Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2005-07-15, 20:17   #1
Anahstasia
Zakorzenienie
 
Avatar Anahstasia
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 5 789

Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?


Z racji wiekszej ilosci wolnego czasu postanowilam nadrabiac zaleglosci ksiazkowe. I mam juz za soba lekture 'Kodu Leonarda da Vinci', 'Zwodniczego punktu' i 'Aniolow i Demonow'. Teraz jestem w trakcie 'Cyfrowej Twierdzy' (mam nadzieje, ze dobrze przytoczylam polskie tytuly tych utworow). I w zasadzie, chociaz te ksiazki sa oparte na jednym i niemal tym samym schemacie, bardzo mnie wciagaja. Bo przeciez:
- i 'Kod', i 'A&D' - otwiera tajemniczo zamordowany czlowiek, ktory stanowi klucz do dalszej zagadki. Zabija go tajemniczy zabojca, ktory kontaktuje sie z tajemniczym, nieznanym mu zleceniodawca.
- mezczyzni obsadzeni w rolach glownych bohaterow maja 45 lat (Robert Langdon, Michael Tolland), kobiety - 35.
- meritum akcji rozgrywa sie w czasie 24h
- wszyscy bohaterowie maja co najmniej PhD, dysponuja fenomenalna wiedza, a na dodatek potarfia zapamietywac wszystkie informacje przekazywane im przez inne osoby (niemal jak roboty).
- wszystkie powiesci koncza sie scena lozkowa i IDENTYCZNYM schematem: po dniu fascynujacych przygod, bohaterowie odpoczywaja w najdrozszym okolicznym hotelu (nawet w sypialniach Bialego Domu), po czym kobieta sciagajac bluzke obiecuje swojemu bohaterowi rownie fascynujaca noc.
To tylko kilka przykladow, ktore bezustannie rzucaja mi sie w oczy. Po skonfrontowaniu ze soba juz dwoch powiesci Brown byl dla mnie przewidywalny. Niemniej jednak pomimo tego schematu bardzo dobrze mi sie go czyta, nie moge sie oderwac od lektury. Musze przyznac, ze ma niebagatelna wyobraznie. Podoba mi sie, ze obudowuje kazdy watek bogatymi opisami. Szczegolnie doceniam jego wysilek jaki wlozyl w poznawanie poszczegolnych zagadnien - czy to oceanografii, geologii, czy symboliki. I chociaz wiem, ze to pisarz mocno komercyjny (padlam, kiedy uslyszalam ze The Solomon Key ma miec podtytul KLdV II) to mimo wszystko chetnie go polecam na wakacyjne popoludnia.
A wam jak sie Brown podoba? Jak wrazenia?
Anahstasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-15, 20:23   #2
jami
Rozeznanie
 
Avatar jami
 
Zarejestrowany: 2005-04
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 908
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Z cala pewnoscia nie jest on gwiazda jednej powiesci- kazda z jego ksiazek wciaga. Mnie tez zdziwilo,ze schemat jego utworow jwest podobny, ale jednak te ksiazki chce sie czytac! To niewiarygodne!
Tez polecam go na wakacje-z nim czas bardzo szybko mija
jami jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-15, 20:31   #3
mech
Zadomowienie
 
Avatar mech
 
Zarejestrowany: 2003-12
Wiadomości: 1 655
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Przeczytalam tylko "Kod...", więc analizy całej twórczości pana Browna dokonać nie potrafie Czytało mi się dobrze, ot takie czytadełko na jeden, góra dwa wieczorki. Akcja dość wartka, choć zdarzenia po jakimś czasie stają się do bólu przewidywalne. Miałam wrażenie obcowania z bardziej współczesną i made in...eee...USA, GB (skąd jest ten Brown? ) wersją Pana Samochodzika Gdybym miała 12 lat byłabym zachwycona Obecnie byłam "tylko" zrelaksowana Bardziej podobał mi się "Klub Dantego", ale nie ten autor
mech jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-15, 20:32   #4
Meariel
调解人
 
