eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka > W krzywym zwierciadle odchudzania

Notka

W krzywym zwierciadle odchudzania
Jest do jedyne forum, na którym zamieszczamy wszystkie diety, które promują odchudzanie poprzez drastyczne ograniczenie kaloryczności, tzw. "diety głodówkowe", które nie mają nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem.
  • Jest to forum stworzone dla osób, które chcą zwalczać wszystkie choroby powiązane z zaburzeniem łaknienia (anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się) oraz dla osób, które pragną takim osobom radzić, pomagać i wspierać.
  • Na tym forum nie można namawiać do drastycznych metod zrzucania wagi, lecz można pisać o terapii przy ED.
  • Jedynie na tym forum osoby z zaburzeniami łaknienia mogą tworzyć swoje grupy wsparcia.
  • Forum to nie zastępuje psychologa ani profesjonalnej terapii.
  • Redakcja nie bierze odpowiedzialności za udzielane tutaj porady, natomiast z pełną stanowczością będziemy tępić wszelkie wątki "pro-ana".
  • Na forum obowiązuje dodatek do regulaminu, zapoznaj się z nim zanim weźmiesz udział w dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-01-16, 17:39   #1
AgaZ
Przyjaciółka Wizaz.pl
 
Avatar AgaZ
 
Zarejestrowany: 2001-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 6 818

eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?


Hej Kochane
Od jakiegoś czasu borykamy się z problemem powtarzających się wątków o problemach z łaknieniem. Wiele z Was ma ten problem. Część jest w pełni świadoma zagrożeń i chce wyjść z choroby, ale część ciągle opisuje swoje symptomy. Niestety "chwalenie się", że dzisiaj zjadłam 300-500 ckal to bardzo szkodliwy przykład dla osób, które próbują wyjść z choroby.

Przede wszystkim uważam, podobnie jak moderatorzy, że jedynie dobry psycholog, lekarz jest w stanie tak naprawdę uporać się z problemem, a nie jedynie grupa "wsparcia" na wizażu.
Nie mniej jednak, nie chcemy całkowicie odwrócić się od osób chorych. Chcemy je uświadamiać, nakierowywać, wysłuchać.

Mamy jednak dylemat, jak mamy postępować na forum? Co powinno być dozwolone, a co zabronione?

Problem był i jest. Pytanie jak go zminimalizować?
-wycinać wątki, które promują dietę poniżej 1000ckal?
-dawać punkty karne?
-stworzyć grupę wsparcia, która będzie Wam pomagała w śledzeniu takich wątków?


Problem jest na tyle duży, że z tego co widzę część osób naprawdę próbuje z tym coś zrobić - walczy ze swoim problemem. Ale mają też jakieś złe dni, chwile czy przykłady, które niestety mogą nakręcać spiralę odchudzania u innych.

Bardzo chętnie zamieszczę również teksty, Wasze przemyślenia, refleksje na temat samej choroby. Wiele z Was ma już ją za sobą. Podzielcie się swoją wiedzą, mądrością. Jeśli ktoś będzie chciał o tym napisać, to proszę o kontakt ze mną na PW.

Dobrze by było stworzyć też bazę informacyjną. Z ośrodkami, lekarzami, poradniami itp..


Bardzo proszę o pomoc i pomysły. Pytam osoby zdrowe, jak i chore. Musimy coś zrobić dla naszego wspólnego dobra.
__________________
Kochane Wizażanki,
bardzo Was proszę piszcie w sprawie wszystkich zgłoszeń i problemów do Aniołka Tasmańskiego. Aniołek jest THE BEST. Ja już nie pracuję w wizażu od czerwca 2014. Bardzo mi przykro, ale już nie mogę odpowiadać na Wasze prośby
AgaZ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-16, 17:47   #2
Annie1441
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 2 579
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

Uważam, że użyteczne są na pewno wątki dotyczące ED, ale te promujące powinny być natychmiast kasowane. Na własnych przykładzie powiem, że walczę o to by z tego wyjść, a jak widzę kogoś kto je mniej i jest za to tak jakby wielbiony ("O jaaa, jak ty to wytrzymujesz?") to czuję się 'niespełniona'. A tak nie powinno być. Wątek taki powinien zawierać porady, hm, nie wiem, mobilizację do walki z chorobą. Mi np. Wizaż BARDZO pomaga Po części dzięki Wam zdecydowałam się na wizytę u psychiatry
Annie1441 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-16, 18:10   #3
Ludowa
Zakorzenienie
 
Avatar Ludowa
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 6 740
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

Ja uważam, że na osoby z problemami - mniejszymi bądź większymi - absolutnie nie można się zamykać. Zdaję sobie sprawę, że to tylko forum i dziewczynie z zaawansowaną anoreksją nie pomożemy - ale możemy pomóc Wizażance, która jest dopiero (już?) na 'dobrej' drodze do anoreksji.
Jednak, problemy problemami, ale nie każdy chce czytać w wątku o owsiance i serku wiejskim nt. ED. Warto to wziąć pod uwagę

Co do 'złych' postów - dawać punkty karne, edytować, a co, w ostateczności bany, gdy nic nie trafia - choć najpierw trzeba zbombardować delikwentkę pełnymi matczynej troski postami nt. jej żywienia (albo PW, jak kiedyś preferowałam). Tu spory poklask dla modów - na Dietetyce ostatnio faktycznie mnóstwo dziewczyn z problemami, jakieś cudowne rozmnożenie bojowniczek 500 kcal... -> Dzięki Wam, Ather zwłaszcza, że nad wszystkim panujecie.


