Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2021-10-06, 21:30   #1
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502

Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?


Chciałam już dawno to napisać i dodać ten post do wątku a Bogu, aby nie zakładać nowego wątku. Ale z drugiej strony nie chciałabym mieszać w to religii, bo i tak jest wystarczająco dużo w to zamieszana.

Nie chodzi mi o duchy, o krasnoludki i inne rzeczy, które są wytworami wyobraźni. Chodzi mi na przykład o burzę. Albo inne zjawiska fizyczne, których nie umiemy wyjaśnić nauką lub powszechnym stanem wiedzy o współczesnej nauce. Dokładnie nie wiem, kiedy naukowcy odkryli przyczyny burzy, ale ludzie długo tłumaczyli to zjawisko meteorologiczne tym, że bogowie czy Bóg się na nich gniewa.

Jest wiele zjawisk, których nie potrafimy wyjaśnić naukowo. Ale nie badamy ich, lecz:

a) tłumaczymy to Bogiem, religią
b) fantazjujemy o reinkarnacjach, dekoderach duchów, snujemy piękne wizje, są blogi, programy ezoteryczne - ale zazwyczaj nikt nie spróbuje tego udowodnić naukowo tylko pięknie opowiada. Np. robić seans do wcześniejszych reinkarnacji zamiast przekazać to fizykom, czy chociażby samemu spróbować porównać z aktualnym stanem nauki.

Oczywiście są naukowcy, którzy badają, są hipotezy, np. ciemna materia, czarna dziura. Ale czemu nie bada się zwykłych spraw typu -
pani Kowalska wzięła w dłoń długopis, upuściła na ziemię, a on, wbrew sile grawitacji, nie spadł tylko lewitował czy inne cuda się z nim działy. To taki przykład (chodzi mi o grawitację jako przykład znanego zjawiska), nie słyszałam o nich. Ale słyszałam inne rzeczy - że ktoś nagle w drzwiach zobaczył postać, która zniknęła. Albo że szklanka zaczęła poruszać się sama po stole. Albo że ktoś codziennie o tej samej godzinie doświadcza zrywania kołdry, a nikogo innego nie ma w pokoju. Nazywa się takie rzeczy "duchami" i spoko. Albo się trzeba z nich wyspowiadać w konfesjonale.

(I nie, nie chodzi mi o tłumaczenie tzw. zdrowym rozsądkiem tylko o profesjonalne badanie naukowe, od początku do końca, w którym nie uczestniczy osoba usytuowana, tylko naukowiec z zewnątrz)

(wiem, jak to brzmi, ale brzmi tak poprzez nałożone tabu, moim zdaniem)

Nie chodzi mi o to, co jest przyczyną takich historii, ale że ich się nie bierze poważnie (tabu) lub tłumaczy Bogiem.

Oczywiście jest to kontrowersyjny temat, ale nie piszę o tym w takim celu, tylko nie chcę do tego mieszać bogów. I chcę zobaczyć jakieś luki w tym, co myślę oraz inną perspektywę, inne spojrzenia.

Co o tym myślicie?
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-06, 21:57   #2
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 18 638
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Ludzie negują zjawiska, których nie są w stanie sobie wytłumaczyć. Przesuwającej się szklanki nie da się wytłumaczyć ani nauką, ani bogiem, bo po co bóg mógłby przesiać szklankę i dlaczego miałaby go w ogóle obchodzić.

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee
Czas edycji: 2021-10-06 o 21:58
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-06, 23:54   #3
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

[1=ce453443562697063682673 4dc4cc81c1d23e519_62b0fbf 266bee;88937598]Ludzie negują zjawiska, których nie są w stanie sobie wytłumaczyć. Przesuwającej się szklanki nie da się wytłumaczyć ani nauką, ani bogiem, bo po co bóg mógłby przesiać szklankę i dlaczego miałaby go w ogóle obchodzić.
[/QUOTE]


Ja miałam u siebie przesuwającą się szklankę.


I potrafię to wytłumaczyć naukowo.


Miałam lekko krzywe biurko, niezauważalnie gołym okiem. Kiedy szklanka sobie stała na blacie, to było wystarczające tarcie, żeby się nie przesuwała.


