Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2021-10-05, 07:53   #1
tinkerver2
Zakorzenienie
 
Avatar tinkerver2
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 11 110

Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?


No właśnie, jak się na to zapatrujecie? Czy według was osoby niepełnosprawne powinny być wyręczane w najdrobniejszych czynnościach, czy powinny mieć obowiązki na miarę swoich możliwości? Czy lepiej zrobić wszystko za nie, bo "nie potrafi", czy jednak postawić pewne wymagania?
Oczywiście nie chodzi mi o jakieś skomplikowane czynności, ale np. Samodzielne czesanie włosów, włożenie naczyń do zmywarki, układanie butów do pary, samodzielne ubieranie.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
tinkerver2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-05, 08:38   #2
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
No właśnie, jak się na to zapatrujecie? Czy według was osoby niepełnosprawne powinny być wyręczane w najdrobniejszych czynnościach, czy powinny mieć obowiązki na miarę swoich możliwości? Czy lepiej zrobić wszystko za nie, bo "nie potrafi", czy jednak postawić pewne wymagania?
Oczywiście nie chodzi mi o jakieś skomplikowane czynności, ale np. Samodzielne czesanie włosów, włożenie naczyń do zmywarki, układanie butów do pary, samodzielne ubieranie.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
Absolutnie nie powinny być wyręczane. W ramach eksperymentu na zajęciach jeździłam po mieście wózkiem inwalidzkim. Pojechałam zrobić zakupy i generalnie ludzie proszeni o pomoc byli bardzo mili, nawet zbyt mili Najlepsze było jednak przy kasie. Przede mną stała para, facet zobaczył, że trzymam na kolanach moje zakupy, powiedział coś w stylu "pomogę pani",
wyrwał mi je z rąk i położył na taśmie. Okropne to było
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-05, 08:49   #3
staska_stasia
Zakorzenienie
 
Avatar staska_stasia
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 9 723
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
No właśnie, jak się na to zapatrujecie? Czy według was osoby niepełnosprawne powinny być wyręczane w najdrobniejszych czynnościach, czy powinny mieć obowiązki na miarę swoich możliwości? Czy lepiej zrobić wszystko za nie, bo "nie potrafi", czy jednak postawić pewne wymagania?
Oczywiście nie chodzi mi o jakieś skomplikowane czynności, ale np. Samodzielne czesanie włosów, włożenie naczyń do zmywarki, układanie butów do pary, samodzielne ubieranie.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
Moim zdaniem, powinni wykonywać te czynności, które potrafią i są w stanie wykonać.

Obserwują dwie grupy niepełnosprawnych. Tacy, którzy chcą, żeby traktowano ich jak pełnosprawnych. Przykładowo: osoba na wózku nie obrusza się, jak ktoś jej powie: pan / pani tutaj podejdzie. Byłam ze znajomymi ostatnio na meczu w siatkówkę głuchych. Wiedzieliśmy, że nas nie słyszą (chociaż dźwięk w pewien sposób odczuwali - przewodzenie kostne), a mimo to darliśmy się, śpiewaliśmy, klaskaliśmy itd. I im było bardzo miło, potem nam dziękowali, ogólnie i my, i oni dobrze się bawiliśmy właśnie dlatego, że zachowywaliśmy się jak w stosunku do osób słyszących.

Z drugiej strony jest niestety grupa roszczeniowa. To bardzo często osoby, które niepełnosprawność dotknęła jeszcze w dzieciństwie i których w każdej czynności wyręczali rodzice. Są przekonani, że im się należy i każdy ma im służyć. Kiedyś na imprezę sportową nam się taka jedna zapisała, miała startować na rowerze poziomym i była w szoku, że jak to organizator nie załatwi jej obstawy innych rowerzystów (w regulaminie było wyraźnie, że każdy jedzie na własną odpowiedzialność). Na dodatek oszukiwała na trasie, ponad połowę przejechała samochodem. Rozumiem, że nie była w stanie, to nie były zawody, nie było medali ani podium, więc nie wiem po co ta napinka, ale babka jeszcze wciskała ciemnotę kogo to ona nie wyprzedzała.
staska_stasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-05, 09:19   #4
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
No właśnie, jak się na to zapatrujecie? Czy według was osoby niepełnosprawne powinny być wyręczane w najdrobniejszych czynnościach, czy powinny mieć obowiązki na miarę swoich możliwości? Czy lepiej zrobić wszystko za nie, bo "nie potrafi", czy jednak postawić pewne wymagania?
Oczywiście nie chodzi mi o jakieś skomplikowane czynności, ale np. Samodzielne czesanie włosów, włożenie naczyń do zmywarki, układanie butów do pary, samodzielne ubieranie.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
tak naprawdę bardzo dziwi mnie, że o to pytasz, bo odpowiedź jest raczej oczywista. każdy niepełnosprawny powinien wykonywać czynności, które jest w stanie wykonać. więc jak fizycznie jest w stanie poczesać włosy, to powinien sam czesać sobie włosy

