Bariera psychiczna w nauce języka obcego - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Nauka języków obcych - kącik językowy

Notka

Nauka języków obcych - kącik językowy Nauka języków obcych - kącik językowy, to miejsce wymiany informacji o kursach, podręcznikach, materiałach i ciekawostkach językowych. Dołącz.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-10-09, 14:07   #31
mmka789
Raczkowanie
 
Avatar mmka789
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 188
Dot.: Bariera psychiczna w nauce języka obcego

Mówić, rozmawiać, mówić i tak w kółko. Bardzo ważna jest systematyczność, bez tego nic nie wyjdzie. Wychodź do ludzi, oglądaj seriale po angielsku a za kilka miesięcy zdziwisz się, jak swobodnie i dobrze rozmawiasz po angielsku.
mmka789 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-09, 14:49   #32
ManiaczkaPiekna
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 22
Dot.: Bariera psychiczna w nauce języka obcego

Nie sądzę, żeby same seriale pomogły komuś przełamać barierę komunikacyjną... trzeba mówić. A nie każdy ma do kogo. Tak samemu do siebie to jednak trochę głupio. szczególnie , ze nikt nas nawet nie poprawi.
ManiaczkaPiekna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-10, 16:25   #33
monachee
Raczkowanie
 
Avatar monachee
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 454
Dot.: Bariera psychiczna w nauce języka obcego

Ale tutaj nie chodzi o poprawianie - słuchanie angielskiego radia czy oglądanie seriali ma wspierać osłuchanie się a co za tym idzie poprawną wymowę, którą nabieramy w większości instynktownie. Natomiast czytanie na głos albo mówienie do siebie w czterech ścianach gdy nikt nie słyszy pomaga zrobić ten pierwszy krok, który w pokonaniu bariery językowej jest kluczowy. Każda próba rozmowy z kimś po angielsku, tym bardziej im jesteśmy starsi, powoduje niechęć i blokadę, ponieważ nie jesteśmy osłuchani z własnym głosem, który brzmi dla nas co najmniej idiotycznie. A przede wszystkim czas skończyć z wymówkami
__________________
-----------------
Mój Blog o zmianach zawodowych

Biblioteczka
Zapisz
monachee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-10, 16:33   #34
201605090958
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 5 833
Dot.: Bariera psychiczna w nauce języka obcego

Miałam tak z jednym z moich języków-wydawało mi się, że wszyscy mówią lepiej i akcentują lepiej niz ja. Co mi pomogło-gadanie do siebie na głos w tym języku. Ksiażki sobie czytałam na glos, gazety. Pomogło
201605090958 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-24, 13:27   #35
Maguda_
Kawaii strona mocy
 
Avatar Maguda_
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 9 963
Dot.: Bariera psychiczna w nauce języka obcego

Buszowałam dzisiaj po yt i znalazłam pewien kanał, myślę, że ten filmik pomoże trochę przełamać barierę w komunikacji po angielsku Niektóre rzeczy są oczywiste, ale czasem lepiej mieć coś uświadomione przez innych.

https://youtu.be/yT5FUx7xrp8

Edytowane przez Maguda_
Czas edycji: 2016-01-24 o 13:29
Maguda_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-02-22, 23:16   #36
kasia'
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 41
Dot.: Bariera psychiczna w nauce języka obcego

A macie pomysł może co ja mam zrobić? jestem kilka poziomów wyżej z czytaniem i pisaniem, niż ze słuchaniem. Mówić się nie boję, robię błędy i mam koszmarny akcent ale mówię. Mogę mówić na wiele tematów, tylko nie rozumiem, co ktoś odpowiada. Słucham BBC (6 Minute English) i rozumiem, pod warunkiem, że mam tekst przed oczami. Gdy nie włączam tekstu, nawet przy kolejnym słuchaniu nie wyłapuję słów. Oglądam czasami seriale z napisami ale jeśli próbuję zrozumieć jakieś zdanie ze słuchu- tracę wątek. W zasadzie to dźwięk mi tylko przeszkadza w rozumieniu filmu, absolutnie nie pomaga. Rozumiem trochę tylko ludzi mówiących ze słowiańskim akcentem, mowy nie ma, bym zrozumiała nativa, nawet starającego się. Obawiam się, że jestem beznadziejnym przypadkiem.
kasia' jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-02-22, 23:25   #37
201605090958
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 5 833
Dot.: Bariera psychiczna w nauce języka obcego

