Co byście pomyśleli o takiej sytuacji zawodowej. - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2023-02-21, 08:50   #31
Sodalite
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2023-02
Wiadomości: 615
Dot.: Co byście pomyśleli o takiej sytuacji zawodowej.

Cytat:
Napisane przez Anna1522 Pokaż wiadomość
Myślę, że to marnowanie potencjału i jeżeli już algorytmy czytające CV będą o wszystkim decydowały a nie żywi ludzie to chyba koniec świata jest bliski.
koniec świata bliski, bo Twój znajomy nie umie znaleźć pracy?
Sodalite jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-21, 12:42   #32
Anna1522
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2023-02
Wiadomości: 96
Dot.: Co byście pomyśleli o takiej sytuacji zawodowej.

Cytat:
Napisane przez Sodalite Pokaż wiadomość
koniec świata bliski, bo Twój znajomy nie umie znaleźć pracy?

Mnie to osobiście dziwi. Z jednej strony są standardy przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, orientację seksualną, niepełnosprawność. Z drugiej strony większa dyskryminacja odbywa się na etapie screeningu aplikacji. Dziwi mnie to. Tyle.
Anna1522 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-21, 12:44   #33
road_rage
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2022-08
Wiadomości: 1 115
Dot.: Co byście pomyśleli o takiej sytuacji zawodowej.

Cytat:
Napisane przez Anna1522 Pokaż wiadomość
Mnie to osobiście dziwi. Z jednej strony są standardy przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, orientację seksualną, niepełnosprawność. Z drugiej strony większa dyskryminacja odbywa się na etapie screeningu aplikacji. Dziwi mnie to. Tyle.
Tutaj też przeprowadziłaś badania, że wiesz jaka jest skala dyskryminacji?
road_rage jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-21, 12:51   #34
Anna1522
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2023-02
Wiadomości: 96
Dot.: Co byście pomyśleli o takiej sytuacji zawodowej.

Cytat:
Napisane przez road_rage Pokaż wiadomość
Tutaj też przeprowadziłaś badania, że wiesz jaka jest skala dyskryminacji?

Obserwuję z zewnątrz i trochę to przerażające.
Anna1522 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-21, 12:54   #35
road_rage
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2022-08
Wiadomości: 1 115
Dot.: Co byście pomyśleli o takiej sytuacji zawodowej.

Ale co obserwujesz i jak, że niby jesteś w stanie stwierdzić na jakim etapie jest większa dyskryminacja?
No i dyskryminacja w jakim sensie? Jeśli wybierane są CV lepiej prezentujące kandydata, to już dyskryminacja twoim zdaniem czy jeszcze nie?
road_rage jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-21, 13:48   #36
Anna1522
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2023-02
Wiadomości: 96
Dot.: Co byście pomyśleli o takiej sytuacji zawodowej.

Cytat:
Napisane przez road_rage Pokaż wiadomość
Ale co obserwujesz i jak, że niby jesteś w stanie stwierdzić na jakim etapie jest większa dyskryminacja?
No i dyskryminacja w jakim sensie? Jeśli wybierane są CV lepiej prezentujące kandydata, to już dyskryminacja twoim zdaniem czy jeszcze nie?


Jest to jakaś forma dyskryminacji. Pytanie czy szuka się lepszego kandydata czy ładniejszego, fikuśnego CV. Nieistotne zresztą.

Dawniej pisało się życiorys na kartce a4 i nikomu to jakoś nie przeszkadzało xd
Anna1522 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-21, 14:01   #37
road_rage
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2022-08
Wiadomości: 1 115
Dot.: Co byście pomyśleli o takiej sytuacji zawodowej.

Cytat:
Napisane przez Anna1522 Pokaż wiadomość
Jest to jakaś forma dyskryminacji. Pytanie czy szuka się lepszego kandydata czy ładniejszego, fikuśnego CV. Nieistotne zresztą.

Dawniej pisało się życiorys na kartce a4 i nikomu to jakoś nie przeszkadzało xd
No tak, kiedyś to były czasy, teraz już nie ma czasów XD ok, boomer.


Skąd ci się teraz wzięło, że chodzi o ładniejsze albo fikuśne CV? Chodzi o CV, które przejdzie przez proces rekrutacyjny czy to prowadzony bezpośrednio przez człowieka czy zapoczątkowany przez algorytm celem oszczędzania czasu. Jeśli kogoś intelektualnie przerasta napisanie prostego dokumentu tekstowego odpowiadającego wymaganiom (tak, może być na formacie a4 i nadal nikomu to nie przeszkadza), to widocznie już na wstępie nie nadaje się do roboty, na którą aplikuje. A jeśli nie przerosło, CV ma w porządku, a szukanie nadal nie przynosi efektów, to wtedy należy rozważyć inne możliwe przyczyny niepowodzeń.
road_rage jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2023-02-21, 14:24   #38
Anna1522
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2023-02
Wiadomości: 96
Dot.: Co byście pomyśleli o takiej sytuacji zawodowej.

