eks, jego nazwisko nosi w polsce 10 osób, z czego 6 osób mieszka w warszawie, czyli on, jego rodzice i rodzeństwo, a pozostałe [jakieś ciotki/wujkowie/etc] w innym mieście.
w takim wypadku na pewno nie zmieniłabym nazwiska, bo jest unikalne, i tylko ich rodzina na całą polskę ma takie

ale ponieważ moje nazwisko nosi w polsce ponad 50 tysięcy osób, no to cóż, wisi mi to i chętnie przyjmę nazwisko mojego przyszłego męża
201803080934 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 16:36   #15
LoveMessages
Zakorzenienie
 
Avatar LoveMessages
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 6 309
Dot.: Nazwisko po ślubie

Ja mam wciąż swoje nazwisko, nie zmieniłam.
LoveMessages jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 16:37   #16
_ema_
Zakorzenienie
 
Avatar _ema_
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 8 980
Dot.: Nazwisko po ślubie

Ja po ślubie przyjmuję nazwisko męża.
Dla mnie ślub jest momentem symbolicznego założenia nowej jednostki społecznej, nowej rodziny. Nie wyobrażam sobie rodziny, gdzie istnieją różne nazwiska. Skoro chcę być z tym człowiekiem to symbolicznie przyjmuję jego 'barwy' i idziemy razem na 'front'. Moi rodzice wiedzą, że ich kocham, wiedzą, że dozgonnie będę im pomagać i nie wymagają ode mnie jakichś demonstracji wierności w stylu 'nie zmienię nazwiska, bo jestem X od dziecka i X zostanę'.
Wiem także, jak przykre jest to dla mężczyzny z tradycyjnym podejście do rodziny, bo widziałam takie coś z drugiej strony.

Co do nazwisk łączonych to owszem, jeśli kobieta ma dorobek naukowy, firmę czy inne elementy z przeszłości wiążące się bezpośrednio z nazwiskiem panieńskim - warto rozważyć taką opcję. W innym wypadku nie widzę sensu, no chyba jeszcze w momencie, gdy nazwisko męża jest wyraźnie ośmieszające czy brzydkie [ale wyraźnie, a nie 'mi tam się Nowak nie podoba, to zostanę przy Kowalskiej]
__________________
Cytat:
Napisane przez mpt Pokaż wiadomość
CSI Wizaż, proszę przyjechać na wątek!
_ema_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 16:45   #17
201803080934
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 5 779
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez _ema_ Pokaż wiadomość
Ja po ślubie przyjmuję nazwisko męża.
Dla mnie ślub jest momentem symbolicznego założenia nowej jednostki społecznej, nowej rodziny. Nie wyobrażam sobie rodziny, gdzie istnieją różne nazwiska. Skoro chcę być z tym człowiekiem to symbolicznie przyjmuję jego 'barwy' i idziemy razem na 'front'. Moi rodzice wiedzą, że ich kocham, wiedzą, że dozgonnie będę im pomagać i nie wymagają ode mnie jakichś demonstracji wierności w stylu 'nie zmienię nazwiska, bo jestem X od dziecka i X zostanę'.
no to przecież żaden problem, facet może przyjąć nazwisko żony i też będzie nowa jednostka, nowa rodzina, z tym samym nazwiskiem, on `przyjmie jej barwy` i będzie git.

Cytat:
Wiem także, jak przykre jest to dla mężczyzny z tradycyjnym podejście do rodziny, bo widziałam takie coś z drugiej strony.
a to uważam za chore. mi by było przykro jeśli facet by mnie męczył o przyjęcie jego nazwiska.
201803080934 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 16:54   #18
_ema_
Zakorzenienie
 
Avatar _ema_
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 8 980
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez Grin Pokaż wiadomość
no to przecież żaden problem, facet może przyjąć nazwisko żony i też będzie nowa jednostka, nowa rodzina, z tym samym nazwiskiem, on `przyjmie jej barwy` i będzie git.
W Polskiej tradycji przyjęte jest przejmowanie nazwiska przez kobietę, więc jako, że jestem tradycjonalistką, nie uznaję innego rozwiązania. Chociaż pełną piersią popieram równouprawnienie, to jednak są elementy tradycyjne, które wolę pozostawiać niezmienione. Lubię czuć w swoim związku 'męskość' ze strony partnera. Takie tam pierdółki w stylu jest dla mnie oparciem, głową rodziny, nie podcieram mu siusiaka, no lubię po prostu męskość w tradycyjnym tego słowa znaczeniu

Cytat:
a to uważam za chore. mi by było przykro jeśli facet by mnie męczył o przyjęcie jego nazwiska.
Bardzo dosadne słowa, więc odpowiem takimi samymi - chore, to jest odbieranie drugiemu człowiekowi prawa do posiadania swoich wartości i nazywanie ich przez to chorymi Ty walczysz jak lwica o swoje panieńskie nazwisko, mężczyźni walczą o swoje - Ty jesteś nowoczesna, oni są chorzy. Cóż.
__________________
Cytat:
Napisane przez mpt Pokaż wiadomość
CSI Wizaż, proszę przyjechać na wątek!