Btw, ten wątek to fajne miejsce do poruszenia pewnej kwestii, która, hmmm, nieco mnie razi. Nie chcę nikogo urazić, ale muszę to napisać.
Dziwi mnie, gdy chore - tak, chore - dziewczyny zabierają się za ocenianie na IDZ, doradzanie, perswadowanie... Bo po pierwsze, to mało wiarygodne i wręcz obłudne, pisać 'zjedz coś jeszcze, co tak malutko' a potem samej wklejać jakiś głodowy jadłospis (a zdarzają się takie przypadki). Po drugie, takie dziewczyny czasem szkodzą same sobie, mając bezpośredni kontakt ze sporą ilością tragicznych menu, czytając zwierzenia i opisy choroby. Po co im to? Żeby spowodować głupie wahania, (odpukać) wyrzuty sumienia? Wiem, że takie sytuacje mają miejsce.
Dlatego uważam, że najważniejszą rolę na Dietetyce powinny grać osoby o niekwestionowanie zdrowym podejściu do siebie i do jedzenia.
__________________

Ludowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-16, 18:20   #4
Madlen898
Raczkowanie
 
Avatar Madlen898
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 214
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

Zgadzam, się Ludowa, ale z drugiej strony - jeżeli nie one nam sprawdzą jadłospisy, to kto?
A dziewczyny z Ed mają ogromną wiedzę o jedzeniu, no i chęci...
__________________
Keep on goin'
Madlen898 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-16, 18:20   #5
Kachulec
Zakorzenienie
 
Avatar Kachulec
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Warszawa - Vienna
Wiadomości: 6 338
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

Zgadzam się z Ludową. Nie pomożemy dziewczynie w zaawansowanej anoreksji, można jej jedynie wysłuchać, jednak czasami takie dziewczyny tym co piszą nakręcają 'wychodzące' (zdrowiejące) na zawrócenie.
Jest to rzeczywiście ogólnie ciężki i trudny do rozwiązania problem.

Jednak pewna jestem,że usuwanie wątków propagujących diety poniżej 1000kcal jest doskonałym pomysłem.

Myślę,że punkty karne dla osób,które nakłaniają do obniżania kaloryczności i tak niskokalorycznych posiłków i osób,które właściwie propagują tą chorobę, są jak najbardziej wskazane.
__________________


Nieprzyzwoicie uparta i troszkę złośliwa




Kachulec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-16, 18:22   #6
Kachulec
Zakorzenienie
 
Avatar Kachulec
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Warszawa - Vienna
Wiadomości: 6 338
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

Cytat:
Napisane przez Madlen898 Pokaż wiadomość
Zgadzam, się Ludowa, ale z drugiej strony - jeżeli nie one nam sprawdzą jadłospisy, to kto?
A dziewczyny z Ed mają ogromną wiedzę o jedzeniu, no i chęci...
Dziewczyny z ED są chore. I Tobie sprawdzą dobrze, ale wierz mi,że ich to nie uzdrawia. Nakręca ich obsesję na punkcie jedzenia, kalorii.
Myślę,że osobami najbardziej kompetentnymi są dietetycy.
__________________


Nieprzyzwoicie uparta i troszkę złośliwa




Kachulec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-16, 18:52   #7
Pancza
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 100
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

Moim skromnym zdaniem powinien być wątek podwieszony nt. ED.
Dobry pomysł z adresami , numerami telefonów poradni. Powinny się tam też znaleźć historie i opinie dziewczyn, które to przeszły i wyzdrowiały i są przykładem tego, że warto oraz info, że to nie jest forum pro ana, bo chudniemy tutaj z głową. Wątki poniżej - niech najlepiej będą usuwane.
Wątek dla dziewczyn, które chcą z tego wyjść zamienił się potem w konfesjonał. A za promowanie i użalanie się nad sobą ( tak zjadłam dzisiaj AŻ TYLE ) powinny być pkt karne. Wiem, że troche z moich ust brzmi jak hipokryzja, ale wzięłam się w garść i walczę z ED. Popieram Ludzie, że ED przewija się ZBYT dużej ilości wątków. W pewnych momentach boję się wejść gdziekolwiek, bo CHCĘ odżywiać się zdrowo, a w każdym wątku jest jakieś wspomnienie ED, co jest wg mnie wodą na młyn dla innych czytających.
Można utworzyć grupę wsparcia, gdzie będziemy się informować o SUKCESACH, nie kolejnym napadzie, bo to jest bezsensowne.
Wielkie brawa dla Ather - naprawde jesteś świetnym modem
__________________
nauczyłam się, że to nie grzech mówić prawdę,
nawet jeśli
siebie przedstawia się wtedy w samych superlatywach
Pancza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-01-16, 18:55   #8
Ather
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 8 129
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

