Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7 - Strona 13 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2017-12-04, 17:18   #361
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 9 219
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
Jestem w Biedrze, nagle obok mnie pojawia się starsza kobieta, pokazuje laską na chrupki i mówi do mnie: "Przeczyta mi, co tu pisze". Jako że chamstwa nie uznaję w żadnym wieku i uważam, że kultura jednak pewna obowiązuje, pytam: "Kto przeczyta?", a ona na to z oburzeniem: "No Ty. Ty mnie przeczytaj, co tu pisze!" i wymachuje tą laską. Wtedy ja do niej: "A o które dokładnie Ci chodzi?". Kobieta zrobiła minę pt. "Ty gówniaro, jak śmiesz się zwracać tak do mnie", więc powiedziałam spokojnie: "Zrozumiałam z wypowiedzi, że jesteśmy na ty". Kobita pomachała laską, ponawyklinała mnie pod nosem i odeszła.

Kto był Grażyną?
Według mnie starsza pani. Również nie toleruję chamstwa w żadnym wydaniu i nie uznaję wieku za usprawiedliwienie. Dziwnym trafem spotykam wielu starszych i mocno starszych ludzi, którzy się tak nie zachowują, więc nie kupuję argumentu, że "oni tak mają".

Rzadko kto kryształowy za młodu ot tak chamieje na starość. Częściej jednak z buraczanego osobnika robi się równie buraczany staruszek.
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-04, 17:42   #362
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Cytat:
Napisane przez Doris1981 Pokaż wiadomość
Taka forma zwracania się do kogoś dla wielu starszych osób jest czymś tak naturalnym, że nie potraktowałabym tego początkowo jako chamstwo. Dalsze zachowanie tej pani oczywiście świadczyło o tym, że chamska lub lekko kopnięta, ale zwrot w takiej bezosobowej formie to nie grażynizm. Kiedyś tak się po prostu często zwracano do innych osób.
"Czy mogłaby mi przeczytać" - grzecznie, nikt nie każe jej zmieniać swojego sposobu mówienia, ale można pytać i prosić o przysługę, a nie stwierdzać.

Na przyzwolenie, bo ktoś jest starszy, też są granice.
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest teraz online Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-04, 23:58   #363
gryx82
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 30 807
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

[1=3ebdb6c370169ce1a39c163 fc8d64643247d9f80;7940426 6]A nie zastanowiło Cię, że NIKT z kilkunastu komentujących Ci nie przyklasnął, tylko - jak rzadko - jednomyślnie stwierdzono brak januszingu?[/QUOTE]
Szczerze, to mnie to załamało lekko, życie.
Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Ja się wyłamię
Dziękuję
Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Autorka twierdzi, że jest, bo to znienawidzona wychowawczyni siostry była
Cytat:
Napisane przez liselotta Pokaż wiadomość
Gryx to mężczyzna nas forumowy

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
już pomijając całą resztę, to co to ma w zasadzie do rzeczy?


jakie to ma znaczenie w tym wypadku?
To, że pewne zachowania wynikają z określonych cech charakteru
Cytat:
Napisane przez mabi27 Pokaż wiadomość
No może takie, że przydybała jego matkę na ulicy i ni z gruchy ni z pietruchy zaczyna o habilitacji swojej córki? A nawet nie utrzymują bliskich kontaktów (o ile utrzymują jakiekolwiek)?
Ona specjalnie przeszła na drugą stronę ulicy (a jak się widują raz na kilka lat przeciętnie, to też pogaduszek nigdy nie było, zazwyczaj "dzień dobry" i zwyczajowe dwa słowa o pogodzie). Ale OK, ja jestem wielbłądem, niech będzie.
gryx82 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-05, 00:00   #364
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Cytat:
Napisane przez gryx82 Pokaż wiadomość
Ojoooj.
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest teraz online Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-05, 00:03   #365
gryx82
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 30 807
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Ojoooj.
Spoko, się przyzwyczaiłem
gryx82 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-05, 06:30   #366
antonina_bielska
Polka Ogarniaczka
 
