Studentki wszelkich filologii łączmy się! :) - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Wizażowe Społeczności

Notka

Wizażowe Społeczności Wizażowe społeczności to forum, na którym poznasz osoby w swoim wieku, spod tego samego znaku zodiaku, szkoły. Dołącz do nas i daj się poznać.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-08-03, 18:49   #31
monika_sonia
KOTerator
 
Avatar monika_sonia
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 7 344
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Cytat:
Napisane przez eternitka Pokaż wiadomość
jak?
Po skończeniu studiów składało się jakieś podania, papierki itp. Po jakimś czasie szło się do ratusza lub podobnego urzędu i się było "zaprzysiężanym" (na pewno jest tu jakiś błąd, ale jaki ).

Rozmawiałam z tłumaczami "starej daty" - mówią, że chyba by państwowego teraz nie zdali .

Cytat:
Napisane przez eternitka Pokaż wiadomość
wiem, wiem ale będę wdzięczna za każdą informację, bo miałaś z tym jakąkolwiek bezpośrednią styczność czy rzeczywiście jest tam tak dużo tłumaczenia? czy to tylko w teorii specjalizacja "tłumaczeniowa" a tak naprawdę różni się niewiele od innych?
Ogólnie kto chciał to się tam uczył, a kto nie chciał, ten imprezował i kombinował. Translatoryka miałam dosłownie pół mniej godzin niż my, jeden lub nawet dwa dni wolne, kończyli o 12, chyba, że zaczęli o 8 to o 11. Zazdrościliśmy im .

Ja miałam zajęcia całe dwa lata od 8 do 16.30 pięć dni w tygodniu. Na trzecim roku miałam tak tylko cztery dni w tygodniu, jeden dzień był "wolny" na praktyki, które miałam w dwóch szkołach tego samego dnia - kilka godzin tu, kilka godzin tam .

---------- Dopisano o 19:41 ---------- Poprzedni post napisano o 19:36 ----------

Cytat:
Napisane przez Pisarka Pokaż wiadomość
Aż doprecyzuję mą wypowiedź: miałam na myśli raczej to, że zazwyczaj tłumacze dobrze zarabiają, stąd sporo studentów lubi obierać takową specjalizację Inna rzecz, że sama chciałam się wyszkolić na tłumacza, bo zwyczajnie lubię się w wolnych chwilach zabawiać przekładem Więc dla kogoś, kto w tym siedzi i się tym lubuje, to przyjemne zajęcie
Nie zarabiają dużo, to mit powtarzany od dawna . Później jak poszukam to mogę wrzucić stawki, jak tłumaczą coś "państwowo" np. dla sądu to zarabiają marne grosze. Oczywiście jak tłumaczą coś prywatnie to kasa jest taka, jaką sobie zażyczą, ale te pozostałe wymagani odstraszają troszkę - np. ten wymóg, żeby zgłaszać, że się wyjeżdża z miasta na weekend itp - tak nam opowiadał facet od tłumaczeń, że każdy jego wyjazd musi być udokumentowany i że nie raz go zrywali w środku nocy z łóżka do tłumaczenia czegoś na policji, a kasa była taka, że mu się na paliwo wróciło, odmówić się nie za bardzo da, jakoś nam to zgrabniej opowiadał niż ja teraz, ale polecam do przeczytania uchwałę, tam jest naprawdę wszystko, a to tylko cztery strony .

Bawiłam się trochę w tłumaczenie i chciałam być tłumaczem, ale po pewnym czasie po prostu miałam tego dość .

---------- Dopisano o 19:49 ---------- Poprzedni post napisano o 19:41 ----------

Cytat:
1. Stawki wynagrodzenia tłumacza przysięgłego za sporządzenie poświadczonego tłumaczenia wynoszą:
1) za stronę tłumaczenia na język polski:
a) z języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego - 23 zł,
b) z innego języka europejskiego i z języka łacińskiego - 24,77 zł,
c) z języka pozaeuropejskiego posługującego się alfabetem łacińskim - 30,07 zł.
d) z języka pozaeuropejskiego posługującego się alfabetem niełacińskim lub ideogramami - 33,61 zł;
2) za stronę tłumaczenia z języka polskiego:
a) na język angielski, niemiecki, francuski i rosyjski - 30,07 zł,
b) na inny język europejski i na język łaciński - 35,38 zł,
c) na język pozaeuropejski posługujący się alfabetem łacińskim - 40,69 zł,
d) na język pozaeuropejski posługujący się alfabetem niełacińskim lub ideogramami - 49,54 zł.