Cytat:
Napisane przez AgaZ Pokaż wiadomość

Dobrze by było stworzyć też bazę informacyjną. Z ośrodkami, lekarzami, poradniami itp..
Znalazłam stronę, na której są wypisane wszystkie poradnie, w każdym województwie na terenie Polski.
http://www.psychopomoc.cba.pl/placowki.html
Miałaś na myśli stworzenie podobnej bazy danych, czy może chodziło o coś innego ?
Ather jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-16, 19:14   #9
agatka-a
Zakorzenienie
 
Avatar agatka-a
 
Zarejestrowany: 2004-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 828
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

Cytat:
Napisane przez Ather Pokaż wiadomość
Znalazłam stronę, na której są wypisane wszystkie poradnie, w każdym województwie na terenie Polski.
http://www.psychopomoc.cba.pl/placowki.html
Miałaś na myśli stworzenie podobnej bazy danych, czy może chodziło o coś innego ?
to jest fajne, ale moze dziewczyny z ED stworzą taką "życiowa" bazę danychm których lekarzy polecają a których nie i dlaczego (bo to najważniejsze), tylko nie wiem czy tak imiennie można
agatka-a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-16, 19:16   #10
Ather
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 8 129
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

Jeśli chodzi o moje stanowisko w w/w sprawie – jak już dziewczyny pisały, nie chodzi o to, by odwrócić się od dziewczyn z zaburzeniami odżywiania – trzeba im pomóc, na tyle, na ile jest to możliwe. Uważam, że gdy zaczynają postować w wątkach dotyczących ED – cichutko wołają o pomoc, czasami nieświadomie. Przez Internet nie mamy zbyt wielu możliwości, możemy jedynie nakierować, doradzić, polecić terapię, leczenie – ale ostateczne decyzje, podejmą one same. Nikt niczego nie może nikomu narzucać, każdy jest odpowiedzialny za siebie i powinien wiedzieć, co jest dla niego dobre.

Tylko zbyt dużo dziewczyn popełnia podstawowy błąd – zbyt szybko się poddają, zniechęcają, uważając, że są całkiem same, że nie podołają, że nie będą już nigdy żyły normalnie. Taka postawa nie pomaga, a wręcz jeszcze bardziej dołuje. Efektem mogą być kompulsy, depresja, wylewanie żali na forum i tkwienie w jednym punkcie, bez żadnego kroku wprzód. No i oczywiście pogłębianie się choroby.

Osobiście uważam, że powinien nadal istnieć temat dotyczący zaburzeń odżywiania, dla osób, które chcą przedstawić swoją historię, obecne stanowisko w sprawie ich problemu oraz sprecyzować cel, który będzie dotyczył wyjścia z choroby.

Zauważyłam, że niewiele dziewczyn potrafi sobie poradzić w pojedynkę i mimo, że często zdają sobie z tego sprawę – nie decydują się na choćby wizytę u psychologa. Nie sztuką jest męczenie się i wmawianie sobie twardo „sama, sama, sama”.
Nie ma nic złego w szukaniu pomocy, ale naprawdę POMOCY, a nie miejsca, w którym można się bardziej dobić, wyżalić i stać w miejscu z problemem.



A co do wątków poniżej 1000 kcal – osobiście jestem za usuwaniem/zamykaniem, z odpowiednią adnotacją.
Ather jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-16, 19:19   #11
madame_apple
Zadomowienie
 
Avatar madame_apple
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 522
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

Również uważam, że zarówno baza danych jak i historie dziewczyn, które wygrały z ED lub są na dobrej drodze - to świetne pomysły. Baza jest pomocna, historie mobilizujące. Wszystko powinno znaleźć się w wątku podwieszonym - zauważyłam, że dużo nowych dziewczyn ma problemy z ED. Dlatego też specjalny ED-wątek powinien rzucać się w oczy od razu po wejściu na Dietetykę.
Moim zdaniem posty propagujące głodówki jak i głodówkowe jadłospisy powinny być kasowane. To samo w przypadku postów nt. ED w innych wątkach.
Mam pewne wątpliwości w kwestii zabronienia chorym dziewczynom poprawiania jadłospisów. Wiem, że to z ich strony hipokryzja. Mimo wszystko jednak - jeśli poprawiają dobrze, to pomagają początkującym i komponującym dopiero posiłki dziewczynom więc... A i czytanie o dobrych efektach poprawianej przez siebie diety może z czasem mieć wartość terapeutyczną; uświadomić, że da się schudnąć jedząc zdrowo i dużo - a nie wykańczając organizm.
__________________
Rivers know this: there is no hurry
We shall get there some day...



madame_apple jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-01-16, 19:20   #12
tamonita
Zakorzenienie
 
Avatar tamonita
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Poza granicami naszego pięknego kraju
Wiadomości: 5 977
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

