Singielka na swoim - Strona 5 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-01-09, 06:27   #121
Wolha wRedna
Zakorzenienie
 
Avatar Wolha wRedna
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 13 853
Dot.: Singielka na swoim

Koleżanka - pracownik banku przeanalizowała sobie ostatnio swoją zdolność i sama się pozytywnie zdziwiła.

Ja oszczędzam pieniądze - nawet jeśli nie na wkład to po to, aby czuć się bezpieczniej. Znam człowieka, który w tym roku kończy 30 lat. zarabia 2 k, ale zegareczek za 1,5 k (no dobra 4 zegareczki), telefony za 4 k i pomysł na budowanie sauny w domu rodzinnym ma i zero oszczędności, bo "on zdecydował, ze pieniądze woli wydawać". Fakt jednak, że nawet gdybym zarabiała kilka razy więcej raczej nie zdecydowałabym się na ciułanie kasy, żeby kupić mieszkanie za gotówkę.
__________________
aktualizacje
Wolha wRedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-09, 07:32   #122
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Singielka na swoim

Mnie oszczędzanie latami, aby kupić mieszkanie za gotówkę nie przekonuje. Wystarczy, że odkładając na wkład własny widzę, jak bardzo pieniądz traci na wartości. Wiem, że ludzie grzmią, że pożyczasz od banku 400 tys a oddajesz 900 tys, ale po pierwsze - kredyt można nadpłacać jak poprawią się zarobki, po drugie - wystarczy porównać ceny mieszkań teraz i 10 lat temu, żeby zobaczyć, że ceny wzrosły niebotycznie. Biorąc kredyt dziś, od razu mieszkam na swoim. Odkładając gotówkę, miałabym swoje zapewne za kilkanaście czy 20 lat, a przez ten czas mieszkałabym w cudzym.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-09, 08:35   #123
Wolha wRedna
Zakorzenienie
 
Avatar Wolha wRedna
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 13 853
Dot.: Singielka na swoim

Zmiana cen jest bardzo frustrująca.

Ze względu na pracę czasami przeglądam stare akty notarialne zakupu mieszkań. I widzę jakie były ceny np. w 2009 r. Wtedy w mieście wojewódzkim można było kupić mieszkanie za cenę, która aktualnie obowiązuje w moim rodzinnym mieście powiatowym.

W obecnym mieście mieszkam od 2014 r. i nawet na przestrzeni tych 5 lat różnica jest ogromna. Gdybym miała nieco większe zarobki i wkład oraz chciała zostać w tym mieście już teraz zaraz kupowałabym kawalerkę.
__________________
aktualizacje
Wolha wRedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-09, 11:57   #124
Ondiine
Wtajemniczenie
 
Avatar Ondiine
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 2 586
Dot.: Singielka na swoim

Temat jakby dla mnie Ja jestem z kolei ciekawa jak to jest z wkładem własnym, jakie są warunki itd. Jestem obecnie za granicą i się zastanawiam jaki wkład muszę przywieźć na 2-pokojowe mieszkanie w Warszawie No i czy w ogóle to jest realne, bo na chwilę obecną musiałabym dobrać kredyt w pojedynkę
__________________
Work, but don't forget to live.
Ondiine jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-09, 12:01   #125
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Singielka na swoim

Cytat:
Napisane przez Ondiine Pokaż wiadomość
Temat jakby dla mnie Ja jestem z kolei ciekawa jak to jest z wkładem własnym, jakie są warunki itd. Jestem obecnie za granicą i się zastanawiam jaki wkład muszę przywieźć na 2-pokojowe mieszkanie w Warszawie No i czy w ogóle to jest realne, bo na chwilę obecną musiałabym dobrać kredyt w pojedynkę
Średnio licz 8000/m2. Takie 50m2 mieszkanko to mniej więcej 400 tys, więc na wkład własny potrzeba Ci minimum 40 tys, a najlepiej 80 tys. Pamiętaj też, że są też koszty okołokredytowe, na które musisz mieć kasę poza wkładem własnym (notariusz, podatek od czynności cywilno-prawnych, hipoteka itd.).
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-09, 14:02   #126
Ondiine
Wtajemniczenie
 
