Darmowe hobby - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2022-12-31, 10:42   #1
kici88
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 470

Darmowe hobby


Zainspirowana wypowiedziami o hobby, które nie generują kosztów w wątku o życiu za minimalną krajową przypomniałam sobie niedawne własne rozkminy na ten temat Naprawdę uważacie, że istnieje jakieś hobby, które jest faktycznie darmowe i nie wymaga nakładów finansowych? Bo zastanawiałam się nad tym niejednokrotnie i moim zdaniem to jest niemożliwe... No bo popatrzmy:
- kolekcjonowanie czegokolwiek - wymaga pieniędzy właściwie już z definicji;
- podróżowanie - wiadomo;
- różne rodzaje sportu - koszty sprzętu / ubrania potrzebnych do danej dyscypliny, opłaty za zajęcia i/lub wynajem odpowiedniej sali, koszty udziału w zawodach, jeśli ktoś sięga już do tego poziomu, ewentualne koszty okołozdrowotne, typu kurowanie odniesionych kontuzji;
- wszelkiego rodzaju rękodzieło, w tym malowanie czy rysowanie - zakup przyborów i materiałów, opłaty za udział w zajęciach czy za indywidualnego nauczyciela np. rysunku;
- gra na instrumentach czy śpiew - zakup instrumentu (+ konserwacja i/lub jakieś ewentualnie zużywające się części), opłata dla nauczyciela, podręczniki, nuty, może i w niektórych wypadkach opłata za wynajęcie sali do ćwiczeń;
- gotowanie - powiedzmy, że da się to podciągnąć pod koszty codziennego życia, ale już jakieś bardziej fancy potrawy często wymagają drogich, nietypowych i dość trudno dostępnych składników;
- zajęcia teatralne - tu może da się za darmo, jeśli człowiek się ograniczy wyłącznie do zabawy z kolegami w garażu, ale jeśli bardziej na poważnie - wynajem sali, koszty dotyczące rekwizytów, kostiumów, udźwiękowienia, możliwe, że opłata dla nauczyciela/instruktora;
- fotografia - zakup sprzętu, oprogramowania do obróbki (choć tu się da też bezpłatnie), o kosztach przy fotografii analogowej nawet nie ma co wspominać, bo są kosmiczne;
- postcrossing - coraz większe koszty znaczków i pocztówek;
- zainteresowanie teatrem / muzyką jako odbiorca - ceny biletów na spektakle i koncerty, ewentualne koszty dojazdów i noclegów na różne wydarzenia;
- pisanie - powiedzmy, że darmowe - ale tak naprawdę też tylko do momentu wyjścia poza głupkowate fanficzki na wattpadzie, bo już konkretny research wymagający wyjazdu w jakieś miejsce, czy dotarcia do trudno dostępnych informacji potrafi wymagać konkretnych nakładów finansowych...
No, czyli z mojego punktu widzenia hobby jest zawsze ściśle połączone z posiadaniem funduszy na ten cel, nie da się bezpłatnie...

A, o czytaniu (które od biedy da się ogarniać wyłącznie korzystając z bibliotek) celowo nie wspominam, IMO to jest tak elementarna i podstawowa w życiu czynność, tak jak jedzenie czy sprzątanie, że nawet nie można jej rozpatrywać w kategoriach hobby
kici88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-31, 14:00   #2
08c7cbc1c0d531be9e51934d16bbb4732386b516_63def18200ca5
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2022-03
Wiadomości: 479
Dot.: Darmowe hobby

Buah. Nawet leżenie całym dniem plackiem kosztuje, bo musisz jeść, musisz mieć dach nad głową, łóżko się zużywa, musisz się, przynajmniej od czasu do czasu umyć, itd. Ale jakie są alternatywy?

Hobby nie musi być drogie, a posiadanie hobby odstresowuje i może sprawić, że mniej kasy wydasz na leki i chodzenie po lekarzach.

Moje hobby to rośliny wszelkiej maści. I jasne, nie jest ono darmowe. Ale niekoniecznie trzeba kolekcjonować wyjątkowo rzadkie, które 1) są drogie i 2) gdzie prawdopodobieństwo, że ci padną, bo źle na nie spojrzałeś jest bardzo wysokie. Można kupić jakieś powszechne, tanie rośliny, plastikowe doniczki i podstawową odżywkę z lidl (wielka butla za 5 zł) i bigos (mieszanka z ziemią) robić samemu, co wychodzi tanio. Potem wymieniasz się sadzonkami z sąsiadami. Podobnie sport - jasne, potrzebujesz butów do biegania i dresów, ale za to jesteś zdrowszy.

Podróżowanie to najbardziej pospolite hobby świata (obok "oglądania filmów") - w ogóle nie traktuję tego jako hobby jak widzę w opisie faceta na portalu randkowym. Podróżowanie świadczy wyłącznie o statusie majątkowym. Każdy lubi podróżować, nie każdy my możliwość. I piszę to jako osoba, która akurat dużo świata widziała, ale nienawidzi snobizmu podróżniczego.
08c7cbc1c0d531be9e51934d16bbb4732386b516_63def18200ca5 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-31, 14:16   #3
26cabbdd88f595c38f9b7f8139ef1472f28f75bc_65628a8226dae
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2021-02
Wiadomości: 3 731
Dot.: Darmowe hobby

Kolejny dziwny i odrealniony wątek. Życie z definicji wymaga nakładów finansowych - przecież nie będziesz siedzieć na trawę i patrzeć w niebo. Korzystasz z komputera ( sprzęt plus prąd), telewizora ( tak samo).