Avatar Meariel
 
Zarejestrowany: 2004-11
Lokalizacja: Łódź/Warszawa
Wiadomości: 2 938
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Anahstasia mam bardzo podobne odczucia! Czyli mieszane z jednej strony urzeka, z drugiej zniechęca (schematem). Z jednej strony ciekawi, z drugiej jest przewidywalny.
Jego ksiązki można porównać do filmów z Jamesem Bondem- jest w nich wszystko, co powinno być, by ksiązka się sprzedała
A jednak chcę przeczytać wszystkie- i mam nadzieję zrobię to
__________________
Make up, not war!
Meariel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-15, 20:45   #5
Anahstasia
Zakorzenienie
 
Avatar Anahstasia
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 5 789
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Z tego co wiem to i Brown, i Pearl sa Amerykaninami. Co do Pearla i 'Klubu Dantego' to czytalam go zaraz po 'Kodzie' i jedyna rzecz, ktora mnie przytloczyla to brak wartkosci akcji. Jesli zas chodzi o tresc, to jako ze uwielbiam Danetgo, bylam z jednej strony zaciekawiona, a z drugiej dosc sceptyczna - bowiem jak mozna boskiego Danetgo wciagnac w siatke morderstw rodem z Jamesa Bonda. Jednak uwazam, ze bardzo zrecznie i interesujaco przedstawil on literature sredniowiecznego Florentczyka. W sposob tajemniczy, wciagajacy, czasami niedopowiedziany. Podejrzewam, ze osoby szukajace relaksu, a nie zainteresowane w jakikolwiek sposob literatura, moga byc zawiedzione. Wiele sie mowi, ze ksiazka Pearla stala sie bestsellerem w Stanach, a tak naprawde przecietni czytelnicy po jej lekturze, odkladali ja rozczarowani i znudzeni. Na pewno jest to ksiazka ciekawa, bo choc przypomina typowe powiesci sensacyjne, to cechuje sie swoista innoscia. A tej coraz czesciej mi brakuje, tak jakby wspolczesna literatura sie wypalila
Anahstasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-15, 21:13   #6
mech
Zadomowienie
 
Avatar mech
 
Zarejestrowany: 2003-12
Wiadomości: 1 655
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Cytat:
Napisane przez Anahstasia
Wiele sie mowi, ze ksiazka Pearla stala sie bestsellerem w Stanach, a tak naprawde przecietni czytelnicy po jej lekturze, odkladali ja rozczarowani i znudzeni. Na pewno jest to ksiazka ciekawa, bo choc przypomina typowe powiesci sensacyjne, to cechuje sie swoista innoscia. A tej coraz czesciej mi brakuje, tak jakby wspolczesna literatura sie wypalila
Jestem sceptyczna jeśli chodzi o bestsellery wszelakiej maści. Rządzi prawo rynku i "bestsellerem" częstokroć zostaje obwołana książka, która dopiero ma trafić do księgarń. A skoro ludzie słyszą, że inni "kupują", to i oni kupią, by nie być w tyle A że potem niektórzy są rozczarowani... zdarza się
Inność, różnorodność w literaturze. Ha! Rozmarzyłam się
mech jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-15, 21:13   #7
shachownica
Zakorzenienie
 
Avatar shachownica
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: dolny śląsk
Wiadomości: 4 630
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

ja zauważyłam, że również coben opiera swoje książki na pewnym schemacie w który wpisuje tylko nową historyjkę. zresztą moim zdaniem coben jest lepszy w konstruowaniu swoich powieści, nie wiem może dlatego, że są bardziej kameralne i przez to łatwiej je przełknąć?



no scena finałowa z helikopterem w 'aniołach i demonach' doprowadziła mnie do łez...ze śmiechu
__________________
i templari c' entrano sempre

twory i potwory




Edytowane przez shachownica
Czas edycji: 2005-07-15 o 21:14 Powód: błąd
shachownica jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2005-07-15, 21:25   #8
Anahstasia
Zakorzenienie
 
