Mylenie słów - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-01-03, 16:56   #1
vogelek
Raczkowanie
 
Avatar vogelek
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 339

Mylenie słów


Witam od dłuższego czasu mam pewien problem otóż mylę słowa podczas mówienia. Z początku nie przeszkadzamło mi to i myślałam że to z powodu dysleksji. Jednak coraz częściej mi się to zdarza i nie wiem co z tym robić... Może któraś z Was wie co może być przyczyną i jak to zwalczyć?
__________________
Jestem "dys" nie zwalnia mnie to jednak z poprawności językowej. Jeżeli zobaczysz błąd ortograficzny/gramatyczny/logiczny zwróć mi na niego uwagę. Będę bardzo wdzięczna.
vogelek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-03, 17:12   #2
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Mylenie słów

Cytat:
Napisane przez vogelek Pokaż wiadomość
Witam od dłuższego czasu mam pewien problem otóż mylę słowa podczas mówienia. Z początku nie przeszkadzamło mi to i myślałam że to z powodu dysleksji. Jednak coraz częściej mi się to zdarza i nie wiem co z tym robić... Może któraś z Was wie co może być przyczyną i jak to zwalczyć?
Możesz napisać coś więcej, na czym konkretnie polega mylenie słów przez Ciebie?
Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-03, 17:15   #3
vogelek
Raczkowanie
 
Avatar vogelek
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 339
Dot.: Mylenie słów

Często używam słów które zaczynają się na tę samą literę bądź rymują się z słowem które chcę powiedzieć. Czasami mylę też kolejność słów
__________________
Jestem "dys" nie zwalnia mnie to jednak z poprawności językowej. Jeżeli zobaczysz błąd ortograficzny/gramatyczny/logiczny zwróć mi na niego uwagę. Będę bardzo wdzięczna.
vogelek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-03, 17:18   #4
olasia99
Zakorzenienie
 
Avatar olasia99
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Reszty nie trzeba, dalej sama trafię
Wiadomości: 26 139
Send a message via Skype™ to olasia99
Dot.: Mylenie słów

Mylenie kolejności to nic, mi kilkakrotnie zdarzyło się pomylić sylaby
__________________
olasia99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-03, 17:22   #5
vogelek
Raczkowanie
 
Avatar vogelek
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 339
Dot.: Mylenie słów

Tylko, że ja nie umiem powiedzieć zdania mimo że wiem jak ma brzmieć i z jakich słow sie składać
__________________
Jestem "dys" nie zwalnia mnie to jednak z poprawności językowej. Jeżeli zobaczysz błąd ortograficzny/gramatyczny/logiczny zwróć mi na niego uwagę. Będę bardzo wdzięczna.
vogelek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-03, 17:45   #6
diamentowa
Zakorzenienie
 
Avatar diamentowa
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: west pomerania
Wiadomości: 3 570
Dot.: Mylenie słów

Trudno cokolwiek powiedzieć na ten temat bez specjalistycznej wiedzy, może to jakiś problem z układem nerwowym? Najlepiej wybrać się do lekarza.
diamentowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-03, 17:47   #7
201701090917
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 1 170
Dot.: Mylenie słów