Ale jeśli była pełna napoju z lodem, to w wyniku różnicy temperatur skraplała się na niej para wodna z powietrza.


W ten sposób, gdy skropliło się na tyle dużo, żeby wytworzyć pod szklanką warstwę na tyle grubą, by zniwelować tarcie, szklanka przesuwała się.


Można się było nieźle w nocy zdziwić.
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-07, 08:54   #4
980cf4958a6e724c916e7adb24f4c6159aa2df82_65d7e02c47328
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-09
Wiadomości: 18 061
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
pani Kowalska wzięła w dłoń długopis, upuściła na ziemię, a on, wbrew sile grawitacji, nie spadł tylko lewitował czy inne cuda się z nim działy. To taki przykład (chodzi mi o grawitację jako przykład znanego zjawiska), nie słyszałam o nich. Ale słyszałam inne rzeczy - że ktoś nagle w drzwiach zobaczył postać, która zniknęła. Albo że szklanka zaczęła poruszać się sama po stole. Albo że ktoś codziennie o tej samej godzinie doświadcza zrywania kołdry, a nikogo innego nie ma w pokoju. Nazywa się takie rzeczy "duchami" i spoko. Albo się trzeba z nich wyspowiadać w konfesjonale.
Nigdy nie doswiadczylam takich zjawisk ani nie znam nikogo, kto by ich na 100% doswiadczyl, wiec po prostu nie wierze, ze takie rzeczy sie zdarzaja.
980cf4958a6e724c916e7adb24f4c6159aa2df82_65d7e02c47328 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-07, 10:02   #5
Sally1642
Rozeznanie
 
Avatar Sally1642
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 584
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Ale czemu nie bada się zwykłych spraw typu -
pani Kowalska wzięła w dłoń długopis, upuściła na ziemię, a on, wbrew sile grawitacji, nie spadł tylko lewitował czy inne cuda się z nim działy. To taki przykład (chodzi mi o grawitację jako przykład znanego zjawiska), nie słyszałam o nich. Ale słyszałam inne rzeczy - że ktoś nagle w drzwiach zobaczył postać, która zniknęła. Albo że szklanka zaczęła poruszać się sama po stole. Albo że ktoś codziennie o tej samej godzinie doświadcza zrywania kołdry, a nikogo innego nie ma w pokoju. Nazywa się takie rzeczy "duchami" i spoko. Albo się trzeba z nich wyspowiadać w konfesjonale.

(I nie, nie chodzi mi o tłumaczenie tzw. zdrowym rozsądkiem tylko o profesjonalne badanie naukowe, od początku do końca, w którym nie uczestniczy osoba usytuowana, tylko naukowiec z zewnątrz)
Może dlatego "nikt" nie bada, bo po prostu nie warto? W sensie, jest sobie pani Kowalska która mówi że lewitują u niej rzeczy w mieszkaniu. Grupa naukowców tam idzie i nic się nie dzieje chociaż pani Kowalska zarzeka się że to prawda. Biorąc pod uwagę że takich fake'owych sytuacji jest pewnie multum, żadnemu poważanemu naukowcowi nie chciałoby się marnować czasu na kolejne wybryki wyobraźni innej osoby.

Pamiętam że czytałam kiedyś o naukowym projekcie który miał dotyczyć życia po śmierci i tego co się dzieje jak człowiek umiera (wiecie, zeznania ludzi że widzieli biały tunel ze światłem, słyszeli czyiś głos (Boga), czuli się "zaopiekowani"). Kojarzę że niby wstępne wyniki były porażające (tak to reklamowano). Miała ruszyć druga edycja tego programu aby udowodnić wcześniejsze rezultaty. To już dawno się zakończyło a ja jakoś nic nie słyszałam.

Nie wierzę w to że nie ma osoby na świecie która by nie badała takich rzeczy. Ale jeśli takie zjawiska paranormalne byłyby prawdziwe to raczej byłyby na to twarde dowody, nieprawdaż?


