Jakie studia wybrać? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-01-09, 15:52   #1
Paulina546
Przyczajenie
 
Avatar Paulina546
 
Zarejestrowany: 2016-01
Wiadomości: 6

Jakie studia wybrać?


Witam!
Chciałam na początku napisać, że chodzę teraz do 1 klasy liceum. Jestem w klasie prawniczo-ekonomicznej, gdzie moje rozszerzone przedmioty to: historia, wos i geografia.
Od września zaczęły się moje wątpliwości.
Chodzi o to, że przez całe gimnazjum planowałam iść do biol-chemu, a potem na stomatologię. Wmawiali mi to nauczyciele (dobre zarobki itp.)
Jednak nie jestem pewna czy chcę całe życie związać z tymi przedmiotami.
Od września zaczęłam się tym okropnie przejmować
Stwierdziłam, że wybiorę prawo.
Ostatnio odwiedził nas ksiądz. Gdy dowiedział się, że porzuciłam swoje wcześniejsze plany zaczął mi mówić, że "po prawie nie będę miała nic, ponieważ do tego potrzebne są "plecy". Mam przepisać się na biol-chem, bo to dobra decyzja."
Wpadłam przez to w straszną depresję. Wiem, że do zawodu stomatologa potrzebna jest pasja, której niestety nie mam.

Jestem w rozsypce. Cały czas zastanawiam się nad przepisaniem, myślę o tej mojej przyszłości non stop.

Wpadłam też na pomysł pójścia na studia ekonomiczne lub FiR + do tego na germanistykę (lubię j. niemiecki). Czyli na 2 kierunki.
Jednak na wszystkich forach piszą, że praktycznie po większości kierunków nie ma pracy

Bardzo chciałabym poznać waszą opinię. Sama już nie wiem z kim mogłabym o tym porozmawiać, a już mam dość zadręczania się.

Z góry dziękuję za wszelkie rady
Paulina546 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-09, 20:56   #2
xMayx
Raczkowanie
 
Avatar xMayx
 
Zarejestrowany: 2014-06
Lokalizacja: Opole
Wiadomości: 337
Dot.: Jakie studia wybrać?

Cytat:
Napisane przez Paulina546 Pokaż wiadomość
Witam!
Chciałam na początku napisać, że chodzę teraz do 1 klasy liceum. Jestem w klasie prawniczo-ekonomicznej, gdzie moje rozszerzone przedmioty to: historia, wos i geografia.
Od września zaczęły się moje wątpliwości.
Chodzi o to, że przez całe gimnazjum planowałam iść do biol-chemu, a potem na stomatologię. Wmawiali mi to nauczyciele (dobre zarobki itp.)
Jednak nie jestem pewna czy chcę całe życie związać z tymi przedmiotami.
Od września zaczęłam się tym okropnie przejmować
Stwierdziłam, że wybiorę prawo.
Ostatnio odwiedził nas ksiądz. Gdy dowiedział się, że porzuciłam swoje wcześniejsze plany zaczął mi mówić, że "po prawie nie będę miała nic, ponieważ do tego potrzebne są "plecy". Mam przepisać się na biol-chem, bo to dobra decyzja."
Wpadłam przez to w straszną depresję. Wiem, że do zawodu stomatologa potrzebna jest pasja, której niestety nie mam.

Jestem w rozsypce. Cały czas zastanawiam się nad przepisaniem, myślę o tej mojej przyszłości non stop.

Wpadłam też na pomysł pójścia na studia ekonomiczne lub FiR + do tego na germanistykę (lubię j. niemiecki). Czyli na 2 kierunki.
Jednak na wszystkich forach piszą, że praktycznie po większości kierunków nie ma pracy

Bardzo chciałabym poznać waszą opinię. Sama już nie wiem z kim mogłabym o tym porozmawiać, a już mam dość zadręczania się.

Z góry dziękuję za wszelkie rady
Zastanawiam się jak ksiądz (!!!) mógł powiedzieć, że masz się przepisać i koniec. To jest Twoja decyzja. Tak jak napisałaś, do stomy potrzebna jest pasja. Jeśli jej nie masz, to dla mnie wybór jest oczywisty - grzebanie w zębach nie każdemu przypadnie do gustu. Nie przejmuj się i nie słuchaj nikogo, kto mówi w sposób tak apodyktyczny. Teraz nie ma pracy, ale nikt nie jest w stanie przewidzieć jak rynek pracy będzie wyglądał kiedy skończysz studia. Sytuacja może zmienić się tysiąc razy, na Twoją korzyść bądź nie. Moim zdaniem najlepiej byłoby dla Ciebie, gdybyś studiowała to co chcesz - kto nie ryzykuje nie pije szampana Głowa do góry
xMayx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-10, 10:06   #3
20160901857
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 21 098
Jakie studia wybrać?

Nie, plecy nie są potrzebne.

I nieprawda, że po wiekszosci kierunków nie ma pracy.
20160901857 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-10, 21:50   #4
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Jakie studia wybrać?

Ekonomia czy FiR to w mojej ocenie dobre wyjścia A jak jeszcze dodasz język, to już w ogóle świetnie

Aczkolwiek języka można się nauczyć także na kursach i zdawać później certyfikaty potwierdzające jego znajomość, honorowane także poza granicami.