skąd w ogóle takie pytanie? i po co? dla mnie jest ono naprawdę mega dziwne, tym bardziej biorąc pod uwagę, że jeśli się nie mylę, to masz jakieś doświadczenie w pracy z osobami w jakimś stopniu niepełnosprawnymi
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-05, 09:24   #5
j_fly
Zakorzenienie
 
Avatar j_fly
 
Zarejestrowany: 2015-11
Wiadomości: 6 937
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Oczywiście, że powinny mieć obowiązki. Znam kilka osób niepełnosprawnych i one nie znoszą, jak ktoś próbuje je wyręczać.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 09:24 ---------- Poprzedni post napisano o 09:22 ----------

Cytat:
Napisane przez chimay Pokaż wiadomość
Absolutnie nie powinny być wyręczane. W ramach eksperymentu na zajęciach jeździłam po mieście wózkiem inwalidzkim. Pojechałam zrobić zakupy i generalnie ludzie proszeni o pomoc byli bardzo mili, nawet zbyt mili Najlepsze było jednak przy kasie. Przede mną stała para, facet zobaczył, że trzymam na kolanach moje zakupy, powiedział coś w stylu "pomogę pani",
wyrwał mi je z rąk i położył na taśmie. Okropne to było
Właśnie o takie coś mi chodzi. Osoby niepełnosprawne, które znam, irytują się takim zachowaniem. Tym, że ludzie są zbyt mili, zbyt współczujący i traktują je, jakby nic nie potrafiły samodzielnie zrobić.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.


Mistrz i Małgorzata, Michaił Bułhakow
j_fly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-05, 09:29   #6
Snowdrop_
Animal Liberation
 
Avatar Snowdrop_
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 5 769
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Cytat:
Napisane przez staska_stasia Pokaż wiadomość
Moim zdaniem, powinni wykonywać te czynności, które potrafią i są w stanie wykonać.

Obserwują dwie grupy niepełnosprawnych. Tacy, którzy chcą, żeby traktowano ich jak pełnosprawnych. Przykładowo: osoba na wózku nie obrusza się, jak ktoś jej powie: pan / pani tutaj podejdzie. Byłam ze znajomymi ostatnio na meczu w siatkówkę głuchych. Wiedzieliśmy, że nas nie słyszą (chociaż dźwięk w pewien sposób odczuwali - przewodzenie kostne), a mimo to darliśmy się, śpiewaliśmy, klaskaliśmy itd. I im było bardzo miło, potem nam dziękowali, ogólnie i my, i oni dobrze się bawiliśmy właśnie dlatego, że zachowywaliśmy się jak w stosunku do osób słyszących.

Z drugiej strony jest niestety grupa roszczeniowa. To bardzo często osoby, które niepełnosprawność dotknęła jeszcze w dzieciństwie i których w każdej czynności wyręczali rodzice. Są przekonani, że im się należy i każdy ma im służyć. Kiedyś na imprezę sportową nam się taka jedna zapisała, miała startować na rowerze poziomym i była w szoku, że jak to organizator nie załatwi jej obstawy innych rowerzystów (w regulaminie było wyraźnie, że każdy jedzie na własną odpowiedzialność). Na dodatek oszukiwała na trasie, ponad połowę przejechała samochodem. Rozumiem, że nie była w stanie, to nie były zawody, nie było medali ani podium, więc nie wiem po co ta napinka, ale babka jeszcze wciskała ciemnotę kogo to ona nie wyprzedzała.
U nas jest taka pani na wózku, Balbina, znana na cały Szn, która robi nieziemskie inby kierowcom, często blokuje autobusy i inne, to chyba właśnie ten drugi typ niepełnosprawnych. Nie da się do niej przemówić, mam na myśli też bardzo delikatne i kulturalne tłumaczenia ze strony kierowców czy pasażerów.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Snowdrop_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-05, 09:33   #7
sublips
Zakorzenienie
 
