Nauka języka z rozsądku? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Nauka języków obcych - kącik językowy

Notka

Nauka języków obcych - kącik językowy Nauka języków obcych - kącik językowy, to miejsce wymiany informacji o kursach, podręcznikach, materiałach i ciekawostkach językowych. Dołącz.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-07-31, 19:06   #1
Calla_
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2015-06
Wiadomości: 556

Nauka języka z rozsądku?


Ostatnio się zastanawiam czy da się nauczyć języka i czuć się w nim swobodnie, jeśli jedyną motywacją jest zdrowy rozsądek i przydatność języka.
Moje rozterki dotyczą niemieckiego. Teoretycznie miałam ten język na wszystkich etapach edukacji(w moim regionie jako "głównego" języka uczymy się niemieckiego, a nie angielskiego), a ja nadal nic z niego nie umiem poza jakimiś podstawami podstaw. Chciałabym go mieć na poziomie minimum B2, C1 jest moim marzeniem. Problem w tym, że ja nie mam serca do tego języka. Ucząc się go przeżywam ciężkie chwile, a jest to język dość przydatny na rynku pracy.
Czy udało się którejś z was nauczyć się języka tylko ze względu na jego przydatność? Chciałabym czegoś, co by mnie zmotywowało do ruszenia z niemieckim z kopyta
Calla_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-01, 15:49   #2
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Jak musisz to się da. Zazdroszczę Ci, że już niemiecki miałaś bo ja właśnie uczę się z rozsądku od podstaw, ale nigdy styczności z nim nie miałam i choćby dlatego jest mi ciężej niż komuś kto podstawy np. fonetyki już miał.
Ja musiałam w liceum nauczyć się francuskiego, łaciny, na studiach szwedzkiego bo musiałam i nie było dyskusji czy ja chcę czy nie no i się nauczyłam. Egzaminy z każdego miałam i to też mnie mobilizowało. No i trudno się z rozsądku nie nauczyć jeśli tak czy siak do czegoś ten język potrzebny- do pracy, do egzaminu, do zaliczenia stypendium itp. Jak brak impulsu do nauki to po prostu ucz się do jakiegoś certyfikatu.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-01, 17:00   #3
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Ja z rozsądku opanowałam mandaryński.

Wszystko się da.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-07, 08:25   #4
ParasolkaMaryPoppins
Zadomowienie
 
Avatar ParasolkaMaryPoppins
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 1 897
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Niemiecki to też był mój wybór z rozsądku. Teraz ten język kocham, uwielbiam i ubóstwiam Guzik jeszcze wiem bo na kursie przerabiam wszystko pomału, ale prę do przodu.

Wszystko się da opanować. Nawet niemiecki.
ParasolkaMaryPoppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-07, 12:36   #5
culdi
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 20
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Jasne, że się da sam się uczę angielskiego z rozsądku bo to jest taki must have, który otwiera mi bardzo wiele furtek. Z drugiej strony nie przepadam za tym językiem i gdyby nie to, że jest to główny język w biznesie na świecie nie uczył bym się go dalej i zatrzymałbym się na swoim śmiesznym B2.

Edytowane przez culdi
Czas edycji: 2019-04-11 o 09:16
culdi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-09, 04:43   #6
gilmoregirl92
Wtajemniczenie
 
Avatar gilmoregirl92
 
Zarejestrowany: 2013-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 402
Nauka języka z rozsądku?

Cytat:
Napisane przez ParasolkaMaryPoppins Pokaż wiadomość
Niemiecki to też był mój wybór z rozsądku. Teraz ten język kocham, uwielbiam i ubóstwiam Guzik jeszcze wiem bo na kursie przerabiam wszystko pomału, ale prę do przodu.



Wszystko się da opanować. Nawet niemiecki.

U mnie tak samo, uczyłam się niemieckiego "z rozsądku" przez 6 lat, opanowałam go naprawdę nieźle i dość swobodnie się wypowiadałam (jak na poziom ok. B2). Potem na studiach złapałam takiego bakcyla, że ostatecznie zdałam egzamin językowy na C1 i pracuję z klientami niemieckojęzycznymi Także odpowiadając na twoje pytanie, Autorko - tak, można, aczkolwiek na pewno zapał do języka ułatwia i przyspiesza naukę.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Razem od 29.12.2011r.
Zaręczeni od 1.08.2014r.
Ślub - 27.08.2016r.

