zachowanie w żałobie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2021-02-01, 12:28   #1
derSchatzix3
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 4

zachowanie w żałobie


Witam

ponad dwa miesiące temu zmarł mój tata. To był dla mnie naprawdę trudny czas, jednak praca i codzienne obowiązki pozwoliły mi chociaż trochę wrócić do normalnego życia. Codziennie myślę o tacie, wspominam. Jest mi z tym ciężko. Jednak w weekend dałam upust emocjom i trochę potańczyłam na spotkaniu ze znajomymi, z czym nie jest mi do końca najlepiej. Z jednej strony czuję się lepiej, zrzuciłam troszkę stres, a z drugiej jest mi źle, jakbym nie miała szacunku do taty. Co o tym sądzicie? To nie jest tak, że zapomniałam, że mam to gdzieś i teraz już wszystko jest normalnie i będę chodzić na imprezy, bo tak nie jest. Jednak źle mi z tą sytuacją.
derSchatzix3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-01, 12:41   #2
Overcooked
Wtajemniczenie
 
Avatar Overcooked
 
Zarejestrowany: 2020-06
Wiadomości: 2 508
Dot.: zachowanie w żałobie

Cytat:
Napisane przez derSchatzix3 Pokaż wiadomość
Witam

ponad dwa miesiące temu zmarł mój tata. To był dla mnie naprawdę trudny czas, jednak praca i codzienne obowiązki pozwoliły mi chociaż trochę wrócić do normalnego życia. Codziennie myślę o tacie, wspominam. Jest mi z tym ciężko. Jednak w weekend dałam upust emocjom i trochę potańczyłam na spotkaniu ze znajomymi, z czym nie jest mi do końca najlepiej. Z jednej strony czuję się lepiej, zrzuciłam troszkę stres, a z drugiej jest mi źle, jakbym nie miała szacunku do taty. Co o tym sądzicie? To nie jest tak, że zapomniałam, że mam to gdzieś i teraz już wszystko jest normalnie i będę chodzić na imprezy, bo tak nie jest. Jednak źle mi z tą sytuacją.
Wyluzuj. Przecież chciałby byś żyła dalej i sobie poradziła a nie udręczała na siłę w imię pokazywania "szacunku". To nie jest tak że jak chwilkę się wyluzujesz czy nie wiem, obejrzysz komedię albo pośmiejesz z jakieś sytuacji, ucieszysz z awansu to nie masz szacunku, bo przez rok powinno się trwać w marazmie 24h na dobę przez 365 dni.
Overcooked jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-01, 12:42   #3
rybeczkawizaz
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-05
Wiadomości: 193
Dot.: zachowanie w żałobie

nie obwiniaj sie kochana, to nie jest absoleutnie jakis brak szacunku z Twojej strony,, Tata na pewno nie chciałby żebyś się wykańczała żałobą, tęsknotą etc ..

najważniejsze,ze o Nim
pamiętasz, jak minie 1 rocznica, mam nadzieję ,ze będzie//powinno być coraz łatwiej,
wszystkiego najlepszego, trzymaj się : )
rybeczkawizaz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-01, 12:48   #4
Antoiineette
Rozeznanie
 
Avatar Antoiineette
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 821
Dot.: zachowanie w żałobie

Myślę, że każdy powinien przeżywać żałobę po swojemu. Mam trochę podobną sytuację, z tym że mi we wrześniu zmarła babcia, która była dla mnie bardzo bliską osobą i wychowywała mnie wspólnie z moją mamą. Praktycznie już w październiku normalnie spotykalam się ze znajomymi. Nie chodziłam na nie wiadomo jakie imprezy, bo covid i obostrzenia na to nie pozwalają. Ale normalne spotkania ze znajomymi przy winku/piwku/muzyce jak najbardziej. Na Sylwestrze też tańczyłam. Ale ja po prostu wiem jaka była moja babcia, że lubiła zabawę i spotkania ze znajomymi i wiem, że nie miałaby nic przeciwko, bo zawsze sama mówiła o tym, że póki jestem młoda mam się bawić, bo za jej czasów było inaczej, szybko ślub i dzieci, a teraz młodzi mają przecież tyle okazji do zabawy i rozrywki i czemu by z tego nie korzystać. Babcia też sama nigdy nie przeżywała długo żałoby, nie ubierała się na czarno itp.
Wg mnie nie ma przeszkód, by jednego dnia spotkać się ze znajomymi i trochę się wyluzować po ciężkim tygodniu pracy, a na drugi dzień iść na cmentarz zapalić znicz u bliskiej osoby. To, że spotykasz się normalnie z koleżankami i kolegami nie oznacza przecież, że nie jest Ci smutno z powodu śmierci taty i że zapomniałaś już o nim.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
So in America when the sun goes down and I sit on the old broken-down river pier watching the long, long skies over New Jersey (...), I think of Dean Moriarty, I even think of Old Dean Moriarty the father we never found, I think of Dean Moriarty.”
Antoiineette jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-01, 14:02   #5
Lapis_Lazuli
Rozeznanie
 