Avatar sublips
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 6 032
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Ja też nie wiem, co ma na celu takie pytanie i szczerze, to uważam, że jest krzywdzące w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, szczególnie tych osób niepełnosprawnych pod kątem fizycznym, bo powiela się jakieś szkodliwe stereotypy. Obserwuję konta wielu osób z niepełnosprawnościami, kilka osób znam i nie znam ani jednej, która chciałaby być "wyręczana". Zazwyczaj takie osoby kompensują sobie braki (np. brak czucia w nogach rozwinięciem siły w rękach). Widziałam profil kobiety, która nie miała rąk od urodzenia i używała nóg tak jak rąk, malowała nimi. Tutaj też istotny jest czynnik psychologiczny, myślę, że w obliczu nabytej niepełnosprawności trudne jest też pogodzenie się z nią przez jakiś czas.

W odniesieniu do osób z niepełnosprawnością intelektualną, sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, bo tutaj no pewnych braków w funkcjach poznawczych wywołanych np. niskim poziomem intelektualnym nie da się zrekompensować. Dlatego tutaj czy pracownicy ośrodków, czy rodzice owszem, wyręczają te osoby, bo po prostu nie ma innej możliwości, jeśli dana osoba np. ma niepełnosprawność intelektualną w stopniu znacznym, to nigdy nie nauczy się pewnych czynności.
sublips jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2021-10-05, 09:38   #8
Snowdrop_
Animal Liberation
 
Avatar Snowdrop_
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 5 769
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Cytat:
Napisane przez sublips Pokaż wiadomość
Ja też nie wiem, co ma na celu takie pytanie i szczerze, to uważam, że jest krzywdzące w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, szczególnie tych osób niepełnosprawnych pod kątem fizycznym, bo powiela się jakieś szkodliwe stereotypy. Obserwuję konta wielu osób z niepełnosprawnościami, kilka osób znam i nie znam ani jednej, która chciałaby być "wyręczana". Zazwyczaj takie osoby kompensują sobie braki (np. brak czucia w nogach rozwinięciem siły w rękach). Widziałam profil kobiety, która nie miała rąk od urodzenia i używała nóg tak jak rąk, malowała nimi. Tutaj też istotny jest czynnik psychologiczny, myślę, że w obliczu nabytej niepełnosprawności trudne jest też pogodzenie się z nią przez jakiś czas.

W odniesieniu do osób z niepełnosprawnością intelektualną, sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, bo tutaj no pewnych braków w funkcjach poznawczych wywołanych np. niskim poziomem intelektualnym nie da się zrekompensować. Dlatego tutaj czy pracownicy ośrodków, czy rodzice owszem, wyręczają te osoby, bo po prostu nie ma innej możliwości, jeśli dana osoba np. ma niepełnosprawność intelektualną w stopniu znacznym, to nigdy nie nauczy się pewnych czynności.
To prawda, większość osób niepełnosprawnych, które kojarzę, to są ludzie którzy bardzo chcą być samodzielni, niezależni i starają się na ile mogą żyć tak jak inni wokół nich.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Snowdrop_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-05, 09:44   #9
0fb2986dc06479a38c396fe4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a18ec99
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2020-11
Wiadomości: 1 805
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

ale o jakiej niepelnosprawnosci mowimy? czemu np. osoba na wozku mialaby nie czesac swoich wlasnych wlosow?
0fb2986dc06479a38c396fe4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a18ec99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-05, 09:47   #10
staska_stasia
Zakorzenienie
 
Avatar staska_stasia
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 9 723
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Cytat:
Napisane przez j_fly Pokaż wiadomość

Właśnie o takie coś mi chodzi. Osoby niepełnosprawne, które znam, irytują się takim zachowaniem. Tym, że ludzie są zbyt mili, zbyt współczujący i traktują je, jakby nic nie potrafiły samodzielnie zrobić.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ale ta chęć pomocy nie wynika ze złych pobudek, tylko po prostu z braku wiedzy czy świadomości. I to działa w dwie strony, tzn. widzę osobę niepełnosprawną i pomagam aż za bardzo, albo: widzę osobę niepełnosprawną, ale nie wiem jak pomóc, więc się w ogóle nie angażuję, żeby jej nie urazić swoją nadopiekuńczością.