Avatar Anahstasia
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 5 789
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Mnie rowniez Langdon nawet jakby wyskoczyl z promu kosmicznego i lecial kilometry w dol to i tak by przezyl - w koncu happy end musi byc
Anahstasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-15, 21:30   #9
Anahstasia
Zakorzenienie
 
Avatar Anahstasia
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 5 789
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Cytat:
Napisane przez mech
Inność, różnorodność w literaturze. Ha! Rozmarzyłam się
Oj tak, strasznie malo jej mozna odnalezc w wydawnictwach ostatnich -nastu lat. Wspomniany przez Shachownice Harlan Coben rowniez wciaga, ale tak jak Brown do pewnego momentu. Pozniej czuje sie juz przesyt i drazni schematyzm.
Dlatego wciaz z miloscia wracam do 'Imienia Rozy', 'Lolity', 'Blaszanego Bebenka'. Bo to co jest obecnie oferowane odrzuca: Clive Cussler, Robert Ludlum.

A moze mozecie polecic cos dobrego na nadchodzace dni? Wlasnie musze sie wybrac do ksiegarni i fajnie byloby kupic cos dobrego

Pozdrawiam!

Edytowane przez Anahstasia
Czas edycji: 2009-05-10 o 12:35
Anahstasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-15, 21:32   #10
aleksandra999
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 2 402
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

W ten sam sposób rozczarował mnie Coehlo.Banał wieje z kartek naszpikowanych "odkrywczymi" prawdami typu "nawet owce maja swoją prawdę".Podobne refleksje naszły mnie po przeczytaniu osławionej "Samotności w sieci".Mówiono o niej wszędzie,z ciekawości kupiłam.Do dziś mam moralniaka
aleksandra999 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-15, 21:40   #11
mech
Zadomowienie
 
Avatar mech
 
Zarejestrowany: 2003-12
Wiadomości: 1 655
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Jestem zakochana w Umberto Eco (intelektualnie ) więc polecam wszystko co napisał Szczególnie "zapiski na pudełku od zapałek", "baudolino", "wahadło Foucaulta", "semiologie życia codziennego" aaa wszystko w ogóle Zastanawiam sie teraz nad kupnem jego najnowszego dzieła, ale cena jest zabójcza :/ Choć znając siebie pewnie i tak nie wytrzymam, i się szarpnę Anne Rice, jeśli ktoś lubi wampiryczne klimaty I "biegnąca z wilkami" Clarissy Pinkola Estes bardzo przypadła mi do gustu
mech jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-07-15, 21:41   #12
Anahstasia
Zakorzenienie
 
Avatar Anahstasia
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 5 789
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Oj tak, 'Samotnosc w sieci', a takze gwiazda 'naszego' pokolenia - Maslowska, roczarowuja i jakos straszliwie mnie odrzucaja. Szczegolnie 'Wojna...'. Po 'Pawia Krolowej' nawet nie zamierzam siegac. Moze to puryzm, ale uwazam, ze literatura wspolczesna wcale nie musi siegac po jezyk, ktory dosiegnal bruku. Jakos przez wieki byla ostoja madrosci i swiatla rozumu. Stawiala pewne wymagania, a w imie 'uwspolczesniania' jej, zaprzepaszcza sie jej osiagniecia. Bo poprzez takie zachowania, prawdziwe 'perly' uwazane sa za pompatyczne i zwyczajne nudne, a 'gnioty' uchodza za bestsellery i to one kreuja wrazliwosc czytelnika. Smutne, acz prawdziwe
Anahstasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-15, 21:46   #13
Anahstasia
Zakorzenienie
 
