Skutki uboczne ku przestrodze - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2023-01-02, 11:50   #1
Wafelkowo0
Przyczajenie
 
Avatar Wafelkowo0
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 11

Skutki uboczne ku przestrodze


Hej, nie wiedziałam czy to co chce napisać ma sens ale uznałam, że sama chciałabym mieć tą wiedzę wcześniej. Po 7 latach stosowania Evry wykryto u mnie guzy na wątrobie. Jestem w trakcie diagnostyki. Co mnie zszokowało - lekarz stwierdził, że sporo pacjentek, które biorą od kilku lat antykoncepcje ma ten problem. Niektóre guzy sie obserwuje, inne wycina (poważna operacja), a niektóre są złosliwe... Tak, wiem że w ulotce jest ostrzeżenie o problemach z wątroba. Tylko jest jeden problem, moje wyniki wątrobowe zawsze były w porządku bo guzy/nowotwory wątroby nie są uchwytne w morfologi! Czy wasza ginekolog wysłała was na kontrolne usg brzucha? Jesli tak to macie sporo szczescia. Próby watrobowe to za mało! Dziewczyny róbcie usg jak stosujecie antykoncepcje powyżej 5 lat! Teraz, będąc na kilku forach widzę jaka jest skala tego zjawiska. Jestem w kontkacie z dziewczyną, u której rozwinął sie HCC po antykoncepcji. Dbajcie o siebie!
Wafelkowo0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-01-02, 11:53   #2
whatislife
Przyczajenie
 
Avatar whatislife
 
Zarejestrowany: 2021-03
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2
Dot.: Skutki uboczne ku przestrodze

Na szczęście miałam USG brzucha w tym roku...dużo dużo zdrowia dla Ciebie!
whatislife jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-03-08, 10:50   #3
AdenoEndoHash
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2024-03
Wiadomości: 17
Dot.: Skutki uboczne ku przestrodze

Oczywiście, że nie. Pacjent zdrowy to pacjent stracony.
AdenoEndoHash jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-03-09, 16:01   #4
Franciskaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2021-07
Wiadomości: 67
Dot.: Skutki uboczne ku przestrodze

Też jako nastolatka brałam tabletki antykoncepcyjne. Moja ginekolog wymyśliła, że to będzie super sposób na moje obfite miesiączki, a przy okazji one dobrze działają na cerę i w ogóle wow.
Zdecydowałam się no bo czemu nie, skoro tyle zalet.
Po kilku miesiącach brania tabletek zaczęłam mieć dziwne epizody z bardzo silnym bólem gałki ocznej, wręcz takim kłującym, nie do zniesienia. Przeszłam przez poradnię i okulistyczną i neurologiczną, oddziały szpitalne, nic specjalnego mi nie wykryto. Gdy napomknęłam, że przyjmuje takie tabletki lekarz stwierdził, że oho - to pewnie to.
Rzeczywiście, po tych dziwnych incydentach gdy odstawiłam te tabletki nigdy więcej mi się coś takiego nie przytrafiło. Przy okazji odkryłam prawdziwy powód obfitych miesiączek - zespół von willebranda.

Teraz sama studiuję kierunek medyczny i jak mięliśmy zajęcia z bloku na neurologii prowadząca stwierdziła, że na oddział udarowy trafia coraz więcej młodych dziewczyn, wymieniała jako powody przedawkowanie energetyków, ale i również tabletki antykoncepcyjne(!). Podziwiam panie, którym nie straszne faszerowanie się tymi hormonami latami. Nie jestem jakimś szurem (do szczepionek nic nie mam ) ale według moich doświadczeń długotrwałe branie tych hormonów może pozostawić niezłe piętno na zdrowiu, zresztą nie bez przyczyny ta długa lista efektów ubocznych w opakowaniu. Antykoncepcja hormonalna działa tylko jak plaster na ranę w przypadku problemów z cerą, obfitymi czy bolesnymi miesiączkami - nie zwalcza rzeczywistego problemu. A jeśli chodzi sam fakt antykoncepcji - czy warto poświęcać swoje zdrowie (i życie) dla seksu? My korzystamy od lat tylko z prezerwatyw z powodzeniem. Jeśli miałabym być z chłopakiem, któremu w niej "niewygodnie" to bym mu podziękowała. Ja nie będę poświęcać swojego zdrowia dla tego aspektu życia. Ewentualnie pozostaje krążek miedziany lub już radykalnie podwiązanie jajowodów lub wazektomia mężczyzny - w końcu on może więc czemu się nie poświęci. Oczywiście ginekolodzy wolą wciskać dziewczynom hormony (przecież krążek miedziany się nie nadaje dla młodych dziewczyn), biznes farmaceutyczny się kręci.

Edytowane przez Franciskaa
Czas edycji: 2024-03-09 o 16:05
Franciskaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-03-09, 19:18   #5
road_rage
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2022-08
Wiadomości: 1 115
Dot.: Skutki uboczne ku przestrodze

Co to za forma antykoncepcji krążek miedziany i dlaczego nie nadaje się dla młodych dziewczyn? Pierwszy raz o tym słyszę.
road_rage jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-03-31, 17:10   #6
AdenoEndoHash
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2024-03
Wiadomości: 17
Dot.: Skutki uboczne ku przestrodze

A co z nieregularnymi miesiaczkami powyszej 3 lat? W jaki sposób zamierzasz je wyrównać bez tabletek hormonalnych?
AdenoEndoHash jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2024-03-31 18:10:13


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:04.