Czekamy na Natalkę (TP 29.08.2018) <3

Edytowane przez gilmoregirl92
Czas edycji: 2018-08-09 o 04:48
gilmoregirl92 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-11, 06:10   #7
Senija
Zadomowienie
 
Avatar Senija
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: stara syrena bez kół w stodole
Wiadomości: 1 124
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Rozsądek pchnij w kierunku motywacji i na pewno będzie łatwiej. Języki to naprawdę mocny atut na rynku pracy, jak widzę u siebie w firmie tych wszystkich prawników/psychologów/socjologów/politologów którzy zarabiają połowę tego co ja to dziękuję Bogu że te kilka lat temu wybrałam filologię i oprócz angielskiego nauczyłam się jeszcze francuskiego i hiszpańskiego. Nie mogę uwierzyć własnym uszom jak słyszę te narzekania na bezrobocie i niskie płace, do mnie non stop dzwoni jakiś rekruter ze wspaniałą ofertą pracy w nowej, międzynarodowej firmie z młodym dynamicznym zespołem i licznymi możliwościami rozwoju Po godzinach jestem też lektorem i uczyłam kiedyś przez Skypa jedną dziewczynę która była po teologii i w młodości całkowicie olała języki obce. Laska była tak bardzo zmotywowana że w przeciągu roku ogarnęła angielski praktycznie od zera, zdała certyfikat i udało jej się wyprowadzić od rodziców z małego miasteczka bo dostała pierwszą pracę w korporacji w większym mieście. Teraz przychodzi do mnie na lekcje francuskiego bo uważa że jest dużo ofert pracy z tym językiem. Sama mówi że nie jest to jakiś język czy kultura która ją szczególnie ujmuje ale wie że to super inwestycja na przyszłość. Dużo uczy się sama, słucha radia i telewizji francuskiej, bardzo chce mówić.
Reasumując: jasne, każdego języka można się nauczyć z rozsądku, kwestia motywacji, wytrwałości i samodyscypliny
Senija jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-08-11, 12:51   #8
kasztanka3
Pani Mizantrop
 
Avatar kasztanka3
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Sydney
Wiadomości: 59 407
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Ja z rozsądku opanowałam mandaryński.

Wszystko się da.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
I to bylby tez moj wybor, ale ciagle odkladam nauke na pozniej
__________________
In a world of choices I choose me.
My favourite season is the fall of the patriarchy.
kasztanka3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-11, 14:36   #9
globususka
Przyczajenie
 
Avatar globususka
 
Zarejestrowany: 2018-08
Wiadomości: 5
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Ja staram się uczyć japońskiego w ostatnim czasie.
__________________
Znowu on. Los. To słowo często towarzyszyło mi, kiedy byłam dzieckiem.
globususka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-11, 17:57   #10
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Cytat:
Napisane przez globususka Pokaż wiadomość
Ja staram się uczyć japońskiego w ostatnim czasie.

Z rozsądku?


To się do czegoś przydaje poza szpanem przed znajomymi, wycieczkami do Japonii i oglądaniem anime bez napisów?
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-12, 18:41   #11
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Przez dwa lata uczyłam się języka, którego nie lubię, miałam same piątki, a nie pamiętam nic. Zapomniałam chyba dzień po egzaminie. Nie zamierzałam go używać, nie był zbyt przydatny na naszej szerokości geograficznej, ale musiałam zaliczyć. Mój mąż próbował się nauczyć norweskiego, którego nie lubi. Z czystego rozsądku. Skończyło się na poziomie podstawowym, dalej dogaduje się głównie bo angielsku. Nie wiem, może mieliśmy za małą motywację. Pewnie gdybym nie lubiła angielskiego, tobym się jednak zmusiła, bo trudno w dzisiejszych czasach bez niego żyć.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-08-12, 18:55   #12
Calla_
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2015-06
Wiadomości: 556
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Obawiam się, że nawet jeśli będzie mi dobrze szło z niemieckim na kursie to, że po jego ukończeniu, nie będę miała ochoty otaczać się językiem. Z angielskim miałam zupełnie inaczej, chciałam się go uczyć i cieszyłam się z nowonabytych umiejętności. Niemieckiego uczyłam się w szkole 9 lat, a pamiętam jedynie podstawy, czyli wiem jak się przedstawić, poradzić sobie w sklepie spożywczym i załatwić podstawowe rzeczy u lekarza. Poza tym jest cienko :/ Boję się postawić na niemiecki, bo będzie mi żal, kiedy mimo włożonych pieniędzy nie będę miała z tego takich efektów, jakie chcę osiągnąć.
Calla_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-14, 09:11   #13
Connan
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-08
Wiadomości: 4
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