Cytat:
Napisane przez kasia' Pokaż wiadomość
A macie pomysł może co ja mam zrobić? jestem kilka poziomów wyżej z czytaniem i pisaniem, niż ze słuchaniem. Mówić się nie boję, robię błędy i mam koszmarny akcent ale mówię. Mogę mówić na wiele tematów, tylko nie rozumiem, co ktoś odpowiada. Słucham BBC (6 Minute English) i rozumiem, pod warunkiem, że mam tekst przed oczami. Gdy nie włączam tekstu, nawet przy kolejnym słuchaniu nie wyłapuję słów. Oglądam czasami seriale z napisami ale jeśli próbuję zrozumieć jakieś zdanie ze słuchu- tracę wątek. W zasadzie to dźwięk mi tylko przeszkadza w rozumieniu filmu, absolutnie nie pomaga. Rozumiem trochę tylko ludzi mówiących ze słowiańskim akcentem, mowy nie ma, bym zrozumiała nativa, nawet starającego się. Obawiam się, że jestem beznadziejnym przypadkiem.
Krotsze formy o tym, co Cię interesuje. Lubisz makijaż-laski z youtubea znajdziesz mowiące w każdym języku. I jak to vlogerki, starają się
201605090958 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-02-23, 04:02   #38
Kucias
Zadomowienie
 
Avatar Kucias
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 1 286
Dot.: Bariera psychiczna w nauce języka obcego

Cytat:
Napisane przez kasia' Pokaż wiadomość
A macie pomysł może co ja mam zrobić? jestem kilka poziomów wyżej z czytaniem i pisaniem, niż ze słuchaniem. Mówić się nie boję, robię błędy i mam koszmarny akcent ale mówię. Mogę mówić na wiele tematów, tylko nie rozumiem, co ktoś odpowiada. Słucham BBC (6 Minute English) i rozumiem, pod warunkiem, że mam tekst przed oczami. Gdy nie włączam tekstu, nawet przy kolejnym słuchaniu nie wyłapuję słów. Oglądam czasami seriale z napisami ale jeśli próbuję zrozumieć jakieś zdanie ze słuchu- tracę wątek. W zasadzie to dźwięk mi tylko przeszkadza w rozumieniu filmu, absolutnie nie pomaga. Rozumiem trochę tylko ludzi mówiących ze słowiańskim akcentem, mowy nie ma, bym zrozumiała nativa, nawet starającego się. Obawiam się, że jestem beznadziejnym przypadkiem.
Pewnie spartoliłaś wymowę własną i olałaś całą fonetykę. Dużo osób ma powyższe gdzieś, a o istnieniu IPA to w życiu nie słyszało. No i moim zdaniem jedyne co możesz zrobić to nauczyć się całej fonetyki na nowo.
Wymowa brytyjska jest bardziej "egzotyczna" w odsłuchu, bo sprawia wrażenie wow, ale uważam, że jest łatwiejsza do zrozumienia ze słuchu i nauczania zasad. Nie ma tak wielu połączeń międzywyrazowych co amerykańska i innych pierdół, którymi męczy niepozorna amerykańska.
Amerykańska zaś wydaje się ludziom łatwa bo brzmi bardzo lekko (to w niej kocham), ale nie znam Polaka, który mówiłby poprawnie z amerykańskim akcentem. Znam ludzi, którzy myślą, że typowy polski akcent to ten amerykański a lepszy to ten angielski, no ale dobre do śmiechu to xd.