Avatar Ondiine
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 2 586
Dot.: Singielka na swoim

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
Średnio licz 8000/m2. Takie 50m2 mieszkanko to mniej więcej 400 tys, więc na wkład własny potrzeba Ci minimum 40 tys, a najlepiej 80 tys. Pamiętaj też, że są też koszty okołokredytowe, na które musisz mieć kasę poza wkładem własnym (notariusz, podatek od czynności cywilno-prawnych, hipoteka itd.).
Mniej więcej z taką kwotą się liczyłam.
Na chwilę obecną poza finansami nie interesowałam się niczym innym, bo nie ma co marzyć, póki nie ma wkładu.
Ale nie wydaje mi się, żeby to nie było możliwe. Jakoś trzeba zacisnąć zęby i dążyć do celu...
__________________
Work, but don't forget to live.
Ondiine jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-09, 14:15   #127
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Singielka na swoim

Cytat:
Napisane przez Ondiine Pokaż wiadomość
Mniej więcej z taką kwotą się liczyłam.
Na chwilę obecną poza finansami nie interesowałam się niczym innym, bo nie ma co marzyć, póki nie ma wkładu.
Ale nie wydaje mi się, żeby to nie było możliwe. Jakoś trzeba zacisnąć zęby i dążyć do celu...
Absolutnie nie jest to niemożliwe. Oszczędzając miesięcznie 2 tys. ma się wkład własny 80 tys. po ok. 3 latach.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2019-01-09, 15:49   #128
Tataraczka
Rozeznanie
 
Avatar Tataraczka
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 695
Dot.: Singielka na swoim

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
Absolutnie nie jest to niemożliwe. Oszczędzając miesięcznie 2 tys. ma się wkład własny 80 tys. po ok. 3 latach.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
A na wykończenie/remont czy nawet jak z wtórnego kupi to kilka jakichkolwiek rzeczy: łóżko, materac, szafa? Mnie to najbardziej przeraża że bez pomocy kogoś albo bez zakredytowania się pod kurek singiel będzie milion lat odkładał.
__________________
"Co nie zabije to wzmocni...To nieprawda. Co nie zabije, to nie zabije. Wcale nie musi wzmacniać, potrafi sponiewierać i zostać na całe życie." Jacek Walkiewicz
Tataraczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-09, 15:55   #129
b937e0c478c7f0bdd9edd1f55f22ced0e16f646d
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 1 020
Dot.: Singielka na swoim

Cytat:
Napisane przez Tataraczka Pokaż wiadomość
A na wykończenie/remont czy nawet jak z wtórnego kupi to kilka jakichkolwiek rzeczy: łóżko, materac, szafa? Mnie to najbardziej przeraża że bez pomocy kogoś albo bez zakredytowania się pod kurek singiel będzie milion lat odkładał.
Ja właśnie z obaw które Ty wymieniłaś zdecyduję się raczej na kawalerkę z rynku wtórnego tak aby moje oszczędności wystarczyły na ok 50% wartości nieruchomości i żeby powoli remontować już w trakcie mieszkania.
Boję się kredytu na 30 lat, jeszcze 15 lat to co innego ( i tak starałabym się nadpłacać), mam niskie zarobki, w razie jakiegokolwiek wypadku losowego nie mam rodziny która mogłaby mi pomóc.
b937e0c478c7f0bdd9edd1f55f22ced0e16f646d jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-09, 16:09   #130
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Singielka na swoim

Cytat:
Napisane przez Tataraczka Pokaż wiadomość
A na wykończenie/remont czy nawet jak z wtórnego kupi to kilka jakichkolwiek rzeczy: łóżko, materac, szafa? Mnie to najbardziej przeraża że bez pomocy kogoś albo bez zakredytowania się pod kurek singiel będzie milion lat odkładał.
Można kupić mieszkanie z rynku wtórnego. Jeśli ktoś decyduje się na rynek pierwotny, to oczywiście trzeba dodatkowo do ceny mieszkania doliczyć koszty wykończenia.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-09, 16:40   #131
thalia666
Wtajemniczenie
 