W razie tłumaczenia sporządzonego w innym układzie maszynopisu lub wydruku komputerowego niż 25 wierszy po 45 znaków na stronę, za stronę tłumaczenia przyjmuje się 1.125 znaków.
Nawet jak coś nam zajmie pięć stron - strona wg nich to 1125 znaków . 23 zł za stronę (a podatek od tego jeszcze odprowadzasz) to mało, na porządnym tłumaczeniu może zejść nawet kilka godzin... Opłacają się za to języki egzotyczne .
A za tłumaczenie ustne masz 39zł, to mało, zważywszy na to, że niewiele mniej możesz wziąć za korepetycje, a mniej się będziesz stresować, po za tym nie każdy się nadaje na tłumacza ustnego, ja się nie nadaję absolutnie.

Przepraszam, jeżeli zburzyłam komuś światopogląd .
__________________


Edytowane przez monika_sonia
Czas edycji: 2012-08-03 o 18:52
monika_sonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 18:56   #32
newmoongirl
Wtajemniczenie
 
Avatar newmoongirl
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 2 451
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Ja początkowo w ogóle nie planowałam, że będę studiowac germanistykę, chociaż ten kierunek znajdował się w sferze moich marzeń, odkąd będąc liczącym sobie wiosen czternaście dziewczęciem zakochałam się w tym języku (jednakże źródło mojej miłości, zaangażowania i ilości czasu poświęcanego na naukę wcale nie miało filologicznego podłoża , ale to inna historia). Zamierzałam studiowac tzw. "przyszłościowy kierunek". Cóż, całe szczęście nie będę prawnikiem , wylądowałam na filologii i baaardzo się z tego cieszę. Uwielbiam moje studia i moje zajęcia (chociaż w poniedziałki o 8 rano twierdziłam zawsze co innego ), a brzmienie i "struktura" niemieckiego z każdym dniem fascynuje mnie coraz bardziej

Jedna z naszych prowadzących powiedziała nam, kiedyś na zajęciach, że pluje sobie teraz w brodę, że tak pragnęła być tłumaczem. Teraz w rezultacie ma pełno tłumaczeń "na wczoraj", a kasy z tego tyle, że starcza na waciki
__________________
"- Chciałem powiedzieć - wyjaśnił z goryczą Ipslore - że na tym świecie jest chyba coś, dla czego warto żyć.
Śmierć zastanowił się przez chwilę.
KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE."

newmoongirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 18:57   #33
Pisarka
Zakorzenienie
 
Avatar Pisarka
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Pemberley
Wiadomości: 8 016
GG do Pisarka
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Cytat:
Napisane przez monika_sonia Pokaż wiadomość
Przepraszam, jeżeli zburzyłam komuś światopogląd .
Nie czuję się w żadnym wypadku dotknięta, ani mój światopogląd nie ucierpiał Moja wypowiedź nie była ustosunkowana względem konkretnego języka, bardziej ogólna. Aczkolwiek fajnie, że zamieściłaś "cennik" usług tłumacza - rzeczywiście, nie jest to zbyt wygórowana stawka - fakt-faktem, pewne języki nieco "spowszedniały", więc siłą rzeczy zawsze będzie się opłacała znajomość jakiegoś nietuzinkowego
__________________
"Zobaczyłam, dlaczego bogowie
nie przemawiają do nas wprost,
ani nie pozwalają nam udzielić odpowiedzi.

Jak mogą spotkać się z nami twarzą
w twarz, dopóki mamy twarze?"
Pisarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 19:03   #34
monika_sonia
KOTerator
 
Avatar monika_sonia
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 7 344
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Cytat:
Napisane przez newmoongirl Pokaż wiadomość
Ja początkowo w ogóle nie planowałam, że będę studiowac germanistykę, chociaż ten kierunek znajdował się w sferze moich marzeń, odkąd będąc liczącym sobie wiosen czternaście dziewczęciem zakochałam się w tym języku (jednakże źródło mojej miłości, zaangażowania i ilości czasu poświęcanego na naukę wcale nie miało filologicznego podłoża , ale to inna historia). Zamierzałam studiowac tzw. "przyszłościowy kierunek". Cóż, całe szczęście nie będę prawnikiem , wylądowałam na filologii i baaardzo się z tego cieszę. Uwielbiam moje studia i moje zajęcia (chociaż w poniedziałki o 8 rano twierdziłam zawsze co innego ), a brzmienie i "struktura" niemieckiego z każdym dniem fascynuje mnie coraz bardziej
Niemiecki to wbrew pozorom dość "miękki" język .

Mój Tż jest po germanistyce .

Cytat:
Napisane przez newmoongirl Pokaż wiadomość
Jedna z naszych prowadzących powiedziała nam, kiedyś na zajęciach, że pluje sobie teraz w brodę, że tak pragnęła być tłumaczem. Teraz w rezultacie ma pełno tłumaczeń "na wczoraj", a kasy z tego tyle, że starcza na waciki

I jeszcze uwiązana jest, każdy ruch zgłasza, a odmówić np. policji nie może.