Avatar Lapis_Lazuli
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 929
Dot.: zachowanie w żałobie

Nie rozumiem, minely dwa miesiace i masz wyrzuty sumienia że wyluzowalas sie na potańcówie? Ile ma trwac docelowo ta żałoba i dlaczego zabrania ci robienia normalnych rzeczy?
Lapis_Lazuli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-01, 14:07   #6
parallel_roads
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2020-08
Wiadomości: 1 331
Dot.: zachowanie w żałobie

To ile jeszcze chcesz rezygnować z przyjemności? Moim zdaniem bez sensu takie coś, mocno to przeżyłaś, zareagowałaś oddaniem się pracy, teraz miałaś ochotę, to się bawiłaś, nic złego nie zrobiłaś, nie będziesz do końca życia tylko pracować chyba?

Ja w dzień pogrzebu mojej babci, zaraz po ceremonii, spotkałam się z rodziną i miło spędziliśmy czas, nikt przez 2 miesiące nie rezygnował z życia. Niepotrzebnie się zadręczasz, nie obwiniaj się za swoje emocje

Edytowane przez parallel_roads
Czas edycji: 2021-02-01 o 14:08
parallel_roads jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-01, 17:11   #7
Agoorka
Zadomowienie
 
Avatar Agoorka
 
Zarejestrowany: 2009-11
Lokalizacja: My room
Wiadomości: 1 859
Dot.: zachowanie w żałobie

Żałoba ma swoje etapy, człowiek na prawo do swoich emocji.To naprawdę trudny czas, każdy przeżywa go indywidualnie, choć emocje, które towarzyszą są bardzo podobne.Sama ciężko przechodziłem stratę bliskiej osoby,wtedy myślałam,że świat mi się skończył,że nigdy nie będę się cieszyć,ani być wesołą osobą.Uwierz,że to minie.Nie wyzbywaj się pozytywnych uczyć, zachowań,bo wpadniesz w totalny marazm.Nie możesz się karać za to,że przed Tobą jeszcze dobre chwile,a przed zmarłym bliskim już nie.Ten świat jest tak stworzony,że jedni odchodzą,inni zostaja.Życie toczy się dalej, jakkolwiek może to w tej chwili brzmieć irracjonalnie dla Ciebie,to tak, masz prawo się śmiać, spotykać z ludźmi, żyć, czerpać radość.To nie jest brak szacunku,to są koleje losu.Za jakiś czas spojrzysz z dystansem na wszystko

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
"Być zagadką, której nikt nie zdąży zgadnąć, nim minie czas"


Agoorka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2021-02-01, 17:28   #8
pfffh
Zadomowienie
 
Avatar pfffh
 
Zarejestrowany: 2011-04
Lokalizacja: Dziki Wschód
Wiadomości: 1 975
Dot.: zachowanie w żałobie

Pamiętam jak umarł mój dziadek. To było z 20 lat temu. Trumna była otwarta, wystawiona w domu, było nocne czuwanie. I przez noc siedzieliśmy przy tej trumnie i wspominaliśmy dziadka. I co chwila wybuchalismy śmiechem. Bo dziadek był wesołym, przyjaznym człowiekiem i podchodził do życia z humorem. Myślę że byłby zadowolony z tego, że mamy takie wesołe wspomnienia z jego osobą. I myślę, że twój tato też byłby szczęśliwy widząc ciebie radosną, a nie umartwiajaca się bo "tak należy".
__________________
"Mówimy o Polsce. Tam nic i nigdy nie jest normalne" A. Sapkowski "Narrenturm"
pfffh jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-01, 17:55   #9
Frozen_Rose
Rozeznanie
 
