Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2020-06-06, 08:18   #1
archimonde
Raczkowanie
 
Avatar archimonde
 
Zarejestrowany: 2017-04
Wiadomości: 388

Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?


Czy dorosłe, samodzielne finansowo dziecko "powinno" wspierać finansowo rodziców, z którymi już nie mieszka? Szczególnie, jeśli wiedzie mu się lepiej, niż im?

Nie mam na myśli skrajnych sytuacji, gdy np. rodzic ciężko zachoruje i potrzebuje pieniędzy na leczenie. Myślę, że wtedy większość dzieci w miarę możliwości udzieliłaby pomocy (z wyłączeniem rodzin mocno patologicznych).

Ale weźmy inny przykład:
Rodzina 2+2, dorosłe dzieci. Rodzice w młodości olali kwestię zdobycia wykształcenia i/lub znalezienia porządnej pracy. Założyli rodzinę w kiepskich warunkach bytowych i bez zabezpieczenia finansowego. Mało zarabiają, nie mają żadnych oszczędności. Nigdy nie podejmowali żadnych wysiłków, żeby polepszyć swoją sytuację.

Dzieciom udało się zdobyć świetną pracę (+opcjonalnie skończyć dobre studia). Żyją na dużo wyższej stopie życia, niż wcześniej w domu rodzinnym - czy powinny dzielić się tym, co zarabiają z rodzicami?

Ja zauważyłam 2 szkoły (celowo przerysowane):

I
  • "rodzina jest najważniejsza/dziecko powinno odpłacić się rodzicom za to, że je wychowali i utrzymywali"
  • "rodzice ciężko harowali, żeby bachor miał co jeść i trzeba im za to dziękować do końca życia"

II
  • "dziecko nie prosiło się o przyjście na świat, narodziny były świadomą decyzją rodziców i dziecko nie jest im nic winne"
  • "to rodzice podjęli decyzję o założeniu rodziny, dziecko nie jest odpowiedzialne za to, że im teraz ciężko"

Co myślicie Jestem ciekawa Waszych opinii z perspektywy dzieci i/lub rodziców.
__________________

archimonde jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-06, 12:22   #2
Swietusia
Bot
 
Avatar Swietusia
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 11 718
Dot.: Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?

Uważam, że to zależy tylko od widzimisię dzieci, nie jest żadną powinnością.
__________________
contra negantem principia non est disputandum
Swietusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-06, 12:31   #3
amillia
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 2 364
Dot.: Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?

Nie użyłabym słowa "powinni", ale nie wyobrażam sobie też w dobrze funkcjonującej rodzinie obserwowania, jak rodzice biedują kiedy ja żyję jak pączek w maśle. O ile druga strona nie wymusza tej pomocy i rodzina pozostaje w dobrych relacjach to taką pomoc uważam za raczej oczywistą.
amillia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-06, 13:37   #4
j_fly
Zakorzenienie
 
Avatar j_fly
 
Zarejestrowany: 2015-11
Wiadomości: 6 937
Dot.: Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?

Cytat:
Napisane przez amillia Pokaż wiadomość
Nie użyłabym słowa "powinni", ale nie wyobrażam sobie też w dobrze funkcjonującej rodzinie obserwowania, jak rodzice biedują kiedy ja żyję jak pączek w maśle. O ile druga strona nie wymusza tej pomocy i rodzina pozostaje w dobrych relacjach to taką pomoc uważam za raczej oczywistą.
Też tak myślę.
Kilka lat temu moja mama musiała pilnie zrobić pewne badanie. Termin na NFZ, to pół roku, prywatnie - tydzień, tylko w cenie 600 zł. Bez mrugnięcia okiem dałam mamie kasę (tak, dałam, a nie pożyczyłam) i nawet przez chwilę nie pomyślałam, żeby żądać zwrotu.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.


Mistrz i Małgorzata, Michaił Bułhakow
j_fly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-07, 10:59   #5
3d8bff70f80d7c90d7fb1886fcde1de8ca56be25_65a543ff917fd
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 1 555
Dot.: Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?

Treść usunięta
3d8bff70f80d7c90d7fb1886fcde1de8ca56be25_65a543ff917fd jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-07, 13:57   #6
marza_mr
Zakorzenienie
 
Avatar marza_mr
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 7 321
Dot.: Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?