Avatar thalia666
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 2 216
Dot.: Singielka na swoim

Jakbym była singielką, to już bym miała mieszkanie na kredyt. Raz, że pewnie bym mieszkała z rodzicami zmniejszając koszty(w domu przede wszystkim śpię, całe studia tak to wyglądało), dwa bralabym mniejszy metraż zakładając, że w końcu mieszkanie można wymienić, trzy - mąż obniża mi zdolność kredytową.
Od 1,5 roku obserwuję ceny w Poznaniu - wzrosły o ok.1tyś za metr. Rynek wtórny ok 6-6,5tyś za metr, deweloperka od 7.

U mnie rata z czynszem będzie wyższa niż to, co płacę teraz, ale metraż większy i standard lepszy.

Wysłane z mojego SM-G531F przy użyciu Tapatalka
__________________
"Yesterday is history, tomorrow is a mystery, but today is a gift. That is why it is called the present"
thalia666 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-09, 17:52   #132
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Singielka na swoim

Cytat:
Napisane przez Ondiine Pokaż wiadomość
Mniej więcej z taką kwotą się liczyłam.
Na chwilę obecną poza finansami nie interesowałam się niczym innym, bo nie ma co marzyć, póki nie ma wkładu.
Ale nie wydaje mi się, żeby to nie było możliwe. Jakoś trzeba zacisnąć zęby i dążyć do celu...
A opłaca ci się wracać?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-09, 18:46   #133
AuroraCoriolis
Zadomowienie
 
Avatar AuroraCoriolis
 
Zarejestrowany: 2017-02
Wiadomości: 1 091
Dot.: Singielka na swoim

Cytat:
Napisane przez Kirenne Pokaż wiadomość
Dzięki za te szczegóły.

Czyli jednak w innym banku wzięłaś kredyt, żeby nie czekać 7 lat?
musisz sie zastanowic co sie oplaca bardziej Tobie-wiekszosc bankow ma oferte ,ze albo wyzsza prowizja i nizsza marza albo nizsza prowizja ale wyzsza marza - w zaleznosci od kwoty kredytu i Twoich planow rozne opcje moga mniej lub bardziej oplacalne.
ja wzielam wysoka rpowizje ale nizsza marze bo w perspektywnie calego okresu kredytowania (nawet zakladajac nadplate), jest to dla mnie tansze. Ale prowizja kosztowala mnie 10 tys, wiec czesto ludzie ktorzy nie maja kasy od reki biora bez prowizji ale z rata o 100-200zł wyzsza

Cytat:
Napisane przez Keket Pokaż wiadomość
Tzn. że jak nic nie bierze się na raty, ale zarabia się ok. 7 000 z etatu i działalności, to mogą nie dać kredytu?
Jedyne co mam na raty, to tel. który splacam razem w abonamencie orange.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
banki nie lubia dzialalnosci (no to zalezy jakies), ale jak bedziesz miec 7 netto z etatu to ja Ci prognozuje,ze rkedyt dostaniesz

z tym BIKiem to wszyscy to powtarzaja ale to taki polmit moim zdaniem-moze przy niskich zarobkach ma sens, ale ja wsrod dobrze zarabiajacych znam kilka osob, ktore dostaly bez tego kredyt . Ja tez - PKO BP/ING/CITi - zaden nie mial problemu,ze nigdy nie wzielam nic na kredyt.
AuroraCoriolis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-09, 19:17   #134
Keket
Zakorzenienie
 
