Zrzeczenie się praw rodzicielskich - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-01-28, 12:22   #1
dorotqa
Raczkowanie
 
Avatar dorotqa
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 224

Zrzeczenie się praw rodzicielskich


Piszę do was, drogie Wizażanki, z pytaniem. Być może któraś z was była w takiej sytuacji lub zna się nieco na prawie.

Czy istnieje możliwość zrzeczenia się praw rodzicielskich przez ojca, w przypadku:
- gdy "dziecko" jest już pełnoletnie
- mężczyzna uczestniczył wcześniej w wychowaniu dziecka (jednak od kilku lat nie robi tego, nie płaci również za utrzymanie dziecka)

Mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. Od dłuższego czasu nie łoży na dziecko, jednak matka nie żąda od niego alimentów. Zarówno ojciec jak i dziecko zgadzają się na zrzeczenie praw.
Chodzi po prostu o prawne zerwanie wszelkich zobowiązań obu ze stron, wynikające z posiadania tych praw.

Z góry dziękuję za zainteresowanie tematem i pomoc
dorotqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-28, 12:31   #2
klempaa
Zakorzenienie
 
Avatar klempaa
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: z kupy gruzu
Wiadomości: 18 377
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

Cytat:
Napisane przez dorotqa Pokaż wiadomość
Piszę do was, drogie Wizażanki, z pytaniem. Być może któraś z was była w takiej sytuacji lub zna się nieco na prawie.

Czy istnieje możliwość zrzeczenia się praw rodzicielskich przez ojca, w przypadku:
- gdy "dziecko" jest już pełnoletnie
- mężczyzna uczestniczył wcześniej w wychowaniu dziecka (jednak od kilku lat nie robi tego, nie płaci również za utrzymanie dziecka)

Mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. Od dłuższego czasu nie łoży na dziecko, jednak matka nie żąda od niego alimentów. Zarówno ojciec jak i dziecko zgadzają się na zrzeczenie praw.
Chodzi po prostu o prawne zerwanie wszelkich zobowiązań obu ze stron, wynikające z posiadania tych praw.

Z góry dziękuję za zainteresowanie tematem i pomoc

Hm, nie wiem, czy w tym celu zrzeczenie się praw rodzicielskich rozwiązuje "problem" - bo w koncu w akt urodzenia ojciec jest wpisany... kurcze nie wiem w zasadzie - niech się ktoś mądrzejszy wypowie
__________________
Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę.
Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania.
Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.


Śledź też pies! - blogujemy


klempaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-28, 12:32   #3
lady17
Wtajemniczenie
 
Avatar lady17
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 2 078
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

Cytat:
Napisane przez dorotqa Pokaż wiadomość
Piszę do was, drogie Wizażanki, z pytaniem. Być może któraś z was była w takiej sytuacji lub zna się nieco na prawie.

Czy istnieje możliwość zrzeczenia się praw rodzicielskich przez ojca, w przypadku:
- gdy "dziecko" jest już pełnoletnie
- mężczyzna uczestniczył wcześniej w wychowaniu dziecka (jednak od kilku lat nie robi tego, nie płaci również za utrzymanie dziecka)

Mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. Od dłuższego czasu nie łoży na dziecko, jednak matka nie żąda od niego alimentów. Zarówno ojciec jak i dziecko zgadzają się na zrzeczenie praw.
Chodzi po prostu o prawne zerwanie wszelkich zobowiązań obu ze stron, wynikające z posiadania tych praw.

Z góry dziękuję za zainteresowanie tematem i pomoc

Co prawda nie miałam jeszcze prawa rodzinnego, ale mocno mi się wydaje,że nie można się zrzec praw rodziecielskich. Nie ma takiego przepisu, który by na to pozwalał. Jedynym wyjściem jest przysposobienie dziecka przez nowego partnera matki za zgodą ojca biologicznego (z tego co wiem wtedy to na niego spada obowiązek alimentacji itd.)

ew. taki problem może rozwiązać zabranie praw rodzicielskich.
__________________
My road. My life. My dream.

Edytowane przez lady17
Czas edycji: 2012-01-28 o 12:34
lady17 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-28, 12:38   #4
asiaaisa91
Raczkowanie
 
Avatar asiaaisa91
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 193
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

Koleżanka dobrze prawi, praw rodzicielskich nie można się tak po prostu zrzec. Można to dokonać tylko przez przysposobienie. Ale niestety nie wiem jak to jest z pełnoletnimi dziećmi.
P.S. Sprawy o przysposobienie często są prowadzone bez obecności ojca, jeśli nie raczy się zjawić.