Avatar Anahstasia
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 5 789
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Cytat:
Napisane przez mech
Jestem zakochana w Umberto Eco (intelektualnie ) więc polecam wszystko co napisał Szczególnie "zapiski na pudełku od zapałek", "baudolino", "wahadło Foucaulta", "semiologie życia codziennego" aaa wszystko w ogóle Zastanawiam sie teraz nad kupnem jego najnowszego dzieła, ale cena jest zabójcza :/ Choć znając siebie pewnie i tak nie wytrzymam, i się szarpnę Anne Rice, jeśli ktoś lubi wampiryczne klimaty I "biegnąca z wilkami" Clarissy Pinkola Estes bardzo przypadła mi do gustu
O, slicznie dziekuje 'Zapiski' czytalam i rowniez mnie zachwycily. 'Historie piekna' obiecala mi przywiezc przyjaciolka, ktora za niedlugo mnie odwiedzi, wiec mam nadzieje, ze za kilka tygodni bede mogla ja zrecenzowac Swoja droga szkoda, ze ksiazki sa takie drogie, bo od zawsze marzy mi sie wielka hebanowa biblioteka z milionami roznorakich ksiazek. Sek w tym, ze nawet gdybym jakies regaly znalazla, to w zyciu bym ich nie wypelnila

Anahstasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-15, 21:55   #14
mech
Zadomowienie
 
Avatar mech
 
Zarejestrowany: 2003-12
Wiadomości: 1 655
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Wobec tego wezmę na wstrzymanie i poczekam na Twoją recenzję najnowszego Eco Anahstasio
Cena książek dobija Staram się ratować antykwariatami i tanimi księgarniami, ale tam wybór jest zwykle ograniczony. Ech, losie książkoluba, czemuś, ach czemuś tak okrutny
mech jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-15, 22:01   #15
shachownica
Zakorzenienie
 
Avatar shachownica
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: dolny śląsk
Wiadomości: 4 630
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

a ja polecam ofertę wydwawnictwa noir sur blanc, nie będę konkretnie może wymieniała bo wydają dużo ciekawych kryminałów i nie tylko więc najlepiej poszperać na ich stronie, no ja w każdym razie czekam na tą zaginoną książkę dumasa
__________________
i templari c' entrano sempre

twory i potwory



shachownica jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-15, 22:02   #16
aleksandra999
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 2 402
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Cytat:
Napisane przez Anahstasia
Oj tak, 'Samotnosc w sieci', a takze gwiazda 'naszego' pokolenia - Maslowska, roczarowuja i jakos straszliwie mnie odrzucaja. Szczegolnie 'Wojna...'. Po 'Pawia Krolowej' nawet nie zamierzam siegac. Moze to puryzm, ale uwazam, ze literatura wspolczesna wcale nie musi siegac po jezyk, ktory dosiegnal bruku. Jakos przez wieki byla ostoja madrosci i swiatla rozumu. Stawiala pewne wymagania, a w imie 'uwspolczesniania' jej, zaprzepaszcza sie jej osiagniecia. Bo poprzez takie zachowania, prawdziwe 'perly' uwazane sa za pompatyczne i zwyczajne nudne, a 'gnioty' uchodza za bestsellery i to one kreuja wrazliwosc czytelnika. Smutne, acz prawdziwe
Wypowiedz godna tablicy pamiątkowej.Całkowicie się z Tobą


zgadzam
aleksandra999 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-15, 23:25   #17
tarakatatula
Rozeznanie
 
Avatar tarakatatula
 
Zarejestrowany: 2004-04
Lokalizacja: Gdansk
Wiadomości: 511
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

dla mnie to bardziej lowca sensacji, zaznacze ze do wierzacych nie naleze
__________________
xyz
tarakatatula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-15, 23:48   #18
Pyra1990
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 7 527
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Ja przeczytałam ,,anioły i demony" oraz ,,cyfrowątwierdze" i mnie bardzo wciągneły te ksiązki, bo ja lubi taki gatunek literatury. Nie są to ksiązki oparte na jednym i tym samym, takie jest moje zdanie. Autor duzo opisuje, ukazuje. Dowiedzialam sie heh wiele o cudach ze świata fizyki np antymaterii.. Ogólnie ok
__________________
Hold me when I'm scared
And love me when I'm gone

I'll never let you down...
Pyra1990 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-16, 09:06   #19
Anahstasia
Zakorzenienie
 