Ja również mam problem z ED i szczerze, to moim zdaniem powinien powstać wątek dla chorych, aczkolwiek naprawde chcących z tego wyjść. Na którym to wątku takie własnie osoby mogłyby się wspierać we wspólnej walce, dzielić przeżyciami, niepokojami, ale także wyżalać się, gdyż wiele osob poprostu potrzebuje tego, a niejednokrotnie forum jest jedynym miejscem w którym mogą tego dokonać.
I zgadzam się z Wami dziewczyny, aby powstała baza miejsc w których można otrzymać pomoc.
__________________
Jesteśmy razem od: 21.12.2008 r. http://www.suwaczek.pl/cache/f9e7365b00.png
Zaręczeni od: 09.07.2011 r.
http://www.suwaczek.pl/cache/008a20f1c3.png
Nasz Dzień: 04.08.2012 r. http://www.suwaczek.pl/cache/d5ce1e934e.png

Niech się stanie... !
KCP

tamonita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-16, 19:34   #13
ola_i_ch
Raczkowanie
 
Avatar ola_i_ch
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 223
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

ta
__________________
success is my only mothafuckin option, failure's not

Edytowane przez ola_i_ch
Czas edycji: 2008-02-21 o 18:19
ola_i_ch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-16, 19:53   #14
agatka-a
Zakorzenienie
 
Avatar agatka-a
 
Zarejestrowany: 2004-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 828
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

Cytat:
Napisane przez ola_i_ch Pokaż wiadomość
to forum DIETETYKA nie inne...
w sumie masz rację, ale zauważ, ze 70% osób tu udzielajacych się ma problemy z ED i tego sie nie zmieni, bo właśnie takie osoby gonią na dietetykę co by poczytać, dokształcic się, schudnąć jeszcze wiecej...

np. ja... wiele osób widziało moje zdjęcie, wygladam normalnie, jestem szczupła, nie odchudzam się, jem wszystko, a jednak... mam ogromny problem, a dlaczego piszę na dietetyce? bo własnie moja choroba mnie tu przyciagnęła

dla wielu chorych na ED samo czytanie o jedzeniu to przyjemnośc, o róznych kombinacjach potraw, których i tak nie spróbują, o pytaniu, udzielaniu rad i dzieleniu się swoją wiedzą...

co do oceniania jadłospisów na IDZ... zgadzam sie osoby "głodujace się" nie powinny ich oceniać, to bezsensu : szewc w podartych butach chodzi...

ale kto wtedy bedzie te jadlospisy oceniał? Ather ma i tak nawał pracy, a jedyną osobą, która nie ma problemu z ED i ma dużą wiedzę z tego co wiem jest Ludowa (sorki dziewczyny jeśli nie napisałam niektórych z was, które oceniają jadłospisy i nie maja problemu z ED- po prostu kojarzę tylko Ludową), ale sama Ludowa nie da rady...

ja czasami też oceniałam jadlospisy...ale teraz nie wiem czy powinnam, bo sama tych zasad nie stosuje- ze wzgl. na własne zdrowie, wolę już nie kombinowac, jeśc nawet niezdrowo (np. brak warzyw w posiłku, za malo NNKT), ale iśc do przodu, widzieć poprawę...- jak stosowałam te zasady to czułam ze znowu sie cofam w wyzdrowieniu...

wiem namieszałam, ale mam nawał myśli w glowie, które chciałabym tu napisać, a jak ja mam taki nawal to piszę bzdury ;P
agatka-a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-16, 20:04   #15
Ather
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 8 129
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

Cytat:
Napisane przez ola_i_ch Pokaż wiadomość
to forum DIETETYKA nie inne...
Owszem, ale jakby nie patrzeć, ED to zaburzenia odżywiania, więc na Wizażu Dietetyka to chyba jedyne 'odpowiednie' miejsce na tego typu wątki. Są ściśle powiązane z dietami.

Cytat:
Napisane przez agatka-a Pokaż wiadomość
co do oceniania jadłospisów na IDZ... zgadzam sie osoby "głodujace się" nie powinny ich oceniać, to bezsensu : szewc w podartych butach chodzi...
Szkoda, że posiadają wiedzę, której nie potrafią wykorzystać .
Ather jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-16, 20:08   #16
ola_i_ch
Raczkowanie
 
Avatar ola_i_ch
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 223
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

a
__________________
success is my only mothafuckin option, failure's not

Edytowane przez ola_i_ch
Czas edycji: 2008-02-21 o 18:19
ola_i_ch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-16, 20:26   #17
agatka-a
Zakorzenienie
 
Avatar agatka-a
 
Zarejestrowany: 2004-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 828
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