Avatar Keket
 
Zarejestrowany: 2011-03
Wiadomości: 3 874
Dot.: Singielka na swoim

Cytat:
Napisane przez AuroraCoriolis Pokaż wiadomość
musisz sie zastanowic co sie oplaca bardziej Tobie-wiekszosc bankow ma oferte ,ze albo wyzsza prowizja i nizsza marza albo nizsza prowizja ale wyzsza marza - w zaleznosci od kwoty kredytu i Twoich planow rozne opcje moga mniej lub bardziej oplacalne.
ja wzielam wysoka rpowizje ale nizsza marze bo w perspektywnie calego okresu kredytowania (nawet zakladajac nadplate), jest to dla mnie tansze. Ale prowizja kosztowala mnie 10 tys, wiec czesto ludzie ktorzy nie maja kasy od reki biora bez prowizji ale z rata o 100-200zł wyzsza



banki nie lubia dzialalnosci (no to zalezy jakies), ale jak bedziesz miec 7 netto z etatu to ja Ci prognozuje,ze rkedyt dostaniesz

z tym BIKiem to wszyscy to powtarzaja ale to taki polmit moim zdaniem-moze przy niskich zarobkach ma sens, ale ja wsrod dobrze zarabiajacych znam kilka osob, ktore dostaly bez tego kredyt . Ja tez - PKO BP/ING/CITi - zaden nie mial problemu,ze nigdy nie wzielam nic na kredyt.
7000 zł mam z etatu i działalności, ale mam zamiar brać kredyt tylko na podstawie dochodów z etatu. Koleżanka zarabia dwa razy mniej niż ja na etacie i dostała kredyt na mieszkanie za 208 000.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

Keket jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-09, 19:44   #135
Tataraczka
Rozeznanie
 
Avatar Tataraczka
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 695
Dot.: Singielka na swoim

[1=b937e0c478c7f0bdd9edd1f 55f22ced0e16f646d;8634674 9]Ja właśnie z obaw które Ty wymieniłaś zdecyduję się raczej na kawalerkę z rynku wtórnego tak aby moje oszczędności wystarczyły na ok 50% wartości nieruchomości i żeby powoli remontować już w trakcie mieszkania.
Boję się kredytu na 30 lat, jeszcze 15 lat to co innego ( i tak starałabym się nadpłacać), mam niskie zarobki, w razie jakiegokolwiek wypadku losowego nie mam rodziny która mogłaby mi pomóc.[/QUOTE]

Ja myślałam nad dwoma niedużymi pokojami z wtórnego ale patrząc na zdjęcia co ludzie powymyślali z kuchnią lub łazienką to mi się odechciewa. Ceny są porównywalne z deweloperką. Jeszcze parę lat solidnego oszczędzania mnie czeka i nie wiem na co się będę decydować. Najbardziej istotna jest dla mnie lokalizacja.
__________________
"Co nie zabije to wzmocni...To nieprawda. Co nie zabije, to nie zabije. Wcale nie musi wzmacniać, potrafi sponiewierać i zostać na całe życie." Jacek Walkiewicz
Tataraczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-09, 23:27   #136
Ondiine
Wtajemniczenie
 
Avatar Ondiine
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 2 586
Dot.: Singielka na swoim

Ja, jeśli już udałoby mi się kieeedyś kupić to swoje mieszkanie to bym chciała pewnie wynająć pokój studentowi/studentce. Zawsze rata by się trochę zmniejszyła

Cytat:
Napisane przez skazana_na_bluesa Pokaż wiadomość
A opłaca ci się wracać?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Wiesz, szczerze? Gdyby nie rodzice, z którymi jestem bardzo zżyta to pewnie bym nie chciała wracać Szczególnie, że tu dużo łatwiej dostać kredyt, patrząc po znajomych, czasem się sama dziwię, że dostają kredyty, czasem nawet bez etatu. Nie spłaci to zabiorą. W sumie... logiczne A u nas zawsze masa problemów, trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby mieć coś swojego
__________________
Work, but don't forget to live.
Ondiine jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-10, 08:13   #137
Kirenne
Zadomowienie
 
Avatar Kirenne
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 1 606
Dot.: Singielka na swoim