Cytat:
Napisane przez kici88 Pokaż wiadomość
A, o czytaniu (które od biedy da się ogarniać wyłącznie korzystając z bibliotek) celowo nie wspominam, IMO to jest tak elementarna i podstawowa w życiu czynność, tak jak jedzenie czy sprzątanie, że nawet nie można jej rozpatrywać w kategoriach hobby

zytam książki wypożyczone z biblioteki. Nie lubię kupować, bo nie mam gdzie trzymać. I tak, uważam czytanie za hobby. Nie każdy czyta, więc nie jest to ELEMENTARNA czynność człowieka.
26cabbdd88f595c38f9b7f8139ef1472f28f75bc_65628a8226dae jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-31, 14:33   #4
Natalie_Alex
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2019-06
Wiadomości: 1 199
Dot.: Darmowe hobby

Cytat:
Napisane przez kici88 Pokaż wiadomość
Zainspirowana wypowiedziami o hobby, które nie generują kosztów w wątku o życiu za minimalną krajową przypomniałam sobie niedawne własne rozkminy na ten temat Naprawdę uważacie, że istnieje jakieś hobby, które jest faktycznie darmowe i nie wymaga nakładów finansowych? Bo zastanawiałam się nad tym niejednokrotnie i moim zdaniem to jest niemożliwe... No bo popatrzmy:
- kolekcjonowanie czegokolwiek - wymaga pieniędzy właściwie już z definicji;
- podróżowanie - wiadomo;
- różne rodzaje sportu - koszty sprzętu / ubrania potrzebnych do danej dyscypliny, opłaty za zajęcia i/lub wynajem odpowiedniej sali, koszty udziału w zawodach, jeśli ktoś sięga już do tego poziomu, ewentualne koszty okołozdrowotne, typu kurowanie odniesionych kontuzji;
- wszelkiego rodzaju rękodzieło, w tym malowanie czy rysowanie - zakup przyborów i materiałów, opłaty za udział w zajęciach czy za indywidualnego nauczyciela np. rysunku;
- gra na instrumentach czy śpiew - zakup instrumentu (+ konserwacja i/lub jakieś ewentualnie zużywające się części), opłata dla nauczyciela, podręczniki, nuty, może i w niektórych wypadkach opłata za wynajęcie sali do ćwiczeń;
- gotowanie - powiedzmy, że da się to podciągnąć pod koszty codziennego życia, ale już jakieś bardziej fancy potrawy często wymagają drogich, nietypowych i dość trudno dostępnych składników;
- zajęcia teatralne - tu może da się za darmo, jeśli człowiek się ograniczy wyłącznie do zabawy z kolegami w garażu, ale jeśli bardziej na poważnie - wynajem sali, koszty dotyczące rekwizytów, kostiumów, udźwiękowienia, możliwe, że opłata dla nauczyciela/instruktora;
- fotografia - zakup sprzętu, oprogramowania do obróbki (choć tu się da też bezpłatnie), o kosztach przy fotografii analogowej nawet nie ma co wspominać, bo są kosmiczne;
- postcrossing - coraz większe koszty znaczków i pocztówek;
- zainteresowanie teatrem / muzyką jako odbiorca - ceny biletów na spektakle i koncerty, ewentualne koszty dojazdów i noclegów na różne wydarzenia;
- pisanie - powiedzmy, że darmowe - ale tak naprawdę też tylko do momentu wyjścia poza głupkowate fanficzki na wattpadzie, bo już konkretny research wymagający wyjazdu w jakieś miejsce, czy dotarcia do trudno dostępnych informacji potrafi wymagać konkretnych nakładów finansowych...
No, czyli z mojego punktu widzenia hobby jest zawsze ściśle połączone z posiadaniem funduszy na ten cel, nie da się bezpłatnie...

A, o czytaniu (które od biedy da się ogarniać wyłącznie korzystając z bibliotek) celowo nie wspominam, IMO to jest tak elementarna i podstawowa w życiu czynność, tak jak jedzenie czy sprzątanie, że nawet nie można jej rozpatrywać w kategoriach hobby
Wiesz, ja mam takie 'hobby' od dziecka, czyli rysowanie. Jak rysowałam jako dziecko, to wystarczał mi ołówek i papier. Jasne, że w raz z wiekiem moje potrzeby wzrastały, ale to dlatego, że podchodziłam do tego profesjonalnie. Gdybym nadal miała tylko papier i ołówek, i tak bym rysowała, bo dla mnie to właśnie jest elementarna czynność (o wiele bardziej niż czytanie książek). Wszyscy profesjonalni fotografowie, których znam nie czekali ze swoim 'hobby' aż kupią drogi sprzęt, tylko zaczynali na najtańszym analogu, który dostali po jakimś członku rodziny, w prezencie lub kupili za kieszonkowe. Każdy kreatywny człowiek, którego znam robił to z potrzeby rozwoju i kreatywności.
Nie wiem, jak jest z innymi rzeczami, ale jeśli masz potrzebę, żeby coś tworzyć, to znajdziesz sposób.
Natalie_Alex jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-31, 14:34   #5
gosia_9508
Zakorzenienie
 
Avatar gosia_9508
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 3 191
Dot.: Darmowe hobby

Kiedyś się nad tym zastanawiałam i doszłam do wniosku, ze najtańsze hobby jakie jestem sobie wyobrazić to szachy, bez wyjazdów na zawody
gosia_9508 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-31, 15:30   #6
emiliais
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2019-12
Wiadomości: 774
Dot.: Darmowe hobby

Cytat:
Napisane przez kici88 Pokaż wiadomość
A, o czytaniu (które od biedy da się ogarniać wyłącznie korzystając z bibliotek) celowo nie wspominam, IMO to jest tak elementarna i podstawowa w życiu czynność, tak jak jedzenie czy sprzątanie, że nawet nie można jej rozpatrywać w kategoriach hobby
A dlaczego nie? Bo Ty tak mówisz? Bo Ty chyba sobie wykreowałaś taką wizję hobby, że to musi kosztować pieniądze?
I jaki jest sens oceniać, czy coś ma prawo być moim hobby czy nie? Jeśli dla mnie coś spełnia cel bycia hobby, to nim jest.
Hobby może być też np. bycie specjalistą w jakiejś dziedzinie, do tego wystarczy internet, czytać, oglądać, rozmawiać z innymi pasjonatami... no ale Ty zaraz powiesz, że jeśli nie posiadam niczego fizycznie ani nie jeżdżę na konkursy wiedzy, to nie jest to hobby.
Część z tych hobby które wymieniłaś nie musi nic kosztować, to jest tylko Twoja interpretacja, że wszystko trzeba robić z pompą, fancy i pro.
emiliais jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-31, 15:45   #7
4b27789c826749bd4d16893be0ab05cdfb4777a2_659f2fa2a88b4
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 12 340
Dot.: Darmowe hobby

Jest masa zajęć darmowych w domach kultury - teatralnych, muzycznych. Ja chodziłam na zajęcia z kreatywnego pisania, niestety krótko, bo praca i dojazdy mnie pokonały.