Edytowane przez asiaaisa91
Czas edycji: 2012-01-28 o 12:39
asiaaisa91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-28, 12:48   #5
milka8686
Zadomowienie
 
Avatar milka8686
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 1 446
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

Obawiam się, że juz nic nie mozecie zrobić, ale moze niech ktos madrzejszy sie jeszcze wypowie

---------- Dopisano o 13:48 ---------- Poprzedni post napisano o 13:47 ----------

Edit: Przysposabiamy tylko osobę małoletnią
milka8686 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-28, 12:54   #6
kama1987
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 532
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

Jeśli jest się osobą niepełnoletnią, wtedy pełnomocnik dziecka (może nim być np. matka) może złożyć w sądzie wniosek o pozbawienie praw rodzicielskich ojca. jeśli ojciec na takie coś pójdzie, nie powinno być problemów.
Niestety jeśli już jest się pełnoletnim nie ma takiej możliwości.


Jest to opinia prawnika,nie moja, moja koleżanka chciała tak zrobić, jednak się niestety spóźniła, bo miała 19 lat.
kama1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-28, 12:54   #7
4e9f92519f0a2c998a884c2af4c543da9bfeb435_5ffce6a84e16b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 33 559
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

Cytat:
Napisane przez dorotqa Pokaż wiadomość
Piszę do was, drogie Wizażanki, z pytaniem. Być może któraś z was była w takiej sytuacji lub zna się nieco na prawie.

Czy istnieje możliwość zrzeczenia się praw rodzicielskich przez ojca, w przypadku:
- gdy "dziecko" jest już pełnoletnie
- mężczyzna uczestniczył wcześniej w wychowaniu dziecka (jednak od kilku lat nie robi tego, nie płaci również za utrzymanie dziecka)

Mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. Od dłuższego czasu nie łoży na dziecko, jednak matka nie żąda od niego alimentów. Zarówno ojciec jak i dziecko zgadzają się na zrzeczenie praw.
Chodzi po prostu o prawne zerwanie wszelkich zobowiązań obu ze stron, wynikające z posiadania tych praw.

Z góry dziękuję za zainteresowanie tematem i pomoc
Prawa rodzicielskie sa powiazane z wladza rodzicielka. Dziecko w chwili ukonczenia 18 lat nie podlega pod wladze rodzicielska. A skoro wladzy rodzicielskiej nie ma to nie ma praw rodzicielskich.

btw: obowiazek alimentacyjny nie jest powiazany z wladza rodzicielska.

Cytat:
Napisane przez lady17 Pokaż wiadomość
Co prawda nie miałam jeszcze prawa rodzinnego, ale mocno mi się wydaje,że nie można się zrzec praw rodziecielskich. Nie ma takiego przepisu, który by na to pozwalał.
W tym zawodzie jesli sie nie wie, to lepiej siedziec cicho .

Oczywiscie, ze mozna zrzec sie praw rodzicelskich.

Edytowane przez 4e9f92519f0a2c998a884c2af4c543da9bfeb435_5ffce6a84e16b
Czas edycji: 2012-01-28 o 12:58
4e9f92519f0a2c998a884c2af4c543da9bfeb435_5ffce6a84e16b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-01-28, 12:59   #8
lady17
Wtajemniczenie
 
Avatar lady17
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 2 078
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

[1=4e9f92519f0a2c998a884c2 af4c543da9bfeb435_5ffce6a 84e16b;31904874]Prawa rodzicielskie sa powiazane z wladza rodzicielka. Dziecko w chwili ukonczenia 18 lat nie podlega pod wladze rodzicielska. A skoro wladzy rodzicielskiej nie ma to nie ma praw rodzicielskich.



W tym zawodzie jesli sie nie wie, to lepiej siedziec cicho .

Oczywiscie, ze mozna zrzec sie praw rodzicelskich.[/QUOTE]

Jak narazie w zawodzie nie jestem.
__________________
My road. My life. My dream.
lady17 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-28, 13:00   #9
4e9f92519f0a2c998a884c2af4c543da9bfeb435_5ffce6a84e16b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 33 559
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

Cytat:
Napisane przez lady17 Pokaż wiadomość
Jak narazie w zawodzie nie jestem.
To Cie nie uprawnia do pisania bzdur. Jak sie nie wie to lepiej siedziec cicho bo mozna komus bardzo zaszkodzic.