To zależy od człowieka, ja nie mogłabym się do czegoś zmusić. Czemu nie chcesz nauczyć języka, który sprawia Ci przyjemność?
Connan jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-14, 09:52   #14
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Cytat:
Napisane przez Connan Pokaż wiadomość
Czemu nie chcesz nauczyć języka, który sprawia Ci przyjemność?
Pewnie dlatego, że to z niemieckim jest teraz pierdyliard ofert pracy, a nie z tamilskim albo zulu, choć te do nauki mogłyby być przejemniejsze.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-16, 11:18   #15
ParasolkaMaryPoppins
Zadomowienie
 
Avatar ParasolkaMaryPoppins
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 1 897
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Cytat:
Napisane przez Calla_ Pokaż wiadomość
Boję się postawić na niemiecki, bo będzie mi żal, kiedy mimo włożonych pieniędzy nie będę miała z tego takich efektów, jakie chcę osiągnąć.
Obecnie nauka niemieckiego szybko się zwróci. Tym bardziej jeśli potwierdzona certyfikatem. W Warszawie w ofertach pracy co chwila się przewija "mile widziana znajomość niemieckiego na poziomie...".

Angielskiego zawsze warto się uczyć. Choć czy on jest aż tak niezbędny? I piszę to jako lektorka. Pracuję z wysoko postawionymi osobami (a co, pochwalę się, choć ostatnio na jednej umowie zlecenie z kimś takim zarabiałam 27 zł netto za 60 min), które znają ang. na poziomie A2. I oczekują ode mnie cudów tzn. że zrobię z nich native speakerów Choć poświęcają czas na naukę tylko podczas zajęć I wtedy sobie zadaję pytanie - jakim cudem dochrapali się takiego stanowiska ledwo dukając po ang?
ParasolkaMaryPoppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-20, 08:03   #16
3d23842983a6357ec11121c0b2dc0194ed81d40b_604ff51fe6891
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 3 663
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Z rozsądku?


To się do czegoś przydaje poza szpanem przed znajomymi, wycieczkami do Japonii i oglądaniem anime bez napisów?
Lasce z firmy mojego chłopaka przydaje się do zarabiania 20 tysięcy miesięcznie w delegacjach. Więc... zależy?
3d23842983a6357ec11121c0b2dc0194ed81d40b_604ff51fe6891 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-20, 12:49   #17
ParasolkaMaryPoppins
Zadomowienie
 
Avatar ParasolkaMaryPoppins
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 1 897
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

[1=3d23842983a6357ec11121c 0b2dc0194ed81d40b_604ff51 fe6891;85542061]Lasce z firmy mojego chłopaka przydaje się do zarabiania 20 tysięcy miesięcznie w delegacjach. Więc... zależy? [/QUOTE]

No ale chyba poza językiem chyba umie coś jeszcze?
ParasolkaMaryPoppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-20, 12:58   #18
3d23842983a6357ec11121c0b2dc0194ed81d40b_604ff51fe6891
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 3 663
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Cytat:
Napisane przez ParasolkaMaryPoppins Pokaż wiadomość
No ale chyba poza językiem chyba umie coś jeszcze?
Nie no oczywiście, że umie. Ale bez kombinacji tego i japońskiego prędko by się do takich kwot nie dobrała. Mówię tylko, że nie jest to całkem bezużyteczny język.
3d23842983a6357ec11121c0b2dc0194ed81d40b_604ff51fe6891 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-20, 21:42   #19
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Nauczyłam się wystarczająco dobrze języka kraju, w którym tymczasowo mieszkam. Języka samego w sobie nigdy nie lubiłam, brzmi dla mnie wyjątkowo paskudnie, ale korzyści z nauczenia się go były większe niż dyskomfort wynikający ze słuchania go i używania.
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-08-20, 22:08   #20
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

[1=3d23842983a6357ec11121c 0b2dc0194ed81d40b_604ff51 fe6891;85542061]Lasce z firmy mojego chłopaka przydaje się do zarabiania 20 tysięcy miesięcznie w delegacjach. Więc... zależy? [/QUOTE]Nie no, jasne.

