Wyrzucanie jedzenia - Strona 4 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-09-07, 10:15   #91
ZamyslonaRoztargniona
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 5 580
Dot.: Wyrzucanie jedzenia

U mnie wyrzucanie jedzenia nie istnieje.
Robię zakupy zazwyczaj raz w tygodniu. Gotuje teoretycznie na 2 dni, ale prawie codziennie obiad znika. Moi domownicy mają żołądki bez dna.
Pilnuję dat i w "wiadomym" miejscu w lodówce kładę produkty których termin nadchodzi. Moje głodomory od tego zaczynają posiłek.
U nas nawet pies nie dostaje resztek z pańskiego stołu bo ich nie ma

Ja mieszkam na osiedlu domków. Jest sporo pustostanów zajmowanych przez bezrobotnych, bezdomnych (chociaż jak mieszkają tam od kilku lat to chyba nie są bezdomni). W okolicy nie ma jadłodajni, caritas chleba nie daje. Dla tych ludzi sąsiedzi wywieszają na płocie siatki z żywnością ze zbliżającym się terminem lub zaraz po terminie. Przedmioty domowe typu stare garnki, miski, kładzie się na klapie kosza. U nas płoty są niskie, to potrzebujący rękę przełoży i zabierze co potrzebuje. Ubrania wystawia się w kartonie pod płotem od strony ulicy. Podobnie złom, meble. Nie zdarzyło się by coś stało dłużej niż 24h.
ZamyslonaRoztargniona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-08, 06:55   #92
effcia82
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 7 007
Dot.: Wyrzucanie jedzenia

U mnie rzadko się coś marnuję bo jestem spaślak i wszystko zjadam mimo kupowania ogromnych ilości jedzenia. Nie wiem jak ludzie mogą robić zakupy raz w tygodniu. Ja robię średnio co 2 dni i ledwo wnoszę te ciężkie siaty a lodówka ciągle pusta.
Nie dziwię się też robieniu zapasów przed 1-dniowymi świętami. Kilka razy doświadczyłam braków w zaopatrzeniu jeszcze kilka dni po takim święcie, zwłaszcza jak wypada przed weekendem.
effcia82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-08, 09:32   #93
201803090921
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 4 538
Dot.: Wyrzucanie jedzenia

Staramy się nie wyrzucać jedzenia, acz niestety czasem się zdarza.
Pieczywo suszę i wynoszę do rodziców (mają kury i ryby), resztki surowego mięsa pożera kot (oczywiście poza wieprzowiną). Jedyne, co zdarza mi się wyrzucać to jakiś dżem, który został otwarty i tak sobie stał, aż wyhodowała się pleśń (brr...).

Z wystawianiem pod śmietnik rzeczy jest różnie - u nas błyskawicznie znika metal (kilka razy w tygodniu jezdzi samochód z napisem "kupię złom" i sobie ten złom zabierają) i elementy drewniane (nieopodal są takie stare domki, gdzie ogrzewają piecami).

Zapasów raczej nie robimy, bo może ze sto metrów dalej jest całodobowy sklep, otwarty również we wszystkie święta.

Edytowane przez 201803090921
Czas edycji: 2015-09-08 o 09:33
201803090921 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-08, 10:25   #94
bleuclair
Zakorzenienie
 
Avatar bleuclair
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 6 203
Dot.: Wyrzucanie jedzenia

Cytat:
Napisane przez Elfir Pokaż wiadomość
Po co?

Myślisz, że właściciele koni chodzą po śmietnikach i szukają starego chleba "Przepraszam, czy jest suchy chleb dla konia?"

Bezdomny nie weźmie, bo ma świeży w Caritasie.