I tak, wiem że istnieją pewne rzeczy których nie da się aktualnie wyjaśnić ale uważam że dalszy postęp technologiczny to rozwiąże
Sally1642 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-07, 10:32   #6
980cf4958a6e724c916e7adb24f4c6159aa2df82_65d7e02c47328
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-09
Wiadomości: 18 061
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Zreszta bylo cos takeigo, jak nagroda Randiego:
"James Randi Educational Foundation, fundacja założona przez Randiego, jest znana przede wszystkim z oferty nagrody w wysokości 1 mln dolarów, która do 2015 roku oferowała każdemu, kto potrafiłby pokazać obiektywny dowód jakiegokolwiek paranormalnego zjawiska w warunkach uzgodnionych wcześniej przez obie strony i przy udziale osób niezależnych od fundacji.

Mimo ponad tysiąca zgłoszeń i prób nagrody nikt nie zdobył, nie przechodząc nawet wstępnego etapu polegającego na zademonstrowaniu swoich uzdolnień w kontrolowanych warunkach przed przedstawicielem fundacji, po wcześniejszym przeprowadzeniu przez uczestnika prób i uznaniu warunków eksperymentalnych za odpowiednie."

https://pl.wikipedia.org/wiki/James_Randi
980cf4958a6e724c916e7adb24f4c6159aa2df82_65d7e02c47328 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-07, 10:34   #7
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 18 638
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

[1=980cf4958a6e724c916e7ad b24f4c6159aa2df82_65d7e02 c47328;88938123]Zreszta bylo cos takeigo, jak nagroda Randiego:
"James Randi Educational Foundation, fundacja założona przez Randiego, jest znana przede wszystkim z oferty nagrody w wysokości 1 mln dolarów, która do 2015 roku oferowała każdemu, kto potrafiłby pokazać obiektywny dowód jakiegokolwiek paranormalnego zjawiska w warunkach uzgodnionych wcześniej przez obie strony i przy udziale osób niezależnych od fundacji.

Mimo ponad tysiąca zgłoszeń i prób nagrody nikt nie zdobył, nie przechodząc nawet wstępnego etapu polegającego na zademonstrowaniu swoich uzdolnień w kontrolowanych warunkach przed przedstawicielem fundacji, po wcześniejszym przeprowadzeniu przez uczestnika prób i uznaniu warunków eksperymentalnych za odpowiednie."

https://pl.wikipedia.org/wiki/James_Randi[/QUOTE]

Aż mi się przypomniał koleś z Rozmów w toku, którzy twierdził, że przyciąga żelazka.
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2021-10-07, 10:37   #8
ollxxxxa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2021-03
Wiadomości: 193
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Limonka


Cud wirującego słońca umiesz wytłumaczyć?


np. to https://www.youtube.com/watch?v=lFir0MCl4DA min. 2.18
ollxxxxa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-07, 10:43   #9
this_witch
whatever
 
Avatar this_witch
 
Zarejestrowany: 2021-01
Wiadomości: 7 248
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Jak badać coś co dzieje się spontanicznie (według relacji świadków), ciężko przedstawić na to dowody i nie da się tego odtworzyć? W jaki sposób jakiś fizyk miałby tutaj przeprowadzić badania, bo ktośtam zobaczył raz postać stojącą w drzwiach? Burzę każdy w życiu widział, wiadomo w jakich okolicznościach się pojawia, da się odtworzyć to zjawisko na mniejszą skalę, nijak się te przykład nie ma do duchów i innych takich.
Btw, w kwestii reinkarnacji, relacji z życia po śmierci, to takie osoby jak najbardziej są badane przez naukowców.

---------- Dopisano o 10:43 ---------- Poprzedni post napisano o 10:37 ----------

Cytat:
Napisane przez ollxxxxa Pokaż wiadomość
Limonka


Cud wirującego słońca umiesz wytłumaczyć?


np. to https://www.youtube.com/watch?v=lFir0MCl4DA min. 2.18
Wystarczy wygooglać

https://www.theguardian.com/news/201...ological-event

I to nawet naukowcy z Łodzi
this_witch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-07, 10:52   #10
ollxxxxa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2021-03
Wiadomości: 193
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Cytat:
Napisane przez this_witch Pokaż wiadomość

---------- Dopisano o 10:43 ---------- Poprzedni post napisano o 10:37 ----------
https://www.theguardian.com/news/201...ological-event

I to nawet naukowcy z Łodzi
A gdybym tak chciała sobie "zamówić" cud?
Da się to zrobić? Jakoś zamrozić przestrzeń między słońcem a obserwatorem?