Cytat:
Napisane przez amillia Pokaż wiadomość
Nie użyłabym słowa "powinni", ale nie wyobrażam sobie też w dobrze funkcjonującej rodzinie obserwowania, jak rodzice biedują kiedy ja żyję jak pączek w maśle. O ile druga strona nie wymusza tej pomocy i rodzina pozostaje w dobrych relacjach to taką pomoc uważam za raczej oczywistą.
Mam takie samo zdanie, w normalnej rodzinie jest naturalne, że pomaga się tym, którzy tej pomocy potrzebują.
marza_mr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-07, 15:12   #7
Ruwi
Zadomowienie
 
Avatar Ruwi
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 263
Dot.: Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?

Raczej bliżej mi do drugiej opcji, ale to też zależy od sytuacji. Co innego pomóc komuś, kto miał pecha w życiu, a co innego przejmowanie odpowiedzialności za czyjeś głupie błędy.
Ruwi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2020-06-07, 15:23   #8
Rysia16
Zakorzenienie
 
Avatar Rysia16
 
Zarejestrowany: 2011-10
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 10 259
Dot.: Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?

Pomagałbym tylko i wyłącznie wtedy, gdyby mieli żyć w biedzie, ale nie pomogłabym wcale, gdybym np. otrzymywała od nich takie uwagi, jak w sytuacji I przez Ciebie przytoczonej
Mój punkt widzenia jest bardzo zależny od relacji z rodzicami. Nie ma, że coś się 'powinno'
Rysia16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-07, 15:49   #9
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?

Wiekszosc osob chce pomagac swoim rodzicom, niestety seniorzy czesto to wykorzystuja i dorzucaja jeszcze rodzenstwo do sponsorowania.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-07, 17:31   #10
K1987
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 804
Dot.: Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?

Znam osobiście kobietę, która jeszcze w pełni sił i stosunkowo młodym wieku (43 lata) zrezygnowała z pracy i stwierdziła, że teraz to ją dzieci mają utrzymywać, skoro ona ich wychowała itp to niech się teraz odwdzięczą.
Takiej mamusi nie dałabym nawet złotówki, choćbym zarabiała 10tyś a ona miałaby po caritasach itp chodzić.

Natomiast swojej mamie dałabym kasę bez wahania, bo wiem, że nie rozpieprza pieniędzy na bzdety. Poza tym zapewniła mi wykształcenie które pozwala mi teraz dobrze zarabiać, więc nie widzę powodu żeby jej komfortu życia nie podnieść w razie potrzeby.
K1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-07, 17:56   #11
beatiska
Zakorzenienie
 
Avatar beatiska
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Tychy
Wiadomości: 13 110
Dot.: Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?

Moim zdaniem zalezy to od relacji i danej sytuacji. Na pewno, gdyby moi rodzice tego potrzebowali, to bym bez zastanowienia i bez ich proszenia wsparła ich finansowo.
__________________
Zdognie z perzporawdzomyni baniadmai nie ma zenacznia kojnolesc ltier przy zpiasie dengao solwa. Nwajzanszyeim jest, aby prieszwa i otatsnia lteria byla na siwom mijsecu, ptzosałoe mgoą być w niaedziłe i w dszalym cąigu nie pwinono to sawrztać polbemórw ze zozumierniem tksetu.

Narysuj mi coś

23/6
beatiska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2020-06-08, 14:45   #12
kennedy
Zakorzenienie
 
Avatar kennedy
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 18 401
Dot.: Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?

kazda sytuacja jest inna wiec nie ma co uoglniac.
__________________
Kiedy kobiety kogoś poznają to myślą, że to fajny facet. Jest już wstępnie zaakceptowany jako partner, a później może to tylko zepsuć lub nie. Kiedy mężczyźni kogoś poznają to myślą: „Ma niezłe nogi”.
kennedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-08, 19:42   #13
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 13 579
Dot.: Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?

Cytat:
Napisane przez archimonde Pokaż wiadomość
Czy dorosłe, samodzielne finansowo dziecko "powinno" wspierać finansowo rodziców, z którymi już nie mieszka? Szczególnie, jeśli wiedzie mu się lepiej, niż im?

Nie mam na myśli skrajnych sytuacji, gdy np. rodzic ciężko zachoruje i potrzebuje pieniędzy na leczenie. Myślę, że wtedy większość dzieci w miarę możliwości udzieliłaby pomocy (z wyłączeniem rodzin mocno patologicznych).

Ale weźmy inny przykład:
Rodzina 2+2, dorosłe dzieci. Rodzice w młodości olali kwestię zdobycia wykształcenia i/lub znalezienia porządnej pracy. Założyli rodzinę w kiepskich warunkach bytowych i bez zabezpieczenia finansowego. Mało zarabiają, nie mają żadnych oszczędności. Nigdy nie podejmowali żadnych wysiłków, żeby polepszyć swoją sytuację.