Cytat:
Napisane przez Snowdrop_ Pokaż wiadomość
U nas jest taka pani na wózku, Balbina, znana na cały Szn, która robi nieziemskie inby kierowcom, często blokuje autobusy i inne, to chyba właśnie ten drugi typ niepełnosprawnych. Nie da się do niej przemówić, mam na myśli też bardzo delikatne i kulturalne tłumaczenia ze strony kierowców czy pasażerów.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Chyba kiedyś nawet w ogólnopolskich mediach były o niej reportaże. Pytanie czy w jej przypadku niepełnosprawność nie idzie w parze z jakimiś zaburzeniami psychicznymi? Rzecz jasna, mógłby to ocenić tylko specjalista.
staska_stasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-05, 09:51   #11
j_fly
Zakorzenienie
 
Avatar j_fly
 
Zarejestrowany: 2015-11
Wiadomości: 6 937
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Cytat:
Napisane przez staska_stasia Pokaż wiadomość
Ale ta chęć pomocy nie wynika ze złych pobudek, tylko po prostu z braku wiedzy czy świadomości. I to działa w dwie strony, tzn. widzę osobę niepełnosprawną i pomagam aż za bardzo, albo: widzę osobę niepełnosprawną, ale nie wiem jak pomóc, więc się w ogóle nie angażuję, żeby jej nie urazić swoją nadopiekuńczością.


Chyba kiedyś nawet w ogólnopolskich mediach były o niej reportaże. Pytanie czy w jej przypadku niepełnosprawność nie idzie w parze z jakimiś zaburzeniami psychicznymi? Rzecz jasna, mógłby to ocenić tylko specjalista.
Wiem, ludzie w większości nie wiedzą, jak się w takiej sytuacji zachować.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.


Mistrz i Małgorzata, Michaił Bułhakow
j_fly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2021-10-05, 10:06   #12
sublips
Zakorzenienie
 
Avatar sublips
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 6 032
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Jasne, można nie wiedzieć, ale:
- w Polsce powinno być znacznie więcej kampanii społecznych, które pokazują ten problem. Nadal odnoszę wrażenie, że niepełnosprawność fizyczna to tabu, a szczególnie już seksualność osób niepełnosprawnych; para, gdzie jedna z osób jest pełnosprawna, otrzymuje zazwyczaj komentarze, jaka ta osoba zdrowa jest wspaniałomyślna, dobra itd., jakby ta osoba z niepełnosprawnością fizyczną była kimś gorszym. Wiadomo że taka relacja nie jest czasami prosta, ale nie można traktować tej drugiej osoby jako męczennika i zbawiciela;
- jest teraz coraz więcej kanałów; Wojtek z lifeonwheelz o tym pisze na instagramie, czy opowiada na youtube. Nie ze wszystkimi jego wypowiedziami się zgadzam, ale w ogóle jest więcej kanałów prowadzonych przez osoby z niepełnosprawnościami, często te osoby odpowiadają na pytania od widzów. Warto się tutaj edukować;
- można zawsze zapytać - no kultura nakazuje to robić, z reguły pytamy innych ludzi, zanim coś zrobimy, dlaczego tutaj nie postępować analogicznie wobec osób z niepełnosprawnościami. Niepełnosprawność nie odbiera im podmiotowości/ nie dehumanizuje ich, do tego wiele osób niepełnosprawnych nabyło to w ciągu życia i na pewno nie chcą być traktowani inaczej.
sublips jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-05, 12:18   #13
żurawinka
Zakorzenienie
 