Edytowane przez _ema_
Czas edycji: 2013-11-02 o 16:55
_ema_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 16:54   #19
SOCKI
Zakorzenienie
 
Avatar SOCKI
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 3 567
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez Grin Pokaż wiadomość
tak jak mój eks, jego nazwisko nosi w polsce 10 osób, z czego 6 osób mieszka w warszawie, czyli on, jego rodzice i rodzeństwo, a pozostałe [jakieś ciotki/wujkowie/etc] w innym mieście.
w takim wypadku na pewno nie zmieniłabym nazwiska, bo jest unikalne, i tylko ich rodzina na całą polskę ma takie
Tak jest w mojej rodzinie, jest nas łącznie 9 osób, moi rodzice, brat, siostra, ja i parę osób w Opolu. I jedynie moje rodzeństwo i ja jesteśmy w wieku, w którym mamy szansę na przedłużenie rodu
Zresztą w Austrii, skąd nazwisko pochodzi też jest unikalne. Ma wyjątkową pisownię, znak czasu związany z historią Polski.
Nie chciałabym, żeby moje nazwisko zginęło ot tak bez śladu.
Zwłaszcza, że mój partner ma ogromnie popularne nazwisko.
__________________
Wymiana książkowa, czyli porządki styczniowe

https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...3#post44413363
SOCKI jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-11-02, 16:59   #20
Ijegrina
Raczkowanie
 
Avatar Ijegrina
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 201
Dot.: Nazwisko po ślubie

Przyjmowanie nazwiska po mężu lub dopisywanie sobie drugiego nazwiska jest wygodniejsze. Zresztą problemem są też dzieci, które najczęściej przyjmują nazwisko po ojcu.
Zostanie przy swoim nazwisku jest problematyczne. Moja siostra tak zrobiła i musi teraz nosić akt ślubu do niektórych urzędów, chociażby na pocztę. Mają też problem z dzieciakiem. Po 4 latach zdecydowała się dopisać nazwisko męża, zeby uniknąc głupich tłumaczeń.
Niestety w Polsce jest taka tradycja, ze przyjmuje się nazwisko męża albo dopisuje, inaczej można mieć mniejsze i większe problemy. Zresztą wychodząc za mąż, tworzy się jakby nową rodzinę, chociażby i przez to, ze wszyscy się jednakowo nazywają
__________________
przepraszam, ale jestem złośliwa. z natury.

Ijegrina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 17:01   #21
vouvray
Zadomowienie
 
Avatar vouvray
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 1 405
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez _ema_ Pokaż wiadomość
Nie wyobrażam sobie rodziny, gdzie istnieją różne nazwiska. Skoro chcę być z tym człowiekiem to symbolicznie przyjmuję jego 'barwy' i idziemy razem na 'front'.
a ja głupia myslałam, że tym wspólnym frontem jest miłość, a nie nazwisko.


Ja tam lubię swoje nazwisko, nigdy nie poznałam nikogo, o takim samym nazwisku, jak ja mam, mój facet też ma fajne nazwisko, ale wiadomo... nie umywa się do mojego
vouvray jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 17:02   #22
suszarka
Buc
 
Avatar suszarka
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: z kropki.
Wiadomości: 9 915
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez _ema_ Pokaż wiadomość
Ja po ślubie przyjmuję nazwisko męża.
Dla mnie ślub jest momentem symbolicznego założenia nowej jednostki społecznej, nowej rodziny. Nie wyobrażam sobie rodziny, gdzie istnieją różne nazwiska. Skoro chcę być z tym człowiekiem to symbolicznie przyjmuję jego 'barwy' i idziemy razem na 'front'. Moi rodzice wiedzą, że ich kocham, wiedzą, że dozgonnie będę im pomagać i nie wymagają ode mnie jakichś demonstracji wierności w stylu 'nie zmienię nazwiska, bo jestem X od dziecka i X zostanę'.
Wiem także, jak przykre jest to dla mężczyzny z tradycyjnym podejście do rodziny, bo widziałam takie coś z drugiej strony.

Co do nazwisk łączonych to owszem, jeśli kobieta ma dorobek naukowy, firmę czy inne elementy z przeszłości wiążące się bezpośrednio z nazwiskiem panieńskim - warto rozważyć taką opcję. W innym wypadku nie widzę sensu, no chyba jeszcze w momencie, gdy nazwisko męża jest wyraźnie ośmieszające czy brzydkie [ale wyraźnie, a nie 'mi tam się Nowak nie podoba, to zostanę przy Kowalskiej]
dla mnie moje nazwisko jest częścią mojej tożsamości i nie widzę żadnego ale to żadnego powodu dla którego miałabym część tej tożsamości utracić. jeżeli dla facet ma być to dowartościowanie, że noszę jego nazwisko to naprawdę nie chcę mieć takiego pana za męża.
__________________
suszarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 17:03   #23
Bananalama
jestę wieszczę
 
Avatar Bananalama
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: z lasu
Wiadomości: 12 580
Dot.: Nazwisko po ślubie

Mam piękne, stare nazwisko szlacheckie i nie wyobrażam sobie, żeby je zmienić. W razie czego zostanę przy swoim
__________________
Dołącz do akcji NA SZCZYT W SZCZYTNYM CELU na Facebooku. Za każdy zdobyty szczyt wpłacamy po 10 zł na ukończenie budowy domu całodobowej opieki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Dołącz do nas!