Avatar antonina_bielska
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: słoikowo
Wiadomości: 8 106
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Ja nie znoszę jak się do mnie ktoś zwraca w tej formie: pokaże, siądzie, zrobi wg mnie Grażą była ta babka, jakoś wszyscy mi znani starsi ludzie potrafią normalnie się zwrócić o pomoc w odczytaniu czegoś

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Lubię czytać

„Leć tam gdzie miłość głaszcze Cię dłonią, nie płacz za tymi, co miłość Twą trwonią”
antonina_bielska jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-05, 06:31   #367
mabi27
Wtajemniczenie
 
Avatar mabi27
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 2 477
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Cytat:
Napisane przez gryx82 Pokaż wiadomość
Szczerze, to mnie to załamało lekko, życie.

Dziękuję




To, że pewne zachowania wynikają z określonych cech charakteru

Ona specjalnie przeszła na drugą stronę ulicy (a jak się widują raz na kilka lat przeciętnie, to też pogaduszek nigdy nie było, zazwyczaj "dzień dobry" i zwyczajowe dwa słowa o pogodzie). Ale OK, ja jestem wielbłądem, niech będzie.
Źle mnie zrozumiales, ja uważam, że kobieta przygrażynowała.
mabi27 jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-12-05, 06:33   #368
201712071518
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 11 487
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Cytat:
Napisane przez Jamajka007 Pokaż wiadomość
Jest jednak subtelna różnica pomiędzy Czy mogłabyś mi przeczytać..? a Przeczyta mi
No niby tak, ale czytalam ostatnio jakis stary polski romans i tam w sytuacji oswiadczyn dziewczyna sie oczywiscie poplakala a facet do niej:
-no i czego płacze?
(Oczywiscie przyjaznie i w duchu romantycznym)

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
201712071518 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-05, 06:36   #369
Paprotka_
Zakorzenienie
 
Avatar Paprotka_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 4 488
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Cytat:
Napisane przez antonina_bielska Pokaż wiadomość
Ja nie znoszę jak się do mnie ktoś zwraca w tej formie: pokaże, siądzie, zrobi wg mnie Grażą była ta babka, jakoś wszyscy mi znani starsi ludzie potrafią normalnie się zwrócić o pomoc w odczytaniu czegoś

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
To chyba zależy od tego gdzie się kto wychował. W niektórych rejonach była to forma grzecznościowa, która pozwalała "nie tykać" ludzi ("pan" to był we dworze). Dotyczyło to głównie (o ile nie tylko) wsi a potem zaczęło się rozprzestrzeniać.Też tej formy nie znoszę, ale nie obrażam się o nią. Zakładam, że nie jest to zła wola proszącego.
__________________
Czasami bywa się gołębiem a czasami pomnikiem.
----------------------------------------------------------
PRETENSJONALNY nie oznacza "pełen pretensji"
Za słownikiem PWN:
pretensjonalny to
1. «zachowujący się sztucznie, krygujący się»
2. «zbyt wyszukany, świadczący o złym guście»
Paprotka_ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-05, 07:01   #370
ridja devojka
Zakorzenienie
 
Avatar ridja devojka
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 14 671
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Ja za to nie znosze jak ktoś mówi "usiasc" "dyskietka" "zaczekać" - a to najczęściej się zdarzało w jednej przychodni takiej ambulatoryjnej. Z racji ze tam się jeździ w wyjątkowych okolicznościach raczej nie znałam procedur a rejestratorka i pielęgniarka 2w1 takimi tekstami. Ja w szoku zwykle zostaje sprawdzona takimi tekstami do parteru ale mój mąż się gotuje i zaczyna uczyć kultury takich ludzi. Przykładowy dialog:
P: dyskietka
M: o co chodzi z dyskietka?
P: pokazać dyskietkę
M: co pokazać dyskietkę?
P: (z mordem w oczach) yyy proszę pokazać dyskietkę
M: proszę bardzo.