To taka mala porada .
4e9f92519f0a2c998a884c2af4c543da9bfeb435_5ffce6a84e16b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-28, 13:02   #10
dorotqa
Raczkowanie
 
Avatar dorotqa
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 224
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

A czy jest inny sposób zerwania prawnych kontaktów z rodzicem?

Np. w sytuacji, gdy rodzic wpadnie w długi (a jest rozwiedziony bądź wdowiec), wtedy dziecko odpowiada finansowo za długi takiego rodzica.
Albo, gdy konieczna jest zgoda rodziny na coś (dziecko zostaje ubezwłasnowolnione lub leży w szpitalu w śpiączce - sytuacje czysto teoretyczne ). Chodzi o to, żeby taki ojciec nie miał praw do decydowania za owo "dziecko", ani, żeby dziecko nie było pociągane do odpowiedzialności za długi rodzica.
dorotqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-28, 13:03   #11
lady17
Wtajemniczenie
 
Avatar lady17
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 2 078
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

[1=4e9f92519f0a2c998a884c2 af4c543da9bfeb435_5ffce6a 84e16b;31904981]To Cie nie uprawnia do pisania bzdur. Jak sie nie wie to lepiej siedziec cicho bo mozna komus bardzo zaszkodzic.

To taka mala porada .[/QUOTE]

Jak byś nie zauwazyła to napisalam,że mi się wydaje. A nie ,że wiem i że Autorka ma zrobić tak i tak.

Wybacz, ale forum to nie kancelaria.
__________________
My road. My life. My dream.

Edytowane przez lady17
Czas edycji: 2012-01-28 o 13:14
lady17 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-01-28, 13:16   #12
4e9f92519f0a2c998a884c2af4c543da9bfeb435_5ffce6a84e16b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 33 559
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

Cytat:
Napisane przez dorotqa Pokaż wiadomość
A czy jest inny sposób zerwania prawnych kontaktów z rodzicem?

Np. w sytuacji, gdy rodzic wpadnie w długi (a jest rozwiedziony bądź wdowiec), wtedy dziecko odpowiada finansowo za długi takiego rodzica.
Albo, gdy konieczna jest zgoda rodziny na coś (dziecko zostaje ubezwłasnowolnione lub leży w szpitalu w śpiączce - sytuacje czysto teoretyczne ). Chodzi o to, żeby taki ojciec nie miał praw do decydowania za owo "dziecko", ani, żeby dziecko nie było pociągane do odpowiedzialności za długi rodzica.
Gdy rodzic wpadnie w dlugi nie odpowiadasz za niego.

Jesli owe pelnoletnie dziecko jest ubezwlasnowolnienie ma opiekuna lub kuratora. On zatem decyduje o losie takiej osoby w granicach prawa (czasami rowniez za zgoda sadu zaleznie od sytuacji).

Co do spiaczki to musisz bardziej uszczegolowic swoje pytanie bo nie bardzo rozumiem o jaka sytuacje chodzi.

Jesli bedzie wystepowala sytuacja bedaca bezposrednim zagrozeniem dla Twojego zdrowia to lekarz podejmie leczenie niezaleznie czy ojciec sie zgodzi czy nie.

Cytat:
Napisane przez lady17 Pokaż wiadomość
Jak byś nie zauwazyła to napisalam,że mi się wydaje. A nie ,że wiem i że Autorka ma zrobić tak i tak.

Wybacz, ale forum to nie kancelaria.
To nie znaczy, ze mozna komus szkodzi piszac glupoty z gatunku "mocno mi sie wydaje".

Czasami po prostu lepiej milczec.
4e9f92519f0a2c998a884c2af4c543da9bfeb435_5ffce6a84e16b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-28, 13:54   #13
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

Cytat:
Napisane przez dorotqa Pokaż wiadomość
A czy jest inny sposób zerwania prawnych kontaktów z rodzicem?