Na koniec, więcej źródeł książkowych będziesz mieć z fonetyki brytyjskiej, ale zdecydowanie więcej audio z fonetyki amerykańskiej.

Dopóki nie nauczysz się poprawnej wymowy, dźwięków o których pewnie nie masz nawet pojęcia oraz umieszczenia akcentów, to czarno to widzę.

Sorry za ewentualne błędy, piszę z telefonu o 5 rano
__________________
Ignorowanie Onnej przynosi szczęście.
Kucias jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-02-23, 07:43   #39
muszynianka26
Wtajemniczenie
 
Avatar muszynianka26
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 2 049
Dot.: Bariera psychiczna w nauce języka obcego

Cytat:
Napisane przez Kucias Pokaż wiadomość
Pewnie spartoliłaś wymowę własną i olałaś całą fonetykę. Dużo osób ma powyższe gdzieś, a o istnieniu IPA to w życiu nie słyszało. No i moim zdaniem jedyne co możesz zrobić to nauczyć się całej fonetyki na nowo.
Wymowa brytyjska jest bardziej "egzotyczna" w odsłuchu, bo sprawia wrażenie wow, ale uważam, że jest łatwiejsza do zrozumienia ze słuchu i nauczania zasad. Nie ma tak wielu połączeń międzywyrazowych co amerykańska i innych pierdół, którymi męczy niepozorna amerykańska.
Amerykańska zaś wydaje się ludziom łatwa bo brzmi bardzo lekko (to w niej kocham), ale nie znam Polaka, który mówiłby poprawnie z amerykańskim akcentem. Znam ludzi, którzy myślą, że typowy polski akcent to ten amerykański a lepszy to ten angielski, no ale dobre do śmiechu to xd.

Na koniec, więcej źródeł książkowych będziesz mieć z fonetyki brytyjskiej, ale zdecydowanie więcej audio z fonetyki amerykańskiej.

Dopóki nie nauczysz się poprawnej wymowy, dźwięków o których pewnie nie masz nawet pojęcia oraz umieszczenia akcentów, to czarno to widzę.

Sorry za ewentualne błędy, piszę z telefonu o 5 rano
Nie do mnie ta odpowiedź, ale podziękuję za bo mam identyczny problem jak osoba pytająca. NIGDY w całej mojej kilkunastuletniej nauki angielskiego w szkole nie robiliśmy fonetyki, i tak o IPA nigdy nie słyszałam...
__________________
2020: 41/52
WWCz: 25/25






Za rok będziesz żałowała, że nie zaczęłaś dzisiaj
Zapisz
muszynianka26 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-02-23, 08:43   #40
Maguda_
Kawaii strona mocy
 
Avatar Maguda_
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 9 963
Dot.: Bariera psychiczna w nauce języka obcego

To co napisała Kucias jest bardzo, bardzo ciekawe Wydaje mi się, że problem autorki może też być po prostu inny - od następnego razu ZERO filmów/seriali/jutubów z napisami, transkrypcją podziękuj na wieki wieków - masz słuchać, nie czytać, a mózg idzie na łatwiznę, nie rejestruje co się mówi, tylko sobie odczytuje. Tylko dużo ćwiczenia pomoże, innego wyjścia nie ma.
Maguda_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-02-23, 11:54   #41
Kucias
Zadomowienie
 
Avatar Kucias
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 1 286
Dot.: Bariera psychiczna w nauce języka obcego

Cytat:
Napisane przez muszynianka26 Pokaż wiadomość
Nie do mnie ta odpowiedź, ale podziękuję za bo mam identyczny problem jak osoba pytająca. NIGDY w całej mojej kilkunastuletniej nauki angielskiego w szkole nie robiliśmy fonetyki, i tak o IPA nigdy nie słyszałam...
Jak się uczyłam w szkole, to to samo. Może myślą, że nie opłaca się tego uczyć, bo po co, a potem nadrabiaj całą fonetykę ze słownictwa juz na poziomie b2.