---------- Dopisano o 20:03 ---------- Poprzedni post napisano o 20:00 ----------

Cytat:
Napisane przez Pisarka Pokaż wiadomość
Nie czuję się w żadnym wypadku dotknięta, ani mój światopogląd nie ucierpiał Moja wypowiedź nie była ustosunkowana względem konkretnego języka, bardziej ogólna. Aczkolwiek fajnie, że zamieściłaś "cennik" usług tłumacza - rzeczywiście, nie jest to zbyt wygórowana stawka - fakt-faktem, pewne języki nieco "spowszedniały", więc siłą rzeczy zawsze będzie się opłacała znajomość jakiegoś nietuzinkowego


Też myślałam, że zarabiają kokosy i mają elastyczne godziny pracy, bo nie teraz to w nocy sobie coś przetłumaczą i krzykną stówkę, ale to tak nie działa...

Głupi akt małżeństwa kiedyś tłumaczyłam, znaków było naprawdę niewiele, a tłumaczyłam pół dnia (są w Stanach np. licencje na ślub [film taki był nawet ] itp itd i się długo zastanawiałam jak takie rzeczy ująć, żeby oddały prawdziwe znaczenie). Pół dnia pracy = na rękę jakieś 17zł by z tego były .
__________________

monika_sonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 19:07   #35
Pisarka
Zakorzenienie
 
Avatar Pisarka
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Pemberley
Wiadomości: 8 016
GG do Pisarka
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Cytat:
Napisane przez monika_sonia Pokaż wiadomość
Głupi akt małżeństwa kiedyś tłumaczyłam, znaków było naprawdę niewiele, a tłumaczyłam pół dnia (są w Stanach np. licencje na ślub [film taki był nawet ] itp itd i się długo zastanawiałam jak takie rzeczy ująć, żeby oddały prawdziwe znaczenie). Pół dnia pracy = na rękę jakieś 17zł by z tego były .
Zgadzam się w całej rozciągłości - tłumaczenie jest szalenie czasochłonne i nierzadko frustrujące, jak się pragnie oddać sens jak najbliższy oryginałowi, bez uprawiania niepotrzebnej własnej twórczości (są przypadki, kiedy się nie da inaczej ze względu na różnice językowe) No i wiadomo, tłumaczenia - szczególnie dokumentów - to ogromna odpowiedzialność, bo nierzadko błąd w jakiejś drobnostce może całkiem zmienić sens
__________________
"Zobaczyłam, dlaczego bogowie
nie przemawiają do nas wprost,
ani nie pozwalają nam udzielić odpowiedzi.

Jak mogą spotkać się z nami twarzą
w twarz, dopóki mamy twarze?"
Pisarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 19:10   #36
monika_sonia
KOTerator
 
Avatar monika_sonia
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 7 344
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Nie podjęłabym się chyba tłumaczenia recept albo ulotek do lekarstw .

Rozbrajają mnie błędy tłumaczeniowe w filmach i serialach . Aktor mówi ,,I'd love to" - lektor mówi ,,kocham to", masakra.

Moim absolutnym idolem tłumaczeniowym jest Bartosz Wierzbięta, kojarzycie go ?
__________________

monika_sonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 19:11   #37
Pisarka
Zakorzenienie
 
Avatar Pisarka
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Pemberley
Wiadomości: 8 016
GG do Pisarka
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Cytat:
Napisane przez monika_sonia Pokaż wiadomość
Rozbrajają mnie błędy tłumaczeniowe w filmach i serialach . Aktor mówi ,,I'd love to" - lektor mówi ,,kocham to", masakra.

Moim absolutnym idolem tłumaczeniowym jest Bartosz Wierzbięta, kojarzycie go ?
Dlatego nie oglądam filmów z lektorem

A Wierzbięta ma talent! Po raz pierwszy usłyszałam o nim po premierze "Shreka", który nomen-omen, jest przetłumaczony genialnie
__________________
"Zobaczyłam, dlaczego bogowie
nie przemawiają do nas wprost,
ani nie pozwalają nam udzielić odpowiedzi.

Jak mogą spotkać się z nami twarzą
w twarz, dopóki mamy twarze?"
Pisarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-08-03, 19:15   #38
monika_sonia
KOTerator
 
Avatar monika_sonia
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 7 344
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

On nie tłumaczy, on tworzy . Czasami dialogi są całkowicie inne niż oryginalne, bo oryginalne nie byłyby dla Polaków śmieszne (nie byłby zrozumiałe, bo to np. żarty polityczne) a te jego "nowe" dialogi są genialne, pasują do sytuacji i do gestów, super.