Avatar Anahstasia
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 5 789
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Cytat:
Napisane przez tarakatatula
dla mnie to bardziej lowca sensacji, zaznacze ze do wierzacych nie naleze
Zgodzilabym sie z tym stwierdzeniem, gdyby 'Kod', zostal napisany przed 'Cyfrowa Twierdza' i 'Aniolami i Demonami'. Sek w tym, ze kazda religia owiana jest wieloma mitycznymi wierzeniami, ktore moga stanowic swietna baze do jakiejkowiek powiesci. Tak naprawde nie zdziwilo mnie wykorzystanie chrzescijanstwa i jego symboli, bo zakladalam zaistnienie czegos takiego. Byla to dla mnie tylko kwestia czasu.
I chyba na 'obrone' Browna moglabym dodac rowniez to, ze ksiazka pierwotnie pomyslana byla tylko na rynek amerykanski, a tu chrzescijanstwo nie jest religia tak spopularyzowana, jak w Europie. Ludzie, nieznajacy chrzescijanstwa, po przeczytaniu powiesci odkladali ja na polke z lekkim usmiechem na twarzy. No, bo jak cos takiego mogloby byc prawdziwe. Wedlug mnie wiecej zamieszania 'Kod' wywolal wsrod osob w jakikolwiek sposob zwiazanych z chrzescijanstwem. Nie powiem, zeby zachwial wiara, ale natchnal do zadawania czasem niewygodnych pytan
Anahstasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-07-16, 10:57   #20
neitka
Zadomowienie
 
Avatar neitka
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 1 964
GG do neitka
Cool Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

"Kod..." to bardzo specyficznie napisana książka, ale przede wszystkim pełna bzdur. Wiem, bo starannie analizowałam ją i ja i mój bliski przyjaciel i parę innych osób, które mają sporo wiedzy na temat religii. Brown po prostu nagina do opowieści terści zawarte nawet w Biblii, mieszając je z prawdą (kompletnie prawdziwy jest np. rodowód pentagramu, który naprawdę powiązany jest z sakralnością kobiecą i jak najbardziej nie ma powiązań z satanistyczną symboliką). Przy całym "szajsie" książki Browna, autor ten całkowicie wygrywa stylem pisania - naprawdę porywającym i lekkim, przez co jest doskonałym pisarzem na wakacje.

A co do bestsellerow - im bardziej reklamowana książka, tym gorsza jest. Czytał któs może "pompeję" Harrisa? Albo "regułę czterech" Caldwella i Thomasona? NIe? to dobrze. Szkoda pieniędzy!

Za to gorąco polecam jedną taką maleńką, ale bardzo wartościową książeczkę, do której z pewnością warto powracać - "Dziesięciu, którzy..." P. Sabiny Czupryńskiej. Nie jest to absolutnie kryminał, ale małe dzieło pełne wrażliwości i dobrej treści.

Ponadto polecam "Kochałam Tyberiusza" E. Dored ( ale to polecam zawze i wszędzie, bo to kocham).

Ale się wymądrzyłam.... <wstydniś>

Buziaczki
neitka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-16, 11:50   #21
Lukrecja_Borgia
Killing me softly
 
Avatar Lukrecja_Borgia
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 5 576
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Nie rozumiem fenomenu Browna, podobnie jak Whartona czy Coelho. " Kod Leonarda..." nie był ani w połowie tak interesujący jak wynikało z zapowiedzi i zachwytów niektórych osób. Nie chcę wyjść na snobkę ale moim zdaniem osoby, które padają na kolana przed "Kodem" nie czytały w swoim życiu wielu dobrych książek.
Lukrecja_Borgia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-16, 12:27   #22
sabi
Zadomowienie
 