Jeżeli interesuje Cię wymowa amerykańska wejdź na kanał rachels english, tam jest wszystko od poszczególnych dźwięków po ćwiczenia z wymowy, no i prowadząca świetna babeczka. Jeśli myślisz bardziej o brytyjskiej to wpisz british phonetic i wyjdzie Ci kilku ludziow.

Co do postu wyżej, nie uważam, że to co polecasz jest niezgodne z tym co pisałam wcześniej . Bardzo dobre ćwiczenie, pomaga się osluchac w wymowie. Ja jednak w czasie takich ćwiczeń pobieram napisy angielskie. Inaczej sam dźwięk mi nie pomagał, bo jak słyszałam coś, czego nie rozumiem, to i tak nie wiedziałam co to za słowo xd. Tylko należy się skupić mocno na słuchaniu, nie czytać bezwiednie nakładu angielskie, bo znowu po swojemu będziemy czytać. Najlepiej patrzeć wtedy, gdy nie rozumiemy słowa mówionego i jest git, dużo się tak nauczyłam .
__________________
Ignorowanie Onnej przynosi szczęście.
Kucias jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-02-23, 12:18   #42
Maguda_
Kawaii strona mocy
 
Avatar Maguda_
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 9 963
Dot.: Bariera psychiczna w nauce języka obcego

Nie miało brzmieć, że nasze posty się wykluczają ;-) może wyszło inaczej
Maguda_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-02-23, 12:29   #43
muszynianka26
Wtajemniczenie
 
Avatar muszynianka26
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 2 049
Dot.: Bariera psychiczna w nauce języka obcego

Cytat:
Napisane przez Kucias Pokaż wiadomość
Jak się uczyłam w szkole, to to samo. Może myślą, że nie opłaca się tego uczyć, bo po co, a potem nadrabiaj całą fonetykę ze słownictwa juz na poziomie b2.

Jeżeli interesuje Cię wymowa amerykańska wejdź na kanał rachels english, tam jest wszystko od poszczególnych dźwięków po ćwiczenia z wymowy, no i prowadząca świetna babeczka. Jeśli myślisz bardziej o brytyjskiej to wpisz british phonetic i wyjdzie Ci kilku ludziow.

Co do postu wyżej, nie uważam, że to co polecasz jest niezgodne z tym co pisałam wcześniej . Bardzo dobre ćwiczenie, pomaga się osluchac w wymowie. Ja jednak w czasie takich ćwiczeń pobieram napisy angielskie. Inaczej sam dźwięk mi nie pomagał, bo jak słyszałam coś, czego nie rozumiem, to i tak nie wiedziałam co to za słowo xd. Tylko należy się skupić mocno na słuchaniu, nie czytać bezwiednie nakładu angielskie, bo znowu po swojemu będziemy czytać. Najlepiej patrzeć wtedy, gdy nie rozumiemy słowa mówionego i jest git, dużo się tak nauczyłam .
Dzięki sprawdzę. W sumie nie wiem na którą wymowę postawić, brytyjską czy amerykańską. Amerykańska wydaje mi się łatwiejsza i chyba więcej osób nią mówi?
__________________
2020: 41/52
WWCz: 25/25






Za rok będziesz żałowała, że nie zaczęłaś dzisiaj
Zapisz
muszynianka26 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-02-23, 12:58   #44
Kucias
Zadomowienie
 
Avatar Kucias
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 1 286
Dot.: Bariera psychiczna w nauce języka obcego

Cytat:
Napisane przez muszynianka26 Pokaż wiadomość
Dzięki sprawdzę. W sumie nie wiem na którą wymowę postawić, brytyjską czy amerykańską. Amerykańska wydaje mi się łatwiejsza i chyba więcej osób nią mówi?
Głównie to mówią w Ameryce, bo poza nią mało kto uczy się się konkretnej wymowy i mają swoje europejskie akcenty.
Więc najlepiej postaw na ten, który Ci się podoba, według mnie to jest najważniejsze, mnie amerykański kręci, to uczę się jego zasad bo to frajda .
Nie uważam, żeby był łatwiejszy, ma masę uproszczeń, dzięki którym oni bardzo gładko i szybko mówią, ale nie są to takie oczywiste rzeczy . Brytyjski wydaje się trudny bo brzmi trochę tak ą ę, ale to dlatego, że pomijają niektóre litery i maja więcej "okrągłych" dźwiękowow. No ale też nie znam go aż tak, bo pomijam więcej filmów gdzie go słyszę xd.
Pewnie są w podobnie "trudne".