Cytat:
Napisane przez AuroraCoriolis Pokaż wiadomość
musisz sie zastanowic co sie oplaca bardziej Tobie-wiekszosc bankow ma oferte ,ze albo wyzsza prowizja i nizsza marza albo nizsza prowizja ale wyzsza marza - w zaleznosci od kwoty kredytu i Twoich planow rozne opcje moga mniej lub bardziej oplacalne.
ja wzielam wysoka rpowizje ale nizsza marze bo w perspektywnie calego okresu kredytowania (nawet zakladajac nadplate), jest to dla mnie tansze. Ale prowizja kosztowala mnie 10 tys, wiec czesto ludzie ktorzy nie maja kasy od reki biora bez prowizji ale z rata o 100-200zł wyzsza.
Na podstawie tego co piszesz rozumiem, że na wstępnie trzeba opłacić całą prowizję? I stąd kwestia, że gdy brakuje pieniędzy to ludzie decydują się na wyższe raty?
__________________
"be yourself, everyone else is already taken"
Kirenne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-10, 08:37   #138
b937e0c478c7f0bdd9edd1f55f22ced0e16f646d
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 1 020
Dot.: Singielka na swoim

Cytat:
Napisane przez Tataraczka Pokaż wiadomość
Ja myślałam nad dwoma niedużymi pokojami z wtórnego ale patrząc na zdjęcia co ludzie powymyślali z kuchnią lub łazienką to mi się odechciewa. Ceny są porównywalne z deweloperką. Jeszcze parę lat solidnego oszczędzania mnie czeka i nie wiem na co się będę decydować. Najbardziej istotna jest dla mnie lokalizacja.
Ja codziennie przeglądam ogłoszenia i wiem o czym mówisz
Też bym wolała dwa pokoje, mieć chociaż niewielką sypialnię osobną ale w przedziale cenowym w którym szukam niewielka sypialnia to w deweloperce wąska klitka ok 7m2 na pojedyncze łóżko jak dla dziecka, już nie mówiąc o lokalizacji gdzieś pod lasem, 2 km od pętli
Jak już wybiorę mieszkanie to z nastawieniem że to mieszkanie być może "na zawsze", bez planów na wymianę na większe w przyszłosci bo nie sądzę aby moja sytuacja finansowa się z czasem znacznie poprawiła a jesli nawet to wolałabym po czterdziestce już nie mieć kredytu albo go już kończyć i zacząć żyć. Dlatego rodzaj mieszkania, jego rozkład, lokalizacja musi być dla mnie przemyślaną decyzją.
b937e0c478c7f0bdd9edd1f55f22ced0e16f646d jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-10, 08:50   #139
czekoladowoo
Zakorzenienie
 
Avatar czekoladowoo
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 27 236
Dot.: Singielka na swoim

Cytat:
Napisane przez Kirenne Pokaż wiadomość
Na podstawie tego co piszesz rozumiem, że na wstępnie trzeba opłacić całą prowizję? I stąd kwestia, że gdy brakuje pieniędzy to ludzie decydują się na wyższe raty?
Tak czasem też tak jest. Albo planują spłacić kredyt wcześniej i wyzsza rata im się bardziej opłaca bo i tak wyjdą na tym lepiej niż płacąc prowizje. Tak było np u mnie

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
czekoladowoo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-10, 08:51   #140
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Singielka na swoim

Zabawne jest to, że ludzie tak bardzo biorą się kredytów, a czytałam artykuł, w którym doradza się, aby zamiast kupować mieszkanie za gotówkę, kupić 3 na kredyt. Mieszkania masz na już, najemcy tych dwóch spłacają Ci ratę, a Ty płacisz ewentualnie tylko za swoje (choć można mieć i taki koszt najmu, że Twoje też się zwróci). W efekcie przed cały czas jesteś właścicielem trzech mieszkań, a powiedzmy 20 latach masz je już bez kredytu. Tak samo mój doradca kredytowy powiedział, że jeśli komuś, kto ma kredyt, poprawiają się znacznie warunki finansowe, to on często zamiast nadpłacać kredyt radzi odkładać tę kwotę na wkład własny do kolejnego mieszkania albo wręcz wziąć kolejny kredyt pod zastaw pierwszej nieruchomości. W ten sposób masz dwa mieszkania, z których jedno wynajmujesz. Tylko wiadomo - to nie jest rozwiązanie dla każdego, nie każdy czuje się na siłach mieć takie zobowiązania.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-10, 09:12   #141
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: Singielka na swoim