Lub jakiś inny filtr rozpylić, który będzie w odpowiedni sposób załamywał światło i robił "cud".

Edytowane przez ollxxxxa
Czas edycji: 2021-10-07 o 10:57
ollxxxxa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-07, 10:58   #11
this_witch
whatever
 
Avatar this_witch
 
Zarejestrowany: 2021-01
Wiadomości: 7 248
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Cytat:
Napisane przez ollxxxxa Pokaż wiadomość
A gdybym tak chciała sobie "zamówić" cud?
Da się to zrobić? Jakoś zamrozić przestrzeń między słońcem a obserwatorem?
W sumie czemu nie, od dawna trwają badania i prace nad kontrolowaniem pogody. Im lepsze technologie tym więcej "cudów" jest możliwych.
this_witch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2021-10-07, 11:52   #12
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Odnośnie pogody to czytałam niedawno, że Talibowie uważają chyba prognozę pogody za magię i zakazują tego.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-07, 13:54   #13
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Chciałam już dawno to napisać i dodać ten post do wątku a Bogu, aby nie zakładać nowego wątku. Ale z drugiej strony nie chciałabym mieszać w to religii, bo i tak jest wystarczająco dużo w to zamieszana.

Nie chodzi mi o duchy, o krasnoludki i inne rzeczy, które są wytworami wyobraźni. Chodzi mi na przykład o burzę. Albo inne zjawiska fizyczne, których nie umiemy wyjaśnić nauką lub powszechnym stanem wiedzy o współczesnej nauce. Dokładnie nie wiem, kiedy naukowcy odkryli przyczyny burzy, ale ludzie długo tłumaczyli to zjawisko meteorologiczne tym, że bogowie czy Bóg się na nich gniewa.

Jest wiele zjawisk, których nie potrafimy wyjaśnić naukowo. Ale nie badamy ich, lecz:

a) tłumaczymy to Bogiem, religią
b) fantazjujemy o reinkarnacjach, dekoderach duchów, snujemy piękne wizje, są blogi, programy ezoteryczne - ale zazwyczaj nikt nie spróbuje tego udowodnić naukowo tylko pięknie opowiada. Np. robić seans do wcześniejszych reinkarnacji zamiast przekazać to fizykom, czy chociażby samemu spróbować porównać z aktualnym stanem nauki.

Oczywiście są naukowcy, którzy badają, są hipotezy, np. ciemna materia, czarna dziura. Ale czemu nie bada się zwykłych spraw typu -
pani Kowalska wzięła w dłoń długopis, upuściła na ziemię, a on, wbrew sile grawitacji, nie spadł tylko lewitował czy inne cuda się z nim działy.
To taki przykład (chodzi mi o grawitację jako przykład znanego zjawiska), nie słyszałam o nich. Ale słyszałam inne rzeczy - że ktoś nagle w drzwiach zobaczył postać, która zniknęła. Albo że szklanka zaczęła poruszać się sama po stole. Albo że ktoś codziennie o tej samej godzinie doświadcza zrywania kołdry, a nikogo innego nie ma w pokoju. Nazywa się takie rzeczy "duchami" i spoko. Albo się trzeba z nich wyspowiadać w konfesjonale.

(I nie, nie chodzi mi o tłumaczenie tzw. zdrowym rozsądkiem tylko o profesjonalne badanie naukowe, od początku do końca, w którym nie uczestniczy osoba usytuowana, tylko naukowiec z zewnątrz)

(wiem, jak to brzmi, ale brzmi tak poprzez nałożone tabu, moim zdaniem)

Nie chodzi mi o to, co jest przyczyną takich historii, ale że ich się nie bierze poważnie (tabu) lub tłumaczy Bogiem.

