Wysokość filtra przeciwsłonecznego - nie kumam. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Biochemia kosmetyczna

Notka

Biochemia kosmetyczna Interesujesz się biochemią kosmetyczną? Chcesz poznać działanie poszczególnych składników zawartych w kosmetykach oraz ich wpływ na zdrowie. Dołącz do nas.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-08-13, 14:38   #1
Kubson778
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 6

Wysokość filtra przeciwsłonecznego - nie kumam.


Witam serdecznie.

Na wstępie zaznaczę, że jestem facetem i dopiero zacząłem używać filtrów. Dlatego też czegoś nie rozumiem...

W zasadzie to mój fototyp teoretycznie wymaga ochrony przed UVB jakies spf 20. Ale to teoretycznie. W praktyce ostatnio nałożyłem filtr z spf 6 (dokładnie z ziaji sopot sun) i nie nabawiłem się żadnych poparzeń ani też skóra nie piekła mnie nawet długo po opalaniu - w najmniejszym stopniu się nie zaczerwieniłem. Od razu leciutki bronz, a opalałem się 1,5 h.

O co więc chodzi, skoro mówi się, że spf 6 to właściwie żadna ochrona?

Czy w takim razie mowa tu nadal o zdrowym opalaniu, jeśli używam bardzo niskiego filtra, zamiast tego "teoretycznie odpowiedniego" jak np spf 20? Czy jeśli opalanie na niskim filtrze nie powoduje u mnie poparzeń i pieczenia, to mogę go śmiało stosować, czy mimo wszystko lepiej jest używać jakiegoś z spf 20?

Pozdrawiam.
Kubson778 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-13, 16:30   #2
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Wysokość filtra przeciwsłonecznego - nie kumam.

Cytat:
Napisane przez Kubson778 Pokaż wiadomość
Witam serdecznie.

Na wstępie zaznaczę, że jestem facetem i dopiero zacząłem używać filtrów. Dlatego też czegoś nie rozumiem...

W zasadzie to mój fototyp teoretycznie wymaga ochrony przed UVB jakies spf 20. Ale to teoretycznie. W praktyce ostatnio nałożyłem filtr z spf 6 (dokładnie z ziaji sopot sun) i nie nabawiłem się żadnych poparzeń ani też skóra nie piekła mnie nawet długo po opalaniu - w najmniejszym stopniu się nie zaczerwieniłem. Od razu leciutki bronz, a opalałem się 1,5 h.

O co więc chodzi, skoro mówi się, że spf 6 to właściwie żadna ochrona?

Czy w takim razie mowa tu nadal o zdrowym opalaniu, jeśli używam bardzo niskiego filtra, zamiast tego "teoretycznie odpowiedniego" jak np spf 20? Czy jeśli opalanie na niskim filtrze nie powoduje u mnie poparzeń i pieczenia, to mogę go śmiało stosować, czy mimo wszystko lepiej jest używać jakiegoś z spf 20?

Pozdrawiam.
SPF 6 to żadna ochrona dla osób, które mają cery podatne na przebarwienia, podczas kuracji przeciwtrądzikowych, bardzo blade i wrażliwe oraz stosujące filtry w celu profilaktyki anti-age. Dla takich osób nie istnieje coś takiego jak zdrowe opalanie i zresztą ten zwrot to jest oksymoron, bo opalanie niszczy DNA komórki skóry, a więc trudno tu mówić o zdrowiu. Przypuszczam, że chodzi Ci raczej o opalanie się bez pojawienia się rumienia i poparzeń.

To, jak szybko się skóra poparzy jest zależne nie tylko od samej cyferki na opakowaniu, ale także od indeksu UV o danej porze (jest podawany w prognozach pogody), od rodzaju filtrów zastosowanych w danym kosmetyku (mają one różne właściwości i różną stabilność), od wysokości (w górach opalisz się szybciej), od tego jaki rodzaj promieniowania pada na skórę (UVA czy UVA + UVB). Składowa tych czynników decyduje o tym, jak zareaguje skóra i trudno tutaj dla każdego z osobna wyliczyć jakiś pewny wzór.

Tutaj masz bardzo dokładnie rozważony problem bezpieczności opalania i różnych aspektów KLIK. Przy rodzajach filtrów przeciwsłonecznych Ervish pisze, że filtry powyżej SPF15 co prawda hamują powstanie stanu zapalnego i oparzenia, ale nie muszą wcale odpowiednio skutecznie w stosunku do tego wysokiego faktora hamować śmierci komórek, za to naprodukowana przez skórę melanina może być w tej kwestii skuteczniejsza.

Każdy musi więc sobie sam rozważyć, czego oczekuje od filtrów, jak chce bądź nie chce się opalić i jaka jest mu ochrona potrzebna.
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-14, 14:41   #3
Kubson778
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 6
Dot.: Wysokość filtra przeciwsłonecznego - nie kumam.

Dzięki chipsy Nie wyobrażałem sobie tak dobrej odpowiedzi. Dzięki tez za bardzo pomocny link.
Kubson778 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Biochemia kosmetyczna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-08-14 15:41:23


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:56.