Np. w sytuacji, gdy rodzic wpadnie w długi (a jest rozwiedziony bądź wdowiec), wtedy dziecko odpowiada finansowo za długi takiego rodzica.
(...)
Niby na jakiej podstawie? Za dług (np. rodzic nie płaci za czynsz) można odpowiadać tylko wtedy, gdy jest się w takim mieszkaniu nadal zameldowanym i się pomieszkuje - wtedy rzeczywiście sąd może rozłożyć dług na wszystkich domowników. Za dług w sensie "rodzic wziął sobie pożyczkę w banku" w żadnym wypadku nie odpowiadasz. Jeżeli rodzic umrze, to wystarczy zrzec się spadku.


Co do zrzeczenia się praw rodzicielskich - a po co miałoby to być robione? Jeżeli np. po to, aby się na przyszłość zabezpieczyć przed płaceniem alimentów na rodzica, to niestety, ale muszę zmartwić: zdarzało się orzekanie takich alimentów nawet w przypadku, gdy wcześniej rodzic zrzekł się praw lub został ich pozbawiony.
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-28, 14:09   #14
dorotqa
Raczkowanie
 
Avatar dorotqa
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 224
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

Cytat:
Napisane przez Doris1981 Pokaż wiadomość
Co do zrzeczenia się praw rodzicielskich - a po co miałoby to być robione? Jeżeli np. po to, aby się na przyszłość zabezpieczyć przed płaceniem alimentów na rodzica, to niestety, ale muszę zmartwić: zdarzało się orzekanie takich alimentów nawet w przypadku, gdy wcześniej rodzic zrzekł się praw lub został ich pozbawiony.
Nie jestem w stanie przewidzieć każdej sytuacji życiowej, ale jeśli są jakiekolwiek sprawy, w których fakt bycia ojcem daje mężczyźnie jakiekolwiek prawa lub nakłada obowiązki oraz daje jakiekolwiek prawa i obowiązki dziecku, to chodzi tutaj o zniesienie tych praw i obowiązków. O usunięcie więzi między tymi osobami pod kątem prawnym. Nie wiem czy coś takiego istnieje, dlatego właśnie pytam o poradę
Mówiąc "dług", miałam na myśli również alimenty. Wiesz może, na jakiej podstawie są one przyznawane?
dorotqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-28, 14:14   #15
4e9f92519f0a2c998a884c2af4c543da9bfeb435_5ffce6a84e16b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 33 559
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

Cytat:
Napisane przez Doris1981 Pokaż wiadomość

Co do zrzeczenia się praw rodzicielskich - a po co miałoby to być robione? Jeżeli np. po to, aby się na przyszłość zabezpieczyć przed płaceniem alimentów na rodzica, to niestety, ale muszę zmartwić: zdarzało się orzekanie takich alimentów nawet w przypadku, gdy wcześniej rodzic zrzekł się praw lub został ich pozbawiony.
To nic niezwyklego jak juz pisalam wyzej . Wladza rodzicielka to inaczej mozliwosc decydowania o dziecku. To, ze ktos nie moze decydowac o dziecku nie oznacza, ze przestaje byc jego rodzicem.

Obowiazek alimentacyjny nie ma zatem nic wspolnego z wladza rodzicielska.


Moim zdaniem niezbyt to dobre rozwiazanie. W jednym z poprzednich zamyslow reformatorskich (lata temu) byl plan wprowadzenia instytucji niegodnosci swiadczenia alimetacyjnego. To jednak nie przeszlo a moim zdaniem wielka szkoda. Tym bardziej, ze mozna by to skorelowac z niegodnoscia do dziedziczenia i zamysl tworcow reformy byl calkiem niezly. Niestety to nie przeszlo.


Owszem, obecny system prawny daje w sposob posredni taka mozliwosc przez korzystanie z jednego z przepisow KC o korzystaniu z praw. Jest to jednak klasyczna piata woda po kisielu i szanse, ze sad zaakceptuje taka argumentacje sa niewielkie. Gdyby byla stworzona instytucja niegodnosci takich problemow by nie bylo.

