Radiojodowanie przy tarczycy - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Zdrowie ogólnie

Notka

Zdrowie ogólnie W tym miejscu rozmawiamy o zdrowiu: od profilaktyki po sposoby leczenia. Porada uzyskana na forum nie zastępuje wizyty u lekarza, ma funkcję informacyjną!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-05-28, 12:20   #1
nora_ela
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2017-09
Wiadomości: 144

Radiojodowanie przy tarczycy


Mój facet ma nadczynność tarczycy i czeka go radiojodowanie. Wiemy tylko tyle, że obowiązuje go kwarantanna. Jak to konkretnie wygląda w praktyce? Chodzi mi o kwarantannę. Czy leczenie radioizotopem jodu wymaga powtórzenia za jakiś czas?
nora_ela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-28, 13:16   #2
Mija62
uparta chmura
 
Avatar Mija62
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: Miasto Portowe
Wiadomości: 8 645
Dot.: Radiojodowanie przy tarczycy

Będzie w szpitalu w izolatce na czas tego jodowania.
__________________
"Większość ludzi ma tyle szczęścia, na ile sobie pozwoli"
Abraham Lincoln
Mija62 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-28, 13:19   #3
nora_ela
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2017-09
Wiadomości: 144
Dot.: Radiojodowanie przy tarczycy

Cytat:
Napisane przez Mija62 Pokaż wiadomość
Będzie w szpitalu w izolatce na czas tego jodowania.
Ile trwa pobyt w izolatce? Czy potem jeszcze w domu konieczna jest kwarantanna? Mamy dwupokojowe mieszkanie jakby co.
nora_ela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-28, 13:40   #4
Mija62
uparta chmura
 
Avatar Mija62
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: Miasto Portowe
Wiadomości: 8 645
Dot.: Radiojodowanie przy tarczycy

Cytat:
Napisane przez nora_ela Pokaż wiadomość
Ile trwa pobyt w izolatce? Czy potem jeszcze w domu konieczna jest kwarantanna? Mamy dwupokojowe mieszkanie jakby co.
Wiesz co dokładnie nie wiem, znajoma ma na dwa tygodnie skierowane do szpitala. Czytałam też, że po przyjęciu jodu trzeba przez ok 2-3 tyg ograniczyć kontakty towarzyskie, sex , nie dotykać dzieci i kobiet w ciąży. W domu jak będzie to niech śpi w drugim pokoju, często myje ręce ( bo to jest wydalane przez organizm) dwa razy spuszczać wodę w toalecie, myć dwa razy wannę po kąpieli itp...
__________________
"Większość ludzi ma tyle szczęścia, na ile sobie pozwoli"
Abraham Lincoln
Mija62 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-28, 13:44   #5
Katia525
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 879
Dot.: Radiojodowanie przy tarczycy

Cytat:
Napisane przez Mija62 Pokaż wiadomość
Wiesz co dokładnie nie wiem, znajoma ma na dwa tygodnie skierowane do szpitala. Czytałam też, że po przyjęciu jodu trzeba przez ok 2-3 tyg ograniczyć kontakty towarzyskie, sex , nie dotykać dzieci i kobiet w ciąży. W domu jak będzie to niech śpi w drugim pokoju, często myje ręce ( bo to jest wydalane przez organizm) dwa razy spuszczać wodę w toalecie, myć dwa razy wannę po kąpieli itp...
Okropne. Chyba bym na takie cos sie nie zgodzila (w sensie u mnie)

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Katia525 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-28, 16:06   #6
nora_ela
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2017-09
Wiadomości: 144
Dot.: Radiojodowanie przy tarczycy

Cytat:
Napisane przez Mija62 Pokaż wiadomość
Wiesz co dokładnie nie wiem, znajoma ma na dwa tygodnie skierowane do szpitala. Czytałam też, że po przyjęciu jodu trzeba przez ok 2-3 tyg ograniczyć kontakty towarzyskie, sex , nie dotykać dzieci i kobiet w ciąży. W domu jak będzie to niech śpi w drugim pokoju, często myje ręce ( bo to jest wydalane przez organizm) dwa razy spuszczać wodę w toalecie, myć dwa razy wannę po kąpieli itp...
Czyli tak 5 tygodni wyjętych z życia. Ja nie narzekam, ja się boję, jak on to przeżyje

---------- Dopisano o 16:06 ---------- Poprzedni post napisano o 16:05 ----------

Cytat:
Napisane przez Katia525 Pokaż wiadomość
Okropne. Chyba bym na takie cos sie nie zgodzila (w sensie u mnie)

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ale to przecież nie jest wina tej osoby...
nora_ela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-28, 16:15   #7
Katia525
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 879
Dot.: Radiojodowanie przy tarczycy

Cytat:
Napisane przez nora_ela Pokaż wiadomość
Ale to przecież nie jest wina tej osoby...
Ale ja nigdzie nie napisalam, ze to jest wina tej osoby.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Katia525 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-05-28, 17:16   #8
natalia_t
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 10 465
Dot.: Radiojodowanie przy tarczycy