Fotografia może być darmowa. Przecież zdjęcia można robić telefonem.

Podróże - no jesli dla ciebie podroz zaczyna się od X kilometrów, no to faktycznie moze kosztowac, ale rowerem mozna calkiem sporo zwiedzic w okolicy miasta, gdzie sie mieszka i tak, to tez moze byc podroz, bo czemu by nie?

Nauka języków może być hobby i w ogole poglebianie wiedzy teoretycznej na jakis konkretny temat, np. historia, fizyka itp. Masa materiałów w internecie i w bibliotekach.

---------- Dopisano o 16:45 ---------- Poprzedni post napisano o 16:44 ----------

Ja na przykład od 7/8 lat prowadzę bloga na temat swojego hobby i samo posiadanie FB i Instagrama na ten temat stało się hobby, wkręciłam się w social media od strony twórcy i teraz sie tym po części zajmuje w zyciu zawodowym.
4b27789c826749bd4d16893be0ab05cdfb4777a2_659f2fa2a88b4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2022-12-31, 15:46   #8
I am Rock
lokalna gwiazda
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Mazury
Wiadomości: 19 804
Dot.: Darmowe hobby

[1=26cabbdd88f595c38f9b7f8 139ef1472f28f75bc_65628a8 226dae;89452729]Kolejny dziwny i odrealniony wątek. Życie z definicji wymaga nakładów finansowych - przecież nie będziesz siedzieć na trawę i patrzeć w niebo. Korzystasz z komputera ( sprzęt plus prąd), telewizora ( tak samo).
[/QUOTE]
Hobby ma dawać przyjemność i relaks, więc rozpatrywanie go w kategoriach "cokolwiek, byle tanio" cośkolwiek mnie dziwi.



Pogrubione - można siedzieć na trawie i patrzeć w niebo po to, by nauczyć się rozpoznawać rodzaje chmur. I nietypową wiedzą można błysnąć.
I am Rock jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-31, 15:55   #9
kici88
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 470
Dot.: Darmowe hobby

Cytat:
Napisane przez I am Rock Pokaż wiadomość
Hobby ma dawać przyjemność i relaks, więc rozpatrywanie go w kategoriach "cokolwiek, byle tanio" cośkolwiek mnie dziwi.
No właśnie nie rozpatruję go w takich kategoriach - hobby ma to być właśnie coś, co sprawia mi przyjemność, co faktycznie lubię i w czym mam realną szansę bycia dobrą (no, chociaż przyzwoitą). Tyle, że po prostu mnie dziwi to podejście "cokolwiek, byle tanio" - no i przerobiłam już w swoim życiu na tyle różnych hobbies (choćby fotografię, sportowy taniec towarzyski, kolekcjonowanie antyków), że po prostu widzę, że o to "tanio" wcale nie jest tak łatwo, jak niektórzy próbują wmawiać

Cytat:
Napisane przez pandora__
Fotografia może być darmowa. Przecież zdjęcia można robić telefonem.
Tyle, że w pewnym momencie, jeśli wychodzimy poza fotografię typu selfik z dziubkiem czy inne u cioci na imieninach, to możliwości sprzętu zaczynają być bardzo istotne, a ten niestety słono kosztuje
kici88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-31, 15:58   #10
4b27789c826749bd4d16893be0ab05cdfb4777a2_659f2fa2a88b4
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 12 340
Dot.: Darmowe hobby

Cytat:
Napisane przez kici88 Pokaż wiadomość


Tyle, że w pewnym momencie, jeśli wychodzimy poza fotografię typu selfik z dziubkiem czy inne u cioci na imieninach, to możliwości sprzętu zaczynają być bardzo istotne, a ten niestety słono kosztuje
Jesteś w błędzie. Teraz telefony mają takie aparaty... No chyba, ze ty od razu bys chciala mieć lustrzanke najnowsza, bo bez tego to nie fotografia. No - ja sie nie zgodze. Ogrom moich dobrych zdjęc powstał dzięki smartfonowi i tyle. Czy musze byc najlepsza na swiecie w tym hobby? Nie. A ani selfie nie robie, ani imienin nie fotografuje...
4b27789c826749bd4d16893be0ab05cdfb4777a2_659f2fa2a88b4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-31, 16:00   #11
Nathalynn
Raczkowanie
 
Avatar Nathalynn
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 420
Dot.: Darmowe hobby

- Ćwiczenia/zdrowy tryb życia - nie trzeba mieć wypasionego stroju, karnet na siłownię również nie jest niezbędny
- Medytacja/mindfulness
- geocatching
- gry - jasne, są takie, za które trzeba sporo zapłacić, ale inne mają model biznesowy oparty na mikrotransakcjach za jakieś☠stroje do postaci etc.

Tak naprawdę to wszystko zależy od podejścia do hobby - czy jest to coś, co ma sprawić radość i relaksować, czy to bardziej kolejna umiejętność do masterowania - w drugim przypadku faktycznie od razu trzeba zakładać wstępny budżet na strój/sprzęt/cokolwiek innego, co jest wymagane do profesjonalnego podejścia.
Nathalynn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2022-12-31, 16:02   #12
olabambola
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2022-06
Wiadomości: 1 538
Dot.: Darmowe hobby

czytanie książek to w sumie darmowa opcja. Biblioteki publiczne teraz są raczej dobrze zaopatrzone, nowości pojawiają się dość szybko na regałach
olabambola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-31, 16:05   #13
4b27789c826749bd4d16893be0ab05cdfb4777a2_659f2fa2a88b4
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 12 340
Dot.: Darmowe hobby

Cytat:
Napisane przez Nathalynn Pokaż wiadomość
- Ćwiczenia/zdrowy tryb życia - nie trzeba mieć wypasionego stroju, karnet na siłownię również nie jest niezbędny
- Medytacja/mindfulness
- geocatching
- gry - jasne, są takie, za które trzeba sporo zapłacić, ale inne mają model biznesowy oparty na mikrotransakcjach za jakieś☠stroje do postaci etc.