Mnie to trochę wkurzali a byliśmy tam łącznie może 3 razy. Nie sądzę żeby taka osoba która od czasów komuny nie zmieniła standardów nagle zrozumiała o co chodzi skoro widocznie nikt tego od niej nie wymaga (przelozeni).

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
ridja devojka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-05, 07:23   #371
Paprotka_
Zakorzenienie
 
Avatar Paprotka_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 4 488
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Cytat:
Napisane przez ridja devojka Pokaż wiadomość
Ja za to nie znosze jak ktoś mówi "usiasc" "dyskietka" "zaczekać" - a to najczęściej się zdarzało w jednej przychodni takiej ambulatoryjnej. Z racji ze tam się jeździ w wyjątkowych okolicznościach raczej nie znałam procedur a rejestratorka i pielęgniarka 2w1 takimi tekstami. Ja w szoku zwykle zostaje sprawdzona takimi tekstami do parteru ale mój mąż się gotuje i zaczyna uczyć kultury takich ludzi. Przykładowy dialog:
P: dyskietka
M: o co chodzi z dyskietka?
P: pokazać dyskietkę
M: co pokazać dyskietkę?
P: (z mordem w oczach) yyy proszę pokazać dyskietkę
M: proszę bardzo.

Mnie to trochę wkurzali a byliśmy tam łącznie może 3 razy. Nie sądzę żeby taka osoba która od czasów komuny nie zmieniła standardów nagle zrozumiała o co chodzi skoro widocznie nikt tego od niej nie wymaga (przelozeni).

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
No tak, bezokoliczniki to już jest brak kultury i tego raczej usprawiedliwić się nie da Podobnie mierzi mnie jak ktoś w sklepie podchodzi do lady i rzuca do ekspedientki rzeczownikami np. "masło" bez żadnego "poproszę". Szlag mnie trafia choć nigdy w handlu nie pracowałam.
__________________
Czasami bywa się gołębiem a czasami pomnikiem.
----------------------------------------------------------
PRETENSJONALNY nie oznacza "pełen pretensji"
Za słownikiem PWN:
pretensjonalny to
1. «zachowujący się sztucznie, krygujący się»
2. «zbyt wyszukany, świadczący o złym guście»
Paprotka_ jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-12-05, 10:15   #372
gryx82
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 30 807
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Cytat:
Napisane przez mabi27 Pokaż wiadomość
Źle mnie zrozumiales, ja uważam, że kobieta przygrażynowała.
Wiem, to nie było do Ciebie
Cytat:
Napisane przez ridja devojka Pokaż wiadomość
Ja za to nie znosze jak ktoś mówi "usiasc" "dyskietka" "zaczekać"
Jak u Barei
gryx82 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-05, 10:33   #373
Nightmare666
Holy Crap!
 
Avatar Nightmare666
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Misty Mountains
Wiadomości: 39 309
GG do Nightmare666
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Grażyna z wczoraj: w sklepie na kasie siedział chłopak, który się uczył. Źle wydał klientce, ale tego nie zauważył. Ta po chwili się zorientowała, miała prawo domagać się reszty, oczywiście. Ale po chamsku wryła się gdy ja miałam już płacić i z mordą na kasjera, że za mało wydał!!!! Dwa razy mi powtarzał ile mam do zapłaty, za trzecim razem gdy opiep.... babę, że ma chwilę poczekać bo pan nie może mi wydać reszty to cofnęła się a stała praktycznie na moich butach Tak się chłopak zestresował, że wyleciała mu moja reszta z dłoni. Dobija mnie takie chamstwo i roszczeniowe zachowanie
__________________
"Na to , co Bóg mi dzisiaj objawił niejeden ksiądz się oburzy :
Do nieba pójdą wszystkie zwierzęta , a ludzie tylko niektórzy " - Michał Zabłocki
Nightmare666 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-05, 19:33   #374
nielubiegrzybow
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Pyrlandia
Wiadomości: 497
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Sytuacja z apteki. Jedna pani kupuje, zbiera swoje leki do torby, płaci, Graża za nią cały czas praktycznie wisi jej na ramieniu, dosłownie sapie w ucho. Kobieta nie zdążyła jeszcze drobnych pozbierać i torebki zapiąć a Grażka z łokciem wbija przed okienko i ani dzień dobry ani poproszę tylko "LISTEK POSITIVUM!". Ciekawe, czy skuteczne
nielubiegrzybow jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-05, 22:12   #375
gryx82
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 30 807
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Cytat:
Napisane przez nielubiegrzybow Pokaż wiadomość
...
"LISTEK POSITIVUM!". Ciekawe, czy skuteczne
Jeśli zje cały na raz, może podziałać
gryx82 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-06, 07:38   #376
antonina_bielska
Polka Ogarniaczka
 