Cytat:
Napisane przez ola_i_ch Pokaż wiadomość

ja piszę np ile co ma kalorii bo wiem, ale np staram sie nie pisac na co mam chrapkę użalając się nad sobą, że i tak nie zjem bo jestem taka biedna, że się boję
dla mnie ten watek jest chory i też na nim już nie pisze i raczej nie wchodzę, bo rozumiem jeśli dziewczyna, która w maire zdrowo się odżywia, mimo redukcji, lub na utrzymaniu napisze na co ma chrapkę, alę jak widze niektóre osoby, którę ciągle tam siedzą, pisza a i tak nie zamierzaja w zjeśc tych rzeczy na które maja chrapkę, to źle się czuję, bo widzę po prostu błędne koło, zaspokajanie pragnienia pisaniem/mówieniem o tym (tak jak rzucajacy palenie mówi ciągle o papierosach, tak osoby z ED mówia o jedzeniu...)
agatka-a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-16, 20:55   #18
ola_i_ch
Raczkowanie
 
Avatar ola_i_ch
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 223
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

[a
__________________
success is my only mothafuckin option, failure's not

Edytowane przez ola_i_ch
Czas edycji: 2008-02-21 o 18:32
ola_i_ch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-16, 21:31   #19
tamonita
Zakorzenienie
 
Avatar tamonita
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Poza granicami naszego pięknego kraju
Wiadomości: 5 977
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

Cytat:
Napisane przez ola_i_ch Pokaż wiadomość
a co do oceniania jadłospisów - bym oceniała, bo studiuję dietetykę i wiem o tym dużo (to inny powód dla którego tu wchodzę) ale niestety się nie zgadzam z niektórymi zaleceniami tutaj, które są moim zdaniem, niezgodne z podstawową wiedzą żywieniową - takie jak np 2g białka na R, albo niełączenie T z W... ale to offtop ;p
Przepraszam, że zrobie akurat tu małego OT, ale nie mogę się powstrzymać... I w sumie nie chciałabym zostać źle i złośliwie odebrana, bo moja wypowiedź wcale nie jest złośliwa. Ola przepraszam, że to napisze, ale coś się gubisz w tym wszytkim ! Niedawno pisałaś, że studiujesz psychologię i co nagle się zmieniło ? Wybacz, ale Ty również masz problemy z ED, sama o tym wiesz, przypomnij sobie co jeszcze niedawno pisałaś na wątku "Tyjemy Razem"... Bo nie chciałabym tu nic przypominać, ale teraz nagle stałaś się taka wyzwolona od ED, a sama pomyśl co było nie dawno... I Ty chciałabyś aby wątki dla osób chorych lub "walczących" znikły ? Dziwne.

Przepraszam za to OT. Ale to też w sumie odnosi się do wątku.
__________________
Jesteśmy razem od: 21.12.2008 r. http://www.suwaczek.pl/cache/f9e7365b00.png
Zaręczeni od: 09.07.2011 r.
http://www.suwaczek.pl/cache/008a20f1c3.png
Nasz Dzień: 04.08.2012 r. http://www.suwaczek.pl/cache/d5ce1e934e.png

Niech się stanie... !
KCP

tamonita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-01-16, 21:49   #20
ola_i_ch
Raczkowanie
 
Avatar ola_i_ch
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 223
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

a
__________________
success is my only mothafuckin option, failure's not

Edytowane przez ola_i_ch
Czas edycji: 2008-02-21 o 18:33
ola_i_ch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-16, 22:25   #21
amber2046
Zakorzenienie
 
Avatar amber2046
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: na zachód od HollyŁódź
Wiadomości: 4 399
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

Cytat:
Napisane przez Kachulec Pokaż wiadomość
Zgadzam się z Ludową. Nie pomożemy dziewczynie w zaawansowanej anoreksji, można jej jedynie wysłuchać, jednak czasami takie dziewczyny tym co piszą nakręcają 'wychodzące' (zdrowiejące) na zawrócenie.
Jest to rzeczywiście ogólnie ciężki i trudny do rozwiązania problem.

Jednak pewna jestem,że usuwanie wątków propagujących diety poniżej 1000kcal jest doskonałym pomysłem.

Myślę,że punkty karne dla osób,które nakłaniają do obniżania kaloryczności i tak niskokalorycznych posiłków i osób,które właściwie propagują tą chorobę, są jak najbardziej wskazane.
Podpisuję się pod tą wypowiedzią, 100% zgodność myśli.

To podforum z czasem przestało mi sie kojarzyć z dietetyką, a zaczęło z najróżniejszymi zaburzeniami odżywiania. Przyznam, że to mnie zniechęciło do niego i gdy po nowym roku stwierdziłam czas na zdrowe odżywianie i zajrzałam tu po kilkumiesięcznej nieobecności zastałam jeszcze więcej tego typu wątków.
Oczywiście rozumiem i popieram stworzenie miejsca dla dziewczyn dotkniętych tymi problemami, ale powinien do tego służyć jakiś konkretny wątek (będący pod ścisłym nadzorem moderatora), bo teraz w prawie każdym założonym pod hasłem odchudzamy sie są takie przerażające wpisy.


Ze swojej strony dodam, że przerażają mnie także wpisy gdzie dziewczyny wprawdzie jedzą w granicach 1000kcal, czyli teoretycznie wątek byłby ok, ale do tego katują się maratonami po 10km, albo (co przed chwilą przeczytałam) jeżdżą na rowerku stacjonarnym póki nie spalą zjedzonego 1000 kalorii.
To też jest niewłaściwe postępowanie i krótka droga do zaburzeń odżywiania.
(Moim skromnym zdaniem takie zachowanie to już jest niestety początek choroby.)