Tak naprawdę to wszystko zależy od podejścia do hobby - czy jest to coś, co ma sprawić radość i relaksować, czy to bardziej kolejna umiejętność do masterowania - w drugim przypadku faktycznie od razu trzeba zakładać wstępny budżet na strój/sprzęt/cokolwiek innego, co jest wymagane do profesjonalnego podejścia.
o tak w wielu miejscach w polsce w centrach medytacyjnych sa darmowe spotkania, wykłady, warsztaty, zajęcia z jogi
4b27789c826749bd4d16893be0ab05cdfb4777a2_659f2fa2a88b4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-31, 16:06   #14
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 095
Dot.: Darmowe hobby

Strasznie wąską masz definicję hobby.


Hobby to coś, co się robi, bo się lubi. Można sobie wyszukać fajne przepisy z sieci, zdjęcia robić smartfonem, a pisać o miejscach, które znamy.


Nie trzeba robić okładki dla Vogue'a, żeby pasjonować się fotografią. Fanfiki na Wattpadzie to też zainteresowanie i nie trzeba od razu wydać książki, żeby się interesować pisaniem. Jeżeli ktoś lubi robić filmiki na YT, bo pasjonuje go to to nie znaczy, że musi od razu pójść i reżyserować nowych Avengersów. Albo nawet chcieć to robić.



Proponuję wyjąć długi i twardy obiekt z czteroliterowej części ciała, bo chyba ci przeszkadza cieszyć się życiem.
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-31, 16:11   #15
26cabbdd88f595c38f9b7f8139ef1472f28f75bc_65628a8226dae
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2021-02
Wiadomości: 3 731
Dot.: Darmowe hobby

Cytat:
Napisane przez kici88 Pokaż wiadomość
No właśnie nie rozpatruję go w takich kategoriach - hobby ma to być właśnie coś, co sprawia mi przyjemność, co faktycznie lubię i w czym mam realną szansę bycia dobrą (no, chociaż przyzwoitą). Tyle, że po prostu mnie dziwi to podejście "cokolwiek, byle tanio" - no i przerobiłam już w swoim życiu na tyle różnych hobbies (choćby fotografię, sportowy taniec towarzyski, kolekcjonowanie antyków), że po prostu widzę, że o to "tanio" wcale nie jest tak łatwo, jak niektórzy próbują wmawiać


Tyle, że w pewnym momencie, jeśli wychodzimy poza fotografię typu selfik z dziubkiem czy inne u cioci na imieninach, to możliwości sprzętu zaczynają być bardzo istotne, a ten niestety słono kosztuje
Absolutnie nie musisz być dobra w hobby. Hobby to nie zawody, a miły sposób spędzenia czasu wolnego.
26cabbdd88f595c38f9b7f8139ef1472f28f75bc_65628a8226dae jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-31, 16:12   #16
I am Rock
lokalna gwiazda
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Mazury
Wiadomości: 19 804
Dot.: Darmowe hobby

Cytat:
Napisane przez kici88 Pokaż wiadomość


Tyle, że w pewnym momencie, jeśli wychodzimy poza fotografię typu selfik z dziubkiem czy inne u cioci na imieninach, to możliwości sprzętu zaczynają być bardzo istotne, a ten niestety słono kosztuje
Ja robię zdjęcia maniacko, a takie jak wyżej wymienione, to na palcach jednej ręki mogę zliczyć.
Można bawić się fotografią, nie mając wyszukanego sprzętu, po prostu chwytając chwilę.
Zeszłej zimy zrobiłam fajne zdjęcie z kuchennego okna.

W czarno-białych okolicznościach przyrody szła sobie pani ubrana na czarno-biało, a nad głową trzymała jaskrawożółtą parasolkę, która była jedynym akcentem kolorystycznym.

Mnie się to zdjęcie podoba, a czy ktoś je doceni, to mnie nie obchodzi.
I am Rock jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-31, 16:58   #17
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Darmowe hobby

Ja mam taniutkie niektóre hobby. Jakbym musiała mieć to za darmo to bym dała radę bez problemu.

Czytam SF od jakichś już 40 lat. ( swoją droga przerażajace, zyje w świecie który jeszcze niedawno był kwestia zbyt bujnej wyobraźni autorów i ich katastroficznych wizji) Książki można pozyskiwać za darmo droga wymiany, pożyczania. Lub teraz opłacać bardzo tanie abonamenty na platformach typu Legimi. A coś tam jest jeszcze taki mechanizm, ze abonament na Legimi można mieć darmo w ramach przynależności do biblioteki publicznej)

Na szydełku robię pledy najczęściej. Masę włóczek dostałam darmo od znajomych którzy na wieść ze skoro dziergam to chętnie je przygarnę, z ulga się ich pozbyli. Ludziom często zalegają takie rzeczy w domoch. W sumie najbardziej jestem zadowolona właśnie z tych prac które powstały z włóczek z drugiego obiegu. Maja w sobie jakiś dodatkowy czar. Nawet kot na nich chętniej sypia niż na innych.
Wiem tez ze masa osób pozyskuje włoczki w lumpach, albo kupuje tam tanio swetry i pruje je.
Wiec nakład startowy to szydełko za kilkanaście zł. Moje ulubione kilka lat temu kosztowało aż 30 zł a mam je i uzywam głównie jego i poużywaj może i do końca czasu szydełkowania w ogole. Wiec nakład żaden.

Sport. Do jogi potrzeba byle maty i heja, można wszystko.
A jak masz jakiś większy kawałek podłogi do dyspozycji to teraz za darmo na yt jest taki ogrom gotowych filmików i informacji ze można wszystko samemu za jedynie koszty dostępu do sieci i byle gacie do ćwiczeń. Od 2 lat trzaskam w piwnicy za darmoszke treningi, nawet jak chcieć sprzęt to zestaw hantli/sztangi to teraz koszt ze 200-300 zł. A jest na zawsze.