Też nie oglądam z lektorem, chyba, że jest film francuski albo włoski, to wyjścia nie ma . Czasami coś "w przelocie" w telewizji usłyszę i się śmieję jak głupia sama do siebie .
__________________

monika_sonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 19:16   #39
newmoongirl
Wtajemniczenie
 
Avatar newmoongirl
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 2 451
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Jeszcze rok temu chciałam zostać tłumaczem, ale przestałam byc tego taka pewna, kiedy na historii literatury babeczka poprosiła (bo na studiach nikt nikomu nic nie każe, a jedynie prosi ), żebyśmy przełożyli fragment tekstu Kanta. To było zbiorowe "Sorry Immanuel, but I Kant." Prawdą jest, że teksty Kanta są frustrujące nawet kiedy są już przetłumaczone, ale muszę przyznac, że wtedy to po raz pierwszy nudziłam się na zajęciach.
__________________
"- Chciałem powiedzieć - wyjaśnił z goryczą Ipslore - że na tym świecie jest chyba coś, dla czego warto żyć.
Śmierć zastanowił się przez chwilę.
KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE."

newmoongirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 19:18   #40
monika_sonia
KOTerator
 
Avatar monika_sonia
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 7 344
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Z drugiej strony - w normalnym życiu nikt Ci Kanta nie każe (ani nawet nie poprosi ) tłumaczyć . Babka was chyba chciała zniechęcić :P.
__________________

monika_sonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 19:21   #41
Pisarka
Zakorzenienie
 
Avatar Pisarka
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Pemberley
Wiadomości: 8 016
GG do Pisarka
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Cytat:
Napisane przez monika_sonia Pokaż wiadomość
On nie tłumaczy, on tworzy . Czasami dialogi są całkowicie inne niż oryginalne, bo oryginalne nie byłyby dla Polaków śmieszne (nie byłby zrozumiałe, bo to np. żarty polityczne) a te jego "nowe" dialogi są genialne, pasują do sytuacji i do gestów, super.
Właśnie o tym mówię Widać, że chłopak jest twórczy, a nie tylko bezmyślnie przetwarza angielskie dialogi na nasz język Wszak każde tłumaczenie to jakby nie było twórczość własna

---------- Dopisano o 20:21 ---------- Poprzedni post napisano o 20:19 ----------

Cytat:
Napisane przez newmoongirl Pokaż wiadomość
Jeszcze rok temu chciałam zostać tłumaczem, ale przestałam byc tego taka pewna, kiedy na historii literatury babeczka poprosiła (bo na studiach nikt nikomu nic nie każe, a jedynie prosi ), żebyśmy przełożyli fragment tekstu Kanta. To było zbiorowe "Sorry Immanuel, but I Kant." Prawdą jest, że teksty Kanta są frustrujące nawet kiedy są już przetłumaczone, ale muszę przyznac, że wtedy to po raz pierwszy nudziłam się na zajęciach.
Borze szumiący, Kant? To Wam kobitka wymyśliła zajęcie Może wyszła z założenia, że jak przełożycie Kanta, to reszta tłumaczeń też jakoś pójdzie
__________________
"Zobaczyłam, dlaczego bogowie
nie przemawiają do nas wprost,
ani nie pozwalają nam udzielić odpowiedzi.

Jak mogą spotkać się z nami twarzą
w twarz, dopóki mamy twarze?"
Pisarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-08-03, 19:24   #42
monika_sonia
KOTerator
 
Avatar monika_sonia
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 7 344
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Uwielbiam go , na pewno ma dobre poczucie humoru, tak coś czuję .

Dużo jest czytania na filologii polskiej (dobra, wiem, że głupie pytanie )?

Macie jakiś przedmiot związany z gwarą ? Fascynuje mnie ten temat . Polonistka nam kiedyś w gimnazjum opowiadała, że miała przedmiot o gwarze i po pewnym czasie wszyscy zaczęli nieświadomie używać gwary, w zależności od semestru - śląskiej, góralskiej, kaszubskiej, hehe. Jak to u Ciebie wygląda?
__________________

monika_sonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 19:39   #43
Pisarka
Zakorzenienie
 
Avatar Pisarka
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Pemberley
Wiadomości: 8 016
GG do Pisarka
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Cytat:
Napisane przez monika_sonia Pokaż wiadomość
Dużo jest czytania na filologii polskiej (dobra, wiem, że głupie pytanie )?