Cytat:
Napisane przez road_rage Pokaż wiadomość
No tak, kiedyś to były czasy, teraz już nie ma czasów XD ok, boomer.


Skąd ci się teraz wzięło, że chodzi o ładniejsze albo fikuśne CV? Chodzi o CV, które przejdzie przez proces rekrutacyjny czy to prowadzony bezpośrednio przez człowieka czy zapoczątkowany przez algorytm celem oszczędzania czasu. Jeśli kogoś intelektualnie przerasta napisanie prostego dokumentu tekstowego odpowiadającego wymaganiom (tak, może być na formacie a4 i nadal nikomu to nie przeszkadza), to widocznie już na wstępie nie nadaje się do roboty, na którą aplikuje. A jeśli nie przerosło, CV ma w porządku, a szukanie nadal nie przynosi efektów, to wtedy należy rozważyć inne możliwe przyczyny niepowodzeń.

No nie wiem. W tym konkretnym przypadku z 1000 wysłanych cv mówię o człowieku znanym w swojej branży, w tym za granicą. To nie jest jakaś randomowa osoba/ no name, która nie potrafi sklecić cv po angielsku tylko osoba zapraszana na zagraniczne warsztaty w swojej dziedzinie. Tym bardziej mnie to dziwi i po prostu nie rozumiem Są osoby mające pewną pozycję niezależną od pracodawcy i nie wiem czy tutaj nie tkwi problem z działem hr i rekrutacjami. Jakaś podświadoma niechęć do osób wyróżniających się.

Edytowane przez Anna1522
Czas edycji: 2023-02-21 o 14:28
Anna1522 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-21, 14:27   #39
road_rage
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2022-08
Wiadomości: 1 115
Dot.: Co byście pomyśleli o takiej sytuacji zawodowej.

Cytat:
Napisane przez Anna1522 Pokaż wiadomość
No nie wiem. W tym konkretnym przypadku z 1000 wysłanych cv mówię o człowieku znanym w swojej branży, w tym za granicą. To nie jest jakaś osoba, która nie potrafi sklecić cv po angielsku tylko osoba zapraszana na zagraniczne warsztaty w swojej dziedzinie. Tym bardziej mnie to dziwi i po prostu nie rozumiem
Ok, to fajnie, ale znany w branży to nie to samo co potrzebny w firmie X na stanowisku Y.
Nie mówiąc już o tym, że bycie znanym albo kompetentnym nie musi wcale korelować z umiejętnością przechodzenia przez rekrutacje. U twojego znajomego najwyraźniej nie koreluje.
road_rage jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-22, 09:08   #40
saab_
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 502
Dot.: Co byście pomyśleli o takiej sytuacji zawodowej.

Sama miewałam rozmowy z osobami 'znanymi w branży', bardzo często okazywało się, że o ile faktycznie były to osoby charyzmatyczne, potrafiące się przebić i dotrzeć do słuchaczy np. podczas konferencji, czy webinarów, to przy merytorycznej weryfikacji na rozmowie o pracę padały na bardziej szczegółowych pytaniach - ale fakt, u nas HR zapraszał takie osoby na rozmowę, może z uwagi na to, że jest znany, nie ma najlepszego PRu w branży?
saab_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-22, 16:42   #41
squirrelqa
Zakorzenienie
 
Avatar squirrelqa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: W podróży
Wiadomości: 6 906
Dot.: Co byście pomyśleli o takiej sytuacji zawodowej.

Cytat:
Napisane przez saab_ Pokaż wiadomość
Sama miewałam rozmowy z osobami 'znanymi w branży', bardzo często okazywało się, że o ile faktycznie były to osoby charyzmatyczne, potrafiące się przebić i dotrzeć do słuchaczy np. podczas konferencji, czy webinarów, to przy merytorycznej weryfikacji na rozmowie o pracę padały na bardziej szczegółowych pytaniach - ale fakt, u nas HR zapraszał takie osoby na rozmowę, może z uwagi na to, że jest znany, nie ma najlepszego PRu w branży?
Też o tym pomyślałam.
Wydaje się na przykład, że Warszawa taka duża, a podczas ostatnich rekrutacji u nas w firmie były odrzucane osoby, które ktoś znał ze swojej poprzedniej pracy i srogo odradzał współpracę, bo osoba niekumata i trudna w obejściu. To naprawdę może być dość mały światek w konkretnych branżach i zwyczajnie już się kojarzy część osób.

Druga rzecz to standardowo - wygląd i treść CV. Aż jest ciekawa, jak ono wygląda.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

squirrelqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2023-02-22, 21:07   #42
Anna1522
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2023-02
Wiadomości: 96
Dot.: Co byście pomyśleli o takiej sytuacji zawodowej.

Cytat:
Napisane przez squirrelqa Pokaż wiadomość
Też o tym pomyślałam.
Wydaje się na przykład, że Warszawa taka duża, a podczas ostatnich rekrutacji u nas w firmie były odrzucane osoby, które ktoś znał ze swojej poprzedniej pracy i srogo odradzał współpracę, bo osoba niekumata i trudna w obejściu. To naprawdę może być dość mały światek w konkretnych branżach i zwyczajnie już się kojarzy część osób.