Historia, roślinoznastwo i geografia okolicy w której się mieszka. W erze internetu można zostać specem za darmo, a piesze czy rowerowe mikropodroże są obecnie bardzo modne.
A bywa to niesamowicie pasjonujące, mam wujka maniaka historii, byle spacer z nim po lesie w naszym mieście to niesamowita wyprawa po historii tego miejsca. Kiedyś książki kupował, ale jak ogarnął internet to darmo ma tule informacji ze nie nadąża za nimi.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams

Edytowane przez cava
Czas edycji: 2022-12-31 o 17:00
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-31, 18:38   #18
Indecence
nieprzyzwoita
 
Avatar Indecence
 
Zarejestrowany: 2022-04
Wiadomości: 1 102
Dot.: Darmowe hobby

Z pierwszego postu wywnioskowałam, że hobby to taka rzecz, co wykonuje się ją w pocie czoła i kosztuje to wszystko ciężkie hajsy...no niekoniecznie. Niektórzy ludzie mają jeszcze coś takiego jak pasja, gdzie wystarczy im np. kawałek kartki i zwykły ołówek, żeby robić to co kochają, np.



Cytat:
Napisane przez Natalie_Alex Pokaż wiadomość
Wiesz, ja mam takie 'hobby' od dziecka, czyli rysowanie. Jak rysowałam jako dziecko, to wystarczał mi ołówek i papier. Jasne, że w raz z wiekiem moje potrzeby wzrastały, ale to dlatego, że podchodziłam do tego profesjonalnie. Gdybym nadal miała tylko papier i ołówek, i tak bym rysowała, bo dla mnie to właśnie jest elementarna czynność (o wiele bardziej niż czytanie książek). Wszyscy profesjonalni fotografowie, których znam nie czekali ze swoim 'hobby' aż kupią drogi sprzęt, tylko zaczynali na najtańszym analogu, który dostali po jakimś członku rodziny, w prezencie lub kupili za kieszonkowe. Każdy kreatywny człowiek, którego znam robił to z potrzeby rozwoju i kreatywności.
Nie wiem, jak jest z innymi rzeczami, ale jeśli masz potrzebę, żeby coś tworzyć, to znajdziesz sposób.

tak bardzo się zgadzam. rysować można się uczyć na początku z poradników za kilka złotych, niekoniecznie chodząc od razu na lekcje rysunku.




[1=4b27789c826749bd4d16893 be0ab05cdfb4777a2_659f2fa 2a88b4;89452812]Jest masa zajęć darmowych w domach kultury - teatralnych, muzycznych. Ja chodziłam na zajęcia z kreatywnego pisania, niestety krótko, bo praca i dojazdy mnie pokonały.

Fotografia może być darmowa. Przecież zdjęcia można robić telefonem.

Podróże - no jesli dla ciebie podroz zaczyna się od X kilometrów, no to faktycznie moze kosztowac, ale rowerem mozna calkiem sporo zwiedzic w okolicy miasta, gdzie sie mieszka i tak, to tez moze byc podroz, bo czemu by nie?

Nauka języków może być hobby i w ogole poglebianie wiedzy teoretycznej na jakis konkretny temat, np. historia, fizyka itp. Masa materiałów w internecie i w bibliotekach.

---------- Dopisano o 16:45 ---------- Poprzedni post napisano o 16:44 ----------

Ja na przykład od 7/8 lat prowadzę bloga na temat swojego hobby i samo posiadanie FB i Instagrama na ten temat stało się hobby, wkręciłam się w social media od strony twórcy i teraz sie tym po części zajmuje w zyciu zawodowym.[/QUOTE]


dokładnie. czasem coś, co było hobby można też uczynić pracą zarobkową. jest takie powiedzenie - jeśli lubisz to co robisz, nie przepracujesz w życiu jednego dnia


Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Strasznie wąską masz definicję hobby.


Hobby to coś, co się robi, bo się lubi. Można sobie wyszukać fajne przepisy z sieci, zdjęcia robić smartfonem, a pisać o miejscach, które znamy.


Nie trzeba robić okładki dla Vogue'a, żeby pasjonować się fotografią. Fanfiki na Wattpadzie to też zainteresowanie i nie trzeba od razu wydać książki, żeby się interesować pisaniem. Jeżeli ktoś lubi robić filmiki na YT, bo pasjonuje go to to nie znaczy, że musi od razu pójść i reżyserować nowych Avengersów. Albo nawet chcieć to robić.



Proponuję wyjąć długi i twardy obiekt z czteroliterowej części ciała, bo chyba ci przeszkadza cieszyć się życiem.

dokładnie


Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Ja mam taniutkie niektóre hobby. Jakbym musiała mieć to za darmo to bym dała radę bez problemu.

Czytam SF od jakichś już 40 lat. ( swoją droga przerażajace, zyje w świecie który jeszcze niedawno był kwestia zbyt bujnej wyobraźni autorów i ich katastroficznych wizji) Książki można pozyskiwać za darmo droga wymiany, pożyczania. Lub teraz opłacać bardzo tanie abonamenty na platformach typu Legimi. A coś tam jest jeszcze taki mechanizm, ze abonament na Legimi można mieć darmo w ramach przynależności do biblioteki publicznej)

Na szydełku robię pledy najczęściej. Masę włóczek dostałam darmo od znajomych którzy na wieść ze skoro dziergam to chętnie je przygarnę, z ulga się ich pozbyli. Ludziom często zalegają takie rzeczy w domoch. W sumie najbardziej jestem zadowolona właśnie z tych prac które powstały z włóczek z drugiego obiegu. Maja w sobie jakiś dodatkowy czar. Nawet kot na nich chętniej sypia niż na innych.
Wiem tez ze masa osób pozyskuje włoczki w lumpach, albo kupuje tam tanio swetry i pruje je.
Wiec nakład startowy to szydełko za kilkanaście zł. Moje ulubione kilka lat temu kosztowało aż 30 zł a mam je i uzywam głównie jego i poużywaj może i do końca czasu szydełkowania w ogole. Wiec nakład żaden.

Sport. Do jogi potrzeba byle maty i heja, można wszystko.
A jak masz jakiś większy kawałek podłogi do dyspozycji to teraz za darmo na yt jest taki ogrom gotowych filmików i informacji ze można wszystko samemu za jedynie koszty dostępu do sieci i byle gacie do ćwiczeń. Od 2 lat trzaskam w piwnicy za darmoszke treningi, nawet jak chcieć sprzęt to zestaw hantli/sztangi to teraz koszt ze 200-300 zł. A jest na zawsze.