Macie jakiś przedmiot związany z gwarą ? Fascynuje mnie ten temat . Polonistka nam kiedyś w gimnazjum opowiadała, że miała przedmiot o gwarze i po pewnym czasie wszyscy zaczęli nieświadomie używać gwary, w zależności od semestru - śląskiej, góralskiej, kaszubskiej, hehe. Jak to u Ciebie wygląda?
Około 400 pozycji na semestr, tak z grubsza Ale jak się większość książek już czytało, to ma się o wiele mniej (dzięki Bogu za moje głęboko zakorzenione bibliofilstwo )

A gwara zaiste, była. Przedmiot zwał się zacnie i szumnie "dialektologią i elementami socjolingwistyki" Przez całe dwa semestry pracowaliśmy na gwarach, aż do znudzenia Aczkolwiek potem człowiek mógł szpanować słownictwem Na zaliczenie mieliśmy przygotować słownik gwary naszego regionu (bo każdy z innej parafii, to zróżnicowanie językowe było spore). Zajęcia te miały sporo wspólnego z gramatyką historyczną - bo gwara jest ściśle umiejscowiona w historii języka polskiego, więc zawsze rozbijaliśmy na części poszczególne gwarowe wyrazy, wyprowadzając ich formę pierwotną - a co za tym idzie, obserwowaliśmy procesy zmian znaczeniowych. Ciekawy przedmiot, żałuję niezmiernie, że mieliśmy go tylko rok
__________________
"Zobaczyłam, dlaczego bogowie
nie przemawiają do nas wprost,
ani nie pozwalają nam udzielić odpowiedzi.

Jak mogą spotkać się z nami twarzą
w twarz, dopóki mamy twarze?"

Edytowane przez Pisarka
Czas edycji: 2012-08-03 o 19:42
Pisarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 19:46   #44
monika_sonia
KOTerator
 
Avatar monika_sonia
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 7 344
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

400 o.O? Masakra . Ja narzekałam, jak musiałam przeczytać 30 przez semestr . I mimo, że część wcześniej czytałam (np. Gatsby) to musiałam czytać drugi raz, bo facet od literatury wymagał szczegółów typu ,,w którą stronę popatrzył gatsby jadąc samochodem gdzieś tam"... Jak to robisz, że po przeczytaniu pamiętasz i nie musisz czytać kolejny raz... ?

Dialektologia brzmi ciekawie. Miałam przedmiot ,,historia języka angielskiego" i też była ciekawa, ale żałuję, że nie miałam nigdy nic o dialektach czy choćby o angielskim amerykańskim czy australijskim... nic.
__________________

monika_sonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 19:59   #45
Pisarka
Zakorzenienie
 
Avatar Pisarka
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Pemberley
Wiadomości: 8 016
GG do Pisarka
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Cytat:
Napisane przez monika_sonia Pokaż wiadomość
400 o.O? Masakra . Ja narzekałam, jak musiałam przeczytać 30 przez semestr . I mimo, że część wcześniej czytałam (np. Gatsby) to musiałam czytać drugi raz, bo facet od literatury wymagał szczegółów typu ,,w którą stronę popatrzył gatsby jadąc samochodem gdzieś tam"... Jak to robisz, że po przeczytaniu pamiętasz i nie musisz czytać kolejny raz... ?

Dialektologia brzmi ciekawie. Miałam przedmiot ,,historia języka angielskiego" i też była ciekawa, ale żałuję, że nie miałam nigdy nic o dialektach czy choćby o angielskim amerykańskim czy australijskim... nic.
Mam po prostu fotograficzną pamięć i oko do takich z pozoru nieważnych informacji A co do szczegółów, to nasi profesorowie także się w nich lubują, więc kolokwia bywały niekiedy prawdziwą masakrą dla mniej uważnych Szczęśliwie, egzaminy opierały się bardziej na interpretacji i konotacjach, więc dało radę je przejść

Również miałam przedmiot "historia języka polskiego", niestety, nie wspominam go zbyt dobrze, bo sprowadzał się do nudnych wykładów prowadzącego o tworzeniu słowników (rzecz, którą szczegółowo opracowaliśmy na leksykografii rok wcześniej).

Kiedy studiowałam anglistykę, na fonetyce mieliśmy przez kilka zajęć poruszaną tematykę akcentów, za co chwała profesorowi. Aczkolwiek też nie poświęciliśmy temu frapującemu zagadnieniu wystarczająco wiele uwagi, a szkoda
__________________
"Zobaczyłam, dlaczego bogowie
nie przemawiają do nas wprost,
ani nie pozwalają nam udzielić odpowiedzi.

Jak mogą spotkać się z nami twarzą
w twarz, dopóki mamy twarze?"
Pisarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 20:04   #46
ParoleParole
Zakorzenienie
 
Avatar ParoleParole
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Chicago
Wiadomości: 18 685
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Cześć Melduję się i ja
__________________
"Wiesz, wszystko co się tak naprawdę liczy, to aby ludzie, których kochasz, byli szczęśliwi i zdrowi. Cała reszta to zamki na piasku..."
ParoleParole jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 20:07   #47
Pisarka
Zakorzenienie
 
Avatar Pisarka
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Pemberley
Wiadomości: 8 016
GG do Pisarka
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Witamy!
__________________
"Zobaczyłam, dlaczego bogowie
nie przemawiają do nas wprost,
ani nie pozwalają nam udzielić odpowiedzi.