Avatar Frozen_Rose
 
Zarejestrowany: 2019-10
Wiadomości: 676
Dot.: zachowanie w żałobie

Cytat:
Napisane przez derSchatzix3 Pokaż wiadomość
Witam

ponad dwa miesiące temu zmarł mój tata. To był dla mnie naprawdę trudny czas, jednak praca i codzienne obowiązki pozwoliły mi chociaż trochę wrócić do normalnego życia. Codziennie myślę o tacie, wspominam. Jest mi z tym ciężko. Jednak w weekend dałam upust emocjom i trochę potańczyłam na spotkaniu ze znajomymi, z czym nie jest mi do końca najlepiej. Z jednej strony czuję się lepiej, zrzuciłam troszkę stres, a z drugiej jest mi źle, jakbym nie miała szacunku do taty. Co o tym sądzicie? To nie jest tak, że zapomniałam, że mam to gdzieś i teraz już wszystko jest normalnie i będę chodzić na imprezy, bo tak nie jest. Jednak źle mi z tą sytuacją.
Każdy żałobę przeżywa inaczej. Ja 2 dni po śmierci babci wybrałam się do kina i wróciłam szybko do mojego poprzedniego stylu życia, przed jej chorobą. Nie zapomniałam oczywiście o niej, tęskniłam za nią i będę tęsknić. Ale dlaczego mam przez 6 miesięcy zakazywać sobie przyjemności i chodzić ubrana na czarno, tylko dlatego, że ktoś kiedyś w Polsce takie zasady ustanowił? Moja babcia na pewno nie chciałaby, żebym tak przeżywała jej śmierć. No i nie przeżywałam. Życie toczy się dalej, trzeba zająć się sobą, patrzeć w przyszłość i żyć do końca, bo i tak każdy kiedyś umrze.
Twój tata również nie chciałby, żebyś przez okrągły rok opłakiwała go i zabraniała sobie rozrywki. Nie przestajesz go szanować, jednocześnie pozwalając sobie na zabawę. A nawet jeśli poszalejesz, to i wyjdzie ci to na dobre. Trzeba czasem uwolnić emocje, zwłaszcza po złych przeżyciach, ponieważ trzymanie ich w sobie do niczego dobrego nie prowadzi. Jak masz potrzebę jeszcze raz spotkać się ze znajomymi i zatańczyć, to zrób to. Jak chcesz się śmiać, to się śmiej, a jak chcesz płakać, to płacz. W żałobie wszystkie emocje są dozwolone. Po prostu zrób to na co masz ochotę, nie obwiniaj siebie i nie patrz na ludzi, którzy będą kręcić nosami.
Frozen_Rose jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-01, 19:24   #10
f60400d832b72deb5c42f716e834e5f0a0698277_6206f895c87a0
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 27 815
zachowanie w żałobie

Pewnie chodzi o to, ze dość często jednak jak ludzie widza kogoś krotki czas po pogrzebie ubranym na czarno, czy tańczącego to dziwnie patrzą.

Jak słyszę, ze minimum rok powinno sie być w żałobie po rodzicach. Sylwestra spędzić w domu, broń ci panie iść na jakies wesele to mi ręce opadają.


Autorko każdy z nas przeżywa inaczej. Myśle, ze co co zmarli bardzo by chcieli aby w ich ukochanych była radość i szczęście a nie ból i smutek.