Historia, roślinoznastwo i geografia okolicy w której się mieszka. W erze internetu można zostać specem za darmo, a piesze czy rowerowe mikropodroże są obecnie bardzo modne.
A bywa to niesamowicie pasjonujące, mam wujka maniaka historii, byle spacer z nim po lesie w naszym mieście to niesamowita wyprawa po historii tego miejsca. Kiedyś książki kupował, ale jak ogarnął internet to darmo ma tule informacji ze nie nadąża za nimi.

bezkosztowe czy niskokosztowe hobby jakie mi przychodzą do głowy - szydełkowanie, haftowanie, robienie na drutach (mam np. na osiedlu panią, która ogłasza się w darmowej gazetce osiedlowej, że zbiera niepotrzebną komuś włóczkę. robi z niej skarpety dla bezdomnych) i tym podobne zajęcia manualne. swoje prace można czasem sprzedać, żeby pozyskać środki na nowe materiały
muzea, wystawy - czesto są darmowe wejscia w określone dni, oprowadzania kuratorskie/z przewodnikiem w cenie biletu, warsztaty czy wykłady dotyczące danej wystawy
spacery tematyczne, gry terenowe - akurat mieszkam w Krakowie, mam sporo tego typu atrakcji, ale w mniejszej miejscowości oczywiście tego nie będzie
zajęcia organizowane przez domy kultury - u mnie, w osiedlowym domu kultury non stop są organizowane jednodniowe wycieczki, gł. w góry polskie/słowackie. na termy itp. kółko szachowe i dużo innych aktywności

itd, itp.
Indecence jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-31, 22:19   #19
cb0d8ace8e3f55c20d6852271041c68dd40c3dc3_65540ac21a6bc
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 519
Dot.: Darmowe hobby

Cytat:
Napisane przez kici88 Pokaż wiadomość
Zainspirowana wypowiedziami o hobby, które nie generują kosztów w wątku o życiu za minimalną krajową przypomniałam sobie niedawne własne rozkminy na ten temat Naprawdę uważacie, że istnieje jakieś hobby, które jest faktycznie darmowe i nie wymaga nakładów finansowych?


- Czytanie. Książki z biblioteki są całkowicie za darmo. (I tak, czytanie może być hobby, tylko wtedy mówimy o prawdziwym zainteresowaniu literaturą i czytaniu w każdej wolnej chwili).
- Kalistenika. Potrzebujesz jedynie swoje własne ciało.
- Joga. Potrzebujesz jedynie swoje ciało, możesz uprawiać nawet nagą jogę.
- BDSM. Wystarczy ciało twoje i kochanka, ewentualnie przedmioty użytku domowego

Edytowane przez cb0d8ace8e3f55c20d6852271041c68dd40c3dc3_65540ac21a6bc
Czas edycji: 2022-12-31 o 22:24
cb0d8ace8e3f55c20d6852271041c68dd40c3dc3_65540ac21a6bc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2023-01-01, 05:39   #20
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 095
Dot.: Darmowe hobby

[1=cb0d8ace8e3f55c20d68522 71041c68dd40c3dc3_65540ac 21a6bc;89453278]- Czytanie. Książki z biblioteki są całkowicie za darmo. (I tak, czytanie może być hobby, tylko wtedy mówimy o prawdziwym zainteresowaniu literaturą i czytaniu w każdej wolnej chwili).
- Kalistenika. Potrzebujesz jedynie swoje własne ciało.
- Joga. Potrzebujesz jedynie swoje ciało, możesz uprawiać nawet nagą jogę.
- BDSM. Wystarczy ciało twoje i kochanka, ewentualnie przedmioty użytku domowego [/QUOTE]


No ja jednak polecam bardziej profesjonalny sprzęt. Miałam okazję doświadczyć przedmiotów użytku domowego i nie wszystkie polecam.


Nie przeżył prawdziwego BDSM ten, kto nigdy z siebie nie odklejał duct tape'a. Do dziś mnie boli na samo wspomnienie.


Taki porządny sznurek też trochę kosztuje, ale jakby co polecam. Ten z jedwabiu jest taki miękki i gładki i zmienia życie.
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-01-01, 08:02   #21
Ruwi
Zadomowienie
 
Avatar Ruwi
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 263
Dot.: Darmowe hobby

Programowanie. Komputer raczej każdy ma. Zresztą ogólnie posiadanie komputera z dostępem do internetu, gdzie jest mnóstwo darmowych materiałów, grup dyskusyjnych itp. daje wiele możliwości i tematów, którymi można się zainteresować.
Ruwi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-01-01, 08:17   #22
jaksy
Zasiedzenie
 
Avatar jaksy
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 627
Dot.: Darmowe hobby

Cytat:
Napisane przez kici88 Pokaż wiadomość
Tyle, że w pewnym momencie, jeśli wychodzimy poza fotografię typu selfik z dziubkiem czy inne u cioci na imieninach, to możliwości sprzętu zaczynają być bardzo istotne, a ten niestety słono kosztuje
Fotografia smartfonem to już cała dziedzina fotografii, która ma też swoje konkursy na szczeblu światowym. Zdjęcia robione telefonem pojawiają się też w Vogue, bo robią je znani fotografowie. Jasne, że będzie grupa użytkowników lustrzanek, która nie będzie uznawać fotografii telefonem (jak zwolennicy papierowych książek, którzy nie uznają czytników), ale to po prostu inne medium, którym się osiąga inne efekty i tyle.