Avatar żurawinka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: kraina uśmiechu i dobrego humoru :-D
Wiadomości: 9 033
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Wyręczać jak najmniej, chyba że poproszą o pomoc lub wyraźnie widać że trzeba pomóc. Opiekowałam się kiedyś niepełnosprawną osoba na wózku ( nie od urodzenia tylko w wyniku choroby) i jak najbardziej nauczył się funkcjonować po za wychodzeniem z domu, robić proste dania ( zawsze ktoś mu gotował a że został wdowcem musiał się ogarnąć) ale roszczeniową postawę tez czasem wykazywał. To chyba zależy od typu osobowości. O tego czasu mam skrzywienie żeby pierwsza biec i pomagać, mam nadzieję że nie wykazuję zbytniej nachalności w tym
Co do kwestii niepełnosprawności której nie widać na pierwszy rzut oka ale się o niej wie - podobnie jak w pierwszym przypadku - nie należy za bardzo wyręczać.
__________________

żurawinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-05, 14:55   #14
2f6abb6d3878858271ffdb3efd65c95d1f4fde9b_623d0cb3af0b6
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 4 242
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Należy wyręczać tylko w tym co niezbędne, gdzie wiadomo, że dana osoba nie ma możliwości poradzić sobie samodzielnie. Moim zdaniem zbytnie wyręczanie robi dodatkową krzywdę tym osobom, bo niepotrzebnie pogłębia ich niepełnosprawność i uzależnia od pomocy innych ludzi.
2f6abb6d3878858271ffdb3efd65c95d1f4fde9b_623d0cb3af0b6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-05, 15:26   #15
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Cytat:
Napisane przez Snowdrop_ Pokaż wiadomość
U nas jest taka pani na wózku, Balbina, znana na cały Szn, która robi nieziemskie inby kierowcom, często blokuje autobusy i inne, to chyba właśnie ten drugi typ niepełnosprawnych. Nie da się do niej przemówić, mam na myśli też bardzo delikatne i kulturalne tłumaczenia ze strony kierowców czy pasażerów.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Balbina to mi wygląda na nie całkiem sprawną również umysłowo.
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-05, 17:57   #16
bafa65383b74e1029ccef70174e4f68b71e8a0f7_646950f23ada7
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-10
Wiadomości: 6 046
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Ja bardzo polecam profil na YouTube i insta lifeonwhlz. Przyznam, że nie miałam doczynienia z młodymi osobami z niespelnosprawnoscia.
Chlopak z tego profilu oddycha za pomocą respiratora, nie może w ogóle się poruszac, a mimo to walczy za wszelką cenę, aby by być jak najbardziej samodzielnym. I.. udaje mu się. Naprawdę podziwiałam i kibicuje mu z całego serca.
Oglądając go można dużo lepiej zrozumieć złożoność problemów takich osób.

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka
bafa65383b74e1029ccef70174e4f68b71e8a0f7_646950f23ada7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-05, 17:57   #17
tinkerver2
Zakorzenienie
 
Avatar tinkerver2
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 11 110
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
tak naprawdę bardzo dziwi mnie, że o to pytasz, bo odpowiedź jest raczej oczywista. każdy niepełnosprawny powinien wykonywać czynności, które jest w stanie wykonać. więc jak fizycznie jest w stanie poczesać włosy, to powinien sam czesać sobie włosy



skąd w ogóle takie pytanie? i po co? dla mnie jest ono naprawdę mega dziwne, tym bardziej biorąc pod uwagę, że jeśli się nie mylę, to masz jakieś doświadczenie w pracy z osobami w jakimś stopniu niepełnosprawnymi
Ano widzisz, właśnie pytanie wzięło się z mojej pracy, gdzie wg. Innych Wychowawców powinnyśmy wyręczać naszych podopiecznych we wszystkim, bo sami nie potrafią. I to są właśnie podstawowe czynności - zakładanie skarpet, stanika, czesanie włosów. I zastanawiam się, czy rzeczywiście ja jestem jakaś dziwna, skoro oczekuję od niepełnosprawnych dzieci wykonywania danych czynności na miarę ich możliwości?