Do wymowy używam: wiktionary (angielska najlepiej, na zazwyczaj podział na us i br)
Cambridge dictionary online: tam też można wybrać i br i us
Mcmillan online bo to amerykański słownik.
Kanałów na yt.
Rzadko książek z Google books, idzie znaleźć z poglądem nawet.
Tablice IPA (us i br się różnią)
No i oczywiście filmy (z napisami ang)
Oo.. I piosenki. Amerykańskich jest masa, tam idzie się nauczyć się najwięcej połączeń miedzywyrazowych. Najlepiej te, których znamy temat na pamięć: no i śpiewamy z wykonawcą. Tak chyba nauczyłam się moich "najdokładniejszych" słów, haha.

Dzięki temu zrobiłam ostatnio spory postęp. Mianowicie naprawdę dużo potrafię zrozumieć nawet w piosenkach. Nawet części screemu xd

O NAPISZE COŚ WAŻNEGO DUŻYMI LITERAMI BO MAM ZA DŁUGI TROCHĘ POST:
Język angielski nie ma zasad wymowy. Wymowa angielska jest kilka razy trudniejsza niż nasza:
- ma dwa razy więcej dźwięków niż nasza
- i to co pisałam wyżej. Nie na zasad (tam poza takimi ogólnymi), każdy więc może czytać się inaczej, jedyna szansa by się nauczyć wymowy to albo go usłyszeć albo sprawdzić zapis IPA w słowniku. (dla zobrazowania able i vegetable).
- ma akcenty, zaznacza się je znakami ' czasem jeszcze , . To też ważne jest, bo u nas wszystko na pierwszą sylabę, a angielski bez akcentów brzmi sztywno i zawsze tak będzie brzmiał bez tego.
- często się upraszcza w wymowie np.: for czytamy przez otwarte o, ale mowione szybko przechodzi w shwa.

Napisałam się. Jakby coś było niezrozumiałe to krzyczcie, bo piszę swapem i on głupio poprawia .

Na koniec ciekawostka: francuski jest prostszy w wymowie jakkolwiek brzmi. Ma zasady wymowy i trzymając się tego nie musimy z każdym wyrazem łapać za słownik.
__________________
Ignorowanie Onnej przynosi szczęście.
Kucias jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-02-23, 20:27   #45
kasia'
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 41
Dot.: Bariera psychiczna w nauce języka obcego

Dziękuję za odpowiedzi. Alfabet fonetyczny znam mniej więcej. Czyli wiem jak teoretycznie powinna brzmieć wymowa tych znaczków. Uczyłam się przez pierwsze dwa lata (zaczynając jako osoba dorosła) wyłącznie z Profesorem Henrym. Nie jest możliwe wyłączyć czytanie przy jakichkolwiek filmach, nie rozumiem żadnej kwestii, nie jestem w stanie oglądać, to strasznie deprymuje, jeśli przez dłuższy czas nie wyłapuję żadnej kwestii.
Aha, zabawne że żeby przypomnieć sobie wymowę słowa muszę go sobie wyobrazić (zapis fonetyczny), sporadycznie słyszę je w głowie, w 90% widzę zapis przed oczami. Szczerze mówiąc, nie słyszę różnicy między akcentem brytyjskim i amerykańskim.
Reasumując: muszę nadal słuchać jak przez kilka ostatnich lat i czekać, może kiedyś "zaskoczy". Miło mi było poczytać Wasze rady, jeszcze raz dziękuję.