Zostawiając na wierzchu chleb przyciągasz co najwyżej szczury i robisz pracę dozorcy, którzy musi wrzucać go do pojemników.
Akurat mam pewność,że weźmie ten chleb. Zresztą nie tylko. Uwierz mi, bardzo dużo osób zostawia jakieś jedzenie dla bezdomnych, które po prostu jest tuż przed terminem ważności, albo lekko przeterminowane kasze, makarony, gdzie nie ma tak restrykcyjnie określonego terminu. Podobnie z chlebem. I nieraz widziałam na własne oczy, jak ludzie (bezdomni, biedni etc)zabierali te rzeczy. Często jest tak,że jak wynoszę śmieci, bezdomny pyta mnie czy nie ma czegoś do jedzenia tam, a jeśli jest bym nie wyrzucała, to on sobie poszuka. Zdarza się,że wtedy wesprę taką osobę, dam mu jakieś drobne na przysłowiową bułkę. Naprawdę wiele osób jest głodnych. Bardzo wiele. A jedzenie pozostawione w ten sposób znika bardzo szybko.
bleuclair jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-20, 17:15   #95
Vanir410
Wtajemniczenie
 
Avatar Vanir410
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 2 159
Wyrzucacie dużo jedzenia?

Statystyczny Polak marnuje rocznie 247 kg żywności, co plasuje nas na piątym miejscu w UE, gdzie średnia wynosi 173 kg - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Najczęściej wyrzucamy pieczywo, owoce i wędliny. Jak zaznacza PIE, w państwach Unii Europejskiej marnuje się rocznie około 88 mln ton żywności. https://businessinsider.com.pl/wiado...polsce/1fkhng5



Jestem zszokowana jak wiele ludzi mówi o wyrzucaniu jedzenia. Mieszkając sama miałam lekki problem z zbyt dużymi opakowaniami, jednak to też w jakiś sposób próbowałam rozwiązać. Mając w domu domowników - zawsze się zje. Słysząc od znajomej, że wyrzuca praktycznie codziennie część z obiadu włos mi się na głowie jeży. Jak jest z tym u was?
Vanir410 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-20, 17:58   #96
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 980
Dot.: Wyrzucanie jedzenia

Nadal nic nie wyrzucamy.
Jeśli ktoś gotuje za dużo, polecam przestawić się na mniejsze garnki czy talerze

Należy też regularnie zaglądać do lodówki i gotować z tego co już mamy.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-20, 18:06   #97
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Wyrzucacie dużo jedzenia?

Cytat:
Napisane przez Vanir410 Pokaż wiadomość
Statystyczny Polak marnuje rocznie 247 kg żywności, co plasuje nas na piątym miejscu w UE, gdzie średnia wynosi 173 kg - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Najczęściej wyrzucamy pieczywo, owoce i wędliny. Jak zaznacza PIE, w państwach Unii Europejskiej marnuje się rocznie około 88 mln ton żywności. https://businessinsider.com.pl/wiado...polsce/1fkhng5
Jestem ciekawa metodologii tych obliczeń. Raczej nie wierzę, że poszczególni ludzie marnują aż tyle. Jesli to jest "statystyczny Polak", tzn. że wlicza się też osoby, które nie kupują ani nie decydują o jedzeniu (np. dzieci). Wtedy by wychodziło, że rocznie dorosły kowalski wywala ile? 300kg jedzenia? Niesprzedany towar ze sklepów też się wlicza do "statystycznego Polaka"?
Cytat:
Jestem zszokowana jak wiele ludzi mówi o wyrzucaniu jedzenia. Mieszkając sama miałam lekki problem z zbyt dużymi opakowaniami, jednak to też w jakiś sposób próbowałam rozwiązać. Mając w domu domowników - zawsze się zje. Słysząc od znajomej, że wyrzuca praktycznie codziennie część z obiadu włos mi się na głowie jeży. Jak jest z tym u was?
U mnie ten problem praktycznie nie występuje. Po prostu kupuję tyle, ile naprawdę zjem. Jeśli coś ląduje w śmietniku to np. przekrojona cebula, która okazała się zgniła w środku albo podobne sytuacje.
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2021-01-20, 19:03   #98
837577522c61f12fd19d26721bfa89a63d19e6ec_63eec3821f71b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 1 768
Dot.: Wyrzucacie dużo jedzenia?