*ponieważ jestem nieprzeciętna, nie obchodzą mnie tzw. powinności przeciętnej kobiety
Bananalama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 17:03   #24
_ema_
Zakorzenienie
 
Avatar _ema_
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 8 980
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez vouvray Pokaż wiadomość
a ja głupia myslałam, że tym wspólnym frontem jest miłość, a nie nazwisko.
Wiesz, to była taka metafora.
Ale skoro już chcesz rozumieć te słowa dosłownie - to na froncie też mundury są jednakowe, a i sztandar jeden
__________________
Cytat:
Napisane przez mpt Pokaż wiadomość
CSI Wizaż, proszę przyjechać na wątek!
_ema_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 17:06   #25
vouvray
Zadomowienie
 
Avatar vouvray
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 1 405
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez Grin Pokaż wiadomość
tak jak mój eks, jego nazwisko nosi w polsce 10 osób, z czego 6 osób mieszka w warszawie, czyli on, jego rodzice i rodzeństwo, a pozostałe [jakieś ciotki/wujkowie/etc] w innym mieście.
w takim wypadku na pewno nie zmieniłabym nazwiska, bo jest unikalne, i tylko ich rodzina na całą polskę ma takie
ja mam podobnie, chociaż w zasadzie trochę gorzej. Same baby, żadnego faceta do zachowania ciągłości

---------- Dopisano o 18:06 ---------- Poprzedni post napisano o 18:04 ----------

Cytat:
Napisane przez _ema_ Pokaż wiadomość
Wiesz, to była taka metafora.
Ale skoro już chcesz rozumieć te słowa dosłownie - to na froncie też mundury są jednakowe, a i sztandar jeden
ja to dalej podpięłabym pod uczucie


Po prostu dziwi mnie takie coś, że ktoś gdzieś komuś będzie robił problemy albo krzywo patrzył, bo małżeństwo ma różne nazwiska.
vouvray jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 17:06   #26
Magdalena_92
Zadomowienie
 
Avatar Magdalena_92
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 1 478
Dot.: Nazwisko po ślubie

Ja zdecyduję się na dwuczłonowe. To jest dobra opcja. Każdy ma swoje powody dla których chce zmienić nazwisko albo i nie. I to powinna być sprawa przyszłych małżonków a nie całej rodziny.
__________________

Magdalena_92 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 17:09   #27
_ema_
Zakorzenienie
 
Avatar _ema_
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 8 980
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez vouvray Pokaż wiadomość
j
Po prostu dziwi mnie takie coś, że ktoś gdzieś komuś będzie robił problemy albo krzywo patrzył, bo małżeństwo ma różne nazwiska.
Ależ mnie to tez dziwi, bo uważam, że to sprawa tylko 2 osób - męża i żony. Nie wiem gdzie wyczytałaś coś innego
__________________
Cytat:
Napisane przez mpt Pokaż wiadomość
CSI Wizaż, proszę przyjechać na wątek!
_ema_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 17:09   #28
Bananalama
jestę wieszczę
 
Avatar Bananalama
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: z lasu
Wiadomości: 12 580
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez Magdalena_92 Pokaż wiadomość
Ja zdecyduję się na dwuczłonowe. To jest dobra opcja. Każdy ma swoje powody dla których chce zmienić nazwisko albo i nie. I to powinna być sprawa przyszłych małżonków a nie całej rodziny.
Właśnie ja nie mogłabym mieć dwuczłonowego, bo moje jest długie
__________________
Dołącz do akcji NA SZCZYT W SZCZYTNYM CELU na Facebooku. Za każdy zdobyty szczyt wpłacamy po 10 zł na ukończenie budowy domu całodobowej opieki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Dołącz do nas!


*ponieważ jestem nieprzeciętna, nie obchodzą mnie tzw. powinności przeciętnej kobiety
Bananalama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 17:14   #29
sylwiszon757
Zakorzenienie
 
Avatar sylwiszon757
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 5 494
GG do sylwiszon757
Dot.: Nazwisko po ślubie

Ja w przyszłości będę miała dwuczłonowe nazwisko, ponieważ moje mi się strasznie podoba i jest rzadkie
__________________
When so many are lonely as seem to be lonely, it would be inexcusably selfish to be lonely alone
sylwiszon757 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 17:14   #30
Magdalena_92
Zadomowienie
 
Avatar Magdalena_92
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 1 478
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez Bananalama Pokaż wiadomość
Właśnie ja nie mogłabym mieć dwuczłonowego, bo moje jest długie


Moje też jest długie 9 liter
__________________

Magdalena_92 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-06-19 21:40:35


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:46.