Oczywiście jest to kontrowersyjny temat, ale nie piszę o tym w takim celu, tylko nie chcę do tego mieszać bogów. I chcę zobaczyć jakieś luki w tym, co myślę oraz inną perspektywę, inne spojrzenia.

Co o tym myślicie?
1. przecież od bardzo dawna wiadomo jakie są przyczyny burzy... tego się uczy w gimnazjum (no teraz w podstawówce, albo szkole średniej, nie wiem gdzie akurat ten materiał przeszedł). dlaczego wiec podajesz to jako przykład. tak kiedyś wierzono, że to robią bogowie, bo nie było ŻADNYCH możliwości techologicznych, żeby przyczyny. obecnie przyczyny znamy już od bardzo dawna, więc skąd w ogóle taki przykład?


2. bo to najczęściej jest zwykła ściema. widziałaś kiedyś aby ktokolwiek 'lewitował długopis'? większość z tych kotów w drzwiach, lewitacji i samoistnego poruszania się rzeczy to wyobraźnia i przywidzenia.


3. wiesz w ogóle jak wygląda przeprowadzenie badań naukowych? jakie warunki trzeba spełniać? co musi być zapewnione, żeby uznać badania za wiarygodne? mam wrażenie, że nie masz pojęcia, stąd Twoje zaskoczenie, czemu nie bada się takich rzeczy naukowo


[1=980cf4958a6e724c916e7ad b24f4c6159aa2df82_65d7e02 c47328;88938123]Zreszta bylo cos takeigo, jak nagroda Randiego:
"James Randi Educational Foundation, fundacja założona przez Randiego, jest znana przede wszystkim z oferty nagrody w wysokości 1 mln dolarów, która do 2015 roku oferowała każdemu, kto potrafiłby pokazać obiektywny dowód jakiegokolwiek paranormalnego zjawiska w warunkach uzgodnionych wcześniej przez obie strony i przy udziale osób niezależnych od fundacji.

Mimo ponad tysiąca zgłoszeń i prób nagrody nikt nie zdobył, nie przechodząc nawet wstępnego etapu polegającego na zademonstrowaniu swoich uzdolnień w kontrolowanych warunkach przed przedstawicielem fundacji, po wcześniejszym przeprowadzeniu przez uczestnika prób i uznaniu warunków eksperymentalnych za odpowiednie."

https://pl.wikipedia.org/wiki/James_Randi[/QUOTE]

tak, nagroda Randiego i fakt, że nikt jej nie zdobył idealnie obrazuje czemu badań naukowych się nie prowadzi.


Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Odnośnie pogody to czytałam niedawno, że Talibowie uważają chyba prognozę pogody za magię i zakazują tego.
myślę, że Talibowie, to jeden z najgorszych argumentów jakie mogłaś przytoczyć w tej dyskusji. to jest najwyższy stopień fanatyzmu religijnego. Ty podobno przecież nie chcesz mieszać w to bogów... a oni do wszystkiego mieszają swojego boga.





Dobranka
a szukałaś w ogóle czy zostało gdzieś opublikowane coś na temat tych tzw. zjawisk nadprzyrodzonych, że jesteś pewna, że nikt tego nie bada naukowo?
bo w większości przypadków to teksty o braku badań naukowych na jakiś temat wynikają nie z tego, że tych badań nie ma... a rozmówcy nie chce się/nie umie poszukać i poczytać rzetelnych badań

Edytowane przez Pani_Mada
Czas edycji: 2021-10-07 o 13:58
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-07, 13:57   #14
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość

myślę, że Talibowie, to jeden z najgorszych argumentów jakie mogłaś przytoczyć w tej dyskusji. to jest najwyższy stopień fanatyzmu religijnego. Ty podobno przecież nie chcesz mieszać w to bogów... a oni do wszystkiego mieszają swojego boga.
Z mojej strony to nie był argument.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-07, 13:59   #15
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Z mojej strony to nie był argument.
więc nie wiem po co to przytoczyłaś, skoro bogów w temat mieszać nie chcesz
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-07, 14:21   #16
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość

Dobranka
a szukałaś w ogóle czy zostało gdzieś opublikowane coś na temat tych tzw. zjawisk nadprzyrodzonych, że jesteś pewna, że nikt tego nie bada naukowo?
bo w większości przypadków to teksty o braku badań naukowych na jakiś temat wynikają nie z tego, że tych badań nie ma... a rozmówcy nie chce się/nie umie poszukać i poczytać rzetelnych badań
Nie jestem pewna, że nikt tego nie bada naukowo. (Raczej miałam na myśli trend trend).