---------- Dopisano o 21:27 ---------- Poprzedni post napisano o 21:16 ----------

Tu akurat BBC 6Minute,doskonale się sprawdza, większość audycji jest ciekawa.
kasia' jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-02-24, 03:00   #46
Kucias
Zadomowienie
 
Avatar Kucias
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 1 286
Dot.: Bariera psychiczna w nauce języka obcego

Cytat:
Napisane przez kasia' Pokaż wiadomość
Dziękuję za odpowiedzi. Alfabet fonetyczny znam mniej więcej. Czyli wiem jak teoretycznie powinna brzmieć wymowa tych znaczków. Uczyłam się przez pierwsze dwa lata (zaczynając jako osoba dorosła) wyłącznie z Profesorem Henrym. Nie jest możliwe wyłączyć czytanie przy jakichkolwiek filmach, nie rozumiem żadnej kwestii, nie jestem w stanie oglądać, to strasznie deprymuje, jeśli przez dłuższy czas nie wyłapuję żadnej kwestii.
Aha, zabawne że żeby przypomnieć sobie wymowę słowa muszę go sobie wyobrazić (zapis fonetyczny), sporadycznie słyszę je w głowie, w 90% widzę zapis przed oczami. Szczerze mówiąc, nie słyszę różnicy między akcentem brytyjskim i amerykańskim.
Reasumując: muszę nadal słuchać jak przez kilka ostatnich lat i czekać, może kiedyś "zaskoczy". Miło mi było poczytać Wasze rady, jeszcze raz dziękuję.

---------- Dopisano o 21:27 ---------- Poprzedni post napisano o 21:16 ----------

Tu akurat BBC 6Minute,doskonale się sprawdza, większość audycji jest ciekawa.
Jesteś pewna, że znasz oryginalny zapis fonetyczny...? Ni ma mowy, żeby znając 90% wszystkich zapisów fonetycznym nie rozróżniać akcentu brytyjskiego od amerykańskiego. Ja mam jeszcze spore braki, a często wystarczy mi usłyszeć jedno słowo by wylecieć, że to brytyjski np ;p.

Mówisz o alfabecie IPA czy jakichś zapisach z podręczników do angielskiego gdzie mówią, że this czyś się dis ?

Nie uczę się zapisów na pamięć, czytam je podczas nauki słów, by potrafić poprawnie je wypowiadać.
__________________
Ignorowanie Onnej przynosi szczęście.
Kucias jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-02-24, 06:39   #47
monachee
Raczkowanie
 
Avatar monachee
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 454
Dot.: Bariera psychiczna w nauce języka obcego

Też tak miałam i najgorsze jest to, że miałam wrażenie, że nie ruszam z miejsca. W moim przypadku sprawdziło się oglądanie różnych wystąpień na TEDx(mają transkrypcję do każdego filmu w różnych językach), vlogi - jak już ktoś wyżej wspomniał oraz podcasty (ściągnij aplikację na telefon, np, Stitcher czy inną w zależności od tego jaki masz system operacyjny i słuchaj). Mi zajęło około roku ale też nie robiłam tego regularnie dzień w dzień, tylko najczęściej w weekendy, kiedy miałam czas. Teraz efekt jest taki, że spokojnie każdego sobotniego ranka oglądam BBC TV czy Bloomberga do kawy Nawet nie zauważyłam, kiedy nastąpił "skok" i blokada spadła. Ja po prostu szukałam tematów, które mnie interesują, np. o nauce angielskiego na TEDx jest całe mnóstwo super fajnych
__________________
-----------------
Mój Blog o zmianach zawodowych

Biblioteczka
Zapisz
monachee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-02-24, 06:49   #48
Kucias
Zadomowienie
 
Avatar Kucias
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 1 286
Dot.: Bariera psychiczna w nauce języka obcego

No niestety ciężko osiągnąć tutaj motywację z wielkich postępów, bo to małe kroczki są
__________________
Ignorowanie Onnej przynosi szczęście.
Kucias jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-02-24, 09:38   #49
kasia'
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 41
Dot.: Bariera psychiczna w nauce języka obcego

Cytat:
Napisane przez Kucias Pokaż wiadomość
Jesteś pewna, że znasz oryginalny zapis fonetyczny...? Ni ma mowy, żeby znając 90% wszystkich zapisów fonetycznym nie rozróżniać akcentu brytyjskiego od amerykańskiego. Ja mam jeszcze spore braki, a często wystarczy mi usłyszeć jedno słowo by wylecieć, że to brytyjski np ;p.