Mam pytanie co z wpisami dziewczyn, które chcą sie odchudzać tak by uzyskać niedowagę?

Dla mnie to też problematyczna kwestia i wolałabym by były one kasowane, bo jeśli ktoś ma przykładowo 172cm i chce ważyć 48kg to czy to nie jest niewłaściwe.
Może idę z wnioskami za daleko, ale mnie takie posty niepokoją i wolałabym, żeby na dietetyce dziewczyny odchudzały sie do dolnej granic właściwego dla siebie BMI, a jeśli pomimo prawidłowej wagi coś im w swojej figurze nie odpowiada to zachęcać je do zaglądania na fitness.
__________________
"Związki partnerskie? Ja od razu na małżeństwa homoseksualne bym pozwolił. Nikt nigdzie nie powinien być zwalniany z tego koszmaru. (...)
Co to ma być - same romanse? Jakieś przyjemności? I uważam, że absolutnie powinni dostać prawo adopcji."
Janusz Głowacki

Crucify Your Mind

Edytowane przez amber2046
Czas edycji: 2008-01-16 o 22:50 Powód: literówka
amber2046 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-16, 22:47   #22
Ewusia_marchew
Zakorzenienie
 
Avatar Ewusia_marchew
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 20 591
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

już rok z hakiem poruszam się po forum Dietetyki i szczerze mówiąc jestem naprawdę przerażona ilością dziewczyn które mają problemy z ED... niesamowite to jest, ze tak wiele osób wpada w tą pułapkę kwestia naszych czasów? mody? dążenia do ideałów? że niby tylko idealnie chude może byc piękne?
nie wiem, nie mogę się wypowiadać, bo sama nigdy nie miałam podobnych problemów, nie odchudzałam się i dlatego z niedowierzaniem patrzę na to do jakiego stanu można się doprowadzić...
kiedys poprawiałam jadłospisy na IDZ ale przestałam, bo bywały dni ze po prostu ręce opadały...
dlatego propagowanie zdrowego, rozsądnego odchudzania jest konieczne, tego jak to zrobić, żeby dziewczyny brały sobie rady do serca, a nie utrzymywały ze one i tak wiedzą lepiej i nic tak nie odchudza jak głodówka to naprawdę nie wiem

powtórzę po dziewczynach: edycja głodówkowych postów, podwieszone watki ostrzegawcze, no i na pewno przydałaby sie pomoc bo Ather nam się zamęczy i co bez niej zrobimy
__________________
Na ratunek koniom

Klara 17.10.2014
Konrad 26.12.2015




Ewusia_marchew jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-17, 06:11   #23
Ludowa
Zakorzenienie
 
Avatar Ludowa
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 6 740
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

Cytat:
Napisane przez ola_i_ch Pokaż wiadomość
to teraz moja kolej się wypowiedzieć, bo sama się udzielałam w takich wątkach...

to jest forum dietetyka, a nie zdrowie psychiczne. Może być wątek podwieszony o jakichś poradniach itd, taka baza. Ale tu rozmawiamy o zdrowym odżywianiu, a dziewczyny z ED, w tym ja, nie mają kłopotów z tym co jest a co nie jest zdrowe. One, my, nie radzimy sobie z emocjami o różnym podłożu, a jedzenie jest tylko przykrywką. Na rozmowy o ED to nie to forum. Sorry. Tak samo o ED nie będziemy dyskutować na Moim Gotowaniu, ani na forum o szydełkowaniu tak samo Dietetyka to nie leczenie ED.

sama się udzielałam w wątku szukam dziewczyn i wiem, że to mi nic a nic nie dało. Tam dziewczyny użalają się nad sobą, opowiadamy jaka to ja biedna jestem, że nie mogę zjeść. Sama tak robiłam. i to miłe jak cię wszyscy pocieszają, oj biedactwo, jakaś ty chuda, zjedz tą kanapeczkę, się nie bój. Serio, to nie pomaga.
widać to po wpisach pozytywnych, dziewczyn, które jakoś sobie radzią. pojawiają się one dopiero po jakimś czasie, od chwili, gdy przestanie się w takim wątku udzielać.

jak pisałam w tamtym wątku to jadłam po 700kcal. i za każdym razem myślałam sobie, że jak napiszę że zjadłam więcej to już nie będę taka chora i nikt mnie po główce nie pogłaszcze... przestałam tam pisać, chociaż nie czytać... teraz doszłam małymi kroczkami do 1200 i idę dalej jest ok. i to w żadnym wypadku nie dzięki tym wątkom. Raczej wbrew nim. Czytam sobie też IDZ i widzę, że nie jestem strasznym żarłokiem jedząc tyle ile jem, a tak się czułam czytając posty chorych dziewczyn. Dla osoby zdrowej jedzenie 700kcal to paranoja, ale dla chorej, tak jak ja, to hmm sukces. i jak jesz więcej to czujesz się jak świnia, bo przecież można mniej... takie samonakręcanie się.

dlatego myślę, że takie wątki powinny zniknąć. W ogóle
. A wzmianki o ED w innych wątkach, które mi też się zdarzały (mea culpa) powinny być traktowane odpowiednim postem z linkiem do wątku podwieszonego o poradniach itp.

to forum DIETETYKA nie inne...
Interesujący, aczkolwiek niepokojący głos, Olu.
Nigdy nie miałam ED, więc nie wiem, jak może takie wątki odbierać osoba chora, ale do tej pory myślałam, że Wizaż jest miejscem wolnym od samonakręcania...