Dzieciom udało się zdobyć świetną pracę (+opcjonalnie skończyć dobre studia). Żyją na dużo wyższej stopie życia, niż wcześniej w domu rodzinnym - czy powinny dzielić się tym, co zarabiają z rodzicami?

Ja zauważyłam 2 szkoły (celowo przerysowane):

I
  • "rodzina jest najważniejsza/dziecko powinno odpłacić się rodzicom za to, że je wychowali i utrzymywali"
  • "rodzice ciężko harowali, żeby bachor miał co jeść i trzeba im za to dziękować do końca życia"

II
  • "dziecko nie prosiło się o przyjście na świat, narodziny były świadomą decyzją rodziców i dziecko nie jest im nic winne"
  • "to rodzice podjęli decyzję o założeniu rodziny, dziecko nie jest odpowiedzialne za to, że im teraz ciężko"

Co myślicie Jestem ciekawa Waszych opinii z perspektywy dzieci i/lub rodziców.
tak, jeżeli rodzic jest stary, schorowany i nie radzi sobie finansowo.

Należy pamiętać że rodzice mogą wnieść o alimenty dla siebie a jeżeli opiekę nad nim sprawuje MOPS - sprawa na 100% trafi do sądu.
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-08, 23:17   #14
Swietusia
Bot
 
Avatar Swietusia
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 11 718
Dot.: Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?

[1=b872d78680f891d873273d3 1baaf276c9d6e57ec_6594a44 f1cc14;87915810]Należy pamiętać że rodzice mogą wnieść o alimenty dla siebie a jeżeli opiekę nad nim sprawuje MOPS - sprawa na 100% trafi do sądu.[/QUOTE]

Aż mi się przypomniało. xD

Załącznik 7718834
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg comment_u8z9q4kNxWOFB9uaess7slqoV5QLtz81.jpg (34,5 KB, 125 załadowań)
__________________
contra negantem principia non est disputandum
Swietusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-09, 06:53   #15
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?

Wszystko zależy od relacji w danej rodzinie. Nie uważam, żeby dzieci coś musiały robić. Bliżej mi do opcji nr 2. Nie muszę, ale mogę.
Co po poruszonego przykładu alimentów, bardzo mocno protestowałabym i użyła każdy możliwy argument, by nie płacić alimentów rodzicowi.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-09, 15:36   #16
Frozen_Rose
Rozeznanie
 
Avatar Frozen_Rose
 
Zarejestrowany: 2019-10
Wiadomości: 676
Dot.: Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?

Uważam, że wszystko zależy od tego jacy to byli rodzice. Jeśli wychowywali dziecko, okazywali chociaż minimum zainteresowania i uczuć, to myślę, że zasługują na wsparcie finansowe. Jeśli natomiast rodzice traktowali dziecko, że się wyrażę, jak gówno, to niech nie liczą nawet na złamanego grosza.
Moja wypowiedź jest trochę powierzchowna. Mam na myśli to, że wszystko zależy od relacji rodzinnych. Czy się dobrze działo czy źle pomiędzy rodzicami, a dzieckiem.
Jestem, więc bardziej za 2 opcją.

Edytowane przez Frozen_Rose
Czas edycji: 2020-06-09 o 15:38
Frozen_Rose jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-10, 13:03   #17
Shady_Lady
Raczkowanie
 
Avatar Shady_Lady
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 384
Dot.: Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?

Jak wyzej - wszystko to kwestia samych rodzicow. Jezeli wspierali oni swoje dziecko i inwestowali w jego rozwoj czy zycie ponad wymaganym minimum i są z nim w dobrych relacjach to powinni byc wspomagani na starosc. Jezeli zas są dla dziecka kompletnie obcymi lub wręcz nieproszonymi osobami - dziecko powinno miec prawo sie od nich odciac calkowicie.
Shady_Lady jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-10, 13:24   #18
sunshinebutterfly
Zadomowienie
 
Avatar sunshinebutterfly
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 073
Dot.: Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?

Wszystko zależy od sytuacji finansowej dzieci.
Jeżeli jest bardzo dobra to jak najbardziej tak, uważam, że powinni pomagać rodzicom.
Jeżeli jest natomiast średnia a dzieci same mają na głowie swoje własne dzieci, hipotekę etc no to sorry, ale z pustego nawet Salomon nie naleje.
sunshinebutterfly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-10, 20:04   #19
britnay
Zakorzenienie
 
Avatar britnay
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 506
Dot.: Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?