Mówisz o alfabecie IPA czy jakichś zapisach z podręczników do angielskiego gdzie mówią, że this czyś się dis ?

Nie uczę się zapisów na pamięć, czytam je podczas nauki słów, by potrafić poprawnie je wypowiadać.
Mówię o książce z fonetyki Bałutowej. Tak na co dzień korzystam z wymowy w słownikach internetowych (np. diki). Zapisów nie wkuwam, jeśli pamiętam pisownię słowa, najczęściej pamietam jego zapis fonetyczny, prawie nigdy jego brzmienie

---------- Dopisano o 10:38 ---------- Poprzedni post napisano o 09:56 ----------

Cytat:
Napisane przez monachee Pokaż wiadomość
Też tak miałam i najgorsze jest to, że miałam wrażenie, że nie ruszam z miejsca. W moim przypadku sprawdziło się oglądanie różnych wystąpień na TEDx(mają transkrypcję do każdego filmu w różnych językach), vlogi - jak już ktoś wyżej wspomniał oraz podcasty (ściągnij aplikację na telefon, np, Stitcher czy inną w zależności od tego jaki masz system operacyjny i słuchaj). Mi zajęło około roku ale też nie robiłam tego regularnie dzień w dzień, tylko najczęściej w weekendy, kiedy miałam czas. Teraz efekt jest taki, że spokojnie każdego sobotniego ranka oglądam BBC TV czy Bloomberga do kawy Nawet nie zauważyłam, kiedy nastąpił "skok" i blokada spadła. Ja po prostu szukałam tematów, które mnie interesują, np. o nauce angielskiego na TEDx jest całe mnóstwo super fajnych
W TED mówią zazwyczaj bardzo niewyraźnie, oprócz obcokrajowców. I są długie, za długie jak dla mnie. Ale masz rację, wiele jest naprawdę ciekawych.
kasia' jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-03-09, 18:37   #50
onomatopejka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 317
Bariera językowa

Cześć dziewczyny. Moim problemem jest to, że strasznie wstydzę się wypowiadać w obcym języku. Znam na dość dobrym poziomie 2 języki i trzeci na średnim. Mimo to nie umiem przełamać bariery, a często jestem wręcz zmuszona do tego, by coś powiedzieć (podróże, praca, znajomi). Mam wrażenie, że wszyscy wtedy mnie oceniają. Poza tym boję się, że czegoś nie zrozumiem, albo zabraknie mi słowa i nie będę potrafiła skończyć zdania. Na samą myśl, że mam gdzieś zadzwonić i rozmawiać nie po polsku robi mi się słabo. Pomóżcie proszę - może macie jakieś sposoby na przełamanie takiego lęku?
onomatopejka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-09, 18:54   #51
skara
Zakorzenienie
 
Avatar skara
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Hiszpania
Wiadomości: 5 079
Dot.: Bariera językowa

Wyjedź sama za granicę w miejsce gdzie nie ma Polaków. Przyspieszony i skuteczny kurs łamania bariery językowej gwarantowany.
skara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-09, 19:00   #52
anymore1327
Raczkowanie
 
Avatar anymore1327
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 155
Dot.: Bariera językowa

Ewentualnie możesz sobie poszukać jakiegoś native speakera w swoim mieście i spotkajcie się na kilku zajęciach. Będziesz mogła zobaczyć jak ci pójdzie i przyzwyczaić się do rozmawiania w obcym języku
anymore1327 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-09, 19:00   #53
201607040950
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 7 272
Dot.: Bariera językowa

https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=801343
201607040950 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-09, 19:37   #54
y@kor
Silveris
 