Jak mogą spotkać się z nami twarzą
w twarz, dopóki mamy twarze?"
Pisarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 20:08   #48
newmoongirl
Wtajemniczenie
 
Avatar newmoongirl
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 2 451
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Cytat:
Napisane przez ParoleParole Pokaż wiadomość
Cześć Melduję się i ja
Witamy Jaka filologia?
__________________
"- Chciałem powiedzieć - wyjaśnił z goryczą Ipslore - że na tym świecie jest chyba coś, dla czego warto żyć.
Śmierć zastanowił się przez chwilę.
KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE."

newmoongirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 20:14   #49
candiess
Zakorzenienie
 
Avatar candiess
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Olsztyn
Wiadomości: 5 660
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Hej
Mogę się przyłączyć? Od tego roku zaczynam filologię rosyjską
__________________




candiess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-08-03, 20:18   #50
monika_sonia
KOTerator
 
Avatar monika_sonia
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 7 344
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Cytat:
Napisane przez Pisarka Pokaż wiadomość
Mam po prostu fotograficzną pamięć i oko do takich z pozoru nieważnych informacji
Zazdraszam .

Cytat:
Napisane przez Pisarka Pokaż wiadomość
Kiedy studiowałam anglistykę, na fonetyce mieliśmy przez kilka zajęć poruszaną tematykę akcentów, za co chwała profesorowi. Aczkolwiek też nie poświęciliśmy temu frapującemu zagadnieniu wystarczająco wiele uwagi, a szkoda
Ja miałam przedmiot ,,Wymowa". Na drugim roku kobieta od Wymowy wymagała tylko i wyłącznie wymowy takiej, jak na kasecie do książki. A że książka była kanadyjskiego autora, to obowiązywała mnie wymowa kanadyjska , idiotyzm do kwadratu. Do tego nas nagrywała i odsłuchiwała w domu, nie oceniała nas na miejscu. Stara panna btw.

---------- Dopisano o 21:18 ---------- Poprzedni post napisano o 21:17 ----------

Cytat:
Napisane przez ParoleParole Pokaż wiadomość
Cześć Melduję się i ja
Cytat:
Napisane przez candiess Pokaż wiadomość
Hej
Mogę się przyłączyć? Od tego roku zaczynam filologię rosyjską
Witam .
__________________

monika_sonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 20:20   #51
candiess
Zakorzenienie
 
Avatar candiess
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Olsztyn
Wiadomości: 5 660
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Mam nadzieję, że nie będę żałować wyboru Wybrałam rosyjski, bo nie tylko lubię ten język, ale kraj i kulturę też. Uczyłam się rosyjskiego 2 lata w LO, ale nie czuję się na siłach i idę od podstaw
__________________




candiess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 20:24   #52
Pisarka
Zakorzenienie
 
Avatar Pisarka
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Pemberley
Wiadomości: 8 016
GG do Pisarka
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Cytat:
Napisane przez monika_sonia Pokaż wiadomość
Ja miałam przedmiot ,,Wymowa". Na drugim roku kobieta od Wymowy wymagała tylko i wyłącznie wymowy takiej, jak na kasecie do książki. A że książka była kanadyjskiego autora, to obowiązywała mnie wymowa kanadyjska , idiotyzm do kwadratu. Do tego nas nagrywała i odsłuchiwała w domu, nie oceniała nas na miejscu. Stara panna btw.
O ludzie... U nas jedyną obowiązującą wymową była ta brytyjska. Za wszelkie amerykańskie naleciałości słyszeliśmy takie wiązanki od profesora, że uszy więdły Ale cóż, w liceach przeważnie na akcent się nie zwraca jakiejś przesadnej uwagi (zależy od szkoły, ale generalnie idea jest taka, by w ogóle używać języka).

Niemniej położenie nacisku na akcent kanadyjski uważam za... co najmniej dziwny A nagrywanie Was i późniejsze porównywanie czy mówicie idealnie jak rdzenni mieszkańcy Krainy Klonowego Liścia zakrawa na ostatni kretynizm.
__________________
"Zobaczyłam, dlaczego bogowie
nie przemawiają do nas wprost,
ani nie pozwalają nam udzielić odpowiedzi.

Jak mogą spotkać się z nami twarzą
w twarz, dopóki mamy twarze?"