Jeżeli rodzice znaleźliby się w trudnej sytuacji finansowej (czyli nie starczałoby im do pierwszego) to uważam, ze dzieci powinny pomagać, zwłaszcza jeśli ich na to stać. Jeżeli stać ich na spokojne, ale skromne życie, to nie ma obowiązku, zależy od dzieci.
__________________
Always Fighter
britnay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2020-06-10, 22:23   #20
a240a5cdc9601fd61cd3ffc006c0fc885123340f_657b9702b0d25
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-11
Wiadomości: 6 124
Dot.: Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?

Zależy jak żyli. Nygusom, lewusom żyjącym z zasiłków albo całe życie cwaniakującym w robocie na czarno (bo podatki i składki płacą frajerzy), raczej bym nie pomogła. Każdy jest kowalem swojego losu, sorry.
a240a5cdc9601fd61cd3ffc006c0fc885123340f_657b9702b0d25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-10, 22:34   #21
KingPrincess
Raczkowanie
 
Avatar KingPrincess
 
Zarejestrowany: 2019-12
Wiadomości: 75
Dot.: Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?

Ciężki temat, z rodzinami to różnie bywa. U mnie zawsze było tak: "ja ci daję teraz stówę, ale masz się mną zająć na stare lata" Więc szybko się nauczyłam, by tych stówek nie brać, bo w opiekunkę-męczennika bawić się nie zamierzam.
KingPrincess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-10, 22:36   #22
a240a5cdc9601fd61cd3ffc006c0fc885123340f_657b9702b0d25
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-11
Wiadomości: 6 124
Dot.: Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?

Cytat:
Napisane przez KingPrincess Pokaż wiadomość
"ja ci daję teraz stówę, ale masz się mną zająć na stare lata"

Nieźle Przynajmniej nie było owijania w bawełnę.
a240a5cdc9601fd61cd3ffc006c0fc885123340f_657b9702b0d25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-11, 10:17   #23
Azhaar
Zadomowienie
 
Avatar Azhaar
 
Zarejestrowany: 2012-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 521
Dot.: Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?

Co znaczy ,,pomagać"?

Pieniedzy nigdy nie jest za dużo i rodzicom może zawsze na coś brakować, takie życie. Mogą żyć normalnie i na średnim poziomie, ale mogą nie mieć dodatkowej kasy na wakacje czy nowego iPhone'a czy spełnienie innych marzeń lub zachcianek.

Czy jeżeli po roku odkładania stać mnie na wakacje za 15 tys, to rodzicom też mam zasponsorować to samo, bo mi się wiedzie lepiej niż im?

Jakoś średnio mi się uśmiecha pracować tylko po to by wyrównywać standard życia moich rodziców z moim.

Ogólnie u siebie w rodzinie raczej nie mam tego problemu. Co prawda nie mam super relacji w rodzinie, ale moi rodzice akurat są super odpowiedzialni finansowo. Kiedy mieli więcej wydatków w trakcie leczenia lub mniejsze dochody (w zasadzie zerowe) w trakcie koronawirusa, to oferowałam wsparcie, bo wiedziałam, że to trudna sytuacja.

Ale nie zgodziłabym się na przelewanie kasy ,,bo tak, dla zasady". No nie. To nie moja wina, ze wybrali posiadanie dzieci zamiast np. zagranicznych wycieczek i nie zamierzam im z tego powodu niczego rekompensować. To był ich wybór.
Azhaar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-06-11, 10:25   #24
07f49d5297ed442eaa63bdc5e3365630f1fe1bde_620d9001ec3ce
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 11 232
Dot.: Czy dorosłe dzieci powinny pomagać finansowo rodzicom?

Jakbym miała hajsu jak lodu to jasne, że bym pomagała. W sensie jakbym była takim np. Robertem Lewandowskim wybudowalabym im dom jaki chcą, kupiła samochód, wysłała na wakacje. Dzieliłabym się tym co mam, bo po prostu w głowie mi się nie mieści, że ja mam pływać w kasie, a oni wiedliby przeciętne życie w bloku. Oni zrobiliby tak samo, to znaczy gdyby na przykład wygrali kilkanaście milionów na loterii, to wiem że większa część trafiłaby do mnie ALE wracając na ziemię i do aktualnej sytuacji, to gdyby potrzebowali to oczywiście pomagalabym na tyle ile obecnie możemy, nie zostawilabym ich na lodzie, nie wyobrażam sobie tego.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka
07f49d5297ed442eaa63bdc5e3365630f1fe1bde_620d9001ec3ce jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-06-11 11:25:51


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:14.