Dla mnie pomysl placenia na kogos, kto cale zycie mial mnie w dupie jest nieco poroniony, no ale widac nasz racjonalny prawodawca mial inne zdanie.
4e9f92519f0a2c998a884c2af4c543da9bfeb435_5ffce6a84e16b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-28, 15:50   #16
Paprotka_
Zakorzenienie
 
Avatar Paprotka_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 4 488
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

Cytat:
Napisane przez Doris1981 Pokaż wiadomość
Niby na jakiej podstawie? Za dług (np. rodzic nie płaci za czynsz) można odpowiadać tylko wtedy, gdy jest się w takim mieszkaniu nadal zameldowanym i się pomieszkuje - wtedy rzeczywiście sąd może rozłożyć dług na wszystkich domowników. Za dług w sensie "rodzic wziął sobie pożyczkę w banku" w żadnym wypadku nie odpowiadasz. Jeżeli rodzic umrze, to wystarczy zrzec się spadku. (,,,)

I lepiej o tym wiedzieć i pamiętać. Znam przypadek - chłopak nie mieszkał z matką od wielu lat, nie utrzymywał kontaktów (alkoholiczka), nie wiedział nic o jej zobowiązaniach finansowych. W chwili jej śmierci wkraczał dopiero w dorosłe życie i nie wiedział nic o prawie spadkowym. Na pogrzebie był, ale spadkiem się nie interesował, nawet pamiątkami rodzinnymi ani osobistymi rzeczami matki. Po kilku latach od jej śmierci okazało się, że miała długi. Został uznany za spadkobiercę i tak w wieku 26 lat zamiast pracować na siebie zaczął pracować na długi matki.
__________________
Czasami bywa się gołębiem a czasami pomnikiem.
----------------------------------------------------------
PRETENSJONALNY nie oznacza "pełen pretensji"
Za słownikiem PWN:
pretensjonalny to
1. «zachowujący się sztucznie, krygujący się»
2. «zbyt wyszukany, świadczący o złym guście»
Paprotka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-28, 16:10   #17
TmargoT
Zakorzenienie
 
Avatar TmargoT
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Neverland
Wiadomości: 25 334
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

Cytat:
Napisane przez dorotqa Pokaż wiadomość
Nie jestem w stanie przewidzieć każdej sytuacji życiowej, ale jeśli są jakiekolwiek sprawy, w których fakt bycia ojcem daje mężczyźnie jakiekolwiek prawa lub nakłada obowiązki oraz daje jakiekolwiek prawa i obowiązki dziecku, to chodzi tutaj o zniesienie tych praw i obowiązków. O usunięcie więzi między tymi osobami pod kątem prawnym. Nie wiem czy coś takiego istnieje, dlatego właśnie pytam o poradę
Mówiąc "dług", miałam na myśli również alimenty. Wiesz może, na jakiej podstawie są one przyznawane?
alimenty na rodzica są przyznawane indywidualnie do przypadku.
pod uwage bierze się zarobki i chęc pomagania ojcu.
nie można ot tak przerwac więzi łaczących dzieko-rodzica,nawet jesli ojciec zrzeknie się praw do dziecka to i tak moga należeć mu się alimenty,poniewaz on łożył na dziecko kiedy było niepełnoletnie.
zdarzały się sytuacje wyroków orzekających alimenty na rodzica wyrodnym rodzicom,którzy nigdy nie płacili alimentów i nie interesowali się losem dziecka.

jeśli chodzi o medyczne procedury to można spisać pełnomocnictwa u notariousza uprawniające do podejmowanie decyzji wyłącznie przez matkę i w razie "W" babcię (ja tak mam).
jesli dziecko zakłada własną rodzine to żona przejmuje takie obowiązki.

nie wiem,czego się jeszcze obawiasz,ale na wiele spraw jest alternatywa
TmargoT jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-28, 16:25   #18
201801022117
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 755
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

Cytat:
Napisane przez dorotqa Pokaż wiadomość
A czy jest inny sposób zerwania prawnych kontaktów z rodzicem?

Np. w sytuacji, gdy rodzic wpadnie w długi (a jest rozwiedziony bądź wdowiec), wtedy dziecko odpowiada finansowo za długi takiego rodzica.
Albo, gdy konieczna jest zgoda rodziny na coś (dziecko zostaje ubezwłasnowolnione lub leży w szpitalu w śpiączce - sytuacje czysto teoretyczne ). Chodzi o to, żeby taki ojciec nie miał praw do decydowania za owo "dziecko", ani, żeby dziecko nie było pociągane do odpowiedzialności za długi rodzica.
Hm... Jeżeli rodzic, nawet pozbawiony praw rodzicielskich znajduje się w ciężkiej sytuacji, a jego dziecko zarabia, to ono ma obowiązek płacić, z tego co wiem. Nie da się tego usunąć, czy zerwać. To, że mój ojciec jest pozbawiony praw rodzicielskich, nie płaci alimentów, ani się ze mną nie kontaktuje nie oznacza, że ja nie mam mieć w przyszłości żadnych zobowiązań wobec niego... Tak to idiotycznie wygląda, chyba że niedawno się coś zmieniło. Wiem chyba, o co się boisz, bo ja się martwie o to samo, ale z mojej wiedzy wynika, że niestety, ale moje zobowiązania wobec rodzica nadal mogą istnieć.
201801022117 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-28, 16:34   #19
RubyFaelivrin
Rozeznanie
 