Edytowane przez Pisarka
Czas edycji: 2012-08-03 o 20:25
Pisarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 20:36   #53
monika_sonia
KOTerator
 
Avatar monika_sonia
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 7 344
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Cytat:
Napisane przez Pisarka Pokaż wiadomość
O ludzie... U nas jedyną obowiązującą wymową była ta brytyjska. Za wszelkie amerykańskie naleciałości słyszeliśmy takie wiązanki od profesora, że uszy więdły Ale cóż, w liceach przeważnie na akcent się nie zwraca jakiejś przesadnej uwagi (zależy od szkoły, ale generalnie idea jest taka, by w ogóle używać języka).
Na pierwszym roku miałam wymowę z prawdziwego zdarzenia, ale amerykański uszedł, ważne było, żeby dźwięki, rytm i melodia ogólnie były poprawne. Duży nacisk facet kładł też na intonację. Przez całe studia tylko u niego miałam poprawkę (ale jeszcze w pierwszym terminie)...

Cytat:
Napisane przez Pisarka Pokaż wiadomość
Niemniej położenie nacisku na akcent kanadyjski uważam za... co najmniej dziwny A nagrywanie Was i późniejsze porównywanie czy mówicie idealnie jak rdzenni mieszkańcy Krainy Klonowego Liścia zakrawa na ostatni kretynizm.
Ona nie kładła nacisk na akcent brytyjski, a na akcent książkowy, jedyny poprawny. Nie wiem, czy zdawała sobie sprawę, że to kanadyjski . Ważne, że ,,z klucza". Uczyła mnie też gramatyki, tylko transformacje ,,z klucza" były uznawane przez nią za poprawne . Najgorsza kosa i wariatka na studiach, ale teraz się ją miło wspomina i pamięta się ją, Ci mili wykładowcy nie zapadli mi tak w pamięć. Pod koniec trzeciego roku była milutka i do rany przyłóż, terroryzowała przez pierwsze trzy semestry głównie .

Dziewczyny, a dużo od Was ludzi z roku wyleciało ?

---------- Dopisano o 21:36 ---------- Poprzedni post napisano o 21:30 ----------

Cytat:
Napisane przez candiess Pokaż wiadomość
Mam nadzieję, że nie będę żałować wyboru Wybrałam rosyjski, bo nie tylko lubię ten język, ale kraj i kulturę też. Uczyłam się rosyjskiego 2 lata w LO, ale nie czuję się na siłach i idę od podstaw
Będziesz studiować to co lubisz, to nie powinnaś żałować . Duże znaczenie mają też ludzie z grupy/roku i niestety wykładowcy .
__________________

monika_sonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 20:37   #54
Pisarka
Zakorzenienie
 
Avatar Pisarka
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Pemberley
Wiadomości: 8 016
GG do Pisarka
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Cytat:
Napisane przez monika_sonia Pokaż wiadomość
Ona nie kładła nacisk na akcent brytyjski, a na akcent książkowy, jedyny poprawny. Nie wiem, czy zdawała sobie sprawę, że to kanadyjski . Ważne, że ,,z klucza". Uczyła mnie też gramatyki, tylko transformacje ,,z klucza" były uznawane przez nią za poprawne . Najgorsza kosa i wariatka na studiach, ale teraz się ją miło wspomina i pamięta się ją, Ci mili wykładowcy nie zapadli mi tak w pamięć. Pod koniec trzeciego roku była milutka i do rany przyłóż, terroryzowała przez pierwsze trzy semestry głównie .

Dziewczyny, a dużo od Was ludzi z roku wyleciało ?
Ach, rozumiem! Profesor-służbistka U nas, na anglistyce największe żniwo zbierała właśnie fonetyka i praktyczna gramatyka, ze względu na "lekko zwichniętych" prowadzących

Jeśli zaś mowa o ostatecznej frekwencji, to:

1) Z mojej anglistycznej grupy do obrony licencjatu dotrwały... 2 osoby. I wręcz prosi się, by dodać przez tą zastraszającą liczbą słowo AŻ

2) Zaś poloniści obronili się wszyscy. Ale moja grupa była chwalebnym wyjątkiem, bo pozostałe grupy i specjalizacje wykruszyły się mniej-więcej w połowie
__________________
"Zobaczyłam, dlaczego bogowie
nie przemawiają do nas wprost,
ani nie pozwalają nam udzielić odpowiedzi.

Jak mogą spotkać się z nami twarzą
w twarz, dopóki mamy twarze?"
Pisarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 20:39   #55
candiess
Zakorzenienie
 
Avatar candiess
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Olsztyn
Wiadomości: 5 660
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Cytat:
Napisane przez monika_sonia Pokaż wiadomość
Na pierwszym roku miałam wymowę z prawdziwego zdarzenia, ale amerykański uszedł, ważne było, żeby dźwięki, rytm i melodia ogólnie były poprawne. Duży nacisk facet kładł też na intonację. Przez całe studia tylko u niego miałam poprawkę (ale jeszcze w pierwszym terminie)...



