Czy znalezienie pracy w moim przypadku jest w ogóle możliwe? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2021-12-31, 18:38   #1
e7aca74833beb389e29a01910e08a559951a002a_6250be83e2117
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2021-12
Wiadomości: 8

Czy znalezienie pracy w moim przypadku jest w ogóle możliwe?


Widziałam tu kilka podobnych postów, więc uznałam, że może też zapytam.
Skończyłam liceum, teraz studiuję zaocznie. Mieszkam we wsi, z której najbliżej jest mi do miasta, które może liczyć z max. 100 tysięcy mieszkańców (czytałam, że wielkość miasta może mieć wpływ rynek pracy), a na studia dojeżdżam do Trójmiasta.
Studiuję lingwistykę stosowaną i wizja długoterminowa jest taka, by zostać tłumaczką, najlepiej symultaniczną. Plan był zawsze taki sam: na początku popracuję kilka miesięcy u siebie w jakiejś pracy typu kelnerka-recepcjonistka czy inna z tych "od których się zaczyna" by zdobyć pierwsze doświadczenie, potem przeprowadzę się do Trójmiasta i tam będę też pracować w tym typie pracy. Kiedy będę mieć pewne ogólne doświadczenie, spróbuję dostać pracę już konkretnie jako recepcjonistka w biurze tłumaczeń/firmie tłumaczeniowej, gdzie poznam ludzi z tego środowiska i potem, gdy skończę studia, nie dość, że będę miała trzy lata doświadczenia na rynku pracy, to jeszcze sporo osób, których się mogę popytać o pracę.
Od razu podkreślam - nie mam żadnego doświadczenia. Kiedyś, w gimnazjum, dałam się namówić na bycie konsultantką Oriflame, ale tego chyba nie można wliczyć w doświadczenie zawodowe i teraz przez 2-3 tygodnie próbowałam coś z wypełnianiem ankiet, ale o ironio, większość ankiet była skierowana do osób które już pracują, mają samochód albo własne mieszkanie i inne tego typu rzeczy. Ja się do tego nie zaliczam.
Od października do listopada raz na 2-3 trzy dni siadałam i wysyłałam po kilka CV przez OLX. Wyrobiłam sobie nawet książeczkę sanepidowską (i wciąż staram się zdobyć prawo jazdy, ale jak na razie raz oblałam). CV początkowo nawet dopasowywałam dokładnie pod pracodawcę, ale potem się poddałam i zrobiłam jedną uniwersalną wersję. Żadnej odpowiedzi. Dosłownie. Tylko raz uzyskałam odpowiedź i wypadłam naprawdę dobrze na rozmowie, tylko problem był w tym, że dojazdy do miasta (a mieszkam we wsi) pozwalały mi pracować wyłącznie od najwcześniej 8 do najpóźniej 16, co im nie pasowało.
Poza tym żadnej odpowiedzi. Kilka osób sprawdzało mi CV i mówiło, że jest świetne, więc podejrzewam, że to kwestia doświadczenia, a raczej jego braku.
Ostatnio zarejestrowałam się do Urzędu Pracy, ale ofert pracy w tym mieście jest tylko 28, z czego tylko 2 to praca dla kasjera, nie ma żadnych ofert dla kelnera/recepcjonisty itd. Reszta to ogłoszenia dla osób po studiach albo wykształceniu technicznym. Z tych dwóch ofert jedna, chociaż atrakcyjna, wymaga pracy przez 6 miesięcy (a ja chce przepracować max. 2-3 i przeprowadzić się do Gdańska), druga natomiast ma wymagane wykształcenie branżowe.
Nie wiem co robić, czuję się kompletnie beznadziejnie. Dodatkowo większość moich znajomych studiuję teraz dziennie bądź mieszka w Trójmieście i koniec końców cierpi też na tym moje życie towarzyskie. Moje życie wygląda teraz tak, że w ciągu tygodnia siedzę w domu i nawet nigdzie nie wychodzę (bo nie mam gdzie), a wypad z rodzicami na zakupy do Lidla to ironicznie jeden z jedynych okazji, by gdzieś wyjść. Już kilka razy miałam depresyjne momenty i nie mam pojęcia co zrobić, jestem w martwym punkcie.
e7aca74833beb389e29a01910e08a559951a002a_6250be83e2117 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-01-08, 12:51   #2
squirrelqa
Zakorzenienie
 