Avatar y@kor
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Świdnik
Wiadomości: 489
Dot.: Bariera językowa

Moja przyjaciółka niezbyt dobrze znała język, gdy wyjechała za granicę. Razem drugą koleżanką, która mówiła dość dobrze po angielsku. Jedna śmiała się i "łamała język" - nauczyła się zdania po angielsku, że słabo mówi i prosi żeby ją poprawiali. Druga się wstydziła i milczała. Jaki był efekt? Pierwsza zdobyła mnóstwo przyjaciół i w pół roku opanowała język do perfekcji, druga została na tym samym poziomie, ale niezbyt ją lubią, bo siedzi taka milcząca i nietowarzyska...

Masz kompleksy że się ośmieszysz? A co w tym złego, że dzięki Twoim (ewentualnym) błędom zrobi się wesoło? Brak dystansu do siebie to wielka wada, która niestety zamyka wiele drzwi. Jak się nie potkniesz to się nie nauczysz

Pamiętaj, że pewnie i tak umiesz i mówisz lepiej niż większość z Twojego otoczenia - głowa do góry i zaszalej - szacunek dla tych, którzy potrafią przyznać się do błędu!
y@kor jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-09, 20:25   #55
Loisto
Rozeznanie
 
Avatar Loisto
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 847
Dot.: Bariera językowa

Kiedyś rozmawiałam z jednym francuzem po polsku. Mówił dobrze, ale miał liczne wpadki, z których oboje mieliśmy niesamowity ubaw bo tak to właśnie brzmi w uszach kogoś, kto zna język: po prostu zabawnie, ale nie kompromitujaco. Więc nie ma się czym przejmować.
Może doszlifuj język? Wtedy obawy powinny być mniejsze.

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka
__________________
Wanna see father raping her stepdaughter? Visit: https://www.pis.wtf/s/pr06 (Tor Browser only)
Loisto jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-09, 22:26   #56
201610170910
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 5 807
Dot.: Bariera językowa

Cytat:
Napisane przez skara Pokaż wiadomość
Wyjedź sama za granicę w miejsce gdzie nie ma Polaków. Przyspieszony i skuteczny kurs łamania bariery językowej gwarantowany.
Również polecam ten sposób
201610170910 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-10-19, 14:37   #57
Ertix
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 129
Dot.: Bariera psychiczna w nauce języka obcego

Cytat:
Napisane przez Kucias
Wymowa brytyjska jest bardziej "egzotyczna" w odsłuchu, bo sprawia wrażenie wow, ale uważam, że jest łatwiejsza do zrozumienia ze słuchu i nauczania zasad.
Sprawia takie wrażenie? Jakoś nie zauważam tego.

Cytat:
Nie ma tak wielu połączeń międzywyrazowych co amerykańska i innych pierdół, którymi męczy niepozorna amerykańska.
Sądzę że to również występuje.

Cytat:
Amerykańska zaś wydaje się ludziom łatwa bo brzmi bardzo lekko (to w niej kocham), ale nie znam Polaka, który mówiłby poprawnie z amerykańskim akcentem.
A ja uważam że Polacy mówią z bardzo dobrym amerykańskim akcentem. Nie znam zaś nikogo kto mówiłby dobrze z brytyjskim akcentem.
I też nie sądzę by amerykańska wymowa była lżejsza. Oj nie.

Cytat:
Znam ludzi, którzy myślą, że typowy polski akcent to ten amerykański
Dziwne.

Cytat:
Na koniec, więcej źródeł książkowych będziesz mieć z fonetyki brytyjskiej, ale zdecydowanie więcej audio z fonetyki amerykańskiej.
A to już kwestia tego co kto słucha. Warto być konsekwentnym.
Ertix jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Nauka języków obcych - kącik językowy


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-10-19 15:37:33


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:43.