---------- Dopisano o 14:21 ---------- Poprzedni post napisano o 14:11 ----------

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
bo to najczęściej jest zwykła ściema
wiesz w ogóle jak wygląda przeprowadzenie badań naukowych? jakie warunki trzeba spełniać? co musi być zapewnione, żeby uznać badania za wiarygodne? mam wrażenie, że nie masz pojęcia, stąd Twoje zaskoczenie, czemu nie bada się takich rzeczy naukowo
ściema - ale badania mogę przesiać ściemę od nieściemy

badania - no właśnie odnoszę wrażenie, że nie chodzi tylko o pieniądze, lecz o np. tabu śmierci. Bo na największe głupoty pieniądze się zawsze znajdą - np. pieniądze z budżetu państwa na Rydzyka (nie wiem, czy to prawda, ale chodzi mi o przykład), czy pieniądze na religię.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."

Edytowane przez Dobranka
Czas edycji: 2021-10-07 o 14:12
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-07, 14:24   #17
this_witch
whatever
 
Avatar this_witch
 
Zarejestrowany: 2021-01
Wiadomości: 7 248
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Nie jestem pewna, że nikt tego nie bada naukowo. (Raczej miałam na myśli trend trend).
Trend jest taki, że w pierwszej kolejności bada się a) to co jest serio potrzebne i będzie z tego pożytek, b) to co ma szanse przynosić kaskę. Z naciskiem na to drugie.
Na badania naukowe potrzebny jest budżet. Mało realne, że ktoś będzie chciał finansować badania duchów czy zjawisk paranormalnych (nie że niemożliwe, bo bardziej bzdurne rzeczy się bada). Bo jaki z tego pożytek, zaspokojenie ciekawości? Niestety, ale nauka to biznes jak każdy inny.
this_witch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-07, 14:25   #18
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 18 638
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Ja już chyba wolę, żeby kasa szła na Rydzyka, niż na usilne dowiedzenie, że szklanki lewitują albo kogoś porwali kosmici. Takie badania to można prowadzić do końca świata, a Rydzyk to jednak kiedyś umrze.
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-07, 14:34   #19
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Cytat:
Napisane przez this_witch Pokaż wiadomość
Trend jest taki, że w pierwszej kolejności bada się a) to co jest serio potrzebne i będzie z tego pożytek, b) to co ma szanse przynosić kaskę. Z naciskiem na to drugie.
Na badania naukowe potrzebny jest budżet. Mało realne, że ktoś będzie chciał finansować badania duchów czy zjawisk paranormalnych (nie że niemożliwe, bo bardziej bzdurne rzeczy się bada). Bo jaki z tego pożytek, zaspokojenie ciekawości? Niestety, ale nauka to biznes jak każdy inny.
Ja właśnie pisałam, że nie mam na myśli badania "duchów" ani "zjawisk paranormalnych", ani dowodzenia "kosmitów" ani innych wyobrażeń. (w sensie nawet dopowiadania sobie - uuuu, będą badać duchy, z tej perspektywy rzeczywiście wygląda to niepoważnie)

Mam na myśli badanie zjawisk, na które przeczą prawom fizyki. Moim zdaniem jest to ważne, lecz objęte tabu.