Avatar sabi
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 1 399
GG do sabi
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Czytałam wszystkie książka Dana Browna w kolejności, w jakiej ukazały się w Polsce - czyli 1) Anioły i Demony, 2) Kod LdV, 3) Cyfrowa twierdza, 4) Zwodniczy punkt. I to bardzo niedobra kolejność była . Anioły i Demony uważam za najbardziej fascynującą jego powieść, pełną zagadkowych szczegółów, chociaż fizyka nie należy do moich zainteresowań, to jednak sposób, w jaki pisał o antymaterii (i wszystkie szczegóły dotyczące genewskiego ośrodka badań) zafascynowały mnie od pierwszej strony. "Kod..." - przebój ogólnoświatowy, czytałam sceptycznie, chociaż nijak nie czułam się urażona swobodą interpretacyjną Pisma Św. ani historii chrześcijaństwa. Sceptycznie - w sensie doszukiwania się prawdy, porównywania z tym jak było (czy raczej "jak było wg kościoła katolickiego") - sposób opowiadania Browna jest w Kodzie urzekający i to mnie cieszyło, traktowałam powieść jako czysto beletrystyczną. Cyfrowa Twierdza i Zwodniczy Punkt rozczarowaly mnie, Twierdza - trochę, a Punkt - na calej linii. Słusznie pisala Anahstasia - całe szczęście, że kolejność pisania powieści była inna niż kolejność polskich wydań - pozostaje nadzieja, że Brown nie jest gwiazdą (dwóch) powieści...

Cobena czytałam - 7 tytułów, w pamięci pozostało mi, że słabsze, i ciekawsze na przemian, niezła intryga (bardziej lubię te z Myronem Bolitarem, przywiązuję się do bohaterów), ale dla mnie to bardziej "czytadła" i "odstersowacze", porównywalne z powieściami Alex Kavy.

Z całego serca polecam Johna Irvinga - jestem w tracie "Świata według Garpa", który czytałam w liceum, czekają "Modlitwa za Owena" i "Jednoroczna wdowa". Fantastyczne - fabula, język, spostrzeżenia ...
__________________
Hold me now
I'm six feet from the edge and I'm thinking
That maybe six feet
Ain't so far down
sabi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-16, 20:17   #23
Anahstasia
Zakorzenienie
 
Avatar Anahstasia
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 5 789
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Irvinga ubostwiam Dla niektorych pisze dosc kontrowersyjnie, ale to nadaje mu niesamowity charakter. Do wspomnianych przez Sabi tytulow dorzucilabym jeszcze 'Hotel New Hampshire' i 'Czwarta reke'.

Pozdrawiam!
Anahstasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-16, 20:36   #24
BabciaWeatherwax
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 5 504
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Czytałam "Kod..." i szczerze mówiąc zupełnie nie rozumiem dlaczego został bestsellerem. Dla mnie Kod jest fatalnie skonstruowany - poczynając od pierwszych scen nieprawdopodobieństwo goni nieprawdopodobieństwo. Policja francuska powinna Browna podać do sądu za przedstawienie jej jako bandy idiotów - scena wyrzucenia przez okno Luwru mydełka, za którym popędzili wszyscy obecni na miejscu brutalnego morderstwa policjanci to tylko pierwszy z wielu "kwiatków"

Porównywanie przez wydawcę "Kodu..." z "Imieniem Róży" to straszne nadużycie Dawno żadna książka mnie tak nie denerwowała podczas czytania
__________________
liberalny
<tolerancyjny, nie stosujący przymusu, wolnościowy, nierygorystyczny>
(Słownik Języka Polskiego PWN)

Jędrek ma...

Forum techniczne dla katalogu kosmetyków
BabciaWeatherwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-16, 20:45   #25
mech
Zadomowienie
 
Avatar mech
 
Zarejestrowany: 2003-12
Wiadomości: 1 655
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Brown nie mógł wymyślić cóż by tu zrobić z resztą policjantów, którzy zostaliby na miejscu, więc wysłał wszystkich, a co Stwierdził, że takie wyjście będzie bardziej prawdopodobne, niż wyposażenia Langdona w moc niewidzialności
mech jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-16, 20:57   #26
BabciaWeatherwax
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 5 504
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Cytat:
Napisane przez mech
Brown nie mógł wymyślić cóż by tu zrobić z resztą policjantów, którzy zostaliby na miejscu, więc wysłał wszystkich, a co Stwierdził, że takie wyjście będzie bardziej prawdopodobne, niż wyposażenia Langdona w moc niewidzialności
I tak pisze się fantastykę, a nie sensację