Sent from my M2101K9G using Tapatalk

---------- Dopisano o 09:17 ---------- Poprzedni post napisano o 09:12 ----------

Cytat:
Napisane przez kici88 Pokaż wiadomość
Zainspirowana wypowiedziami o hobby, które nie generują kosztów w wątku o życiu za minimalną krajową przypomniałam sobie niedawne własne rozkminy na ten temat Naprawdę uważacie, że istnieje jakieś hobby, które jest faktycznie darmowe i nie wymaga nakładów finansowych? Bo zastanawiałam się nad tym niejednokrotnie i moim zdaniem to jest niemożliwe... No bo popatrzmy (...)
Haha Jeszcze dorzucę do wyliczeń, że czas to pieniądz

Sent from my M2101K9G using Tapatalk
__________________
Nie ma złych roślin, są tylko źli ludzie.
jaksy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-01-02, 07:43   #23
71253839b04673f7804766e160d807ea33c37805_6578f4849ccb9
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 10 371
Dot.: Darmowe hobby

Cytat:
Napisane przez kici88 Pokaż wiadomość
A, o czytaniu (które od biedy da się ogarniać wyłącznie korzystając z bibliotek) celowo nie wspominam, IMO to jest tak elementarna i podstawowa w życiu czynność, tak jak jedzenie czy sprzątanie, że nawet nie można jej rozpatrywać w kategoriach hobby
ciekawe czemu nie podciągnęłas pod podstawowe czynności w życiu gotowania i sportu?

niektórzy maja hobby w postaci oglądania seriali - tez niedrogie, chociaz idąc Twoim tokiem myslenia to penwie trzeba wykupywac specjalistyczne abonamenty
serio- pisanie jako hobby moze byc bezkosztowe, podobnie jak np. długie spacery turystyczne, no- czasem jest to koszt biletu podmiejskiego - żeby podjechac w bardziej atrakcyjny teren.
moi znajomi - ja też- mamy m.in. hobby w postaci wycieczek rowerowych- fakt jest tu koszt zakupu roweru czy sakw do niego, oświetlenia itp. ale wiekszośc te rowery ma stare (takie ponad 10 letnie), oświetlenie z lidla wiec i z płacy minimalnej można takowe uprawiać. Zresztą polowa zarabia właśnie w okolicach minimalnej, a zapewniam, że takie całodniowe wycieczki mega odstresowują, sprawiają dużo radości, pomagają zachować zdrowie, a np. jesienią pozwalają nawet przy okazji 'upolowac' obiad


zabawne sa te Twoje wypowiedzi na wizazu - brzmisz jak odklejeni od rzeczywistości zycia wiekszości ludzi politycy


kiedyś bylo takie wyzwanie dla polityków- przezyc za 500 zł, dawno już
"Spośród 460 posłów tylko dwóch i to na pewnych warunkach zgodziło się wziąć udział w akcji.

Obaj są posłami zawodowymi. Poseł Paweł Graś już drugą kadencje jest parlamentarzystą zawodowym. Zarabia 7,5 tys. złotych.

Drugi z posłów Paweł Poncyljusz również zarabia sporo pieniędzy. Przysługuje mu też tzw. trzynastka. Łatwo jest podejmować decyzje zarabiając kilka lub kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Czy nasi parlamentarzyści głosowaliby podczas sejmowych debat tak samo, jeśli musieliby utrzymać swoje rodziny za 500 zł."

https://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,...vn,131893.html

"Udało im się wykonać zadanie – Poncyljuszowi zostało ok. 60 zł, natomiast posłowi Grasiowi ok. 28 zł (musiał jednak ze względów zdrowotnych ratować się pożyczką w wysokości 50 zł). Politycy zgodnie przyznali, że wyzwanie wymagało od nich wielu wyrzeczeń i mocnego zaciskania pasa, a samo doświadczenie wiele ich nauczyło.
71253839b04673f7804766e160d807ea33c37805_6578f4849ccb9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-01-02, 07:56   #24
olabambola
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2022-06
Wiadomości: 1 538
Dot.: Darmowe hobby

[1=71253839b04673f7804766e 160d807ea33c37805_6578f48 49ccb9;89454118]ciekawe czemu nie podciągnęłas pod podstawowe czynności w życiu gotowania i sportu?

niektórzy maja hobby w postaci oglądania seriali - tez niedrogie, chociaz idąc Twoim tokiem myslenia to penwie trzeba wykupywac specjalistyczne abonamenty
serio- pisanie jako hobby moze byc bezkosztowe, podobnie jak np. długie spacery turystyczne, no- czasem jest to koszt biletu podmiejskiego - żeby podjechac w bardziej atrakcyjny teren.
moi znajomi - ja też- mamy m.in. hobby w postaci wycieczek rowerowych- fakt jest tu koszt zakupu roweru czy sakw do niego, oświetlenia itp. ale wiekszośc te rowery ma stare (takie ponad 10 letnie), oświetlenie z lidla wiec i z płacy minimalnej można takowe uprawiać. Zresztą polowa zarabia właśnie w okolicach minimalnej, a zapewniam, że takie całodniowe wycieczki mega odstresowują, sprawiają dużo radości, pomagają zachować zdrowie, a np. jesienią pozwalają nawet przy okazji 'upolowac' obiad


zabawne sa te Twoje wypowiedzi na wizazu - brzmisz jak odklejeni od rzeczywistości zycia wiekszości ludzi politycy


kiedyś bylo takie wyzwanie dla polityków- przezyc za 500 zł, dawno już
"Spośród 460 posłów tylko dwóch i to na pewnych warunkach zgodziło się wziąć udział w akcji.

Obaj są posłami zawodowymi. Poseł Paweł Graś już drugą kadencje jest parlamentarzystą zawodowym. Zarabia 7,5 tys. złotych.

Drugi z posłów Paweł Poncyljusz również zarabia sporo pieniędzy. Przysługuje mu też tzw. trzynastka. Łatwo jest podejmować decyzje zarabiając kilka lub kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Czy nasi parlamentarzyści głosowaliby podczas sejmowych debat tak samo, jeśli musieliby utrzymać swoje rodziny za 500 zł."

https://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,...vn,131893.html

"Udało im się wykonać zadanie – Poncyljuszowi zostało ok. 60 zł, natomiast posłowi Grasiowi ok. 28 zł (musiał jednak ze względów zdrowotnych ratować się pożyczką w wysokości 50 zł). Politycy zgodnie przyznali, że wyzwanie wymagało od nich wielu wyrzeczeń i mocnego zaciskania pasa, a samo doświadczenie wiele ich nauczyło.[/QUOTE]
to wyzwanie z 2004 r. Mogliby je powtórzyć teraz.
olabambola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-01-02, 09:37   #25
CytrynkaCytrynka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2022-09
Wiadomości: 297
Dot.: Darmowe hobby

Większość ma teraz smartphone z internetem więc jakieś tam darmowe możliwości są.