Avatar antonina_bielska
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: słoikowo
Wiadomości: 8 106
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Cytat:
Napisane przez Paprotka_ Pokaż wiadomość
To chyba zależy od tego gdzie się kto wychował. W niektórych rejonach była to forma grzecznościowa, która pozwalała "nie tykać" ludzi ("pan" to był we dworze). Dotyczyło to głównie (o ile nie tylko) wsi a potem zaczęło się rozprzestrzeniać.Też tej formy nie znoszę, ale nie obrażam się o nią. Zakładam, że nie jest to zła wola proszącego.
Pewnie wyjdę na ignorantkę, ale nie miałam o tym pojęcia... może będę na to teraz trochę inaczej patrzeć

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Lubię czytać

„Leć tam gdzie miłość głaszcze Cię dłonią, nie płacz za tymi, co miłość Twą trwonią”
antonina_bielska jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-06, 07:52   #377
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Cytat:
Napisane przez Paprotka_ Pokaż wiadomość
To chyba zależy od tego gdzie się kto wychował. W niektórych rejonach była to forma grzecznościowa, która pozwalała "nie tykać" ludzi ("pan" to był we dworze). Dotyczyło to głównie (o ile nie tylko) wsi a potem zaczęło się rozprzestrzeniać.Też tej formy nie znoszę, ale nie obrażam się o nią. Zakładam, że nie jest to zła wola proszącego.
Dlatego również mnie to ani nie uraża, ani nie oburza, chociaż również nie przepadam, bo kojarzy mi się z naszą emerytowaną już kadrową - ona była mistrzynią (niech) "poda / weźmie / przyniesie / podpisze". Niektórzy ludzie się wręcz potrafią obrazić o mówienie do nich per "pan" ("a jaki ze mnie pan?!").
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-06, 08:27   #378
dfdce9ad473ee3ba4bd9426289ac63cb58eb8552
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 9 831
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
Jestem w Biedrze, nagle obok mnie pojawia się starsza kobieta, pokazuje laską na chrupki i mówi do mnie: "Przeczyta mi, co tu pisze". Jako że chamstwa nie uznaję w żadnym wieku i uważam, że kultura jednak pewna obowiązuje, pytam: "Kto przeczyta?", a ona na to z oburzeniem: "No Ty. Ty mnie przeczytaj, co tu pisze!" i wymachuje tą laską. Wtedy ja do niej: "A o które dokładnie Ci chodzi?". Kobieta zrobiła minę pt. "Ty gówniaro, jak śmiesz się zwracać tak do mnie", więc powiedziałam spokojnie: "Zrozumiałam z wypowiedzi, że jesteśmy na ty". Kobita pomachała laską, ponawyklinała mnie pod nosem i odeszła.

Kto był Grażyną?
Ja zwykle w takich sytuacjach po prostu nie reaguję, udaję, że nie słyszę i że mnie nie ma. Niech sobie taka słodka babunia szuka innej ofiary.
Nie widzę sensu jakiegokolwiek wchodzenia w interakcję z takimi ludźmi, bo po prostu wiem, że "rozmowa" prowadzona z taką osobą skończy się awanturą. Twój przykład też to pokazuje.