Ale nie jest to język z kategorii "Z rozsądku" raczej.

Bardziej mandaryński, hiszpański, niemiecki itd.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 23:08 ---------- Poprzedni post napisano o 23:07 ----------

[1=3d23842983a6357ec11121c 0b2dc0194ed81d40b_604ff51 fe6891;85548631]Nie no oczywiście, że umie. Ale bez kombinacji tego i japońskiego prędko by się do takich kwot nie dobrała. Mówię tylko, że nie jest to całkem bezużyteczny język.[/QUOTE]Oczywiście,.że nie jest bezużyteczny. Żaden język nie jest bezużyteczny.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-29, 08:30   #21
gizmone
Przyczajenie
 
Avatar gizmone
 
Zarejestrowany: 2018-08
Wiadomości: 12
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Zawsze warto jakiś język dodatkowy znać, troche teraz żałuję że w szkole nie przykładałam się do tego jak należy, teraz nie musiałabym dodatkowe pieniądze za to płacic
gizmone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-29, 15:37   #22
Dama_rslka
Przyczajenie
 
Avatar Dama_rslka
 
Zarejestrowany: 2018-08
Wiadomości: 10
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Ja też się nie przykładałam do dodatkowego języka, ale to dlatego, że nauczyciel nie potrafił lekcji poprowadzić, więc nawet gdybym uważała to wiele bym się nie nauczyła. Po latach poszłam na prywatne lekcje i załapałam o wiele szybciej i więcej
Dama_rslka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-30, 18:15   #23
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Cytat:
Napisane przez ParasolkaMaryPoppins Pokaż wiadomość
Obecnie nauka niemieckiego szybko się zwróci. Tym bardziej jeśli potwierdzona certyfikatem. W Warszawie w ofertach pracy co chwila się przewija "mile widziana znajomość niemieckiego na poziomie...".

Angielskiego zawsze warto się uczyć. Choć czy on jest aż tak niezbędny? I piszę to jako lektorka. Pracuję z wysoko postawionymi osobami (a co, pochwalę się, choć ostatnio na jednej umowie zlecenie z kimś takim zarabiałam 27 zł netto za 60 min), które znają ang. na poziomie A2. I oczekują ode mnie cudów tzn. że zrobię z nich native speakerów Choć poświęcają czas na naukę tylko podczas zajęć I wtedy sobie zadaję pytanie - jakim cudem dochrapali się takiego stanowiska ledwo dukając po ang?
Bo może znają niemiecki? Też pracowałam z dukającymi po angielsku klientami tego typu. Wszyscy studiowali w Niemczech i tam zostali zrekrutowani do pracy, którą wykonują w Polsce.
Moim skromnym zdaniem niemiecki jest obecnie ważniejszy na europejskim rynku pracy niż angielski. Ale co racja to racja- nie da się opanować żadnego języka obcego jeśli poświęca mu się czas tylko podczas "zajęć" raz w tygodniu. Języka trzeba używać, żyć nim. Ja jakbym miała podejście "język tylko na zajęciach" to nawet angielskiego bym nie opanowała.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-31, 19:19   #24
ParasolkaMaryPoppins
Zadomowienie
 
Avatar ParasolkaMaryPoppins
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 1 897
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Cytat:
Napisane przez MissChievousTess Pokaż wiadomość
Bo może znają niemiecki? Też pracowałam z dukającymi po angielsku klientami tego typu. Wszyscy studiowali w Niemczech i tam zostali zrekrutowani do pracy, którą wykonują w Polsce.
Moim skromnym zdaniem niemiecki jest obecnie ważniejszy na europejskim rynku pracy niż angielski. Ale co racja to racja- nie da się opanować żadnego języka obcego jeśli poświęca mu się czas tylko podczas "zajęć" raz w tygodniu. Języka trzeba używać, żyć nim. Ja jakbym miała podejście "język tylko na zajęciach" to nawet angielskiego bym nie opanowała.
Nie znali niemieckiego.
Niemiecki wypiera angielski. Sama podchodzę do certyfikatu, bo widzę jak rynek w PL chłonie ludzi ze znajomością tego języka.
ParasolkaMaryPoppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-01, 12:52   #25
Terha
Zakorzenienie
 