Ona nie kładła nacisk na akcent brytyjski, a na akcent książkowy, jedyny poprawny. Nie wiem, czy zdawała sobie sprawę, że to kanadyjski . Ważne, że ,,z klucza". Uczyła mnie też gramatyki, tylko transformacje ,,z klucza" były uznawane przez nią za poprawne . Najgorsza kosa i wariatka na studiach, ale teraz się ją miło wspomina i pamięta się ją, Ci mili wykładowcy nie zapadli mi tak w pamięć. Pod koniec trzeciego roku była milutka i do rany przyłóż, terroryzowała przez pierwsze trzy semestry głównie .

Dziewczyny, a dużo od Was ludzi z roku wyleciało ?

---------- Dopisano o 21:36 ---------- Poprzedni post napisano o 21:30 ----------



Będziesz studiować to co lubisz, to nie powinnaś żałować . Duże znaczenie mają też ludzie z grupy/roku i niestety wykładowcy
.
To prawda. Mam nadzieję, że będzie ok. Ile osób było u was na samym początku? Widziałam listę przyjętych na mój kierunek i jest tylko 35 osób.
__________________




candiess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 20:40   #56
ParoleParole
Zakorzenienie
 
Avatar ParoleParole
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Chicago
Wiadomości: 18 685
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Cytat:
Napisane przez newmoongirl Pokaż wiadomość
Witamy Jaka filologia?
przez rok studiowałam polonistykę Potem mi odwałiło i rzuciłam Ale od pazdziernika wracam tam na mgr
__________________
"Wiesz, wszystko co się tak naprawdę liczy, to aby ludzie, których kochasz, byli szczęśliwi i zdrowi. Cała reszta to zamki na piasku..."
ParoleParole jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 20:43   #57
Pisarka
Zakorzenienie
 
Avatar Pisarka
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Pemberley
Wiadomości: 8 016
GG do Pisarka
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Cytat:
Napisane przez candiess Pokaż wiadomość
To prawda. Mam nadzieję, że będzie ok. Ile osób było u was na samym początku? Widziałam listę przyjętych na mój kierunek i jest tylko 35 osób.
O, to Was stosunkowo malutko

Zerknęłam niedawno z ciekawości, ileż to osób zasiliło grono pierwszego roku na mojej uczelni i padłam, bo limit przyjęć na samą anglistykę przekroczono aż czterokrotnie, co się dotąd nie zdarzało Pozostaje mi tylko współczuć tym nieświadomym niczego barankom

---------- Dopisano o 21:43 ---------- Poprzedni post napisano o 21:42 ----------

Cytat:
Napisane przez ParoleParole Pokaż wiadomość
przez rok studiowałam polonistykę Potem mi odwałiło i rzuciłam Ale od pazdziernika wracam tam na mgr
Tak coś czułam, że Koleżanka ma coś wspólnego z polonistyką! Polonista polonistę zawsze wyczuje!
__________________
"Zobaczyłam, dlaczego bogowie
nie przemawiają do nas wprost,
ani nie pozwalają nam udzielić odpowiedzi.

Jak mogą spotkać się z nami twarzą
w twarz, dopóki mamy twarze?"
Pisarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 20:43   #58
dzikidiki
Rozeznanie
 
Avatar dzikidiki
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 551
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Witam,można się przyłączyć?
Filologia chorwacka się kłania
__________________
Wishing wont change anything. Go make it happen!
Dzik jest dziki, Dzik jest zły


odchudzanie-ON
-13----15----będzie -20

zapuszczanie włosów-ON
dzikidiki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 20:45   #59
eternitka
#etergirl
 
Avatar eternitka
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 2 067
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

witam wszystkie razem i każdą z osobna tworzy się grono poważniejszych rozmiarów

Cytat:
Napisane przez dzikidiki Pokaż wiadomość
Witam,można się przyłączyć?
Filologia chorwacka się kłania
o hej, witamy oryginalna filologia
__________________
Nigdy się nie poddam!


Plan 2020:
Droga do marzeń...


2020, nadchodzę!
eternitka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-03, 20:46   #60
Pisarka
Zakorzenienie
 
Avatar Pisarka
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Pemberley
Wiadomości: 8 016
GG do Pisarka
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Cytat:
Napisane przez eternitka Pokaż wiadomość
witam wszystkie razem i każdą z osobna tworzy się grono poważniejszych rozmiarów



o hej, witamy oryginalna filologia
Witamy kolejne filolożki!

Swoją egzotyką sprawiacie, że ja - skromna polonistka - się czuję co najmniej odosobniona
__________________
"Zobaczyłam, dlaczego bogowie
nie przemawiają do nas wprost,
ani nie pozwalają nam udzielić odpowiedzi.

Jak mogą spotkać się z nami twarzą
w twarz, dopóki mamy twarze?"
Pisarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Wizażowe Społeczności


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-08-22 07:26:28


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:16.