Pomoc przy wyborze tematu maturalnego 2014 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-09-27, 14:19   #1
Nikaq
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 3
Exclamation

Pomoc przy wyborze tematu maturalnego 2014


Hej, mam taki problem, muszę wybrać temat do matury z języka polskiego. Wytypowałam dwa tematy które wydają mi się najlepsze. Tylko jedynie chcę wiedzieć który według Was jest najlepszy. Najlepiej jak podacie jakieś przykłady

1. Omów różne oblicza zniewolenia, analizując wybrane utwory literackie różnych epok.

2. Omów portret polskiego emigranta, analizując wybrane utwory literackie.

Przy tym pierwszym przychodzi mi na myśl zaczęcie od Prometeusza, a skończenie na "Medalionach" i Komunizmie.

Przy tym drugim przychodzi mi Powstanie Listopadowe i emigracja polaków do Francji, jak i Skawiński z Latarnika który tęskni za polską która jest w trakcie rozbiorów.

Proszę! Pomóżcie, a czasu mam coraz mniej. Myślę że to jest ciężki wybór, dla tego chcę się poradzić innych osób.
Nikaq jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-27, 14:49   #2
Faxu
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 796
Dot.: Pomoc przy wyborze tematu maturalnego 2014

A który temat wydaje ci się bardziej interesujący? Do którego masz więcej książek/utworów, które przeczytałaś i ci się podobały?
Faxu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-27, 14:57   #3
Nikaq
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 3
Dot.: Pomoc przy wyborze tematu maturalnego 2014

No właśnie w tym problem że za bardzo sama nie wiem. Chyba bardziej by mi odpowiadał ten o zniewoleniu. Więcej występuje w literaturze, tak sądzę.
Nikaq jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-27, 14:57   #4
201702060922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 389
Dot.: Pomoc przy wyborze tematu maturalnego 2014

Cytat:
Napisane przez Nikaq Pokaż wiadomość
chcę wiedzieć który według Was jest najlepszy.
Ale to Tobie ma temat odpowiadac . Ten o emigrantach jest moim zdaniem latwiejszy. Moze sie tu przydac takze nowela Sienkiewicza "Za chlebem", tak mi przyszla teraz do glowy. Na Twoim miejscu zastanowilabym sie po prostu, na jaki temat masz wiecej pomyslow i wiecej do powiedzenia.
201702060922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-27, 14:57   #5
chattygirl
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 15
Dot.: Pomoc przy wyborze tematu maturalnego 2014

Cytat:
Napisane przez Nikaq Pokaż wiadomość
Hej, mam taki problem, muszę wybrać temat do matury z języka polskiego. Wytypowałam dwa tematy które wydają mi się najlepsze. Tylko jedynie chcę wiedzieć który według Was jest najlepszy. Najlepiej jak podacie jakieś przykłady

1. Omów różne oblicza zniewolenia, analizując wybrane utwory literackie różnych epok.

2. Omów portret polskiego emigranta, analizując wybrane utwory literackie.

Przy tym pierwszym przychodzi mi na myśl zaczęcie od Prometeusza, a skończenie na "Medalionach" i Komunizmie.

Przy tym drugim przychodzi mi Powstanie Listopadowe i emigracja polaków do Francji, jak i Skawiński z Latarnika który tęskni za polską która jest w trakcie rozbiorów.

Proszę! Pomóżcie, a czasu mam coraz mniej. Myślę że to jest ciężki wybór, dla tego chcę się poradzić innych osób.
Osobiscie wybrałabym temat zniewolenia , pozycje do tego to ,,Inny Świat'' , opowiadania Tadeusza Borowskiego , ,,Medaliony'' Nałkowskiej.

Rada: najpierw wybierz literature podmiotu do obu tematów a potem zdecyduj z których ksiązek czujesz się mocniejsza itp.Wazna jest tez literatura przedmiotowa, takze to przemysl, bo moze sie okazać,ze wybierzesz temat,do którego są tylko opracowawnia ze sciąg , streszczen a wanze by opracowania byly z górnej połki , jakisch ekspertów itp.
Jaka doswiadczona kolezanka powiem Ci, że nie warto sie tak spinać tą maturą ustną, wybór tematu to nie jest tak na prawde problem w porownaniu do innych rzeczy.
chattygirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-27, 15:00   #6
Bysanda
Zadomowienie
 
Avatar Bysanda
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 1 353
Dot.: Pomoc przy wyborze tematu maturalnego 2014

Pewnie , ze pierwszy, latwiejszy ^^
Bysanda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-27, 15:17   #7
Nikaq
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 3
Dot.: Pomoc przy wyborze tematu maturalnego 2014

Mam czas do Poniedziałku, przemyślę to jeszcze na spokojnie. Bardziej nastawiona jestem na temat Zniewolenia. Myślę że więcej umiem na ten temat. Dzięki wielkie!
Nikaq jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-09-28, 16:42   #8
almaelena
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-05
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 114
Dot.: Pomoc przy wyborze tematu maturalnego 2014

Jeśli nie wybierasz się na studia humanistyczne, to nie musisz się zbytnio do tej prezentacji przykładać, bo jej wynik nie jest nigdzie brany pod uwagę. Ja moją delikatnie mówiąc "olałam", bo wolałam skupić się na innych rzeczach i spokojnie zdałam. Tak więc nie stresuj się zbytnio tym i wybierz temat, który naprawdę cię interesuje i będziesz mogła opowiadać własnymi słowami (broń Boże na pamięć, bo zapomnisz jedno słowo i klapa). Pamiętaj, że za samą prezentację dostaje się tylko 5 punktów, najważniejsza jest rozmowa z egzaminatorem i właśnie dlatego lepiej jeśli wybierzesz temat, który cię interesuje i o którym możesz coś powiedzieć od siebie.

Edytowane przez almaelena
Czas edycji: 2013-12-30 o 16:27
almaelena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:14.