Avatar RubyFaelivrin
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 819
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

Cytat:
Napisane przez FreakChic Pokaż wiadomość
Hm... Jeżeli rodzic, nawet pozbawiony praw rodzicielskich znajduje się w ciężkiej sytuacji, a jego dziecko zarabia, to ono ma obowiązek płacić, z tego co wiem. Nie da się tego usunąć, czy zerwać. To, że mój ojciec jest pozbawiony praw rodzicielskich, nie płaci alimentów, ani się ze mną nie kontaktuje nie oznacza, że ja nie mam mieć w przyszłości żadnych zobowiązań wobec niego... Tak to idiotycznie wygląda, chyba że niedawno się coś zmieniło. Wiem chyba, o co się boisz, bo ja się martwie o to samo, ale z mojej wiedzy wynika, że niestety, ale moje zobowiązania wobec rodzica nadal mogą istnieć.
Jeśli się nie mylę, to właśnie po to pozbawia się rodzica (ojca bądź matki, bo wiadomo, różnie bywa) władzy rodzicielskiej, żeby dziecko nie miało wobec niego żadnych zobowiązań. Rodzic pozbawiony władzy musi płacić alimenty, ale w drugą stronę to chyba nie działa. Dziecko nie musi. Kurczę, teraz sama się zastanawiam, jak to jest, czy nie palnęłam przypadkiem bzdury...
Wyobrażacie sobie sytuację, w której ojciec, który nigdy nie płacił na dziecko, nigdy się nim nie interesował, puka po iks latach do drzwi i żąda, by syn czy córka dawali mu pieniądze, bo on nie ma za co żyć?
RubyFaelivrin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-01-28, 16:40   #20
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

Cytat:
Napisane przez RubyFaelivrin Pokaż wiadomość
Jeśli się nie mylę, to właśnie po to pozbawia się rodzica (ojca bądź matki, bo wiadomo, różnie bywa) władzy rodzicielskiej, żeby dziecko nie miało wobec niego żadnych zobowiązań. Rodzic pozbawiony władzy musi płacić alimenty, ale w drugą stronę to chyba nie działa.
(...)
Tak, mylisz się. Chociaż może się wydawać nielogiczne lub niesprawiedliwe, to tak właśnie jest - pomimo tego, że ktoś nie ma praw rodzicielskich do dziecka, latami się nim nie interesował, to jeżeli znajdzie się w bardzo trudnej sytuacji, to może wystąpić na alimenty wobec tegoż - dorosłego już wtedy - dziecka. I ma szanse na wygranie.
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-28, 16:52   #21
201801022117
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 755
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

Cytat:
Napisane przez RubyFaelivrin Pokaż wiadomość
Jeśli się nie mylę, to właśnie po to pozbawia się rodzica (ojca bądź matki, bo wiadomo, różnie bywa) władzy rodzicielskiej, żeby dziecko nie miało wobec niego żadnych zobowiązań. Rodzic pozbawiony władzy musi płacić alimenty, ale w drugą stronę to chyba nie działa. Dziecko nie musi. Kurczę, teraz sama się zastanawiam, jak to jest, czy nie palnęłam przypadkiem bzdury...
Wyobrażacie sobie sytuację, w której ojciec, który nigdy nie płacił na dziecko, nigdy się nim nie interesował, puka po iks latach do drzwi i żąda, by syn czy córka dawali mu pieniądze, bo on nie ma za co żyć?
No przykro mi, ale bardzo się mylisz. Co ciekawsze, dziecko jest zmuszone płacić alimenty, nawet w takich sytuacjach jak ta, gdzie matka oddaje dziecko do adopcji, po czym odnajduje je po iluś latach, i to porzucone dziecko ma obowiązek płacić alimenty.
Nie da się tego w żaden sposób usunąć. Jeżeli dziecko nie będzie chciało płacić alimentów, wtedy np. za czynsz rodzica płaci miasto, po czym ściąga należne pieniądze z dziecka.
201801022117 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-28, 16:54   #22
Ottos
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 172
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