---------- Dopisano o 09:27 ---------- Poprzedni post napisano o 09:21 ----------

Cytat:
Napisane przez Doris1981 Pokaż wiadomość
Dlatego również mnie to ani nie uraża, ani nie oburza, chociaż również nie przepadam, bo kojarzy mi się z naszą emerytowaną już kadrową - ona była mistrzynią (niech) "poda / weźmie / przyniesie / podpisze". Niektórzy ludzie się wręcz potrafią obrazić o mówienie do nich per "pan" ("a jaki ze mnie pan?!").
No ale serio ? To są chyba jakieś ektremalne wyjątki. Przecież normą w naszym języku jest zwracanie się do innych dorosłych osób przez pan i pani. Zwracanie się w tej dziwacznej bezosobowej trzeciej osobie jest po prostu...niepraktykowane. Spotkałam się z tym tylko w wykonaniu mojej teściowej, bo jej moje imię przez gardło nie przechodzi, a 'pani' dla niej też przecież jestem żadna
dfdce9ad473ee3ba4bd9426289ac63cb58eb8552 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-06, 08:45   #379
201803111829
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 13 966
GG do 201803111829
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Moja sąsiadka od malenkosci uczyła swoje dzieci mówić do wszystkich na ty. Do dorosłych i starszych też. I np. Nie było "czy mogłaby mi pani dać cukierka" tylko "dasz mi cukierka?". Albo np. Te dzieci (teraz jedno ma pewnie ok 10, drugie ok. 15) nie mówią nikomu dzień dobry.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
201803111829 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-12-06, 09:48   #380
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Cytat:
Napisane przez Paprotka_ Pokaż wiadomość
To chyba zależy od tego gdzie się kto wychował. W niektórych rejonach była to forma grzecznościowa, która pozwalała "nie tykać" ludzi ("pan" to był we dworze). Dotyczyło to głównie (o ile nie tylko) wsi a potem zaczęło się rozprzestrzeniać.Też tej formy nie znoszę, ale nie obrażam się o nią. Zakładam, że nie jest to zła wola proszącego.
W dalszym ciągu proszę się należy albo w formie pytania.

Ja rozumiem formy gramatyczne, przyzwyczajenia, ale "przeczyta mi" bez żadnego przepraszam w roli wstepu jest po prostu niegrzeczne i nikt mnie nie przekona. Jeszcze ton wypowiedzi wiele może tutaj zmienić.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 10:48 ---------- Poprzedni post napisano o 10:46 ----------

Dlatego bliższy jest mi język angielski czy mandaryński. Tam panowania nie ma i nikt się nie obraża. Dla mnie takie mówienie do ludzi na "pan" jeśli jesteśmy razem w kolejce czy mieszkamy obok siebie to tworzenie sztucznego dystansu między ludźmi.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest teraz online Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-06, 09:55   #381
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

[1=dfdce9ad473ee3ba4bd9426 289ac63cb58eb8552;7945807 1]
(...)
No ale serio ? To są chyba jakieś ektremalne wyjątki. Przecież normą w naszym języku jest zwracanie się do innych dorosłych osób przez pan i pani. Zwracanie się w tej dziwacznej bezosobowej trzeciej osobie jest po prostu...niepraktykowane. Spotkałam się z tym tylko w wykonaniu mojej teściowej, bo jej moje imię przez gardło nie przechodzi, a 'pani' dla niej też przecież jestem żadna [/QUOTE]

Serio nieraz się z spotkałam z taką wręcz awersją, że "ktoś do mnie na pan? a co ja jestem, biznesmen jakiś?" (może im się właśnie "pan" od razu kojarzy właśnie z jakimś człowiekiem na stanowisku, czyli w ich rozumieniu takim, co musiał nakraść, aby się ustawić). Nie wiem, czy ci ludzie myśleli, że ja sobie z nich jakieś jaja robię, czy coś, również byłam zdziwiona.
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-06, 10:00   #382
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 9 219
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Cytat:
Napisane przez Doris1981 Pokaż wiadomość
Serio nieraz się z spotkałam z taką wręcz awersją, że "ktoś do mnie na pan? a co ja jestem, biznesmen jakiś?" (może im się właśnie "pan" od razu kojarzy właśnie z jakimś człowiekiem na stanowisku, czyli w ich rozumieniu takim, co musiał nakraść, aby się ustawić). Nie wiem, czy ci ludzie myśleli, że ja sobie z nich jakieś jaja robię, czy coś, również byłam zdziwiona.
To w jaki sposób życzą sobie, aby się do nich zwracać?