---------- Dopisano o 14:34 ---------- Poprzedni post napisano o 14:32 ----------

Cytat:
Napisane przez this_witch Pokaż wiadomość
Trend jest taki, że w pierwszej kolejności bada się a) to co jest serio potrzebne i będzie z tego pożytek, b) to co ma szanse przynosić kaskę. Z naciskiem na to drugie.
Na badania naukowe potrzebny jest budżet. Mało realne, że ktoś będzie chciał finansować badania duchów czy zjawisk paranormalnych (nie że niemożliwe, bo bardziej bzdurne rzeczy się bada). Bo jaki z tego pożytek, zaspokojenie ciekawości? Niestety, ale nauka to biznes jak każdy inny.
To się zgadza.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2021-10-07, 14:38   #20
this_witch
whatever
 
Avatar this_witch
 
Zarejestrowany: 2021-01
Wiadomości: 7 248
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Ja właśnie pisałam, że nie mam na myśli badania "duchów" ani "zjawisk paranormalnych", ani dowodzenia "kosmitów" ani innych wyobrażeń. (w sensie nawet dopowiadania sobie - uuuu, będą badać duchy, z tej perspektywy rzeczywiście wygląda to niepoważnie)

Mam na myśli badanie zjawisk, na które przeczą prawom fizyki. Moim zdaniem jest to ważne, lecz objęte tabu.

---------- Dopisano o 14:34 ---------- Poprzedni post napisano o 14:32 ----------



To się zgadza.
To nie jest żadne tabu, tylko takich zjawisk zwyczajnie się nie obserwuje. Poza jakimiś relacjami anegdotycznymi. Uwierz mi, jakby te zjawiska były prawdziwe, to już dawno zostałyby opisane i udowodniono, szczególnie jakby pojawiła się wizja wykorzystania ich w praktyce i czerpania zysku.
Mechanika kwantowa chociażby, jak została "odkryta", jak najbardziej przeczyła tradycyjnej fizyce. I udało się ją opisać, zrozumieć i przyjąć do kanonu wiedzy.
I takie przykłady można mnożyć, wszystkie zjawiska i siły, które są niewidzialne, ale silnie oddziałują z otoczeniem (magnetyzm, radioktywność itp) były zapewne kiedyś odbierane jako "paranormalne" i niewyjaśnione. Dopóki nie pojawiły się narzędzia i techniki żeby je zbadać i zrozumieć.
Może napisz konkretnie o jakie zjawiska Ci chodzi?

Edytowane przez this_witch
Czas edycji: 2021-10-07 o 14:42
this_witch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-07, 14:53   #21
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Ja właśnie pisałam, że nie mam na myśli badania "duchów" ani "zjawisk paranormalnych", ani dowodzenia "kosmitów" ani innych wyobrażeń. (w sensie nawet dopowiadania sobie - uuuu, będą badać duchy, z tej perspektywy rzeczywiście wygląda to niepoważnie)

Mam na myśli badanie zjawisk, na które przeczą prawom fizyki. Moim zdaniem jest to ważne, lecz objęte tabu.

---------- Dopisano o 14:34 ---------- Poprzedni post napisano o 14:32 ----------



To się zgadza.
czyli co dokładnie masz na myśli. jakie dokładnie zjawiska, które faktycznie występują


no i kwestia jest taka - nie wiesz czy tego nie badają, ale zakładasz że nie badają. nie poszukałaś artykułów naukowych na te tematy i zakładasz ze nie istnieją


brak badań wiążesz z tym, że nie jest o tym głośno w mediach? o większości 'nauki' nie jest głośno w mediach, to żaden wyznacznik.


jesteśmy na takim etapie nauki, że wszystko co się dało jakoś zbadać jest już jakoś zbadane. ciężko trafić w taką zupełną lukę, gdzie nie ma ŻADNCYH publikacji. czasem to będą 3 publikacje na krzyż, a czasem tysiące. ale na niemal każdy temat coś już jest

Edytowane przez Pani_Mada
Czas edycji: 2021-10-07 o 14:56
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-07, 14:57   #22
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
czyli co dokładnie masz na myśli. jakie dokładnie zjawiska, które faktycznie występują


no i kwestia jest taka - nie wiesz czy tego nie badają, ale zakładasz że nie badają. nie poszukałaś artykułów naukowych na te tematy i zakładasz ze nie istnieją


brak badań wiążesz z tym, że nie jest o tym głośno w mediach? o większości 'nauki' nie jest głośno w mediach, to żaden wyznacznik.


