Zmiana nazwiska rodowego na panieńskie matki - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2024-05-06, 19:23   #1
ziva_gaona
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2024-05
Wiadomości: 3

Zmiana nazwiska rodowego na panieńskie matki


Witam,

chciałabym zmienić nazwisko na rodowe matki i interesuje mnie jak wygląda cały proces. Może ktoś niedawno też był w takiej sytuacji i mógłby coś doradzić. Mam ukończone 18 lat, moi rodzice są dawno po rozwodzie i nie mieszkają razem. Tradycyjnie wychowywała mnie matka i nie czuję związku z nazwiskiem pozostawionym po ojcu. Planuję zrobić prawo jazdy i iść na studia. Denerwuje mnie, że wszędzie muszę się rejestrować jego nazwiskiem, pomimo że nie tworzymy rodziny. Nawet większą więź mam z rodziną ze strony matki. Poza tym nie chcę nosić nazwiska, które kojarzy się z czyimś nieudanym małżeństwem i kłótniami.

Może nie jest to temat typowy na wizaz, ale nie zaszkodzi spróbować. Aktualnie głowię się nad uzasadnieniem wniosku, brak dobrej relacji z ojcem, wychowywanie przez matkę, wsparcie finansowe przez matkę może być dobrym uzasadnieniem. Niestety matka ma nazwisko dwuczłonowe po sobie i ojcu, ale dlaczego mam mieć nazwisko po nim skoro większość czasu spędzałam z nią i mam lepszą więź z rodziną od jej strony - a tam wszyscy mają jej rodowe nazwisko.

Czy taki wniosek ma szansę przejść i czy komuś się udało z taką zmianą? Pozdrawiam i będę wdzięczna za wasze historie i wszystkie pomocne komentarze
ziva_gaona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-05-07, 08:43   #2
staska_stasia
Zakorzenienie
 
Avatar staska_stasia
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 9 730
Dot.: Zmiana nazwiska rodowego na panieńskie matki

Cytat:
Napisane przez ziva_gaona Pokaż wiadomość
Witam,

chciałabym zmienić nazwisko na rodowe matki i interesuje mnie jak wygląda cały proces. Może ktoś niedawno też był w takiej sytuacji i mógłby coś doradzić. Mam ukończone 18 lat, moi rodzice są dawno po rozwodzie i nie mieszkają razem. Tradycyjnie wychowywała mnie matka i nie czuję związku z nazwiskiem pozostawionym po ojcu. Planuję zrobić prawo jazdy i iść na studia. Denerwuje mnie, że wszędzie muszę się rejestrować jego nazwiskiem, pomimo że nie tworzymy rodziny. Nawet większą więź mam z rodziną ze strony matki. Poza tym nie chcę nosić nazwiska, które kojarzy się z czyimś nieudanym małżeństwem i kłótniami.

Może nie jest to temat typowy na wizaz, ale nie zaszkodzi spróbować. Aktualnie głowię się nad uzasadnieniem wniosku, brak dobrej relacji z ojcem, wychowywanie przez matkę, wsparcie finansowe przez matkę może być dobrym uzasadnieniem. Niestety matka ma nazwisko dwuczłonowe po sobie i ojcu, ale dlaczego mam mieć nazwisko po nim skoro większość czasu spędzałam z nią i mam lepszą więź z rodziną od jej strony - a tam wszyscy mają jej rodowe nazwisko.

Czy taki wniosek ma szansę przejść i czy komuś się udało z taką zmianą? Pozdrawiam i będę wdzięczna za wasze historie i wszystkie pomocne komentarze
Moja koleżanka zmieniała z podobnego powodu, przy czym ona na nazwisko zupełnie niezwiązane z rodziną ("wymyśliła" sobie nazwisko). Przyszło bez problemu.
Nie wiem gdzie mieszkasz, ale u mnie urzędnicy w USC są bardzo pomocni, więc bez problemu można ich podpytać jak to ująć w słowa i na co zwrócić uwagę.
staska_stasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-05-12, 19:39   #3
ziva_gaona
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2024-05
Wiadomości: 3
Dot.: Zmiana nazwiska rodowego na panieńskie matki

hmm... mieszkam w dużym mieście i nie znam żadnych zaprzyjaźnionych urzędników. Zmiana nazwiska na wymyślone to też dobra opcja, tylko trzeba mieć dobre uzasadnienie, a chyba prościej zmienić na nazwisko rodzica.
ziva_gaona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-05-12, 23:32   #4
TheSunTheMoonTheStars
Zadomowienie
 
Avatar TheSunTheMoonTheStars
 
Zarejestrowany: 2023-05
Lokalizacja: Południe
Wiadomości: 1 431
Dot.: Zmiana nazwiska rodowego na panieńskie matki

Cytat:
Napisane przez ziva_gaona Pokaż wiadomość
hmm... mieszkam w dużym mieście i nie znam żadnych zaprzyjaźnionych urzędników. Zmiana nazwiska na wymyślone to też dobra opcja, tylko trzeba mieć dobre uzasadnienie, a chyba prościej zmienić na nazwisko rodzica.
Chodzi o to, żebyś poszła do urzędu stanu cywilnego i spytała ludzi, którzy tam pracują, jak najlepiej uzasadnić wniosek. A nie o to, że musisz mieć urzędników w rodzinie lub wśród przyjaciół
TheSunTheMoonTheStars jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-05-13, 12:45   #5
staska_stasia
Zakorzenienie
 