Cytat:
Ja rozumiem formy gramatyczne, przyzwyczajenia, ale "przeczyta mi" bez żadnego przepraszam w roli wstepu jest po prostu niegrzeczne i nikt mnie nie przekona. Jeszcze ton wypowiedzi wiele może tutaj zmienić.
Zgadzam się - można do kogoś odnieść się jak śmiecia używając wszelkich poprawnych form gramatycznych, a można grzecznie i z szacunkiem odnieść się bezosobowo czy tykając.

Edytowane przez 3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80
Czas edycji: 2017-12-06 o 10:05
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-06, 10:18   #383
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

[1=3ebdb6c370169ce1a39c163 fc8d64643247d9f80;7946096 1]To w jaki sposób życzą sobie, aby się do nich zwracać?
(...)[/QUOTE]

Tak daleko nie doszłam najczęściej. Czasami było, że "Jasiek jestem" (bo ja może tak wyglądam, że się chcę kolegować z każdym panem po 50-tce? ).
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-06, 11:50   #384
effcia82
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 7 007
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Ja tam lubię formą "pan"/"pani" - tworzy taki zdrowy dystans.

Jak to ktoś kiedyś gdzieś zauważył, szef nie powie "panie idioto!" a "ty idioto!" by mógł
effcia82 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-06, 16:31   #385
Nightmare666
Holy Crap!
 
Avatar Nightmare666
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Misty Mountains
Wiadomości: 39 309
GG do Nightmare666
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Cytat:
Napisane przez _Tinkerbell Pokaż wiadomość
Moja sąsiadka od malenkosci uczyła swoje dzieci mówić do wszystkich na ty. Do dorosłych i starszych też. I np. Nie było "czy mogłaby mi pani dać cukierka" tylko "dasz mi cukierka?". Albo np. Te dzieci (teraz jedno ma pewnie ok 10, drugie ok. 15) nie mówią nikomu dzień dobry.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Dokładnie jak córka jednej dziewczyny z pracy. Ma jakieś 11 lat i przechodzi i nie powie dzień dobry czy cokolwiek. Tylko patrzy się i czeka aż ja pierwsza powiem Zapytana raz jej mama o to dlaczego tak jest, czy może się wstydzi, nie chodzi o kłanianie się ale o normalne przywitanie się, obruszyła się dlaczego jej się pytamy, spytajmy się dziecka To kto jest tutaj matką?



Cytat:
Napisane przez effcia82 Pokaż wiadomość
Ja tam lubię formą "pan"/"pani" - tworzy taki zdrowy dystans.

Jak to ktoś kiedyś gdzieś zauważył, szef nie powie "panie idioto!" a "ty idioto!" by mógł
Ja też wolę zwrot na pan/ pani. Mało tego, gdy klient stara się jechać mi na ty to wyraźnie mówię mu, że na ty to nie przeszliśmy i sobie tego nie życzę. Nie lubię tego i już.
PS. no chyba, że jest to starsza 80 letnia pani, jej wybaczę, bo jak mówi skarbie czy niuniu to jest to słodkie
__________________
"Na to , co Bóg mi dzisiaj objawił niejeden ksiądz się oburzy :
Do nieba pójdą wszystkie zwierzęta , a ludzie tylko niektórzy " - Michał Zabłocki
Nightmare666 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-06, 17:12   #386
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Cytat:
Napisane przez effcia82 Pokaż wiadomość
Ja tam lubię formą "pan"/"pani" - tworzy taki zdrowy dystans.