Moim zdaniem jedną z najlepszych powieści sensacyjnych jakie czytałam w życiu (kilkakrotnie, a zawsze bez cienia znudzenia) był "Dzień Szakala" Fredericka Forsytha - mogę szczerze polecić
__________________
liberalny
<tolerancyjny, nie stosujący przymusu, wolnościowy, nierygorystyczny>
(Słownik Języka Polskiego PWN)

Jędrek ma...

Forum techniczne dla katalogu kosmetyków
BabciaWeatherwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-16, 21:04   #27
mech
Zadomowienie
 
Avatar mech
 
Zarejestrowany: 2003-12
Wiadomości: 1 655
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Cytat:
Napisane przez BabciaWeatherwax
I tak pisze się fantastykę, a nie sensację
Może się Danny przekwalifikuje
mech jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-16, 21:21   #28
BabciaWeatherwax
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 5 504
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Cytat:
Napisane przez mech
Może się Danny przekwalifikuje
Powinien, zwłaszcza na fantasy, bo tam schematy jak najbardziej są mile widziane - bohater nieświadomy swojego przeznaczenia,a posiadający nadzywczajne moce, atrakcyjna dziewica (ew. wiedźma ew. towarzyszka podróży) do ratowania i zakochania, smoki i czary pomagające w przypadkach nagłych zaników inwencji Żyć nie umierać i pisać bestseller za bestsellerem

BTW książki o Panu Samochodziku miały bardziej logiczną konstrukcję

__________________
liberalny
<tolerancyjny, nie stosujący przymusu, wolnościowy, nierygorystyczny>
(Słownik Języka Polskiego PWN)

Jędrek ma...

Forum techniczne dla katalogu kosmetyków
BabciaWeatherwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-16, 21:35   #29
mech
Zadomowienie
 
Avatar mech
 
Zarejestrowany: 2003-12
Wiadomości: 1 655
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Za to w fantasy inwencja jest konieczna do wymyślania dużej ilości zawiłych i tajemniczo brzmiących imion i nazw własnych wszelakich innych, oraz dobra pamięć by ich nie pomieszać

Sypię głowę popiołem przed p. Nienackim, niech mi wybaczy za Samochodzika Ale to jego super-autko mnie rozbrajało zawsze i nic nie poradze
mech jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-16, 21:38   #30
nan
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 467
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Podpisuję się obiema rękami pod spostrzeżeniami Anahstasi dotczącymi literatury współczesnej. Pięknie to ujęłaś i jest to szczera prawda. Masłowską mam na półce - stoi, przeczytałam kilka stron i nie mam zamiaru czytać więcej. Przyznaję, że konstrukcja powieści jest ciekawa, za to język mnie zniesmaczył okropnie, że już nie wspomnę o tym, że nie obracam się w środowisku dresiarskim i język tego środowiska nie jest mi znany, więc i czytałoby się pewnie ciężko.
O histeryku Wiśniewskim wypowiadałam się już kiedyś na Wizażu i nie będę się powtarzać.
W kwestii Browna - przeczytałam tylko "Anioły" i stwierdzam, że jest to po prostu czytadło. Nie lubię książek sensacyjnych, podobnie jak filmów, drażni mnie ich schematyzm.
Podobnie jak Bunia polecam "Dzień Szakala". Książka jest naprawdę niesamowita, chociaż to sensacja, której jak wyżej wspomniałam, nie lubię. Dorzucę też Mario Puzo i "Ojca chrzestnego" - książka świetna, doskonale się czyta.
A jeżeli ktoś chce zgłębiać historię chrześcijaństwa, to polecam książki historyków kościoła, a nie czytadła .
nan jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:27.