Avatar Terha
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 16 500
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Cytat:
Napisane przez Calla_ Pokaż wiadomość
Ostatnio się zastanawiam czy da się nauczyć języka i czuć się w nim swobodnie, jeśli jedyną motywacją jest zdrowy rozsądek i przydatność języka.
Moje rozterki dotyczą niemieckiego. Teoretycznie miałam ten język na wszystkich etapach edukacji(w moim regionie jako "głównego" języka uczymy się niemieckiego, a nie angielskiego), a ja nadal nic z niego nie umiem poza jakimiś podstawami podstaw. Chciałabym go mieć na poziomie minimum B2, C1 jest moim marzeniem. Problem w tym, że ja nie mam serca do tego języka. Ucząc się go przeżywam ciężkie chwile, a jest to język dość przydatny na rynku pracy.
Czy udało się którejś z was nauczyć się języka tylko ze względu na jego przydatność? Chciałabym czegoś, co by mnie zmotywowało do ruszenia z niemieckim z kopyta

Miałam dokładnie to samo z angielskim i powiem Ci, że nie ma sensu się zmuszać. I to już nawet nie chodzi o to, że mi ten jezyk było cięzko zapamiętać. Po prostu zdobywanie nowych umiejętności z tego język nie sprawiało mi przyjemności.



Ja miałam kiedyś marzenie zrobić certyfikat z angielskiego i obiecałam sobie że nie wezmę się za mój ukochany hiszpański póki nie zdam certyfikatu. Efekt był taki, że po 10 latach się poddałam (bo nie było żadnych efektów) i ruszyłam z kopyta z hiszpańskim. I dobrze, że tak zrobiłam, bo tak to bym nie znalała i angielskiego i niemieckiego. Może znajdź język którego naprawdę chciałabyś się uczyć?
__________________
Kosmetyki, ubrania i dodatki - https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=831247
Książki, filmy, CD, kasety - https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...1#post57613011






Edytowane przez Terha
Czas edycji: 2018-09-01 o 12:54
Terha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-01, 13:58   #26
lovebird
Zakorzenienie
 
Avatar lovebird
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 6 375
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Cytat:
Napisane przez Terha Pokaż wiadomość
Miałam dokładnie to samo z angielskim i powiem Ci, że nie ma sensu się zmuszać. I to już nawet nie chodzi o to, że mi ten jezyk było cięzko zapamiętać. Po prostu zdobywanie nowych umiejętności z tego język nie sprawiało mi przyjemności.
Podpisuję się pod tym
__________________

Przyszłość zaczyna się dzisiaj. Nie jutro.
Wymianki
lovebird jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-04-27, 07:42   #27
Ertix
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 129
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Cytat:
Napisane przez megamag
Pewnie dlatego, że to z niemieckim jest teraz pierdyliard ofert pracy, a nie z tamilskim albo zulu, choć te do nauki mogłyby być przejemniejsze.
Jak dla mnie to bardzo słaby argument.
Wszystko zależy tak naprawdę od branży. Równie dobrze może być tak, że autorka włoży czas w naukę niemieckiego, a potem się okaże że wcale nie będzie go używać bo jej się zmienią priorytety.
Nauka języka z powodów czysto zarobkowych, bez zainteresowania kulturą danego kraju i wszystkim co się z tym wiąże, to droga donikąd i dość słaba motywacja by sobie poradzić z nauką. Znam to z doświadczenia innych osób.

Cytat:
Napisane przez ParasolkaMaryPoppins
Obecnie nauka niemieckiego szybko się zwróci
Ponieważ?
Jeśli kierujesz się tylko czynnikami ekonomicznymi, to akurat z tym bywa różnie i właśnie o tym wspomniałem wyżej. Niemiecki nie jest tak uniwersalnym językiem jak angielski, dlatego kwestia opłacalności jego nauki zawsze będzie ryzykowna, a i niekoniecznie nam się to może zwrócić. Wręcz przeciwnie.
Znam sytuacje osób co się uczyły niemieckiego bo chciały zamieszkać w Niemczech. Dziś już tam nie mieszkają i żałują podjęcia nauki tego języka, także tak jak piszę, wszystko zależy od indywidualnych upodobań i sytuacji. Nie ma co generalizować.

Cytat:
Niemiecki wypiera angielski.
Bzdura totalna.