[1=18d73f41c1c01aef8fdf04b 5e3282c14752c25f5_62181c6 d1d29a;88450649]Jestem ciekawa metodologii tych obliczeń. Raczej nie wierzę, że poszczególni ludzie marnują aż tyle. Jesli to jest "statystyczny Polak", tzn. że wlicza się też osoby, które nie kupują ani nie decydują o jedzeniu (np. dzieci). Wtedy by wychodziło, że rocznie dorosły kowalski wywala ile? 300kg jedzenia? Niesprzedany towar ze sklepów też się wlicza do "statystycznego Polaka"?

U mnie ten problem praktycznie nie występuje. Po prostu kupuję tyle, ile naprawdę zjem. Jeśli coś ląduje w śmietniku to np. przekrojona cebula, która okazała się zgniła w środku albo podobne sytuacje.[/QUOTE]

A ja niestety jestem w stanie w to uwierzyć. Ja osobiscie zawsze dbałam żeby nic się nie marnowało i jak już coś zdarzało mi się wyrzucić, to wyglądało to tak jak Ty to opisałaś. Teraz chwilowo mieszkam z rodziną chłopaka i masy jedzenia się tu marnują. Żal na to patrzeć. Zero planowania. Nakupią np. warzyw i zamiast przyrządzać z nimi posiłki, to wymyślają coś zupełnie innego. Nieraz całe kalafiory, papryki idą do kosza bo zdążą spleśnieć. Gotowanie za dużo zamiast wyliczonych porcji, pootwierane kilka opakowań produktów w tym samym typie, np. dzisiaj otworzą serek śmietankowy almette, a jutro też smietankowy, ale łaciaty. No zero pomyślunku. Zero. Tak to może niestety wyglądać w wielu domach.
837577522c61f12fd19d26721bfa89a63d19e6ec_63eec3821f71b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-20, 19:08   #99
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Wyrzucacie dużo jedzenia?

Ja się zgadzam, że ludzie marnują masę jedzenia. Żeby daleko nie szukać moi rodzice zachowują się pod tym względem jak upośledzeni umysłowo. Ale to nadal nie będzie ~300kg rocznie.
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-20, 19:11   #100
Ava_
Zakorzenienie
 
Avatar Ava_
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 4 865
Dot.: Wyrzucacie dużo jedzenia?

Cytat:
Napisane przez Vanir410 Pokaż wiadomość
Jestem zszokowana jak wiele ludzi mówi o wyrzucaniu jedzenia. Mieszkając sama miałam lekki problem z zbyt dużymi opakowaniami, jednak to też w jakiś sposób próbowałam rozwiązać. Mając w domu domowników - zawsze się zje. Słysząc od znajomej, że wyrzuca praktycznie codziennie część z obiadu włos mi się na głowie jeży. Jak jest z tym u was?
Szczerze mówiąc rzadko wyrzucam. Zdarzy się, ze zapomnę o czymś w lodowce albo pomyli mi się data ważności i wtedy muszę wyrzucić. Inna sprawa, ze jeśli wyrzucę coś raz to drugi raz pamietam, żeby kupować mniejsze opakowanie albo dokładnie tyle sztuk ile w danej chwili potrzebuje. Nie lubię marnowania jedzenia i mogę bez problemu jesc ten sam posiłek przez kilka dni.

Warto tez ogarnąć daty ważności, bo w przypadku niektórych produktów przekroczenie tej daty nie oznacza, ze produkt nadaje się od razu do kosza np jogurt można zjeść i tydzień po, nic się nie stanie.

Ale statystyka mnie nie dziwi, znam ludzi którzy regularnie wyrzucają kilogramy jedzenia.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ava_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-20, 21:07   #101
Veredise
Zakorzenienie
 
Avatar Veredise
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 3 493
Dot.: Wyrzucacie dużo jedzenia?