Edytowane przez f60400d832b72deb5c42f716e834e5f0a0698277_6206f895c87a0
Czas edycji: 2021-02-01 o 19:25
f60400d832b72deb5c42f716e834e5f0a0698277_6206f895c87a0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-02, 11:57   #11
mariola_rudakowska
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 289
Dot.: zachowanie w żałobie

W połowie sierpnia,miną 2 lata, jak nie ma, mojego Taty.Nie wyobrażam sobie, zachować się, w podobny sposób.Dla mnie nie do pomyślenia.Przepraszam,al e aż się popłakałam
__________________
Bywam zgryźliwa.Szybko mi przechodzi
mariola_rudakowska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2021-02-02, 13:35   #12
karola11
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Stumilowy Las
Wiadomości: 2 853
Dot.: zachowanie w żałobie

Każdy zachowuje się według siebie. Wychodzę z założenia, że prawdziwą żałobę nosi się w sercu a nie pokazuje ubraniem czy zachowaniem. Ubieramy się tak, jak czujemy, zachowujemy się tak jak czujemy.
Dwa miesiące po śmierci mojej mamy byłam na weselu. Nie oznacza to, że robiłam piruety na parkiecie i niewiadomo co.
Wiem, że moja mama nie chciałaby abym rezygnowała z niektórych rzeczy. Minął już dłuższy czas, żyję 'normalnie', ale żałobę w sercu mam nadal.
__________________
karola11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-02, 13:45   #13
Vanir410
Wtajemniczenie
 
Avatar Vanir410
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 2 159
Dot.: zachowanie w żałobie

Nawet w kwestii pogodzenia się z śmiercią członka rodziny są jakieś normy? Każdy żałobę przechodzi inaczej.


Potańczyłaś, było fajnie, więc w czym problem? Czy mniej kochasz ojca? Mniej tęsknisz? Zapomnisz o nim przez to? Nie.


W moim przypadku - nigdy przez żałobę nie zmieniałam trybu życia. Imprezowa nie jestem, ale spotkanie z koleżanką, wyjście do kina. Czemu nie? Żeby sąsiedzi nie pomyśleli źle? Wspominam w sercu zmarłego, opowiem o nim moim przyszłym dzieciom, odwiedzę grób, pomodlę się.

Fakt, że będę chodziła strapiona i odmawiała wszelkim przyjemnościom, bo żałoba pomoże w czymś zmarłemu?

---------- Dopisano o 14:45 ---------- Poprzedni post napisano o 14:41 ----------

Cytat:
Napisane przez pfffh Pokaż wiadomość
Pamiętam jak umarł mój dziadek. To było z 20 lat temu. Trumna była otwarta, wystawiona w domu, było nocne czuwanie. I przez noc siedzieliśmy przy tej trumnie i wspominaliśmy dziadka. I co chwila wybuchalismy śmiechem. Bo dziadek był wesołym, przyjaznym człowiekiem i podchodził do życia z humorem. Myślę że byłby zadowolony z tego, że mamy takie wesołe wspomnienia z jego osobą. I myślę, że twój tato też byłby szczęśliwy widząc ciebie radosną, a nie umartwiajaca się bo "tak należy".

klask i:

Edytowane przez Vanir410
Czas edycji: 2021-02-02 o 13:44
Vanir410 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-02, 13:50   #14
f60400d832b72deb5c42f716e834e5f0a0698277_6206f895c87a0
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 27 815
Dot.: zachowanie w żałobie

Cytat:
Napisane przez Vanir410 Pokaż wiadomość
Nawet w kwestii pogodzenia się z śmiercią członka rodziny są jakieś normy? Każdy żałobę przechodzi inaczej.


Potańczyłaś, było fajnie, więc w czym problem? Czy mniej kochasz ojca? Mniej tęsknisz? Zapomnisz o nim przez to? Nie.


W moim przypadku - nigdy przez żałobę nie zmieniałam trybu życia. Imprezowa nie jestem, ale spotkanie z koleżanką, wyjście do kina. Czemu nie? Żeby sąsiedzi nie pomyśleli źle? Wspominam w sercu zmarłego, opowiem o nim moim przyszłym dzieciom, odwiedzę grób, pomodlę się.

Fakt, że będę chodziła strapiona i odmawiała wszelkim przyjemnościom, bo żałoba pomoże w czymś zmarłemu?

---------- Dopisano o 14:45 ---------- Poprzedni post napisano o 14:41 ----------




klask i:

Ja sie spotkałam z tym, ze ktos wymieniał jak powinna wyglądać żałoba.
Co wypada robic a co nie...
f60400d832b72deb5c42f716e834e5f0a0698277_6206f895c87a0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-02-02 14:50:16


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:22.