Mam 52 lata, wyższe wykształcenie i pracuję zawodowo. Od pewnego czasu mam problem z myleniem słów (z tzw. "przejęzyczaniem się"). Zdarza mi się, że zamiast jakiegoś słowa używam innego. Np.: mówię zamiast Roman (do męża) - Marcin (imię syna), zamiast "wyłączyłam komputer" - "wyłączyłam telewizor", zamiast "zarejestrowałam" - "zaksiążkowałam", zamiast "wzięłam receptę" - "wzięłam kopertę", zamiast "podaj mi olej" - "podaj mi mleko", zamiast "daj mi klucz do skrzynki" - "daj mi klucz do piwnicy", itd. Od razu się orientuję i poprawiam, ale wydaję mi się, że wszyscy to zauważą i wezmą mnie za zmiażdżycowaną staruszkę. Czasem zdarza mi się to kilka razy dziennie, czasem raz, a rzadziej w ogóle w ciągu dnia. Zdarza mi się też szukać dłużej niż dawniej w pamięci znaczenia jakiegoś słowa (to trwa sekundę, może kilka, ale to mi przeszkadza). Pamiętam natomiast piny do kart bankomatowych, potrzebne cyfry konta. Boję się czy nie zaczyna się choroba Alzheimera lub jakaś choroba otępienna? Czasem aż boję się w ogóle odezwać, aby mi się to znów nie zdarzyło (pomylenie słowa). Czy może to mieć związek z wysokim cholesterolem? Ostanio 8,5 (nie pamiętam jednostek). Aha! Mówiłam o tym mojemu lekarzowi p.o.z., ale jemu jest zawsze wszystko jedno. Powiedział mi, że to może być wszystko i nic, a jak choroba otępienna, to i tak się nic nie poradzi. Będę wdzięczna za odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję. Bożena

Szanowna Pani! Dziękuję za kontakt z nami. Uważam, że z takim problemem faktycznie należy rozmawiać z neurologiem albo z neuropsychologiem dla rozpoznania sytuacji i ewentualnego przeprowadzenia innych potrzebnych badań. Nie ma podstaw do strachu czy też paniki, ale bardzo dobrze, że Pani jest zaniepokojona i szuka pomocy już teraz. Dlaczego? Ze względu na możliwości szybkiej interwencji w razie potrzeby, a to jest kluczowa sprawa w ewentualnych zaburzeniach neuropsychologicznych.

Coś takiego znalazłam w necie. Moze się przyda
201701090917 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-01-03, 18:05   #8
Hyysteria
Raczkowanie
 
Avatar Hyysteria
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 347
Dot.: Mylenie słów

Ja też często mylę, zazwyczaj są to pomyłki typu zamiast powiedzieć "żuje gumę", mówię "guje żumę".
Najczęściej się z tego śmieje, ale wiem, że może to być denerwujące.
Hyysteria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-03, 19:36   #9
veronicas15
Zakorzenienie
 
Avatar veronicas15
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Wonderland
Wiadomości: 14 392
Dot.: Mylenie słów

Ja też często się mylę w mówieniu i czuję się zażenowana
Ostatnio mówiłam mamie co śpiewała Formacja Nieżywych Schabuff na sylwestrach w dwójce i powiedziałam "Formacja nieżywych szwabów"
__________________
"Take my mind and take my pain
Like an empty bottle takes the rain
And heal, heal, heal, heal."
veronicas15 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-03, 21:47   #10
karolcia52
Rozeznanie
 
Avatar karolcia52
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 756
Dot.: Mylenie słów

mi również przejęzyczenia zdarzają się bardzo często ale ja się tym wcale nie przejmuję
__________________
Tam gdzie żyję bujam w obłokach.
karolcia52 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-04, 10:38   #11
olasia99
Zakorzenienie
 
Avatar olasia99
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Reszty nie trzeba, dalej sama trafię
Wiadomości: 26 139
Send a message via Skype™ to olasia99
Dot.: Mylenie słów

Cytat:
Napisane przez Hyysteria Pokaż wiadomość
Ja też często mylę, zazwyczaj są to pomyłki typu zamiast powiedzieć "żuje gumę", mówię "guje żumę".
Najczęściej się z tego śmieje, ale wiem, że może to być denerwujące.
Dokładnie, mam tak samo właśnie, przekręcam sylaby.
Zamiast powiedzieć
Lubię zieleń powiem Ziebię luleń .
__________________
olasia99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-01-04, 10:42   #12
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Mylenie słów

Dziewczyny, ale wasze pomyłki są normalne.