[1=18d73f41c1c01aef8fdf04b 5e3282c14752c25f5_62181c6 d1d29a;88450769]Ja się zgadzam, że ludzie marnują masę jedzenia. Żeby daleko nie szukać moi rodzice zachowują się pod tym względem jak upośledzeni umysłowo. Ale to nadal nie będzie ~300kg rocznie.[/QUOTE]


Zgadzam się, że to przesada. To prawie 1 kg jedzenia dziennie. Na pewno nie u mnie w domu. A to średnia, co oznacza, że niektórzy marnują 2 kg albo i więcej. Wydaje mi się to nieprawdopodobne.


A może chodzi o to, że tyle jest marnowane w przeliczeniu na głowę? A nie, że każdy osobiście, w swoim domu. Bo np. markety, restauracje itp. na pewno dużo marnują, może dlatego tyle wyszło?
__________________
- Ah elle aime bien ça les stratagemes!
- Oui...
- En fait, elle est un peu lache. Je crois que c'est pour ça que j'ai du mal a saisir son regard.




Veredise jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2021-01-21, 09:58   #102
837577522c61f12fd19d26721bfa89a63d19e6ec_63eec3821f71b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 1 768
Dot.: Wyrzucanie jedzenia

Tylko, czy kilogram w przypadku jedzenia to rzeczywiście tak dużo? Kapusta potrafi ważyć nawet parę kilogramów, pomarańcza około 300 gr. Wystarczy wyrzucić pół kapusty, jednego cytrusa i robi się ponad kilogram.

Pamiętam wątek dziewczyny, która gotowała dla faceta schabowe, on ich nie zjadał, więc szły do koszta. Taki schaboszczak też potrafi ważyć kilkaset gram. Wyrzuć dwa i jest prawie kilogram.

Jak ktoś rzeczywiście w ogóle na to nie patrzy i codziennie wyrzuca pozostałości obiadu, którego za dużo nagotował, warzywa, owoce, resztki wędlin, itp to może tego być o wiele więcej, niż 1kg.
837577522c61f12fd19d26721bfa89a63d19e6ec_63eec3821f71b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-21, 10:59   #103
Ellen_Ripley
Zakorzenienie
 
Avatar Ellen_Ripley
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 20 867
Dot.: Wyrzucanie jedzenia

Od jakiegoś czasu, chyba nauczeni doświadczeniem (poza tym TŻ mnie pilnuje, bo jestem chomik jedzeniowy i kupowałabym od razu z zapasem) rzadko wyrzucamy coś, co się zepsuło z naszej winy. Ostatnio zapomnieliśmy na chwilę o paczkowanej wędlinie (w lodówce mamy sery i wędliny w jednym miejscu, a była w innym), zjedliśmy kilka dni po terminie, bo pachniała i wyglądała w porządku. Koty też zostały poproszone o sprawdzenie. Nie miały uwag.

Natomiast zdarza nam się wyrzucić coś z warzyw, co kupiliśmy ładne i zdrowo wyglądające, a w domu.dostało temperatury i bach, szybkie więdnięcie, czy psucie się. Nie zawsze się przewidzi.

Czasami jest też taki problem, że coś występuje w zbyt dużym opakowaniu. Zjemy dżem raz, drugi, ale zostanie np. 1/5 słoika a my mamy już dosyć. Na dwie osoby to też zdarza mi się wyrzucać resztki w stylu została łyżka surówki.

Szokuje to prawie 300 kg rocznie, ale prawie każdy będzie miał w skali roku nieco kilogramów. Niektórzy mrożą, niby nie marnują, ale znam osoby, które mają całe zamrażalniki takich skamielin. Dla mnie to często takie ukryte marnowanie, bo większość tych rzeczy nie doczekuje się rozmrożenia. Nawet bardzo zdyscyplinowana pod tym względem koleżanka przyznała, że potem przed świętami stara się robić z tego obiady a i tak coś zawsze się zmarnuje lub po prostu już nie smakuje.
__________________
Żegnaj Wizaż Forum. Tyle lat za nami. Witaj Życie po Wizażu (Discord). Wszystko przed nami.
Ellen_Ripley jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-21, 11:50   #104
Panthalones
Raczkowanie
 
Avatar Panthalones
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 224
Dot.: Wyrzucanie jedzenia