Treść usunięta

Edytowane przez Timon i Pumba
Czas edycji: 2023-12-19 o 21:00
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-10, 11:26   #142
Wolha wRedna
Zakorzenienie
 
Avatar Wolha wRedna
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 13 853
Dot.: Singielka na swoim

Cytat:
Napisane przez Tataraczka Pokaż wiadomość
Ja myślałam nad dwoma niedużymi pokojami z wtórnego ale patrząc na zdjęcia co ludzie powymyślali z kuchnią lub łazienką to mi się odechciewa. Ceny są porównywalne z deweloperką. Jeszcze parę lat solidnego oszczędzania mnie czeka i nie wiem na co się będę decydować. Najbardziej istotna jest dla mnie lokalizacja.
Mimo wszystko trafiają sie perełki i nawet w wielkiej plycie. W pracy mam dostep do inwentaryzacji mieszkań i trochę takich perełek widziałam, np. zgrabne 42m2, 2 pokoje okna na 2 strony świata (pod kątem prostym, a nie na równoległych stronach budynku) - tu nawet bylam w mieszkaniu, mieszkanie mniejsze 38 m2, znowu 2 pokoje, ale tu już brak balkonu i niestety okna od jednej strony. oczywiście pisze tu o układzie pomieszczeń (w tym także przeróbkach lokatorskich ścian), nie o wystroju.

Niestety trzeba mieć szczęście.
__________________
aktualizacje
Wolha wRedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-10, 17:52   #143
kathy8998
Rozeznanie
 
Avatar kathy8998
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 756
Dot.: Singielka na swoim

A jak jest z opłatami typu notariusz, podatek, opłata dla pośrednika? Ile "plus minus" trzeba mieć na takie dodatkowe opłaty na start? Powiedzmy przy kawalerce za 120 tysięcy.
kathy8998 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-10, 17:55   #144
czekoladowoo
Zakorzenienie
 
Avatar czekoladowoo
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 27 236
Dot.: Singielka na swoim

Cytat:
Napisane przez kathy8998 Pokaż wiadomość
A jak jest z opłatami typu notariusz, podatek, opłata dla pośrednika? Ile "plus minus" trzeba mieć na takie dodatkowe opłaty na start? Powiedzmy przy kawalerce za 120 tysięcy.
To zależy czy deweloperski stan czy z rynku wtórnego.
Jeśli deweloperski to umowa deweloperska około 700-800 zł bo płacisz połowę, ostateczny akt notarialny około 2 tys zł
Jeśli z wtórnego to prowizja dla biura nieruchomości - średnio 2%-3% prowiji, podatek PCC 2 %, umowa przedwstępna u notariusza około 1500 zł, akt notarialny około 2000 zł.

Do tego w banku wycena nieruchomości - 200-500zł
czekoladowoo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-10, 20:50   #145
AuroraCoriolis
Zadomowienie
 
Avatar AuroraCoriolis
 
Zarejestrowany: 2017-02
Wiadomości: 1 091
Dot.: Singielka na swoim

Cytat:
Napisane przez Kirenne Pokaż wiadomość
Na podstawie tego co piszesz rozumiem, że na wstępnie trzeba opłacić całą prowizję? I stąd kwestia, że gdy brakuje pieniędzy to ludzie decydują się na wyższe raty?
tak, prowizja to zwykle pomiedzy 1,5-3% kwoty kredytu
AuroraCoriolis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-10, 23:23   #146
Ondiine
Wtajemniczenie
 
Avatar Ondiine
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 2 586
Dot.: Singielka na swoim