Natomiast uważam, że Vogelek powinna iść do neurologa.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-04, 10:51   #13
musicman
Zadomowienie
 
Avatar musicman
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 1 806
Dot.: Mylenie słów

też częśto się mylę nie pamiętam np jak nazywa się kolor fioletowy i duuużo czasu mija zanim nazwę przedmiot tej nazwy jego kolorem. Mój tata ma dysgrafię i jeszcze bardziej się myli więc chyba coś w tym jest
musicman jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-04, 10:52   #14
olasia99
Zakorzenienie
 
Avatar olasia99
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Reszty nie trzeba, dalej sama trafię
Wiadomości: 26 139
Send a message via Skype™ to olasia99
Dot.: Mylenie słów

A ja uważam że nie, gdyż nie znam żadnej osoby która takie rzeczy mówi, czasami zapomnę się poprawić i myślę, ze powiedziałam wszystko normalnie, tylko po chwili słysze 'co, powtorz jeszcze raz' .
__________________
olasia99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-04, 10:56   #15
bess
Zakorzenienie
 
Avatar bess
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 17 829
Dot.: Mylenie słów

Cytat:
Napisane przez vogelek Pokaż wiadomość
Tylko, że ja nie umiem powiedzieć zdania mimo że wiem jak ma brzmieć i z jakich słow sie składać
[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;10334564]Dziewczyny, ale wasze pomyłki są normalne.

Natomiast uważam, że Vogelek powinna iść do neurologa.[/quote]
tez tak mysle


ja tez sie myle ale wtedy jak sie zdenerwuje wiec to norma
bess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-04, 11:07   #16
_Emi_
Zakorzenienie
 
Avatar _Emi_
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Łódź.
Wiadomości: 4 127
Dot.: Mylenie słów

Cytat:
Napisane przez olasia99 Pokaż wiadomość
Mylenie kolejności to nic, mi kilkakrotnie zdarzyło się pomylić sylaby
Mi też Zamieniałam drugą z dugiego wyrazu na pierwszą z pięrwego wyrazu. W sklepie. O mało co się ze wstydu nie spaliłam
_Emi_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-04, 11:10   #17
olasia99
Zakorzenienie
 
Avatar olasia99
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Reszty nie trzeba, dalej sama trafię
Wiadomości: 26 139
Send a message via Skype™ to olasia99
Dot.: Mylenie słów

Ja na szczeście przy znajomych, ale nieswiadomie, a potem koleżanka mi powtarzała, co ja mówiłam, bo my ślałam, ze powiedziałam wszystko ok
__________________
olasia99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-04, 21:37   #18
vanesia1
Zadomowienie
 
Avatar vanesia1
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: :)
Wiadomości: 1 686
Dot.: Mylenie słów

Guję żumę to jest tzw. czeski błąd, który zdarza się każdemu. Natomiast to o czym pisze autorka wątku, może mieć podłoże nerwowe albo być związane z delikatnym zaburzeniem toku myślenia. Uczyliśmy się o tym na psychiatrii. Warto by było skonsultować to z lekarzem tak czy siak
__________________

Tym razem to będziesz TY!


vanesia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-04, 21:46   #19
Jacek0x
Raczkowanie
 
Avatar Jacek0x
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 402
Dot.: Mylenie słów

VOGELEK masz na myśli coś takiego, że w głowie masz zdanie "mam ochotę pójść do kina" a usta nie moga tego powiedzieć, jakbyś miała wewnętrzną blokadę? ciekawy przypadek, myślę,że powinnaś zgłosić się do lekarza. Ale jeśli masz dysleksję możliwe,ze coś takiego jest normą. Powiedz,czy masz problem z pisaniem na forum?
__________________
...Miłość to jedyny sens tego szalonego snu, w jakim jesteśmy uwięzieni
--

...nocnym pociągiem aż do końca świata.
Jacek0x jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-01-07, 19:56   #20
vogelek
Raczkowanie
 
Avatar vogelek
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 339
Dot.: Mylenie słów