Jak to ktoś kiedyś gdzieś zauważył, szef nie powie "panie idioto!" a "ty idioto!" by mógł
Jeśli szef nie szanuje pracownika, to choćby byli na "pan/pani", to nie będzie uprzejmej rozmowy A można być na ty i zwracać się do siebie bardzo kulturanie.

Dzięki za odpowiedzi dziewczyny. Dla mnie ta bezosobowa forma jest bardzo dziwna i jednak mało kulturalna, ale przychylam się - w przyszłości zapewne będę ignorować i udawać, że mnie nie ma.
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-06, 17:26   #387
ruda_beksa
Zakorzenienie
 
Avatar ruda_beksa
 
Zarejestrowany: 2017-09
Lokalizacja: Brooklyn,baby
Wiadomości: 8 823
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Słyszałam formę bezosobową od osób starszych, ale bardziej uprzejmą, np "proszę podać" a nie "podać". Bez "proszę" to grażynizm.

Ja tam nie lubię "pana/pani", to jedna z rzeczy, która raziła mnie w Polsce. Lubię nieformalność zarówno języka angielskiego, jak i u Polonii - wszyscy są na ty i tak jest super. To bardziej otwarty sposób rozmawiania z ludźmi.

A widziałam w szpitalu paranoje typu, pielęgniarka zwraca się do lekarki "pani doktor" a ona do niej "Zosiu". No dajcie spokój.
__________________
Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato.

https://www.youtube.com/watch?v=oHgCXhY6kZ0
ruda_beksa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-06, 17:43   #388
IzzieSt
Zakorzenienie
 
Avatar IzzieSt
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 8 763
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Cytat:
Napisane przez ruda_beksa Pokaż wiadomość

A widziałam w szpitalu paranoje typu, pielęgniarka zwraca się do lekarki "pani doktor" a ona do niej "Zosiu". No dajcie spokój.
Ja w ogóle zauważam lizanie dupy lekarzom w szpitalach

U mnie w pracy do zespołu obok dołączyła od grudnia dziewczyna. Już dawno nie widziałam żeby ktoś tak starał się przypodobać Ktoś powiedział suchara, pół ołpenspejsu konsternacja bo był naprawdę marny, a dziewcze o mało tam się nie posikało z radości
IzzieSt jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-06, 20:54   #389
cojarobietu_uu
Zadomowienie
 
Avatar cojarobietu_uu
 
Zarejestrowany: 2017-04
Wiadomości: 1 209
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Czasem męczy mnie to panowanie i paniowanie w polskim języku, ale z drugiej strony czuję pewien dyskomfort jak mam mówić na ty do dużo starszych osób. Po prostu wyjściowo staram się używać form pan/pani do wszystkich (no chyba że już na prawdę wiem, że to ktoś w moim wieku, na podobnym stanowisku albo poznajemy się na gruncie prywatnym, przez znajomych), a potem ewentualnie przechodzić na ty z zachowaniem odpowiednich zasad tego procesu. Bo z drugiej strony czułam się nieswojo, jak w pracy z marszu zaczęła mnie "tykać" osoba młodsza, świeżo przyjęta do pracy, na niższym stanowisku.
cojarobietu_uu jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2017-12-06, 21:14   #390
ridja devojka
Zakorzenienie
 
Avatar ridja devojka
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 14 671
Dot.: Grażyna i Janusz choinki szukają i na kolejki w sklepach już narzekają - cz. 7

Takie rzeczy są wpisane w nasz język, jego kulturę i styl komunikacyjny. Nie da się tego zmienić tak o, zawsze mówiąc do kogoś obcego/starszego na ty złamiemy pewne normy językowe. Formy grzecznościowe istnieją w wielki językach i stylach komunikacyjnych, to ze nie ma formy pan w stylu anglosaskim to jeszcze nic nie znaczy.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
ridja devojka jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-07-22 17:21:25


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:02.