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
Zabawne jest to, że ludzie tak bardzo biorą się kredytów, a czytałam artykuł, w którym doradza się, aby zamiast kupować mieszkanie za gotówkę, kupić 3 na kredyt. Mieszkania masz na już, najemcy tych dwóch spłacają Ci ratę, a Ty płacisz ewentualnie tylko za swoje (choć można mieć i taki koszt najmu, że Twoje też się zwróci). W efekcie przed cały czas jesteś właścicielem trzech mieszkań, a powiedzmy 20 latach masz je już bez kredytu. Tak samo mój doradca kredytowy powiedział, że jeśli komuś, kto ma kredyt, poprawiają się znacznie warunki finansowe, to on często zamiast nadpłacać kredyt radzi odkładać tę kwotę na wkład własny do kolejnego mieszkania albo wręcz wziąć kolejny kredyt pod zastaw pierwszej nieruchomości. W ten sposób masz dwa mieszkania, z których jedno wynajmujesz. Tylko wiadomo - to nie jest rozwiązanie dla każdego, nie każdy czuje się na siłach mieć takie zobowiązania.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Znajomy właśnie tak zrobił. Kupił dwa mieszkania, wynajmuje je, mieszkania się spłacają, a on sobie postawił dom. Zadłużenie... duże Ale teraz kredyt płaci tylko za dom, a oba mieszkania będzie miał spłacone. Przy czym nie zarabia bardzo dużo.
__________________
Work, but don't forget to live.
Ondiine jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-11, 11:40   #147
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Singielka na swoim

Cytat:
Napisane przez Ondiine Pokaż wiadomość
Znajomy właśnie tak zrobił. Kupił dwa mieszkania, wynajmuje je, mieszkania się spłacają, a on sobie postawił dom. Zadłużenie... duże Ale teraz kredyt płaci tylko za dom, a oba mieszkania będzie miał spłacone. Przy czym nie zarabia bardzo dużo.
A jaka jest twoja definicja tego "bardzo dużo"?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-11, 13:50   #148
kathy8998
Rozeznanie
 
Avatar kathy8998
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 756
Dot.: Singielka na swoim

Czy porywam się motyką na słońce?
Mieszkanie niecałe 40 m, 120 000 zł, rynek wtórny, dodatkowe opłaty (podatek, notariusz, agencja) to około 10 000 zł razem. Kredyt na 110 000 zł, wkład własny 20 000. Na koncie zostaje ok. 5 000 zł, zarobki 2 500 na rękę. Czynsz 250 zł.

Edytowane przez kathy8998
Czas edycji: 2019-01-11 o 14:10
kathy8998 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-11, 16:52   #149
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Singielka na swoim

Cytat:
Napisane przez kathy8998 Pokaż wiadomość
Czy porywam się motyką na słońce?
Mieszkanie niecałe 40 m, 120 000 zł, rynek wtórny, dodatkowe opłaty (podatek, notariusz, agencja) to około 10 000 zł razem. Kredyt na 110 000 zł, wkład własny 20 000. Na koncie zostaje ok. 5 000 zł, zarobki 2 500 na rękę. Czynsz 250 zł.
Zazdroszczę cen mieszkań. Ile wyniesie Cię rata kredytu?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-11, 18:11   #150
Tataraczka
Rozeznanie
 
Avatar Tataraczka
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 695
Dot.: Singielka na swoim

Cytat:
Napisane przez kathy8998 Pokaż wiadomość
Czy porywam się motyką na słońce?
Mieszkanie niecałe 40 m, 120 000 zł, rynek wtórny, dodatkowe opłaty (podatek, notariusz, agencja) to około 10 000 zł razem. Kredyt na 110 000 zł, wkład własny 20 000. Na koncie zostaje ok. 5 000 zł, zarobki 2 500 na rękę. Czynsz 250 zł.
A jaka rata kredytu i na ile lat?

Za 20 tysięcy wkładu własnego w Wawie to sobie mogę wziąć klitę 20metrów ( i to gdy wkład jest 10%) także bardzo zazdroszczę ceny.
__________________
"Co nie zabije to wzmocni...To nieprawda. Co nie zabije, to nie zabije. Wcale nie musi wzmacniać, potrafi sponiewierać i zostać na całe życie." Jacek Walkiewicz
Tataraczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-08-08 11:39:04


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:47.