Główny koszt to jednak telefon i internet, ale potrzebny jest raczej ogólnie do życia, raczej ciężko byłoby w ogóle funkcjonować bez telefonu


Czytanie, którego tu nie uznałaś, ale dla mnie to jak najbardziej hobby, więc można znaleźć darmowe ebooki, fanfiction, mangi. Często są jakieś promocje, darmowe kody.



Można spokojnie robić sobie treningi z youtube'a, ćwiczyć yogę, albo taniec. Oprócz butów to raczej więcej nie potrzeba. Yogę można ćwiczyć i na dywaniku.



Dodatkowo na yt można oglądać dramy jeśli ktoś nie chce kupować żadnych abonamentów itd. + słuchanie muzyki.



Jak ktoś kocha sztukę i teatr to też są darmowe spektakle online, można sobie obejrzeć.

Filmy i seriale online za darmo też można nadal znaleźć i obejrzeć

Instagram i robienie zdjęć - jak najbardziej się liczy. Nie trzeba mieć super aparatu, żeby robić dobre zdjęcia.


Gry - masa darmowych gierek na telefon. Na PC też jest mega dużo darmowych gier, ale no tu już trzeba mieć komputer.


Są też darmowe planszówki do wydrukowania(tu koszt druku)


Można też robić rękodzieło praktycznie za darmo, minimalnym kosztem. Ludzie oddają za darmo mnóstwo takich pierdołek, wystarczy poddawać się na grupy na fb albo przeglądać olx. Dodatkowo w second handach można kupić tanio różne włóczki itd.

Edytowane przez CytrynkaCytrynka
Czas edycji: 2023-01-02 o 09:45
CytrynkaCytrynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-01-02, 09:56   #26
jaksy
Zasiedzenie
 
Avatar jaksy
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 627
Dot.: Darmowe hobby

Czytanie to hobby i to – biorąc pod uwagę stan czytelnictwa – dosyć niszowe

Sent from my M2101K9G using Tapatalk
__________________
Nie ma złych roślin, są tylko źli ludzie.
jaksy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-01-02, 12:43   #27
Pani_Robot
Śnięta Mucha
 
Avatar Pani_Robot
 
Zarejestrowany: 2018-07
Lokalizacja: Z dziury
Wiadomości: 10 797
Dot.: Darmowe hobby

Nie trzeba wypozyczac Harlequinów. Są biblioteki wojewódzkie z literaturą branżową, akademicką, a i w miejskiej bibliotece znajdzie się wiele książek naukowych. Można się uczyć za darmo z webinarów specjalistów na Youtube, podcastów chociażby SWPS.
Mozna się rozwijać branżowo oglądając filmy - czy jestes psychologiem, czy kulturoznawcą.

Można uczyc się fotografii i nagrywania filmow, reelsów telefonem z profili edukacyjnych na instagramie. Albo uczyć od speców od social media prowadzić swój profil.

Mozna uczyć się szkolenia psów np poznając je jako wolontariusz w schronisku.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle inside you know nothing about
Be kind. Always

Wyzwanie Czytelnicze 25 / 34 (26)
Wyzwanie Filmowe
5 / 100
100 książek w 2023 92 / 55

Pani_Robot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-01-02, 12:49   #28
26cabbdd88f595c38f9b7f8139ef1472f28f75bc_65628a8226dae
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2021-02
Wiadomości: 3 731
Dot.: Darmowe hobby

Cytat:
Napisane przez Pani_Robot Pokaż wiadomość
Nie trzeba wypozyczac Harlequinów. Są biblioteki wojewódzkie z literaturą branżową, akademicką, a i w miejskiej bibliotece znajdzie się wiele książek naukowych. Można się uczyć za darmo z webinarów specjalistów na Youtube, podcastów chociażby SWPS.
Mozna się rozwijać branżowo oglądając filmy - czy jestes psychologiem, czy kulturoznawcą.

Można uczyc się fotografii i nagrywania filmow, reelsów telefonem z profili edukacyjnych na instagramie. Albo uczyć od speców od social media prowadzić swój profil.

Mozna uczyć się szkolenia psów np poznając je jako wolontariusz w schronisku.
Korzystam z biblioteki powiatowej i byłam początkowo w szoku z tak dużego wyposażenia. Dużo nowości, szeroki wybór chyba każdego gatunku. Oczywiście czasami na daną pozycję trzeba nieco poczekać, ale to normalne.

Czasem warto w przypadku książki, której biblioteka nie ma pójść i porozmawiać z bibliotekarzem. Co jakiś czas kupują nowe książki i biorą takie kwestię pod uwagę.
26cabbdd88f595c38f9b7f8139ef1472f28f75bc_65628a8226dae jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-01-02, 13:25   #29
CytrynkaCytrynka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2022-09
Wiadomości: 297
Dot.: Darmowe hobby

Wystawy, koncerty, spacery miejskie, warsztaty. Teraz niektóre lodowiska są bezpłatne, a za wypożyczenie łyżew tylko kaucja. Także całkiem sporo można robić niewielkim albo całkiem zerowy kosztem.
CytrynkaCytrynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-01-02, 13:49   #30
4b27789c826749bd4d16893be0ab05cdfb4777a2_659f2fa2a88b4
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 12 340
Dot.: Darmowe hobby

Cytat:
Napisane przez Pani_Robot Pokaż wiadomość
Nie trzeba wypozyczac Harlequinów. Są biblioteki wojewódzkie z literaturą branżową, akademicką, a i w miejskiej bibliotece znajdzie się wiele książek naukowych. Można się uczyć za darmo z webinarów specjalistów na Youtube, podcastów chociażby SWPS.
Mozna się rozwijać branżowo oglądając filmy - czy jestes psychologiem, czy kulturoznawcą.

Można uczyc się fotografii i nagrywania filmow, reelsów telefonem z profili edukacyjnych na instagramie. Albo uczyć od speców od social media prowadzić swój profil.

Mozna uczyć się szkolenia psów np poznając je jako wolontariusz w schronisku.
Dobra myśl z tym, że wolontariat może slużyć także do pielęgnowania/odkrycia hobby
4b27789c826749bd4d16893be0ab05cdfb4777a2_659f2fa2a88b4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-01-23 23:03:35


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:36.