Żadne 5 tygodni i żadna izolatka. Połknie kapsułkę i pójdzie do domu. Potem przez 3-4 dni będzie musiał ograniczać dłuższe kontakty z innymi ludźmi. Jak będzie chciał to będzie mógł nawet pójść na samotny spacer w jakieś w miarę odludne miejsce - minięcie się z kimś takim na ulicy nie jest groźne, więc przechodniom to nie zaszkodzi. W domu najlepiej żeby utrzymywał kilkumetrowy dystans od innych domowników, większość czasu przebywał w osobnym pomieszczeniu. Powinien dwa razy spuszczać wodę w toalecie, dokładnie płukać wannę. To wszystko tylko kilka dni. Przez dwa tygodnie od połknięcia nie będzie mógł się spotykać z kobietami w ciąży i małymi dziećmi. Tyle.
natalia_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-28, 20:44   #9
nora_ela
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2017-09
Wiadomości: 144
Dot.: Radiojodowanie przy tarczycy

Cytat:
Napisane przez natalia_t Pokaż wiadomość
Żadne 5 tygodni i żadna izolatka. Połknie kapsułkę i pójdzie do domu. Potem przez 3-4 dni będzie musiał ograniczać dłuższe kontakty z innymi ludźmi. Jak będzie chciał to będzie mógł nawet pójść na samotny spacer w jakieś w miarę odludne miejsce - minięcie się z kimś takim na ulicy nie jest groźne, więc przechodniom to nie zaszkodzi. W domu najlepiej żeby utrzymywał kilkumetrowy dystans od innych domowników, większość czasu przebywał w osobnym pomieszczeniu. Powinien dwa razy spuszczać wodę w toalecie, dokładnie płukać wannę. To wszystko tylko kilka dni. Przez dwa tygodnie od połknięcia nie będzie mógł się spotykać z kobietami w ciąży i małymi dziećmi. Tyle.
Czyli mogę z nim np. siedzieć w pokoju i jeść obiad lub kolację. Rozmawiać etc., jeśli zachowana jest pewna odległość. Ale nie mogę się do niego przytulać i spać w jednym łóżku. To muszę kupić jakąś wygodną kanapę do drugiego pokoju.
nora_ela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-29, 09:49   #10
kuncia7
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 76
Dot.: Radiojodowanie przy tarczycy

Cytat:
Napisane przez natalia_t Pokaż wiadomość
Żadne 5 tygodni i żadna izolatka. Połknie kapsułkę i pójdzie do domu. Potem przez 3-4 dni będzie musiał ograniczać dłuższe kontakty z innymi ludźmi. Jak będzie chciał to będzie mógł nawet pójść na samotny spacer w jakieś w miarę odludne miejsce - minięcie się z kimś takim na ulicy nie jest groźne, więc przechodniom to nie zaszkodzi. W domu najlepiej żeby utrzymywał kilkumetrowy dystans od innych domowników, większość czasu przebywał w osobnym pomieszczeniu. Powinien dwa razy spuszczać wodę w toalecie, dokładnie płukać wannę. To wszystko tylko kilka dni. Przez dwa tygodnie od połknięcia nie będzie mógł się spotykać z kobietami w ciąży i małymi dziećmi. Tyle.
Dokładnie tak jak napisała Natalia .
Dostanie też wszelkie zalecenia na piśmie i dokładnie określony czas rozpadu przyjętej dawki radiojodu .
Spokojnie , to zaledwie kilka dni .
W końcu zdrowie najważniejsze .
Jeśli macie plany prokreacyjne, trzeba je trochę przesunąć w czasie .
kuncia7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-29, 10:34   #11
nora_ela
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2017-09
Wiadomości: 144
Dot.: Radiojodowanie przy tarczycy

Cytat:
Napisane przez kuncia7 Pokaż wiadomość
Dokładnie tak jak napisała Natalia .
Dostanie też wszelkie zalecenia na piśmie i dokładnie określony czas rozpadu przyjętej dawki radiojodu .
Spokojnie , to zaledwie kilka dni .
W końcu zdrowie najważniejsze .
Jeśli macie plany prokreacyjne, trzeba je trochę przesunąć w czasie .
Dobrze, że to tylko kilka dni, bo my bez przytulania ciężko egzystujemy Na razie dzieci nie planujemy, bo założyłam własną firmę, więc tutaj akurat nie ma żadnych komplikacji. Oczywiście, zdrowie najważniejsze. Czy na czas leczenia mamy unikać soli jodowanej w żywności?
nora_ela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-06-01, 17:14   #12
Tyven
Raczkowanie
 
Avatar Tyven
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 412
Dot.: Radiojodowanie przy tarczycy

Dwa razy przyjmowałam radiojod (nie dlatego, że trzeba powtarzać, po prostu największa dostępna dawka była za mała). Nie było to bardzo uciążliwe, z kobietami w ciąży i małymi dziećmi i tak kontaktu nie miałam. Lekarz mi powiedział że niektórzy podchodzą do tego jakby jechali do Czarnobyla, a tak naprawdę to w otoczeniu są dużo bardziej szkodliwe związki, o których nawet nie mamy pojęcia.

Sól jodowaną zalecono mi odstawić już na samym początku leczenia, długo przed podaniem radiojodu, i od tamtej pory w ogóle jej nie używam.
Tyven jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zdrowie ogólnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-06-01 18:14:08


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:43.