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
tinkerver2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-05, 18:01   #18
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
Ano widzisz, właśnie pytanie wzięło się z mojej pracy, gdzie wg. Innych Wychowawców powinnyśmy wyręczać naszych podopiecznych we wszystkim, bo sami nie potrafią. I to są właśnie podstawowe czynności - zakładanie skarpet, stanika, czesanie włosów. I zastanawiam się, czy rzeczywiście ja jestem jakaś dziwna, skoro oczekuję od niepełnosprawnych dzieci wykonywania danych czynności na miarę ich możliwości?

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
macie w ogóle jakieś kompetencje, żeby zajmować się niepełnosprawnymi dziećmi? jakiekolwiek przygotowanie merytoryczne?
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-05, 18:05   #19
tinkerver2
Zakorzenienie
 
Avatar tinkerver2
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 11 110
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
macie w ogóle jakieś kompetencje, żeby zajmować się niepełnosprawnymi dziećmi? jakiekolwiek przygotowanie merytoryczne?
Mamy, ale serio, jak uważasz? Czy dziecko z niep
Intel. W st lekkim nie jest w stanie samo założyć skarpet?
Ja mam wrażenie, że to wynika z "bo ja to zrobię szybciej". Szybciej uczesze włosy, szybciej założę jej skarpety. Ja pozwalam się dziecku "męczyć", i widzę, że potrafi, może nie idealnie, ale potrafi. I od kilku tygodni po prostu się zastanawiam.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
tinkerver2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2021-10-05, 18:19   #20
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
Mamy, ale serio, jak uważasz? Czy dziecko z niep
Intel. W st lekkim nie jest w stanie samo założyć skarpet?
Ja mam wrażenie, że to wynika z "bo ja to zrobię szybciej". Szybciej uczesze włosy, szybciej założę jej skarpety. Ja pozwalam się dziecku "męczyć", i widzę, że potrafi, może nie idealnie, ale potrafi. I od kilku tygodni po prostu się zastanawiam.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
To jest dość częste podejście w szeroko pojętej ochronie zdrowia i opiece. I dość już przestarzałe więc jak najbardziej masz rację i jest się nad czym zastanawiać.
Nie raz byłam zdziwiona, jak duży stopień samodzielności potrafią osiągać osoby ze sporymi upośledzeniami w porównaniu do innych mniej upośledzonych tylko dlatego, że rodzice inaczej je wychowywali.
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-05, 18:22   #21
26cabbdd88f595c38f9b7f8139ef1472f28f75bc_65628a8226dae
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2021-02
Wiadomości: 3 731
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
Mamy, ale serio, jak uważasz? Czy dziecko z niep
Intel. W st lekkim nie jest w stanie samo założyć skarpet?
Ja mam wrażenie, że to wynika z "bo ja to zrobię szybciej". Szybciej uczesze włosy, szybciej założę jej skarpety. Ja pozwalam się dziecku "męczyć", i widzę, że potrafi, może nie idealnie, ale potrafi. I od kilku tygodni po prostu się zastanawiam.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka

Powinni wykonywać te czynności sami. Będą momenty w których zostaną sami. Co wtedy? To zwykła nauka samodzielności. Co innego, gdy osoba nie jest w stanie wykonać czegokolwiek przez niepełnosprawność. Do momentu kiedy może - nawet pokracznie i wolno, powinna. Przesadne wyręczanie uważam za wyrządzanie krzywdy.
26cabbdd88f595c38f9b7f8139ef1472f28f75bc_65628a8226dae jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-05, 18:28   #22
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
Mamy, ale serio, jak uważasz? Czy dziecko z niep
Intel. W st lekkim nie jest w stanie samo założyć skarpet?
Ja mam wrażenie, że to wynika z "bo ja to zrobię szybciej". Szybciej uczesze włosy, szybciej założę jej skarpety. Ja pozwalam się dziecku "męczyć", i widzę, że potrafi, może nie idealnie, ale potrafi. I od kilku tygodni po prostu się zastanawiam.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka

jeśli mam odpowiadać tak całkiem na serio, to po tych Twoich dwóch wypowiedziach w tym temacie to wnioskuję, że nie macie... nie, że Ty konkretnie, ale na pewno Ci wychowawcy, o których piszesz.
bliska mi osoba zawodowo zajmuje się tematami osób niepełnosprawnych (tak ogólnie mówiąc) i wysłałam jej Twój post, tak z ciekawości. i również była zaskoczona, że w ogóle takie pytanie zostało przez wychowawcę niepełnosprawnych dzieci zadane, bo to jedna z bardziej podstawowych rzeczy jakich uczy się opiekunów osób niepełnosprawnych - żeby, mówiąc kolokwialnie, nie robić z nich życiowych kalek