Jacek0x, Mój problem polega na tym że ja wiem co chcę powiedzieć ale usta mówią co innego. Z pisaniem nie mam takiego problemu.
Umówiłam się na wizytę u neurologa, Jednak termin jest po prostu genialny 10 marca. Ale poczekam bo on jest najlepszy
__________________
Jestem "dys" nie zwalnia mnie to jednak z poprawności językowej. Jeżeli zobaczysz błąd ortograficzny/gramatyczny/logiczny zwróć mi na niego uwagę. Będę bardzo wdzięczna.
vogelek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-09, 00:03   #21
Brua
Raczkowanie
 
Avatar Brua
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 99
Dot.: Mylenie słów

jak mam głupawkę to bardzo często popełniam błędy typu "guję żumę" :P
Niektórzy twierdzą, że to także objaw jakiejś choroby ale chyba pomylili z myleniem słów przy alzheimerze?
Brua jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-09, 06:25   #22
viorica23
Raczkowanie
 
Avatar viorica23
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 120
Dot.: Mylenie słów

Ja przez jakiś czas miałam problem z wypowiedzeniem jakiegoś słowa które doskonale znałam.
Zacinałam się i koniec.
Np.: Mówię do córeczki żeby pozbierała kredki do.... i tutaj patrzę na małe,żółte wiaderko i nie wiem jak ten przedmiot się nazywa.Dopiero po kilku lub kilkunastu sekundach sobie przypominałam.Tak samo w rozmowach z innymi - myślałam o czymś i w trakcie mówienia zdania nagle zapominałam jakiegoś słowa które przecież doskonale znam i używam.
Od jakiegoś czasu jest to mniej nasilone - prawie wcale się nie pojawia ale trwało jakiś czas...
Miałam wtedy dużo stresów i bóle głowy - więc może to było spowodowane właśnie stresem lub jakąś nerwicą. U neurologa byłam ale nie z tym problemem tylko z powodu bólów głowy i dostałam skierowanie na TK głowy - następną wizytę u neurologa mam 1 sierpnia...
A badania się strasznie boję,a raczej wyników a nie samego badania
viorica23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-09, 12:12   #23
agniesikk
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 10 183
Dot.: Mylenie słów

Moja mama też tak się zastanawia nad znaczeniem słów. Albo chce mi coś powiedzieć i mówi "Agnieszka, weź idź po (i nagle coś ją rozkojarza) eeee.... yyyyy... co ja chciałam powiedzieć". Strasznie mnie i siostrę to wkurza, żartujemy mówiąc "Mama, zresetuj się", ale na dłuższą metę to jest trochę uciążliwe. Może u mojej mamy to wynika ze stresu, rozkojarzenia? Nie wiem, ciężko pracuje umysłowo i może po pewnym czasie po prostu mózg jest zbyt zmęczony?
agniesikk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-09, 16:48   #24
lemka
Zakorzenienie
 
Avatar lemka
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Neverland
Wiadomości: 3 583
Dot.: Mylenie słów

Cytat:
Napisane przez vogelek Pokaż wiadomość
Witam od dłuższego czasu mam pewien problem otóż mylę słowa podczas mówienia. Z początku nie przeszkadzamło mi to i myślałam że to z powodu dysleksji. Jednak coraz częściej mi się to zdarza i nie wiem co z tym robić... Może któraś z Was wie co może być przyczyną i jak to zwalczyć?

Jeju, mam to samo. Najgorsze jest to, że z pisaniem nie mam takich problemów. Ale jak przychodzi do mówienia, to zaczyna się problem. Ze znajomymi to jeszcze ujdzie, ale na rozmowach w sprawie pracy, czy innych poważnych i stresujących sytuacjach (np. egzaminy) jest strasznie. Ciężko mi powiedzieć to, co myślę. Jeżeli mam chwilę czasu na przygotowanie, to jest super, bo zapisuję sobie myśli, ale gdy trzeba odpowiadać od razu to jest katastrofa.
__________________
...it's about practice.
lemka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-09, 17:46   #25
KawaMarcepanowa
Zakorzenienie
 
Avatar KawaMarcepanowa
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 7 306
Dot.: Mylenie słów

Nie należy tego lekceważyć, do lekarza marsz
KawaMarcepanowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:14.