W domu rodzinnym było bardzo biednie, nieraz brakowało na jedzenie. Teraz stać mnie na dużo ale produktów żadnych praktycznie nie wyrzucam. Jestem zła gdy odkryję nadpsute warzywo choć nauczyłam sie juz bardzo dokladnie sprawdzać w sklepie. Dużo mrożę i kupuję raczej tyle ile zjem. A mam niełatwo bo mieszkam sama. Mam po prostu zakodowane, że jedzenia się nie wyrzuca.
__________________
Panthalones jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-21, 12:27   #105
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Wyrzucanie jedzenia

Mnie się tez wydaje ż eto jest jakieś ogólne zliczenie całej ilości jedzenia jaka jest marnowana także w procesie skupu, magazynowania, przetwarzania, sprzedaży, resztek z imprez masowych, restauracji i przeliczenie na osobę.


Bo to by wychodziło, że 4 osobowa rodzina wyrzuca codziennie 4 kilo jedzenia.
7 dni to 28 kilo na 1 tydzień. Które trzeba przytachać ze sklepu dodatkowo do tego co się zjadło, potrzymać w domu a potem wytachać do śmieci.


W dodatku znalazłam info:
"Zgodnie z danymi GUS, statystyczny Polak zjada w ciągu miesiąca ok. 28 kg jedzenia"
To by wychodziło ze przeciętnie wyrzuca się ponad 50% całej zakupionej żywności. A ze tyle osób nie wyrzuca, to ci co wyrzucają musieliby wywalać z x razy więcej kilo żarcia dziennie, żeby nadrobić za tych co nie wyrzucają oraz małe dzieci.



No nie, to nawet wliczając w to tzw. teraz bio odpad, czyli wszelkie obierki, skorupki jaj, pestki, to nie widziałam nigdy i nigdzie żeby ludzie tyle wywalali.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams

Edytowane przez cava
Czas edycji: 2021-01-21 o 12:28
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-21, 13:56   #106
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Wyrzucanie jedzenia

[1=837577522c61f12fd19d267 21bfa89a63d19e6ec_63eec38 21f71b;88451844]Tylko, czy kilogram w przypadku jedzenia to rzeczywiście tak dużo? Kapusta potrafi ważyć nawet parę kilogramów, pomarańcza około 300 gr. Wystarczy wyrzucić pół kapusty, jednego cytrusa i robi się ponad kilogram.

Pamiętam wątek dziewczyny, która gotowała dla faceta schabowe, on ich nie zjadał, więc szły do koszta. Taki schaboszczak też potrafi ważyć kilkaset gram. Wyrzuć dwa i jest prawie kilogram.

Jak ktoś rzeczywiście w ogóle na to nie patrzy i codziennie wyrzuca pozostałości obiadu, którego za dużo nagotował, warzywa, owoce, resztki wędlin, itp to może tego być o wiele więcej, niż 1kg.[/QUOTE]Tak, ten kilogram to dużo, nawet jak na osoby generalnie marnujące jedzenie. Chodzi o kilogram dziennie na osobę, więc jak? Codziennie ktoś wywala to pół kapusty? Nawet gdy mówimy o tym wątku ze schabowymi, to musiałaby wywalać 2kg dziennie, żeby razem z facetem wyrobić średnią "statystycznego Polaka"
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-25, 23:46   #107
skara
Zakorzenienie
 
Avatar skara
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Hiszpania
Wiadomości: 5 098
Dot.: Wyrzucanie jedzenia

Wyrzucam oczywiście, ale raczej niezbyt dużo. Obiady jem nawet kilka dni albo zamrażam, rzadko patrzę na daty przydatności do spożycia, częściej oglądam i wącham produkty. Częściej wyrzucam wymyślne składniki, bo po jednym posiłku nie mam na nie pomysłu i leżą miesiącami. Mój mąż jest bardziej wyrywny do wyrzucania, ale trochę go stopuję. Mogłaby być u nas lepiej, ale tragicznie nie jest.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
skara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-01-26 00:46:07


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:20.