albo opcja nr 2 - wychowawców jest za mało i nikt nie ma czasu, żeby cierpliwie czekać aż niepełnosprawne dziecko samo założy skarpetki, bo wychowawca zrobi to szybciej i będzie mógł iść ogarniać resztę


moim osobistym zdaniem robicie krzywdę tym dzieciom wyręczając je we wszystkim
kiedyś te dzieci dorosną. i kto im będzie te skarpetki zakładał? włosy czesał? uczycie ich niesamodzielności


tak dodam dla jasności... nie wasza wina, z taką pracą powinny iść szkolenia jak się zachowywać i co robić. a nie że bierze się osobę z ulicy i radź sobie.

Edytowane przez Pani_Mada
Czas edycji: 2021-10-05 o 18:31
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-05, 18:32   #23
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 18 638
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Skoro są w stanie coś zrobić, to nie należy ich wyręczać.
Jeśli nie potrafią, ale są w stanie się nauczyć, to niech się nauczą.
Znałam kiedyś dziewczynę bez obu rąk, która prawie wszystko była w stanie wokół siebie zrobić, umyć zęby też. Ale była w stanie to zrobić, bo jej właśnie we wszystkim nie wyręczano, tylko uczono samodzielności.
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-05, 20:14   #24
Wenress
Zakorzenienie
 
Avatar Wenress
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 5 676
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Dla mnie takie wyręczanie 'psuje' zarówno osoby sprawne jak i niepełnosprawne. Jasne można pomóc ale nie robić wszystko za kogoś bo na końcu zostanie całkiem bezradny, zrób za mnie bo ja nie umiem....

Swoją drogą mam wrażenie, że czasem takie sytuacje że ktoś musi sobie poradzić sam, mimo, że ma jakieś trudności są rozwijające. Ja mam bardzo słaby wzrok ale nikt mi nie mówił że czegoś nie mogę więc sobie radzę nie widzę powieszonego za wysoko rozkładu jazdy to robie foto i przybliżam itp. Codziennie jest mnóstwo tego typu sytuacji ale po jakimś czasie człowiek sie przestaje tym stresować.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________


Ćwiczę!
Wenress jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-06, 06:26   #25
2f6abb6d3878858271ffdb3efd65c95d1f4fde9b_623d0cb3af0b6
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 4 242
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Tinker, Ty chyba pracujesz w domu dziecka, tak? przecież te dzieci nie będą u was do końca życia. Przejdą pewnie od was do DPS i co? Tam dorosłemu facetowi czy kobiecie opiekunki będą wiązać buty i będą ich niańczyć od a do z, bo panie w domu dziecka nie nauczyły podstawowej obsługi własnej osoby?

Edytowane przez 2f6abb6d3878858271ffdb3efd65c95d1f4fde9b_623d0cb3af0b6
Czas edycji: 2021-10-06 o 06:28
2f6abb6d3878858271ffdb3efd65c95d1f4fde9b_623d0cb3af0b6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-06, 10:19   #26
mariola_rudakowska
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 289
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Pomagać a nie wyręczać,ale pomagać tylko w przypadku kiedy czegoś

z powodu ograniczeń nie może,zrobić.Jestem osobą niepełnosprawną

od urodzenia,wiem jakie mam ograniczenia i wiem,ile sama jestem

w stanie zrobić.A mimo to moja matka,chętnie by wszystko robiła

za mnie. To historia,ile ja się jej już natłumaczyłam,że dam sobie radę,
że nie trzeba. Tak więc,nie wszyscy niepełnosprawni są roszczeniowi.