Druga rzecz to standardowo - wygląd i treść CV. Aż jest ciekawa, jak ono wygląda.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

Sporo mnie ten wątek nauczył. Być może nikt mi nie uwierzy, ale ja tylko raz w życiu pisałam własne cv i nigdy później gdyż zainteresowane osoby znają moje kwalifikacje. Tego znajomego postrzegałam jako osobę podobnej kategorii. Może jednak ma inną sytuację niż ja mam.

Edytowane przez Anna1522
Czas edycji: 2023-02-22 o 21:09 Powód: jhgf
Anna1522 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-23, 15:26   #43
ojejuniu1974
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2019-06
Wiadomości: 715
Dot.: Co byście pomyśleli o takiej sytuacji zawodowej.

Cytat:
Napisane przez Anna1522 Pokaż wiadomość
No dobrze, ale rynek pracy nie składa się z samych nie wiadomo jak wybitnych osób, w administracji itd. Już nie przesadzajmy że poza kwalifikacjami i doświadczeniem trzeba sobą prezentować jakieś Himalaje kompetencji
Właśnie w takich zawodach, gdzie próg wejścia jest stosunkowo niski, a jest sporo chętnych, najciężej się przebić.
Na czym polega ta praca w administracji R&D? Jeśli jest to coś, co nie wymaga specyficznych kwalifikacji ani długiego doświadczenia, to nikt nie będzie ściągał osoby do takiej pracy specjalnie zza granicy.
Poza tym wiele ofert pracy wystawionych na necie to tak naprawdę fejki. Wystawione, bo tak musi być oficjalnie, ale osoba na stanowisko już jest wybrana.
Tak samo dużo jest pozycji, które nawet nie są ogłaszane, tylko od razu zapełniane kimś znajomym, z polecenia.
ojejuniu1974 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-02-23, 22:22   #44
Anna1522
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2023-02
Wiadomości: 96
Dot.: Co byście pomyśleli o takiej sytuacji zawodowej.

Cytat:
Napisane przez ojejuniu1974 Pokaż wiadomość
Właśnie w takich zawodach, gdzie próg wejścia jest stosunkowo niski, a jest sporo chętnych, najciężej się przebić.
Na czym polega ta praca w administracji R&D? Jeśli jest to coś, co nie wymaga specyficznych kwalifikacji ani długiego doświadczenia, to nikt nie będzie ściągał osoby do takiej pracy specjalnie zza granicy.
Poza tym wiele ofert pracy wystawionych na necie to tak naprawdę fejki. Wystawione, bo tak musi być oficjalnie, ale osoba na stanowisko już jest wybrana.
Tak samo dużo jest pozycji, które nawet nie są ogłaszane, tylko od razu zapełniane kimś znajomym, z polecenia.

Administracja w R&D wymaga najczęściej podwójnych kwalifikacji. Np. ktoś zarządzający projektami w biotechnologii powinien mieć wykształcenie i w biotechnologii i w zarządzaniu (plus doświadczenie of course, przynajmniej w jednej dziedzinie).



Kwalifikacji to jednak wymaga, jak pisałam wcześniej



To są duże firmy międzynarodowe, koncerny badawcze, instytucje badawczo-rozwojowe (typu CERN), unijne agencje badawcze i grantowe. One z definicji ściągają ludzi z zagranicy.
Anna1522 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-03-18, 08:08   #45
andra
Wtajemniczenie
 
Avatar andra
 
Zarejestrowany: 2004-08
Lokalizacja: A kto to wie
Wiadomości: 2 884
Dot.: Co byście pomyśleli o takiej sytuacji zawodowej.

Cytat:
Napisane przez Anna1522 Pokaż wiadomość
...

To są duże firmy międzynarodowe, koncerny badawcze, instytucje badawczo-rozwojowe (typu CERN), unijne agencje badawcze i grantowe. One z definicji ściągają ludzi z zagranicy.
Jeżeli tak jest, to beznadziejnie napisane cv
Każda sytuacja poszukiwania jest inna ale na lokalnym rynku poniżej iluś % odzewu dla doświadczonej osoby mówi się że to dokumenty do poprawy.
Np. ktoś opisuje że pielił całe życie ogródki gdy wymagane jest planowanie ogrodu w programach. To bardzo popularne błędy, widoczne też na słynnej grupie na fejsie (give her job ?)
Nie ma znaczenia, czy CV będzie w canvie czy wordzie, to przesada (moje zależnie od czasów poszukiwań miało 30-50 % odzewu). Przecież zdarzają się te okropne standardowe formularze do wypełnienia.
Ma znaczenie to jak opisane jest doświadczenie i umiejętności przydatne dla tego konkretnego pracodawcy, a w tym przypadku chyba też kwestia obaw firmy o relokację

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
andra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-03-18 09:08:57


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:13.