A ja mam pytanie trochę w temacie, zawsze mnie to ciekawiło.
Jak kobieta zostawia dziecko w szpitalu tuż po urodzeniu to co z jej rodzicielstwem? Musi na nie łożyć?
I czy jest możliwość oddania dziecka do domu dziecka gdy np. jest już ono starsze, ma te kilka lat?
Ottos jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-28, 16:56   #23
201801022117
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 755
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

Cytat:
Napisane przez Ottos Pokaż wiadomość
A ja mam pytanie trochę w temacie, zawsze mnie to ciekawiło.
Jak kobieta zostawia dziecko w szpitalu tuż po urodzeniu to co z jej rodzicielstwem? Musi na nie łożyć?
I czy jest możliwość oddania dziecka do domu dziecka gdy np. jest już ono starsze, ma te kilka lat?
Jeżeli zostawi dziecko, to nie musi, z tego co mi wiadomo.
No i też, z tego co wiadomo, jest możliwość oddania większego dziecka do bidula.
201801022117 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-28, 17:07   #24
RubyFaelivrin
Rozeznanie
 
Avatar RubyFaelivrin
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 819
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

Dziękuję za wyjaśnienie.
Wiecie, zapytałam kogoś, kto miał podobną sytuację. Było to tak - ojciec zostawił małoletnie dziecko, nigdy nie zapłacił ani złotówki na utrzymanie, ubranka, szkołę, wakacje, zabawki. Na nic. Total olew. Nie obchodził go jego los. Został więc pozbawiony władzy rodzicielskiej. Odpowiedź na moje pytanie, czy dziecko musiałoby płacić jemu, brzmiała tak - dziecko musiałoby przed sądem udowodnić, że ojciec miał je gdzieś. Gdyby sąd uznał, że wszystko jest ok, racja po stronie dziecka, to to dziecko nie musiałoby płacić ojcu alimentów. No ale to stara sprawa, więc być może zaszły w takich sytuacjach zmiany.
Jeśli kogoś wprowadziłam w błąd, to przepraszam.
RubyFaelivrin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-28, 17:09   #25
Paprotka_
Zakorzenienie
 
Avatar Paprotka_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 4 488
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

Cytat:
Napisane przez Doris1981 Pokaż wiadomość
Tak, mylisz się. Chociaż może się wydawać nielogiczne lub niesprawiedliwe, to tak właśnie jest - pomimo tego, że ktoś nie ma praw rodzicielskich do dziecka, latami się nim nie interesował, to jeżeli znajdzie się w bardzo trudnej sytuacji, to może wystąpić na alimenty wobec tegoż - dorosłego już wtedy - dziecka. I ma szanse na wygranie.
Był taki przypadek kilka lat temu. Pamiętam jak przez mgłę, że biologiczni rodzice wystąpili o alimenty od dziecka, którego nie wychowywali i z którym nie mieli kontaktów. To dziecko dowiedziało się w ten sposób, że ludzie, których uważało za rodziców i którzy je wychowywali, nie są biologicznymi.
__________________
Czasami bywa się gołębiem a czasami pomnikiem.
----------------------------------------------------------
PRETENSJONALNY nie oznacza "pełen pretensji"
Za słownikiem PWN:
pretensjonalny to
1. «zachowujący się sztucznie, krygujący się»
2. «zbyt wyszukany, świadczący o złym guście»
Paprotka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-28, 18:13   #26
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: Zrzeczenie się praw rodzicielskich

Cytat:
Napisane przez Paprotka_ Pokaż wiadomość
Był taki przypadek kilka lat temu. Pamiętam jak przez mgłę, że biologiczni rodzice wystąpili o alimenty od dziecka, którego nie wychowywali i z którym nie mieli kontaktów. To dziecko dowiedziało się w ten sposób, że ludzie, których uważało za rodziców i którzy je wychowywali, nie są biologicznymi.
Tak, również mi się przypomina ta historia. Mnie się to wydaje popaprane, ale cóż - takie mamy prawo.
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:02.