—-------
Cytat:
Nauczyłam się wystarczająco dobrze języka kraju, w którym tymczasowo mieszkam. Języka samego w sobie nigdy nie lubiłam, brzmi dla mnie wyjątkowo paskudnie, ale korzyści z nauczenia się go były większe niż dyskomfort wynikający ze słuchania go i używania.
To jest bez sensu. Jeżeli nie lubisz danego języka, to po prostu się go nie ucz i tyle. Nie ma sensu się katować, nawet jeśli miałoby się dzięki temu odnieść jakieś korzyści.
—--------

Cytat:
Napisane przez Limonka2738
Ale nie jest to język z kategorii "Z rozsądku" raczej.

Bardziej mandaryński, hiszpański, niemiecki itd.
Idąc tą logiką, to żadne z nich nie jest nauką „z rozsądku".
Niemieckiego, chińskiego i japońskiego używa się głównie w danym obszarze kulturowym. Nauka chińskiego raczej nie jest kwestią rozsądku co chwilowej mody ekonomicznej, ale popyt nie popędza tu podaży, więc jego nauka również jest dość ryzykowna. Jeżeli ktoś planuje przeprowadzkę do Chin czy innych państw sinojęzyczntch i rozwijania tam biznesu, to musi się liczyć z obowiązującymi normami kulturowo-politycznymi, a te są dość wyśrubowane dla przybyszy zza granicy (co moim zdaniem jest akurat dobre).

Hiszpański w Europie mało przydatny jeśli rozważamy rozsądek czysto ekonomiczny. Chyba że planujemy wyprowadzkę poza ocean.

Japoński (tak samo jak każdy język, tak właściwie) jest dla pasjonatów. Jeżeli koleżanka zna japoński i dzięki niemu odnosi sukces, to widać jest to bardzo rozsądne podejście, ale to nie znaczy że każdemu się tak powiedzie. To samo jest właśnie z niemieckim. Jeśli ktoś nie przejawia głębokiego zainteresowania kulturą lokalną (japońską/niemiecką/hiszpańską/chińską), to taka nauka podyktowana „rozsądkiem" jest mało rozsądna.

Cytat:
Napisane przez MissCheviousTess
Moim skromnym zdaniem niemiecki jest obecnie ważniejszy na europejskim rynku pracy niż angielski.
Na europejskim czy polskim, bo to dużo zmienia?
Poza Polakami czy innymi Grekami, to w Europie nie ma tak dużego zapotrzebowania na naukę niemieckiego. Drugim najczęściej nauczanym językiem jest w większości francuski, i to jest bardzo dobry wybór jeśli naukę języka rozważamy też z innych powodów niż czysto ekonomiczne.
Poza tym niemiecki rynek pracy jest dość specyficzny. Austria również nie jest przyjazna wielu osobom gdy te chcą do niej emigrować. Jak się jeszcze uwzględni historię państw niemieckojęzycznych czy politykę, to także nie widzę powodu dla którego w Europie niemiecki miałby być ważniejszy niż angielski. Sami Niemcy często dobrze mówią w firmach po angielsku. Język jest na tyle trudny i nie jest uniwersalny nawet w Europie, że nie widzę powodu by się nim jakoś bardzo katować.

Tak właściwie jedynym językiem z rozsądku w tej sytuacji jest tylko angielski, bo ten się przyda zawsze i wszędzie. Do tego dochodzi cała otoczka kulturowa, cała technologia jest przesiąknięta angielskim, a i politycznie/społecznie kraje anglosaskie znaczą dużo więcej na świecie niż same Niemcy, które odnoszę wrażenie są niezbyt dobrą opcją dla wielu osób. Cała reszta języków to już kwestia wyłącznie czysto indywidualna, bo każdy z nas ma inne nastawienie do różnych kultur. To, że teraz jakiś język jest popularny na rynku pracy, to jeszcze nie znaczy że się każdemu przyda, bo trendy często się zmieniają.

