Pozwolenie na ślub dla obcokrajowca - ile trwa postępowanie w sądzie? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Jeszcze przed ślubem

Notka

Jeszcze przed ślubem Na tym forum rozmawiamy o tym co powinno zadziać się jeszcze przed ślubem, czyli o wieczorku panieńskim, prezentach.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-02-07, 17:30   #1
Eilonwy
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 2

Pozwolenie na ślub dla obcokrajowca - ile trwa postępowanie w sądzie?


Cześć

Mój narzeczony jest obcokrajowcem, a w jego kraju w ogóle nie wydają tego dokumentu o tym, że ktoś jest zdolny do zawarcia małżeństwa. Teraz więc, musimy iść do polskiego sądu (bo chcemy mieć ślub w Polsce) i prosić o zwolnienie go z obowiązku przedstawiania tego dokumentu. I teraz moje pytania - jak długo czeka się na rozpatrzenie takiego wniosku? Oczywiście szukałam w internecie, ale na wszystkich stronach prawnych jest tylko po kolei opisane co trzeba zrobić, nic o czasie oczekiwania. Czy któraś z Was może to załatwiała, albo zna kogoś, kto załatwiał i wie, ile czasu to trwa?

Dzięki
Eilonwy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-08, 10:50   #2
mila1122
Zakorzenienie
 
Avatar mila1122
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 3 473
Dot.: Pozwolenie na ślub dla obcokrajowca - ile trwa postępowanie w sądzie?

Cytat:
Napisane przez Eilonwy Pokaż wiadomość
Cześć

Mój narzeczony jest obcokrajowcem, a w jego kraju w ogóle nie wydają tego dokumentu o tym, że ktoś jest zdolny do zawarcia małżeństwa. Teraz więc, musimy iść do polskiego sądu (bo chcemy mieć ślub w Polsce) i prosić o zwolnienie go z obowiązku przedstawiania tego dokumentu. I teraz moje pytania - jak długo czeka się na rozpatrzenie takiego wniosku? Oczywiście szukałam w internecie, ale na wszystkich stronach prawnych jest tylko po kolei opisane co trzeba zrobić, nic o czasie oczekiwania. Czy któraś z Was może to załatwiała, albo zna kogoś, kto załatwiał i wie, ile czasu to trwa?

Dzięki
Ja wiem tylko tyle, ze moja znajoma z pracy chciała wziąć słub w maju, ale niestety również mieli taki problem i ślub został przełożony na wrzesień, mają nadzieję, że się uda.
mila1122 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-08, 17:28   #3
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Pozwolenie na ślub dla obcokrajowca - ile trwa postępowanie w sądzie?

a czy najwięcej nie zależy od tego, do jakiego sądu złożysz wniosek? obstawiam, że w jednych będzie szybciej, w innych później, ze względu na ilość toczących się postępowań.
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-08, 19:41   #4
Eilonwy
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 2
Dot.: Pozwolenie na ślub dla obcokrajowca - ile trwa postępowanie w sądzie?

Możliwe, nie miałam nigdy do czynienia z sądem, więc nie wiem Z drugiej strony, może sąd ma jakiś ograniczony czas na rozpatrzenie podania i musi go przestrzegać?
Eilonwy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-08, 20:24   #5
weegirl
Zakorzenienie
 
Avatar weegirl
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 5 126
Dot.: Pozwolenie na ślub dla obcokrajowca - ile trwa postępowanie w sądzie?

Cytat:
Napisane przez Eilonwy Pokaż wiadomość
Cześć

Mój narzeczony jest obcokrajowcem, a w jego kraju w ogóle nie wydają tego dokumentu o tym, że ktoś jest zdolny do zawarcia małżeństwa. Teraz więc, musimy iść do polskiego sądu (bo chcemy mieć ślub w Polsce) i prosić o zwolnienie go z obowiązku przedstawiania tego dokumentu. I teraz moje pytania - jak długo czeka się na rozpatrzenie takiego wniosku? Oczywiście szukałam w internecie, ale na wszystkich stronach prawnych jest tylko po kolei opisane co trzeba zrobić, nic o czasie oczekiwania. Czy któraś z Was może to załatwiała, albo zna kogoś, kto załatwiał i wie, ile czasu to trwa?

Dzięki
Hej, spróbuj skontaktować się z autorką bloga: http://lamala.blox.pl/html
Jej mąż jest Egipcjaninem, a ambasada Egiptu chyba nie wydaje tego potrzebnego dokumentu, więc podejrzewam, że przechodziła przez to samo. A jest bardzo pomocna, mnie odpowiedziała na parę pytań związanych z pozwoleniem na pobyt

Życzę powodzenia, mam nadzieję, że wszystko pójdzie sprawnie i szybko. Może też znajdziesz jakieś informacje na portalach przeznaczonych dla Ukraińców, oni mają ten sam problem jak chcą wziąć ślub z obywatelem Polski. Ja, niestety, nie pomogę, bo "nasza" ambasada wydaje potrzebne zaświadczenie, ale jeszcze nie jesteśmy umówieni na wizytę i mnie też to z organizacją ślubu blokuje
weegirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-10, 20:14   #6
ewanka1989
Zakorzenienie
 
Avatar ewanka1989
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: kraków/warszawa
Wiadomości: 5 063
Dot.: Pozwolenie na ślub dla obcokrajowca - ile trwa postępowanie w sądzie?

Sama nie załatwiałam takich wniosków, ale znam od praktycznej strony tą procedurę. Zależy do jakiego sądu złożysz wniosek. W dużych miastach czas oczekiwania jest dłuższy, bo i spraw jest więcej. Najlepiej od razu złożyć cały komplet dokumentów, żeby sąd nie musiał wzywać do uzupełnienia braków, bo to przedłuży całą procedurę. Sąd nie ma żadnego terminu, w którym musi rozpoznać wniosek. W jedynym sądzie na wyznaczenie rozprawy czeka się 2-3 miesiące, w innym ponad pół roku. Niestety zdarzało się, że pary składały wnioski za późno i musiały przekładać zaplanowane śluby. Myślę, że tak minimum to trzeba się liczyć z 4-5 miesięczną procedurą od momentu złożenia wniosku, ale to doświadczenie z dużych sądów.
__________________






Edytowane przez ewanka1989
Czas edycji: 2017-02-10 o 20:15
ewanka1989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Jeszcze przed ślubem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-02-10 21:14:36


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:33.