Avatar squirrelqa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: W podróży
Wiadomości: 6 906
Dot.: Czy znalezienie pracy w moim przypadku jest w ogóle możliwe?

Szukasz pracy w Trójmieście? Jak nie, to zacznij i jak ją złapiesz, to wynajmij tam pokój. Po co siedzisz na tej wsi?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

squirrelqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-01-08, 16:16   #3
Osleidis
Rozeznanie
 
Avatar Osleidis
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: zza kurtyny
Wiadomości: 867
Dot.: Czy znalezienie pracy w moim przypadku jest w ogóle możliwe?

Pracowałam przez jakiś czas na recepcji w budynkach biurowych w Gdyni. Praca fajna do łączenia ze studiami - można było spokojnie się uczyć podczas pracy, bo nie za dużo się działo i grafik był elastyczny. Jak coś to pisz na priv, dam znać o szczegółach i gdzie uderzać. Kasa - minimalna godzinówka, ale zawsze coś na początek.
Osleidis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-01-08, 17:13   #4
Alekto123
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2020-05
Wiadomości: 1 213
Dot.: Czy znalezienie pracy w moim przypadku jest w ogóle możliwe?

Korepetycje przez Internet albo może ktoś miejscowy potrzebuje. Możesz sobie to potem wpisać w CV i zawsze będzie coś.

A nie próbowałaś już łapać jakich zleceń na tłumaczenia? Z tego co wiem, to w biurze tłumaczeń nie poznasz żadnych tłumaczy, chyba że wirtualnie, czyli tak jak i teraz możesz.

Jakie znasz języki? Lepiej znać coś więcej niż angielski. Na angielski jest największa konkurencja i najniższe stawki, ale jeśli znasz jakiś inny to tym bardziej zaczęłabym od polowania na jakieś zlecenia. Najwięcej zleceń i za najlepsze stawki są dla tłumaczeń technicznych i medycznych. Jesteś w stanie tłumaczyć takie teksty?

Doczytałam w innym wątku, że znasz też niemiecki i hiszpański. Jeśli jesteś na B2 albo możesz ciągu paru miesięcy pocisnąć i douczyć się na B2 chociaż jednego z nich, ale lepiej niemieckiego, to możesz startować na help desk IT, gdzie potrzebują osób z językami. Nie jest to praca wymagająca technicznie i dostaniesz szkolenie co masz robić, a jak coś jest bardziej skomplikowane to wysyłasz do drugiej linii supportu. Na taki support najczęściej trafiają ludzie po różnych kierunkach nie technicznych, którzy znają jakiś dodatkowy obcy język poza angielskim, albo studenci pierwszych lat informatyki sobie tam dorabiają. Natomiast sama praca może okazać się dla Ciebie nieźle płatna, często firmy dają dodatek językowy za znajomość języka do podstawowego wynagrodzenia. Kilka lat temu koleżanka dostawała 1000 zł dodatku językowego do podstawowego wynagrodzenia za znajomość niemieckiego.

Plusy takiej pracy to zazwyczaj wypłata niezła jak na Polskie standardy i możliwość korzystania z języka do porozumiewania się z nativami. Zazwyczaj to spore firmy robiące support dla klientów zagranicznych, gdzie faktycznie trzeba z takim Hansem porozmawiać czy napisać mu emaila.

Edytowane przez Alekto123
Czas edycji: 2022-01-08 o 17:48
Alekto123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-01-08 18:13:12


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:53.