jesteśmy na takim etapie nauki, że wszystko co się dało jakoś zbadać jest już jakoś zbadane. ciężko trafić w taką zupełną lukę, gdzie nie ma ŻADNCYH publikacji.
No właśnie to czy faktycznie występują oraz czy nie są elementem wyobraźni jest już (tak mi się wydaje) elementem badania.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-07, 15:21   #23
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
No właśnie to czy faktycznie występują oraz czy nie są elementem wyobraźni jest już (tak mi się wydaje) elementem badania.
ok, to inaczej. o jakich konkretnie zjawiskach mowa? możesz wypunktować kilka przykładów?
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-07, 15:39   #24
natalia_t
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 10 465
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Zaproponuj metodę obalenia lub potwierdzenia zjawiska, które zdarza się rzadko (zazwyczaj raz jednej osobie, więc jest też niepowtarzalne), trwa krótko, jego pojawienie się jest nieprzewidywalne, jest zgłaszane po fakcie, często bardzo długo po.

Jeśli chodzi o burzę to choć kiedyś ludzie nie potrafili przewidzieć tego zjawiska, to jak już się zaczęło, to trwało na tyle długo, że można było je obserwować, widzieli je wszyscy obecni w danym miejscu, burze występowały co jakiś czas, więc można było się przygotować na ewentualne badania/eksperymenty.
Doświadczyłam kilka razy dziwnych zdarzeń, co do jednego nie mam wątpliwości, że "coś w tym jest", ale co ja mogę zrobić z tym po fakcie? Wiem, że niektórzy robią eksperymenty dotyczące tego typu przypadków, ale są to ludzie fascynujący się tym, często zafiksowani na potwierdzeniu tego, więc mało wiarygodni. Żaden naukowiec się nie podejmie badania zjawiska, które wydarzyło się raz kilka lat temu i na pewno się powtórzy, ale nie wiadomo czy jutro czy za 30 lat.
Może kiedyś będą instrumenty do badania takich zjawisk, tak jak teraz możemy badać wiele zjawisk fizycznych, które kiedyś były "niebadalne", ale póki co takich możliwości nie mamy i nie wiadomo, czy będą jeszcze za naszego życia, czy za życia naszych prawnuków.
natalia_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-08, 08:33   #25
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 502
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
ok, to inaczej. o jakich konkretnie zjawiskach mowa? możesz wypunktować kilka przykładów?
Dzisiaj wieczorem odpowiem, bo teraz nie mogę.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-08, 21:12   #26
Trzepotka
Zakorzenienie
 
Avatar Trzepotka
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 20 984
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Treść usunięta
Trzepotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-08, 21:17   #27
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Cytat:
Napisane przez Trzepotka Pokaż wiadomość
Treść usunięta
skąd dokładnie takie zarzuty? dość śmiałe tezy... masz coś na potwierdzenie tego?

pracuję w nauce, prowadzę badania również dla większych firm i to co piszesz mnie obraża. mnie i wszystkich naukowców pracujących w przemyśle

zastanawiasz się czasem nad tym co piszesz czy tak powtarzasz puste frazesy bez żadnego zastanowienia?

Edytowane przez Pani_Mada
Czas edycji: 2021-10-08 o 21:19
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-08, 21:21   #28
this_witch
whatever
 
Avatar this_witch
 
Zarejestrowany: 2021-01
Wiadomości: 7 248
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

To że badania są zlecane przez koncerny, czy firmy zewnętrzne, nie znaczy jeszcze że wyniki tych badań są nierzetelne. To pokazuje tylko kierunek nauki i w jakich obszarach badania mają większą szansę na dofinansowanie.
this_witch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-09, 11:03   #29
Trzepotka
Zakorzenienie
 
Avatar Trzepotka
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 20 984
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Treść usunięta
Trzepotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-09, 11:13   #30
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Zjawiska, których nie można wytłumaczyć naukowo. Tabu?

Cytat:
Napisane przez Trzepotka Pokaż wiadomość
Treść usunięta
przeczytałaś w ogóle w całości i ze zrozumieniem to co wkleiłaś? czy poprzestałaś na tytule?
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-10-12 10:31:31


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:33.