__________________
Bywam zgryźliwa.Szybko mi przechodzi
mariola_rudakowska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-06, 19:40   #27
sublips
Zakorzenienie
 
Avatar sublips
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 6 032
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

No ale Tinker, jesteś po pracy socjalnej, z tego co pamiętam, i nic nie wiesz o osobach z niepełnosprawnością intelektualną? Ktoś w ogóle je diagnozował czy to przypuszczenie, że to jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim? Jak za osobę w normie intelektualnej ktoś by cały czas zakładał skarpety, to też by nie wiedziała, jak je ma założyć; można nabyć nawet niepełnosprawność intelektualną w trakcie życia np. przez wpływ środowiska i różne inne czynniki. Warto się zapoznać z literaturą.

I można tutaj działać, zrobić szkolenie, robić inaczej niż wszyscy wychowawcy, postarać się ogarnąć w ośrodku np. terapeutę, dotacje, cokolwiek; albo można po prostu z takiej pracy zrezygnować, bo to wymagałoby poświęcenia sporej ilości czasu za minimalną krajową.
sublips jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-06, 19:42   #28
tinkerver2
Zakorzenienie
 
Avatar tinkerver2
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 11 110
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Cytat:
Napisane przez sublips Pokaż wiadomość
No ale Tinker, jesteś po pracy socjalnej, z tego co pamiętam, i nic nie wiesz o osobach z niepełnosprawnością intelektualną? Ktoś w ogóle je diagnozował czy to przypuszczenie, że to jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim? Jak za osobę w normie intelektualnej ktoś by cały czas zakładał skarpety, to też by nie wiedziała, jak je ma założyć; można nabyć nawet niepełnosprawność intelektualną w trakcie życia np. przez wpływ środowiska i różne inne czynniki. Warto się zapoznać z literaturą.



I można tutaj działać, zrobić szkolenie, robić inaczej niż wszyscy wychowawcy, postarać się ogarnąć w ośrodku np. terapeutę, dotacje, cokolwiek; albo można po prostu z takiej pracy zrezygnować, bo to wymagałoby poświęcenia sporej ilości czasu za minimalną krajową.
Ale ja nie pytam, co robić, bo jak pisałam, ja dzieciom pozwalam się męczyć z zakładaniem skarpet tylko co wy sądzicie na ten temat.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
tinkerver2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-06, 19:49   #29
kasiunia788742
Zakorzenienie
 
Avatar kasiunia788742
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 11 903
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Cytat:
Napisane przez sublips Pokaż wiadomość
No ale Tinker, jesteś po pracy socjalnej, z tego co pamiętam, i nic nie wiesz o osobach z niepełnosprawnością intelektualną? Ktoś w ogóle je diagnozował czy to przypuszczenie, że to jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim? Jak za osobę w normie intelektualnej ktoś by cały czas zakładał skarpety, to też by nie wiedziała, jak je ma założyć; można nabyć nawet niepełnosprawność intelektualną w trakcie życia np. przez wpływ środowiska i różne inne czynniki. Warto się zapoznać z literaturą.



I można tutaj działać, zrobić szkolenie, robić inaczej niż wszyscy wychowawcy, postarać się ogarnąć w ośrodku np. terapeutę, dotacje, cokolwiek; albo można po prostu z takiej pracy zrezygnować, bo to wymagałoby poświęcenia sporej ilości czasu za minimalną krajową.
Ale skąd założenie, że nie wie? Kurczę ten post to zwykle pytanie a tu już wyciagane wnioski z upy widzę.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
kasiunia788742 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-06, 19:53   #30
sublips
Zakorzenienie
 
Avatar sublips
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 6 032
Dot.: Osoby niepełnosprawne - czy należy wyręczać je we wszystkim?

Cytat:
Napisane przez kasiunia788742 Pokaż wiadomość
Ale skąd założenie, że nie wie? Kurczę ten post to zwykle pytanie a tu już wyciagane wnioski z upy widzę.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Jakie wnioski z upy ? Skoro takie jest podejście pracowników ośrodka, to tak, należałoby to zgłosić chociażby przełożonemu (chyba że ma o tym takie samo pojęcie), bo robią tym dzieciom ogromną krzywdę, natomiast po wielu wpisach na ten temat, nie tylko tym wątku, tak, mam prawo twierdzić, że osoby tam pracujące nie mają pojęcia o postępowaniu z osobami z niepełnosprawnościami intelektualnymi i im szkodą zamiast pomagać.
sublips jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-10-07 10:54:31


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:07.