Może są jakieś dziewczyny, które już wyszły/jeszcze wychodzą z ED, ale są na dobrej drodze? Co Wy myślicie o takich wątkach? Czy w jakiś sposób Wam pomogły, przeszkodziły?
__________________

Ludowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-17, 06:26   #24
ola_i_ch
Raczkowanie
 
Avatar ola_i_ch
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 223
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

a
__________________
success is my only mothafuckin option, failure's not

Edytowane przez ola_i_ch
Czas edycji: 2008-02-21 o 18:33
ola_i_ch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-17, 07:31   #25
Pancza
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 100
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

Cytat:
Napisane przez Ludowa Pokaż wiadomość
Może są jakieś dziewczyny, które już wyszły/jeszcze wychodzą z ED, ale są na dobrej drodze? Co Wy myślicie o takich wątkach? Czy w jakiś sposób Wam pomogły, przeszkodziły?
Moge ja ? Może moje ED nie było bardzo zaawansowane, ale trochę o tym wiem. Udzielałam się w wątku " Szukam ... ". Powiem tyle, wątek pomagał do pewnego czasu. Dopóki były tam osoby, które namawiały, karciły i czasami reagowały ostro. Wtedy miałam siłę na otrząśnięcie się, przemyślenie pewnych spraw, skontakowanie się z psychologiem, porozmawianie z mamą. Wtedy, dzięki tym osobom, wątek miał sens. Im więcej dziewczyn ( oczywiście nie chcę nikogo urazić ) przychodziło tam się wyżalić, powiedzieć jakie to są beznadziejnie, bo zjadły 700 kcal , dużo ludzi wzięło stamtąd manatki. Z ED nie wyjdzie się samemu. Nie pomoże w tym ŻADNE forum. Możemy być jedynie wsparciem, dla leczących się lub chcących się leczyć.
Sprawa obecności dziewczyn z ED w innych wątkach. Nie można przecież zabronić, ale niech zastanowią się gdzie pisze się o chorobie, a gdzie o zdrowym odżywianiu. Niech sprawa ED zostanie w jednym, dwóch wątkach na dietetyce.
__________________
nauczyłam się, że to nie grzech mówić prawdę,
nawet jeśli
siebie przedstawia się wtedy w samych superlatywach
Pancza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-17, 09:50   #26
agatka-a
Zakorzenienie
 
Avatar agatka-a
 
Zarejestrowany: 2004-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 828
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

Cytat:
Napisane przez Ludowa Pokaż wiadomość
ale do tej pory myślałam, że Wizaż jest miejscem wolnym od samonakręcania...
niestety nie (pisze tu ajko osoba z ED i zaawansowany wyjadacz, który jest na etapie leczenia że widzi to czego inne chore nie widzą)
kilka razy dawałam Ather potajemne znaki że coś jest nie tak, nie pisałam wprost bo jakim prawem?

też chciałam odejść z wizażu bo zauważyłam, ze powoli też się zaczynam nakręcać, ale na szczęście nabrałam odpowiedniego dystansu
agatka-a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-17, 13:14   #27
Rosalyn
Zakorzenienie
 
Avatar Rosalyn
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: to tu to tam
Wiadomości: 3 524
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

Witam!
To moj pierwszy post (no drugi, bo przez chwilą napisałam na co mamy chrapkę), od kilku miesięcy na forum dietetyka. Nie wiem czy mój post coś wniesie do dyskusji, ale chciałam tylko powiedzieć, że sygnalizowałam ten problem jakieś pół roku temu w dyskusji z inną użytkowniczką (pamietam, że była ona tu dużo dłużej niż ja więc szacun), ale zostałam zakrzyczana zarzutem, że sugeruję, że Wizaż powoduje ED. Napisałam natomiast, że dziewczyny w zbyt wielu wątkach nakręcają się wzajemnie w chorobie. Pisałyście już tu zresztą o tym. Nauczyłam się, że trzeba być w takich sprawach bardzo delikatnym i mieć wyczucie, bo ten problem jest taaki trudny...

Jednak faktem jest, że nigdy nie napisałam co ja sądzę o odchudzaniu, bo wydawało mi się to obciachem na tym podforum. Mam na myśli NIE dążenie do anorektycznje figury. Mam bowiem 170cm wzrostu, - chcę wazyć 60kg i ani grama mniej i chcę mieć nadal kobiecą figurę, nosić rozmiar 40 i cieszyć się z tego, dodam, że jestem już niedaleko celu. Nigdy nie chorowałam na żadną odmianę ED, ale przyznam, że byłam bliska tego. Zadręczałam się bowiem, że na IDZ, że tak źle jem, słyszałam zrezygnuj z tego czy tamtego. Ale i tak pozostałam wierna własnym przekonaniom.