Warto sobie jeszcze uzmysłowić to, że jeśli dany kraj jest bogatą gospodarką, to jeszcze nie znaczy że zarobimy w nim więcej, bo przelicznik PKB per capita jest zawsze większy w mniejszych państwach.
Tutaj można podać przykład Szwajcarii. Fakt, mówi się tam po niemiecku (szwajcarsku), ale też używa się francuskiego czy włoskiego, więc kwestia opłacalności nauki niemieckiego przy emigracji do Szwajcarii znowu nie jest tak oczywista, nawet jeśli w kantonach niemieckojęzycznych zarobimy więcej. Pomijam zresztą fakt że Szwajcarii wielu osób po prostu nie lubi, więc też średni to przykład.
Zawsze powtarzam że nauka języka obcego to coś więcej niż kwestie czysto ekonomiczne. Nie należy patrzeć wyłącznie przez tylko jeden pryzmat. Ucząc się języka inwestujemy całą energię w poznanie całej otoczki kulturowo-polityczno-gospodarczej, więc powinniśmy patrzeć na to z wielu perspektyw.

Edytowane przez Ertix
Czas edycji: 2023-04-27 o 07:50
Ertix jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-04-27, 18:52   #28
road_rage
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2022-08
Wiadomości: 1 115
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Cytat:
Napisane przez Ertix Pokaż wiadomość

To jest bez sensu. Jeżeli nie lubisz danego języka, to po prostu się go nie ucz i tyle. Nie ma sensu się katować, nawet jeśli miałoby się dzięki temu odnieść jakieś korzyści.
—--------
Nauczenie się języka kraju zamieszkania jest bez sensu twoim zdaniem?

Cytat:
Idąc tą logiką, to żadne z nich nie jest nauką „z rozsądku".
Niemieckiego, chińskiego i japońskiego używa się głównie w danym obszarze kulturowym. Nauka chińskiego raczej nie jest kwestią rozsądku co chwilowej mody ekonomicznej, ale popyt nie popędza tu podaży, więc jego nauka również jest dość ryzykowna. Jeżeli ktoś planuje przeprowadzkę do Chin czy innych państw sinojęzyczntch i rozwijania tam biznesu, to musi się liczyć z obowiązującymi normami kulturowo-politycznymi, a te są dość wyśrubowane dla przybyszy zza granicy (co moim zdaniem jest akurat dobre).
Chiny to druga największa gospodarka świata i ciągle rośnie. Kontakty handlowe i biznesowe Chiny mają chyba ze wszystkimi i nie zanosi się na żadne zmiany, a ty to nazywasz chwilową modą XD
road_rage jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-04-27, 22:15   #29
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Cytat:
Napisane przez Ertix Pokaż wiadomość
Idąc tą logiką, to żadne z nich nie jest nauką „z rozsądku".
Niemieckiego, chińskiego i japońskiego używa się głównie w danym obszarze kulturowym. Nauka chińskiego raczej nie jest kwestią rozsądku co chwilowej mody ekonomicznej, ale popyt nie popędza tu podaży, więc jego nauka również jest dość ryzykowna. Jeżeli ktoś planuje przeprowadzkę do Chin czy innych państw sinojęzyczntch i rozwijania tam biznesu, to musi się liczyć z obowiązującymi normami kulturowo-politycznymi, a te są dość wyśrubowane dla przybyszy zza granicy (co moim zdaniem jest akurat dobre).
Wow. To śmieszne, bo ludzie piszą do mnie, czy ja bym nie chciała u nich pracować, bo znam mandaryński.

Dosłownie, tak o, znikąd, bo potrzebują, a znajoma znajomego mówiła, że jestem po sinoglogii.

Nie czuję się na tyle mocna, żeby te oferty przyjąć, ale to jedyny skill, który mam, z którym naprawdę ludzie zgłaszają się do mnie niepytani, czy nie szukam pracy.
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-04, 11:11   #30
Hiromi_Ise
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-08
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 297
Dot.: Nauka języka z rozsądku?

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Wow. To śmieszne, bo ludzie piszą do mnie, czy ja bym nie chciała u nich pracować, bo znam mandaryński.

Dosłownie, tak o, znikąd, bo potrzebują, a znajoma znajomego mówiła, że jestem po sinoglogii.

Nie czuję się na tyle mocna, żeby te oferty przyjąć, ale to jedyny skill, który mam, z którym naprawdę ludzie zgłaszają się do mnie niepytani, czy nie szukam pracy.
A piszą, bo w branży jakiejś konkretnej jesteś i do tego chiński masz czy po prostu sama znajomość chińskiego ich interesuje?
Hiromi_Ise jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Nauka języków obcych - kącik językowy


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-08-01 17:31:38


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:37.