Avatar staska_stasia
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 9 730
Dot.: Zmiana nazwiska rodowego na panieńskie matki

Cytat:
Napisane przez TheSunTheMoonTheStars Pokaż wiadomość
Chodzi o to, żebyś poszła do urzędu stanu cywilnego i spytała ludzi, którzy tam pracują, jak najlepiej uzasadnić wniosek. A nie o to, że musisz mieć urzędników w rodzinie lub wśród przyjaciół
Dokładnie.
Chociaż sama wykonuję zawód prawniczy, to nie policzę ile razy dzwoniłam do urzędów, żeby podpytać o procedury Myślę, że zmienia się kultura pracy i za biurkiem (przynajmniej u mnie) jest coraz mniej zadufanych w sobie biurw, dla których petent to najgorszy wróg.
staska_stasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-05-13, 14:47   #6
TheSunTheMoonTheStars
Zadomowienie
 
Avatar TheSunTheMoonTheStars
 
Zarejestrowany: 2023-05
Lokalizacja: Południe
Wiadomości: 1 431
Dot.: Zmiana nazwiska rodowego na panieńskie matki

Cytat:
Napisane przez staska_stasia Pokaż wiadomość
Dokładnie.
Chociaż sama wykonuję zawód prawniczy, to nie policzę ile razy dzwoniłam do urzędów, żeby podpytać o procedury Myślę, że zmienia się kultura pracy i za biurkiem (przynajmniej u mnie) jest coraz mniej zadufanych w sobie biurw, dla których petent to najgorszy wróg.
Zgadzam się w 100 % Ostatnio załatwiałam sporo rzeczy w Urzędzie Miasta i Urzędzie Skarbowym, i wszędzie były świetne urzędniczki - uśmiechnięte, miłe, super mi doradziły... Naprawdę moim zdaniem lepiej pójść, dopytać i upewnić się u osób, które na co dzień pracują z danymi sprawami.

Swoją drogą marzy mi się, żeby jeszcze w służbie zdrowia dokonała się taka przemiana mentalności i idąc np. do szpitala na NFZ człowiek spotkał kompetencję, uśmiech i życzliwość zamiast chamstwa, spychologii i robienia wszystkiego na odwal się
TheSunTheMoonTheStars jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary Wczoraj, 10:47   #7
Cordianka
Raczkowanie
 
Avatar Cordianka
 
Zarejestrowany: 2019-02
Wiadomości: 267
Dot.: Zmiana nazwiska rodowego na panieńskie matki

Nie powinno być żadnego problemu, nazwisko panieńskie matki to akurat częste uzasadnienie. Wypełniasz wniosek, składasz, czekasz na decyzje, potem już tylko wymiana dokumentów
Cordianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary Wczoraj, 14:28   #8
ziva_gaona
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2024-05
Wiadomości: 3
Dot.: Zmiana nazwiska rodowego na panieńskie matki

Cytat:
Napisane przez TheSunTheMoonTheStars Pokaż wiadomość
Chodzi o to, żebyś poszła do urzędu stanu cywilnego i spytała ludzi, którzy tam pracują, jak najlepiej uzasadnić wniosek. A nie o to, że musisz mieć urzędników w rodzinie lub wśród przyjaciół
ah, okej właśnie obawiam się, że w dużych miastach jest się traktowanym tak po macoszemu, ale to pewnie też zależy na kogo się trafi
ziva_gaona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary Dzisiaj, 09:15   #9
staska_stasia
Zakorzenienie
 
Avatar staska_stasia
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 9 730
Dot.: Zmiana nazwiska rodowego na panieńskie matki

Cytat:
Napisane przez ziva_gaona Pokaż wiadomość
ah, okej właśnie obawiam się, że w dużych miastach jest się traktowanym tak po macoszemu, ale to pewnie też zależy na kogo się trafi
Powiem Ci czemu warto czasem dopytać o coś urzędników. Bo oni znają procedury. Klepią jedną rzecz non stop i znają to na wylot. Łatwiej im jest, gdy wyjaśnią co i jak, żeby petent od razu zrobił coś tak, jak należy, niż żeby potem po 10 razy coś poprawiał, był wzywany do uzupełnienia braków itd.
Młodsze pokolenie urzędników tak funkcjonuje.

Możesz również skorzystać z pomoc prawnika, który zajmuje się tego typu sprawami.
staska_stasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary Dzisiaj, 09:42   #10
TheSunTheMoonTheStars
Zadomowienie
 
Avatar TheSunTheMoonTheStars
 
Zarejestrowany: 2023-05
Lokalizacja: Południe
Wiadomości: 1 431
Dot.: Zmiana nazwiska rodowego na panieńskie matki

Cytat:
Napisane przez ziva_gaona Pokaż wiadomość
ah, okej właśnie obawiam się, że w dużych miastach jest się traktowanym tak po macoszemu, ale to pewnie też zależy na kogo się trafi
Uwierz mi, też się bałam Ale naprawdę teraz urzędnicy są szokująco mili. Nie mówię że wszędzie, ale właśnie w Urzędach Miast, ZUS, Urzędzie Skarbowym - czujesz, że są tam dla Ciebie i żeby Ci pomóc.
Jeszcze dodam, że mnie obsługiwały kobiety w naprawdę różnym wieku, od tuż po studiach (przynajmniej z wyglądu) do przedemerytalnego. Każda wszystko wyjaśniała, naprawdę się starała.
TheSunTheMoonTheStars jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2024-05-15 10:42:32


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:50.