Moje sugestie:
- usunąć wątek IDZ (nazwa sugeruje wyścig kto mniej), utwożyć nowy gdzie będzie można uzyskać ocenę swojego jadłospisu
- kasować posty z pro-ana, co zresztą jest robione
- kontrolować wątki dla chorych dziewczyn
- strona z adresami pomocy to świetny pomysł
- nie mamawiać do jakiejś konkretnej diety, bo jak Agatkaa zauważyła w przypadku niektórych osób lepiej nie kombinować i jeść nawet niezdrowo, ale jeść...
__________________
... I can't feed on the powerless, when my cups are already overfilled....

Rosalyn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-17, 13:28   #28
agatka-a
Zakorzenienie
 
Avatar agatka-a
 
Zarejestrowany: 2004-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 828
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

Cytat:
Napisane przez Rosalyn Pokaż wiadomość
- nie mamawiać do jakiejś konkretnej diety, bo jak Agatkaa zauważyła w przypadku niektórych osób lepiej nie kombinować i jeść nawet niezdrowo, ale jeść...
tak tylko mi chodziło o osoby z ED, np. ja jako osoba z anoreksją bulimiczną, jak odmawiam sobie czegos to po prostu może się tak dla mnie skończyc, że w pewnym momencie rzucę się na to i....

a z kolei osoby zdrowe, chcące zrzucic kilka kg, bez obaw mogą zastosować pewne restrykcje w swojej diecie, nawet powinny, gdyż udowodniono naukowo że dana zasada pomaga zrzucic zbędne kg

a znowu jak rozdzielić osoby z ED od osób zdrowych?

kurcze w tym momencie czuję sie jakbym pisała przeciw sobie, a osoby z ED były tredowate ... ehhh ciężka sprawa
agatka-a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-17, 13:35   #29
madame_apple
Zadomowienie
 
Avatar madame_apple
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 522
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

Cytat:
Napisane przez Ludowa Pokaż wiadomość
Może są jakieś dziewczyny, które już wyszły/jeszcze wychodzą z ED, ale są na dobrej drodze? Co Wy myślicie o takich wątkach? Czy w jakiś sposób Wam pomogły, przeszkodziły?
na początku pomagał. dobrze było porozmawiać z osobami, które czuły się tak jak ja. ale do czasu. w momencie kiedy wątek zaczął być zawalany "użalającymi się postami", z których nic w sumie nie wynikało i odpowiedziami, które niczego nie wnosiły - przestałam tam wchodzić. A odkąd przestałam tam wchodzić - zrobiło się u mnie lepiej.
Moim zdaniem powinien być jeden wątek dla osób z ED. Ale raczej coś w stylu: "jak sobie radzimy" czy podobny. Ja rozumiem, że takie dziewczyny chcą się wygadać i wyżalić. Ale to zwykle nie pomaga, nic nie zmienia.

Cytat:
Napisane przez ola_i_ch Pokaż wiadomość
o i wiesz co jeszcze? dobrze by było gdyby wizaz byl, tak jak z pół roku temu, miejscem do pozytywnego nakręcania się na zdrowe jedzenie pamiętam jeszcze z wakacji jak czytałam IDZ i tam były takie smaczne i zdrowe jadłospisy
czas do tego wrócić
dokładnie! Proponuję, żeby dziewczyny, które ładnie zdrowo jedzą takie jak Ludowa, agness, Ather, Mango, Milka, Ewusia (przepraszam jeśli którąś pominęłam a na pewno pominęłam bo trochę Was jest) zaczęły umieszczać swoje jadłospisy i dawać dobry przykład.

Cytat:
Napisane przez Rosalyn Pokaż wiadomość
Moje sugestie:
- usunąć wątek IDZ (nazwa sugeruje wyścig kto mniej), utwożyć nowy gdzie będzie można uzyskać ocenę swojego jadłospisu
Kiedy zaczęłam przeglądać dietetykę w czasie wakacji mnóstwo się z niego nauczyłam, a zdrowe jadłospisy dziewczyn pomogły mi samej dobrze jeść.
Zmieniłabym nazwę bo to "Ile" mi się nie podoba. W końcu liczy się "jak". Może "nasze jadłospisy" czy coś w tym stylu.
__________________
Rivers know this: there is no hurry
We shall get there some day...



madame_apple jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-17, 14:08   #30
Hypnotic Eyes
Wtajemniczenie
 
Avatar Hypnotic Eyes
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 2 258
Dot.: eskalacja problemów z anoreksją, bulimią - jak sobie z tym poradzić na wizazu?

Może po prostu "Co dzisiaj zjadłam" ?
__________________
Do you like my tight sweater?

Photoblog
Hypnotic Eyes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum W krzywym zwierciadle odchudzania


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:29.