Filologia to nie są najlżejsze studia - ok, może dla kogoś, kto ma smykałkę do tematu będą łatwe, ale na pewno czasochłonne - duuuuża ilość literatury do przeczytania, częste prace pisemne. W połączeniu z drugim kierunkiem może to być dużo. Zatem jeśli zależy Ci na samej umiejętności posługiwania się językiem obcym, to postawiłabym na kurs

Stomatologia to może faktycznie opłacalny zawód - ale jeśli rzeczywiście tego nie czujesz, to moim zdaniem nie ma co patrzeć na zarobki - które będziesz miała poprzez zmuszanie się do niepasującego Ci zawodu. Tym bardziej, że po FiRze można zarabiać tak samo, a niektórym udaje się nawet lepiej
__________________

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2016-01-11 o 14:31
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-11, 11:32   #5
imszybciejtymszybciej
Raczkowanie
 
Avatar imszybciejtymszybciej
 
Zarejestrowany: 2016-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 41
Dot.: Jakie studia wybrać?

Plany zawsze mogą się zmienić Ja w liceum byłam w klasie europejskiej (rozszerzony wos, historia, informatyka i język). Chciałam iść na stosunki międzynarodowe, wylądowałam na architekturze, ale ją rzuciłam i teraz jestem na drugim roku bezpieczeństwa wewnętrznego. Studia to wybór naprawdę ciężki, ale też idąc moim przykładem - nie ma sensu się męczyć na jakimś kierunku, na który naprawdę chciałaś iść, a okazał się niewypałem. Studia zawsze można zmienić, wybrać drugi kierunek Głowa do góry!
__________________
czasami robimy krok w tył tylko po to, żeby wziąć rozbieg
imszybciejtymszybciej jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-11, 22:45   #6
morbidesse
Rozeznanie
 
Avatar morbidesse
 
Zarejestrowany: 2014-04
Lokalizacja: Gdzieś na końcu świata
Wiadomości: 874
Dot.: Jakie studia wybrać?

Cytat:
Napisane przez Paulina546 Pokaż wiadomość
Witam!
Chciałam na początku napisać, że chodzę teraz do 1 klasy liceum. Jestem w klasie prawniczo-ekonomicznej, gdzie moje rozszerzone przedmioty to: historia, wos i geografia.
Od września zaczęły się moje wątpliwości.
Chodzi o to, że przez całe gimnazjum planowałam iść do biol-chemu, a potem na stomatologię. Wmawiali mi to nauczyciele (dobre zarobki itp.)
Jednak nie jestem pewna czy chcę całe życie związać z tymi przedmiotami.
Od września zaczęłam się tym okropnie przejmować
Stwierdziłam, że wybiorę prawo.
Ostatnio odwiedził nas ksiądz. Gdy dowiedział się, że porzuciłam swoje wcześniejsze plany zaczął mi mówić, że "po prawie nie będę miała nic, ponieważ do tego potrzebne są "plecy". Mam przepisać się na biol-chem, bo to dobra decyzja."
Wpadłam przez to w straszną depresję. Wiem, że do zawodu stomatologa potrzebna jest pasja, której niestety nie mam.

Jestem w rozsypce. Cały czas zastanawiam się nad przepisaniem, myślę o tej mojej przyszłości non stop.

Wpadłam też na pomysł pójścia na studia ekonomiczne lub FiR + do tego na germanistykę (lubię j. niemiecki). Czyli na 2 kierunki.
Jednak na wszystkich forach piszą, że praktycznie po większości kierunków nie ma pracy

Bardzo chciałabym poznać waszą opinię. Sama już nie wiem z kim mogłabym o tym porozmawiać, a już mam dość zadręczania się.

Z góry dziękuję za wszelkie rady
Pamiętam jak ja zmieniałam plany milion razy Najpier humanistyczne kierunki, potem medyczne a koniec końców wylądowałam na prawie
Owszem, studia są ciężkie. Ale z samodyscypliną i zapałem dasz radę. Jak będziesz dobra w jakimkolwiek zawodzie to pracę będziesz miała. Nie idź na kierunek tylko dlatego, że ktoś Ci "każe".
__________________







„Jeśli przechodzisz przez piekło, nie zatrzymuj się.”
Winston Churchill

morbidesse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-12, 13:29   #7
6610e975c85461a73511d7b83bf3e01cd5d91d24_6487a38504e0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 1 105
Dot.: Jakie studia wybrać?

Studia to nie jest cel sam w sobie, tylko środek do osiągnięcia pewnego celu - bycia pracownikiem, który przynosi zyski lub przedsiębiorcą. Dlatego olałabym opinie osób, które nie wylądowały jeszcze na rynku pracy - w tym studentów (którzy uwielbiają się pieścić ze sobą, jakie studia fajne/przydatne/prestiżowe/..., a zawodowo G. im dają) lub księdza ( !).

Wybieraj zawód - weź pod uwagę swoje predyspozycje, zainteresowania, plany przeprowadzki, lokalną gospodarkę czy dodatkowe możliwości dzięki rodzinie. I idź na studia na jakiejś przyzwoitej uczelni.
6610e975c85461a73511d7b83bf3e01cd5d91d24_6487a38504e0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-01-12, 13:57   #8
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Jakie studia wybrać?

Opinie studentów, szczególnie tych starszych lat nie muszą niczego nie wnosić. Zależy od człowieka w sumie. Za to pamiętam, jak swego czasu wypowiadał się tu na tematy zapotrzebowania rynku pracy i tego, które kierunki warto studiować, a które nie - maturzysta przed maturą
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-27, 13:25   #9
Ewiien
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-09
Wiadomości: 18
Dot.: Jakie studia wybrać?

Jasne, że po stomatologii miałabyś większe szanse na dobrze płatny zawód, ale jeśli masz się męczyć całe życie w czymś, czego nie lubisz, to nie ma to sensu. A profil w liceum właściwie nie ma znaczenia.
Ewiien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-09-27 14:25:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:32.